Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, δεν είπα ότι είναι η απαιτούμενη διαδικασία. Δεν την γνωρίζω. Απο την ενημέρωση του σταθμού είναι.

πρακτικα πάντως δεν νομιζω ότι μια οικογένεια μπορεί διαρκώς να επωμίζεται τέτοιο κόστος. τη μια το παιδί έχει ίωση, την άλλη αρρώστησε ο αδερφός του με τον ιό, την άλλη το ένα την άλλη το άλλο, δεν βγαίνει η χρόνια. είναι πολύ νωρίς για να ξεκινήσουμε έτσι. αυτά τα περιμέναμε το Δεκέμβρη κ καλά κακά τώρα ο κόσμος δεν γύρισε από τις διακοπές κ είμαστε σ αυτή τη φάση....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Ναι, δεν είπα ότι είναι η απαιτούμενη διαδικασία. Δεν την γνωρίζω. Απο την ενημέρωση του σταθμού είναι.

πρακτικα πάντως δεν νομιζω ότι μια οικογένεια μπορεί διαρκώς να επωμίζεται τέτοιο κόστος. τη μια το παιδί έχει ίωση, την άλλη αρρώστησε ο αδερφός του με τον ιό, την άλλη το ένα την άλλη το άλλο, δεν βγαίνει η χρόνια. είναι πολύ νωρίς για να ξεκινήσουμε έτσι. αυτά τα περιμέναμε το Δεκέμβρη κ καλά κακά τώρα ο κόσμος δεν γύρισε από τις διακοπές κ είμαστε σ αυτή τη φάση....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Eγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μετά από κάθε ίωση θα πρέπει να κάνουμε τεστ ώστε να επιστρέφει ένα παιδί στο σχολείο?

Αυτό το ζητούν κάποια ιδιωτικά. Δεν προβλέπεται γιε το δημόσιο σχολείο. Απουσία τεστ όμως σημαίνει ότι εχεθς εναλλακτική διάγνωση από παιδίατρο. άντε να βγάλεις άκρη. αν είναι μια γρίπη που ανιχνεύεται με τεστ ή κάτι εμφανές όπως αμυγδαλές, οκ. αλλιώς, τι να πω.... γιατί οι παιδίατροι δεν θα παραπέμπουν πάντα σε τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

πρακτικα πάντως δεν νομιζω ότι μια οικογένεια μπορεί διαρκώς να επωμίζεται τέτοιο κόστος. τη μια το παιδί έχει ίωση, την άλλη αρρώστησε ο αδερφός του με τον ιό, την άλλη το ένα την άλλη το άλλο, δεν βγαίνει η χρόνια. είναι πολύ νωρίς για να ξεκινήσουμε έτσι. αυτά τα περιμέναμε το Δεκέμβρη κ καλά κακά τώρα ο κόσμος δεν γύρισε από τις διακοπές κ είμαστε σ αυτή τη φάση....

 

 

 

Just now, kotsifikos said:

Eγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μετά από κάθε ίωση θα πρέπει να κάνουμε τεστ ώστε να επιστρέφει ένα παιδί στο σχολείο?

Εγώ πάντως δεν είπα κάτι τέτοιο. Το παιδί που νόσησε ο γονιός του θα κάνει τεστ και οι δασκάλες με έξοδα του σχολείου προφανώς. Δεν ζητάνε τεστ μετά από ίωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Αυτό το ζητούν κάποια ιδιωτικά. Δεν προβλέπεται γιε το δημόσιο σχολείο. Απουσία τεστ όμως σημαίνει ότι εχεθς εναλλακτική διάγνωση από παιδίατρο. άντε να βγάλεις άκρη. αν είναι μια γρίπη που ανιχνεύεται με τεστ ή κάτι εμφανές όπως αμυγδαλές, οκ. αλλιώς, τι να πω.... γιατί οι παιδίατροι δεν θα παραπέμπουν πάντα σε τεστ. 

Όσο περνούν οι ημέρες προβληματίζομαι όλο και περισσότερο, εμάς πχ ο παιδοπνευμονολόγος έχει πει πως σε περίπτωση που εμφανίσει συμπτώματα πυρετού , βήχα να μην πάω στο ιατρείο καθόλου, όμως ειλικρινά ποια ίωση δεν έχει αυτά τα συμπτώματα? για αυτό και αναρωτιέμαι τι θα κάνουμε και πως θα τα διαχειριστούμε όλα αυτά.

