Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

On 8/6/2020 at 9:51 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

Επίσης σχετικά με την πρόταση να γίνεται τεστ σε όλους τους τουρίστες, συνέβη ήδη το φιάσκο που ήταν αναμενόμενο: https://left.gr/news/kataggelia-stin-efsyn-gia-skines-paralogismoy-sto-el-venizelos?fbclid=IwAR1UyAwMHtSB9htKaPXne20MWM0V8rM6EH4q_36j1BjXLmmZAgAPzAvAoo0

 

Δεν υπάρχει καμία δυνατότητα, σε πρακτικό επίπεδο, να γίνονται τεστ με την ίδια σχολαστικότητα όπως πριν από τη στιγμή που θα ανοίξουν οι αερομεταφορές σε εμπορική κλίμακα. Μιλάμε για μετάβαση από 15 πτήσεις τη βδομάδα σε πιθανόν 15 την ώρα....

Εγώ θα παραθέσω την δική μου εμπειρία μέσω φίλων. Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε μια φίλη από Παρίσι κ είπε ότι όλα λειτούργησαν άψογα αλλά ότι ήταν χρονοβόρο. Σήμερα ένα φιλικό ζευγάρι ήρθε από Βρυξέλλες. Το ίδιο μου είπαν. Ήταν όμως χρονοβόρο. Τους σημερινούς τους άφησαν να φύγουν κ είπαν ότι θα τους ειδοποιήσουν για τα αποτελέσματα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ πάντως τώρα που κυκλοφορούμε και πήγαμε σε κάποια μαγαζιά (είμαστε σε καινούργιο σπίτι κ προσπαθούμε ακόμη να οργανώσουμε κάποια πράγματα οπότε πηγαίνουμε αναγκαστικά σε διάφορα) και στα σπίτια των παππούδων κ σε δύο σπίτια φίλων που περιμένουν μωρά κ έπρεπε να τους παμε πράγματα, συνειδητοποιώ ότι νιώθω πολύ λιγότερο ασφαλής παρόλο που κρίθηκαν κάπως πιο ασφαλή τα πράγματα κ αρθηκαν τα μετρα. Γιατί είναι αδύνατον να καθαρίζεις τα χέρια σου με το που πιάσεις το οτιδήποτε σε μαγαζί ή ξένο σπίτι και αν χτυπήσει το κινητό σου να το καθαρίσεις πριν απαντήσεις γιατί θα το βάλεις στο πρόσωπο, αλλιώς θα πρέπει να καθαρίσεις το μάγουλο που ακούμπησε το κινητό γιατί μπορεί να το ξύσεις κ μετά να ξύσεις το μάτι σου κλπ κλπ κλπ. Ή θα σε κεράσουν κάτι στο ξένο σπίτι, θα πιάσουν τα σερβίτσια από τα όποια θα το φας, θα βγάλεις το οινόπνευμα να τα περάσεις; Τα λέω λίγο χιουμοριστικά-υπερβολικα αλλά είναι αλήθεια ότι είναι αδύνατα όλα αυτά. (Πόσο μάλλον αν έχεις βρέφος που τρώει τα πάντα κ βάζει χέρια στο στόμα) Οπότε εντελώς ασφαλείς ήμασταν μόνο όσο δεν κυκλοφορούσαμε... Και πράγματα που δεν είναι μεν αδύνατα, κουραστηκαμε όμως να τα κάνουμε, πχ τη μάσκα προσωπικά δεν τη σιδερωνω (ούτε και φοράμε συχνά, μόνο μια φορά στην παιδίατρο κ δύο φορές σε μαγαζί που ήταν υποχρεωτικό). 

Παρεμπιπτόντως, μιας που έλεγαν ότι ο ιός στο τάδε υλικό μένει τόσες μέρες κ στο άλλο τόσες, δεν είχα δει για ύφασμα (σε όλα τα άλλα υλικά ήταν το πολύ 3 μέρες). Και σκέφτομαι, αν βάλεις τη μάσκα μια φορά κ μετά τη βάλεις σε μια βδομάδα, δεν θα έχει "πεθάνει" ο ιός; (Εννοώ χωρις να την πλύνεις) Ή στο ύφασμα μένει παραπάνω;

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

....... Να παρέμενε τηλεργασια οπου ειναι εφικτο για να αποσυμφορηθούν οι συγκοινωνίες.  Κ οταν ανοιγουν χωροι όπως τα μπαράκια -κλαμπ κ τα μπιτς μπαρ με μουσικη, να μην πέφτουμε από τα σύννεφα που ο κόσμος έπινε, χόρευε και ερχοταν κοντα. ......

Και εγώ ακριβώς το ίδιο σκέφτομαι @Έσπερος.

Τι γκρινιάζουμε λοιπόν ? 

Ας μην άνοιγαν! Είναι δυνατόν να μην υπάρχει συνωστισμός ? Μα η ουσία του μπάρ - κλαμπ είναι ο συνωστισμός ;)

Και επίσης, ναι, να συνεχιστεί η τηλε-εργασία όπου γίνεται ΑΛΛΑ να ΜΗΝ παραπονιούνται οι Διοικήσεις/Εργοδότες ότι ο υπάλληλος είναι "αραχτός" στο σπίτι με το σορτς/τη φόρμα και εργάζεται και έτσι δημιουργείται μια εικόνα  "κάπως" για τον χ εργαζόμενο. Γιατί εννοείται ότι έχει ακουστεί και αυτό, και φαντάζομαι σε πολλές επιχειρήσεις. 

Στα δε ΜΜΜ, υπάρχει η σχετική αραίωση στα καθίσματα, αλλά τι να το κάνεις όταν οι όρθιοι είναι στριμωγμένοι σαν σαρδέλες ? 

Μιλάω για Αθήνα, φαντάζομαι ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα το ίδιο συμβαίνει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen said:

Και επίσης, ναι, να συνεχιστεί η τηλε-εργασία όπου γίνεται ΑΛΛΑ να ΜΗΝ παραπονιούνται οι Διοικήσεις/Εργοδότες ότι ο υπάλληλος είναι "αραχτός" στο σπίτι με το σορτς/τη φόρμα και εργάζεται και έτσι δημιουργείται μια εικόνα  "κάπως" για τον χ εργαζόμενο. Γιατί εννοείται ότι έχει ακουστεί και αυτό, και φαντάζομαι σε πολλές επιχειρήσεις. 
 

 

Αυτό δυστυχώς εχει να κάνει με μία άρρωστη πατροναλιστική στάση πολλών Ελλήνων εργοδοτών...στην πραγματικότητα στην καραντίνα ο κόσμος τείνει να δουλεύει ακόμη περισσότερο προκειμένου να καλύψει την απώλεια παραγωγικότητας από εξωτερικούς παράγοντες, για τους οποίους δεν ευθύνεται (κλείσιμο σχολείων, απώλεια επικοινωνίας με συνεργάτες, αλλαγή ρουτίνας κλπ.).

