Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Κι εμας μας έτυχε αυτο, ειχε βαλει τα χερια της αναμεσα ευτυχώς ειχε λαστιχο κι εγω εκλεισα με δυναμη την πόρτα, τρεχαμε πασχαλιατικα σε χωριο του πουθενα για ακτινογραφία ευτυχώς ουτε ραισμα.. απο τότε προσέχει παρα πολυ αλλα εως τοτε ειχε την ταση συνεχώς, εγω εκεινη τη στιγμή με θυμάμαι θυμωμένη να φωναζω κι ουτε που προσεξα που ειχε βαλει το χερι της:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 29/8/2020 at 2:36 ΠΜ, chocolate_eater είπε:

Φυσικά, γι'αυτό πριν λίγα μηνύματα είπα οτι η πολιτική στην Ελλάδα είναι να λέμε 10 για να γίνουν τα 5. 

 

23 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Υπάρχει συνειδητοποίηση του κόσμου, αλλά όχι τρομοκρατία και υπερβολή, πολύ απλά γιατί δεν χρειάζεται να φωνάξεις για να ακουστείς. Γι'αυτό και θα ξαναπώ οτι σε κάθε χώρα, το πόσο περιορίζονται δικαιώματα έχει να κάνει με την κουλτούρα της και όχι με κάποια δήθεν παγκόσμια συνομωσία...Αν ο κόσμος είναι αρκετά ώριμος για να ακολουθήσει 5 συμβουλές από την αρχή, τότε δε χρειάζεται να παραβιαστεί κανένα δικαίωμα αργότερα...Κι επίσης υπάρχουν χώρες που θα παραβίαζαν δικαιώματα ούτως ή άλλως, με κάθε ευκαιρία.

Πολύ σωστά τα συγκεκριμένα σχόλια. Οι παραπάνω αράδες συνοψίζουν εν ολίγοις μεγάλο μέρος αυτού που ζούμε.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.Ακομα κ τα θετικα παιδακια νοσηλευτηκαν αν δεν κάνω λάθος με τις μανάδες τους.Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

Επισης ήθελα να σας ρωτησω αν αναμένεται την Τρίτη να ανακοινώσουν κ προϋποθέσεις για τις αθλητικές δραστηριοτητες των παιδιων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.Ακομα κ τα θετικα παιδακια νοσηλευτηκαν αν δεν κάνω λάθος με τις μανάδες τους.Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

Επισης ήθελα να σας ρωτησω αν αναμένεται την Τρίτη να ανακοινώσουν κ προϋποθέσεις για τις αθλητικές δραστηριοτητες των παιδιων.

Όχι καλέ, πού το άκουσε αυτό; οι περισσότεροι ασθενείς σπίτι τους νοσηλεύονται έτσι κ αλλιώς.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

υποτίθεται ότι οποίος έχει συμπτώματα θα μιλάει με τον γιατρό του κ αναλόγως θα παραπέμπεται για τεστ αλλά κάτι κου λέει ότι τα μικρά παιδάκια δεν τα κάνουν τελικά ποτέ τεστ αν δεν έχουν σοβαρα συμπτώματα κ έτσι δεν θα έχουμε κ κρουσματα στα σχολεία κ όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.Ακομα κ τα θετικα παιδακια νοσηλευτηκαν αν δεν κάνω λάθος με τις μανάδες τους.Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

Επισης ήθελα να σας ρωτησω αν αναμένεται την Τρίτη να ανακοινώσουν κ προϋποθέσεις για τις αθλητικές δραστηριοτητες των παιδιων.

 

Μου φαίνεται υπερβολή ακόμη και το να κάνουν υποχρεωτικά τεστ σε τόσο μικρά παιδιά, αν δεν υπάρχει ιατρικώς εμπεριστατωμένος λόγος, π.χ. στη σπάνια περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία. Ειλικρινά, όποιος έχει κάνει το τεστ, νομίζω καταλαβαίνει πόσο δύσκολο ειναι να κάτσει ένα μικρό παιδάκι να του κάνεις αυτό το πράγμα....