Just now, Yovanna said:

 

Εγώ πάντως δεν είπα κάτι τέτοιο. Το παιδί που νόσησε ο γονιός του θα κάνει τεστ και οι δασκάλες με έξοδα του σχολείου προφανώς. Δεν ζητάνε τεστ μετά από ίωση.

Ναι το κατάλαβα, απλά αναρωτιέμαι εμείς τι θα πρέπει να κάνουμε σε τέτοιες περιπτώσεις. Πως θα ξέρουν εκείνοι πως αυτό που πέρασε το παιδί δεν ήταν covid? Aυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

12 διαθέσιμες κλίνες στη ΜΕΘ υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Τίποτα δηλαδή. όπως πάει, σε λίγες μέρες θα έχουν καλυφθεί.. εγώ αυτό φοβάμαι περισσότερο. Την έλλειψη κλινών και αναπνευστήρων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Eγώ αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως μετά από κάθε ίωση θα πρέπει να κάνουμε τεστ ώστε να επιστρέφει ένα παιδί στο σχολείο?

 

Επειδή τυχαίνει ο γιος μου να είναι από σήμερα στο σπίτι με βήχα και πονόλαιμο, από το σχολείο που ενημέρωσα μου είπαν ότι το παιδί θα επιστρέψει σχολείο με βεβαίωση γιατρού μόνο.

 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγγελική2 είπε:

 

Επειδή τυχαίνει ο γιος μου να είναι από σήμερα στο σπίτι με βήχα και πονόλαιμο, από το σχολείο που ενημέρωσα μου είπαν ότι το παιδί θα επιστρέψει σχολείο με βεβαίωση γιατρού μόνο.

 

Ο γιατρός όμως δεν μπορεί να βεβαιώσει ότι δεν εχεις covid χωρίς τεστ, εκτός αν βρει κάτι άλλο που μπορεί να το διαγνώσει χωρίς αμφιβολία. Όμως δεν θα παραπέμπει πάντα σε τεστ. Δεν καταλαβαίνω πώς θα λειτουργήσει αυτό. Στις άλλες χώρες τι γίνεται; ούτε εκεί κάνουν τεστ; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγγελική2 said:

 

Επειδή τυχαίνει ο γιος μου να είναι από σήμερα στο σπίτι με βήχα και πονόλαιμο, από το σχολείο που ενημέρωσα μου είπαν ότι το παιδί θα επιστρέψει σχολείο με βεβαίωση γιατρού μόνο.

 

Καταρχήν περαστικά και καλή ανάρρωση. Με βήχα και πονόλαιμο και σας είπαν μόνο με βεβαίωση γιατρού? Μάλιστα...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

 

Εγώ πάντως δεν είπα κάτι τέτοιο. Το παιδί που νόσησε ο γονιός του θα κάνει τεστ και οι δασκάλες με έξοδα του σχολείου προφανώς. Δεν ζητάνε τεστ μετά από ίωση.

οκ αυτό το κατάλαβα λάθος.

Just now, Yovanna είπε:

12 διαθέσιμες κλίνες στη ΜΕΘ υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Τίποτα δηλαδή. όπως πάει, σε λίγες μέρες θα έχουν καλυφθεί.. εγώ αυτό φοβάμαι περισσότερο. Την έλλειψη κλινών και αναπνευστήρων.

Κ για να αυξηθούν οι ΜΕΘ ακυρώνονται άλλα χειρουργεία.

Η κατάσταση είναι τραγική.

Κ χθες μείωσαν τις ομάδες που δικαιούνται άδεια ως ευπαθείς. κάποιες κατηγορίες τις αφαίρεσαν κ εκεί θα παίρνεις άδεια μόνο αν εχεις δυο παράγοντες. 

 

Κ είναι ακόμα Σεπτέμβρης κ δεν έχουμε δει επιπτώσεις σχολείων κ άλλων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων....

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Καταρχήν περαστικά και καλή ανάρρωση. Με βήχα και πονόλαιμο και σας είπαν μόνο με βεβαίωση γιατρού? Μάλιστα...

 

Ναι, το ίδιο και σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Καταρχήν περαστικά και καλή ανάρρωση. Με βήχα και πονόλαιμο και σας είπαν μόνο με βεβαίωση γιατρού? Μάλιστα...

