Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Το μυστήριο θα γίνει έξω. Πολύς κόσμος κοντά κοντά όμως είναι πρόβλημα. Θα δούμε κ πως είναι επιδημθιλογικσψτοτε τα πράγματα. Ήθελα να ξερά αυτοί που το κάνουν δεν έχουν άγχος την εκκρεμότητα με τις προκαταβολες που δίνουν? Τέτοια εποχή δεν είναι για τέτοια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Διαβάζω όλα αυτά που γράφουμε..πχ να φέρνουμε τα δικά μας μαχαιροπήρουνα.. με αφορμή αυτό το απλό πράγμα σκέφτομαι: τελικά θα είναι ζωή αυτή που θα ζούμε;; Θα μπορέσουμε να χαλαρώσουμε ποτέ ξανα;; 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τους ίδιους ανθρώπους που είπαν ότι πρέπει να κλειστουμε σπίτια μας γιατί επέρχεται μεγάλο θανατικό, σύμφωνα με τους ίδιους αυτούς επιστήμονες, πλέον ο ιός δεν κυκλοφορεί σχεδόν ανάμεσα μας. 

 

Η λογική λέει, φοβάμαι όταν κυκλοφορεί και ηρεμώ όταν δεν κυκλοφορεί. Διότι υπάρχει κίνδυνος να μολυνθώ και να μολύνω ΑΝ κυκλοφορεί ο ιός. Αν δεν κυκλοφορεί, ποιος ο λόγος να φοβάμαι να κολλήσω ή να τον μεταδόσω;

 

Σήμερα λοιπόν, είναι μια διαφορετική ημέρα, με διαφορετικά δεδομένα και καθώς φαίνεται θετικά και καθόλου επίφοβα στοιχεία μεταδοτικότητας και θνητότητας.

Επεξεργάστηκαν by kine
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Διαβάζω όλα αυτά που γράφουμε..πχ να φέρνουμε τα δικά μας μαχαιροπήρουνα.. με αφορμή αυτό το απλό πράγμα σκέφτομαι: τελικά θα είναι ζωή αυτή που θα ζούμε;; Θα μπορέσουμε να χαλαρώσουμε ποτέ ξανα;

Υπάρχει η λογική και υπάρχει και η υπερβολή. Κάποιοι τείνουν στην υπερβολή και βλέπουν παντού τον εχθρό. Υπερβολή+φοβία για τον εχθρό κορονοϊό=ακρότητες στην τήρηση μέτρων. Υπερβολή+φοβία για τον εχθρό ελίτ δυνάστη=ακρότητες στην απαξίωση των μέτρων. Υπάρχουν και οι υπερβολικά χαλαροί=δεν με πολυνοιάζει κιόλας. Οι περισσότεροι θεωρώ τείνουν προς την λογική και από ότι παρατηρώ γύρω μου, έχουμε ήδη προχωρήσει παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ νομίζω ότι ήδη έχουμε χαλαρώσει οι περισσότεροι. Εκ των πραγμάτων δεν γίνεται κιόλας από τη στιγμή που κυκλοφορούμε να απολυμαινομαστε κάθε 3 και λίγο. Άλλο όταν ήμασταν μέσα. Πήγαμε πχ την προηγούμενη βδομάδα σε βρεφικό κατάστημα να δούμε καρεκλακια κ κάποια παιχνίδια. Εννοείται ότι εκεί πιάσαμε πράγματα. Ε όταν έκλαψε το μωρό κ το σήκωσα δεν σκέφτηκα να καθαρίσω τα χέρια, όπως θα σκεφτόμουν τον πρώτο καιρό. Ή ας πούμε τις πρώτες φορές που έκατσα σε παγκάκι το καθάρισα. Την 3η-4η όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε όλους. Φαίνεται ότι οδεύουμε προς άνοιγμα των δημοτικών, έχει καταλάβει κανείς αν ό,τι γίνει για τα δημοτικά γίνει και για την νηπιαγωγεία? Υπάρχει καμία νηπιαγωγός να μας μεταφέρει καμία πληροφορία εκ των έσω, αν έχει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Καλημέρα σε όλους. Φαίνεται ότι οδεύουμε προς άνοιγμα των δημοτικών, έχει καταλάβει κανείς αν ό,τι γίνει για τα δημοτικά γίνει και για την νηπιαγωγεία? Υπάρχει καμία νηπιαγωγός να μας μεταφέρει καμία πληροφορία εκ των έσω, αν έχει?

