Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Είσαι πίσω στα νέα αγαπητή @Έσπερος  Στις 14 θα γίνει αλλά μετά τις 11:30 το πρωί. Να τελειώσουν πρώτα με τα του Σταυρού. Και να μας απαυτώσουν εμάς τους εργαζόμενους το πρόγραμμα, που θα πρέπει να πάρω γονική. Μη χάσουμε όμως τον Αγιασμό, πάνω από όλα!

ναι το μετά τις 11.30 το είχα δει. βασικά απορούσα πώς δεν το σκέφτηκαν αυτό εξαρχής. είναι και θεοσεβούμενη τρομάρα της. 

ΚΙ όλα αυτά από το πείσμα, είχαν αανκοινώσει 7 αντί για 11, και μέτα το πήραν πίσω και το έκαναν 14. ας έλεγαν, στις 11 αγιασμός, που έτσι κ αλλιώς φεύγουν τα παιδιά, και 14 μαθήματα. τέλος πάντων δεν έχει νόημα αυτό. σε κάποια σοχλεία θα φερθούν λογικά και θα φέρουν τους μαθητές από νωρίς και θα κάνουν κάτι φυσιολογικό. σε άλλα, θα περιμένουν τον αγιασμό που θα τελειώσει μεσημέρι. εμείς δυστυχώς είμαστε αυτή τη κατηγορία. 

Just now, vtgian είπε:

 

Ό,τι ξέρεις, ξέρω!

 

Ο παπάς θα φοράει μάσκα; οέο;

 

Just now, Deena είπε:

 

Θα γίνει με γονείς ο αγιασμός?

Οι ιερείς δεν φορούν μάσκα σε καμία τελετή. 

Γονείς ίσως επιτρέψουν σε νήπια και πρωτάκια, αφού θα έιναι στο προαύλιο.

 

Στο δικό μας σχολείο θα πουν να κάνουν ουρά τα παιδιά για να αγιαστούν ατομικά και εμείς θα κάνουμε τους τροχονόμους για να κρατούν αποστάσεις, κι αυτό αμφίβολο γιατί κάποιοι θα πουν ότι στις τελετές δεν κολλάς. να πω κ εγώ τον πόνο μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Στο δικό μας σχολείο πάντως που ρωτήσαμε χτες στην ενημέρωση για την Α' Δημοτικού που θα πάει η κόρη μου φέτος, δεν είχαν λάβει ακόμα οδηγίες για το πώς θα γίνει ο αγιασμός.

 

Και μιας και μιλάμε για πρωτόκολλα σχολείων κλπ, στο δικό μας (ιδιωτικό) μας είπαν τα εξής :

 

  • Θερμομέτρηση από τη συνοδό του σχολικού πριν την επιβίβαση (φαντάζομαι όσα παιδιά έρχονται με γονείς θα θερμομετρούνται στην είσοδο).
  • Αλλαγή στο πρόγραμμα των διαλειμάτων ώστε να βγαίνουν οι μισές τάξεις κάθε φορά (Α'-Γ' μαζί και Δ'-ΣΤ' επίσης μαζί).
  • Τραπεζαρία κλειστή, τα παιδιά θα καθαρίζουν τα ίδια τα θρανία τους με αντισηπτικό μαντηλάκι, θα απλώνουν σουπλά και θα τρώνε μέσα στην τάξη.
  • Οι δραστηριότητες θα γίνουν κανονικά, χωρίς όμως ανάμιξη διαφορετικών τάξεων (γιατί συνήθως αναμιγνύονται στις δραστηριότητες πχ η Α' με την Β', η Γ' με την Δ' κοκ).
  • Μάσκες υποχρεωτικά για όλους. Οι δάσκαλοι έχουν πάρει το πράσινο φως, ειδικά κατά τον πρώτο καιρό της προσαρμογής, αν βλέπουν ότι υπάρχει δυσφορία από τα παιδιά, να τα βγάζουν νωρίτερα για διάλειμμα.

