Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Προαιρετικό για όλους είναι από τη στιγμή που δεν φέρνεις κανένα αποδεικτικό, μόνο υπεύθυνη δήλωση, και κάθεσαι σπίτι χωρίς να μετρούν οι απουσίες. Είναι ή δεν είναι αποποίηση ευθύνης αυτό; Δηλαδή ο εργαζόμενος που έχει σύζυγο σε ευπαθή ομάδα, δεν δικαιούνταν άδεια ούτε στην κορύφωση της πανδημίας, ενώ τώρα τα παιδιά που  όπως τονίζουν συνεχώς, σύμφωνα με έρευνες δύσκολα μεταδίδουν, μπορεί να κάτσουν σπίτι επειδή στο από πάνω σπίτι μένει η γιαγιά που θα τα πρόσεχε όταν σχολούσαν. Και δεν το λέω για να σχολιάσω όποιον κράτησε το παιδί σπίτι επειδή απλώς φοβόταν. Πολύ πιο υπεύθυνο και σοβαρό θεωρώ αυτόν, από τους άλλους που τα έχουν ξαμολήσει έξω σε μπουλούκια . Από πλευράς πολιτείας όμως, δεν βλέπω κινήσεις που να εμπνέουν εμπιστοσύνη, μη σου πω κιόλας ότι προτιμούν να μένουν σπίτι τα παιδιά για να μην έχουμε κανένα παρατράγουδο τώρα, και από Σεπτέμβρη βλέποντας και κάνοντας. 

Δεν εχω καταλαβει τι υποστηριζεις. Θεωρεις πως σωστα ανοιξαν τα σχολεια ή οχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

Δεν εχω καταλαβει τι υποστηριζεις. Θεωρεις πως σωστα ανοιξαν τα σχολεια ή οχι;

Ενας εκπαιδευτικος δεν μπορει να πει οτι τα σχολεια πρεπει να ειναι κλειστα, ουτε ομως οτι με ασαφείς ορους ενα παιδι μενει σπίτι ενω τα αλλα ειναι με τους συμμαθητες τους. Αρχες Μαΐου που υο ανακοίνωσαν ημουν πολυ επιφυλακτική κ ελεγα οτι εγω το παιδι μ δεν θα ηθελα να το στειλω αν ηταν σε ηλικια σχολειου. Τα δεδομενα βρβαια τωρα ειναι πολυ καλυτερα. Απλως υπαρχουν κενα στην γενικοτερη ασφαλεια, οχι τοσο για τωρα, οσο για μελλοντική παρόμοια κατασταση, γιατι καταλαβαινουμε οι περισσοτεροι οτι το ανοιγμα εγινε και για προβα. Πιο πολυ αυτο με προβληματιζει. Το αν χρησιμοποιειται τωρα μια καπως εξιδανικευμένη κατασταση (ζεστη, ανοιχτα παραθυρα, μη προσέλευση στα Λυκεια κλπ) ως επικοινωνιακο τέχνασμα για να επαναληφθεί αυτο του χρονου. κ κατακρίνω κ κάποιες αντιφάσεις οπως πχ στο μαθημα που ολοι μιλούν κ δρν γινεται να μην πλησιάσεις τιυς μαθητες, η μαςκα ειναι προαιρετική, ενω στην επιτηρηση των πανελληνιων που δεν μιλάει κανείς, τα παιδιά είναι ακίνητα κ η εγγύτητα ειναι μονο στη διανομή τετραδίων κ στο σφράγισμα του γραπτού, η μαςκα στον έπιτηρητη ειναι υποχρεωτική. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Οι αντιφασεις υπαρχουν παντου και σε ολους τους χωρους. Κι αυτο γιατι δεν παιζει ρολο καθαρα η επιστημονικη βαση αλλα και πρακτικοι παραγοντες. Πιστευω πως οπου ειναι εφικτο να υπαρχει προσοχη και προστασια εφαρμοζεται και οπου δεν ειναι εφικτο το κανουν γαργαρα. Πχ βρισκω εντελως ηλιθιο να ανοιγει το mall και να παραμενουν κλειστες οι παιδικες χαρες. Εντελως ανευθυνο να ερχονται τουριστες χωρις τεστ απο χωρες που θεωρουνται "ασφαλεις", ενω σε αυτες εντασσονται και χωρες με 1000 θανατους. Θεωρω ηλιθιο να με υποχρεωνουν να φροντιζω ασθενεις με covid και να μη μου εξασφαλιζουν μια φυλαξη στα παιδια μου για τις ωρες που εργαζομαο και να υποχρεωνονται να τα κρατουν οι παππουδες θετοντας τους σε κινδυνο. Προσπαθουν να συνδυασουν το επιστημονικα σωστο, το πιο προστατευτικο σεναριο για την οικονομια και ταυτοχρονα το πρακτικο. Κι αυτο φυσικα ειναι αδυνατον! Καπου θα στραβωσει!!