Εκ των έσω δ εχω πληροφοριες

Αλλα μεχρι τωρα ότι απόφαση έπαιρναν για δημοτικά ειναι μαζί με τα νηπια

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Καλημέρα σε όλους. Φαίνεται ότι οδεύουμε προς άνοιγμα των δημοτικών, έχει καταλάβει κανείς αν ό,τι γίνει για τα δημοτικά γίνει και για την νηπιαγωγεία? Υπάρχει καμία νηπιαγωγός να μας μεταφέρει καμία πληροφορία εκ των έσω, αν έχει?

Για τα δημοτικά είναι προφανές. Για τα νήπια δεν ξέρω, συνήθως τα εννοούν μαζί αλλά τώρα που είναι τόσο μικρά παιδιά, δεν έχω ιδέα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Εκ των έσω δ εχω πληροφοριες

Αλλα μεχρι τωρα ότι απόφαση έπαιρναν για δημοτικά ειναι μαζί με τα νηπια

 

Just now, Έσπερος είπε:

Για τα δημοτικά είναι προφανές. Για τα νήπια δεν ξέρω, συνήθως τα εννοούν μαζί αλλά τώρα που είναι τόσο μικρά παιδιά, δεν έχω ιδέα. 

 

Μακάρι να ανοίξουν, διαπιστώνω ένα είδος "ιδρυματοποίησης" των παιδιών, έμαθαν στο σπίτι και δεν θέλουν να βγουν έξω. Τρεις ακόμα μήνες σε αυτή την κατάσταση μου φαίνεται κόλαση, έστω και ένας μήνας πίσω στο σχολείο, σε συνδυασμό με καμία αθλητική δραστηριότητα θα τα βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

 

Μακάρι να ανοίξουν, διαπιστώνω ένα είδος "ιδρυματοποίησης" των παιδιών, έμαθαν στο σπίτι και δεν θέλουν να βγουν έξω. Τρεις ακόμα μήνες σε αυτή την κατάσταση μου φαίνεται κόλαση, έστω και ένας μήνας πίσω στο σχολείο, σε συνδυασμό με καμία αθλητική δραστηριότητα θα τα βοηθήσει.

Τα δικά μας που από το Πάσχα κυκλοφορουν ανετα εξω, ειναι στο σχολείο σαν να τους εχει κανει ενεσεις. ακίνητα, αμίλητα, ουτε ρωτανε ουτε συζητανε ουτε τιποτα. 100 ασκησεις να εβαζα, δεν θα αντιδρούσαν. σκεφτομουν οτι θα θελουν κουβεντα κ θα επρεπε να το παμε σιγα σιγα, ενω οι ωρες δεν φτανουν για τιποτα, αλλα δεν ηταν ουτε για κουβεντα. πραγματι εχουν παθει ενα σοκ κ απ αυτην την αποψη ηταν καλο που ανοίξαμε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Deena said:

Καλημέρα σε όλους. Φαίνεται ότι οδεύουμε προς άνοιγμα των δημοτικών, έχει καταλάβει κανείς αν ό,τι γίνει για τα δημοτικά γίνει και για την νηπιαγωγεία? Υπάρχει καμία νηπιαγωγός να μας μεταφέρει καμία πληροφορία εκ των έσω, αν έχει?