 

Όταν ο Έλληνας εργοδότης καταλάβει οτι δεν ειναι η φόρμα και ο καναπές το πρόβλημα, ίσως καταφέρει να μπει στον 21ο αιώνα. Το πρόβλημα είναι οτι πολλοί έγιναν εργοδότες με μια λογική αρπαχτής και χωρίς καμία ιδέα των ικανοτήτων που απαιτούνται για να διοικείς ανθρώπους. Απλώς στην καραντίνα, επειδή χρειάζεται ακόμη περισσότερο ταλέντο για να κρατήσεις συνδεδεμένους τους ανθρώπους από μακριά, αποκαλύπτεται στο φουλ ολόκληρη η ανικανότητα που έχουν στο management. Και ΟΚ, ίσως αυτό να συγχωρείται στον κυρ-Γιώργο το λογιστή της γειτονιάς, αλλά δυστυχώς η συγκεκριμένη νοοτροπία υπάρχει και σε μεγαλύτερες εταιρείες.

 

Συνεπώς ας παραπονιέται ο καθένας όσο θέλει κι όσο του επιτρέπει η νοημοσύνη του...το πρόβλημα, δυστυχώς, αυτή τη φορά το έχουν εκείνοι και μόνο. Ο τεμπέλης μια χαρά ξέρει τον τρόπο να φιδιάζει και στο γραφείο 10 ώρες αν είναι....Αλλά και γι'αυτόν στην πραγματικότητα φταίει αυτός που τον/την προσέλαβε.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εγώ πάντως τώρα που κυκλοφορούμε και πήγαμε σε κάποια μαγαζιά (είμαστε σε καινούργιο σπίτι κ προσπαθούμε ακόμη να οργανώσουμε κάποια πράγματα οπότε πηγαίνουμε αναγκαστικά σε διάφορα) και στα σπίτια των παππούδων κ σε δύο σπίτια φίλων που περιμένουν μωρά κ έπρεπε να τους παμε πράγματα, συνειδητοποιώ ότι νιώθω πολύ λιγότερο ασφαλής παρόλο που κρίθηκαν κάπως πιο ασφαλή τα πράγματα κ αρθηκαν τα μετρα. Γιατί είναι αδύνατον να καθαρίζεις τα χέρια σου με το που πιάσεις το οτιδήποτε σε μαγαζί ή ξένο σπίτι και αν χτυπήσει το κινητό σου να το καθαρίσεις πριν απαντήσεις γιατί θα το βάλεις στο πρόσωπο, αλλιώς θα πρέπει να καθαρίσεις το μάγουλο που ακούμπησε το κινητό γιατί μπορεί να το ξύσεις κ μετά να ξύσεις το μάτι σου κλπ κλπ κλπ. Ή θα σε κεράσουν κάτι στο ξένο σπίτι, θα πιάσουν τα σερβίτσια από τα όποια θα το φας, θα βγάλεις το οινόπνευμα να τα περάσεις; Τα λέω λίγο χιουμοριστικά-υπερβολικα αλλά είναι αλήθεια ότι είναι αδύνατα όλα αυτά. (Πόσο μάλλον αν έχεις βρέφος που τρώει τα πάντα κ βάζει χέρια στο στόμα) Οπότε εντελώς ασφαλείς ήμασταν μόνο όσο δεν κυκλοφορούσαμε... Και πράγματα που δεν είναι μεν αδύνατα, κουραστηκαμε όμως να τα κάνουμε, πχ τη μάσκα προσωπικά δεν τη σιδερωνω (ούτε και φοράμε συχνά, μόνο μια φορά στην παιδίατρο κ δύο φορές σε μαγαζί που ήταν υποχρεωτικό). 

Παρεμπιπτόντως, μιας που έλεγαν ότι ο ιός στο τάδε υλικό μένει τόσες μέρες κ στο άλλο τόσες, δεν είχα δει για ύφασμα (σε όλα τα άλλα υλικά ήταν το πολύ 3 μέρες). Και σκέφτομαι, αν βάλεις τη μάσκα μια φορά κ μετά τη βάλεις σε μια βδομάδα, δεν θα έχει "πεθάνει" ο ιός; (Εννοώ χωρις να την πλύνεις) Ή στο ύφασμα μένει παραπάνω;

Η αλήθεια είναι ότι δεν γίνεται να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα αρρωστήσεις αν αρχίσεις να κυκλοφορείς σε κάτι παραπάνω από τα αναγκαία ψώνια και τη δουλειά σου (όχι ότι εκεί δεν κινδυνεύεις, αλλά αυτά τα δύο προφανώς και δεν γίνεται να παγώσουν επ αόριστον). Επομένως, ή ανησυχείς για όλα και σταματάς οποιαδήποτε συναναστροφή, ή βάζεις κάποιους περιορισμούς πχ σε άτομα που ξέρεις ότι προσέχουν (το προσέχω του καθενός βέβαια είναι υποκειμενικό) / σε έναν στενό κύκλο συγκεκριμένων ατόμων έτσι ώστε να ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες / στους χώρους συνάντησης κ στην δραστηριότητα για να αποφύγεις πχ το φαγητό αν το θεωρείς επικίνδυνο κλπ, ή τέλος θεωρείς ότι δεν σε αφορά το θέμα αφού δεν ανήκεις σε ευπαθή ομάδα και απλώς προσέχεις πλύσιμο χεριών και κατά το δυνατόν αποστάσεις σε αγνώστους για να μην μεταδώσεις κάπου που ίσως υπάρξει πρόβλημα. Και οι ειδικοί εξάλλου έχουν επισημάνει ότι είναι αυτονόητο να υπάρξει άυξηση κρουσμάτων, χωρίς αυτό να είναι από μόνο του ανησυχητικό για όποιον δεν είναι ευπαθής ομάδα. Υπάρχει όμως διαφορά ανάμεσα σε αυτό, και σε καταστάσεις τελείως ανεξέλεγκτες όπως ο συνωστισμός σε μέσα μεταφοράς και τα πάρτι σε μπαράκια ή σε σπίτια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όπως βλέπετε δεν μας χρειάζονται οι original τουρίστες για να κολλήσουμε. Τα καταφέρνουμε κ μόνοι μας πριν ανοίξουν κανονικά τα σύνορα. Σε καλό να μας βγει:)

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Όπως βλέπετε δεν μας χρειάζονται οι original τουρίστες για να κολλήσουμε. Τα καταφέρνουμε κ μόνοι μας πριν ανοίξουν κανονικά τα σύνορα. Σε καλό να μας βγει:)

Αυτοί μπορεί να ειναι κ οι πιο επικίνδυνοι αφου θα εχουν φικους κ συγγενεις να δουν. Οι τουρίστες με προσοχη κ πολλη τυχη μπορει να μην κολλήσουν πολλους στα μεσα μεταφοράς ή τα μαγαζια, αν κρατούν αποστασεις. 