Ναι προφανώς κ είναι κ αναπόφευκτο κ δεν νομιζω οτι κανείς θα μπορουσε να πράξει αλλιως. Αλλα ολα αυτα δημιουργούν κ μια αβεβαιότητα ως προς το πού εχουν γινει σοβαρές υποχωρησεις στην ασφαλεια. Παντως τωρα που ειμαι σχολείο (περιττο να πω ποσο καλυτερα εινσι απ ο,τι στο σπίτι) λυπαμαι για τα παιδια που ειναι σπίτι, οχι 1-2 που εχουν θέματα τα ιδια, αλλα οσα εμειναν λογω παππουδων. Δηλαδη λεω οτι δεν θα ηθελα τελικα το δικο μ να μην ειναι κ το θδιο ειπαν κ οι συναδελφοι που δεν ηθελαν να φερουν τα παιδια τους αλλα επέμειναν τα ιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εφ'οσον ο κόσμος τώρα κυκλοφορεί φουλ, δεν θα είχε νόημα να μείνουν κλειστά τα σχολεία. Χρειάστηκε να πάμε αυτές τις μέρες για κάποιες δουλειές στο εκπτωτικό χωριό κ στο πρακτικερ κ ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ ο ιός. Ειδικά στο εκπτωτικό χωριό που πήγαμε Σάββατο γινόταν χαμός, δεν υπήρχε ούτε ένα παγκάκι ελεύθερο και όλοι με καφέ και τυρόπιτα σαν να μην φοβούνταν να πάρουν φαΐ απ'έξω. Και άπειρες οικογένειες με παιδάκια. Οπότε και κλειστά να ήταν τα σχολεία θα κυκλοφορούσαν φουλ αλλού. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια και μια λιγότερη έξοδος μπορεί να κάνει τη διαφορά. Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα μόνη μου!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Πάντως εφ'οσον ο κόσμος τώρα κυκλοφορεί φουλ, δεν θα είχε νόημα να μείνουν κλειστά τα σχολεία. Χρειάστηκε να πάμε αυτές τις μέρες για κάποιες δουλειές στο εκπτωτικό χωριό κ στο πρακτικερ κ ήταν σαν να μην υπήρξε ποτέ ο ιός. Ειδικά στο εκπτωτικό χωριό που πήγαμε Σάββατο γινόταν χαμός, δεν υπήρχε ούτε ένα παγκάκι ελεύθερο και όλοι με καφέ και τυρόπιτα σαν να μην φοβούνταν να πάρουν φαΐ απ'έξω. Και άπειρες οικογένειες με παιδάκια. Οπότε και κλειστά να ήταν τα σχολεία θα κυκλοφορούσαν φουλ αλλού. Τώρα που το σκέφτομαι βέβαια και μια λιγότερη έξοδος μπορεί να κάνει τη διαφορά. Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα μόνη μου!

Το είχα πει κ εγώ αυτό. αν είναι τα παιδάκια κ οι έφηβοι οππτδηποτε αλλού έξω, ειναι κοροιδια να ειναι κλειστα τα σχολεια. απο καποιες αποψεις στο σχολείο ειναι πιο ασφαλη γιατι υπαρχει μια επιτηρηση. απλως εγω γενικα εχω την αισθηση οτι εγινε ενα μπαμ κ ξεχαστήκαμε. κ ειναι κ αυτο μια αντιφαση, απ τη 

μια τόσος κοσμος χυμα εξω, υπαλληλοι χωρις μασκες, φανφάρες αιςιοδοξιας, απ την αλλη τοσο ασφυκτικοί κανονες πχ στην εστίαση που πολλες επιχειρήσεις δεν μπορουν να ανοιξουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μας ειδοποίησαν ότι τη Δευτέρα ανοίγει το κολυμβητήριο. Σε ερώτηση μου για διευκρινήσεις μου είπαν ότι το ανακοίνωσε προφορικά το υπουργείο εργασίας. Έχετε αντίστοιχη ειδοποίηση κ εσείς? Γνωρίζετε πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση? 