Την ίδια απορία έχω και εγώ, όμως μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση πως δεν εννοούν και τα νήπια γιατί κάθε φορά που κάνουν αναφορά τονίζουν πως πρόκειται για τους μαθητές του Δημοτικού. Σήμερα θα επικοινωνήσω με το νήπιο του γιου μου για να κάνω την εγγραφή και θα ρωτήσω , αν μου απαντήσει κάτι σίγουρα θα σε ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Την ίδια απορία έχω και εγώ, όμως μου έχει δημιουργηθεί η αίσθηση πως δεν εννοούν και τα νήπια γιατί κάθε φορά που κάνουν αναφορά τονίζουν πως πρόκειται για τους μαθητές του Δημοτικού. Σήμερα θα επικοινωνήσω με το νήπιο του γιου μου για να κάνω την εγγραφή και θα ρωτήσω , αν μου απαντήσει κάτι σίγουρα θα σε ενημερώσω.

Δεν νομίζω ότι θα ξέρουν κάτι παραπάνω. Γενικά όπως λες κ εσύ έχω την αίσθηση ότι μόνο τα δημοτικά εννοούν. 

Link to comment
Share on other sites

Από το σχολείο μας πάντως ζητούν να στείλουμε αυτή την εβδομάδα έγγραφη δήλωση για το αν σκοπεύουμε να στείλουμε τα παιδιά, ώστε να αρχίσουν εγκαίρως τον προγραμματισμό για την περίπτωση ανοίγματος, Οι δηλώσεις αφορούν και το δημοτικό και το νήπιο. Ίδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Deena είπε:

Από το σχολείο μας πάντως ζητούν να στείλουμε αυτή την εβδομάδα έγγραφη δήλωση για το αν σκοπεύουμε να στείλουμε τα παιδιά, ώστε να αρχίσουν εγκαίρως τον προγραμματισμό για την περίπτωση ανοίγματος, Οι δηλώσεις αφορούν και το δημοτικό και το νήπιο. Ίδωμεν...

Μα τώρα πια άνοιξαν ολα κ κοροϊδευομαστε μεταξυ μας. Αν ειναι απο τα μεσα Ιουνιου να αλωνίζουν οι τουρίστες, ειναι ντροπη να μενουν εγκλωβισμένα τα παιδακια. Ετσι κι αλλιως σν υπαρξει διασπορά του ιού δεν θα ξερουμε τι απο ολα έφταιξε. Βεβαια οσοι ασχολουνται με τον τουρισμο δεν περιμενουν ξένους. Ελπίζουν ομως σε ενίσχυση του εσωτερικού τουρισμού κ κατα βαθος δεν θελουν ουτε τωρα ανοιγμα σχολειων ουτε 1η Σεπτεμβρίου. Να δούμε αν θα υπαρξει κ πιεση προς αυτην την κατευθυνση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μα τώρα πια άνοιξαν ολα κ κοροϊδευομαστε μεταξυ μας. Αν ειναι απο τα μεσα Ιουνιου να αλωνίζουν οι τουρίστες, ειναι ντροπη να μενουν εγκλωβισμένα τα παιδακια. Ετσι κι αλλιως σν υπαρξει διασπορά του ιού δεν θα ξερουμε τι απο ολα έφταιξε. Βεβαια οσοι ασχολουνται με τον τουρισμο δεν περιμενουν ξένους. Ελπίζουν ομως σε ενίσχυση του εσωτερικού τουρισμού κ κατα βαθος δεν θελουν ουτε τωρα ανοιγμα σχολειων ουτε 1η Σεπτεμβρίου. Να δούμε αν θα υπαρξει κ πιεση προς αυτην την κατευθυνση.

Κατανοώ απόλυτα ότι είναι οικονομική ανάγκη να έρθουν τουρίστες από το εξωτερικό αλλά πιστεύω ότι θα φέρουν κ την διασπορά. Ο Άγγλος κ ο Γάλλος είναι πιθανό πολύ να φέρει κ τον ιο. Όμως στην πράξη είναι αδύνατον να ελεγχθούν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κατανοώ απόλυτα ότι είναι οικονομική ανάγκη να έρθουν τουρίστες από το εξωτερικό αλλά πιστεύω ότι θα φέρουν κ την διασπορά. Ο Άγγλος κ ο Γάλλος είναι πιθανό πολύ να φέρει κ τον ιο. Όμως στην πράξη είναι αδύνατον να ελεγχθούν. 