 

Από κει και πέρα, προφανώς ειναι ράδιο αρβύλα αυτό που άκουσες, για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν προβλέπεται απομάκρυνση παιδιού από το γονεικό περιβάλλον, παρά μόνο με εισαγγελική παρέμβαση. Για τον ίδιο λόγο που, στην πράξη, δε μπορεί να σου κάνει η Αστυνομία μόνη της τίποτα, εάν στο σπίτι σου έχεις πάρτυ με 80 άτομα. Βέβαια όπως είναι λογικό, εκεί μάλλον θα το ζητήσει ο εισαγγελέας....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, chocolate_eater είπε:

Μου φαίνεται υπερβολή ακόμη και το να κάνουν υποχρεωτικά τεστ σε τόσο μικρά παιδιά, αν δεν υπάρχει ιατρικώς εμπεριστατωμένος λόγος, π.χ. στη σπάνια περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία. Ειλικρινά, όποιος έχει κάνει το τεστ, νομίζω καταλαβαίνει πόσο δύσκολο ειναι να κάτσει ένα μικρό παιδάκι να του κάνεις αυτό το πράγμα....

σίγουρα είναι υπερβολή να γίνεται αυτό κάθε φορά που παιδάκι αρρωσταίνει. γι αυτό πρέπει να είναι πολύ αυστηροί στο θέμα της απουσίας με το παραμικρό σύμπτωμα. βέβαια αυτό δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στο θέμα του περιορισμού της διασποράς. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί έχουν τόσο πέραση τα τρομοσενάρια... υπάρχει πρόσφορο έδαφος για να καλλιεργηθούν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

σίγουρα είναι υπερβολή να γίνεται αυτό κάθε φορά που παιδάκι αρρωσταίνει. γι αυτό πρέπει να είναι πολύ αυστηροί στο θέμα της απουσίας με το παραμικρό σύμπτωμα. βέβαια αυτό δημιουργεί μεγάλη ανασφάλεια στο θέμα του περιορισμού της διασποράς. 

 

Ούτως ή άλλως και πριν, αν δεν κάνω λάθος, στο θέμα της ασθένειας στα νηπιαγωγεία δεν ήταν και πολύ ελαστικοί. Με το "παραμικρό σύμπτωμα" δεν θα συμφωνήσω, υπάρχουν ειδικά ιατρικά πρωτόκολλα που συνήθως απαιτούν τουλάχιστον 2 συμπτώματα ή 1 σύμπτωμα μαζί με πυρετό. Δε μπορεί να στέλνεται ένα παιδί στο σπίτι επειδή πονάει ο λαιμός του...

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ούτως ή άλλως και πριν, αν δεν κάνω λάθος, στο θέμα της ασθένειας στα νηπιαγωγεία δεν ήταν και πολύ ελαστικοί. Με το "παραμικρό σύμπτωμα" δεν θα συμφωνήσω, υπάρχουν ειδικά ιατρικά πρωτόκολλα που συνήθως απαιτούν τουλάχιστον 2 συμπτώματα ή 1 σύμπτωμα μαζί με πυρετό. Δε μπορεί να στέλνεται ένα παιδί στο σπίτι επειδή πονάει ο λαιμός του...

Αν δεν προβλέπεται να εξεταστεί ένα παιδί επειδή πονάει ο λαιμός, για μια ασθένεια που τα παιδιά περνούν με ήπια συμπτώματα άρα αυτό το ελάχιστο μπορεί να είναι δείγμα, τότε θα πρέπει να μένει σπίτι όσο καιρό χρειαστεί για να μην κολλήσει τα αλλά. Και κορονοϊος να μην είναι, μια ίωση λιγότερη να κυκλοφορεί στο σχολείο είναι κέρδος. καλύτερη συνολική υγεία σημαίνει συνολικά λιγότερος χαμένος σχολικός χρόνος γθα όλους.

