Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, Ilaeira είπε:

Δεν είμαι από τους γραφικούς που αναπολούν τα ανέμελα παιδικά τους χρόνια σαν τον θείο Αιμίλιο, αλλά αυτές τις μέρες στεναχωριέμαι ΚΑΙ για αυτό: πώς θα διαμορφωθεί ο κόσμος τα επόμενα χρόνια και πώς θα μεγαλώσει το παιδί μου μέσα σ' αυτόν. Ποια θα είναι η κανονικότητά του; Σκέφτομαι ότι αυτό που εμείς θεωρούμε δυστοπία, για τη δική του γενιά θα είναι φυσιολογικό, γιατί δεν θα έχει γνωρίσει τίποτε άλλο, και με πιάνει κατάθλιψη.

Νομίζω ότι έχουμε τόσα χάλια γύρω μας, που το λιγότερο είναι το αν θα περάσουμε 1-2 χρόνια με μάσκες για το φόβο ενός ιού.

 

Στο χέρι μας είναι την κατάσταση να την κάνουμε όχι δυστοπία, αλλά ωφέλιμη γνώση παρακαταθήκη για το μέλλον. Πχ να καταλάβουμε τη σημασία του καλού αερισμού των εσωτερικών χώρων και τη σημασία του να είναι τα παιδιά κυρίως έξω και όχι μέσα, για να περιοριστεί λίγο και αυτό το χάλι που ακόμα και το καλοκαίρι γίνεται χαμός από ιώσεις σε παιδιάκια που πάνε σε παιδικούς σταθμούς. Αλλά δεν βλέπω φως. Όταν άνοιξαν τα σχολεία, επειδή κάποια πρωινά είχε ψύχρα, κάποιοι έκαναν μάθημα με κλειστά παράθυρα γιατί τα παιδιά διαμαρτύρονταν. Ολοκληρα παιδιά γυμνασίου, γκρίνιαζαν αντί να σκεφτούν να φέρουν ένα φουτεράκι, και επιστήμονες άνθρωποι τους άκουγαν για΄τι τους ενοχλούσε κιόλας που έκανε ρεύμα.... Ή να καταλάβουμε ότι αν έχουμε κάποιο σύμπτωμα ασθένειας, καλό είναι να περιορίζουμε για λίγες μέρες τις επαφές μας, γιατί δεν μας φταίει σε τίποτα ο υπόλοιπος κόσμος, που μπορεί να είναι μια έγκυος ή ένα παιδάκι με μεγάλη ευαισθησία ή μια οικογένεια με βρέφος... Γενικά μπορεί να μας μείνει λίγη ευθύνη και όχι ανθρωποφοβία. Δεν είμαι αισιόδοξη όμως. Γιατί βλέπω κόσμο ακόμα να λούζεται με αντισηπτικά και να ψυχαναγκάζεται με διάφορες επιφάνειες, αλλά κατά τ' άλλα να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους χωρίς να είναι άμεση ανάγκη. Δεν νομίζω ότι έχουμε πάρει τα σωστά μαθήματα για το πώς μεταδίδονται οι ιοί και πώς προλαμβάνουμε..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Νομίζω ότι έχουμε τόσα χάλια γύρω μας, που το λιγότερο είναι το αν θα περάσουμε 1-2 χρόνια με μάσκες για το φόβο ενός ιού.

 

Στο χέρι μας είναι την κατάσταση να την κάνουμε όχι δυστοπία, αλλά ωφέλιμη γνώση παρακαταθήκη για το μέλλον. Πχ να καταλάβουμε τη σημασία του καλού αερισμού των εσωτερικών χώρων και τη σημασία του να είναι τα παιδιά κυρίως έξω και όχι μέσα, για να περιοριστεί λίγο και αυτό το χάλι που ακόμα και το καλοκαίρι γίνεται χαμός από ιώσεις σε παιδιάκια που πάνε σε παιδικούς σταθμούς. Αλλά δεν βλέπω φως. Όταν άνοιξαν τα σχολεία, επειδή κάποια πρωινά είχε ψύχρα, κάποιοι έκαναν μάθημα με κλειστά παράθυρα γιατί τα παιδιά διαμαρτύρονταν. Ολοκληρα παιδιά γυμνασίου, γκρίνιαζαν αντί να σκεφτούν να φέρουν ένα φουτεράκι, και επιστήμονες άνθρωποι τους άκουγαν για΄τι τους ενοχλούσε κιόλας που έκανε ρεύμα.... Ή να καταλάβουμε ότι αν έχουμε κάποιο σύμπτωμα ασθένειας, καλό είναι να περιορίζουμε για λίγες μέρες τις επαφές μας, γιατί δεν μας φταίει σε τίποτα ο υπόλοιπος κόσμος, που μπορεί να είναι μια έγκυος ή ένα παιδάκι με μεγάλη ευαισθησία ή μια οικογένεια με βρέφος... Γενικά μπορεί να μας μείνει λίγη ευθύνη και όχι ανθρωποφοβία. Δεν είμαι αισιόδοξη όμως. Γιατί βλέπω κόσμο ακόμα να λούζεται με αντισηπτικά και να ψυχαναγκάζεται με διάφορες επιφάνειες, αλλά κατά τ' άλλα να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους χωρίς να είναι άμεση ανάγκη. Δεν νομίζω ότι έχουμε πάρει τα σωστά μαθήματα για το πώς μεταδίδονται οι ιοί και πώς προλαμβάνουμε..

Και πάλι θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου.Πράγματι είναι μια καλή ευκαιρία κάποιοι κανόνες να εφαρμόζονται επ αόριστον αλλά δυστυχώς όπως είπες είναι δύσκολο να γίνει καθολικός τρόπος ζωής.

Εγώ από τότε που έκανα το πρώτο μου παιδί τηρώ αυτούς τους κανόνες και έχω ακούσει πολλά όμορφα: ψυχαναγκαστική,μικροβιοφοβικη,ιδιοτροπη και άλλα τέτοια και δυστυχώς από κοντινούς ανθρώπους.