 

 

Ευχαριστώ! Αυτό προβλέπει το πρωτόκολο μου είπαν.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάλι με.πήραν από το νηπιαγωγείο να μην πάω το παιδί γιατί η νηπιαγωγός του τμήματος του έχει δηλώσει ασθενής!  Δεν ξέρω τι ασθενής.  Με ενημέρωσαν αργότερα πως αύριο θα πάει κανονικά άλλο θα είναι με άλλη δασκάλα.  Άραγε θα μοιράσουν το τμήμα στα υπόλοιπα δύο?  Δηλαδή θα είναι 30φευγα το κάθε τμήμα? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

 Δεν καταλαβαίνω πώς θα λειτουργήσει αυτό. Στις άλλες χώρες τι γίνεται; ούτε εκεί κάνουν τεστ; 

Τρελό μου ακούγεται αυτό με την βεβαίωση γιατρού. Βασικά τρελά μου ακούγονται τα περισσότερα μέτρα στην Ελλάδα. Τα παιδιά εδώ επιστρέφουν κανονικά όταν πλέον είναι υγιή και χωρίς συμπτώματα για ένα 24ωρο. Ούτως ή άλλως οποίος έχει συμπτώματα όπως πυρετό και βήχα δεν μπορεί να πάει στον γιατρό, δεν τον δέχονται. Κατα τα άλλα, γίνονται συνέχεια τεστ, εάν έχει το παιδί πυρετό και βήχα παίρνει ο γονιός τηλέφωνο και έρχονται σπίτι και σου κάνουν το τεστ. Επίσης έχει σε διάφορα σημεία της πόλης τέντες που μπαίνεις και κάνεις το τεστ (δωρεάν εννοείται). Αλλιώς μπορείς να πας και σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και στην είσοδο έχει μια σκηνή που επίσης κάνουν το τεστ. Οπότε για τα παιδιά δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν το τεστ για να επιστρέψουν στο σχολείο, αλλά είναι πραγματικά πολυ εύκολο και δωρεάν να το κάνουν εάν θέλουν. Οι εκπαιδευτικοι από την άλλη εάν εμφανίσουν ακόμη και ήπια συμπτώματα πρέπει να κάνουν το τεστ πριν επιστρέψουν στην δουλειά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Τρελό μου ακούγεται αυτό με την βεβαίωση γιατρού. Βασικά τρελά μου ακούγονται τα περισσότερα μέτρα στην Ελλάδα. Τα παιδιά εδώ επιστρέφουν κανονικά όταν πλέον είναι υγιή και χωρίς συμπτώματα για ένα 24ωρο. Ούτως ή άλλως οποίος έχει συμπτώματα όπως πυρετό και βήχα δεν μπορεί να πάει στον γιατρό, δεν τον δέχονται. Κατα τα άλλα, γίνονται συνέχεια τεστ, εάν έχει το παιδί πυρετό και βήχα παίρνει ο γονιός τηλέφωνο και έρχονται σπίτι και σου κάνουν το τεστ. Επίσης έχει σε διάφορα σημεία της πόλης τέντες που μπαίνεις και κάνεις το τεστ (δωρεάν εννοείται). Αλλιώς μπορείς να πας και σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και στην είσοδο έχει μια σκηνή που επίσης κάνουν το τεστ. Οπότε για τα παιδιά δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν το τεστ για να επιστρέψουν στο σχολείο, αλλά είναι πραγματικά πολυ εύκολο και δωρεάν να το κάνουν εάν θέλουν. Οι εκπαιδευτικοι από την άλλη εάν εμφανίσουν ακόμη και ήπια συμπτώματα πρέπει να κάνουν το τεστ πριν επιστρέψουν στην δουλειά. 

Άρα δεν υπάρχει παγκόσμια έλλειψη τεστ; εδώ δεν κάνουν ούτε σε επαφές κρούσματος χωρίς συμπτώματα. Κ όταν λέμε επαφές εννοούμε πρώτου βαθμού συγγενείς. σου  λέει έτσι κ αλλιώς καραντίνα είσαι. αν εχεις συμπτώματα θα κανεις. άρα οι δικές σου επαφές δεν δικαιούνται επίσης τεστ. 

