Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

8 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Ναι, μπορεί και οι ίδιοι οι γονείς να μην έχουν καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να εκπαιδεύσουν ένα παιδί στην τουαλέτα. Σημαντικό για την εξέλιξή του. 

Θέλεις να τους μιλήσεις γτ νομίζεις ότι το παιδί έχει κάποιο αναπτυξιακό πρόβλημα ή να τους κάνεις παρατήρηση ότι δε βοηθούν το παιδί να εξελιχθεί και το κρατάνε πίσω; αυτά είναι 2 διαφορετικά πράγματα που αλληλοεπηρεαζονται βέβαια. Αλλά θα ήμουν πολύ προσεχτική, ειδικά αν οι γονείς δεν είναι ανοιχτοί να συζητήσουν τέτοια θέματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

12 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

υπάρχουν άνθρωποι που δεν θε΄λουν να δίνουν πληροφορίες για τα παιδιά τους, ακόμα κι αν αυτά είν απολύτως υγιή και με φυσιολογική ανάπτυξη. Ή ρωτάς πράγματα και σου δίνουν πληροφορίες με το σταγονόμετρο λες και ρώτησες κάτι αδιάκριτο. Οπότε θα έλεγα να το αποδεχτείς, ειδικά όταν υπαρχει  υποψία κάποιου προβλήματος.

 

Εγώ είμαι από αυτούς τους ανθρώπους. Και ειλικρινά όπως δεν κάνω εγώ προσωπικές ερωτήσεις, δεν θέλω να μου κάνουν. Ή δεν θέλω να με ρωτούν πληροφορίες για πράγματα που δεν τους αφορούν στην τελική.

Αν μία συνάδελφος άρχιζε και μου έκανε πολλές ερωτήσεις για το παιδί μου ή ένιωθα ότι το περνάει από ακτινογραφία όποτε το συναντάει, θα με ενοχλούσε πολύ.

Αυτό ισχύει για όλα τα θέματα. Όχι μόνο για τα παιδιά. Βλέπεις άλλους ανθρώπους, τους λες "καλημέρα, τι κάνεις;" και σου λένε την ιστορία της ζωής τους με λεπτομέρειες. Αν ρωτήσετε εμένα τι κάνω, θα σας απαντήσω ότι είμαι καλά, και ας μην είμαι.

 

Το ότι δεν έχει βγάλει την πάνα ένα παιδί και δεν το δέχεται ο παιδικός για να έχουν την βολή τους οι νηπιαγωγοί είναι πολύ συνηθισμένο. Προφανώς δεν έχουν βγάλει όλα τα παιδιά την πάνα στα 2,5.

Αν και πρέπει να επισημάνω, ότι ο παιδικός μπορεί μόνο να σε αποτρέψει να γράψεις το παιδί. Δεν μπορεί επισήμως να μην δεχτεί παιδί λόγω πάνας.

 

9 ώρες πρίν, popi76 είπε:

Ναι, μπορεί και οι ίδιοι οι γονείς να μην έχουν καταλάβει πόσο σημαντικό είναι να εκπαιδεύσουν ένα παιδί στην τουαλέτα. Σημαντικό για την εξέλιξή του. 

 

Δεν παίζει αυτό που λες. Το παιδί που είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα, θα την βγάλει έτσι κι αλλιώς. Θα αρχίσει να ενοχλείται και το ίδιο. Μην τα ρίχνουμε όλα στην "εκπαίδευση". Αν βγάλει την πάνα είναι επειδή οι γονείς ασχολήθηκαν, αν δεν την βγάλει είναι επειδή οι γονείς δεν προσπαθούν αρκετά ή δεν έχουν καταλάβει πόσο σημαντικό είναι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Εγώ είμαι από αυτούς τους ανθρώπους. Και ειλικρινά όπως δεν κάνω εγώ προσωπικές ερωτήσεις, δεν θέλω να μου κάνουν. Ή δεν θέλω να με ρωτούν πληροφορίες για πράγματα που δεν τους αφορούν στην τελική.

Αν μία συνάδελφος άρχιζε και μου έκανε πολλές ερωτήσεις για το παιδί μου ή ένιωθα ότι το περνάει από ακτινογραφία όποτε το συναντάει, θα με ενοχλούσε πολύ.

Αυτό ισχύει για όλα τα θέματα. Όχι μόνο για τα παιδιά. Βλέπεις άλλους ανθρώπους, τους λες "καλημέρα, τι κάνεις;" και σου λένε την ιστορία της ζωής τους με λεπτομέρειες. Αν ρωτήσετε εμένα τι κάνω, θα σας απαντήσω ότι είμαι καλά, και ας μην είμαι.