Yovanna εσείς πηγαίνατε σίγουρα κολυμβητήριο. Δεν ξέρω για άλλη κοπέλα. 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, μαγιοπουλας said:

Σήμερα μας ειδοποίησαν ότι τη Δευτέρα ανοίγει το κολυμβητήριο. Σε ερώτηση μου για διευκρινήσεις μου είπαν ότι το ανακοίνωσε προφορικά το υπουργείο εργασίας. Έχετε αντίστοιχη ειδοποίηση κ εσείς? Γνωρίζετε πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση? 

Yovanna εσείς πηγαίνατε σίγουρα κολυμβητήριο. Δεν ξέρω για άλλη κοπέλα. 

Eμάς δεν μας έχουν ενημερώσει παρόλο που είμαστε σε μεγάλο όμιλο. Βέβαια δεν ξέρω τι θα γίνει γιατί εμάς τα τμήματα είναι το ένα μετά το άλλο με 25 παιδιά το κάθε ένα, δεν ξέρω πραγματικά τι θα γίνει.

Εγώ τόσο καιρό που έλεγα πως δεν θα τον πάω σχολείο τώρα το έχω μετανιώσει, σκέφτομαι να πάει μετά τις 15-20 Ιουνίου που θα έχει φανεί τι γίνεται πλέον (εμάς κλείνει 31/7 το σχολείο του) γιατί η κατάσταση έχει ζορίσει πάρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, μαγιοπουλας said:

Σήμερα μας ειδοποίησαν ότι τη Δευτέρα ανοίγει το κολυμβητήριο. Σε ερώτηση μου για διευκρινήσεις μου είπαν ότι το ανακοίνωσε προφορικά το υπουργείο εργασίας. Έχετε αντίστοιχη ειδοποίηση κ εσείς? Γνωρίζετε πως θα διαμορφωθεί η κατάσταση? 

Yovanna εσείς πηγαίνατε σίγουρα κολυμβητήριο. Δεν ξέρω για άλλη κοπέλα. 

Δεν είχαμε καμία ενημέρωση! Θα πάρω σήμερα να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ τόσο καιρό που έλεγα πως δεν θα τον πάω σχολείο τώρα το έχω μετανιώσει, σκέφτομαι να πάει μετά τις 15-20 Ιουνίου που θα έχει φανεί τι γίνεται πλέον (εμάς κλείνει 31/7 το σχολείο του) γιατί η κατάσταση έχει ζορίσει πάρα πολυ.

Έχω την αίσθηση ότι τώρα είναι όλα ασφαλέστερα. Όσο ανοίγουμε κ κυκλοφορούμε μάλλον  θα αυξάνεται ο κίνδυνος. Μήπως να τον πας τώρα; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μόλις πήρα τηλ το κολυμβητήριο. Δεν έχουν καμία ενημέρωση πότε θα ανοίξουν,, Έχουν πει για 29 Ιουνίου μου είπε, αλλά τίποτα δεν είναι σίγουρο. Περίεργο που η δική σας ανοίγει @μαγιοπουλας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Πάντως κ το κολυμβητήριο στην περιοχή μου ανοίγει πρώτη Ιούνιου, δυτική αττική

Άλλο πάλι και τούτο.. Μήπως τα δικά σας είναι "μεμονωμένα" κολυμβητήρια? Εμάς υπάγεται σε αθλητικό κέντρο. Μήπως γι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Άλλο πάλι και τούτο.. Μήπως τα δικά σας είναι "μεμονωμένα" κολυμβητήρια? Εμάς υπάγεται σε αθλητικό κέντρο. Μήπως γι αυτό..

 

To πιθανότερο είναι αυτό, δηλαδή αν ο ΚΑΔ του είναι ο ίδιος με των γυμναστηρίων δεν μπορεί να ανοίξει τώρα. Οι υπόλοιποι χώροι άθλησης νομίζω κι εγώ ότι θα ανοίξουν από την Δευτέρα, ήδη είναι ανοιχτοί για αθλητές και άτομα άνω των 13 ετών.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Έχω την αίσθηση ότι τώρα είναι όλα ασφαλέστερα. Όσο ανοίγουμε κ κυκλοφορούμε μάλλον  θα αυξάνεται ο κίνδυνος. Μήπως να τον πας τώρα; 

Σκέφτομαι ότι θα φανεί μέσα σε είκοσι ημέρες  πως θα πανε τα πράγματα, θα δούμε, δεν έχεις και άδικο όμως, όλα τα σκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 Είναι απλά το δημοτικό κολυμβητήριο νομίζω, δεν υπάγεται σε κάποιο στάδιο αθλητικό κέντρο κλπ. Πάντως λέγεται και αθλητικό πάρκο η δομή αυτή κάπως έτσι και έχει και μια.μεγαλη παιδική χαρά στην ίδια δομή, που είναι ακόμα κλειστη φυσικα. Πιο δίπλα έχω δεί και γήπεδα μπάσκετ αλλά δεν ξέρω αν υπάγονται εκεί η ειναι ανεξάρτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ σκέφτηκα ότι ίσως τις ξέχασαν. 

