Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

. Κι ακόμα δεν μου έχει λυθεί η απορία αν θεωρείτε ότι παραπληροφορουν εσκεμμένα ή από άγνοια.

Θα σου απαντήσω για εμένα. Προσωπικά θεωρώ πως μας περνάνε για χαπατα, γιατί ειδικά μετά τις τελευταίες κολοτουμπαρες είναι γελοία όσα λέγονται και επιστημονικά δεν αποδεικνύονται από πουθενά. Το να λέγεται ότι ένας ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΣ ιός δεν μεταδίδεται από παιδιά είναι γελοίο. Τι είναι τα παιδιά? Γάτες? Τηρουνε κανόνες υγιεινής? Μικροί ενήλικες είναι και μάλιστα είναι οι χειρότεροι φορείς ιών, μικροβίων κλπ επειδή δεν τηρούν κανόνες υγιεινής. Το όλο σκηνικό με τις μάσκες. Γελοίο. Δηλώσεις γεμάτες ανακρίβειες. Αλλά λένε τη μια, αλλά λένε την άλλη. Με τα γάντια. Πραγματικά νομίζω γελαγανε και τα μπετά των Πανεπιστημίων στα οποία πάτησε το πόδι του ο καθηγητής όταν προέτρεπε τον κόσμο να φοράει έξω γαντια. Με τα τεστ! Ο ΠΟΥ λέει να γίνονται τεστ, εμείς επειδή είμαστε ουαου επιστήμονες στην Ελλάδα τα δεν κάνουμε και τα υπολογίζουμε τα κρούσματα στο πόδι. Αλλά για να μην υποτιμήσουμε και τη διασπορά της νόσου βάζουμε και στους θανάτους από Κορονοιο θανάτους με κορωνοιο για να μην μας πουν ότι κρύβουμε κρούσματα. Με τις ημέρες καραντινας. Για όλους 14 ημέρες, αλλά για τους υγειονομικούς 7 (ή και καθόλου) αφού δεν μας φτάνουν αν τους έχουμε σε καραντίνα και λεφτά δεν περισσεύουν για να προσλάβουμε άλλους (τα δίνουμε στα ΜΜΕ γιατί ποιος χ#στηκε αν γίνεται σωστή δουλειά?? Σημασία έχει στην τηλεόραση να λέγεται πως είμαστε γ#μ@τοι). Άσε που πολλές φορές δεν γίνονταν τεστ σε υγειονομικούς και επειδή αυτοί οι ξεδιάντροποι βγαίναν και τα λέγαν στην Τιβι τους αποκλείσαμε και από εκεί. Προς το παρόν αυτά. Δεν μου έρχονται αλλά με μια γρήγορη αναδρομή 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Κοροϊδία δεν είναι και η υποκαταγραφή των κρουσμάτων λόγω μηδενικών ελέγχων; Κοροϊδία δεν είναι και το ότι τώρα μας λένε ότι είμαστε μια χαρά με τα 10 κρούσματα τη μέρα και δεν υπάρχει διασπορά στην κοινότητα, ενώ τον Μάρτιο που κλείσαμε τα κρούσαμτα ήταν πολύ πιο γεωγραφικά περιορισμένα; Κοροϊδία δεν είναι και το ότι δεν υπαρχει ουσιαστική πληροφόρηση για τη γεωγραφική διασπορά των κρουσμάτων παρά μόνο κάποιες ασάφειες; Και βοούσαν τα εκάστοτε τοπικά μέσα για κρούσματα σε διάφορα μέρη, κ εμάς μας απασχολούσαν τα προσωπικά δεδομένα. Αυτό εγώ το θεωρώ πολύ μεγαλύτερη κοροϊδία από το να ασχολούμαστε αν 5 ή 10 από τους 146 πέθαναν με κορονοϊό ή από κορονοϊό. Γιατί το πραγματικό μέγεθος της διασποράς στην κοινότητα δεν το γνωρίζουμε. Δηλδή θα άλλαζε κάτι στο πόσο ασφαλείς νιώθετε, αν οι θάνατοι ήταν 132 ή 95 ή 12; Από τη στιγμή κ μόνο που αυτοί οι άνθρωποι βρέθηκαν θετικοί στον ιό, είναι ενδεικτικό της διασποράς είτε στην κοινότητά τους είτε ακόμα χειρότερα σε χώρους παροχής υπηρεσιών υγείας και αυτό είναι πάρα μα πάρα πολύ ανησυχητικό, επομένως προτιμώ να ξέρω ότι έχει γίνει συστηματική καταγραφή. 

 

Την ανατροπή επιστημονικών δεδομένων για θέμάτα όπως η επικινδυνότητα των παιδιών ή άλλα, δεν τη θίγω γιατί όντως τα δεδομένα μπορεί να αλλάζουν, αλλά βέβαια είναι κ εκεί προφανές ότι ερμηνεύονται κατά το δοκούν κ συμφέρον. 

 

Εγώ δεν νιώθω να με κοροϊδεύουν, μπορώ κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνω και μόνη μου και πιστεύω ότι ο πολίτης έχει και αυτός χρέος να ψάχνεται και να ενημερώνεται. Ξέρω φυσικά ότι τα τεστ που γίνονται είναι πολύ λίγα, δεν ξέρω αν η τακτική που έχουν ακολουθήσει είναι η σωστή, όπως δεν ξέρω και τί περιθώριο δυνατοτήτων υπάρχει. Προσωπικά από την αρχή παρακολουθώ τους θανάτους και τους ασθενείς σε ΜΕΘ, τους θεωρώ πιο ασφαλείς δείκτες. Εικάζω επίσης ότι το περίφημο R0 δεν θα το υπολογίζουν μπακαλίστικα αρκούμενοι στα επιβεβαιωμένα κρούσματα και μόνον.