Κάποτε τα παιδιά μου είχανε κολλήσει μια ίωση από κοντινό πρόσωπο που τους φίλησε ,η οποία τους είχε χτυπήσει στο συκώτι.Τρεχαμε και δε φτάναμε.Φυσικα δεν είναι ο κορονοιος μόνο, είναι χίλια δυο.

Το στενάχωρο είναι ότι και η πλειοψηφία των νέων ανθρώπων εκτός από κάποιες εξαιρέσεις ,όλο αυτό το θεωρούν υπερβολή.

Οπότε  δύσκολο να αλλάξει η κατάσταση,παρόλο που ήταν μια καλή ευκαιρία τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως είναι ακόμη πιο αποκαρδιωτικο ο οτι ο άνθρωπος παγκοσμίως δεν μπορεί να πειθαρχησει ,δεν μπορεί να δει απλά την πραγματικότητα κ να σωθεί με απλές κινήσεις.Αντιθετως κανει ό,τι μπορεί για να αρρωστήσει κ να καταστραφεί οικονομικά.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Παντως είναι ακόμη πιο αποκαρδιωτικο ο οτι ο άνθρωπος παγκοσμίως δεν μπορεί να πειθαρχησει ,δεν μπορεί να δει απλά την πραγματικότητα κ να σωθεί με απλές κινήσεις.Αντιθετως κανει ό,τι μπορεί για να αρρωστήσει κ να καταστραφεί οικονομικά.

Πραγματικά. Η ζημιά στην οικονομία από το βεβιασμένο άνοιγμα κάποιων χώρων και τη μη τήρηση μέτρων θα είναι πολύ μεγαλύτερη. Με λίγη σύνεση τον Μάιο και τον Ιούνιο τώρα θα ήμασταν σε καλύτερη κατάσταση και ίσως να μη συζητούσαμε αν θα μπει όριο στα μπαράκια και στα μπιτς μπαρ τώρα που υπάρχει κάποια κίνηση. επίσης τώρα που είναι Αύγουστος και πολλοί θα σκέφτοταν να πάνε διακοπές, όσοι έχουν χρήματα τουλάχιστον, μπορεί να αποθαρρυνθούν. Στην Ευρώπη επίσης ζορίζει η κατάσταση, άρα δεν έχουμε να περιμένουμε και πάρα πολλά από εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο η βιασύνη.Το τραγικοτερο είναι οτι ξαναβγηκαν ολοι εξω σαν να μην υπηρξε ποτε ο ιός..Εκει ηταν κ το μεγαλο θέμα.

Χαμος γινεται στην Ευρώπη. Θεωρούν ότι η Ισπανία εδωσε ψεύτικα στοιχεία για να προσελκύσει κόσμο.Πηγαν πολλοι Ευρωπαίοι κ κόλλησαν σε συνδιασμο με την ξέφρενη συμπεριφορα.Εμεις ακυρώνουμε για τρίτη φορά το ταξιδι στο βελγιο με δική μας απόφαση αυτή τη φορά.Το εχουν τερματίσει.673 κρουσματα και σημερα σε μια χώρα σαν την Πελοποννησο.Στην Αμβερσα όπου ξεκίνησε ανοζωπυρωση ο επικεφαλής εκει λοιμωξιολογος κ ο δήμαρχος, εκλυπαρουν τον κόσμο να μην πηγαίνει στην πόλη.Εχουν κυρηξει την πολη σε κατάσταση ημικαραντινας.Απο το προηγούμενο Σάββατο ισχυουν στη χώρα πολυ αυστηρα μετρα με τσουχτερά πρόστιμα κ στρατιωτική επιτήρηση κ ο κόσμος διαμαρτυρίας γιατί του χαλάνε τη βολη..Το κανουν αυτο για να μην κάνουν καθολικό lock down.Δεν πείθονται ομως.Κ λες πως είναι δυνατόν!Δέκα χιλ νεκρούς εχουν.Στη δε Ολλανδία να δείτε τι γίνεται.Κανενα μετρο πουθενά κ ανοιχτή διαπλατα η πόρτα στους Σουηδούς.Ολοι αυτοι μπαινοβγαινουν για βόλτα στις γύρω χωρες κ γινεται κόλαση.Πραγματικα δεν ξερω τι θα γινει τις επόμενες εβδομάδες κ εδω κ γενικότερα παντου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 hours ago, Έσπερος said:

Νομίζω ότι έχουμε τόσα χάλια γύρω μας, που το λιγότερο είναι το αν θα περάσουμε 1-2 χρόνια με μάσκες για το φόβο ενός ιού.

 

Στο χέρι μας είναι την κατάσταση να την κάνουμε όχι δυστοπία, αλλά ωφέλιμη γνώση παρακαταθήκη για το μέλλον. Πχ να καταλάβουμε τη σημασία του καλού αερισμού των εσωτερικών χώρων και τη σημασία του να είναι τα παιδιά κυρίως έξω και όχι μέσα, για να περιοριστεί λίγο και αυτό το χάλι που ακόμα και το καλοκαίρι γίνεται χαμός από ιώσεις σε παιδιάκια που πάνε σε παιδικούς σταθμούς. Αλλά δεν βλέπω φως. Όταν άνοιξαν τα σχολεία, επειδή κάποια πρωινά είχε ψύχρα, κάποιοι έκαναν μάθημα με κλειστά παράθυρα γιατί τα παιδιά διαμαρτύρονταν. Ολοκληρα παιδιά γυμνασίου, γκρίνιαζαν αντί να σκεφτούν να φέρουν ένα φουτεράκι, και επιστήμονες άνθρωποι τους άκουγαν για΄τι τους ενοχλούσε κιόλας που έκανε ρεύμα.... Ή να καταλάβουμε ότι αν έχουμε κάποιο σύμπτωμα ασθένειας, καλό είναι να περιορίζουμε για λίγες μέρες τις επαφές μας, γιατί δεν μας φταίει σε τίποτα ο υπόλοιπος κόσμος, που μπορεί να είναι μια έγκυος ή ένα παιδάκι με μεγάλη ευαισθησία ή μια οικογένεια με βρέφος... Γενικά μπορεί να μας μείνει λίγη ευθύνη και όχι ανθρωποφοβία. Δεν είμαι αισιόδοξη όμως. Γιατί βλέπω κόσμο ακόμα να λούζεται με αντισηπτικά και να ψυχαναγκάζεται με διάφορες επιφάνειες, αλλά κατά τ' άλλα να πηγαίνει σε κλειστούς χώρους χωρίς να είναι άμεση ανάγκη. Δεν νομίζω ότι έχουμε πάρει τα σωστά μαθήματα για το πώς μεταδίδονται οι ιοί και πώς προλαμβάνουμε..