Υπήρξε αρκετή αυστηρότητα στην επισήμανση ότι θα ακολουθηθεί κατά γράμμα όποιο πρωτόκολλο σταλεί και ότι δεν θα γίνουν ανεκτές διαφοροποιήσεις και υποδείξεις ούτε από τους υπερευαίσθητους και υπερφοβισμένους ούτε από τους υπερχαλαρούς. Δεν υπήρξε ούτε ένας γονιός που να θίξει το ζήτημα της μάσκας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Θερμόμετρα και υποχρεωτική θερμομέτρηση σε όλα τα σχολεία όλων των βαθμίδων, για όλο το προσωπικό. Όποιος έχει πυρετό, βηχαλάκι, πονόλαιμο, νοιώθει αδιάθετος ΔΕΝ παραμένει τελεία και παύλα. Σωστή πρόβλεψη-οργάνωση για τις τάξεις των εκπαιδευτικών που θα απουσιάζουν. (...)

- Σχολικός νοσηλευτής και ιατρός ανά μονάδα, ανά περιοχή δεν ξέρω τι. Με καθημερινή παρουσία στα σχολεία. Να εξετάζει μαθητές με συμπτώματα νόσου (γενικά ίωση, γαστρεντερίτιδα, κλπ). Να δώσει οδηγίες, να κρίνει εάν θα πρέπει να απουσιάσουν ή όχι, κλπ.

Σχετικά με τα θερμόμετρα εννοούσα θερμομέτρηση εκπαιδευτικού και μαθητών κατά την έναρξη του ωραρίου, με θερμόμετρο ανά τάξη. Κάθε τάξη να έχει το δικό της. Ένα μέσο θερμόμετρο υπερύθρων (όχι το πιο φτηνό ούτε το πιο ακριβό) κοστίζει 30 - 50€. Πανελλαδικά πες το ποσό είναι μεγάλο. Αν δεν καλύπτεται από κονδύλια-δωρεές, τότε νομίζω πως το να επιβαρυνθούν οι γονείς ανά τάξη για την αγορά του είναι ένα λογικό και καθόλου υπερβολικό σενάριο. Ακόμη και 50€ να κάνει, σε τάξη 20 μαθητών αναλογεί 2,5€/οικογένεια. Σε σχολεία χωριών κλπ που οι μαθητές λιγότεροι τότε πες ένα-δύο θερμόμετρα/σχολείο. Γιατί να μην υποχρεωθούν οι γονείς να καταβάλουν αυτό το αστείο ποσό για κάτι τόσο σημαντικό;

 

Όσο για το στέλνω παιδί στο σχολείο με πυρετό-βήχα ή πάω στη δουλειά με πυρετό-βήχα... ειδικά εφέτος έχουμε να ζήσουμε ωραίες στιγμές. Άποψη μου:

α) Όχι! Εφέτος ειδικά (αλλά και γενικά), θεωρώ εντελώς λάθος-απαράδεκτο-επικίνδυνο να στέλνονται παιδιά στο σχολείο με πυρετό-βήχα-εμετούς κλπ. Ναι, καταλαβαίνω τις πρακτικές δυσκολίες. Είναι αυτές που υπήρχαν πάντα (αδυναμία απουσίας γονέα από την εργασία, έλλειψη άλλου φροντιστή). Αλλά πραγματικά τώρα, εφέτος ειδικά, ΔΕΝ δικαιολογείται-απαγορεύεται! Να αποχωρήσει το παιδί από την τάξη, να ελεγχθεί από ιατρό και κατόπιν να αποφασιστεί η πορεία και το πότε θα επιστρέψει (μπορεί την επομένη, μπορεί σε 3 μέρες, κλπ). Δηλαδή πως αλλιώς μπορεί να γίνει;! Να περιφέρεται ζαβλακωμένο το καημένο και να βήχει όλη την ώρα...(πίσω από την κατεβασμένη μάσκα του). Επίσης η όψη ενός παιδιού που ασθενεί, ακόμη και αν έχει πάρει αντιπυρετικό πιο πριν, είναι εύκολα αντιληπτή. Όπως επίσης και ο βήχας παιδιού με άσθμα, με αναπνευστική ευπάθεια, είναι κάτι το διαφορετικό και μπορεί-πρέπει να είναι πιστοποιημένο αυτό και το σχολείο ενήμερο εννοείται.