Ναι είναι οικονομική ανάγκη αλλά εμένα όλο αυτό μου φέρνει μια αίσθηση δουλοπρέπειας. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Σαν να λέμε ότι οι πολίτες αυτής της χώρας είναι δεύτερης κατηγορίας, θα είναι ευάλωτοι στον κίνδυνο, για να κάνουν ανάμελες διακοπές οι ξένοι, με την ελπίδα ότι οι ξένοι αν αρρωστήσουν θα έχουν προλάβει να φύγουν από εδώ, και οι υπόλοιποι ας ψοφήσουμε. Κ επειδή μένω σε τουριστικό μέρος, ξέρω καλά ότι οι επαγγελματίες του τουρισμού δεν είναι τόσο ανέμελοι και χαλαροί. Σίγουρα θέλουν εσωτερικό τουρισμό και θα περίμεναν κάποια κίνητρα για την ενίσχυσή του. 

 

Δεν πιστεύω ότι οι ξένες χώρες θα ενθαρρύνουν γενικά τον τουρισμό πάντως. Μπορεί όλα αυτά να είναι και για εσωτερική κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι είναι οικονομική ανάγκη αλλά εμένα όλο αυτό μου φέρνει μια αίσθηση δουλοπρέπειας. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Σαν να λέμε ότι οι πολίτες αυτής της χώρας είναι δεύτερης κατηγορίας, θα είναι ευάλωτοι στον κίνδυνο, για να κάνουν ανάμελες διακοπές οι ξένοι, με την ελπίδα ότι οι ξένοι αν αρρωστήσουν θα έχουν προλάβει να φύγουν από εδώ, και οι υπόλοιποι ας ψοφήσουμε. Κ επειδή μένω σε τουριστικό μέρος, ξέρω καλά ότι οι επαγγελματίες του τουρισμού δεν είναι τόσο ανέμελοι και χαλαροί. Σίγουρα θέλουν εσωτερικό τουρισμό και θα περίμεναν κάποια κίνητρα για την ενίσχυσή του. 

 

Δεν πιστεύω ότι οι ξένες χώρες θα ενθαρρύνουν γενικά τον τουρισμό πάντως. Μπορεί όλα αυτά να είναι και για εσωτερική κατανάλωση.

Η αλήθεια είναι ότι θα φανεί στο μέλλον η κατάσταση. Δεν θα το έλεγα δουλοπρεπεια αλλά οικονομική αναγκαιότητα. Και στο εξωτερικό έτσι λειτουργούν. Εδώ ανοίγει η Ιταλία. Δεν είναι παντού το ίδιο βέβαια. Η Σικελία έχει λίγα κρούσματα. Αλλά πραγματικά. Δεν θα το περίμενε κανείς. Όμως θα βουλιάξει οικονομικά αλλιώς. Να δω βεβσια πόσοι θα πάνε. 

Αν θέλαμε να είμαστε σίγουροι τότε θα έπρεπε να κάνουμε έλεγχο σε όλους. Γίνεται? Όχι. Η ευρωπαϊκή ένωση απέρριψε την πρόταση της Ελλάδας για τεστ πριν την αναχώρηση. Δεν συνάδουν όλα αυτά με τη λογική. Πρακτικά όμως πόσο είναι εφικτό να τηρηθούν απόλυτα αυτά που πρέπει. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι είναι οικονομική ανάγκη αλλά εμένα όλο αυτό μου φέρνει μια αίσθηση δουλοπρέπειας. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Σαν να λέμε ότι οι πολίτες αυτής της χώρας είναι δεύτερης κατηγορίας, θα είναι ευάλωτοι στον κίνδυνο, για να κάνουν ανάμελες διακοπές οι ξένοι, με την ελπίδα ότι οι ξένοι αν αρρωστήσουν θα έχουν προλάβει να φύγουν από εδώ, και οι υπόλοιποι ας ψοφήσουμε. Κ επειδή μένω σε τουριστικό μέρος, ξέρω καλά ότι οι επαγγελματίες του τουρισμού δεν είναι τόσο ανέμελοι και χαλαροί. Σίγουρα θέλουν εσωτερικό τουρισμό και θα περίμεναν κάποια κίνητρα για την ενίσχυσή του. 