 

Το να μην κολλήσει κανεις στο σχολείο, τη δουλειά, τα ΜΜΜ καταλαβαίνω ότι δυστυχώς δεν είναι ρεαλιστικός στόχος. το να μην διασπαρεί ευρέως ο ιός όμως υποτίθεται είναι στόχος, άρα ή κανεις μαζικά  τεστ σε χώρους συναθροίσεων με το παραμικρό, ή κανεις κατά καιρούς τυχαίες δειγματοληψίες, ή απομονώνεις τον καθένα για το παραμικρό. Αφού στην Ελλαδα τα δυο πρώτα δεν θα γίνουν, το τρίτο είναι η μόνη λύση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Μου φαίνεται υπερβολή ακόμη και το να κάνουν υποχρεωτικά τεστ σε τόσο μικρά παιδιά, αν δεν υπάρχει ιατρικώς εμπεριστατωμένος λόγος, π.χ. στη σπάνια περίπτωση που χρειαστεί νοσηλεία. Ειλικρινά, όποιος έχει κάνει το τεστ, νομίζω καταλαβαίνει πόσο δύσκολο ειναι να κάτσει ένα μικρό παιδάκι να του κάνεις αυτό το πράγμα....

 

Από κει και πέρα, προφανώς ειναι ράδιο αρβύλα αυτό που άκουσες, για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν προβλέπεται απομάκρυνση παιδιού από το γονεικό περιβάλλον, παρά μόνο με εισαγγελική παρέμβαση. Για τον ίδιο λόγο που, στην πράξη, δε μπορεί να σου κάνει η Αστυνομία μόνη της τίποτα, εάν στο σπίτι σου έχεις πάρτυ με 80 άτομα. Βέβαια όπως είναι λογικό, εκεί μάλλον θα το ζητήσει ο εισαγγελέας....

Συμφωνω σε ολα.Ακομη κ στο αεροδρομιο,σε φίλους που ηρθαν απο τη Χαγη το καλοκαίρι,εκαναν μονο στους γονεις κ οχι στο παιδι .

Just now, samsympan είπε:

Και μετά αναρωτιόμαστε γιατί έχουν τόσο πέραση τα τρομοσενάρια... υπάρχει πρόσφορο έδαφος για να καλλιεργηθούν.

Ναι.ακουγονται σημεία κ τέρατα.

Δεν έχω καταλαβει αν θα δώσουν οδηγιες για καθε"ειδος" σχολειου,γιατι δεν λειτουργούν όλα με τον ίδιο τρόπο,η τα σχολεια τα ίδια θα πρέπει να καταλάβουν από μόνα τους πως θα λειτουργήσουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Συμφωνω σε ολα.Ακομη κ στο αεροδρομιο,σε φίλους που ηρθαν απο τη Χαγη το καλοκαίρι,εκαναν μονο στους γονεις κ οχι στο παιδι .

Ναι.ακουγονται σημεία κ τέρατα.

Δεν έχω καταλαβει αν θα δώσουν οδηγιες για καθε"ειδος" σχολειου,γιατι δεν λειτουργούν όλα με τον ίδιο τρόπο,η τα σχολεια τα ίδια θα πρέπει να καταλάβουν από μόνα τους πως θα λειτουργήσουν.