β) Το παιδί (ειδικά το μικρό) με πυρετό και βήχα είναι κάτι το τελείως διαφορετικό από τον ενήλικα. Άλλη συμπεριφορά αναμένεις από τον καθένα. Έστω ο ενήλικας δεν μπορεί να απουσιάσει από την εργασία του (που εδώ χωρά μεγάλη συζήτηση για το τι πρόβλεψη έπρεπε να υπάρχει και για τα βήματα που θα έπρεπε όλοι να ακολουθούμε) ωστόσο, μπορεί να είναι σχολαστικός με την υγιεινή του, να φορά σωστά και συνεχώς την μάσκα του, να τηρεί τις αποστάσεις, να αποφεύγει κοινόχρηστους χώρους-ευπαθή άτομα, σε επιδείνωση να επικοινωνήσει με τον ιατρό του, κλπ. Να δείξει την αυτονόητη υπευθυνότητα...που δυστυχώς δεν είναι καθόλου αυτονόητη. Και για αυτό συμβαίνει ότι συμβαίνει σε χώρους εστίασης (και πολυτελείας... τρομάρα μας...), σε ευαίσθητους χώρους φιλοξενείας ηλικιωμένων, θεραπευτήρια, κλπ (πόσο λυπάμαι).

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Σχετικά με τα θερμόμετρα εννοούσα θερμομέτρηση εκπαιδευτικού και μαθητών κατά την έναρξη του ωραρίου, με θερμόμετρο ανά τάξη. Κάθε τάξη να έχει το δικό της. Ένα μέσο θερμόμετρο υπερύθρων (όχι το πιο φτηνό ούτε το πιο ακριβό) κοστίζει 30 - 50€. Πανελλαδικά πες το ποσό είναι μεγάλο. Αν δεν καλύπτεται από κονδύλια-δωρεές, τότε νομίζω πως το να επιβαρυνθούν οι γονείς ανά τάξη για την αγορά του είναι ένα λογικό και καθόλου υπερβολικό σενάριο. Ακόμη και 50€ να κάνει, σε τάξη 20 μαθητών αναλογεί 2,5€/οικογένεια. Σε σχολεία χωριών κλπ που οι μαθητές λιγότεροι τότε πες ένα-δύο θερμόμετρα/σχολείο. Γιατί να μην υποχρεωθούν οι γονείς να καταβάλουν αυτό το αστείο ποσό για κάτι τόσο σημαντικό;

τη υερμομετργση εγω τη θεωρώ μέτρο απλώς για τα μάτια του κόσμου. στα μικρά παιδιά που ίσως δεν μπορούν να εκφράσουν το νιώθουν, μπορεί να έχει νόημα. αλλά ο γονιός αν το ξέρει, άνετα δίνει ντεπόν κ το στέλνει, άρα ένα μεγαλύτερο παιδί αν ξυπνήσει κ δεν νιώθει καλά, που σίγουρα θα το πει για να μην πάει σχολείο, αν ο γονιός θέλει θα του δώσει φάρμακο κ θα πέσει ο πυρετός. κ ένας ενήλικας το ίδιο. γενικα όπου ακούω για υερμομετργση έχω την αίσθηση ότι είναι από τα μέτρα για το φαινεσθαι μόνο κ για μια ψευδαίσθηση ασφαλείας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ γιατί άλλο πχ το κάνω δέκατα για τον x ή y άσχετο λόγο παίρνω αντιπυρετικό πέφτουν, μετά είμαι περδίκι δεν ξανά κάνω πυρετό και τέλος. Κι άλλο εμφανίζω υψηλό πυρετό, παίρνω αντιπυρετικό, πέφτει, στο 3ωρο ξανά ανεβαίνει, υπάρχει κυκλικότητα, καταβολή δυνάμεων, έναρξη εικόνας κακουχίας, κλπ. Που το δεύτερο είναι το sos. Και που δυστυχώς υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που τα στέλνουν στο σχολείο με τέτοια συμπτώματα. Μάλιστα υπάρχουν περιπτώσεις παιδιών που φτάνουν στο σημείο, μετά από συνεχόμενα περιστατικά ασθένειας, να κάνει αυστηρή σύσταση ο παιδίατρος να απουσιάσουν από παιδικό, νηπιαγωγείο, δημοτικό. Αυτό ας πούμε δεν το κατάλαβα ποτέ. Γιατί να φτάσεις κανείς σε αυτό το σημείο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Δεν συμφωνώ γιατί άλλο πχ το κάνω δέκατα για τον x ή y άσχετο λόγο παίρνω αντιπυρετικό πέφτουν, μετά είμαι περδίκι δεν ξανά κάνω πυρετό και τέλος. Κι άλλο εμφανίζω υψηλό πυρετό, παίρνω αντιπυρετικό, πέφτει, στο 3ωρο ξανά ανεβαίνει, υπάρχει κυκλικότητα, καταβολή δυνάμεων, έναρξη εικόνας κακουχίας, κλπ.

