Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, marakiz said:

Εμένα πήρε αέρα ο πωπος μου, πήγα σημέρα ψώνισα ρούχο για τη βάφτιση,  μπήκα δοκίμασα σε 3 μαγαζιά,  κατσαμε μετά φάγαμε σε μια πιτσαρια και πήραμε και το γλυκό μας για το σπίτι. Κάνανε τα χέρια μας συχνά με αντισηπτικο μαντιλακι, αλλά οκ,  γενικά ξεψαρωσαμε. Η ζωή συνεχιζεται. 

Σε σκέφτηκα σήμερα! Είχα πάει στο εκπτωτικό χωριό και ήταν μια κοπέλα με τον άντρα της, το παιδί τους και τη μαμά της και είχαν πάει να ψωνίσει η κοπέλα για τη βάφτιση του παιδιού! Λες να ήσουν εσύ? Μιλάμε ότι η μαμά της την είχε βγάλει εκτός εαυτού! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Yovanna είπε:

Σε σκέφτηκα σήμερα! Είχα πάει στο εκπτωτικό χωριό και ήταν μια κοπέλα με τον άντρα της, το παιδί τους και τη μαμά της και είχαν πάει να ψωνίσει η κοπέλα για τη βάφτιση του παιδιού! Λες να ήσουν εσύ? Μιλάμε ότι η μαμά της την είχε βγάλει εκτός εαυτού! 

Αχαχα!  Όχι εγώ εντάξει,  ψώνισα ήρεμα! ! :mrgreen:

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τηρήσαμε τα μέτρα στην καραντίνα. Χωρίς πανικό, χωρίς υπερβολή, με κοινή λογική και υπευθυνότητα. Και εννοείται και μετά την καραντίνα όπου τα μέτρα πρέπει να τηρούνται, τα τηρούμε με προσοχή (ΜΜΜ, ευαίσθητοι επαγγελματικοί χώροι, επαφή με ευπαθείς ομάδες, κλπ).

 

ΔΕΝ:

- Κάναμε κάποια καθαριότητα σπιτιού διαφορετική από ότι συνήθως.

- Απολυμάναμε ποτέ ψώνια. Μόνο στα πακέτα courier αφαιρούσαμε και απορρίπταμε αμέσως το εξωτερικό περίβλημα (όπως πάντα δηλαδή).

- Σταματήσαμε να παραγγέλνουμε φαγητό απ'έξω, επιλεκτικά από μαγαζιά δοκιμασμένα-της εμπιστοσύνης μας. Αραιώσαμε όμως.

- Κλειστήκαμε στο σπίτι. Τον περίπατο με τα πόδια, πατίνι, καρότσι, όποτε επέτρεπαν οι υποχρεώσεις τον κάναμε (σχεδόν κάθε μέρα).

- Συγχρωτιστήκαμε με συγγενείς-φίλους. Κάναμε επισκέψεις μόνο σε παππούδες, σε εξωτερικούς χώρους και τηρώντας τις αποστάσεις. Βοήθησε στην ψυχολογία όλων μας και σίγουρα δεν τους έθεσε σε κίνδυνο. Μετά την καραντίνα χαλαρώσαμε σε αυτό αλλά και πάλι υπό προϋποθέσεις. Δηλαδή προτιμάμε εξωτερικούς χώρους (με καλό καιρό ούτως ή άλλως θα τους προτιμούσαμε) για παιχνίδι, ποδήλατο, πατίνι, κυνηγητό και εξερευνήσεις. Και προτιμάμε παρέα με ανθρώπους της ιδίας τακτικής.

 

Συνεχίσαμε να τηρούμε ότι τηρούσαμε ΠΑΝΤΑ:

- Κανόνες υγιεινής σε εμάς και στα παιδιά (όσο επιτρέπει η ηλικία τους). Δηλαδή πάντα βγάζουμε παπούτσια, αλλάζουμε ρούχα όταν μπαίνουμε σπίτι. Πλένουμε χέρια όταν μπούμε σε σπίτι-πριν φάμε-κλπ, βάζουμε τον αγκώνα όταν βήχουμε/φτερνιζόμαστε. Δεν βάζουμε χέρια στο στόμα/μύτη κυρίως όταν είμαστε έξω ή κάνουμε παρέα/παίζουμε με άλλους.

- Δεν είμαστε διαχυτικοί (αγκαλιές, φιλιά) με άτομα εκτός οικογενείας και είμαστε πολύ πολύ διακριτικοί-προσεκτικοί-προστατευτικοί (και συνάμα φιλικοί όχι απρόσιτοι) όταν μιλάμε για ξένα παιδιά. Μαθαίνουμε και τα κορίτσια να είναι έτσι. Σε καμία περίπτωση όταν εμείς ή τα παιδιά είμαστε με συνάχι, βήχα, πυρετό, κλπ, δεν έχουμε κοινωνικές συναναστροφές. Μετά το πέρας των συμπτωμάτων και επιπλέον κάποιων ημερών που να είμαστε εντελώς καλά, αρχίζουμε τον συγχρωτισμό.

 

Και προχθές βγήκαμε για καφέ και για παιχνίδι. Μας είχε λείψει. Δεν νιώσαμε σε καμία περίπτωση να κινδυνεύουμε. Στον χώρο φαινόταν πως υπήρχε υπευθυνότητα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 25/5/2020 at 3:20 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

απλώς βιάζονται να καταληξουν στο συμπέρασμα, χωρίς να με πείθουν ιδιαίτερα.

 

Στην αρχή κι εγώ διάβαζα και λάμβανα υπόψιν όσα καταθέτουν. Αλλά υπάρχουν κάποια θέματα που κατέχω καλύτερα και όταν είδα πώς διαχειρίζονται αυτά τα συγκεκριμένα, κατάλαβα την τσαπατσουλιά (για να μην πω ότι γίνεται εκ προθέσεως).

 

Συγνώμη, δεν έχω τον χρόνο να βρω τα συγκεκριμένα θέματα και να αναπτύξω τα λάθη τους. Πάντως το zougla.gr είχε εκθέσει την δική τους απάτη, καταγγέλωντας ότι δηλώνουν δημοσιογράφοι ενώ δεν είναι, παραθέτοντας τα στοιχεία που είχαν για την κατηγορία.

 

Προσωπικά έχω διαπιστώσει και μια πολιτική τοποθέτηση στον τρόπο που παρουσιάζουν τα θέματα.

 

πχ. Στο θέμα με την εικόνα από την Νέα Παραλία Θεσσαλονίκης και τον κόσμο να συνωστίζεται, σε περίοδο καραντίνας, ενώ επιτρέπεται μόνο η ατομική άθληση και η βόλτα του σκύλου.

Δεν ασχολήθηκαν με το αν ήταν ή όχι αληθής η "είδηση" περί συνωστισμού. (που είναι και ο λόγος του ρεπορτάζ - ο συνωστισμός).

Ασχολήθηκαν με το αν ήταν κατασκευασμένο το βίντεο.

Πήραν λοιπόν συγκεκριμένες κατηγορίες περί κατασκευασμένου βίντεο που κυκλοφόρησαν και τις "ανέλυσαν" αποδεικνύοντας ότι, η λήψη ήταν όντως τη συγκεκριμένη ημέρα και ώρα. Και έτσι έβγαλαν το συμπέρασμα ότι όποιος λέει ότι, το κανάλι που έβγαλε το ρεπορτάζ, ψεύδεται για να δημιουργήσει εντυπώσεις, να ενισχύσει στους πολίτες ότι υπάρχει ανευθυνότητα "κάποιων απείθαρχων" πολιτών κτλ και να δώσει άλλοθι στον κλείσιμο της παραλίας, είναι συνωμοσιολόγος! 