Λογικά θα δοθούν οδηγίες για κάθε βαθμίδα (γυμνάσια κ λύκεια από κοινού) κ χωριστές για τα ειδικά κ κάποιες διευκρινίσεις για τα εργαστήρια, κ χωριστές για τους παιδικούς σταθμούς. Στην Ελλάδα όλα τα σχολεία ακολουθούν τον ίδιο τρόπο λειτουργίας οπότε δεν θα αφήσουν περιθώρια. Το ότι αλλιώς χειρίζεται την κατάσταση το 53ο γυμνάσιο Αθηνών που συστεγάζεται με Λύκειο κ αλλιώς το Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Κύθνου, γιατί οι μαθητες του ενός είναι αθροιστικά όσο μια τάξη του άλλου, δεν έχει σημασία.... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Λογικά θα δοθούν οδηγίες για κάθε βαθμίδα (γυμνάσια κ λύκεια από κοινού) κ χωριστές για τα ειδικά κ κάποιες διευκρινίσεις για τα εργαστήρια, κ χωριστές για τους παιδικούς σταθμούς. Στην Ελλάδα όλα τα σχολεία ακολουθούν τον ίδιο τρόπο λειτουργίας οπότε δεν θα αφήσουν περιθώρια. Το ότι αλλιώς χειρίζεται την κατάσταση το 53ο γυμνάσιο Αθηνών που συστεγάζεται με Λύκειο κ αλλιώς το Γυμνάσιο με λυκειακές τάξεις Κύθνου, γιατί οι μαθητες του ενός είναι αθροιστικά όσο μια τάξη του άλλου, δεν έχει σημασία.... 

 

 

Το λεω γιατι δεν ξερω πως θα λειτουργήσει αυτό που θα παει το παιδι.Ειναι Μοντεσσορι κ σύμφωνα με τις αρχές τους ,το προνηπιο είναι ανακατεμένο με το νήπιο.Αυτο που με απασχολεί στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το τι θα γινει με τη μασκα.Υποτιθεται οτι στο νήπιο θα φορανε ενώ στο προνηπιο όχι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το λεω γιατι δεν ξερω πως θα λειτουργήσει αυτό που θα παει το παιδι.Ειναι Μοντεσσορι κ σύμφωνα με τις αρχές τους ,το προνηπιο είναι ανακατεμένο με το νήπιο.Αυτο που με απασχολεί στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι το τι θα γινει με τη μασκα.Υποτιθεται οτι στο νήπιο θα φορανε ενώ στο προνηπιο όχι.

Όλα τα νηπιαγωγεία είναι ανάκατα κ η μάσκα ισχύει για όλους. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όλα τα νηπιαγωγεία είναι ανάκατα κ η μάσκα ισχύει για όλους. 

Στην περιοχή μου ο παιδικός είναι ξεχωριστά. Ο δημοτικός εννοω.η δικιά μου δεν είναι ούτε τρία.ειπαν οχι μασκα σε τόσο μικρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στην περιοχή μου ο παιδικός είναι ξεχωριστά. Ο δημοτικός εννοω.η δικιά μου δεν είναι ούτε τρία.ειπαν οχι μασκα σε τόσο μικρα

Εννοείς τους παιδικούς που έχουν και τάξη προνηπίου; Εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Για τα νηπιαγωγεία γενικά ισχύει ότι τα παιδιά φορούν μάσκα, ενώ στους παιδικούς δεν φορούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοείς τους παιδικούς που έχουν και τάξη προνηπίου; Εκεί δεν ξέρω τι θα γίνει. 

Για τα νηπιαγωγεία γενικά ισχύει ότι τα παιδιά φορούν μάσκα, ενώ στους παιδικούς δεν φορούν. 

Ναι.αυτο εννοω.μπαχαλο.εκει δεχονται παιδια από 2.5 έως 6 ετων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.αυτο εννοω.μπαχαλο.εκει δεχονται παιδια από 2.5 έως 6 ετων.

κανονικά θα πρέπει να ακολουθήσουν κάποιον ηλικιακό διαχωρισμό ανάλογο με τις ηλικίες της μάσκας. δεν νομίζω ότι θα δοθούν ειδικές οδηγίες για τέτοιες περιπτώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

κανονικά θα πρέπει να ακολουθήσουν κάποιον ηλικιακό διαχωρισμό ανάλογο με τις ηλικίες της μάσκας. δεν νομίζω ότι θα δοθούν ειδικές οδηγίες για τέτοιες περιπτώσεις. 