Εμένα που ο γιος μου είναι στον παιδικό από πολύ μικρός ο χειρότερος μήνας ήταν πάντα ο Ιούλιος!! Πάντα ήταν άρρωστος όλο τον μήνα, ακόμα και στο νοσοκομείο έχουμε φτάσει Ιούλιο! Φέτος όμως που ήταν ανοιχτά συνέχεια τα παράθυρα (τον πηγαίνω και τον παίρνω εγώ οπότε έχω εικόνα) μια χαρά πέρασε ο μήνας, για όλη την τάξη όχι μόνο για τον γιο μου! Τον χειμώνα που λόγω κρύου θα πρέπει να είναι κλειστά δεν ξέρω τι θα γίνει, πραγματικά όμως ο αερισμός του χώρου είναι το Α και το Ω, και συμφωνώ στο 100% ότι πρέπει να αποφεύγονται οι κλειστοί χώροι.

υγ: ναι ναι παρόλο που έλεγα πως δεν θα πάει σχολείο τελικά τον πήγα μετά τα μέσα του Ιουνίου γιατί δεν άντεχε και εκείνος άλλο στο σπίτι! ευτυχώς πήγε μια χαρά και καθόλου δεν το μετάνιωσα! Σήμερα τελευταία ημέρα :)

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εμένα που ο γιος μου είναι στον παιδικό από πολύ μικρός ο χειρότερος μήνας ήταν πάντα ο Ιούλιος!! Πάντα ήταν άρρωστος όλο τον μήνα, ακόμα και στο νοσοκομείο έχουμε φτάσει Ιούλιο! Φέτος όμως που ήταν ανοιχτά συνέχεια τα παράθυρα (τον πηγαίνω και τον παίρνω εγώ οπότε έχω εικόνα) μια χαρά πέρασε ο μήνας, για όλη την τάξη όχι μόνο για τον γιο μου! Τον χειμώνα που λόγω κρύου θα πρέπει να είναι κλειστά δεν ξέρω τι θα γίνει, πραγματικά όμως ο αερισμός του χώρου είναι το Α και το Ω, και συμφωνώ στο 100% ότι πρέπει να αποφεύγονται οι κλειστοί χώροι.

υγ: ναι ναι παρόλο που έλεγα πως δεν θα πάει σχολείο τελικά τον πήγα μετά τα μέσα του Ιουνίου γιατί δεν άντεχε και εκείνος άλλο στο σπίτι! ευτυχώς πήγε μια χαρά και καθόλου δεν το μετάνιωσα! Σήμερα τελευταία ημέρα :)

 

Πάντως λόγω της προηγήθησας καραντίνας και την εφαρμογής όλων αυτών των μέτρων δεν έχει μείνει ιός για ιός οπότε μπορεί και για αυτό να μην έχετε ιωσεις στον παιδικό και όχι μόνο λόγω των ανοιχτων παραθύρων. Εξάλλου φαντάζομαι τα παιδάκια σε τόσο μικρή ηλικία έρχονται σε στενή επαφη ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Πάντως λόγω της προηγήθησας καραντίνας και την εφαρμογής όλων αυτών των μέτρων δεν έχει μείνει ιός για ιός οπότε μπορεί και για αυτό να μην έχετε ιωσεις στον παιδικό και όχι μόνο λόγω των ανοιχτων παραθύρων. Εξάλλου φαντάζομαι τα παιδάκια σε τόσο μικρή ηλικία έρχονται σε στενή επαφη ούτως ή άλλως.

Κι όμως όσα παιδάκια ξέρω άρχισαν ήδη να κολλάνε διαφορα στους σταθμούς. κ υποτίθεται ότι ο κόσμος προσέχει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απορία και άγχος, τι θα γίνει από Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσει ο μικρός μου παιδικό και θα είναι συνεχώς άρρωστος από τις διάφορες ιώσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα 2 παιδάκι εδώ που πηγαίνουν παιδικό και κάποια δημοτικό. Απλά ο δικός μου λογικά θα αρρωσταίνει πιο συχνά. Προφανώς δεν γίνεται σε κάθε βήχα ή πυρετό να εξετάζονται για covid, εμείς δεν γίνεται να μπαίνουμε καραντίνα κάθε φορά που είναι άρρωστα, οπότε σε περίπτωση που κολλήσουν κορονοιό, θα τον μεταφέρουμε σε όλη την εταιρία, εκείνοι στις οικογένειες τους κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ έχω απορία και άγχος, τι θα γίνει από Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσει ο μικρός μου παιδικό και θα είναι συνεχώς άρρωστος από τις διάφορες ιώσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα 2 παιδάκι εδώ που πηγαίνουν παιδικό και κάποια δημοτικό. Απλά ο δικός μου λογικά θα αρρωσταίνει πιο συχνά. Προφανώς δεν γίνεται σε κάθε βήχα ή πυρετό να εξετάζονται για covid, εμείς δεν γίνεται να μπαίνουμε καραντίνα κάθε φορά που είναι άρρωστα, οπότε σε περίπτωση που κολλήσουν κορονοιό, θα τον μεταφέρουμε σε όλη την εταιρία, εκείνοι στις οικογένειες τους κτλ.