Ενταξει αν εμφανιστεί κάτι τέτοιο θα εκδηλωθεί όσο είναι το παιδί στο σχολείο. και πάλι βέβαια δεν ξέρω ποσο εύκολο θα είναι να έρχεται άμεσα κάποιος να το πάρει. εντωμεταξύ ακόμα κ για τη γρίπη η οδηγία ελεγε ότι το παιδί μένει σε απομονωμένη χώρο όσο περιμένει, που τέτοιοι χώροι δεν υπάρχουν, μόνο κάτι αποθήκες. άρα περιμένει στο γραφείο. ο διευθυντής μας τους ξανά έστελνε στην τάξη για να μη χάσουν  το μάθημα...., 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οι ιερείς δεν φορούν μάσκα σε καμία τελετή. 

 

Ε ναι, είναι γνωστό ότι οι παπάδες δεν κολλάνε, οh wait...

ant1news.gr/LocalNews/article/577091/koronoios-thetikoi-papas-papadia-kai-dyo-psaltes

 

Πάντως προς τιμήν του δημάρχου μας, πέρυσι όλα τα σχολεία έκαναν θερμομέτρηση με εργασία δημοτικού προσωπικού, κατά την είσοδο των μαθητών.

Το να εξοπλίσουν οι δήμοι κάθε τμήμα με ένα θερμόμετρο θα ήταν ένα μέσο ασφαλείας. Εκεί που τα τρώνε σε μίζες ας κάνουν και ένα καλό μια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Πάντως προς τιμήν του δημάρχου μας, πέρυσι όλα τα σχολεία έκαναν θερμομέτρηση με εργασία δημοτικού προσωπικού, κατά την είσοδο των μαθητών.

Το να εξοπλίσουν οι δήμοι κάθε τμήμα με ένα θερμόμετρο θα ήταν ένα μέσο ασφαλείας. Εκεί που τα τρώνε σε μίζες ας κάνουν και ένα καλό μια φορά

Πάρα πολύ σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα σημερα στο διαδίκτυο,ότι η Οιελε καταγγέλλει οτι υπαρχουν κρουσματα σε μεγάλο ιδιωτικό σχολειο κ δεν εχουν αναφερθει από τη διεύθυνση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα σημερα στο διαδίκτυο,ότι η Οιελε καταγγέλλει οτι υπαρχουν κρουσματα σε μεγάλο ιδιωτικό σχολειο κ δεν εχουν αναφερθει από τη διεύθυνση. 

 

Και επίσημα επιπλέον κρούσματα σε δασκάλους (Καλλιθέα και Ρέθυμνο). Αν αληθεύει το πρώτο ρεπορτάζ ότι η διαχείριση κρούσματος από Υπουργείο και ΕΟΔΥ ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη, ωραίο χειμώνα θα περάσουμε!

 

esos.gr/arthra/69221/o-syllogos-ekpaideytikon-pe-kallitheas-gia-kroysma-koronoioy-se-dim-sholeio

alfavita.gr/ekpaideysi/331122_thetiki-ston-koronoio-ekpaideytikos-sto-rethymno-se-karantina-dyo-synadelfoi-tis

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

 

Και επίσημα κρούσμα σε δάσκαλο σε δημοτικό σχολείο του Δήμου Καλλιθέας. Αν αληθεύει το ρεπορτάζ ότι η διαχείριση κρούσματος από Υπουργείο και ΕΟΔΥ ήταν ουσιαστικά ανύπαρκτη, ωραίο χειμώνα θα περάσουμε!

 

esos.gr/arthra/69221/o-syllogos-ekpaideytikon-pe-kallitheas-gia-kroysma-koronoioy-se-dim-sholeio

Δεν έχω καταλάβει, είναι το ίδιο περιστατικό; 

 

δεν υπάρχει κάποια οδηγία για κρουσμα αυτήν τη περίοδο. υποθέτω ισχύει ο,τι ισχύει για όλους τους εργασιακούς χώρους. εκεί τι γίνεται; προβλέπεται κλείσιμο υπηρεσίας, τεστ κλπ; δεν νομίζω

 

   Διόρθωση; άλλο περιστατικό η Καλλιθέα, άλλο το ιδιωτικό. Κ άλλο στο Ρέθυμνο.