 

Το ότι δεν έχει βγάλει την πάνα ένα παιδί και δεν το δέχεται ο παιδικός για να έχουν την βολή τους οι νηπιαγωγοί είναι πολύ συνηθισμένο. Προφανώς δεν έχουν βγάλει όλα τα παιδιά την πάνα στα 2,5.

Αν και πρέπει να επισημάνω, ότι ο παιδικός μπορεί μόνο να σε αποτρέψει να γράψεις το παιδί. Δεν μπορεί επισήμως να μην δεχτεί παιδί λόγω πάνας.

 

 

Δεν παίζει αυτό που λες. Το παιδί που είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα, θα την βγάλει έτσι κι αλλιώς. Θα αρχίσει να ενοχλείται και το ίδιο. Μην τα ρίχνουμε όλα στην "εκπαίδευση". Αν βγάλει την πάνα είναι επειδή οι γονείς ασχολήθηκαν, αν δεν την βγάλει είναι επειδή οι γονείς δεν προσπαθούν αρκετά ή δεν έχουν καταλάβει πόσο σημαντικό είναι...

Άκουσα  πάντως πρόσφατα  περίπτωση από γνωστή που το παιδί το πήραν παιδικό με πάνα και τώρα τη φωνάζουν κάθε φορά που τα κανει να το αλλάξει γτ η νηπιαγωγός είναι μόνη της και δεν προλαβαίνει! Τι θέμα κι αυτό! Πάντως στο θεμα της εκπαιδευσης στην τουαλετα διαφωνώ. Πιστεύω δλδ είναι και θέμα ετοιμότητας των γονιών. Το παιδί μπορεί να είναι έτοιμο και να στο εκφράζει με τον τροπο του αλλά εσύ σαν γονιός να μην ανταποκρίνεσαι άμεσα. Είναι μαλιστα κάτι που με απασχολεί το τελευταίο διάστημα για τη μικρή μου γιατί είμαστε σε φάση εκπαιδευσης. Και θα σου δώσω μερικά παραδείγματα. Ήμασταν τις προάλλες καπου έξω σε ένα καφέ που κι εγώ η ίδια δεν τολμώ να πάω τουαλέτα εκτός αν είναι έκτακτη ανάγκη. Κάποια στιγμή μου λέει η μικρή "μαμά κακα" , εκείνη τη στιγμή μη ξέροντας που να την πάω της είπα κανε τα στο παμπερς ή θα περιμένεις σε λίγο που  θα πάμε σπίτι. Τελείως λάθος από μεριάς μου αλλά πελαγωσα εκείνη τη στιγμή γτ δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τετοιο.  Έδωσα το σήμα στο παιδι ότι είναι οκ να τα κάνει στην πάνα. Αν αυτό συμβαίνει κατ' επανάληψη σίγουρα  κάποια στιγμή θα σταματήσει να τα λέει. Επίσης από άλλη μαμά που το αγοράκι της ήταν 3+ όταν τη ρώτησα αν κάνουν προσπάθειες για να καθαρίσει μου είπε ότι έξω για παράδειγμα το αφήνει χωρίς πάνα αλλά μέσα όχι γτ φοβάται μην της λερώσει το παρκέ και αφήσει σημάδι!!  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Άκουσα  πάντως πρόσφατα  περίπτωση από γνωστή που το παιδί το πήραν παιδικό με πάνα και τώρα τη φωνάζουν κάθε φορά που τα κανει να το αλλάξει γτ η νηπιαγωγός είναι μόνη της και δεν προλαβαίνει! Τι θέμα κι αυτό! Πάντως στο θεμα της εκπαιδευσης στην τουαλετα διαφωνώ. Πιστεύω δλδ είναι και θέμα ετοιμότητας των γονιών. Το παιδί μπορεί να είναι έτοιμο και να στο εκφράζει με τον τροπο του αλλά εσύ σαν γονιός να μην ανταποκρίνεσαι άμεσα. Είναι μαλιστα κάτι που με απασχολεί το τελευταίο διάστημα για τη μικρή μου γιατί είμαστε σε φάση εκπαιδευσης. Και θα σου δώσω μερικά παραδείγματα. Ήμασταν τις προάλλες καπου έξω σε ένα καφέ που κι εγώ η ίδια δεν τολμώ να πάω τουαλέτα εκτός αν είναι έκτακτη ανάγκη. Κάποια στιγμή μου λέει η μικρή "μαμά κακα" , εκείνη τη στιγμή μη ξέροντας που να την πάω της είπα κανε τα στο παμπερς ή θα περιμένεις σε λίγο που  θα πάμε σπίτι. Τελείως λάθος από μεριάς μου αλλά πελαγωσα εκείνη τη στιγμή γτ δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τετοιο.  Έδωσα το σήμα στο παιδι ότι είναι οκ να τα κάνει στην πάνα. Αν αυτό συμβαίνει κατ' επανάληψη σίγουρα  κάποια στιγμή θα σταματήσει να τα λέει. Επίσης από άλλη μαμά που το αγοράκι της ήταν 3+ όταν τη ρώτησα αν κάνουν προσπάθειες για να καθαρίσει μου είπε ότι έξω για παράδειγμα το αφήνει χωρίς πάνα αλλά μέσα όχι γτ φοβάται μην της λερώσει το παρκέ και αφήσει σημάδι!!  