Η παιδίατρος μ είπε ότι όλα τα παιδιά με το παραμικρό σύμπτωμα θα μιλούν με γιατρό, θα μένουν σπίτι μεχρι να περάσουν κάποια 24ωρα απύρετα κ ανάλογα με συμπτώματα, εξέλιξη κ υγεία οικογένειας ο γιατρός θα συνιστά τεστ. Δεν θα θεωρείται ύποπτο κρούσμα δλδ οποιοσδήποτε πυρετός για να απομονώνεται η οικογένεια αλλά σίγουρα θα πρέπει να μένουν σπίτι πολύ για να μην κολλήσουν κάτι τα αλλα. ει άι δύσκολο με τους σταθμούς, αν οι γονείς δεν έχουν εναλλακτική, πώς θα τα κρατάνε 2 μέρες τουλ απύρετα κλπ; πρέπει να προβλέψουν διευκολύνσεις για τους εργαζόμενους. 

 

κ στο σχολείο φοβάμαι ότι οι διευθυντές που δεν θέλουν να δυσάρεστουν τους γονείς, θα είναι χαλαροί στο θέμα της προσέλευσης μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων. 

 

Γενικα υποψιάζομαι ένα μπάχαλο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Η παιδίατρος μ είπε ότι όλα τα παιδιά με το παραμικρό σύμπτωμα θα μιλούν με γιατρό, θα μένουν σπίτι μεχρι να περάσουν κάποια 24ωρα απύρετα κ ανάλογα με συμπτώματα, εξέλιξη κ υγεία οικογένειας ο γιατρός θα συνιστά τεστ. Δεν θα θεωρείται ύποπτο κρούσμα δλδ οποιοσδήποτε πυρετός για να απομονώνεται η οικογένεια αλλά σίγουρα θα πρέπει να μένουν σπίτι πολύ για να μην κολλήσουν κάτι τα αλλα. ει άι δύσκολο με τους σταθμούς, αν οι γονείς δεν έχουν εναλλακτική, πώς θα τα κρατάνε 2 μέρες τουλ απύρετα κλπ; πρέπει να προβλέψουν διευκολύνσεις για τους εργαζόμενους. 

 

κ στο σχολείο φοβάμαι ότι οι διευθυντές που δεν θέλουν να δυσάρεστουν τους γονείς, θα είναι χαλαροί στο θέμα της προσέλευσης μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων. 

 

Γενικα υποψιάζομαι ένα μπάχαλο. 

Κάπως έτσι το έχω φανταστεί και εγώ. Ότι μιλάς με το γιατρό και αναλόγως σε καθοδηγεί. Βέβαια, την νταντά θα την σταματήσουμε από Σεπτέμβρη, διότι δεν μπορούμε να πληρώνουμε και τον παιδικό και την νταντά. Που σημαίνει ότι όταν θα είναι άρρωστος, θα έρχονται οι γιαγιάδες μας, με ότι συνεπάγεται αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

θα μένουν σπίτι μεχρι να περάσουν κάποια 24ωρα απύρετα κ ανάλογα με συμπτώματα, εξέλιξη κ υγεία οικογένειας ο γιατρός θα συνιστά τεστ. Δεν θα θεωρείται ύποπτο κρούσμα δλδ οποιοσδήποτε πυρετός για να απομονώνεται η οικογένεια αλλά σίγουρα θα πρέπει να μένουν σπίτι πολύ για να μην κολλήσουν κάτι τα αλλα. ει άι δύσκολο με τους σταθμούς, αν οι γονείς δεν έχουν εναλλακτική, πώς θα τα κρατάνε 2 μέρες τουλ απύρετα κλπ; πρέπει να προβλέψουν διευκολύνσεις για τους εργαζόμενους.

Ανεξάρτητα από τον κορονοιό ένας γονέας πρέπει να κρατάει σπίτι του το παιδί όταν είναι άρρωστο, το να δίνει ντεπόν να πέσει ο πυρετός και να το στέλνει σχολείο  θα το χαρακτήριζα το λιγότερο τραγικό και επικίνδυνο . Ακόμα και την παραμικρή ίωση δεν ξέρεις πως θα την περάσει κάποιο άλλο παιδί, ο δικός μου πχ έμπαινε νοσοκομείο. Τον στέλνω σχολείο 4 χρόνια, δεν τον έχω στείλει ποτέ με πυρετό, και μάλιστα αφού γίνει καλά τον κρατάω και δύο ημέρες. Από το 2015 που γέννησα σχεδόν όλη μου η άδεια φεύγει εκεί, δεν μπορώ να δεχθώ πως κάποιοι ''αναγκαστικά'' στέλνουν το παιδί με πυρετό στο σχολείο. Αυτοί είναι στοιχειώδεις κανόνες που πρέπει όλοι να τηρούμε με ή χωρίς κορονοίο, πολύ φοβάμαι όμως πως αυτό δεν θα τηρηθεί από πολλούς γονείς όπως δεν γίνεται μέχρι και σήμερα, φοβάμαι να σκεφτώ τι μας περιμένει.

Καταλαβαίνεις πως δεν αναφέρομαι προσωπικά σε σένα, απλά αυτό είναι ένα θέμα που στα προηγούμενα χρόνια με είχε προβληματίσει πολυ καθώς ταλαιπωρούσε το παιδί μου με απανωτές ιώσεις.. έχει τύχει να πετύχω και μαμά να δίνει το παιδί της στην κοπέλα στον παιδικό και να λέει ''έχε τον νου σου έκανε ένα 38,5 το βράδυ!'' :idea::?::!:

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ έχω απορία και άγχος, τι θα γίνει από Σεπτέμβρη που θα ξεκινήσει ο μικρός μου παιδικό και θα είναι συνεχώς άρρωστος από τις διάφορες ιώσεις. Το ίδιο ισχύει και για τα άλλα 2 παιδάκι εδώ που πηγαίνουν παιδικό και κάποια δημοτικό. Απλά ο δικός μου λογικά θα αρρωσταίνει πιο συχνά. Προφανώς δεν γίνεται σε κάθε βήχα ή πυρετό να εξετάζονται για covid, εμείς δεν γίνεται να μπαίνουμε καραντίνα κάθε φορά που είναι άρρωστα, οπότε σε περίπτωση που κολλήσουν κορονοιό, θα τον μεταφέρουμε σε όλη την εταιρία, εκείνοι στις οικογένειες τους κτλ.