 

 

Σύμφωνα με όσα αναφέρουν τα Ρεθεμνιώτικα Νέα, ο προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Λάμπρος Καρβούνης, επικοινώνησε άμεσα με τον ΕΟΔΥ προκειμένου να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα. Οι οδηγίες ήταν να παραμείνουν σε κατ’ οίκον περιορισμό οι δυο εκπαιδευτικοί που είχαν έρθει σε στενή επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα και όχι το σύνολο των εκπαιδευτικών, καθώς στην συνεδρίαση διδασκόντων που είχε πραγματοποιηθεί, η εκπαιδευτική κοινότητα είχε λάβει όλα τα μέτρα προστασίας με την χρήση μάσκας και την τήρηση αποστάσεων.

Παράλληλα, όπως ανέφερε ο Λ. Καρβούνης δεν προβλέπεται από το πρωτόκολλο να γίνουν τέστ στους εκπαιδευτικούς. Ο ίδιος έχει ζητήσει από το Δήμο να κάνει απολύμανση στο σχολείο, το οποίο θα λειτουργήσει κανονικά από την Δευτέρα.

Για αυτήν την περίοδο επίσης δεν υπάρχει σαφής οδηγία σχετικά κ τις μάσκες. Εμείς φοράμε στη συνεδρίαση γιατί μαζευόμαστε πολλοί, κ την κάνουμε τώρα στην αίθουσα τελετών κ όχι στο γραφείο. στο γραφείο άλλοι φοράμε συστηματικά, άλλοι μόνο όταν έρχονται γονείς. με δεδομένο ότι δεν υοετχιυν αποστάσεις στα γραφεία κ αντίθετα μοιραζόμαστε τα πάντα, πολύ κακώς δεν φορούν μάσκα όλοι. 

Έχω όμως άλλη απορία. τρεις υπουργοί μπήκαν σε καραντίνα γιατί συνάντησαν επενδυτή. σε τι πλαίσιο; έφαγαν έξω; αν ήταν σε χώρο εργασίας, δεν φορούσαν μάσκες; γιατί εκείνοι θα κάνουν τεστ. αν είχαν λάβει μέτρα, γιατί εκείνοι κάνουν τεστ, ενώ άλλοι εργαζόμενοι δεν το δικαιούνται;

Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς (ιδιωτικός τομέας) υπάρχει σαφής οδηγία για περίπτωση κρούσματος που ουσιαστικά μεταφέρει όλες τις εργασίες απομακρυσμένα και προβλέπει καραντίνα αλλά και τεστ για όλους όσους μπορεί να έχουν έρθει σε επαφή με το κρούσμα (το τέστ συστήνεται αν έχεις συμπτώματα και καλύπτεται το κόστος του). Είναι μέρος αυτού που λέγεται business continuity σε συνδυασμό με πιστοποιήσεις σχετικά με την τήρηση κανόνων υγιεινής στο εργασιακό περιβάλλον. Στο δικό μου χώρο όμως λίγοι είναι οι υπάλληλοι που έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο. Ο δάσκαλος θα έχει απευθείας επαφή με τουλάχιστον 20 άτομα.

Ο σύζυγος (δημόσια υπηρεσία χωρίς επαφή με κοινό) έχουν επίσης υπηρεσιακό σχέδιο που προβλέπει απομάκρυνση από τον χώρο εργασίας για τρεις ημέρες και πλήρη απολύμανση, για αυτούς που ήρθαν σε επαφή με το κρούσμα καραντίνα και οδηγία για τεστ αν έχουν συμπτώματα. Κάθε επιχείρηση οφείλει να έχει θεσπίσει σχέδιο. Αυτό καταγγέλλουν στην προκειμένη, ότι δεν έχει κοινοποιηθεί σχέδιο απο το Παιδείας και ειδικά στην περίπτωση της Καλλιθέας έγινε και αλαλούμ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν έχω καταλάβει, είναι το ίδιο περιστατικό; 

 

δεν υπάρχει κάποια οδηγία για κρουσμα αυτήν τη περίοδο. υποθέτω ισχύει ο,τι ισχύει για όλους τους εργασιακούς χώρους. εκεί τι γίνεται; προβλέπεται κλείσιμο υπηρεσίας, τεστ κλπ; δεν νομίζω

 

   Διόρθωση; άλλο περιστατικό η Καλλιθέα, άλλο το ιδιωτικό. Κ άλλο στο Ρέθυμνο.