 

Για τα προσωπικά δεδομένα είχα στις αρχές της ιστορίας παρόμοια διαφωνία με τον αδερφό μου που από την μία ζητούσε επισταμένως να αρθεί κάθε έννοια προστασίας προσωπικών δεδομένων για τα φημολογούμενα κρούσματα και από την άλλη έβριζε την εταιρεία του που του ζητούσε να συμμετέχει με ανοιχτή κάμερα στις τηλεδιασκέψεις, γιατί λέει το σπίτι του ήταν προσωπικό του δεδομένο και δεν ήθελε να μοιραστεί την εικόνα του τοίχου πίσω από την καρέκλα του με τον οποιονδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

 

Εδώ δεν γράφει ότι οι καταστηματάρχες διαμαρτύρονται που ανοίγουν υπό όρους; Τι πού τα διάβασα; 

 

 

Ευχαριστώ πολύ που με λες ψυχοπαθή επειδή απλά ρωτάω τι εννοείτε όταν λέτε ότι τη μία οι κυβερνώντες λένε έτσι κ την άλλη αλλιώς. Ρώτησα πολύ ευγενικά κ με πραγματική απορία ΑΝ εννοείτε ότι δεν είναι επικίνδυνος ή ΑΝ εννοείτε ότι είναι πολύ επικίνδυνος και κακώς ανοίγουν ή ΑΝ εννοείτε κάτι άλλο και μου απαντάς ότι ΕΙΠΑ ότι εννοείτε το πρώτο από αυτά που ρωτάω κ μάλιστα ότι δεν προσέχετε κ θα μας κολλήσετε όλους. Το ότι εχω κορωνοϊοφοβια το παραβλεπω γιατί εγώ η ιδια έγραψα ότι δεν με έχει αγχωσει καθόλου το θέμα. Αντί να μου απαντήσεις στην απορία μου κ να εξηγήσεις απλά ότι εννοείτε κάτι άλλο: ότι δεν σας αρέσει η ανασφάλεια κλπ. Κι ακόμα δεν μου έχει λυθεί η απορία αν θεωρείτε ότι παραπληροφορουν εσκεμμένα ή από άγνοια.

Δεν σου απαντάω γιατί δεν θεωρώ λογικό όταν γράφω ότι δεν θεωρώ λογικό να καταλογίζονται στον covid θάνατοι οι οποίοι οφείλονται σε άλλα αίτια, εσένα να σου γεννιόνται ερωτήματα για το αν θεωρώ τον covid επικίνδυνο ή όχι. Είναι άσχετο. Όπως δεν βλέπω τη σχέση έχει το ότι οι καταστηματάρχες παραπονιούνται. Λογικό είναι να παραπονιούνται. Πώς θα δουλέψουν έτσι? Τι σχέση έχει αυτό με την επικινδυνότητα του covid? Θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη παράθεση του ποστ που λέει ότι αφού ανοίγουν τα καταστήματα, άρα μας κορόιδευαν ότι είναι επικίνδυνος ο ιός, ή έστω το υπονοεί γιατί μάλλον έχω προσπεράσει κάποια ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@anemoni1989 ποιος εδώ μέσα θέλει να επιβληθεί οικονομική καταστροφή κάποιων; κ ποιος σου εγγυαται οτι χωρις καραντινα δεν θα πάθαιναν οικονομικη καταστροφη μεμονωμένες επιχειρήσεις; πόσοι θα πήγαιναν να δοκιμάσουν ρούχα ένα μέσω επιδημίας; πόσοι θα πήγαιναν σε καταστήματα με συνωστισμό; ποσοι θα ταξίδευαν;  δλδ θα συνέχιζαν ολα νορμαλ; Δεν θα πλήττονταν αρκετοι κλάδοι με πιο χαλαρα μετρα; καποιοι θα πλήττονταν, καποοο θα κέρδιζαν, οπως συνέβη κ τωρα, οπως συμβαινει κ παντα. κ καποιοι θα γλίτωναν τα ψυχολογικα της κλεισουρας αλλα θα πάθαιναν αλλοι τα ψυχολογικα της φοβίας μην αρρωστήσουν.  

 

 

Δεν μιλάω αποκλειστικά για εδώ μέσα. Μιλάω για το σύνολο της κοινωνίας. Και να σε ρωτήσω... Αφού κανείς δεν θα πήγαινε, γιατί να μην τα άφηναν όλα ανοιχτά όπως στη Σουηδία, όπου είπαν "εμείς σας παραθέτουμε τα επιστημονικά δεδομένα, εσείς πράξτε κατά πώς νομίζετε, γιατί αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ"... Αμφισβητείς ότι όταν αναφέρθηκε και στο φόρουμ αυτή η άποψη, στις αρχές της καραντινας, πέσατε όλες να με φάτε, κυρίως εμένα αλλά και τη @Yovanna που με υπερασπίστηκε???

Για την αρρωστοφοβια, προσωπικα θεωρώ πως όποιος ήταν να την πάθει, την έπαθε. Δεν τους γλίτωσε η καραντινα. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

δεν νιώθω να με κοροϊδεύουν, μπορώ κάποια πράγματα να τα καταλαβαίνω και μόνη μου και πιστεύω ότι ο πολίτης έχει και αυτός χρέος να ψάχνεται και ν

Άλλο το χρέος του πολίτη άλλο η ευθυνη των αρμοδίων όμως. το να βγαινει γιατρος να κανει πολιτικη διαχειριση κ αυτο να βαφτιζεται ιατρικη ενημερωση, το θεωρω κοροιδια πχ. 

 

Just now, Deena είπε:

Για τα προσωπικά δεδομένα είχα στις αρχές της ιστορίας παρόμοια διαφωνία με τον αδερφό μου που από την μία ζητούσε επισταμένως να αρθεί κάθε έννοια προστασίας προσωπικών δεδομένων για τα φημολογούμενα κρούσματα και από την άλλη έβριζε την εταιρεία του που του ζητούσε να συμμετέχει με ανοιχτή κάμερα στις τηλεδιασκέψεις, γιατί λέει το σπίτι του ήταν προσωπικό του δεδομένο και δεν ήθελε να μοιραστεί την εικόνα του τοίχου πίσω από την καρέκλα του με τον οποιονδήποτε.