 

Eμας απο την εταιρεια μας ειπαν οτι αν οποιοδηποτε μελος της οικογενειας εχει συμπτωματα, περιμενουν απο εμας να μπουμε σε αυστηρη καραντινα για 2 εβδομαδες η μεχρι να υπαρξει απαντηση, με εργασια αυστηρα απο το σπιτι, και σχετικες οδηγιες εχει δωσει και ο γιαρος εργασιας

Just now, Yovanna είπε:

Κάπως έτσι το έχω φανταστεί και εγώ. Ότι μιλάς με το γιατρό και αναλόγως σε καθοδηγεί. Βέβαια, την νταντά θα την σταματήσουμε από Σεπτέμβρη, διότι δεν μπορούμε να πληρώνουμε και τον παιδικό και την νταντά. Που σημαίνει ότι όταν θα είναι άρρωστος, θα έρχονται οι γιαγιάδες μας, με ότι συνεπάγεται αυτό..

Δε θα ηταν πιο λογικο να μεινει η νταντα και να μην παει παιδικο; Μεγαλο ρισκο :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Ανεξάρτητα από τον κορονοιό ένας γονέας πρέπει να κρατάει σπίτι του το παιδί όταν είναι άρρωστο, το να δίνει ντεπόν να πέσει ο πυρετός και να το στέλνει σχολείο  θα το χαρακτήριζα το λιγότερο τραγικό και επικίνδυνο .

εγω δεν διαφωνώ κ γι αυτό δεν στέλνω το παιδί στον παιδικό. όμως ξέρω ότι αν όχι με πυρετό, με μύξες τα στέλνουν, ή τα στέλνουν μόλις περάσει ο πυρετός. φέτος όμως θα πρέπει να είναι ακόμα πιο αυστηρά. 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eμας απο την εταιρεια μας ειπαν οτι αν οποιοδηποτε μελος της οικογενειας εχει συμπτωματα, περιμενουν απο εμας να μπουμε σε αυστηρη καραντινα για 2 εβδομαδες η μεχρι να υπαρξει απαντηση, με εργασια αυστηρα απο το σπιτι, και σχετικες οδηγιες εχει δωσει και ο γιαρος εργασιας

εσυ δουλεύεις σε σοβαρή εταιρεία, άλλου πιστεύεις ότι θα το προσέξουν; το λογικό είναι αυτό κ μακάρι να ήταν έτσι παντού. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Eμας απο την εταιρεια μας ειπαν οτι αν οποιοδηποτε μελος της οικογενειας εχει συμπτωματα, περιμενουν απο εμας να μπουμε σε αυστηρη καραντινα για 2 εβδομαδες η μεχρι να υπαρξει απαντηση, με εργασια αυστηρα απο το σπιτι, και σχετικες οδηγιες εχει δωσει και ο γιαρος εργασιας

Δε θα ηταν πιο λογικο να μεινει η νταντα και να μην παει παιδικο; Μεγαλο ρισκο :(

Άλλου μεγέθους εταιρία εκεί που δουλεύεις εσύ. Δεν γίνεται με κάθε σύμπτωμα του παιδιού να καθόμαστε οικογενειακώς 2 βδομάδες σπίτι. Επίσης δυνατότητα εδώ για τηλεργασία δεν υπάρχει.

Έχεις δίκιο για το ρίσκο, αλλά έχει γραφτεί από τον Φλεβάρη και το περιμένει πώς και πώς. Έχει πια ανάγκη να είναι με άλλα παιδάκια. Το περιμένω και εγώ γιατί έχω ταλαιπωρηθεί απίστευτα με τις νταντάδες και ούτε τη λέξη νταντά δεν θέλω να ξανακούσω. Το τελευταίο δίμηνο βρήκαμε μια εξαιρετική κοπέλα αλλά από Οκτώβρη ξεκινάει μεταπτυχιακό και δεν θα είναι διαθέσιμη όλες τις ώρες που τη χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

εγω δεν διαφωνώ κ γι αυτό δεν στέλνω το παιδί στον παιδικό. όμως ξέρω ότι αν όχι με πυρετό, με μύξες τα στέλνουν, ή τα στέλνουν μόλις περάσει ο πυρετός. φέτος όμως θα πρέπει να είναι ακόμα πιο αυστηρά.

Οι μύξες είναι το λιγότερο, ειλικρινά, αν πας το παιδί σου παιδικό θα δεις τι γίνεται, τα στέλνουν με πυρετό πολλοί γονείς.

 

Just now, Yovanna said:

Άλλου μεγέθους εταιρία εκεί που δουλεύεις εσύ. Δεν γίνεται με κάθε σύμπτωμα του παιδιού να καθόμαστε οικογενειακώς 2 βδομάδες σπίτι. Επίσης δυνατότητα εδώ για τηλεργασία δεν υπάρχει.

Έχεις δίκιο για το ρίσκο, αλλά έχει γραφτεί από τον Φλεβάρη και το περιμένει πώς και πώς. Έχει πια ανάγκη να είναι με άλλα παιδάκια. Το περιμένω και εγώ γιατί έχω ταλαιπωρηθεί απίστευτα με τις νταντάδες και ούτε τη λέξη νταντά δεν θέλω να ξανακούσω. Το τελευταίο δίμηνο βρήκαμε μια εξαιρετική κοπέλα αλλά από Οκτώβρη ξεκινάει μεταπτυχιακό και δεν θα είναι διαθέσιμη όλες τις ώρες που τη χρειάζομαι.

Ο παιδικός το μοναδικό αρνητικό που έχει είναι οι ιώσεις, γενικότερα έχει πάρα πολλά οφέλη, θα το δεις και εσύ στο παιδί σου, κυρίως στην ηλικία που είστε τώρα θα του κάνει πολύ καλό.