 

 

Σύμφωνα με όσα αναφέρουν τα Ρεθεμνιώτικα Νέα, ο προϊστάμενος της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ρεθύμνου Λάμπρος Καρβούνης, επικοινώνησε άμεσα με τον ΕΟΔΥ προκειμένου να ληφθούν τα απαραίτητα μέτρα. Οι οδηγίες ήταν να παραμείνουν σε κατ’ οίκον περιορισμό οι δυο εκπαιδευτικοί που είχαν έρθει σε στενή επαφή με το επιβεβαιωμένο κρούσμα και όχι το σύνολο των εκπαιδευτικών, καθώς στην συνεδρίαση διδασκόντων που είχε πραγματοποιηθεί, η εκπαιδευτική κοινότητα είχε λάβει όλα τα μέτρα προστασίας με την χρήση μάσκας και την τήρηση αποστάσεων.

Παράλληλα, όπως ανέφερε ο Λ. Καρβούνης δεν προβλέπεται από το πρωτόκολλο να γίνουν τέστ στους εκπαιδευτικούς. Ο ίδιος έχει ζητήσει από το Δήμο να κάνει απολύμανση στο σχολείο, το οποίο θα λειτουργήσει κανονικά από την Δευτέρα.

Για αυτήν την περίοδο επίσης δεν υπάρχει σαφής οδηγία σχετικά κ τις μάσκες. Εμείς φοράμε στη συνεδρίαση γιατί μαζευόμαστε πολλοί, κ την κάνουμε τώρα στην αίθουσα τελετών κ όχι στο γραφείο. στο γραφείο άλλοι φοράμε συστηματικά, άλλοι μόνο όταν έρχονται γονείς. με δεδομένο ότι δεν υοετχιυν αποστάσεις στα γραφεία κ αντίθετα μοιραζόμαστε τα πάντα, πολύ κακώς δεν φορούν μάσκα όλοι. 

Έχω όμως άλλη απορία. τρεις υπουργοί μπήκαν σε καραντίνα γιατί συνάντησαν επενδυτή. σε τι πλαίσιο; έφαγαν έξω; αν ήταν σε χώρο εργασίας, δεν φορούσαν μάσκες; γιατί εκείνοι θα κάνουν τεστ. αν είχαν λάβει μέτρα, γιατί εκείνοι κάνουν τεστ, ενώ άλλοι εργαζόμενοι δεν το δικαιούνται;

Δεν νομίζω να φόραγαν μάσκα. Στο γραφείο ούτε εμείς φοράμε μάσκα, σπανίως. Ούτε στους διαδρόμους, ασανσέρ κτλ που κυκλοφορεί αρκετός κόσμος. Από τα 50-60 άτομα του ορόφου ζήτημα να φοράνε συστηματικά 2. 

Στις συναντήσεις επίσης κανείς δεν φοράει μάσκα, εκτός και αν είναι με "εξωτερικούς", ποιο πολύ για να μην παραπονεθεί κανένας. Αν και οι εξωτερικοί συνεργάτες τη βγάλουν ή έστω οι μισοί, τη βγάζουν όλοι. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary1976 είπε:

Δεν νομίζω να φόραγαν μάσκα. Στο γραφείο ούτε εμείς φοράμε μάσκα, σπανίως. Ούτε στους διαδρόμους, ασανσέρ κτλ που κυκλοφορεί αρκετός κόσμος. Από τα 50-60 άτομα του ορόφου ζήτημα να φοράνε συστηματικά 2. 

Στις συναντήσεις επίσης κανείς δεν φοράει μάσκα, εκτός και αν είναι με "εξωτερικούς", ποιο πολύ για να μην παραπονεθεί κανένας. Αν και οι εξωτερικοί συνεργάτες τη βγάλουν ή έστω οι μισοί, τη βγάζουν όλοι. 