 

Οποιος ξέρει την παραλία, βλέποντας την εικόνα, βγάζει μάτι ότι κάτι δεν πάει καλά με αυτό που βλέπει. Αν δεν είσαι όμως γνώστης του αντικειμένου, μπορεί να πεις "είναι φωτομοντάζ" ή είναι "ψεύτικο" γιατί δεν έχεις τις τεχνικές γνώσεις να καταλάβεις με ποιον τρόπο αλλοιώνεται η εικόνα που βλέπεις.

 

Οι κύριοι αυτοί λοιπόν, ανέλυσαν ωραιότατα πιο κάτω ότι γίνεται παραμόρφωση της εικόνας με zoom κι ότι ενώ ο κόσμος είναι διάσπαρτος σε ΟΛΟ το μήκος της παραλίας, η εικόνα τους δείχνει να περπατάνε ο ένας πάνω στον άλλο. Μάλιστα λένε πιο κάτω, ότι με τους υπολογισμούς τους, αντιστοιχούν 135τμ. στον ΚΑΘΕ ΠΟΛΙΤΗ!!

 

Αρα; Είναι συνωστισμένος ο κόσμος στην παραλία; Είναι ακριβές το ρεπορτάζ του καναλιού που καταγγέλει συνωστισμό; Αλλωστε, το βίντεο αυτό, χρησιμοποιήθηκε ακριβώς για να αποδείξει ότι ο κόσμος ΣΥΝΩΣΤΙΖΕΤΑΙ!!!

 

Και καταλήγει: Το βίντεο που προβλήθηκε στο OPEN στις 30-3-2020 ήταν πραγματικό ζωντανό (live) ρεπορτάζ. Η λήψη ζουμ δημιούργησε εικόνα πυκνότητας. Ο ισχυρισμός ότι το βίντεο είναι κατασκευασμένο είναι ψευδής.

 

Στην δεύτερη πρόταση βρίσκεται το αντικείμενο της όλης συζήτησης, το οποίο καλύπτουν επιδέξια, κάνοντας χρήση ορολογίας (εικόνα πυκνότητας). Η πρώτη και τελευταία  πρόταση δηλώνει ότι το ρεποράζ ήταν ακέραιο ως προς την είδηση που πρόβαλε (πράγμα ψευδές). Στην μέση, χάνεται σαν μικρό σχόλιο, η πραγματική απάτη. Και δυστυχώς η πλειοψηφία των αναγνωστών, διαβάζει τίτλους και συμπεράσματα, όχι όλη την ανάλυση. Και εν προκειμένω, πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός αλλά και γνώστης τεχνικών για να καταλάβεις ότι σε εξαπατούν, φανερώντας με επιδέξιο τρόπο, την απάτη. 

 

Θα έπρεπε να πουν FAKE NEWS : η παραλία είχε ελάχιστο κόσμο την συγκεκριμένη μέρα. Το ρεπορτάζ του καναλιού είναι παραπλανητικό.

 

Αντ' αυτού χρησιμοποίησαν όλα τα αληθή στοιχεία για να παραπλανήσουν. 

Κι επειδή δεν είναι άσχετοι για να δικαιολογηθούν για αστοχία, είναι κακόβουλοι και τους κατηγορώ για πολιτική προπαγάνδα και ανύπαρκτη δεοντολογία. Αν είναι δηλαδή δημοσιογράφοι.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

On 25/5/2020 at 3:20 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

Συμφωνώ, αλλά στην πράξη είναι αδύνατο να πείσεις τον οποιονδήποτε να μπει στο ρίσκο, τον κόπο και πιθανόν το έξοδο του τεστ, των ελέγχων, της καραντίνας κλπ. προκειμένου να κάνει μία ή δύο εβδομάδες διακοπές στην Ελλάδα. Απλώς θα πάει αλλού. Και ο Αθηναίος αν έπρεπε να κάνει τεστ και να ρισκάρει 2 εβδομάδες καραντίνα για να πάει σ'ένα νησάκι, μάλλον απλά θα πήγαινε στο εξοχικό του στο Ζούμπερι...

 

Θεωρώ οτι η εγγύηση για την ασφάλεια, όχι μόνο τώρα αλλά και στο διηνεκες, είναι ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη. Ελπίζω στο χρόνο που πέρασε να έκαναν τα απαραίτητα για να υπάρξει.

 

Συμφωνώ.

Θα προσέθετα μόνο τα εξής.

1) Ότι όταν μιλάμε για ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη και στην προκειμένη περίπτωση, δεν εννοούμε μεγάλες νοσοκομειακές κλινικές και ΜΕΘ. Εννοούμε δομές (είτε α'βάθμιας είτε β'βάθμιας φροντίδας υγείας) που να μπορούν άμεσα: α) να διαγνώσουν την νόσο και β) αναλόγως της εικόνας του, είτε να απομονώσουν, είτε να διακομήσουν το περιστατικό σε νοσοκομείο αναφοράς, προκειμένου να λάβει την κατάλληλη φροντίδα. Κι όλο αυτό τηρώντας αυστηρά το πρωτόκολλο, προκειμένου να αποφευχθεί διασπορά.

2) Κατά την άποψη μου όμως, ακόμη πιο σημαντικό από αυτό είναι, η σωστή εκπαίδευση του προσωπικού των τουριστικών καταλυμάτων και η υπεύθυνη εφαρμογή των δικλείδων ασφαλείας που ανακοινώθηκαν (πρωτόκολλα καθαρισμού-απολύμανσης, housekeeping, τήρηση HACCP, συντονιστής καταλύματος, ιατρός καταλύματος, πρωτόκολλο διαχείρισης ύποπτου περιστατικού,  κλπ)

προκειμένου η υπευθυνότητα και ο επαγγελματισμός να υπερισχύσει τυχόν προχειρότητας και ωχαδερφισμού. Και να μην παρατηρούμε εικόνες που παρατηρούνται πχ σε κάποιους χώρους εστίασης που άνοιξαν "τηρώντας" τα μέτρα και ανεβοκατεβάζοντας τις μάσκες.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, samsympan είπε:

Συμφωνώ.

Θα προσέθετα μόνο τα εξής.

1) Ότι όταν μιλάμε για ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη και στην προκειμένη περίπτωση, δεν εννοούμε μεγάλες νοσοκομειακές κλινικές και ΜΕΘ. Εννοούμε δομές (είτε α'βάθμιας είτε β'βάθμιας φροντίδας υγείας) που να μπορούν άμεσα: α) να διαγνώσουν την νόσο και β) αναλόγως της εικόνας του, είτε να απομονώσουν, είτε να διακομήσουν το περιστατικό σε νοσοκομείο αναφοράς, προκειμένου να λάβει την κατάλληλη φροντίδα. Κι όλο αυτό τηρώντας αυστηρά το πρωτόκολλο, προκειμένου να αποφευχθεί διασπορά.

2) Κατά την άποψη μου όμως, ακόμη πιο σημαντικό από αυτό είναι, η σωστή εκπαίδευση του προσωπικού των τουριστικών καταλυμάτων και η υπεύθυνη εφαρμογή των δικλείδων ασφαλείας που ανακοινώθηκαν (πρωτόκολλα καθαρισμού-απολύμανσης, housekeeping, τήρηση HACCP, συντονιστής καταλύματος, ιατρός καταλύματος, πρωτόκολλο διαχείρισης ύποπτου περιστατικού,  κλπ)

προκειμένου η υπευθυνότητα και ο επαγγελματισμός να υπερισχύσει τυχόν προχειρότητας και ωχαδερφισμού. Και να μην παρατηρούμε εικόνες που παρατηρούνται πχ σε κάποιους χώρους εστίασης που άνοιξαν "τηρώντας" τα μέτρα και ανεβοκατεβάζοντας τις μάσκες.