Εμένα αρρώσταινε συνέχεια γιατί ήταν 10 μηνών όταν τον πήγα, εσένα αν θυμάμαι καλά κοντεύει τα τρία ε? Είναι πολύ καλή ηλικία και η άμυνα τους είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από όταν είναι βρέφη. Γνωρίζω παιδιά που πήγαν παιδικό στα τρία και δεν αρρώστησαν ποτέ.

Καλή αρχή.!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

εσυ δουλεύεις σε σοβαρή εταιρεία, άλλου πιστεύεις ότι θα το προσέξουν; το λογικό είναι αυτό κ μακάρι να ήταν έτσι παντού.

Δεν έχει να κάνει με η σοβαρότητα της εταιρίας, αλλά με το πόσο μπορεί να το στηρίξει αυτό. Όταν δεν υπάρχει δυνατότητα για τηλεργασία, δεν γίνεται κάποιος να απουσιάζει από τα καθήκοντα του τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Και τον άλλο μήνα πάλι. Και για εκείνον. Δεν θα του μείνει ούτε μια ώρα άδειας. Η Αργκ μιλάει για πολυεθνική αν δεν κάνω λάθος, ή για πολύ μεγάλη εταιρία

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Οι μύξες είναι το λιγότερο, ειλικρινά, αν πας το παιδί σου παιδικό θα δεις τι γίνεται, τα στέλνουν με πυρετό πολλοί γονείς.

 

Γι αυτό δεν τον πηγαίνω, μου φτάνει που είμαστε εμείς όλη μέρα σε εργοστάσιο μικροβίων κ φταρνίζονται πάνω στα βιβλία μας κ τα απουσιολόγια. βέβαια του χρόνου στο προνήπιο δεν θα το γλιτώσουμε αλλά ελπίζω να έχει καλύτερο ανοσοποιητικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Οι μύξες είναι το λιγότερο, ειλικρινά, αν πας το παιδί σου παιδικό θα δεις τι γίνεται, τα στέλνουν με πυρετό πολλοί γονείς.

 

Ο παιδικός το μοναδικό αρνητικό που έχει είναι οι ιώσεις, γενικότερα έχει πάρα πολλά οφέλη, θα το δεις και εσύ στο παιδί σου, κυρίως στην ηλικία που είστε τώρα θα του κάνει πολύ καλό.

Εμένα αρρώσταινε συνέχεια γιατί ήταν 10 μηνών όταν τον πήγα, εσένα αν θυμάμαι καλά κοντεύει τα τρία ε? Είναι πολύ καλή ηλικία και η άμυνα τους είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από όταν είναι βρέφη. Γνωρίζω παιδιά που πήγαν παιδικό στα τρία και δεν αρρώστησαν ποτέ.

Καλή αρχή.!

Ναι, θα είναι 3! Έχει ενθουσιαστεί! Έχουμε πάει και έχουμε γνωρίσει και την δασκάλα μας πριν ενάμιση μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Δεν έχει να κάνει με η σοβαρότητα της εταιρίας, αλλά με το πόσο μπορεί να το στηρίξει αυτό. Όταν δεν υπάρχει δυνατότητα για τηλεργασία, δεν γίνεται κάποιος να απουσιάζει από τα καθήκοντα του τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Και τον άλλο μήνα πάλι. Και για εκείνον. Δεν θα του μείνει ούτε μια ώρα άδειας. Η Αργκ μιλάει για πολυεθνική αν δεν κάνω λάθος, ή για πολύ μεγάλη εταιρία

ναι για πολυεθνική μιλάει, αλλά ξέρω κ μεγάλες εταιρείες με ελληναραδικη νοοτροπία που δουλεύουν φίλοι που μετά βίας έκαναν τηλεργασια όσο ήταν υποχρεωμένοι κ μέτε τους έφεραν πίσω έξω μια χαρά δούλευαν απ το σπίτι. προφανώς μια οικογενειακή επιχείρησή ένα εμπορικό με έναν υπάλληλο δεν μπορεί να μπαίνει σε καραντίνα κάθε λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

Τη νοοτροπία να κυκλοφορούν με πυρετό την έχει πολύς κόσμος, όχι μόνο ως προς τα παιδιά αλλά και οι ίδιοι οι ενήλικες. Έχω γνωστούς που πάνε κανονικά στη δουλειά, πήγαιναν στο πανεπιστήμιο ως φοιτητές κλπ (και με συγκοινωνία) παίρνοντας ένα Ντεπον γιατί έχουν τη νοοτροπία "Πρέπει να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου και αφού αντέχω θα πάω". 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτοί είναι στοιχειώδεις κανόνες που πρέπει όλοι να τηρούμε με ή χωρίς κορονοίο, πολύ φοβάμαι όμως πως αυτό δεν θα τηρηθεί από πολλούς γονείς όπως δεν γίνεται μέχρι και σήμερα, φοβάμαι να σκεφτώ τι μας περιμένει.

Ευελπιστώ οτι επειδή το κόστος (κυρίως το ψυχολογικό) θα είναι μεγαλύτερο μετά, οι διεύθυνσεις θα είναι συνεπείς-αυστηρές ως προς την τήρηση των μέτρων. Δηλαδή πέρα από το υποχρεωτικό κλείσιμο όλης της εκπαιδευτικής μονάδας και την απολύμανση που θα πρέπει να γίνει και δεν ξέρω και τι άλλο προβλέπεται, η κατακραυγή από τους γονείς (και το προσωπικό) θα είναι μεγάλη με ότι συνεπακόλουθο υπάρξει. Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό που πηγαίνει παιδί συγγενών, η θερμομέτρηση το πρωί γίνεται σε όλα τα παιδάκια κατά την προσέλευση και δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν παιδί με πυρετό και/ή βήχα. Βέβαια άλλες ιώσεις κυκλοφορούν μια χαρά (το παιδάκι πέρασε μίνι γαστρεντερίτιδα).