 

 

 

Υπάρχει τέτοια εξάιρεση; Δεν έχουν πει ότι όλοι σε κλειστούς χώρους με μάσκα; Εμάς τα γραφεία είναι ανοικτά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αν και είναι ανά πάσα στιγμή κάτι σαν 5 άτομα σε όροφο που χωράει 100, είναι υποχρεωτική η μάσκα. Νόμιζα ήταν έτσι παντού, όχι;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Υπάρχει τέτοια εξάιρεση; Δεν έχουν πει ότι όλοι σε κλειστούς χώρους με μάσκα; Εμάς τα γραφεία είναι ανοικτά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αν και είναι ανά πάσα στιγμή κάτι σαν 5 άτομα σε όροφο που χωράει 100, είναι υποχρεωτική η μάσκα. Νόμιζα ήταν έτσι παντού, όχι;

Όχι δεν έχουν πει μάσκα σε εργασιακούς χώρους γενικα. Ουτε γενικα σε εσωτερικούς χώρους, εκτός από όπου έχει περιοριστικά μέτρα πχ Χανιά, Μύκονο κλπ. οι πιο σοβαροί οργανισμοί λογικά έχουν κάποια πολιτική. στο δημόσιο μόνο όπου έχει επαφή με κοινό. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

 

Υπάρχει τέτοια εξάιρεση; Δεν έχουν πει ότι όλοι σε κλειστούς χώρους με μάσκα; Εμάς τα γραφεία είναι ανοικτά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις και αν και είναι ανά πάσα στιγμή κάτι σαν 5 άτομα σε όροφο που χωράει 100, είναι υποχρεωτική η μάσκα. Νόμιζα ήταν έτσι παντού, όχι;

Δημόσιο είμαι, η εγκύκλιος λέει στις υπηρεσίες με κοινό. Εμείς δεν έχουμε κοινό. Ελάχιστοι μπαίνουν. 

Και στον ιδιωτικό νομίζω ότι ίδιο λέει για τα γραφεία. Είναι υποχρεωτική μόνου όπου υπάρχει επαφή με κοινό.

Τώρα είδα που είχε απαντήσει το ίδιο και η Έσπερος!

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σημερα εντυπωσιαστηκα στο κολυμβητηριο.

Οι δασκαλες φορούσαν προσωπιδες που φορουν οι σερβιτοροι.


Εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα να φοράει τέτοια η δασκάλα της κόρης μου, στην Α’ Δημοτικού.

 

Για να μπορεί να διδάξει αποτελεσματικά τα φωνήματα και να συγκρατεί την προσοχή των παιδιών. Και για τα παιδιά την θεωρώ καλύτερη από παιδαγωγικής άποψης, αν και μάλλον δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική για τον ιό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:


Εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα να φοράει τέτοια η δασκάλα της κόρης μου, στην Α’ Δημοτικού.

 

Για να μπορεί να διδάξει αποτελεσματικά τα φωνήματα και να συγκρατεί την προσοχή των παιδιών. Και για τα παιδιά την θεωρώ καλύτερη από παιδαγωγικής άποψης, αν και μάλλον δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική για τον ιό.

Ναι.δεν είναι.ισως επιλεκτικα να χρησιμοποιεί προσωπιδα.Στην πισινα ομως δεν μπορει να γινει κατι καλύτερο.δεν το περίμενα.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σημερα εντυπωσιαστηκα στο κολυμβητηριο.

Οι δασκαλες φορούσαν προσωπιδες που φορουν οι σερβιτοροι.

 

Στο δικό μας είχαν εμφανιστεί στην αρχή με προσωπίδες, μετά τους είπε ο γιατρός της ομάδας ότι το να φοράς προσωπίδα και να φωνάζεις στα παιδιά είναι σκέτη κοροϊδία, μας ζήτησαν συγγνώμη και έρχονται όλοι οι προπονητές με μάσκα πλέον. Η προσωπίδα είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου δυστυχώς, το έχουν πει πολλές φορές, και δεν επιτρέπεται ήδη σε πολλά μέρη αντί της μάσκας. Και μεγάλη αλυσίδα φούρνων που τη φόραγαν οι υπάλληλοι, έφαγε τις καταγγελίες της και από όσο βλέπω συμμορφώθηκε.

4 ώρες πρίν, Deena είπε:


Εγώ να πω την αλήθεια θα ήθελα να φοράει τέτοια η δασκάλα της κόρης μου, στην Α’ Δημοτικού.

 

Για να μπορεί να διδάξει αποτελεσματικά τα φωνήματα και να συγκρατεί την προσοχή των παιδιών. Και για τα παιδιά την θεωρώ καλύτερη από παιδαγωγικής άποψης, αν και μάλλον δεν είναι το ίδιο αποτελεσματική για τον ιό.