Δεν χρειαζονται ονοματα ή λεπτομερειες οπως τα γελοια που εβγαιναν στην αρχη για τα πρωτα λιγα κρουσματα, αλλα για λογους διαφανειας θεωρω οτι θα επρεπε να υπαρχει καθημερινη επίσημη λιστα με κρούσματα ανα περιοχη. κ φυσικα πληρης διαφανεια σε οποιονδηποτε χωρο εργασιας για οποιοδηποτε επιβεβαιωμένο κρουσμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάποια μηνηματα πριν κάποιο μέλος  δεν θυμαμαι ποιο, αναρωτήθηκε αν τελικά όλο αυτό είναι μια φούσκα,  νομίζω από εκεί ξεκίνησε η νέα κόντρα του θέματος  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Αυτό που φώναζε μεγάλη μερίδα του επιστημονικού κόσμου δηλαδή... Ξεχνάς τον 55 χρόνο, που ήταν εγκεφαλικά νεκρός πριν γίνει το lock down κι διαγνωστηκε με covid μετά θάνατον και τον παρουσίαζαν ως κρούσμα??? Ανάλογη περίπτωση αυτή που ανακοίνωσε χθες με εγκεφαλικη αιμορραγία, που δεν είχε βγει παραεξω...

Πάντως, αν αποδειχθεί φούσκα όλο αυτό, είναι κρίμα για τον κόσμο που θα βρεθεί στο δρόμο, χωρίς δουλειά, άδικα και δίχως ουσιαστικο λόγο... Τι να πεις??? Πιόνια είμαστε όλοι...

Όντως, Γαλλία ήταν... Εγώ μπερδεύτηκα..

Αυτό βέβαια θέτει αλλού είδους ερωτήματα... Μήπως όντως δεν ήταν τόσο τραγικός ο ιός τελικά?? Γιατί τότε δεν ξέσπασε χαμός στην Γαλλία με κρούσμα ελεύθερο στην κοινωνία??? Γιατί αν είναι όντως τόσο μεταδοτικός και θανατηφόρος, θα έπρεπε να έχει προηγηθεί ο χαμός στη Γαλλία και όχι στην Ιταλία, 3 μήνες μετά...

@marakiz αυτό είναι το μήνυμα με τη λέξη "φούσκα" που λες. Και όχι δεν ξεκίνησε από εδώ. Το όλο θέμα ξεκίνησε από την επιθετικότητα μελών και τη μανία τους να επιτίθενται με άσχημες εκφράσεις σε οποίους έχουν μια επιφυλακτικότητα ως προς τα λεγόμενα του υπουργείου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Δεν μιλάω αποκλειστικά για εδώ μέσα. Μιλάω για το σύνολο της κοινωνίας. Και να σε ρωτήσω... Αφού κανείς δεν θα πήγαινε, γιατί να μην τα άφηναν όλα ανοιχτά όπως στη Σουηδία, όπου είπαν "εμείς σας παραθέτουμε τα επιστημονικά δεδομένα, εσείς πράξτε κατά πώς νομίζετε, γιατί αυτό είναι το ΝΟΜΙΜΟ"... Αμφισβητείς ότι όταν αναφέρθηκε και στο φόρουμ αυτή η άποψη, στις αρχές της καραντινας, πέσατε όλες να με φάτε, κυρίως εμένα αλλά και τη @Yovanna που με υπερασπίστηκε???

Για την αρρωστοφοβια, προσωπικα θεωρώ πως όποιος ήταν να την πάθει, την έπαθε. Δεν τους γλίτωσε η καραντινα. 

 

Εκτός από την παθολογική άρρωστοφοβια ξερεις υπαρχει κ ο φοβος ανθρωπων που δεν ειναι με το ενα ποδι στον τάφο. ενας με αυτοάνοσο που παιρνει ανοσοκατασταλτικά (οχι κατι βαρυ) ή υπεεταςικος ή διαβητικός ή μια έγκυος δεν θα φοβόταν στα ΜΜΜ πχ ή τη δουλεια του; κ σου αναφερω κατηγοριες που δεν θα τις κατέτασσες στην κατηγορία αυτών που θεωρείς αναπόφευκτο τον θάνατο τους. 

 

Δεν εθπα οτι δεν θα πηγαινε κανεις στα καταστηματα. Πολλοι ομως σε καποια μπορει να μην πήγαιναν κ οι καταστηματάρχες ή οι εργαζόμενοι εκεί δεν θα είχαν καμία επίσημη κάλυψη. Όχι ότι τώρα έχουν αλλά θα μπορούσαμε να διεκδικούμε αυτό. Εκτος αν η καταστροφη ειναι κακη μονο αν γινει απο κορονοϊο κ οχι με κορονοϊο! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω κορονοφοβία, και αρρωστοφοβία (αυτή την είχα πάντα) , οπότε πάντα πρόσεχα λίγο παραπάνω και πολλές φορές οι φίλοι μου με τρόλαραν αλλά καθόλου δεν με πείραζε, γενικά δεν με νοιάζει πως μπορεί να βλέπει ο κάθε ένας τις φοβίες μου, μου αρκεί να νιώθω εγώ καλά με αυτά που κάνω.

Το ότι όμως έχω τις φοβίες μου δεν με κάνει ψυχοπαθή, οκ προσέχω τι κάνω, βγάζω βόλτα το παιδί μου να παίξει, θα δω και κάποιους από τους δικούς μου το σκ τηρώντας πάντα όλα τα μέτρα προστασίας  και όλα οκ, ίσως επειδή αυτά που έχω περάσει στην ζωή μου με κάνουν να μην νιώθω άτρωτη σε θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία οπότε είμαι συγκρατημένη.

Ο κάθε ένας πράττει όπως κρίνει εκείνος σωστό.

 

 

Just now, marakiz said:

Κάποια μηνηματα πριν κάποιο μέλος  δεν θυμαμαι ποιο, αναρωτήθηκε αν τελικά όλο αυτό είναι μια φούσκα,  νομίζω από εκεί ξεκίνησε η νέα κόντρα του θέματος  

και εγώ αυτό νομίζω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εκτός από την παθολογική άρρωστοφοβια ξερεις υπαρχει κ ο φοβος ανθρωπων που δεν ειναι με το ενα ποδι στον τάφο. ενας με αυτοάνοσο που παιρνει ανοσοκατασταλτικά (οχι κατι βαρυ) ή υπεεταςικος ή διαβητικός ή μια έγκυος δεν θα φοβόταν στα ΜΜΜ πχ ή τη δουλεια του; κ σου αναφερω κατηγοριες που δεν θα τις κατέτασσες στην κατηγορία αυτών που θεωρείς αναπόφευκτο τον θάνατο τους. 