 

Just now, Έσπερος είπε:

κ στο σχολείο φοβάμαι ότι οι διευθυντές που δεν θέλουν να δυσάρεστουν τους γονείς, θα είναι χαλαροί στο θέμα της προσέλευσης μετά την εμφάνιση συμπτωμάτων. 

Τώρα στα δημόσια σχολεία-μεγαλύτερες βαθμίδες, δεν ξέρω... τι να πω... πραγματικά είναι θλιβερό και μόνο που από το μυαλό όλων μας περνάει ότι θα υπάρχει διαφοροποίηση (και σε αυτό).

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Eμας απο την εταιρεια μας ειπαν οτι αν οποιοδηποτε μελος της οικογενειας εχει συμπτωματα, περιμενουν απο εμας να μπουμε σε αυστηρη καραντινα για 2 εβδομαδες η μεχρι να υπαρξει απαντηση, με εργασια αυστηρα απο το σπιτι, και σχετικες οδηγιες εχει δωσει και ο γιαρος εργασιας

Ο σύζυγος δουλεύει σε εταιρεία πολύ συνεπή με τις οδηγίες... έως τώρα. Τι διαπιστώνω. Πλέον επικρατεί μια κατάσταση χωρίς καμία λογική. Από την μία αραιώνουν τα γραφεία, παρέχουν μάσκες-αντισηπτικά στους υπαλλήλους, αποτρέπουν τον συγχρωτισμό σε κοινόχρηστο χώρο (κουζίνα), συνεχίζεται η τηλε-εργασία συνδιαστικά με προσέλευση εκ περιτροπής, εάν κάποιος χρειαστεί να βρεθεί σε νοσοκομείο αναφοράς (έστω ως επισκέπτης) εργάζεται μετά από το σπίτι για 2 εβδομάδες, μετά τις καλοκαιρινές διακοπές η εταιρεία ανακοίνωσε ότι θα καλύψει το κόστος των τεστ για όλους (!) Ουάου ε, καταπληκτική διαχείριση της κατάστασης. Την ίδια στιγμή κάποιοι υπάλληλοι καθημερινά ταξιδεύουν για εργασία-υποθέσεις της εταιρίας εκτός Αθηνών. Κάποιοι λείπουν σκ σε γάμους-δεξιώσεις. Κανονίζονται επαγγελματικά δείπνα σε εστιατόρια και εννοείται κάποιοι παρτάρουν τα βράδυα στην παραλιακή. Κι ενώ όλοι αναγνωρίζουν το οξύμωρο παρόλαυτά είναι μέρος αυτού. Ακριβώς όπως πολύ ωραία τα έγραψε παραπάνω @kotsifikos δεν υπάρχει κοινή λογική, δεν υπάρχει παιδεία επί του θέματος. Είναι πολύ δύσκολο ο άνθρωπος να συμμορφωθεί μπροστά σε έναν αόρατο εχθρό. Ειδικά εάν δεν έχει δικό του άτομο που να νόσησε/νοσηλεύθηκε/κατέληξε :(.

Link to comment
Share on other sites

Η υφασματινη μάσκα συστήνεται από τον cdc σαν μέτρο μη μετάδοσης του ιού από έναν άρρωστο ανθρωπο ώστε να μειωθεί η μετάδοση και οχι σαν μετρο προστασίας ενός υγιη. Η προστασία της υφασματινης μάσκας απέναντι στον ιό για αυτόν που την φοραει    είναι αβέβαιη και αμφιβολη. 

 

Η χειρουργική μάσκα σαν ποιότητα κατασκευης βοηθάει την καλύτερη αναπνοή και μόνο όταν χρησιμοποιειται σωστα δύναται να προστατεύσει αν και οχι απόλυτα παλι από μεγαλα σταγονιδια και πιτσιλισματα που περιέχούν ιούς και βακτήρια αυτόν που την φοράει.   Από σχεδιασμού όμως δεν φιλτράρει Ούτε εμποδίζει πολύ μικρά σωματίδια στον αέρα που μεταδίδει ο βήχας και το φτερνισμα. Και είναι μιας χρήσης. Βοηθάει βέβαια στην μειωμενη μεταδοση των εκκρισεων αυτού που την φοράει στους  γύρω. 

 

Οι μάσκες Ν95 δημιουργούν ένα περίβλημα γύρω από την μύτη και το στόμα με αρκετα απολεσματικο φιλτράρισμα των airborne σωματιδιων.  Οι μάσκες αυτές συστηνεται να διατίθενται στις μονάδες υγείας για τους εργαζόμενους και όχι στο κοινό σύμφωνα πάντα με τονcdc καθώς πρόκειται για κρίσιμες προμήθειες. 

 

Έρευνες ανά τα χρόνια δείχνουν ότι οι μάσκες επηρεάζουν την αναπνοή την θερμοκρασια και τόν καρδιακό ρυθμο συντελούν σε αίσθημα κουρασης και κακής οξυγόνωση ς καθώς δημιουργούν ένα μικροκλιμα στην περιοχή μύτης στόματος .

 

Ο cdc επίσης διευκρινίζει ότι άδεν ενδείκνυται η χρήση μάσκας σε ατομα με δυσκολία στην αναπνοή ατομα που κάνουν έντονη άσκηση άτομα με προβλήματα ακοής και άτομα που δεν μπορούν να την αφαιρέσουν μονα    τους. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ευελπιστώ οτι επειδή το κόστος (κυρίως το ψυχολογικό) θα είναι μεγαλύτερο μετά, οι διεύθυνσεις θα είναι συνεπείς-αυστηρές ως προς την τήρηση των μέτρων. Δηλαδή πέρα από το υποχρεωτικό κλείσιμο όλης της εκπαιδευτικής μονάδας και την απολύμανση που θα πρέπει να γίνει και δεν ξέρω και τι άλλο προβλέπεται, η κατακραυγή από τους γονείς (και το προσωπικό) θα είναι μεγάλη με ότι συνεπακόλουθο υπάρξει. Σε ιδιωτικό παιδικό σταθμό που πηγαίνει παιδί συγγενών, η θερμομέτρηση το πρωί γίνεται σε όλα τα παιδάκια κατά την προσέλευση και δεν υπάρχει περίπτωση να κρατήσουν παιδί με πυρετό και/ή βήχα. Βέβαια άλλες ιώσεις κυκλοφορούν μια χαρά (το παιδάκι πέρασε μίνι γαστρεντερίτιδα).