Link to comment
Share on other sites

On 3/4/2020 at 12:55 ΠΜ, samsympan είπε:

(...) χάνουμε την ουσία του πράγματος και την γενική εικόνα. Η οποία κατ'εμε είναι πως πρέπει τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε ότι σε αυτήν την περίπτωση τα μέτρα της πολιτείας (μέχρι τώρα) φαίνεται (με ερωτηματικό αν το θέλουμε) να είναι αποτελεσματικά, προ της μεγάλης καταστροφής και προς αποφυγήν αυτής.

Έψαξα να βρω το post αυτό περίπου 2μήνες πριν για να γράψω (με διάθεση υπερβολής μεν αλλά απολύτως ειλικρινά δε) σε αντιπαραβολή ότι:

1) Πραγματικά νομίζω πλέον ότι η σημερινή κατάσταση στην χώρα οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στους ανθρώπους που εργάστηκαν-κι εργάζονται: στον ΕΟΔΥ (εντοπισμός κρουσμάτων-ιχνηλατίσεις επαφών), στην πολιτική προστασία (περιορισμός διασποράς με ελέγχους, περιφρούρηση ομάδων/περιοχών), στο δημόσιο δύστημα υγείας (φροντίδα νοσούντων). Οι οποίοι έχουν κάνει και κάνουν υπεράνθρωπες προσπάθειες. Και προτείνω να παρασημοφορεθούν από την ΠτΔ σε δημόσια εκδήλωση [και μετά να κάνουν το παράσημο κάδρο, να το ξεσκονίζουν με συγκίνηση (να μην ζητούν τίποτε άλλο πχ βελτίωση συνθηκών εργασίας, επίλυση χρόνιων προβλημάτων των κλάδων, κλπ) και να είναι υπερήφανοι που έκαναν το χρέος τους στην χώρα].

2) Όλοι οι υπόλοιποι είμαστε αποκλειστικά και μόνο για τα πανηγύρια. Και για να γίνω λίγο @Έσπερος διαφαίνεται πλέον καθαρά ότι το "success story" με τα: "μαζί καταφέραμε να σπάσουμε την αλυσίδα μετάδοσης του ιού" και "όλοι γίναμε ασπίδα προστασίας των ηλικιωμένων-ευπαθών ομάδων" και "πάμε τώρα με εφόδιο την γνώση που μας άφησαν οι προηγούμενοι μήνες, να κάνουμε restart της οικονομίας" είναι κενό περιεχομένου.

 

Πραγματικά ο μόνος χώρος (χώρος με την γενική έννοια όπως λέμε ο χώρος της εστίασης, του τουρισμού, της εκπαίδευσης, κλπ) που παρατήρησα και παρατηρώ να τηρούνται τα μέτρα είναι ο εκκλησιαστικός. α) Συμμορφώθηκαν με τις απαγορεύσεις, ακόμη κι αυτοί που διαφωνούσαν - κληρικοί και λαϊκοί (πλην λίγων γραφικών). Κηρύχθηκε η συμμόρφωση με την γραμμή της Πολιτείας και τις επιστημονικές οδηγίες, η υπομονή και η ενότητα (πλην λίγων ακραίων φωνών). β) Στους ναούς έγινε αναδιαμόρφωση του προγράμματος και του χώρου, τηρούνται οι αποστάσεις, δεν προσέρχονται άνθρωποι με συμπτώματα, υπάρχει σεβασμός των μέτρων (χωρίς ακρότητες και φανατισμό) και σεβασμός στον συνάνθρωπο όποια άποψη και στάση κι αν κράτησε σε όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, μαγιοπουλας said:

Εγώ θα παραθέσω την δική μου εμπειρία μέσω φίλων. Την προηγούμενη εβδομάδα ήρθε μια φίλη από Παρίσι κ είπε ότι όλα λειτούργησαν άψογα αλλά ότι ήταν χρονοβόρο. Σήμερα ένα φιλικό ζευγάρι ήρθε από Βρυξέλλες. Το ίδιο μου είπαν. Ήταν όμως χρονοβόρο. Τους σημερινούς τους άφησαν να φύγουν κ είπαν ότι θα τους ειδοποιήσουν για τα αποτελέσματα. 

 

Ναι, αυτό ειναι το πρόβλημα...όταν το χρονοβόρο συνδυάζεται με 15 ή 20 αεροπλάνα την ώρα (~3000 άτομα), εκτός από κουραστικό είναι και επικίνδυνο, ειδικά όταν μιλάμε για τον κλειστό χώρο ενός αεροδρομίου. Αν υπήρχε η τεχνική και οικονομική δυνατότητα να γίνονται όλα αυτά τα τεστ, τότε θα έπρεπε κάθε Έλληνας να έχει τεσταριστεί 2-3 φορές από το Μάρτιο....

 

Όσο οι συνθήκες κίνησης είναι τεχνητά μειωμένες, όλα αυτά κάπως ψευτογίνονται. Απο κει και πέρα (με αρχή τη 15η Ιουνίου) είναι αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Πραγματικά ο μόνος χώρος (χώρος με την γενική έννοια όπως λέμε ο χώρος της εστίασης, του τουρισμού, της εκπαίδευσης, κλπ) που παρατήρησα και παρατηρώ να τηρούνται τα μέτρα είναι ο εκκλησιαστικός. α) Συμμορφώθηκαν με τις απαγορεύσεις, ακόμη κι αυτοί που διαφωνούσαν - κληρικοί και λαϊκοί (πλην λίγων γραφικών). Κηρύχθηκε η συμμόρφωση με την γραμμή της Πολιτείας και τις επιστημονικές οδηγίες, η υπομονή και η ενότητα (πλην λίγων ακραίων φωνών). β) Στους ναούς έγινε αναδιαμόρφωση του προγράμματος και του χώρου, τηρούνται οι αποστάσεις, δεν προσέρχονται άνθρωποι με συμπτώματα, υπάρχει σεβασμός των μέτρων (χωρίς ακρότητες και φανατισμό) και σεβασμός στον συνάνθρωπο όποια άποψη και στάση κι αν κράτησε σε όλο αυτό.

Με σοβαρά τώρα; τηρούνται μέτρα στις Εκκλησίες; επειδή έχουν τις καρέκλες σε 1,5 μετρο αποσταση και βαζουν αντισηπτικο και μετα χρησιμοποιούν το ιδιο κουταλι; και ποιος ελεγχει οτι δεν προσέρχονται οσοι εχουν συμπτωματα; Ποιος άλλος χώρος διεκδίκησε να επιβάλει όρους στο πώς θα λειτουργήσει; σε ποιον άλλον χωρο χρειαστηκε να παει γιατρος σε συνεδριαση για να τπυς πει οτι πρεπει να λάβουν μετρα; Η Εκκλησία συμπεριφέρθηκε και συμπεριφέρεται αλαζονικά, ανεύθυνα κ επικινδυνα για το κοινωνικο συνολο και οποιος τολμησει να ασκήσει κριτικη θα κατηγορηθεί γιατι προσβάλει τους πιστούς. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια κοπέλα που ξέρω βαφτίζει το παιδάκι της στον Άγιο Κοσμά, στο εκκλησάκι δίπλα στη θάλασσα. Όσοι το ξέρετε γνωρίζετε ότι δεν έχει κ το προαύλιο κανονικής εκκλησίας. Ο παππάς τους ενημέρωσε ότι μπορούν να φέρουν 200 άτομα. Ε τώρα δεν το λες κ προσοχή αυτό... 