Εσείς που τα λέτε έτσι ωραία αυτά, έχετε μείνει καθόλου σε νησι; Οχι τη Ρόδο ή την Κέρκυρα ας πουμε νησι των Κυκλάδων. Δεν ειναι ιδιοι ολοι οι προορισμοί, ουτε ιδιες ολες οι υποδομες. Ενα τουριστικό μερος μπορει να μην εχει ουτε καν 5 παθολόγους, οι οποίοι εχουν κ φουλ φορτο εργασιας για τον γενικο πληθυσμό. του οποίου η υγεια προφανως δεν μας αφορα εδω, αν ειναι να θυσιαστεί για να κάνει το γκαρσόνι των Ευρωπαίων σε μια χωρα που η οικονομια της βασιζεται στην παροχή υπηρεσιών προς τρίτους. Τα καταλύματα μπορει να ειναι απλως 6-7 δωματια   που τα διαχειρίζεται μια οικογενεια κ το προσωπικο της ταβέρνας να ειναι μια γιαγιά στην κουζινα κ ολα τα ξαδερφια στο σερβις. Δεν μιλαμε για μεγαλες μονάδες all inclusive στα περισσοτερα μέρη. Να μην πω για τις ιατρικές υπηρεσιες. Σε καποια νησια, μεγαλα κ πλουσια, κανεις εξεταση αιματος κ τα αποτελεσματα βγαινουν  δυο μερες μετα. ο μικροβιολόγος εχει το μονοπώλιο κ δεν βιάζεται ιδιαιτερα ουτε εκδυγχρονιζει τις υποδομές του. Στο δημόσιο μπορεί να κανείς εξετάσεις κ να τα στείλουν σε άλλο νησί για ανάλυση. Όταν έχει μελτέμια τα ελικόπτερα των διακομιδών δυσκολευονται να πετάξουν. Δεν ειναι κ πολλα άλλωστε. Τα περισσοτερα νησια ειναι γυμνά για την αντιμετωπιση περιστατικών κ αυτοι που αποφασίζουν ειναι άσχετοι, ξερουν μονο πώς πας στη Μύκονο με ιδιωτικο σκάφος. Διαβασα καπου οτι η Ανδρος θα θεωρηθει ασφαλης γιατι σε 1,5 ωρα εισαι σε νοσοκομειο. Δλδ τι; κατεβαίνεις στο λιμανι κ περναει το ταξάκι κ σε πάει στη Ραφήνα; Εντωμεταξυ το οτι τα κρουσματα των τελευταίων ημερων ειναι και απο ταξιδια, το προσπερνάμε. δυο κρουσματα εξωτερικου χθες ενω εχουμε απαγόρευση πτήσεων κ περιμενουμε τουρίστες χωρις σχεδιασμό; αυτο ειναι αυτοκτονία. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος φυσικά και οι υποδομές είναι όπως τις περιγράφεις. Και ούτε πρόκειται σε λίγες ημέρες να δημιουργηθούν και να στελεχωθούν υπερσύγχρονες μονάδες υγείας σε κάθε νησί (ακόμη κι αν αυτό το φανταστικό σενάριο υλοποιούνταν και πάλι την εκπαίδευση την θεωρώ προτεραιότητα). Και συμφωνώ πως δεν είναι καθόλου εύκολο και επιπλέον σχεδόν απίθανο, να υπάρξει σωστός χειρισμός παντού.

Γι'αυτό και θεωρώ πιο σημαντική την εκπαίδευση, την δημιουργία επαγγελματιών με παιδεία, το πιο σημαντικό όπλο. Γιατί δεν μιλάμε μόνο για εφέτος το καλοκαίρι. Μιλάμε για βάσεις που πρέπει να μπουν από τώρα και για πάντα.

Γι'αυτό και κάποιοι που ασχολούνται με τον τουρισμό διχάζονται και δεν ξέρουν αν τους συμφέρει να λειτουργήσουν ή όχι.

Γι'αυτό και μιλάμε για μια κατάσταση πολύ δύσκολη, πρωτόγνωρη που όλα είναι ρευστά και χρήζουν συνεχούς αξιολόγησης.

 

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ενα τουριστικό μερος μπορει να μην εχει ουτε καν 5 παθολόγους, οι οποίοι εχουν κ φουλ φορτο εργασιας για τον γενικο πληθυσμό. του οποίου η υγεια προφανως δεν μας αφορα εδω, αν ειναι να θυσιαστεί για να κάνει το γκαρσόνι των Ευρωπαίων σε μια χωρα που η οικονομια της βασιζεται στην παροχή υπηρεσιών προς τρίτους.

Νομίζω ότι αυτό που έγραψα καθόλου δεν υπονοεί αδιαφορία για την υγεία των μόνιμων κατοίκων. Το ακριβώς αντίθετο.

Όμως κι εδώ, όπως και σε άλλα post δικά σου κι άλλων μελών, διαβάζω κριτική (και τα δικά σου έχουν πάντα κριτική βάσιμη και καλώς ειπωμένη) και δεν διαβάζω προτάσεις. Τι θα πρότεινες δηλαδή να γίνει; Να μην δεχθούμε καθόλου τουρισμό εξωτερικού (νομίζω συζητήθηκε αυτό παραπάνω); Να μην επιτραπεί σε όλα τα καταλύματα (ακόμη κι αν έχουν την δυνατότητα να ακολουθήσουν τις οδηγίες) να ανοίξουν; Με τι κριτήρια να γινόταν μια τέτοια επιλογή; Με τοπικά κριτήρια υποδομών υγείας; Με κριτήρια μεγέθους μονάδας; Οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, οι ιδιοκτήτες τουριστικών καταλυμάτων θεωρείς ότι στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αντίθετοι με το πλάνο που ανακοινώθηκε; Έχω την εντύπωση πως συμφωνούν και ανυπομονούν να συμβαδίσουν και να λειτουργήσουν επιτέλους. Λάθος καταλαβαίνω;

Εμένα αυτό που με ανησυχεί και με θυμώνει (σε χώρους εστίασης, επειδή κυκλοφορήσαμε τις τελευταίες μέρες και είδα και υπευθυνότητα και ανευθυνότητα) είναι η δήθεν τήρηση των μέτρων. Το "για τα μάτια του κόσμου" κι ούτε καν αυτό. Εξόφθαλμα λάθη. Και δυστυχώς πιστεύω σίγουρα θα παρατηρήσουμε και στον τουρισμό.

 

Εγώ πιστεύω μόνο η εκπαίδευση-παιδεία σώζει. Γενικά στην ζωή το πιστεύω αυτό. Και είμαι απογοητευμένη στα κενά που βλέπω σε αυτό.