 

Δεν πιστεύω ότι οι ξένες χώρες θα ενθαρρύνουν γενικά τον τουρισμό πάντως. Μπορεί όλα αυτά να είναι και για εσωτερική κατανάλωση.

Δεν είναι δουλοπρέπεια, είναι πανικός μπροστά στην οικονομική καταστροφή. Εφόσον δεν έχουμε κανένα κρούσμα μετά από 3 εβδομάδες, δε βρίσκω το λόγο να μην ανοίξουν όλα. Αν προκύψει πάλι σοβαρή ανάγκη πιθανώς να τα ξανακλεισουν. Όμως χωρίς κρούσματα, με υψηλές θερμοκρασίες που βοηθουν στη μείωση της εξάπλωσης κ να μη δουλεύει η μόνη πηγή εισοδημάτων της χώρας το θεωρώ έως και εξωφρενικό. 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι είναι οικονομική ανάγκη αλλά εμένα όλο αυτό μου φέρνει μια αίσθηση δουλοπρέπειας. Δεν ξέρω πώς να το περιγράψω. Σαν να λέμε ότι οι πολίτες αυτής της χώρας είναι δεύτερης κατηγορίας, θα είναι ευάλωτοι στον κίνδυνο, για να κάνουν ανάμελες διακοπές οι ξένοι, με την ελπίδα ότι οι ξένοι αν αρρωστήσουν θα έχουν προλάβει να φύγουν από εδώ, και οι υπόλοιποι ας ψοφήσουμε. Κ επειδή μένω σε τουριστικό μέρος, ξέρω καλά ότι οι επαγγελματίες του τουρισμού δεν είναι τόσο ανέμελοι και χαλαροί. Σίγουρα θέλουν εσωτερικό τουρισμό και θα περίμεναν κάποια κίνητρα για την ενίσχυσή του. 

 

Δεν πιστεύω ότι οι ξένες χώρες θα ενθαρρύνουν γενικά τον τουρισμό πάντως. Μπορεί όλα αυτά να είναι και για εσωτερική κατανάλωση.

Κ εγω σκεφτομουν ποιος θα πάει διακοπές με αυτα τα δεδομένα, αλλα μια χαρα είδα κ την επιτροπο της ευρωπαϊκής ένωσης, κ την κυβέρνηση της Γερμανίας να αλλάζουν 180μοιρες την άποψη τους για τον τουρισμο

Έρχονται κ οι διμερείς συμφωνίες ανάμεσα σε Ελλάδα κ κάποιες χώρες οποτε θα το ζήσουμε σε έναν μηνα

Υποτιθεται η κυβέρνηση ακούει την επιτροπή των ειδικών, αλλα μια χαρα σε αυτα που επειγοταν ζήτησε να ανοίξουν νωρίτερα κ πηρε το οκ

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν διαφορες ανάλογα με το μέρος όμως. Αν έρθουν τουρίστες από τη βόρεια γειτονιά μας με το αυτοκίνητό τους, όπως κάνουν πάντα, έχουν μικρό ρίσκο να κολλήσουν κάτι στη διαδρομή, αν προσέχουν όπου κινούνται δεν θα κολλήσουν κάτι από άλλον κ αν είναι υγιείς, δεν θα μεταδώσουν και κάτι.

Αν κάποιος έρθει με αεροπλάνο και μετά πάρει καράβι, έχει πολλαπλάσιες πιθανότητες από κάπου να κολλήσει κάτι, και μετά να το μεταδώσει.