Link to comment
Share on other sites

Παιδία, όποιος έχει σχέση "τουρίστα" με την εκκλησία έχει εικόνα στρεβλή. Όποιος έχει σφαιρική εικόνα επί του θέματος, γνωρίζει ακριβώς τι συμβαίνει.

Η ουσία είναι, πως οι συγκυρίες πολιτικά και εκκλησιαστικά (συνδιαστικά) ήταν τέτοιες που ευτυχώς ευνόησαν. Γιατί τα πράγματα μάλλον θα ήταν διαφορετικά, όχι απαραιτήτως επί του αποτελέσματος, αλλά πιθανόν πιο δύσκολα και με περισσότερες ακρότητες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν πηγαίνω κάθε Κυριακή στην εκκλησία οπότε κ δεν ξέρω. 

Το ίδιο κουταλάκι πάντως καταστραφεί όλα τα άλλα μέτρα που αφορούν την απόσταση. 

Τώρα για τα μυστήρια είπα αυτό που γίνεται. Αν θυμάστε έχω ξαναγράψει όρο είμαστε καλεσμένοι τον Ιούλιο σε βάπτιση με 230 άτομα. Σε εκκλησάκι κτήματος όμως. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/6/2020 at 12:50 ΜΜ, chocolate_eater είπε:

 

 

Δε μπορώ να πω οτι θα συμφωνήσω με αυτό, ειδικά με τον κορονοιό υπάρχει άπλετη πληροφόρηση και συγκεκριμένο νούμερο να καλέσει κανείς. Δηλαδή και να μη θέλεις, θα ενημερωθείς κάπως...Αν εξαιρέσεις τη γλώσσα (που ΟΚ δε νομίζω οτι υπάρχει γιατρός ή νοσηλευτής που δε μιλάει Αγγλικά, ιδίως σε τουριστικά μέρη) δε νομίζω οτι εμείς έχουμε κάποια διαφορετική δυνατότητα μεταχείρισης. Κι εγώ ξένη ασφάλεια έχω, καμία εμπειρία δημόσιου ελληνικού νοσοκομείου/ΙΚΑ κλπ....εν τέλει κι εγώ στο ίδιο νούμερο θα καλέσω αν γίνει κάτι.

 

Όσον αφορά την καραντίνα, ειδικά αυτό πιστεύω θα κάνει κάποιον ξένο (εκ καταγωγής) να σκεφτεί πολύ περισσότερο αν θα έρθει. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, ούτε και σ'αυτό είναι ξεκάθαρα τα πράγματα. Υποτίθεται καραντίνα θα υπάρχει μόνο για επιβεβαιωμένα θετικά κρούσματα το καλοκαίρι, η οποία θα γίνεται σε συγκεκριμένο χώρο. Δεν έχω μάθει τι γίνεται όμως σε περίπτωση που έχει κάποιος διεύθυνση στην Ελλάδα. Σήμερα π.χ. όλα τα θετικά εισαγόμενα κρούσματα σε ξενοδοχείο κάνουν καραντίνα 14 ημερών, ακόμη και οι Έλληνες μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδος.

 

 

 

Οκ, αυτό που εννοώ είναι ότι υπάρχει ο Έλληνας μετανάστης, με σπίτι για να μείνει στην καραντίνα  (και όχι στο ξενοδοχείο, δεν ξέρω πώς σου ήρθε αυτό), και νοοτροπία Ελληνική, που αν δει τα σκούρα, θα πάψει να περιμένει οδηγίες από ΕΟΔΥ, σίγουρα δε θα ανακατέψει αγροτικό γιατρό και θα μεταφερθεί με δικά του μέσα σε Δημόσιο νοσοκομείο και με συνοδό κατά προτίμηση, θα συνεννοηθεί και θα είναι προετοιμασμένος για το ό,τι ακολουθήσει. Το σκηνικό με τον Γερμανό που είναι αποκλεισμένος στο Μήτσος ρουμς στην Σκόπελο και περιμένει τηλεφωνικές οδηγίες από τον αγροτικό γιατρό που μιλάει με Αθήνα από το τηλέφωνο, το φαντάζομαι κάτι σαν την κόλαση, ειλικρινά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Οκ, αυτό που εννοώ είναι ότι υπάρχει ο Έλληνας μετανάστης, με σπίτι για να μείνει στην καραντίνα  (και όχι στο ξενοδοχείο, δεν ξέρω πώς σου ήρθε αυτό), και νοοτροπία Ελληνική, που αν δει τα σκούρα, θα πάψει να περιμένει οδηγίες από ΕΟΔΥ, σίγουρα δε θα ανακατέψει αγροτικό γιατρό και θα μεταφερθεί με δικά του μέσα σε Δημόσιο νοσοκομείο και με συνοδό κατά προτίμηση, θα συνεννοηθεί και θα είναι προετοιμασμένος για το ό,τι ακολουθήσει. Το σκηνικό με τον Γερμανό που είναι αποκλεισμένος στο Μήτσος ρουμς στην Σκόπελο και περιμένει τηλεφωνικές οδηγίες από τον αγροτικό γιατρό που μιλάει με Αθήνα από το τηλέφωνο, το φαντάζομαι κάτι σαν την κόλαση, ειλικρινά.

 

Δεν έχουμε όλοι σπίτι και αυτοκίνητο να μας περιμένει στην Ελλάδα...πολλοί νοικιάζουν ένα airbnb ή ξενοδοχείο σε άσχετο μέρος, όπως κάθε άλλος τουρίστας.  Ειδικά το καλοκαίρι δεν ερχόμαστε για να μείνουμε στο πατρικό μας στην πόλη. Το ερώτημα είναι, αν έχω συγγενείς στην Αλεξανδρούπολη και αρρωστήσω στη Ρόδο, θα μπω σε ξενοδοχείο καραντίνας ή οχι; Εγώ νομίζω πως ναι. Τουλάχιστον σήμερα αν πάρω το αεροπλάνο κι έρθω στην Αθήνα, αν έχω κορονοιό θα μείνω 14 μέρες στο Stanley στο Μεταξουργείο, ανεξάρτητα αν έχω ελληνικό διαβατήριο και διεύθυνση στην ίδια πόλη.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι οτι ο διαχωρισμός είναι ψιλο-τεχνητός.....η χώρα είτε θ'ανοίξει, είτε όχι....δε μπορεί να γίνει a la carte. Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες που θα φύγουν ενδεχομένως και θα πάνε σε άλλες χώρες, δεν είναι μονόδρομο το άνοιγμα.