 

Δεν εθπα οτι δεν θα πηγαινε κανεις στα καταστηματα. Πολλοι ομως σε καποια μπορει να μην πήγαιναν κ οι καταστηματάρχες ή οι εργαζόμενοι εκεί δεν θα είχαν καμία επίσημη κάλυψη. Όχι ότι τώρα έχουν αλλά θα μπορούσαμε να διεκδικούμε αυτό. Εκτος αν η καταστροφη ειναι κακη μονο αν γινει απο κορονοϊο κ οχι με κορονοϊο! 

Δεν μιλάω για παθολογική αρρωστοφοβια. Μιλάω γενικά για το φόβο και την ανασφάλεια που κάποιοι έχουν υπέρ του δέοντος. Παρολα αυτά θεωρώ ανέφικτο ένα κράτος να λειτουργεί βάσει των γονιών των πολιτών του. Ο καθένας πορεύεται βάσει χαρακτήρα και διαμορφώνει τη ζωή του ανάλογα. Στην τελική υπαρχουν και οι ψυχολόγοι.

Δεν καταλαβαίνω αυτό που λες για την οικονομική καταστροφή... Δηλαδή πόσο χειρότερο θα ήταν με ανοιχτά μαγαζιά??? Τώρα είναι ακριβώς το ίδιο και απλώς οι άνθρωποι έχουν μηδενικά έσοδα... Εκτός αν τα 800€ για ενάμιση μήνα τα θεωρούμε εισόδημα. Γιατί αν είναι έτσι, να ζητήσουμε και εμείς οι δημόσιοι υπάλληλοι (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να μειωθεί ο μισθός μας σε αυτά τα ποσοστά για να στηρίξουμε τους συμπολίτες μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Θα σου απαντήσω για εμένα. Προσωπικά θεωρώ πως μας περνάνε για χαπατα, γιατί ειδικά μετά τις τελευταίες κολοτουμπαρες είναι γελοία όσα λέγονται και επιστημονικά δεν αποδεικνύονται από πουθενά. Το να λέγεται ότι ένας ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟΣ ιός δεν μεταδίδεται από παιδιά είναι γελοίο. Τι είναι τα παιδιά? Γάτες? Τηρουνε κανόνες υγιεινής? Μικροί ενήλικες είναι και μάλιστα είναι οι χειρότεροι φορείς ιών, μικροβίων κλπ επειδή δεν τηρούν κανόνες υγιεινής. Το όλο σκηνικό με τις μάσκες. Γελοίο. Δηλώσεις γεμάτες ανακρίβειες. Αλλά λένε τη μια, αλλά λένε την άλλη. Με τα γάντια. Πραγματικά νομίζω γελαγανε και τα μπετά των Πανεπιστημίων στα οποία πάτησε το πόδι του ο καθηγητής όταν προέτρεπε τον κόσμο να φοράει έξω γαντια. Με τα τεστ! Ο ΠΟΥ λέει να γίνονται τεστ, εμείς επειδή είμαστε ουαου επιστήμονες στην Ελλάδα τα δεν κάνουμε και τα υπολογίζουμε τα κρούσματα στο πόδι. Αλλά για να μην υποτιμήσουμε και τη διασπορά της νόσου βάζουμε και στους θανάτους από Κορονοιο θανάτους με κορωνοιο για να μην μας πουν ότι κρύβουμε κρούσματα. Με τις ημέρες καραντινας. Για όλους 14 ημέρες, αλλά για τους υγειονομικούς 7 (ή και καθόλου) αφού δεν μας φτάνουν αν τους έχουμε σε καραντίνα και λεφτά δεν περισσεύουν για να προσλάβουμε άλλους (τα δίνουμε στα ΜΜΕ γιατί ποιος χ#στηκε αν γίνεται σωστή δουλειά?? Σημασία έχει στην τηλεόραση να λέγεται πως είμαστε γ#μ@τοι). Άσε που πολλές φορές δεν γίνονταν τεστ σε υγειονομικούς και επειδή αυτοί οι ξεδιάντροποι βγαίναν και τα λέγαν στην Τιβι τους αποκλείσαμε και από εκεί. Προς το παρόν αυτά. Δεν μου έρχονται αλλά με μια γρήγορη αναδρομή 

 

Δεν αμφιβάλλω σε κάτι από αυτά. Όντως πολλές φορές έχουν αλλάξει αυτά που λένε. Δεν ρωτάω όμως πότε έγιναν οι κωλοτουμπες. Τις ξερουμε. Ρωτάω ΓΙΑΤΙ άραγε έγιναν; Τι πιστεύουμε; Εγώ πιστεύω ότι έγιναν λάθη λόγω άγνοιας κ τώρα προσπαθούν να τα μαζέψουν κι επίσης ότι προσπαθούν να τους ικανοποιήσουν όλους κ προφανώς δεν γίνεται κ τελικά είναι χειρότερα. Γιατί πχ αν δεν ανοίξουν θα ακούσουν ότι καταστρέφεται η οικονομία, αν ανοίξουν με όρους το ίδιο, και αν υποκύψουν στις πιέσεις κ ανοίξουν πλήρως θα ακούσουν ότι άλλα έλεγαν πριν κ τώρα τα άλλαξαν κ άνοιξαν. Αν δεν υπέκυπταν στις πιέσεις κ δεν άνοιγαν πάλι θα κατηγορούνταν για οικονομική καταστροφή. Προφανώς αυτή είναι η μοίρα κάθε κυβέρνησης παγκοσμιως και παντα, να αμφισβητείται κ να κρίνεται. Γι'αυτό προσπαθούν, με λάθος τρόπο πολλές φορές να καλύψουν λάθη.