Μας ειδοποίησαν την Παρασκευή ότι αναμένουν τις αποφάσεις της Τρίτης κ απο κει κ πέρα θα μας ενημερωσουν. 

Τον ιουνιο παντως διαχωρησαν το νηπιαγωγειο από τα υπόλοιπα προκειμένου να το φέρνουν κάθε μερα ενώ τα υπόλοιπα έρχονταν μερα παρα μερα.Θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.Ακομα κ τα θετικα παιδακια νοσηλευτηκαν αν δεν κάνω λάθος με τις μανάδες τους.Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

Επισης ήθελα να σας ρωτησω αν αναμένεται την Τρίτη να ανακοινώσουν κ προϋποθέσεις για τις αθλητικές δραστηριοτητες των παιδιων.

Χαχα κ σε μένα μου το είπε μια μαμά παιδιών κ σκεφτόταν να μην τα πάει σχολείο. Κ μένα παρανοϊκό μου ακούστηκε κ δεν έδωσα βάση. Δεν υπάρχει λογική σρ αυτό! Δημοσιεύτηκε στο ίντερνετ αυτό το άρθρο ο πολλοί γονείς θα το πίστεψαν μάλλον

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Χαχα κ σε μένα μου το είπε μια μαμά παιδιών κ σκεφτόταν να μην τα πάει σχολείο. Κ μένα παρανοϊκό μου ακούστηκε κ δεν έδωσα βάση. Δεν υπάρχει λογική σρ αυτό! Δημοσιεύτηκε στο ίντερνετ αυτό το άρθρο ο πολλοί γονείς θα το πίστεψαν μάλλον

Εμένα μου είπαν οτι βγήκε νόμος αλλά πρέπει ο κοσμος να σκέφτεται κ λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Εμένα μου είπαν οτι βγήκε νόμος αλλά πρέπει ο κοσμος να σκέφτεται κ λίγο...

Προκειται για πρωτοβουλια του δημου βοϊου.

Εναν ξενωνα, με 7 δωματια, σκεφτονται να τον διαθεσουν ως χωρο καταντινας για νεους που πιθανον νοσησουν. Πρεπει να εγκριθει απο δημοτικο συμβουλιο, πρεπει να το δεχτει ο εοδυ και, βεβαια, πρεπει να δεχτουν να πανε και οσοι νοσησουν.....

Καμια αποφαση δεν παρθηκε. Κανενας νομις δε ψηφιστηκε. Τιποτα δεν ειναι για ολη τη χωρα. Δεν υπαρχει υποχρεωτικη απομακρυνση!


Ο ορισμος των fake news ηταν ή αλλιως του παιρνω την τριχα και την κανω τριχια!

 

Για οποιον θελει, στο youtube υπαρχει τεπορταζ της ερτ3 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Προκειται για πρωτοβουλια του δημου βοϊου.

Εναν ξενωνα, με 7 δωματια, σκεφτονται να τον διαθεσουν ως χωρο καταντινας για νεους που πιθανον νοσησουν. Πρεπει να εγκριθει απο δημοτικο συμβουλιο, πρεπει να το δεχτει ο εοδυ και, βεβαια, πρεπει να δεχτουν να πανε και οσοι νοσησουν.....

Καμια αποφαση δεν παρθηκε. Κανενας νομις δε ψηφιστηκε. Τιποτα δεν ειναι για ολη τη χωρα. Δεν υπαρχει υποχρεωτικη απομακρυνση!


Ο ορισμος των fake news ηταν ή αλλιως του παιρνω την τριχα και την κανω τριχια!