 

Το οτι δεν πάμε στο γιατρό με συμπτώματα κορονοιού, αλλά ζητούμε τηλεφωνική βοήθεια απευθείας είναι κάτι που ισχύει σε όλες τις χώρες της Ευρώπης από την αρχή της πανδημίας. Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό στην Ελλάδα....ο Γερμανός θα κάνει το ίδιο που θα έκανε και στη χώρα του...δεν θα βγει να ψάχνει γιατρό στα σοκάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, chocolate_eater είπε:

 

Δεν έχουμε όλοι σπίτι και αυτοκίνητο να μας περιμένει στην Ελλάδα...πολλοί νοικιάζουν ένα airbnb ή ξενοδοχείο σε άσχετο μέρος, όπως κάθε άλλος τουρίστας.  Ειδικά το καλοκαίρι δεν ερχόμαστε για να μείνουμε στο πατρικό μας στην πόλη. Το ερώτημα είναι, αν έχω συγγενείς στην Αλεξανδρούπολη και αρρωστήσω στη Ρόδο, θα μπω σε ξενοδοχείο καραντίνας ή οχι; Εγώ νομίζω πως ναι. Τουλάχιστον σήμερα αν πάρω το αεροπλάνο κι έρθω στην Αθήνα, αν έχω κορονοιό θα μείνω 14 μέρες στο Stanley στο Μεταξουργείο, ανεξάρτητα αν έχω ελληνικό διαβατήριο και διεύθυνση στην ίδια πόλη.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι οτι ο διαχωρισμός είναι ψιλο-τεχνητός.....η χώρα είτε θ'ανοίξει, είτε όχι....δε μπορεί να γίνει a la carte. Το ίδιο ισχύει και για τους Έλληνες που θα φύγουν ενδεχομένως και θα πάνε σε άλλες χώρες, δεν είναι μονόδρομο το άνοιγμα.

 

Το οτι δεν πάμε στο γιατρό με συμπτώματα κορονοιού, αλλά ζητούμε τηλεφωνική βοήθεια απευθείας είναι κάτι που ισχύει σε όλες τις χώρες της Ευρώπης από την αρχή της πανδημίας. Δεν ισχύει κάτι διαφορετικό στην Ελλάδα....ο Γερμανός θα κάνει το ίδιο που θα έκανε και στη χώρα του...δεν θα βγει να ψάχνει γιατρό στα σοκάκια.

Οκ, τότε ναι, το θεωρώ εξαιτεικά ανεύθυνο να έρθετε στην Ελλάδα φέτος για διακοπές αν δεν είναι για να δείτε τους συγγενείς σας στην Αλεξανδρούπολη αλλά για να μείνετε σε ξενοδοχείο στη Ρόδο. Και αστείο να φαντάζεται κανείς ότι ο απόφοιτος γυμνασίου που σηκώνει το τηλέφωνο του ΕΟΔΥ θα πει κάτι πέραν του "πλύνετε χεράκια και μείνετε μέσα",ακόμη και ένα βήμα πριν το θάνατο, σε τουριστική περιοχή και μάλιστα απομονωμένη (η γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας που λέγαμε). Το ίδιο λέω, ο Έλληνας ξέρει τι παίζει, θα κάνει ό,τι χρειάζεται μόνος του, ο Γερμανός θα χάσει πολύτιμες μέρες φανταζόμενος ότι στο τηλέφωνο μιλάει με κάποιον που πράγματι μπορεί να βοηθήσει. Και έτσι κι αλλιώς, μετά δε θα έχει και πού να πάει να ζητήσει βοήθεια, γιατί πού να φανταστεί ο άνθρωπος ότι ολόκληρη Ρόδος που λέγαμε με τόσους κατοίκους και τουρίστες δεν έχει νοσοκομείο αναφοράς. 

Ως προς την καραντίνα μέχρι τώρα, ερχόμενος στην Ελλάδα Έλληνας με σπίτι, μπαίνει σε καραντίνα στο σπίτι του, όχι σε ξενοδοχείο. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς σου ήρθε το ανάποδο.

Στην Ελλάδα δεν έχουμε θανάτους γιατί ήμασταν σε καραντίνα και δεν είχαμε κρούσματα. Οι υποδομές υγείας, ειδικά σε τουριστικές περιοχές, απλά δεν υπάρχουν. Βαρύ κρούσμα κορονοϊού σε πολλές περιοχές μάλλον είναι θανατική καταδίκη, αλλά δεν πιστεύω αυτό να το εξηγεί καμία τουριστική διαφημιστική εκστρατεία. Απλά ελπίζουμε να μην έρθουν άρρωστοι, άλλος σχεδιασμός δεν υπάρχει, αυτό είναι σαφές.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

Οκ, τότε ναι, το θεωρώ εξαιτεικά ανεύθυνο να έρθετε στην Ελλάδα φέτος για διακοπές αν δεν είναι για να δείτε τους συγγενείς σας στην Αλεξανδρούπολη αλλά για να μείνετε σε ξενοδοχείο στη Ρόδο. Και αστείο να φαντάζεται κανείς ότι ο απόφοιτος γυμνασίου που σηκώνει το τηλέφωνο του ΕΟΔΥ θα πει κάτι πέραν του "πλύνετε χεράκια και μείνετε μέσα",ακόμη και ένα βήμα πριν το θάνατο, σε τουριστική περιοχή και μάλιστα απομονωμένη (η γνώση της Ελληνικής πραγματικότητας που λέγαμε). Το ίδιο λέω, ο Έλληνας ξέρει τι παίζει, θα κάνει ό,τι χρειάζεται μόνος του, ο Γερμανός θα χάσει πολύτιμες μέρες φανταζόμενος ότι στο τηλέφωνο μιλάει με κάποιον που πράγματι μπορεί να βοηθήσει. Και έτσι κι αλλιώς, μετά δε θα έχει και πού να πάει να ζητήσει βοήθεια, γιατί πού να φανταστεί ο άνθρωπος ότι ολόκληρη Ρόδος που λέγαμε με τόσους κατοίκους και τουρίστες δεν έχει νοσοκομείο αναφοράς. 

Ως προς την καραντίνα μέχρι τώρα, ερχόμενος στην Ελλάδα Έλληνας με σπίτι, μπαίνει σε καραντίνα στο σπίτι του, όχι σε ξενοδοχείο. Ειλικρινά δεν ξέρω πώς σου ήρθε το ανάποδο.

Στην Ελλάδα δεν έχουμε θανάτους γιατί ήμασταν σε καραντίνα και δεν είχαμε κρούσματα. Οι υποδομές υγείας, ειδικά σε τουριστικές περιοχές, απλά δεν υπάρχουν. Βαρύ κρούσμα κορονοϊού σε πολλές περιοχές μάλλον είναι θανατική καταδίκη, αλλά δεν πιστεύω αυτό να το εξηγεί καμία τουριστική διαφημιστική εκστρατεία. Απλά ελπίζουμε να μην έρθουν άρρωστοι, άλλος σχεδιασμός δεν υπάρχει, αυτό είναι σαφές.