 

Just now, Yovanna είπε:

Θα ήθελα αν έχεις την καλοσύνη παράθεση του ποστ που λέει ότι αφού ανοίγουν τα καταστήματα, άρα μας κορόιδευαν ότι είναι επικίνδυνος ο ιός, ή έστω το υπονοεί γιατί μάλλον έχω προσπεράσει κάποια ποστ

 

Μα δεν είπα ότι το είπε ή υπονόησε κάποια. ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ εννοουν κάποιες αυτό. Γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοούν ή υπονοούν. Αν κανουν κωλοτουμπες εσκεμμένα (και με τι σκοπό) ή αν τις κάνουν λογω λαθων κ άγνοιας που προσπαθούν να καλυψουν. Αλλά δεν μου απαντάει κανείς, οπότε με την απορία θα μείνω κ θα κατηγορούμαι και για πράγματα που δεν είπα. Δεν μίλησα ούτε για δημοσίους κινδύνους, ούτε για μαύρους χειμώνες ούτε τίποτα. Απλώς αναρωτιέμαι τι πιστευετε ότι έχουν ως κίνητρο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ πάντως έχω κορονοφοβία, και αρρωστοφοβία (αυτή την είχα πάντα) , οπότε πάντα πρόσεχα λίγο παραπάνω και πολλές φορές οι φίλοι μου με τρόλαραν αλλά καθόλου δεν με πείραζε, γενικά δεν με νοιάζει πως μπορεί να βλέπει ο κάθε ένας τις φοβίες μου, μου αρκεί να νιώθω εγώ καλά με αυτά που κάνω.

Το ότι όμως έχω τις φοβίες μου δεν με κάνει ψυχοπαθή, οκ προσέχω τι κάνω, βγάζω βόλτα το παιδί μου να παίξει, θα δω και κάποιους από τους δικούς μου το σκ τηρώντας πάντα όλα τα μέτρα προστασίας  και όλα οκ, ίσως επειδή αυτά που έχω περάσει στην ζωή μου με κάνουν να μην νιώθω άτρωτη σε θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία οπότε είμαι συγκρατημένη.

Ο κάθε ένας πράττει όπως κρίνει εκείνος σωστό.

 

Το προβλημα όμως είναι ότι εσένα δεν σε είπε κανείς ψυχοπαθή. Όσες όμως εκφράσαμε μια αντίθετη άποψη χαρακτηριστηκαμε επικίνδυνες, δημόσιοι κίνδυνοι, συνομωσιολογοι, ότι θα φέρουμε την καταστροφή στη χώρα, μαύρα φθινόπωρα κλπ κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Κάποια μηνηματα πριν κάποιο μέλος  δεν θυμαμαι ποιο, αναρωτήθηκε αν τελικά όλο αυτό είναι μια φούσκα,  νομίζω από εκεί ξεκίνησε η νέα κόντρα του θέματος  

 

Α μπράβο! Το είχα ξεχάσει αυτό. Άρα όντως ειπώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

@little lambτο γεγονός ότι μεταφέρω μια δήλωση ενός κλάδου, με τον οποίο περεμπιπτόντως δεν έχω καμία σχέση, σημαίνει κι ότι την ενστερνίζομαι; Γι' αυτό δε βγάζουμε άκρη εδώ μέσα! Αυτό χαρακτήρισα διαστρέβλωση γραφομένων σε προηγούμενο ποστ μου! Μαζί με το γεγονός που τόνισε τώρα η @anemoni1989, το να εκφράζει κάποιος έναν προβληματισμό και να στοχοποιείται αμέσως ως επικίνδυνος αρνητής της επικινδυνότητας του ιού και να κατηγορείται ως συνεργός στην καταστροφή της ανθρωπότητας! 

 

Θα σου απαντήσω σε αυτά που ρωτάς, με την προυπόθεση να σταματήσεις να μου απευθύνεσαι σε δεύτερο πληθυντικό πρόσωπο. Δε θα μου λες ούτε "λέτε", ούτε "νομίζετε", ούτε "πιστεύετε". Εγώ μιλάω για τον εαυτό μου, ούτε εκπροσωπώ κανέναν άλλον, ούτε ταυτίζονται οι απόψεις μου απόλυτα με καμίας άλλης συμμετέχουσας. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εγώ πάντως έχω κορονοφοβία, και αρρωστοφοβία (αυτή την είχα πάντα) , οπότε πάντα πρόσεχα λίγο παραπάνω και πολλές φορές οι φίλοι μου με τρόλαραν αλλά καθόλου δεν με πείραζε, γενικά δεν με νοιάζει πως μπορεί να βλέπει ο κάθε ένας τις φοβίες μου, μου αρκεί να νιώθω εγώ καλά με αυτά που κάνω.

Το ότι όμως έχω τις φοβίες μου δεν με κάνει ψυχοπαθή, οκ προσέχω τι κάνω, βγάζω βόλτα το παιδί μου να παίξει, θα δω και κάποιους από τους δικούς μου το σκ τηρώντας πάντα όλα τα μέτρα προστασίας  και όλα οκ, ίσως επειδή αυτά που έχω περάσει στην ζωή μου με κάνουν να μην νιώθω άτρωτη σε θέματα που έχουν να κάνουν με την υγεία οπότε είμαι συγκρατημένη.

Ο κάθε ένας πράττει όπως κρίνει εκείνος σωστό.

 

 

και εγώ αυτό νομίζω.