Από το κολυμβητήριο μας είπαν ότι θα είναι πέντε αντί για επτά άτομα μέσα. Δηλ σύνολο 11 με γονείς κ δασκάλα. Επίσης ζήτησαν προπληρωμή του μήνα. Εγώ αρνήθηκα γιατί ένα μάθημα κάναμε το μάτι, πληρώσαμε κ έκλεισαν. Μου είπαν ότι θα τα κάνουν αναπλήρωση κ Κυριακές αλλά εγώ τους είπα ότι μια φορά την εβδομάδα μπορούμε. Αφού μου είπαν ότι είναι απαράδεκτο που έκλεισαν τα κολυμβήτρια, με παρότρυναν να πάω Κυριακές αντί να τρέχω στις θάλασσες, λες κ ξέρουν που πηγαίνω κ τι έχω να κάνω. Τους είπα ότι κατανοώ ότι είναι σε δύσκολη θέση αλλά κ ότι δεν μπορώ να λειτούργησε έτσι σε μια εποχή που δεν ξέρω τι θα γίνεται από την μια εβδομάδα στην άλλη. 

Είπαμε να πάμε να ξεκινήσουμε να κάνουμε κάτι για όλους τους λόγους αλλά χρειάζεται και σύνεση μέχρι να δούμε πως θα πάει. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Σκέφτομαι ότι θα φανεί μέσα σε είκοσι ημέρες  πως θα πανε τα πράγματα, θα δούμε, δεν έχεις και άδικο όμως, όλα τα σκέφτομαι.

Αν ανοίγαμε όντως συντηρητικά κ ο κόσμος τηρούσε τα μέτρα, ίσως θα είχε νοημα να περιμενεις. Απο τη στιγμη ομως που εγιναν πολλα μαζικά ανοίγματα κ ο κόσμος δεν τηρεί τα μέτρα ούτε καν σε πολυ στοιχειωδη πχ μαςκα απο τξυς υπαλλήλους οπου ειναι υποχρεωτικό με σωστη χρηση ομως, δεν νομίζω ότι θα υπάρξει κάτι καλύτερο. Να ευχόμαστε απλώς να μη γίνουν πολύ χειροτερα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , CMES είπε:

Τελικα οι παιδικες χαρες θα ανοιξουν μαζι με τα σχολεια; δεν εχουν αναφερθει καθολου! Μηπως τις ξεχασαν;

Ίσως να γίνουν ανακοινώσεις έως την Κυριακή. Πήρα τηλ και άλλο κολυμβητήριο της περιοχής κ δεν γνωρίζουν τίποτα. Ούτε τους όρους. Το δικό μας έσπευσε να προτρεξει κ να ανακοινώσει τους νέους κανόνες. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όταν ανοίξουν οι παιδικές θα τα πηγαίνετε; 

 

Δεν έχει λογική πάντως να ανοιξουν, αν τα παιδια πηγαινουν στο σχολείο με τοσους περιορισμους κ εκ περιτροπής κ χωρις ολοήμερα. Δηλαδή το πρωί 1,5 μέτρο κ χωρίς κοινόχρηστα αντικείμενα κ το απόγευμα στα ιδια παιχνιδια; Πραγματικα δεν ξερω τι λογικη εχουν ολα αυτα πλεον κ αν εχουν λογικη. 

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος δεν σε καταλαβαίνω. Εσύ τι περιμένεις; Να ανοίξουν όλα αλλά να μην σχετίζεται κανείς με κανέναν; Για πάντα; Σταδιακό άνοιγμα έγινε, σταδιακή έξοδος από τα σπίτια, σταδιακή άυξηση των αλληλοσυσχετισμών και φυσικά ναι μεν στις δομές θα μπουν συγκεκριμένοι όροι, αλλά στην κοινωνική ζωή αυτοί καταργούνται. Εχουν ανοίξει οι καφετέρειες ρε παιδιά! 

 

Τί νόημα βγάζετε δηλαδη από όλο αυτό; Ανοίγουν γιατί θεωρείται ασφαλές να συναναστρεφόμαστε (εφόσον δεν προκύπτουν νέα κρούσματα). Αλλιώς δεν καταλαβαίνω τί υποτίθεται ότι κάνουμε.