 

 

Έχετε μιλήσει με τον ΕΟΔΥ και είναι όντως έτσι ή απλά φαντάζεστε μια κατάσταση εκ του ασφαλούς; Γιατί μου κάνει εντύπωση το πως ήταν τόσο μεγάλη η επιτυχία της Ελλάδας αν όντως στον ΕΟΔΥ υπηρετούν τόσο ανίκανοι άνθρωποι....εκτός κι αν ο λόγος ήταν ο πανέξυπνος και πολυμήχανος Έλληνας που "έκανε ό,τι χρειάζεται μόνος του επειδή ήξερε τι παίζει". Στην περίπτωση αυτή δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα....ακόμη κι αν κολλήσει ο Έλληνας απο κάποιο τουρίστα, τουλάχιστον ξέρει να προστατευτεί....οπότε γιατί ανησυχούμε; :-)

 

Όσο για την καραντίνα, θα ξαναπώ, σήμερα οποιοσδήποτε επιστρέψει από το εξωτερικό και μέχρι τις 15 Μαίου, ακόμα και Έλληνες πολίτες κάτοικοι Ελλάδος, κάνουν το τεστ και οδηγούνται σε ξενοδοχείο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Αν είναι θετικά, μένουν εκεί 14 ημέρες.

 

Απο κει και πέρα, το που και πότε θα πάει κανείς, εφαρμόζοντας το Σύνταγμα, τις συνθήκες και τους εν ισχύ, κάθε φορά, νόμους, είναι δικό του θέμα και δεν θα ζητήσει την άδεια και έγκριση κανενός. Δεν ρώτησα αν το θεωρείτε ανεύθυνο...φυσικά μπορείτε να θεωρείτε ο,τι θέλετε και να το εκφράζετε, απλώς δεν έχει καμία σημασία.

 

Θα ξαναπώ οτι το άνοιγμα συνεπάγεται ένα σχετικό ρίσκο που παίρνει η χώρα, κανείς δεν είπε οτι είναι ασφαλές, ούτε οτι δεν θα υπάρξουν κρούσματα. Απο κει και πέρα τα μεγάλα και βαριά λόγια δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε....πριν 2 μήνες λέγαν τα παιδιά "υγειονομικές βόμβες" στο δελτίο των 8. Τελικά ούτε κινδυνεύουν, ούτε μεταδίδουν. Η υπερβολή και η ημιμάθεια εθνικό σπόρ...

 

Επίσης στην Ελλάδα έχετε θανάτους. Περίπου 185.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Έχετε μιλήσει με τον ΕΟΔΥ και είναι όντως έτσι ή απλά φαντάζεστε μια κατάσταση εκ του ασφαλούς; Γιατί μου κάνει εντύπωση το πως ήταν τόσο μεγάλη η επιτυχία της Ελλάδας αν όντως στον ΕΟΔΥ υπηρετούν τόσο ανίκανοι άνθρωποι....εκτός κι αν ο λόγος ήταν ο πανέξυπνος και πολυμήχανος Έλληνας που "έκανε ό,τι χρειάζεται μόνος του επειδή ήξερε τι παίζει". Στην περίπτωση αυτή δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα....ακόμη κι αν κολλήσει ο Έλληνας απο κάποιο τουρίστα, τουλάχιστον ξέρει να προστατευτεί....οπότε γιατί ανησυχούμε; :-)

Υπάρχουν πολλές μαρτυριες ανθρωπων που δεν έβγαλαν άκρη με τον ΕΟΔΥ. Εχουμε κ τη μανα με τα 4 παιδια που πεθανε σπίτι της κ ειπαν οτι έφταιγε κιολας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Υπάρχουν πολλές μαρτυριες ανθρωπων που δεν έβγαλαν άκρη με τον ΕΟΔΥ. Εχουμε κ τη μανα με τα 4 παιδια που πεθανε σπίτι της κ ειπαν οτι έφταιγε κιολας. 

 

Δε θα μπω στη διαδικασία να αξιολογήσω τον ΕΟΔΥ καθώς δεν  έχω τις γνώσεις γι'αυτό...για κάθε νεκρό υπάρχουν άλλοι 20 που κόλλησαν και δεν πέθαναν ωστόσω. Ατομικά έχει τεράστια σημασία και είναι λογικό, αλλά επιδημιολογικά η συγκεκριμένη περίπτωση δεν ξέρω αν μας λέει το οτιδήποτε.

 

Απο κει και πέρα εγώ αναρωτιέμαι το εξής....αν είναι τόσο ανίκανη η υπηρεσία αυτή, περιμένετε οτι θα μπορεί να αναλάβει τα τεστ για κάθε τουρίστα που έχετε προτείνει παραπάνω; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το τι προτείνετε...να μείνει η χώρα σε καραντίνα για 1-2 χρόνια ακόμα; Εφ'όσον ο ΕΟΔΥ είναι τόσο ανίκανος, υποθέτω δε μπορεί να διαχειριστεί μια ενδιάμεση κατάσταση.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

 

Έχετε μιλήσει με τον ΕΟΔΥ και είναι όντως έτσι ή απλά φαντάζεστε μια κατάσταση εκ του ασφαλούς; Γιατί μου κάνει εντύπωση το πως ήταν τόσο μεγάλη η επιτυχία της Ελλάδας αν όντως στον ΕΟΔΥ υπηρετούν τόσο ανίκανοι άνθρωποι....εκτός κι αν ο λόγος ήταν ο πανέξυπνος και πολυμήχανος Έλληνας που "έκανε ό,τι χρειάζεται μόνος του επειδή ήξερε τι παίζει". Στην περίπτωση αυτή δε νομίζω οτι υπάρχει πρόβλημα....ακόμη κι αν κολλήσει ο Έλληνας απο κάποιο τουρίστα, τουλάχιστον ξέρει να προστατευτεί....οπότε γιατί ανησυχούμε; :-)

 

Όσο για την καραντίνα, θα ξαναπώ, σήμερα οποιοσδήποτε επιστρέψει από το εξωτερικό και μέχρι τις 15 Μαίου, ακόμα και Έλληνες πολίτες κάτοικοι Ελλάδος, κάνουν το τεστ και οδηγούνται σε ξενοδοχείο μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Αν είναι θετικά, μένουν εκεί 14 ημέρες.

 

Απο κει και πέρα, το που και πότε θα πάει κανείς, εφαρμόζοντας το Σύνταγμα, τις συνθήκες και τους εν ισχύ, κάθε φορά, νόμους, είναι δικό του θέμα και δεν θα ζητήσει την άδεια και έγκριση κανενός. Δεν ρώτησα αν το θεωρείτε ανεύθυνο...φυσικά μπορείτε να θεωρείτε ο,τι θέλετε και να το εκφράζετε, απλώς δεν έχει καμία σημασία.