 

Δεν σε είπε κανείς ψυχοπαθή. Σε θεωρώ αρκετά έξυπνη για να το καταλάβεις και είμαι βέβαιη ότι κατάλαβες τί έγραψα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον πληθυντικό τον βάζω γιατί δεν ρωτάω μόνο εσένα, ρωτάω όλες όσες έχουν επιφυλάξεις. Και προφανώς δεν περιμένω κοινή απάντηση από όλες, δεν είστε σύλλογος! Αν ρωτούσα σε ενικό θα ήταν σαν να ρωτάω μόνο εσένα κ σαν να διαφωνώ προσωπικά με εσένα, ενώ δεν θυμάμαι καν ακριβώς ποια έγραψε κάθε μήνυμα. Και λογικό είναι, πώς να τα θυμόμαστε; Κι εσύ απαντάς σε εμένα μιλώντας για άλλες που στοχοποιησαν πρόσωπα ως επικίνδυνα ενώ δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Αλλά λογικό είναι να μη θυμόμαστε ακριβώς ποιος είπε τι, αφού δεν γνωριζόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν τις ίδιες επιφυλάξεις όσοι τις εχουν. Εγώ με πάρα πολλά που γράφει η @anemoni1989 συμφωνώ πχ. Με πολλά άλλα απλώς δεν μπορώ να καταλάβω τι σκέφτεται. Κάπως έτσι είναι κ για τις υπόλοιπες. Κι εγώ θεωρώ ότι υπάρχει μια στοχευμένη διαχείριση πληροφοριών. Δεν το λέω παραπληροφόρηση απλώς κ μόνο γιατί δεν θέλω να χρησιμοποιήσω έναν βαρύ χαρακτηρισμό για πράγματα που δεν γνωρίζω. Για τη δική μου υπουργό που γνωρίζω, το λέω ευθέως ότι έχει πει και συνεχίζει να λέει μόνο ψέματα και παραπληροφορεί σκόπιμα και το γράφω κ επώνυμα στο φβ σε διάφορες συζητήσεις μεταξύ φίλων ή σε ομα΄δες. Για τον Τσιόδρα ή τον εξαφανισμένο υπουργό υγείας, δεν μπορώ να το πω. Αλλά όλοι καταλαβαίνουμε ότι η πληροφόρηση είναι κατευθυνόμενη. Σ αυτό καμιά μας δεν διαφωνεί. Αλλά κ εγώ πχ στο θέμα των θανάτων με ή από κορονοϊό, δεν το θεωρώ παραπληροφόρηση. Πώς ξέρουμε ότι δεν επιτάχυνε ο ιός κάποια διαδικασία; Και πώς αποκλείουμε το ότι μπορεί να επιτάχυνε; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

 

Μα δεν είπα ότι το είπε ή υπονόησε κάποια. ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ εννοουν κάποιες αυτό. Γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοούν ή υπονοούν. Αν κανουν κωλοτουμπες εσκεμμένα (και με τι σκοπό) ή αν τις κάνουν λογω λαθων κ άγνοιας που προσπαθούν να καλυψουν. Αλλά δεν μου απαντάει κανείς, οπότε με την απορία θα μείνω κ θα κατηγορούμαι και για πράγματα που δεν είπα. Δεν μίλησα ούτε για δημοσίους κινδύνους, ούτε για μαύρους χειμώνες ούτε τίποτα. Απλώς αναρωτιέμαι τι πιστευετε ότι έχουν ως κίνητρο

Θεωρώ πως παραπληροφορούν, ανάλογα τί θέλουν να "πετύχουν " κάθε φορά. Αρχικά που δεν είχαμε αρκετές μάσκες, ήταν κακό να τις φοράμε. Μετά υπήρξε υποχρέωση και "στο καπάκι" έντονη σύσταση. Έκλεισαν τα σχολεία γιατί τα παιδιά ήταν "βόμβες" και μετέδιδαν τον ιό ως ασυμπτωματικά. Τώρα που θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία, τα παιδιά δεν μεταδίδουν τον ιό. Τώρα έχουν δεί ότι η οικονομία ψυχορραγεί και θα αρχίσουν να αναιρούν πολλά. Γενικά όλα δείχνουν ότι δεν υπήρχε κάποιο πλάνο για το μετά. Προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν  δίνω πια σημασία στο τί λένε γιατί κατά πάσα πιθανότητα, την επόμενη θα πούν κάτι άλλο. Γι αυτό και πράττω όπως μου υπαγορεύει η λογική μου. Αυτό είναι άσχετο με το αν θεωρώ ότι ο ιός είναι επικίνδυνος ή μη. Δεν έχει καμία σημασία για σένα ή κάποιον άλλο το τί πιστεύω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Θεωρώ πως παραπληροφορούν, ανάλογα τί θέλουν να "πετύχουν " κάθε φορά. Αρχικά που δεν είχαμε αρκετές μάσκες, ήταν κακό να τις φοράμε. Μετά υπήρξε υποχρέωση και "στο καπάκι" έντονη σύσταση. Έκλεισαν τα σχολεία γιατί τα παιδιά ήταν "βόμβες" και μετέδιδαν τον ιό ως ασυμπτωματικά. Τώρα που θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία, τα παιδιά δεν μεταδίδουν τον ιό. Τώρα έχουν δεί ότι η οικονομία ψυχορραγεί και θα αρχίσουν να αναιρούν πολλά. Γενικά όλα δείχνουν ότι δεν υπήρχε κάποιο πλάνο για το μετά. Προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν  δίνω πια σημασία στο τί λένε γιατί κατά πάσα πιθανότητα, την επόμενη θα πούν κάτι άλλο. Γι αυτό και πράττω όπως μου υπαγορεύει η λογική μου. Αυτό είναι άσχετο με το αν θεωρώ ότι ο ιός είναι επικίνδυνος ή μη. Δεν έχει καμία σημασία για σένα ή κάποιον άλλο το τί πιστεύω.

Αυτό που λες είναι λογικότατο. Από αυτό όμως, με το οποίο νομίζω δεν διαφωνεί κανείς, μέχρι το ότι άδικα έγιναν όλα αυτά και διάφορα άλλα, που δεν κατάλαβα εν τελει αν τα είπε κάποια ή απλώς άδικα τρωγόμαστε, υπάρχει μια απόσταση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αλλά όλοι καταλαβαίνουμε ότι η πληροφόρηση είναι κατευθυνόμενη. Σ αυτό καμιά μας δεν διαφωνεί.

 

Ούτε εγώ διαφωνώ. Αλλα αυτό το εσκεμμένα, σκόπιμα, κατευθυνόμενα, προσπαθώ να καταλάβω. Ποιος είναι δηλαδή ο σκοπός. Γιατί όταν λέμε ότι κάτι γίνεται εσκεμμένα σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος σκοπός. Ποιος είναι αυτός; Τι πιστεύει κάθε άνθρωπος. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Εγω είπα ότι πιστεύω ότι θέλουν να καλύψουν λάθη ή να τους έχουν όλους ικανοποιημένους. Υπάρχει κάτι άλλο που πιστεύει κάποιος άλλος; Αυτό προσπαθώ να ρωτήσω τόση ώρα αλλά μάλλον κάτι δεν λέω καλά κ παρεξηγουμαι.