Οι ειδικοί λένε ΟΚ αλλά βάζουν κ προϋποθέσεις. Ο Γώγος (λοιμωξιολόγος) λέει ότι οκ ο τουρισμός αλλά να ετοιμαστούν τα νησιά. Πώς να ετοιμαστούν; Και αν  μπορούν να εοτιμαστούν, στο κάτω κάτω γιατί δεν έχουν υποδομές όλον τον χρόνο, που το αν θα  μεταφερθείς εγκαίρως σε νοσοκομείο εξαρτάται από τον καιρό, το πού είναι το ελικόπτερο κ αν δεν έχει βλάβη, αν μπορεί να σε πάρει το λιμενικό κ διάφορα τέτοια; Αυτά μη νομίζετε ότι δεν προβληματίζουν τους επιχειρηματίες του τουρισμού στα νησιά. ΠΟλλοί εξάλλου έχουν οικογενειακές επιχειρήσεις, όπου βοηθούν παππούδες, γιαγιάδες, δεν είναι όλα απλά και ρόδινα. Έχω την εντύπωση ότι παίρνουν το οκ από τους ειδικούς αλλά στην πορεία κάπου ξεχνιούνται οι προϋποθέσεις που έχουν θέσει και είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα, τι ωραία που τα καταφέραμε κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Από Διαύγεια:

1. Καθορίζουμε τις ομάδες αυξημένου κινδύνου για σοβαρή λοίμωξη COVID 19 κατόπιν της από 13-5-2020 επικαιροποιημένης εισήγησης της αρμόδιας επιτροπής ως ακολούθως:

1.1. Άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών.

1.2. Άτομα με βαριά καρδιοπάθεια, ή και άτομα με χρόνια καρδιαγγειακά νοσήματα, που εμφανίζουν την ακόλουθη συμπτωματολογία: κλάσμα εξώθησης αριστεράς κοιλίας: <40%, ενεργό ισχαιμία του μυοκαρδίου, άνω του μετρίου βαθμού στένωση ή ανεπάρκεια μιτροειδούς ή αορτικής βαλβίδας, πνευμονική υπέρταση, ιστορικό πρόσφατης καρδιοχειρουργικής επέμβασης (προ τριμήνου), καθώς και οι μυοκαρδιοπάθειες, ή και ισάξιας βαρύτητας συμπτωματολογία άλλης καρδιαγγειακής πάθησης.

1.3. Άτομα με ανθεκτική αρτηριακή υπέρταση παρά τη μέγιστη αγωγή.

1.4. Άτομα με βαριά πνευμονοπάθεια ή και με χρόνια αναπνευστικά νοσήματα μέτριου προς σοβαρού βαθμού που εμπίπτουν στην ακόλουθη ή και ισάξιας βαρύτητας συμπτωματολογία: ασθενείς με άσθμα με 2 παροξύνσεις κατά το τελευταίο έτος, παρά τη μέγιστη αγωγή (με β-διεγέρτη και εισπνεόμενο κορτικοειδές), ασθενείς με ΧΑΠ που βρίσκονται σε οξυγονοθεραπεία κατ' οίκον ή παρουσίασαν 2 παροξύνσεις κατά το τελευταίο έτος ή/και μία νοσηλεία σε νοσοκομείο, ασθενείς σε μόνιμη οξυγονοθεραπεία για άλλες αναπνευστικές παθήσεις, ή και ισάξιας βαρύτητας συμπτωματολογία άλλης πνευμονικής πάθησης.

1.5. Άτομα με αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη. Ιδίως ως προς τα άτομα με αρρύθμιστο σακχαρώδη διαβήτη ως ενδεικτικές τιμές λαμβάνονται οι ακόλουθες: HbA1c του τελευταίου 3μήνου: ≥8.0% ή Μ.Ο. τιμών γλυκόζης αίματος ≥200 mg/dL τις τελευταίες 7 ημέρες και ασθενείς με μικρο/μακρο αγγειακές επιπλοκές, ή και ισάξιας βαρύτητας συμπτωματολογία.