 

Θα ξαναπώ οτι το άνοιγμα συνεπάγεται ένα σχετικό ρίσκο που παίρνει η χώρα, κανείς δεν είπε οτι είναι ασφαλές, ούτε οτι δεν θα υπάρξουν κρούσματα. Απο κει και πέρα τα μεγάλα και βαριά λόγια δεν ξέρω κατά πόσο βοηθάνε....πριν 2 μήνες λέγαν τα παιδιά "υγειονομικές βόμβες" στο δελτίο των 8. Τελικά ούτε κινδυνεύουν, ούτε μεταδίδουν. Η υπερβολή και η ημιμάθεια εθνικό σπόρ...

 

Επίσης στην Ελλάδα έχετε θανάτους. Περίπου 185.

Δεν ισχύει αυτό με το ξενοδοχειο. Υπάρχουν αρκετά επιβεβαιωμένα κρούσματα Ελλήνων εξωτερικού που δήλωσαν διεύθυνση κατοικίας κατά την άφιξη τους και δεν μετέβησαν σε ξενοδοχειο για καραντίνα. Βρέθηκαν θετικοί και μάλιστα εντοπίστηκαν σε διαφορετικό μέρος από αυτό που είχαν δηλώσει ότι θα παρέμεναν για 14 μέρες. Με μια απλή αναζήτηση θα τα βρείτε στο διαδίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δεν ισχύει αυτό με το ξενοδοχειο. Υπάρχουν αρκετά επιβεβαιωμένα κρούσματα Ελλήνων εξωτερικού που δήλωσαν διεύθυνση κατοικίας κατά την άφιξη τους και δεν μετέβησαν σε ξενοδοχειο για καραντίνα. Βρέθηκαν θετικοί και μάλιστα εντοπίστηκαν σε διαφορετικό μέρος από αυτό που είχαν δηλώσει ότι θα παρέμεναν για 14 μέρες. Με μια απλή αναζήτηση θα τα βρείτε στο διαδίκτυο.

 

Τι ισχύει:

https://www.mfa.gr/en/current-affairs/statements-speeches/greece-welcomes-the-world.html

 

Τι γίνεται:

Υπάρχουν πολλών ειδών περιπτώσεις, π.χ. περίπου 280 άτομα που έσπασαν όντως την καραντίνα και στους οποίους επιβλήθηκε πρόστιμο 5000 ευρώ και ποινική δίωξη. Φυσικά αν στο ξενοδοχείο που σε πάνε τύχει και κάνει φρουρά ο ξάδερφός σου ο ειδικός φρουρός, ίσως αλλάζουν κάπως τα πράγματα.....αλλά υπάρχουν κι εκείνοι που δεν τους επιτράπηκε ούτε καφέ να παραγγείλουν απ'εξω, περίμεναν 3 μέρες τα αποτελέσματα λόγω Αγίου Πνεύματος κλειδωμένοι στο δωμάτιο και τελικά ήταν και αρνητικοί. Επίσης με μια  απλή αναζήτηση θα τα βρείτε.

 

Θα ξαναπώ οτι δεν έχουν όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού διεύθυνση στην Ελλάδα, ούτε όλοι ειναι Αθηναίοι. Μέχρι τις 15 Ιουνίου μόνο στο αεροδρόμιο Αθηνών μπορεί να πάει κανείς απευθείας από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

ΝΟμίζω ότι τους ρωτάνε αν θέλουν να κανουν την καραντίνα σπίτι τους ή σε ξενοδοχείο. 

Just now, Lenia16 είπε:

Δεν ισχύει αυτό με το ξενοδοχειο. Υπάρχουν αρκετά επιβεβαιωμένα κρούσματα Ελλήνων εξωτερικού που δήλωσαν διεύθυνση κατοικίας κατά την άφιξη τους και δεν μετέβησαν σε ξενοδοχειο για καραντίνα. Βρέθηκαν θετικοί και μάλιστα εντοπίστηκαν σε διαφορετικό μέρος από αυτό που είχαν δηλώσει ότι θα παρέμεναν για 14 μέρες. Με μια απλή αναζήτηση θα τα βρείτε στο διαδίκτυο.

 

πρίν από 7 λεπτά , chocolate_eater είπε:

Απο κει και πέρα εγώ αναρωτιέμαι το εξής....αν είναι τόσο ανίκανη η υπηρεσία αυτή, περιμένετε οτι θα μπορεί να αναλάβει τα τεστ για κάθε τουρίστα που έχετε προτείνει παραπάνω; Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι το τι προτείνετε...να μείνει η χώρα σε καραντίνα για 1-2 χρόνια ακόμα; Εφ'όσον ο ΕΟΔΥ είναι τόσο ανίκανος, υποθέτω δε μπορεί να διαχειριστεί μια ενδιάμεση κατάσταση....

Δεν είπαμε ότι είναι ανίκανοι αλλά φαίνεται ότι υπήρξαν κενά, που οι ΈΛληνες τα έλυσαν με ιδιωτικά τεστ και τον προσωπικό τους γιατρό.  Ο τουρίστας τι θα κάνει; Στο Κέντρο Υγείας το δικό μας έχω δει στη γραμματεία υπαλλήλους που όχι αγγλικά δεν μιλάνε, αμφιβάλλω αν μπορούν να συντάξουν ένα κείμενο στα ελληνικά, κι είμαστε και μέρος με ένα χ μορφωτικό επίπεδο, απλώς γίνονται και ρουσφέτια. Πιστέυω ότι οι αρμόδιοι ποντάρουν στο ότι οι ηλικιωμένοι θα φοβηθούν να ταξιδέψουν και οι υπόλοιποι λογικά θα το περάσουν ελαφρά και δεν θα θέλουν να μπλέξουν να μπουν σε καραντίνα και να χαλάσουν τις διακοπές τους, άρα δεν θα παραστεί ανάγκη να τους περιθάλψουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

ΝΟμίζω ότι τους ρωτάνε αν θέλουν να κανουν την καραντίνα σπίτι τους ή σε ξενοδοχείο. 

 

Δεν είπαμε ότι είναι ανίκανοι αλλά φαίνεται ότι υπήρξαν κενά, που οι ΈΛληνες τα έλυσαν με ιδιωτικά τεστ και τον προσωπικό τους γιατρό.  Ο τουρίστας τι θα κάνει; Στο Κέντρο Υγείας το δικό μας έχω δει στη γραμματεία υπαλλήλους που όχι αγγλικά δεν μιλάνε, αμφιβάλλω αν μπορούν να συντάξουν ένα κείμενο στα ελληνικά, κι είμαστε και μέρος με ένα χ μορφωτικό επίπεδο, απλώς γίνονται και ρουσφέτια. Πιστέυω ότι οι αρμόδιοι ποντάρουν στο ότι οι ηλικιωμένοι θα φοβηθούν να ταξιδέψουν και οι υπόλοιποι λογικά θα το περάσουν ελαφρά και δεν θα θέλουν να μπλέξουν να μπουν σε καραντίνα και να χαλάσουν τις διακοπές τους, άρα δεν θα παραστεί ανάγκη να τους περιθάλψουν. 