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως σκέφτομαι ότι και να ανοίξουν δεν θα έρθει πολύς κόσμος. Εγώ τουλάχιστον δεν θα πήγαινα με τίποτα φέτος διακοπές σε ξενοδοχείο, και τζάμπα να ήταν που λέει ο λόγος, ούτε να φάω σε ταβέρνα/εστιατόριο κλπ. Και προ κορωνοϊού είχα στο νου μου ότι ήταν ευκαιρία να πηγαίναμε κάποιο ταξίδι φέτος που η μικρή θα είναι 15 μηνών γιατί μπορεί πχ του χρόνου να είμαι έγκυος, μετά να έχουμε δύο κλπ. Αλλά θεωρώ ότι αν κάνω υπομονή μια χρονιά κ πάμε μόνο στο εξοχικό κ χωρίς ταβέρνες κλπ, θα έχω μεγαλύτερο όφελος, δεν θα κολλήσουμε να ταλαιπωρηθουμε ή να κινδυνευσουμε.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

Εσείς που τα λέτε έτσι ωραία αυτά, έχετε μείνει καθόλου σε νησι; Οχι τη Ρόδο ή την Κέρκυρα ας πουμε νησι των Κυκλάδων. Δεν ειναι ιδιοι ολοι οι προορισμοί, ουτε ιδιες ολες οι υποδομες. Ενα τουριστικό μερος μπορει να μην εχει ουτε καν 5 παθολόγους, οι οποίοι εχουν κ φουλ φορτο εργασιας για τον γενικο πληθυσμό. του οποίου η υγεια προφανως δεν μας αφορα εδω, αν ειναι να θυσιαστεί για να κάνει το γκαρσόνι των Ευρωπαίων σε μια χωρα που η οικονομια της βασιζεται στην παροχή υπηρεσιών προς τρίτους. Τα καταλύματα μπορει να ειναι απλως 6-7 δωματια   που τα διαχειρίζεται μια οικογενεια κ το προσωπικο της ταβέρνας να ειναι μια γιαγιά στην κουζινα κ ολα τα ξαδερφια στο σερβις. Δεν μιλαμε για μεγαλες μονάδες all inclusive στα περισσοτερα μέρη. Να μην πω για τις ιατρικές υπηρεσιες. Σε καποια νησια, μεγαλα κ πλουσια, κανεις εξεταση αιματος κ τα αποτελεσματα βγαινουν  δυο μερες μετα. ο μικροβιολόγος εχει το μονοπώλιο κ δεν βιάζεται ιδιαιτερα ουτε εκδυγχρονιζει τις υποδομές του. Στο δημόσιο μπορεί να κανείς εξετάσεις κ να τα στείλουν σε άλλο νησί για ανάλυση. Όταν έχει μελτέμια τα ελικόπτερα των διακομιδών δυσκολευονται να πετάξουν. Δεν ειναι κ πολλα άλλωστε. Τα περισσοτερα νησια ειναι γυμνά για την αντιμετωπιση περιστατικών κ αυτοι που αποφασίζουν ειναι άσχετοι, ξερουν μονο πώς πας στη Μύκονο με ιδιωτικο σκάφος. Διαβασα καπου οτι η Ανδρος θα θεωρηθει ασφαλης γιατι σε 1,5 ωρα εισαι σε νοσοκομειο. Δλδ τι; κατεβαίνεις στο λιμανι κ περναει το ταξάκι κ σε πάει στη Ραφήνα; Εντωμεταξυ το οτι τα κρουσματα των τελευταίων ημερων ειναι και απο ταξιδια, το προσπερνάμε. δυο κρουσματα εξωτερικου χθες ενω εχουμε απαγόρευση πτήσεων κ περιμενουμε τουρίστες χωρις σχεδιασμό; αυτο ειναι αυτοκτονία. 

 

Ναι, κατάγομαι από ένα απο τα μικρότερα νησιά της άγονης γραμμής...γνωρίζω την πραγματικότητα του να σπας ένα πόδι και να περιμένεις 3 μέρες για να μπεις στο γύψο. Συνήθως δεν έχει κανένα έμπειρο παθολόγο, ένας νέος απόφοιτος γενικός ιατρός (συχνά χωρίς ειδίκευση) κι ένας τραυματιοφορέας/οδηγός είναι η πραγματικότητα στα περισσότερα νησιά. Σε αυτό ακριβώς αναφέρομαι οταν μιλάω για σχεδιασμό. Δεν φταίει ο κορονοιός γι'αυτό, και πριν έτσι ήταν. Εγώ προσωπικά (και δεν είμαι ο μόνος νομίζω) δεν θα τολμούσα π.χ. με νεογέννητο να πάω σε κανένα τέτοιο νησί ούτε και πριν. Το ερώτημα ειναι στο διάστημα που μεσολάβησε τι άλλαξε; Οι 2000 νέες προσλήψεις που τοποθετήθηκαν; Νομίζω όταν έχουμε την απάντηση σε αυτό, θα ξέρουμε και ποια μέρη είναι ασφαλή και ποια όχι. Εντέλει, ας ταυτοποιήσουν συγκεκριμένα μέρη όπου τα ρίσκα δεν είναι διαχειρίσιμα και ας κλείσουν αυτά στο μαζικό τουρισμό (με τις ανάλογες αποζημιώσεις), όχι όλη τη χώρα.

 

Κανείς δεν είπε οτι είναι ασφαλές το άνοιγμα, απλώς η πραγματικότητα της οικονομίας μας και ειδικά των τουριστικών περιοχών είναι τέτοια που αν ανοίξουν, παίρνουν το ανάλογο υγειονομικό ρίσκο με το ανάλογο όφελος. Αν δεν ανοίξουν, τότε είναι βέβαιο οτι τον ερχόμενο χειμώνα θα είναι αντιμέτωποι με πολλά προβλήματα άλλου είδους, συμπεριλαμβανομένης και της υγείας. Γνωρίζετε π.χ. οτι για χρόνια νοσήματα σε νησιά της άγονης για τα οποία απαιτείται συχνή θεραπεία σε κεντρικό νοσοκομείο (π.χ. νεφροπαθείς, καρκίνοι κλπ.), υπάρχει από πίσω ένα τεράστιο οικονομικό κόστος (μεταφορές, διανυκτερεύσεις, απώλεια εισοδήματος κλπ.) που δεν καλύπτεται από κανέναν; Δεν εξαφανίστηκαν αυτά επειδή ήρθε ο κορονοιός. Όποιος βρίσκεται σε ευάλωτη θέση θα πρέπει να απομονωθεί από μόνος του, είτε αν έρθουν τουρίστες μόνο από την Αθήνα, είτε κι από το εξωτερικό (σημειωτέον, υπάρχει μια μεγάλη λίστα χωρών από τις οποίες δεν θα επιτραπεί ελεύθερος τουρισμός λόγω της κατάστασής τους).

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ πάντως σκέφτομαι ότι και να ανοίξουν δεν θα έρθει πολύς κόσμος. Εγώ τουλάχιστον δεν θα πήγαινα με τίποτα φέτος διακοπές σε ξενοδοχείο, και τζάμπα να ήταν που λέει ο λόγος, ούτε να φάω σε ταβέρνα/εστιατόριο κλπ. Και προ κορωνοϊού είχα στο νου μου ότι ήταν ευκαιρία να πηγαίναμε κάποιο ταξίδι φέτος που η μικρή θα είναι 15 μηνών γιατί μπορεί πχ του χρόνου να είμαι έγκυος, μετά να έχουμε δύο κλπ. Αλλά θεωρώ ότι αν κάνω υπομονή μια χρονιά κ πάμε μόνο στο εξοχικό κ χωρίς ταβέρνες κλπ, θα έχω μεγαλύτερο όφελος, δεν θα κολλήσουμε να ταλαιπωρηθουμε ή να κινδυνευσουμε.

Γνωστη μου με συγκροτημα airbnb στη Χαλκιδικη μου ειπε πως ειναι φουλ κλεισμενη ολο το καλοκαιρι κυριως με Γερμανους! Επισης η Lufthansa διπλαδιαζει τις πτησεις για Ελλαδα, αρα περιμενουν πολυ κοσμο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, samsympan είπε:

@Έσπερος φυσικά και οι υποδομές είναι όπως τις περιγράφεις. Και ούτε πρόκειται σε λίγες ημέρες να δημιουργηθούν και να στελεχωθούν υπερσύγχρονες μονάδες υγείας σε κάθε νησί (ακόμη κι αν αυτό το φανταστικό σενάριο υλοποιούνταν και πάλι την εκπαίδευση την θεωρώ προτεραιότητα). Και συμφωνώ πως δεν είναι καθόλου εύκολο και επιπλέον σχεδόν απίθανο, να υπάρξει σωστός χειρισμός παντού.