 

Τώρα στα δημόσια σχολεία-μεγαλύτερες βαθμίδες, δεν ξέρω... τι να πω... πραγματικά είναι θλιβερό και μόνο που από το μυαλό όλων μας περνάει ότι θα υπάρχει διαφοροποίηση (και σε αυτό).

 

Ο σύζυγος δουλεύει σε εταιρεία πολύ συνεπή με τις οδηγίες... έως τώρα. Τι διαπιστώνω. Πλέον επικρατεί μια κατάσταση χωρίς καμία λογική. Από την μία αραιώνουν τα γραφεία, παρέχουν μάσκες-αντισυπτικά στους υπαλλήλους, αποτρέπουν τον συγχρωτισμό σε κοινόχρηστο χώρο (κουζίνα), συνεχίζεται η τηλε-εργασία συνδιαστικά με προσέλευση εκ περιτροπής, εάν κάποιος χρειαστεί να βρεθεί σε νοσοκομείο αναφοράς (έστω ως επισκέπτης) εργάζεται μετά από το σπίτι για 2 εβδομάδες, μετά τις καλοκαιρινές διακοπές η εταιρεία ανακοίνωσε ότι θα καλύψει το κόστος των τεστ για όλους (!) Ουάου ε, καταπληκτική διαχείριση της κατάστασης. Την ίδια στιγμή κάποιοι υπάλληλοι καθημερινά ταξιδεύουν για εργασία-υποθέσεις της εταιρίας εκτός Αθηνών. Κάποιοι λείπουν σκ σε γάμους-δεξιώσεις. Κανονίζονται επαγγελματικά δείπνα σε εστιατόρια και εννοείται κάποιοι παρτάρουν τα βράδυα στην παραλιακή. Ακριβώς όπως πολύ ωραία τα έγραψε παραπάνω @kotsifikos δεν υπάρχει κοινή λογική, δεν υπάρχει παιδεία επί του θέματος.

Κλείσιμο σχολείου προβλέπεται σε εξαιρετικές περιπτώσεις. αρχικά κλείσιμο τμήματος με δυο κρούσματα σε λίγες μέρες, αν θυμάμαι καλά. με τα παιδιά όμως ασυμπτωματικα ή με ήπια συμπτώματα, αμφιβάλλω αν θα διαπιστώνονται με τεστ. 

 

Σκεψου γονιό παιδιού δημοτικού που δεν μένει μόνο σπίτι. κάνει μια μέρα πυρετό, όχι πολύ, δεν πάει σχολείο. πρέπει όμως να μείνει τουλάχιστον δυο μέρες απύρετος κ να υποχωρήσουν συμπτώματα κλπ. Σίγουρα οι περισσότεροι θα αρχίσουν την κλάψα ή απλά θα στείλουν το παιδί πίσω. οι μισοί διευθυντές θα σκεφτούν ότι είναι ντροπή να διώξεις μαθητή κ θα το κρατήσουν κ δεν θα το πουν κ στους καθηγητές για να μην διαμαρτυρηθούν. ή ας πούμε παραπονιέται ένα παιδί για πονοκέφαλο κ αδυναμία κ έχει δέκατα. τυπικά πρέπει να έρθει γονιός να το πάρει, εμείς δεν ξέρουμε αν είναι ο ένας ή ο άλλος ιός, μπορεί να είναι κορονοϊού με ήπια συμπτώματα, ποιος θα πάρει την ευθύνη να το κρατήσει σχολείο; πόσο εύκολο θα είναι για τους γονείς όμως να έρχονται αν δουλεύουν μακριά; είναι μεγάλο μπέρδεμα. 

 

Τωρε για την ατομική συμπεριφορά: στη δουλειά σου πας υποχρεωτικά άρα εκεί είναι ανάγκη να είναι προστατευμένοι όλοι. τώρα αν κάποιος στη δουλειά φοράει μάσκα κρατά αποστάσεις κ το σ/κ πάει σε τραπέζι γάμου σε κλειστό χώρο ή σε κλαμπ, είναι δικό του θέμα αν κολλήσει ή μεταδώσεις κάτι, κ θέμα κ των υπολοίπων, που για να βρίσκονται εκεί μάλλον εξίσου πλημμελώς προσέχουν. με το ζόρι προστασία κ μάλιστα σε εκδηλώσεις επιτρεπόμενες ή πλημμελώς εποπτευόμενες, δεν γίνεται. τουλάχιστον ας μην κινδυνεύουν όσοι αποφεύγουν τις κακοτοπιές, σε μέρη που δεν μπορούν να μην πάνε πχ εργασθα, σουπερμάρκετ κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Τη νοοτροπία να κυκλοφορούν με πυρετό την έχει πολύς κόσμος, όχι μόνο ως προς τα παιδιά αλλά και οι ίδιοι οι ενήλικες. Έχω γνωστούς που πάνε κανονικά στη δουλειά, πήγαιναν στο πανεπιστήμιο ως φοιτητές κλπ (και με συγκοινωνία) παίρνοντας ένα Ντεπον γιατί έχουν τη νοοτροπία "Πρέπει να είμαι εντάξει στις υποχρεώσεις μου και αφού αντέχω θα πάω". 

 Kαλά , άλλο τώρα με την πανδημία. Αλλιώς  δεν είναι εύκολο για έναν ενήλικα με λίγο πυρετό να αράξει μα τσάι στο κρεβάτι και να βλέπει εκπομπές στην τηλεόραση. Αν με ένα ντεπον μπορεί να πάει στις υποχρεώσεις του, θα το κάνει. Και εγώ έτσι είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...