 

Στο θέμα των θανάτων ούτε εγώ το θεωρώ παραπληροφόρηση κ λάθος αλλά αυτό το εξαντλήσαμε. Στις άλλες αλλαγές αναφέρομαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ούτε εγώ διαφωνώ. Αλλα αυτό το εσκεμμένα, σκόπιμα, κατευθυνόμενα, προσπαθώ να καταλάβω. Ποιος είναι δηλαδή ο σκοπός. Γιατί όταν λέμε ότι κάτι γίνεται εσκεμμένα σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος σκοπός. Ποιος είναι αυτός; Τι πιστεύει κάθε άνθρωπος. Αυτό προσπαθώ να καταλάβω. Εγω είπα ότι πιστεύω ότι θέλουν να καλύψουν λάθη ή να τους έχουν όλους ικανοποιημένους. Υπάρχει κάτι άλλο που πιστεύει κάποιος άλλος; Αυτό προσπαθώ να ρωτήσω τόση ώρα αλλά μάλλον κάτι δεν λέω καλά κ παρεξηγουμαι.

Κι εγώ αναρωτιέμαι αν πχ η @anemoni1989 θεωρεί ότι έτσι για την πλάκα όλες οι καπιταλιστικές κυβερνήσεις αποφάσισαν να καταστρέψουν την οικονομία των κρατών τους. Δεν το λέω ειρωνικά, απλώς δεν καταλαβαίνω τι εννοεί. Ή για την @kine που λέει ότι τα μέτρα αποστασιοποίησης ήρθαν για να μείνουν, πάλι δεν καταλαβαίνω, θεωρεί ότι υπάρχει κάποιο σχέδιο οι άνθρωποι να μην έχουν επαφές μεταξύ τους; Δεν ρωτάω ειρωνικά κ εγώ, απλώς αφήνονται κάποια κενά που μου δημιουργούν απορίες. 

Κατά  τ άλλα την πληροφόρηση τη θεωρώ κατευθυνόμενη σκόπιμα. Για κάλυψη ελλείψεων υλικών ή δικών τους, για δικαιολόγηση πολιτικών κλπ. Και για ψυχολογική χειραγώγηση φυσικά βλ την περίφημη συνωνιστισμένη παραλία της Θεσ/νικης  - κ πάλι όμως ο συνωστισμός ενοχλεί κατά το δοκούν κ συμφέρον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Θεωρώ πως παραπληροφορούν, ανάλογα τί θέλουν να "πετύχουν " κάθε φορά. Αρχικά που δεν είχαμε αρκετές μάσκες, ήταν κακό να τις φοράμε. Μετά υπήρξε υποχρέωση και "στο καπάκι" έντονη σύσταση. Έκλεισαν τα σχολεία γιατί τα παιδιά ήταν "βόμβες" και μετέδιδαν τον ιό ως ασυμπτωματικά. Τώρα που θέλουν να ανοίξουν τα σχολεία, τα παιδιά δεν μεταδίδουν τον ιό. Τώρα έχουν δεί ότι η οικονομία ψυχορραγεί και θα αρχίσουν να αναιρούν πολλά. Γενικά όλα δείχνουν ότι δεν υπήρχε κάποιο πλάνο για το μετά. Προσωπικά δεν τους εμπιστεύομαι και δεν  δίνω πια σημασία στο τί λένε γιατί κατά πάσα πιθανότητα, την επόμενη θα πούν κάτι άλλο. Γι αυτό και πράττω όπως μου υπαγορεύει η λογική μου. Αυτό είναι άσχετο με το αν θεωρώ ότι ο ιός είναι επικίνδυνος ή μη. Δεν έχει καμία σημασία για σένα ή κάποιον άλλο το τί πιστεύω.

 

Σόρρυ γράφαμε ταυτόχρονα κ δεν είδα ότι απάντησες. Δεν ρωτάω τι πιστεύετε για κουτσομπολιό βρε κορίτσια ούτε για να σας πάρω κανένα πιστοποιητικό φρονημάτων. Προφανώς δεν έχει σημασία για εμένα τι πιστεύει η Μαρία, η Άννα, η Μάρθα, δεν σας ξέρω! Απόψεις ρωτάω για να δω αν μπορεί να υπάρχει κάτι άλλο που σκέφτεται κάποιος κι εγω δεν το έχω σκεφτεί. Συζήτηση κάνουμε!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna said:

Δεν σε είπε κανείς ψυχοπαθή. Σε θεωρώ αρκετά έξυπνη για να το καταλάβεις και είμαι βέβαιη ότι κατάλαβες τί έγραψα.

Κατάλαβα τι έγραψες (το ξαναδιάβασα γιατί αρχικά το πέρασα στα γρήγορα), δεν το πήρα προσωπικά. Υπάρχει όμως μία  ομάδα των ανθρώπων (που σε αυτή συγκαταλέγομαι και εγώ) που φοβάται, δεν θα κλειστούμε σπίτι δεν θα σταματήσει η ζωή μας, προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στην νέα κανονικότητα με κομμένη την ανάσα.

Εγώ τουλάχιστον έτσι είμαι.

Και βόλτα βγαίνω και το παιδί μου όλο το απόγευμα έξω το έχω και παίζει, όμως φοβάμαι, φοβάμαι τον πρώτο πυρετό που θα δω, φοβάμαι τον πρώτο βήχα που θα ακούσω , δεν του το δειχνω δεν τον κόβω από την ζωή του όμως φοβάμαι, τρέμω την στιγμή που θα πρέπει να τον στείλω σχολείο στον Σεπτέμβριο, ίσως αν δεν είχε το άσθμα να ήμουν πιο χαλαρή, όμως με όσα έχει περάσει το παιδί μου δεν μπορώ να είμαι. Καταλαβαίνω πως μπορεί να σου ακούγομαι υπερβολική όμως έτσι νιώθω αλήθεια.