Γι'αυτό και θεωρώ πιο σημαντική την εκπαίδευση, την δημιουργία επαγγελματιών με παιδεία, το πιο σημαντικό όπλο. Γιατί δεν μιλάμε μόνο για εφέτος το καλοκαίρι. Μιλάμε για βάσεις που πρέπει να μπουν από τώρα και για πάντα.

Γι'αυτό και κάποιοι που ασχολούνται με τον τουρισμό διχάζονται και δεν ξέρουν αν τους συμφέρει να λειτουργήσουν ή όχι.

Γι'αυτό και μιλάμε για μια κατάσταση πολύ δύσκολη, πρωτόγνωρη που όλα είναι ρευστά και χρήζουν συνεχούς αξιολόγησης.

 

Νομίζω ότι αυτό που έγραψα καθόλου δεν υπονοεί αδιαφορία για την υγεία των μόνιμων κατοίκων. Το ακριβώς αντίθετο.

Όμως κι εδώ, όπως και σε άλλα post δικά σου κι άλλων μελών, διαβάζω κριτική (και τα δικά σου έχουν πάντα κριτική βάσιμη και καλώς ειπωμένη) και δεν διαβάζω προτάσεις. Τι θα πρότεινες δηλαδή να γίνει; Να μην δεχθούμε καθόλου τουρισμό εξωτερικού (νομίζω συζητήθηκε αυτό παραπάνω); Να μην επιτραπεί σε όλα τα καταλύματα (ακόμη κι αν έχουν την δυνατότητα να ακολουθήσουν τις οδηγίες) να ανοίξουν; Με τι κριτήρια να γινόταν μια τέτοια επιλογή; Με τοπικά κριτήρια υποδομών υγείας; Με κριτήρια μεγέθους μονάδας; Οι άμεσα ενδιαφερόμενοι, οι ιδιοκτήτες τουριστικών καταλυμάτων θεωρείς ότι στην συντριπτική πλειοψηφία τους είναι αντίθετοι με το πλάνο που ανακοινώθηκε; Έχω την εντύπωση πως συμφωνούν και ανυπομονούν να συμβαδίσουν και να λειτουργήσουν επιτέλους. Λάθος καταλαβαίνω;

Εμένα αυτό που με ανησυχεί και με θυμώνει (σε χώρους εστίασης, επειδή κυκλοφορήσαμε τις τελευταίες μέρες και είδα και υπευθυνότητα και ανευθυνότητα) είναι η δήθεν τήρηση των μέτρων. Το "για τα μάτια του κόσμου" κι ούτε καν αυτό. Εξόφθαλμα λάθη. Και δυστυχώς πιστεύω σίγουρα θα παρατηρήσουμε και στον τουρισμό.

 

Εγώ πιστεύω μόνο η εκπαίδευση-παιδεία σώζει. Γενικά στην ζωή το πιστεύω αυτό. Και είμαι απογοητευμένη στα κενά που βλέπω σε αυτό.

Αναφέρομαι μόνο στον τουρισμό  σε συγκεκριμένη κατηγορία προορισμών με ιδιαιτερότητες: μετακίνηση με πλοίο, ανυπαρξία δομών υγείας, δυσκολία μετακίνησης κ του τουρίστα αλλά κ του ντόπιου που θα κολλήσει, μικρής κλίμακας επιχειρήσεις που βασίζονται στην οικογενειακη εργασια. Ο κοσμος ειναι μουδιασμένος. Οσοι δεν εχουν επιχειρήσεις λενε ευθεως οτι δεν θελουν κοσμο. Οι υπολοιποι αναρωτιούνται αν επαρκούν οι εγγυήσεις. Δεν μπορουν βεβαια να κλεισουν πορτες μονοι τους. Αλλα σιγουρα δεν θα τους αρεσε κ κανενα φιασκο να αρρωστησει σοβαρα  τουρίστας, να παει σε ενα διαλυμένο κεντρο υγειας, και να ψαχνουν πού ειναι το ελικόπτερο κ αν μπορει να πετάξει για να τον μεταφερει, και να εχει ασχημη καταληξη, θα ειναι δυσφήμιση αυτο περα απο τις επιπτώσεις στην υγεια του γενικού πληθυσμού.  Τα ωραια λογια κ την οργανωση, τα εχουμε χορτασει. Να δουμε στην πραξη, αν οντως θα ερθει μηχάνημα για διενέργεια ελέγχων κ εκδοση αποτελεσμάτων. Γιατι τοσο καιρο που κινδύνευε η υγεια των ντόπιων, ηταν ειδηση η δωρεά αναπνευστήρα (δωρεά, οχι προμήθεια του κράτους)  κ τα δειγματα έφευγαν όποτε ειχε καραβι, ή μαλλον έλεγχοι γινονταν μονο σε συντονισμό με τα δρομολογια των καραβιών για να μην καταστραφούν. Αλλα ειπαμε, δεν μας νοιαζουν οι ντοπιοι, μονο το live your myth in Greece. 

 

Η βαρια βιομηχανία μας γιγαντώθηκε ατσαλα, ερασιτεχνικά, με μεγαλη επιβαρύνση των τοπικών υποδομών κ σε πολλα μερη αποτομα, κ με λογικη της αρπαχτής καποιες φορες. Αυτα ισχυουν οντως, ομως τωρα το θεμα ειναι πολυ σοβαρο για να μεινουμε στην ατομική ευθυνη. Αλλα δεν εχω κ πολλη εμπιστοσυνη στο τι θα γινει. Μπορει να παρει πρόστιμα το Litsa rooms γιατι η κυρα Βαγγελιω δεν ειχε ορίσει υπεύθυνο διαχειρισης κρούσματος και η κουζινα της κυρα Λενης γιατι ο εγγονός σερβίρει χωρις μασκα, και κατα τ αλλα να ταξιδεύουν εδω τουρίστες με ταχυπλοα που δεν εχει ελεγξει κανεις τα κλιματιστικά συστήματα (κ οι ναυτιλιακές πιεζουν για αυξημένα πρωτόκολλα γιατι δεν συμφερει ταχυπλοο με 50% πληρότητα) και τα Κεντρα Υγειας να εχουν μείνει άδεια απο γιατρους κ εξοπλισμο. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Συμφωνώ.

Θα προσέθετα μόνο τα εξής.

1) Ότι όταν μιλάμε για ένα επαρκές σύστημα υγείας στα τουριστικά μέρη και στην προκειμένη περίπτωση, δεν εννοούμε μεγάλες νοσοκομειακές κλινικές και ΜΕΘ. Εννοούμε δομές (είτε α'βάθμιας είτε β'βάθμιας φροντίδας υγείας) που να μπορούν άμεσα: α) να διαγνώσουν την νόσο και β) αναλόγως της εικόνας του, είτε να απομονώσουν, είτε να διακομήσουν το περιστατικό σε νοσοκομείο αναφοράς, προκειμένου να λάβει την κατάλληλη φροντίδα. Κι όλο αυτό τηρώντας αυστηρά το πρωτόκολλο, προκειμένου να αποφευχθεί διασπορά.