 

Δεν ξέρω αν ποντάρουν σ'αυτό ή αν έχουν αποφασίσει να πάρουν ένα ρίσκο συνειδητά, πάντως εξυπακούεται οτι κάποιος που ανήκει σε ευάλωτη ομάδα θα πρέπει να προσέξει, είτε με τουρίστες, είτε όχι. Ο ηλικιωμένος θα συμφωνήσω οτι σε κάθε περίπτωση φέτος ίσως να μην πρέπει να ταξιδέψει....

 

Πάντως ιδιωτικά μπορεί να απευθυνθεί ο οποιοσδήποτε...κάθε ταξιδιωτική ασφάλεια για την Ελλάδα συνεργάζεται με συγκεκριμένες δομές που κατά βάση είναι ιδιωτικά νοσοκομεία. Δεν θα γενικεύσω γιατί δε μου αρέσει, αλλά αν κρίνω τουλάχιστον από το μέρος που ζω, μιλάμε για ανθρώπους που ταξιδεύουν πολύ και σε πολύ πιο επικίνδυνες χώρες, έχουν την απαραίτητη κουλτούρα και εξοικείωση που χρειάζεται για να μη βουλιάζουν σε μια κουταλιά νερό. Πιστέψτε με, δεν είναι η πιο ανοργάνωτη και αφιλόξενη χώρα στον κόσμο η Ελλάδα για ένα ξένο.....ούτε φυσικά οι τουρίστες που έρχονται είναι περιορισμένης...ευθύνης άτομα που βγήκαν πρώτη φορά από το σπίτι τους φέτος. Μπορεί για μερικούς Έλληνες που μέχρι τα 25 τους κρατούσε η μαμά το τηλέφωνο του γιατρού και του λογιστή να τρομάζει η ιδέα του να αρρωστήσει κάποιος εκτός του comfort zone....δεν είναι για όλους έτσι όμως, όσο δυσάρεστο κι αν είναι ομολογουμένως. 

 

Δεν είναι η συμπεριφορά του τουρίστα που θα θέσει σε κίνδυνο την....εθνική προσπάθεια. Κυρίως η ετοιμότητα του μηχανισμού και η εφαρμογή των μέτρων από όλους είναι που έχει σημασία. Ούτε τώρα υπάρχει τουρισμός, αλλά το τριήμερο είχατε 100 κρούσματα, εκ των οποίων τα 70 τοπικά....μη δουλευόμαστε δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι τουρίστες δεν είναι φοβιτσιαρηδες σαν εμάς ούτε θέλουν μεγάλες ανεσεις (που ισχύει, γιατί πολλοι από τα 18 βάζουν ένα backpack κ γυρνάνε τον κοσμο με στρωματακι εδάφους και σε χώρες με πιο μολυσματικές ασθένειες από τον κορωνοϊό) κ που όντως δεν τους νταντευουν οι γονείς τους, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι εχουν την ωριμοτητα να διαχειριστούν την οποια κατάσταση προκύψει. Ίσως απλά δεν δίνουν σημασία. Άνθρωποι άνω των 35 που έρχονται με το βιβλιο-οδηγο της Ολυμπίας και των Δελφων όντως θα ήταν και πιο σοβαροι και προσεχτικοι κ δεν θα αποτελούσαν παραπανω κίνδυνο από τους ντόπιους (αν εξαιρέσεις το πέρασμα απ'το αεροπλάνο) Πολλοί από αυτούς όμως που είναι μεγάλης ηλικίας θα διστασουν να ταξιδέψουν. Ενώ κάποιοι νέοι που έρχονται στο Φαληράκι κλπ και πίνουν όλη νύχτα κ μετά ξερνοβολανε σε όλο το χωριό κ το πρωί τους βρίσκεις να κοιμούνται σε σκουπιδοτενεκέδες (το έχω δει με τα μάτια μου αυτό, δεν είναι υπερβολή), ε δεν τους λες και ασφαλείς τουρίστες! 

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Το γεγονός ότι οι Ευρωπαίοι τουρίστες δεν είναι φοβιτσιαρηδες σαν εμάς ούτε θέλουν μεγάλες ανεσεις (που ισχύει, γιατί πολλοι από τα 18 βάζουν ένα backpack κ γυρνάνε τον κοσμο με στρωματακι εδάφους και σε χώρες με πιο μολυσματικές ασθένειες από τον κορωνοϊό) κ που όντως δεν τους νταντευουν οι γονείς τους, δεν σημαίνει απαραιτήτως ότι εχουν την ωριμοτητα να διαχειριστούν την οποια κατάσταση προκύψει. Ίσως απλά δεν δίνουν σημασία. Άνθρωποι άνω των 35 που έρχονται με το βιβλιο-οδηγο της Ολυμπίας και των Δελφων όντως θα ήταν και πιο σοβαρά και προσεχτικά κ δεν θα αποτελούσαν παραπανω κίνδυνο από τους ντόπιους (αν εξαιρέσεις το πέρασμα απ'το αεροπλάνο) Πολλοί από αυτούς όμως που είναι μεγάλης ηλικίας θα διστασουν να ταξιδέψουν. Ενώ κάποιοι νέοι που έρχονται στο Φαληράκι κλπ και πίνουν όλη νύχτα κ μετά ξερνοβολανε σε όλο το χωριό κ το πρωί τους βρίσκεις να κοιμούνται σε σκουπιδοτενεκέδες (το έχω δει με τα μάτια μου αυτό, δεν είναι υπερβολή), ε δεν τους λες και ασφαλείς τουρίστες! 

 

 

Ε εντάξει, κι εμείς ως φοιτητές στην Ίο και στη Μύκονο (τόοοτε) τα ίδια κάναμε....είναι θέμα ηλικίας. Νομίζω ήδη έχουν πιάσει το μήνυμα στον ΕΟΔΥ να κόψουν λίγο τον Παπαδόπουλο και να κάνουν μία σοβαρή καμπάνια για τους νέους. Από τότε που σταμάτησε η καραντίνα στην Ελλάδα δε νομίζω οτι ο μέσος Έλληνας 20αρης έχει καμία παραπάνω συναίσθηση από το συνομήλικό του σε άλλη χώρα....Και πάλι, εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι οτι δεν είναι ο τουρισμός το πρόβλημα, αλλά η τήρηση των μέτρων. Αλλιώς και με κλειστά σύνορα μια χαρά τα βγάζουμε τα μάτια μας...Απο κει και πέρα, αν γίνει κάτι στο Φαληράκι, θα μπει το Φαληράκι σε αποκλεισμό και τελείωσε η ιστορία...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...