 

Για εμάς λενε θεωρητικά ότι με συμπτώματα επικοινωνούμε με γιατρό κ κάνουμε τεστ. Στην πραξη δεν ξέρω, ελπίζω να μη χρειαστεί να διαπιστώσω αν το ΚΥ θα κάνει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Άρα δεν υπάρχει παγκόσμια έλλειψη τεστ; εδώ δεν κάνουν ούτε σε επαφές κρούσματος χωρίς συμπτώματα. Κ όταν λέμε επαφές εννοούμε πρώτου βαθμού συγγενείς. σου  λέει έτσι κ αλλιώς καραντίνα είσαι. αν εχεις συμπτώματα θα κανεις. άρα οι δικές σου επαφές δεν δικαιούνται επίσης τεστ. 

 

Για εμάς λενε θεωρητικά ότι με συμπτώματα επικοινωνούμε με γιατρό κ κάνουμε τεστ. Στην πραξη δεν ξέρω, ελπίζω να μη χρειαστεί να διαπιστώσω αν το ΚΥ θα κάνει....

 

 

Έλλειψη τεστ; όχι, ίσα ίσα! Εντάξει εννοείται ότι δεν μπορώ απλά να πάω να κάνω τεστ, έτσι επειδή μου ήρθε, αλλά εάν έχω συμπτώματα ή εάν έχω υποψίες ότι μπορεί να έχω κολλήσει και να είμαι ασυμπωματικη κάνεις κανονικά τεστ. Ήδη και τα 2 μου παιδιά έχουν κάνει, η μία γιατί θέλαμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να δούμε εάν έχει άσθμα και δεν μας δεχόταν η γιατρός χωρίς τεστ στο ιατρείο της και η άλλη επειδή είχε ίωση και είχε πυρετό. Πολύ εύκολα, πήρα τηλ, την μια φορά πήγαμε εμείς στο νοσοκομείο, την δεύτερη δεν είχα το αυτοκίνητο και ήρθαν αυτοί στο σπίτι μας. Τα μόνα τεστ που δεν καλύπτει το κράτος και πρέπει να πληρώσεις από την τσέπη σου είναι αυτά που χρειάζεται να κάνεις σε περίπτωση που ταξιδέψεις στο εξωτερικό και το ζητά η χώρα που πας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Έλλειψη τεστ; όχι, ίσα ίσα! Εντάξει εννοείται ότι δεν μπορώ απλά να πάω να κάνω τεστ, έτσι επειδή μου ήρθε, αλλά εάν έχω συμπτώματα ή εάν έχω υποψίες ότι μπορεί να έχω κολλήσει και να είμαι ασυμπωματικη κάνεις κανονικά τεστ. Ήδη και τα 2 μου παιδιά έχουν κάνει, η μία γιατί θέλαμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις να δούμε εάν έχει άσθμα και δεν μας δεχόταν η γιατρός χωρίς τεστ στο ιατρείο της και η άλλη επειδή είχε ίωση και είχε πυρετό. Πολύ εύκολα, πήρα τηλ, την μια φορά πήγαμε εμείς στο νοσοκομείο, την δεύτερη δεν είχα το αυτοκίνητο και ήρθαν αυτοί στο σπίτι μας. 

Εδώ υπηρξψαν κρούσματα σε μπαρ κυρίως κ δεν υπάρχει ιδιωτικό κέντρο που να κάνει. με πολλή πίεση των επιχειρήσεων έκαναν στους άλλους εργαζόμενους για να μπορούν να γυρίσουν κ να ανοίξουν τα μαγαζιά. ενώ οι συγγενείς των κρουσμάτων δεν κατάφεραν να κάνουν, παρολο που ζητούσαν λόγω δουλειάς με πολύ κόσμο πχ, ώστε να ειδοποιηθούν κ άλλοι αν τυχόν είχαν κολλήσει. ή πιο μακρινές επαφές που πάλι δούλευαν σε μερη με κόσμο κ δεν τους είχαν για τόσο στενούς ώστε να μπουν σε καραντίνα αλλά έλεγαν οι άνθρωποι να ελεγχθούν μήπως κόλλησαν για να μην το μεταφέρουν στη δουλειά τους, κ πάλι δεν έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Άρα δεν υπάρχει παγκόσμια έλλειψη τεστ; εδώ δεν κάνουν ούτε σε επαφές κρούσματος χωρίς συμπτώματα. Κ όταν λέμε επαφές εννοούμε πρώτου βαθμού συγγενείς. σου  λέει έτσι κ αλλιώς καραντίνα είσαι. αν εχεις συμπτώματα θα κανεις. άρα οι δικές σου επαφές δεν δικαιούνται επίσης τεστ. 