 

Φυσικά και θα πάμε στην παιδική χαρά μόλις ανοίξει. Στον δήμο μας είναι κλειδωμένες. Σε περιφερειακούς δήμους, που δεν είναι με κάγκελα και κλειδαριές, είναι ανοιχτές (μάλλον απλά δεν ασχολήθηκε ο δήμος) και ο κόσμος πηγαίνει. Δεν θα έπρεπε; Τα καφέ γιατί άνοιξαν δηλαδή; Παρέες παρέες δεν θα κάθονται στα μαγαζιά; Γιατί να μην πάμε στις παιδικές χαρές;

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Just now, kine είπε:

Φυσικά και θα πάμε στην παιδική χαρά μόλις ανοίξει. Στον δήμο μας είναι κλειδωμένες. Σε περιφερειακούς δήμους, που δεν είναι με κάγκελα και κλειδαριές, είναι ανοιχτές (μάλλον απλά δεν ασχολήθηκε ο δήμος) και ο κόσμος πηγαίνει. Δεν θα έπρεπε; Τα καφέ γιατί άνοιξαν δηλαδή; Παρέες παρέες δεν θα κάθονται στα μαγαζιά; Γιατί να μην πάμε στις παιδικές χαρές;

Στο καφέ μπορεί να πάει μια οικογένεια, που ούτως ή άλλως μένουν μαζί. Τώρα αν θα πάνε κ αλλοι σε παρεες ειναι δικο τπυς θεμα. και συναδελφοι μου πηγαν σημερα κ δεν σκέφτηκαν ποςο προκλητικο ειναι να λεμε για μετρα το πρωι κ μετα να καθομαςτε στο ιδιο τραπεΙ τεςςερα άσχετα άτομα. στο σχολειο τοτε γιατι τα παιδια δεν πηγαινουν καθε μερα; γιατι δεν μπαινουμε σε εργαστηρια για να μην αλλαζουν αίθουσες; γιατι απαγορεύονται οι φωτοτυπιες; γιατι κανουν διαλειμματα σε χωριστα σημεια καθε τμημα; γιατι κόβεται το ολοήμερο;  και κατα τ αλλα θα ειναι όλοι χυμα το απογευμα; δεν βρισκω καποιον ειρμό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δηλαδή όταν ανοίξουν οι παιδικές θα τα πηγαίνετε; 

 

Δεν έχει λογική πάντως να ανοιξουν, αν τα παιδια πηγαινουν στο σχολείο με τοσους περιορισμους κ εκ περιτροπής κ χωρις ολοήμερα. Δηλαδή το πρωί 1,5 μέτρο κ χωρίς κοινόχρηστα αντικείμενα κ το απόγευμα στα ιδια παιχνιδια; Πραγματικα δεν ξερω τι λογικη εχουν ολα αυτα πλεον κ αν εχουν λογικη. 

Όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας πάνε παντού, και στην παιδική χαρά πηδώντας κάγκελα, και για μπάλα και για σουβλάκια, δεν ξέρω κανένα που να μην κυκλοφορεί πια σε ανοιχτό χώρο ελεύθερα. Και το γιατι στο σχολείο πάνε με παρανοϊκούς περιορισμούς, τύπου μην μοιράζονται φωτοτυπίες, παραμένει ένα μυστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Όλα τα παιδιά σχολικής ηλικίας πάνε παντού, και στην παιδική χαρά πηδώντας κάγκελα, και για μπάλα και για σουβλάκια, δεν ξέρω κανένα που να μην κυκλοφορεί πια σε ανοιχτό χώρο ελεύθερα. Και το γιατι στο σχολείο πάνε με παρανοϊκούς περιορισμούς, τύπου μην μοιράζονται φωτοτυπίες, παραμένει ένα μυστήριο.

Το ξέρω, κ σε μας έχουν σπάσει τα λουκέτα παντού και μπαίνουν και παίζουν. Η αστυνομία εξαφανισμένη, τους παππούδες που κάθονταν σε παγκάκια ήξεραν να γράφουν πριν. Αλλά τι να πεις όταν καθόμαστε με κλειστά παράθυρα στο γραφείο γιατί κάποιες κρυώνουν. Το θέμα έιναι ότι όλα τα μέτρα ακυρώνονται αφού τα παιδιά το απόγευμα κάνουν άλλα με τις ευλογίες των γονέων. Εμενα με ειρωνεύτηκε μία προχθές και μάλιστα πρώτης γυμνασίου. Μετά όμως από ποιον θα ζητούν ευθύνες οι γονείς; Από τους εκπαιδευτικούς που δεν μετρούσαν τις αποστάσεις στο προαύλιο; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...