2) Κατά την άποψη μου όμως, ακόμη πιο σημαντικό από αυτό είναι, η σωστή εκπαίδευση του προσωπικού των τουριστικών καταλυμάτων και η υπεύθυνη εφαρμογή των δικλείδων ασφαλείας που ανακοινώθηκαν (πρωτόκολλα καθαρισμού-απολύμανσης, housekeeping, τήρηση HACCP, συντονιστής καταλύματος, ιατρός καταλύματος, πρωτόκολλο διαχείρισης ύποπτου περιστατικού,  κλπ)

προκειμένου η υπευθυνότητα και ο επαγγελματισμός να υπερισχύσει τυχόν προχειρότητας και ωχαδερφισμού. Και να μην παρατηρούμε εικόνες που παρατηρούνται πχ σε κάποιους χώρους εστίασης που άνοιξαν "τηρώντας" τα μέτρα και ανεβοκατεβάζοντας τις μάσκες.

Σε μικρού μεγέθους καταλύματα νομιζω ειναι πολλά προεραιτικα,αλλα δ ειδα κ αναλυτικά τις οδηγιες

Νομιζω το πιο έξυπνο που έχω ακούσει για τα νησιά είναι να υπάρχει η δυνατότητα πλωτου νοσοκομείου σε ετοιμοτητα

Μακαρι να ειναι έτοιμοι στον τομέα της υγειας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@vicky86 διάβασα το εξής: "Όπως τονίζεται, οι προδιαγραφές για την επαναλειτουργία των τουριστικών καταλυμάτων αφορούν όλα τα καταλύματα ανεξαρτήτως τεχνικών και λειτουργικών προδιαγραφών, κατάταξης, είδους, διάρκειας λειτουργίας, πλην των οργανωμένων τουριστικών κατασκηνώσεων. Έτσι, κάθε τουριστικό κατάλυμα θα πρέπει να καταρτίσει πρωτόκολλο σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου Τουρισμού."

Just now, vicky86 είπε:

Μακαρι να ειναι έτοιμοι στον τομέα της υγειας

Και σε αυτό και ως προς την υποστήριξη σε επίπεδο κατάρτισης. Δεν ξέρω πραγματικά... μακάρι, αλλά παντού δεν το βλέπω να γίνεται. Τουλάχιστον να μην γίνουν εγκληματικά λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Και σε αυτό και ως προς την υποστήριξη σε επίπεδο κατάρτισης. Δεν ξέρω πραγματικά... μακάρι, αλλά παντού δεν το βλέπω να γίνεται. Τουλάχιστον να μην γίνουν εγκληματικά λάθη.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω ποιος είναι ο στόχος μας. Είναι απλώς να μην έχουμε πολλά κρούσματα τουριστών ιδίως σε περιοχές απ' όπου θα μπορούν να φύογυν δύσκολα; Είναι να μην μπορέσει να αποδειχτεί ότι ένας τουρίστας κόλλησε στην Ελλάδα για να μη δυσφημιστούμε; Είναι να μην κινδυνεύσει η υγεία κάποιου ντόπιου από εισαγόμενο κρούσμα; 

 

Το τελευταίο ας πούμε καταλαβαίνω ότι δεν απασχολεί σχεδόν κανέναν. Εμένα μου φαίνεται εξωφρενικό, το ότι τόσο καιρό κάναμε σαν χώρα θυσίες και περάσαμε δύσκολα για να φύγει αναίμακτα αυτή η φάση, και τώρα όλοι αυτοί τους οποίους προστατεύαμε για 2-3 μήνες, να πεταχτούν στον Καιάδα επειδή οι Γερμανοί θέλουν να κάνουν διακοπές στον μεσογειακό ήλιο κι εμείς δεν έχουμε άλλη επιλογή παρά να το δεχτούμε γιατί ζούμε και από αυτό.Αυτό δηλαδή δεν ενοχλεί κανέναν; Γιατί έχω καταλάβει ότι η λογική τώρα με τον τουρισμό, είναι βασικά να μην δημιουργηθεί κάποια κατάσταση εκτός ελέγχου, ιδίως που να αφορά άμεσα τους τουρίστες. Από κει και πέρα, το αν οι κάτοικοι των τουριστικών περιοχών θα φοβούνται ή θα ζουν με περιορισμούς, είναι δικό τους θέμα. Διαβάζω όλα αυτά για τα καταλύματα πχ και αναρωτιέμαι, ο τουρίστας μόνο στο κατάλυμα θα μένει; ΑΛλού δεν θα κυκλοφορήσει, δεν θα έρθει σε επαφή με κόσμο, δεν θα υπάρξει κίνδυνος να διασπείρει τη νόσο; Αυτό δεν υπολογίζεται καθόλου ως παράμετρος; 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος δεν καταλαβαίνω κάτι στο σκεπτικό σου. Ο Έλληνας τουρίστας και ο αλλοδαπός τουρίστας (από ευρωπαϊκές χώρες που δεν ξέφυγε το πράγμα, γιατί για αυτές τα σύνορα είναι κλειστά, σωστά; ή μήπως εννοείς να γίνουν δεκτοί τουρίστες χωρών που με αυστηρά στατιστικά δεδομένα έχουν μικρότερη διασπορά του ιού στον πληθυσμό τους; ποιές χώρες είναι αυτές; πχ η Μάλτα -έτσι το αναφέρω δεν ξέρω καθόλου-;) εκτός από το τι αποφέρει ο καθένας οικονομικά στην χώρα, τι διαφορά έχουν; Γιατί εστιάζεις στο αλλοδαποί τουρίστες; Δηλαδή οι έλληνες τουρίστες που θα διακοπεύσουν δεν είναι εν δυνάμει φορείς και δεν μπορούν να μεταδώσουν τον ιο; Το θέμα ως προς την διαφύλαξη της υγείας, είναι η καταγωγή του τουρίστα ή η υποδειγματική τήρηση των μέτρων-δικλείδων ασφαλείας;

Link to comment
Share on other sites

 

Just now, samsympan είπε:

@Έσπερος δεν καταλαβαίνω κάτι στο σκεπτικό σου. Ο Έλληνας τουρίστας και ο αλλοδαπός τουρίστας (από ευρωπαϊκές χώρες που δεν ξέφυγε το πράγμα, γιατί για αυτές τα σύνορα είναι κλειστά, σωστά;) εκτός από το τι αποφέρει ο καθένας οικονομικά στην χώρα, τι διαφορά έχουν; Γιατί εστιάζεις στο αλλοδαποί τουρίστες; Δηλαδή οι έλληνες τουρίστες αν διακοπεύσουν δεν είναι εν δυνάμει φορείς και δεν μπορούν να μεταδώσουν τον ιο; Το θέμα ως προς την διαφύλαξη της υγείας, είναι η καταγωγή του τουρίστα ή η  υποδειγματική τήρηση των μέτρων-δικλείδων ασφαλείας;