 

Για εμάς λενε θεωρητικά ότι με συμπτώματα επικοινωνούμε με γιατρό κ κάνουμε τεστ. Στην πραξη δεν ξέρω, ελπίζω να μη χρειαστεί να διαπιστώσω αν το ΚΥ θα κάνει....

 

 

αυτο για την παγκοσμια ελλειψη τεστ που το εχεις ακουσει? πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πλέον έλλειψη τεστ......είναι καθαρά θέμα διαχείρισης και στελέχωσης. Απλώς, δεν υπάρχει αρκετός κόσμος και αρκετή υποδομή για να γίνονται γρήγορα τα τεστ. Στην Αθήνα σήμερα παίρνει 3 με 5 μέρες το αποτέλεσμα, όταν σε άλλες χώρες είναι κάτω από 48 ώρες και πολύ συχνά κάτω από 24.

 

4 hours ago, Έσπερος said:

 

Κ για να αυξηθούν οι ΜΕΘ ακυρώνονται άλλα χειρουργεία.

 

Στην πράξη υπάρχει διαχωρισμός των κλινών ΜΕΘ για κορονοιό και όχι κορονοιό. Κοινώς, αν γεμίσουν οι κλίνες κορονοιού, δεν πρόκειται να πάρουν από τις υπόλοιπες για επιπλέον κρούσματα κορονοιού, τουλάχιστον όχι με τρόπο αυτόματο. Σε μία τέτοια απευκταία περίπτωση, ένας καρδιοπαθής π.χ. που χρειαζόταν επείγουσα νοσηλεία, θα είχε πρόσβαση σε ΜΕΘ, ενώ τα νέα κρούσματα κορονοιού όχι....

 

Αυτό που ακυρώνεται είναι μη επείγουσες επεμβάσεις σε άλλα νοσήματα, προκειμένου να μην αυξηθεί το γενικότερο ρίσκο....αλλά κι αυτό μάλλον σε 2-3 χρόνια θα ξέρουμε πόσο καλή ιδέα ήτανε. Π.χ. λένε σε καρκινοπαθείς να περιμένουν ακόμα 6 ή 8 μήνες που ναι μεν δεν διατρέχουν άμεσο κίνδυνο επιβίωσης, αλλά κανείς δεν ξέρει πόσο πιο δύσκολος μπορεί να γίνει ένας καρκίνος αν τον περιμένεις 6 μήνες....

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

αυτο για την παγκοσμια ελλειψη τεστ που το εχεις ακουσει? πρωτη φορα διαβαζω κατι τετοιο

Δεν το είχα ακούσει κάπου παρα μόνο για την αρχή, απλώς δεν μπορούσε να μ περάσει από το μυαλό ότι αλλού κάνουν τεστ αβέρτα κ εδώ με το σταγονόμετρο...

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν το είχα ακούσει κάπου παρα μόνο για την αρχή, απλώς δεν μπορούσε να μ περάσει από το μυαλό ότι αλλού κάνουν τεστ αβέρτα κ εδώ με το σταγονόμετρο...

 

Μα εδώ έχουμε πλάνο: να πληρώσεις τα μαλλιά της κεφαλής σου και να τα κάνεις ιδιωτικά. Από την αρχή αυτό το πλάνο είχαμε, η κρίση να γίνει ευκαιρία για ορισμένα "δικά" μας παιδιά (το "δικα μας" πάει στους πολιτικούς γενικότερα, ούτε καν σε παράταξη). 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Chrysoum said:

Τρελό μου ακούγεται αυτό με την βεβαίωση γιατρού. Βασικά τρελά μου ακούγονται τα περισσότερα μέτρα στην Ελλάδα. Τα παιδιά εδώ επιστρέφουν κανονικά όταν πλέον είναι υγιή και χωρίς συμπτώματα για ένα 24ωρο. Ούτως ή άλλως οποίος έχει συμπτώματα όπως πυρετό και βήχα δεν μπορεί να πάει στον γιατρό, δεν τον δέχονται. Κατα τα άλλα, γίνονται συνέχεια τεστ, εάν έχει το παιδί πυρετό και βήχα παίρνει ο γονιός τηλέφωνο και έρχονται σπίτι και σου κάνουν το τεστ. Επίσης έχει σε διάφορα σημεία της πόλης τέντες που μπαίνεις και κάνεις το τεστ (δωρεάν εννοείται). Αλλιώς μπορείς να πας και σε οποιοδήποτε νοσοκομείο και στην είσοδο έχει μια σκηνή που επίσης κάνουν το τεστ. Οπότε για τα παιδιά δεν είναι υποχρεωτικό να κάνουν το τεστ για να επιστρέψουν στο σχολείο, αλλά είναι πραγματικά πολυ εύκολο και δωρεάν να το κάνουν εάν θέλουν. Οι εκπαιδευτικοι από την άλλη εάν εμφανίσουν ακόμη και ήπια συμπτώματα πρέπει να κάνουν το τεστ πριν επιστρέψουν στην δουλειά. 

Σε μία πολιτισμένη χώρα της Ευρώπης έτσι γίνεται, εδώ δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει τέτοια οργάνωση. Δεν κάνουν τεστ εκεί που πρέπει, πόσο μάλλον να υπάρχουν και στον δρόμο τέντες για να κάνεις δωρεάν τεστ, σενάριο επιστημονικής φαντασίας για εμάς εδώ. Εδώ αν θες να το κάνεις (χωρίς να είσαι άρρωστος) πηγαίνεις ιδιωτικά πληρώνεις (αδρά) και το κάνεις.

6 hours ago, Έσπερος said:

Δεν το είχα ακούσει κάπου παρα μόνο για την αρχή, απλώς δεν μπορούσε να μ περάσει από το μυαλό ότι αλλού κάνουν τεστ αβέρτα κ εδώ με το σταγονόμετρο...

Μα δεν έλεγαν πως δεν υπάρχουν αρκετά τεστ και για αυτό δεν μπορεί να κάνει ο κόσμος?

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μα δεν έλεγαν πως δεν υπάρχουν αρκετά τεστ και για αυτό δεν μπορεί να κάνει ο κόσμος?

Στην αρχή το έλεγαν, έχω καταλάβει ότι για την Ελλάδα ισχύει ακόμα, δεν ήξερα όμως πώς κινούνται οι άλλες χώρες. 

 

ειλικρινα δεν μπορεί αυτό να συνεχίζεται χωρίς τεστ. δεν έχει λογική. δεν μπορείς να είσαι σε μια υποθετική απομόνωση διαρκώς κ δεν βοηθάει κ την οικονομία. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω. Δεν βλέπουν τίποτα μπροστά τους; παριστάνουμε ότι αυτό είναι απλα φυσιολογικό κ συνεχίζουμε; είναι τισό βέβαιη για τη θέση τους λόγω της φαιδρής αντιπολίτευσης κ της προβολής των ΜΜΕ; 

 

Ο κόσμος έκανε τόσες θυσίες και στο λοκνταουν και μετά. Πολλοί έχουμε αλλάξει ριζικά τον τρόπο ζωής μας, στερούμαστε απολαύσεις, μένουμε μακριά από αγαπημένους μας, άλλοι έχουν τεράστιες οικονομικεσ απώλειες, όλα αυτά με την ελπίδα ότι αυτό θα μείνει κάπως ελεγχόμενο. Πήραμε το ρίσκο του τουρισμού, με αμφίβολο αποτέλεσμα, κ μετά τα ρίξανε στον Ελληνα που πήγε διακοπές. Κοροϊδεύουν τον κόσμο με ασυναρτησίες κ ψεύδη κ κουνάνε ακόμα το δάχτυλο για την ατομική ευθύνη. ειλικρινα δεν απορώ πλέον για όσους συμπεριφέρονται αλλοπρόσαλλα κ δεν πιστεύουν καμία οδηγία γιατί το θεωρούν κοροϊδία. 

Link to comment
Share on other sites

Για πείτε μου εσεις, με ποια λογική τα σχολεια σε έναν νομο λόγω κάποιων κρουσμάτων πριν από λίγες μέρες είναι κλειστά, κυκλοφορείς με μάσκα κ εξω στο δρόμο, αλλά είναι ανοιχτά τα κδαπ κ οι δραστηριότητες; 

Κτ τέτοιες οδηγίες κάνουν κ τους πιο καλόπιστους να απηυδουν

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...