Η προσωπίδα δεν προστατεύει καθόλου, υπάρχουν όμως μάσκες που έχουν ένα διαφανές παραθυράκι από πλαστικό μπροστά, και είναι ειδικές για δασκάλους και λογοθεραπευτές, όπως και για άτομα που εργάζονται με βαρύκοους. Αμφιβάλλω αν θα δώσει το υπουργείο , αλλά στο φρόντιστήριο της κόρης μου τις αγόρασαν και φαίνεται καλά το στόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δει αυτές κ σκέφτομαι να πάρω, έχω όμως μια απορία: αυτό το πλαστικό, επιτρέπει να μπαίνει αέρας ή σκας; επίσης σε φόρουμ εκπαιδευτικών διαβασα ότι θαμπώνει ακριβώς επειδή δεν αερίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Στα κολυμβητήρια πώς θα γινόταν να φορούν οι εκπαιδευτές μάσκα. Εκτός του ότι φωνάζουν με όλη την ένταση της φωνής τους για να ακουστούν, το κυριότερο είναι ότι συνέχεια πετάγονται πιτσιλιες από το νερό της πισίνας γιατί πολλές φορές πλησιάζουν για να διορθώσουν, να δείξουν κτλ.

Νομίζω η ασπίδα δεν προστατεύει αυτόν που τη φοράει κυρίως. Δεν είναι όμως και τελείως άκυρη. Από τα σταγονίδια όταν υπάρχει ομιλία σε κοντινή απόσταση μια χαρά προστατεύει. Επίσης η μισή προσωπίδα στο σαγόνι διάβασα ότι είναι επαρκης για σερβιτόρους γιατί συνήθως είναι σε ψηλότερο επίπεδο από τον πελάτη οπότε συγκρατεί τα σταγονίδια που θα έπεφταν προς τα κάτω.

Θα ήταν χρήσιμο πάντως να βγει μια επίσημη ανάλυση σχετικά με τα διάφορα ήδη μάσκας, προσωπίδας κτλ βασισμένη στις ως τώρα μελέτες και να εξηγεί ποσοστά προστασίας, πότε είναι κατάλληλο η έστω επαρκές κάποιο από τα παραπάνω μέσα και να καταλάβουμε και εμείς οι κοινοί θνητοί τι πρέπει να κάνουμε. 

Για αυτές με το πλαστικό έχω την ίδια ακριβώς απορία. Πώς αναπνέεις και αν θολώνει. 

 

Επεξεργάστηκαν by Mary1976
Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Στο δικό μας είχαν εμφανιστεί στην αρχή με προσωπίδες, μετά τους είπε ο γιατρός της ομάδας ότι το να φοράς προσωπίδα και να φωνάζεις στα παιδιά είναι σκέτη κοροϊδία, μας ζήτησαν συγγνώμη και έρχονται όλοι οι προπονητές με μάσκα πλέον. Η προσωπίδα είναι μόνο για τα μάτια του κόσμου δυστυχώς, το έχουν πει πολλές φορές, και δεν επιτρέπεται ήδη σε πολλά μέρη αντί της μάσκας. Και μεγάλη αλυσίδα φούρνων που τη φόραγαν οι υπάλληλοι, έφαγε τις καταγγελίες της και από όσο βλέπω συμμορφώθηκε.

Η προσωπίδα δεν προστατεύει καθόλου, υπάρχουν όμως μάσκες που έχουν ένα διαφανές παραθυράκι από πλαστικό μπροστά, και είναι ειδικές για δασκάλους και λογοθεραπευτές, όπως και για άτομα που εργάζονται με βαρύκοους. Αμφιβάλλω αν θα δώσει το υπουργείο , αλλά στο φρόντιστήριο της κόρης μου τις αγόρασαν και φαίνεται καλά το στόμα.

Μέσα στο νερό με μασκα?είναι παιδια τριών χρόνων κ πρέπει να τους βλέπουν για να ακούν οδηγίες. Άσε που συνέχεια τα καθοδηγούν.Κανονικα απο τα τρια μπαίνουν  χωρις συνοδο στο δικό μας.επειδη είναι ομως πολύ δυνατή σε αυτό,ζήτησα να μπει μονη από το να είναι στο νερό με πέντε μικρα κ πεντε συνοδούς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...