Με δεδομένη τη διασπορά στην Ελλάδα, προφανώς ο Έλληνας ταξιδιώτης είναι λιγότερο επικίνδυνος. Ο Έλληνας που διαμένει στην Ελλάδα εννοείται, όχι αυτός που θα έρθει από το εξωτερικό. Ας μην το πάμε στην καταγωγή, ας το πάμε στην επικινδυνότητα του ταξιδιού ανάλογα με τη χώρα προέλευσης για να είμαι πιο σαφής (το ότι εμένα προσωπικά με ενοχλεί να μην  έχει ο μέσος Έλληνας την οικονομική δυνατότητα να κάνει διακοπές στη χώρα του επειδή οι τιμές στα περισσότερα μέρη είναι προσαρμοσμένες σε ευρωπαϊκά πορτοφόλια, αλλά αυτό είναι όντως  εκτός θέματος). ο Αθηναίος που θα πάρει ένα πλοίο και θα βγει στη Μήλο δεν είναι το ίδιο με αυτόν που θα ταξιδέψει αεροπορικώς από κάποια "ασφαλή" χώρα (που μπορεί να έχει αρκετές χιλιάδες κρούσματα ακόμα πχ Γερμανία), θα πάρει μετά ταξί ή λεωφορείο, θα μπει στο μετρό, σε μουσεία, μετά ίσως πάρει και καράβι ή αεροπλάνο για ένα νησί κλπ κλπ. Ο Βαλκάνιος που θα πάει οδικώς στην Χαλκιδική, είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνος επίσης. Επίσης αδυνατώ να δω τις δικλείδες ασφαλείας. Δικλείδα ασφαλείας είναι να μην έρθει κάποιος άρρωστος, το οποίο δεν μπορεί να εγγυηθεί κανείς. Δεν βλέπω κάποια άλλη δικλείδα ασφαλείας πέρα απο την επιλογή των κρατών, που απ'αυτά που διαβάζω από γιατρούς, είναι κάπως προβληματική, εκτός αν δεν έχω καταλάβει κάτι. Είναι δηλαδή δικλείδα ασφαλείας οι γραφειοκρατικές διαδικασίες στα καταλύματα; 

 

Κι επειδή ρωτούσες κ για τη γνώμή των ανθρώπων του τουρισμού, δεν είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι στον τουρισμό στην ίδια μοίρα. Πχ στα καταλύματα, υπάρχει η εξής διάταξη:

Επιλογή πολιτικής μεταξύ κανονικού καθαρισμού και αναμονής 24 ωρών πριν το δωμάτιο διατεθεί σε πελάτη ή σχολαστικού καθαρισμού - απολύμανσης (πχ. με ατμοκαθαριστή) στις επίμαχες επιφάνειες δωματίου και μπάνιου.

Ένα μεγάλο κατάλυμα μπορεί να επενδύσει σε ένα συνεργείο που θα απολυμαίνει ή σε ατμοκαθαριστή, για να μην αφήνει κενό το 24ωρο. Ενα μικρό κατάλυμα με λίγα δωμάτια, ίσως δεν αξίζει την επένδυση, ή δεν έχει τη δυνατότητα να προσλάβει αρκετό προσωπικό για να το κάνει αυτό αρκετά γρήγορα σε όλα τα δωμάτια, αλλά δεν έχει και την πολυτέλεια να περιμένει 24ωρο. 

 

Ή οι υπηρεσίες εστίασης. Τα νησιά δεν έχουμε μεγάλους ελεύθερους χώρους πχ πλατείες. Πολλά καφέ πχ σε σοκάκια έχουν λίγα τραπεζάκια έξω, το ένα κολλητά με το άλλο. Αυτοί οι άνθρωποι τώρα σχεδόν δεν μπορούν να λειτουργήσουν. Από την άλλη όμως οι αεροπορικές κ οι ακτοπλοϊκές πιέζουν για όλο κ μεγαλύτερη πληρότητα, σε κλειστούς χώρους χωρίς φυσικο αερισμό. Δηλαδή θα έρχονται οι τουρίστες από ένα περιβάλλον στο οποίο είναι δεδομένο ότι ένας να είναι άρρωστος θα κολλήσουν όλοι, αλλά κατά τ' άλλα μια μικρή επιχείρηση ίσως αναγκαστεί να μείνει κλειστή, γιατί δεν έχει επαρκή εξωτερικό χώρο για να συμφέρει να λειτουργήσει. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος δεν ξέρω πως και γιατί καταφέρνουμε να αναλωνόμαστε να αναφέρουμε τα ίδια και τα ίδια. Και να συμφωνούμε διαφωνόντας εκεί που ουσιαστικά συμφωνούμε αλλά με διαφωνίες.  :) Δεν έχω τίποτε ουσιαστικό να προσθέσω οπότε...

Just now, Έσπερος είπε:

Ή οι υπηρεσίες εστίασης. Τα νησιά δεν έχουμε μεγάλους ελεύθερους χώρους πχ πλατείες. Πολλά καφέ πχ σε σοκάκια έχουν λίγα τραπεζάκια έξω, το ένα κολλητά με το άλλο. Αυτοί οι άνθρωποι τώρα σχεδόν δεν μπορούν να λειτουργήσουν. Από την άλλη όμως οι αεροπορικές κ οι ακτοπλοϊκές πιέζουν για όλο κ μεγαλύτερη πληρότητα, σε κλειστούς χώρους χωρίς φυσικο αερισμό. Δηλαδή θα έρχονται οι τουρίστες από ένα περιβάλλον στο οποίο είναι δεδομένο ότι ένας να είναι άρρωστος θα κολλήσουν όλοι, αλλά κατά τ' άλλα μια μικρή επιχείρηση ίσως αναγκαστεί να μείνει κλειστή, γιατί δεν έχει επαρκή εξωτερικό χώρο για να συμφέρει να λειτουργήσει. 

 

Πάντως η λογική επειδή καταστράφηκε μέρος της αγοράς, και αντί να σκεφτούμε τρόπους αναχαίτισης αυτού, πρέπει να ισχύσουν συνθήκες καταστροφής σε όλους (αντίστοιχα με την κουβέντα για την εκπαίδευση που κάνουμε σε άλλο post, βλέπε: επειδή δεν κατέχουν όλοι τα μέσα, την τεχνογνωσία, κλπ ας κάτσουμε να κάνουμε κριτική και να θίγουμε συστηματικά και μόνο τα λάθη και τις αστοχίες σε όλο αυτό, αντί να προσπαθούμε για εξεύρεση λύσεων) δεν με αντιπροσωπεύει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

@Έσπερος δεν ξέρω πως και γιατί καταφέρνουμε να αναλωνόμαστε να αναφέρουμε τα ίδια και τα ίδια. Και να συμφωνούμε διαφωνόντας εκεί που ουσιαστικά συμφωνούμε αλλά με διαφωνίες.  :) Δεν έχω τίποτε ουσιαστικό να προσθέσω οπότε...

Πάντως η λογική επειδή καταστράφηκε μέρος της αγοράς, και αντί να σκεφτούμε τρόπους αναχαίτισης αυτού, πρέπει να ισχύσουν συνθήκες καταστροφής σε όλους (αντίστοιχα με την κουβέντα για την εκπαίδευση που κάνουμε σε άλλο post, βλέπε: επειδή δεν κατέχουν όλοι τα μέσα, την τεχνογνωσία, κλπ ας κάτσουμε να κάνουμε κριτική και να θίγουμε συστηματικά και μόνο τα λάθη και τις αστοχίες σε όλο αυτό, αντί να προσπαθούμε για εξεύρεση λύσεων) δεν με αντιπροσωπεύει.

Δεν νομίζω ότι αναλωνόμαστε στα ίδια κ τα ιδια. Συζηταμε κ ανταλλάσουμε αποψεις. εγω προσωπικα δεν καταλαβαιμω τι θεωρουμε δικλείδα ασφαλειας στο θεμα του τουρισμού. απ αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οτο ο σκοπος ειναι να μην κολλησει ο τουρίστας στα μερη που συχνάζει κ  όχι να μη διασπαρεί η νόσος στην Ελλαδα. αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό, ας μου το εξηγήσει. 