 

Για οποιον θελει, στο youtube υπαρχει τεπορταζ της ερτ3 

Πω πω ρε παιδι μου.ελεος πια με αυτό το πράγμα.καλαψπου μου το πες να της το πω.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχυει το εξής γιατί έγω δεν το πιστεύω με τίποτα!είναι παρανοϊκό.

Μας τηλεφώνησε πριν λίγο μια μαμα που τα παιδάκια της θα πανε νηπιαγωγειο.Μας ειπε λοιπόν οτι αν κάποιο παιδακι είναι θετικό κ το βρούνε στο νηπιαγωγειο θα το πανε σε δομή μόνο του για 14 ημέρες.Ακομα κ τα θετικα παιδακια νοσηλευτηκαν αν δεν κάνω λάθος με τις μανάδες τους.Ξαναλεω οτι δεν το πιστεύω τοσο γιατι δεν εχει λογικη όσο και γιατί δεν γίνεται να εξετάζουν κάθε παιδί  που θα παρουσιάζει πυρετο.

Επισης ήθελα να σας ρωτησω αν αναμένεται την Τρίτη να ανακοινώσουν κ προϋποθέσεις για τις αθλητικές δραστηριοτητες των παιδιων.

 

Λογικά αν μπει κανείς για νοσηλεία σε ειδικό θάλαμο, είναι μόνος, πόσο μάλλον αν έχει διασωληνωθεί. Αλλά το να βγει θετικό το παιδί μέχρι να φτάσει σε αυτή την κατάσταση, έχει μεγάλη απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Λογικά αν μπει κανείς για νοσηλεία σε ειδικό θάλαμο, είναι μόνος, πόσο μάλλον αν έχει διασωληνωθεί. Αλλά το να βγει θετικό το παιδί μέχρι να φτάσει σε αυτή την κατάσταση, έχει μεγάλη απόσταση.

Για απλή νοσηλεια μιλούσα.Ειναι να μην φτάσει κανεις στη διασωληνωση 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

Από κει και πέρα, προφανώς ειναι ράδιο αρβύλα αυτό που άκουσες, για τον πολύ απλό λόγο οτι δεν προβλέπεται απομάκρυνση παιδιού από το γονεικό περιβάλλον, παρά μόνο με εισαγγελική παρέμβαση. Για τον ίδιο λόγο που, στην πράξη, δε μπορεί να σου κάνει η Αστυνομία μόνη της τίποτα, εάν στο σπίτι σου έχεις πάρτυ με 80 άτομα. Βέβαια όπως είναι λογικό, εκεί μάλλον θα το ζητήσει ο εισαγγελέας....

 

O ΠΟΥ σε δηλώσεις του ανέφερε ότι είναι επειδή πλέον ο ιός αναπαράγεται μέσα στην οικογενεια, τον περιορίσαμε δηλαδή με όλες τις επιτυχημένες μας ενέργειες (μέτρα προστασίας) και το σπίτι είναι το επικίνδυνο μέρος για αναπαραγωγή του ιού. Γι' αυτό είναι χρήσιμο και πρέπον να "απομακρύνουνε" (δεν ξέρω ποιοι: η κυβέρνηση; ) αυτόν που είναι φορέας και να τον απομονώνουνε με αξιοπρέπεια σε κάποιο κατάλληλο ίδρυμα, αναλόγως των αναγκών και των περιστάσεων.

 

Επίσης κυκλοφορεί νόμος πρόσφατος που δίνει το ελεύθερο σε τέτοιες παρεμβάσεις. Για το καλό της δημόσιας υγείας, μπορεί να χρειαστεί να αφαιρεθεί κάποιο πρόσωπο της οικογένειας σε ειδικό χώρο. Θα επιστραφεί όταν θα είναι ασφαλές. Δεν ξέρω πότε και πώς θα εφαρμοστεί. Θα μάθουμε.

 

 

 

πρίν από 51 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κανενας νομις δε ψηφιστηκε

 

Νομίζω υπάρχει νόμος. Πρέπει να το ψάξω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...