Δεν θα κρίνω κανέναν που είναι πιο χαλαρός από εμένα, δεν θα κρίνω κανέναν που δεν έχει πάρει στα σοβαρά όλο αυτό που γίνεται, ούτε θα χαρακτηρίσω κανέναν φυσικά, όμως δεν σου κρύβω πως τους φίλους μου που έχουν την νοοτροπία ''έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα αν κολλήσουμε'' θα τους αποφύγω αυτόν τον καιρό, όσο και αν τους αγαπώ όσο και αν μου έχουν λείψει η χαλαρότητα τους μου δημιουργεί ανασφάλεια .

Just now, anemoni1989 said:

Το προβλημα όμως είναι ότι εσένα δεν σε είπε κανείς ψυχοπαθή. Όσες όμως εκφράσαμε μια αντίθετη άποψη χαρακτηριστηκαμε επικίνδυνες, δημόσιοι κίνδυνοι, συνομωσιολογοι, ότι θα φέρουμε την καταστροφή στη χώρα, μαύρα φθινόπωρα κλπ κλπ κλπ.

 

Γενικά η συζήτηση έχει αρχίσει λίγο να ξεφεύγει.

Κανείς δεν προσπαθεί να αλλάξει την άποψη του άλλου, απλά υπάρχουν στιγμές που δημιουργείτε ένταση γιατί κάποιος δεν μπορεί να δεχθεί ως κάτι σωστό κάτι που δεν πλησιάζει στα δικά του δεδομένα.

Εγώ πχ δεν συμμερίζομαι καθόλου την δική σου άποψη, ούτε σε σχέση με τον θάνατο, ούτε σε σχέση με τον ιό, όμως δεν σε έχω χαρακτηρίσει γιατί ειλικρινά σέβομαι την άποψη σου, δεν την δέχομαι όμως την σέβομαι.

Εξακολουθώ να μην βλέπω καμία κακή πρόθεση και καμία διάθεση κριτικής από κοπέλες με διαφορετική άποψη από εσένα.

Εσύ μπορείς να δεχθείς πως δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε? (δεν ρωτάω με ειρωνική διάθεση) .

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Κατάλαβα τι έγραψες (το ξαναδιάβασα γιατί αρχικά το πέρασα στα γρήγορα), δεν το πήρα προσωπικά. Υπάρχει όμως μία  ομάδα των ανθρώπων (που σε αυτή συγκαταλέγομαι και εγώ) που φοβάται, δεν θα κλειστούμε σπίτι δεν θα σταματήσει η ζωή μας, προσπαθούμε να προσαρμοστούμε στην νέα κανονικότητα με κομμένη την ανάσα.

Εγώ τουλάχιστον έτσι είμαι.

Και βόλτα βγαίνω και το παιδί μου όλο το απόγευμα έξω το έχω και παίζει, όμως φοβάμαι, φοβάμαι τον πρώτο πυρετό που θα δω, φοβάμαι τον πρώτο βήχα που θα ακούσω , δεν του το δειχνω δεν τον κόβω από την ζωή του όμως φοβάμαι, τρέμω την στιγμή που θα πρέπει να τον στείλω σχολείο στον Σεπτέμβριο, ίσως αν δεν είχε το άσθμα να ήμουν πιο χαλαρή, όμως με όσα έχει περάσει το παιδί μου δεν μπορώ να είμαι. Καταλαβαίνω πως μπορεί να σου ακούγομαι υπερβολική όμως έτσι νιώθω αλήθεια.

Δεν θα κρίνω κανέναν που είναι πιο χαλαρός από εμένα, δεν θα κρίνω κανέναν που δεν έχει πάρει στα σοβαρά όλο αυτό που γίνεται, ούτε θα χαρακτηρίσω κανέναν φυσικά, όμως δεν σου κρύβω πως τους φίλους μου που έχουν την νοοτροπία ''έλα μωρέ δεν έγινε και τίποτα αν κολλήσουμε'' θα τους αποφύγω αυτόν τον καιρό, όσο και αν τους αγαπώ όσο και αν μου έχουν λείψει η χαλαρότητα τους μου δημιουργεί ανασφάλεια .

 

Γενικά η συζήτηση έχει αρχίσει λίγο να ξεφεύγει.

Κανείς δεν προσπαθεί να αλλάξει την άποψη του άλλου, απλά υπάρχουν στιγμές που δημιουργείτε ένταση γιατί κάποιος δεν μπορεί να δεχθεί ως κάτι σωστό κάτι που δεν πλησιάζει στα δικά του δεδομένα.

Εγώ πχ δεν συμμερίζομαι καθόλου την δική σου άποψη, ούτε σε σχέση με τον θάνατο, ούτε σε σχέση με τον ιό, όμως δεν σε έχω χαρακτηρίσει γιατί ειλικρινά σέβομαι την άποψη σου, δεν την δέχομαι όμως την σέβομαι.

Εξακολουθώ να μην βλέπω καμία κακή πρόθεση και καμία διάθεση κριτικής από κοπέλες με διαφορετική άποψη από εσένα.

Εσύ μπορείς να δεχθείς πως δεν μπορούμε όλοι να συμφωνούμε? (δεν ρωτάω με ειρωνική διάθεση) .

 

Μα εγώ δεν χαρακτήρισα καμία. Αντίθετα έχω πει πολλάκις ότι αποδέχομαι τη διαφορετική άποψη. Αλλά δεν ανέχομαι να με χαρακτηρίζουν κακοπροαίρετα και εμένα και άλλους με παρόμοιες με τις δικές μου απόψεις. Εν τώ μεταξύ, πραγματικα, οι επιθεσεις εδώ μέσα, με χαρακτηρισμούς κλπ έχουν γίνει από μέλη που είναι φανατικά (έστω κι αν είναι υπερβολικός αυτός ο χαρακτηρισμός) υπέρ των περιορισμων και των μέτρων κλπ κλπ κλπ... Εμείς που δηλώσαμε πως "ναι, μεν, αλλά..." , ούτε χαρακτηρισαμε κανέναν, ούτε επίθεση κάναμε και παρόλα αυτά βρισκόμαστε απολογούμενες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...