 

Δεν υποστηρίζω την ισοπεδωτική καταστροφή όλων. αλλά δεν ευνοούνται κ ολοι απο το ανοιγμα. αλλοι θα μπορουν με λειτουργήσουν ευκολοτερα μ αυτους τους ορους κ θα παρουν κ μεγαλυτερο μερίδιο τξς αγοράς, σε αλλους αυτο θα στοιχίσει πολυ με αβέβαιο κερδος κ αλλοι δν θα λειτουργήσουν καν φετος με ο,τι συνεπειες θα εχει αυτο στο μελλον. Να μην το πουμε αυτο για να μη χαλάσουμε το success story του νέου Μεσσία; 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

αν κάποιος καταλαβαίνει κάτι διαφορετικό, ας μου το εξηγήσει. 

 

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η έκτακτη ανάγκη (καραντίνα, μέτρα προστασίας κτλ) έληξε. 

Αυτή την στιγμή δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Αν δούμε νέα κρούσματα, θα συντρέχει. Δεν το ξέρουμε αυτό.

 

Η καραντίνα είναι ένα προσωρινό μέτρο. Λήφθηκε, εκτελέστηκε, είχε και επιτυχία για κάποιος, ίσως όχι για κάποιους άλλους, αλλά σε κάθε περίπτωση τελείωσε. Και τώρα συνεχίζουμε. Αυτό συμβαίνει. Τίποτε άλλο.

 

 

Σε ότι αφορά τις κοινωνικές ανισότητες, αν νόμιζες ότι ήρθε ο μεσίας πολιτικός για να φέρει κάτι νέο, έκανες απατηλά όνειρα. Ανισότητες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν και ο μεσίας πολιτικός της σεζόν, δεν υποσχέθηκε ποτέ ότι θα κάνει κάτι διαφορετικό απ΄ ότι συνέβαινε μέχρι χθες: θα ευνοεί τους δικούς του και θα ξεχνά στα αζήτητα όλους τους άλλους, θα κάνει δημόσιες εξαγγελίες για τις εντυπώσεις και θα υλοποιεί το 1/100 από όσα υπόσχεται...τίποτε το νέο δηλαδή. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kine είπε:

Σε ότι αφορά τις κοινωνικές ανισότητες, αν νόμιζες ότι ήρθε ο μεσίας πολιτικός για να φέρει κάτι νέο, έκανες απατηλά όνειρα. Ανισότητες υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν και ο μεσίας πολιτικός της σεζόν, δεν υποσχέθηκε ποτέ ότι θα κάνει κάτι διαφορετικό απ΄ ότι συνέβαινε μέχρι χθες: θα ευνοεί τους δικούς του και θα ξεχνά στα αζήτητα όλους τους άλλους, θα κάνει δημόσιες εξαγγελίες για τις εντυπώσεις και θα υλοποιεί το 1/100 από όσα υπόσχεται...τίποτε το νέο δηλαδή. 

Όχι βέβαια δεν το νόμιζα σε καμία περίπτωση. Ειρωνικά το είπα. απλώς με ενοχλεί η άτυπη λογοκρισία που επιβάλλεται λες κ η επιτυχής αντιμετώπιση εως τωρα της κρισης σε απαλλάσσει απο οποιονδηποτε ελεγχο. 

 

3 ώρες πρίν, kine είπε:

καταλαβαίνω εγώ είναι ότι η έκτακτη ανάγκη (καραντίνα, μέτρα προστασίας κτλ) έληξε. 

Αυτή την στιγμή δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας. Αν δούμε νέα κρούσματα, θα συντρέχει. Δεν το ξέρουμε αυτό.

Τα μέτρα δεν έχουν λήξει επίσημα παντως. απλως οσο περισσοτερο κυκλοφορούνε τοσο πιο πολυ τα ξεχνάνε. η επιδημία στην Ελλαδα σχεφον εξαφανίστηκε για τωρα, αυτο ειναι προφανες. Απλως δεν καταλαβαινω γιατι ειμαστε τοσο χαλαροι με την ιδεα οτι σε ενα μηνα θα κυκλοφορουν αναμεσα μας άρρωστοι τουρίστες. Θα μπαίνουν στα ταξί, στο μέτρο, στα σουπερμαρκετ, θα ειναι διπλα μας στην παραλια κ στην ταβερνα. Τι θα μας προφυλάξει απ αυτους; το οτι θα πλένουν τα χέρια τους; πρώτα από όλα είναι σχεδόν βέβαιο ότι οποίος ταξιδέψει με τέτοιες συνθήκες για διακοπές είναι τελείως ελαφρόμυαλος κ αναξιόπιστος, σιγα μην προσεχει, για τον εαυτό του δεν θα τον νοιάζει προφανώς, γιατί να τον νοιάξει για τους άλλους. Κ αν νιωσει αδιαθεσία, θα το πει για να χαλασει τις διακοπες του; δεν νομιζω. θα κυκλοφορει κ θα μεταδίδει ανενόχλητος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Όχι βέβαια δεν το νόμιζα σε καμία περίπτωση. Ειρωνικά το είπα. απλώς με ενοχλεί η άτυπη λογοκρισία που επιβάλλεται λες κ η επιτυχής αντιμετώπιση εως τωρα της κρισης σε απαλλάσσει απο οποιονδηποτε ελεγχο. 

 

Τα μέτρα δεν έχουν λήξει επίσημα παντως. απλως οσο περισσοτερο κυκλοφορούνε τοσο πιο πολυ τα ξεχνάνε. η επιδημία στην Ελλαδα σχεφον εξαφανίστηκε για τωρα, αυτο ειναι προφανες. Απλως δεν καταλαβαινω γιατι ειμαστε τοσο χαλαροι με την ιδεα οτι σε ενα μηνα θα κυκλοφορουν αναμεσα μας άρρωστοι τουρίστες. Θα μπαίνουν στα ταξί, στο μέτρο, στα σουπερμαρκετ, θα ειναι διπλα μας στην παραλια κ στην ταβερνα. Τι θα μας προφυλάξει απ αυτους; το οτι θα πλένουν τα χέρια τους; πρώτα από όλα είναι σχεδόν βέβαιο ότι οποίος ταξιδέψει με τέτοιες συνθήκες για διακοπές είναι τελείως ελαφρόμυαλος κ αναξιόπιστος, σιγα μην προσεχει, για τον εαυτό του δεν θα τον νοιάζει προφανώς, γιατί να τον νοιάξει για τους άλλους. Κ αν νιωσει αδιαθεσία, θα το πει για να χαλασει τις διακοπες του; δεν νομιζω. θα κυκλοφορει κ θα μεταδίδει ανενόχλητος. 

Έσπερος είμαστε χαλαροί γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Τώρα ακόμη είναι πολύ νωρίς για να φανεί η ζημιά οταν όμως το φθινόπωρο τα έσοδα του ΦΠΑ είναι το 1/3 γιατί δεν άνοιξαν τα μισά ξενοδοχεία, δε δούλεψαν οι μισοί εργαζόμενοι, οι μισές ταβέρνες κλπ ο πέλεκυς θα πέσει πολύ βαρύς στο κεφάλι μας. Κ εσεις -κ δεν το λέω με καμία μομφή- ειστε δημόσιοι υπάλληλοι, μήνας μπει μήνας βγει τα ίδια λεφτά θα παίρνετε. Για ρώτα κ τους υπόλοιπους. Οπότε, δείξε αλληλεγγύη στους οικονομικά πληγέντες, τήρησε τις αποστάσεις σου κ τους κανόνες υγιεινής όσο μπορείς και συνέχισε τη ζωή σου γιατί δε γίνεται διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Έσπερος είμαστε χαλαροί γιατί πολύ απλά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο.

Να παραφράσω. Το μήνυμα δεν είναι "είμαστε χαλαροί". Το μήνυμα είναι "είμαστε προετοιμασμένοι". Βέβαια, ναι πολλοί είμαστε απλώς χαλαροί... δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...