1.6. Άτομα που παρουσιάζουν βαριές νευρολογικές/νευρομυϊκές παθήσεις.

1.7. Άτομα με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια τελικού σταδίου, που υποβάλλονται σε εξωνεφρική κάθαρση.

1.8. Άτομα με χρόνια ηπατική ανεπάρκεια (κίρρωση).

1.9. Άτομα με υψηλό δείκτη μάζας σώματος (ΒΜΙ>40).

1.10. Άτομα που παρουσιάζουν σοβαρή ανοσοκαταστολή (συγγενή ή επίκτητη) σύμφωνα με τη γνώμη του θεράποντος ιατρού - Μεταμοσχευμένοι που λαμβάνουν 2 ή περισσότερα ανοσοκατασταλτικά φάρμακα - HIV ασθενείς με CD4≤200/μL.

1.11. Ασθενείς με διάγνωση νεοπλασίας κατά την τελευταία πενταετία ή που βρίσκονται υπό χημειοθεραπεία ή ακτινοθεραπεία, ή ανοσοθεραπεία.

1.12. Ασθενείς με αιματολογικές κακοήθειες, δρεπανοκυτταρική αναιμία και πολυμεταγγιζόμενα άτομα.

1.13. Γυναίκες που κυοφορούν.

 

Στο μυαλό μου σε είχα. Παρακολουθώ τα hoaxes που μας πρότεινες . Προχθές είχε ένα πολύ ωραίο βιντεακι με τις θεωρίες συνομοσιας. 

Κ μια απορία. Ο Σύψας είπε ότι το επόμενο κύμα θα είναι πιο ήπιο γιατί ο ξενιστή θέλει να επιβιώσει με το σώμα. Ξέρω τι είναι ο ξενιστή αλλά δεν το καταλαβαίνει ο ιός κ προσαρμόζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Στο μυαλό μου σε είχα. Παρακολουθώ τα hoaxes που μας πρότεινες . Προχθές είχε ένα πολύ ωραίο βιντεακι με τις θεωρίες συνομοσιας. 

Κ μια απορία. Ο Σύψας είπε ότι το επόμενο κύμα θα είναι πιο ήπιο γιατί ο ξενιστή θέλει να επιβιώσει με το σώμα. Ξέρω τι είναι ο ξενιστή αλλά δεν το καταλαβαίνει ο ιός κ προσαρμόζεται. 

Δεν καταλαβα την ερωτηση!

Link to comment
Share on other sites

Τον ρώτησε η δημοσιογράφος αν θα έχουμε επόμενο κύμα. Απάντησε ότι ναι. Το φθινόπωρο. Είπε όμως ότι θα είναι πιο ήπιο γιατί έχει ήδη υπάρξει κάποια "ανοσία". Εδώ είπε ότι θα είναι πιο ήπιο γιατί ο ξενιστή θέλει να επιβιώσει στο σώμα. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τον ρώτησε η δημοσιογράφος αν θα έχουμε επόμενο κύμα. Απάντησε ότι ναι. Το φθινόπωρο. Είπε όμως ότι θα είναι πιο ήπιο γιατί έχει ήδη υπάρξει κάποια "ανοσία". Εδώ είπε ότι θα είναι πιο ήπιο γιατί ο ξενιστή θέλει να επιβιώσει στο σώμα. 

Δεν νομιζω πως εχει υπαρξει καποια ιδιαιτερη ανοσια, τουλαχιστον οχι τοσο ωστε να δουμε πιο ηπιο κυμα. Θεωρειται οτι αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα εχει νοσησει μονο το 0,4% του πλυθισμου! Στη δουλεια μας εκαναν σε ολους τεστ αντισωματων και δεν ειχε κανενας....

Για το θεμα της επιβιωσης του ιου στον ξενιστη, το ειχα γραψει αρκετα πριν σε αναρτηση, θα το βρω να το παραθεδω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...