 

Όταν είναι έτοιμο το παιδί, δεν κάνει ατυχήματα και είναι σε θέση να τα κρατήσει. 

 

Δεν είναι τελείως λάθος αυτό που έκανες. Της είπες ότι μπορούσε να τα κρατήσει. Αν δεν τα κατάφερε προφανώς δεν είναι εντελώς έτοιμη. Εξήγησέ της ότι έξω είναι βρώμικα και προσπαθούμε να το αποφεύγουμε. Πηγαίνουμε πριν φύγουμε από το σπίτι ή μετά κρατιόμαστε... Και έξω πηγαίνουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Για τέτοιες περιπτώσεις προμηθεύσου καλύμματα, μαντηλάκια κτλ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Όταν είναι έτοιμο το παιδί, δεν κάνει ατυχήματα και είναι σε θέση να τα κρατήσει. 

 

Δεν είναι τελείως λάθος αυτό που έκανες. Της είπες ότι μπορούσε να τα κρατήσει. Αν δεν τα κατάφερε προφανώς δεν είναι εντελώς έτοιμη. Εξήγησέ της ότι έξω είναι βρώμικα και προσπαθούμε να το αποφεύγουμε. Πηγαίνουμε πριν φύγουμε από το σπίτι ή μετά κρατιόμαστε... Και έξω πηγαίνουμε μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Για τέτοιες περιπτώσεις προμηθεύσου καλύμματα, μαντηλάκια κτλ.

 

 

Ναι η μικρή κρατήθηκε.. Αλλά μέχρι να πάμε σπίτι ήταν τόσο κουρασμένη που κοιμηθηκε και τελικά κακα έκανε την άλλη μέρα!  Σίγουρα μου δείχνει ότι είναι είναι σε θέση να κρατηθεί απλά λέω ότι σε ένα παιδί που τώρα ακόμα μαθαίνει αν γίνει κατ' επανάληψη περνάς λάθος μνμ και μπορεί να σταματήσει την προσπάθεια. Αν δλδ παρόλα που το παιδί τα λέει κι ο γονιος συνεχίζει να του φορά την πάνα και να του λεει καντα εκεί, δείχνει ότι ο γονιός κρατάει πίσω το παιδί. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Astrien είπε:

Ναι η μικρή κρατήθηκε.. Αλλά μέχρι να πάμε σπίτι ήταν τόσο κουρασμένη που κοιμηθηκε και τελικά κακα έκανε την άλλη μέρα!  Σίγουρα μου δείχνει ότι είναι είναι σε θέση να κρατηθεί απλά λέω ότι σε ένα παιδί που τώρα ακόμα μαθαίνει αν γίνει κατ' επανάληψη περνάς λάθος μνμ και μπορεί να σταματήσει την προσπάθεια. Αν δλδ παρόλα που το παιδί τα λέει κι ο γονιος συνεχίζει να του φορά την πάνα και να του λεει καντα εκεί, δείχνει ότι ο γονιός κρατάει πίσω το παιδί. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον.

 

Εντάξει μπορεί να συμβεί και αυτό, αλλά και πάλι προσωρινά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien είπε:

Πιστεύω δλδ είναι και θέμα ετοιμότητας των γονιών. Το παιδί μπορεί να είναι έτοιμο και να στο εκφράζει με τον τροπο του αλλά εσύ σαν γονιός να μην ανταποκρίνεσαι άμεσα. Είναι μαλιστα κάτι που με απασχολεί το τελευταίο διάστημα για τη μικρή μου γιατί είμαστε σε φάση εκπαιδευσης

Θα συμφωνησω απόλυτα με αυτο σου το σχόλιο! 

  Εγώ δεν έχω έρθει ακόμα αντιμέτωπη με τέτοια κατάσταση γιατί ο μικρός μου δυστυχώς είναι δυσκοιλιος και αν του έρθει ή ανάγκη του εξω κρατιέται χωρίς καν να μου το πει. Ίσως ένα φορητό γιογιό να βοηθούσε στην περίπτωση σας! 

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμης που παρεμβαίνω με τη λίγο αςχέτη απορία, αλλά δεν κρατήθηκα. ειναι τόσο ελκυστικές οι τουαλέτες των σχολείων που έχουν διάθεση τα παιδάκια να πάνε; θυμαμαι προνήπιο που ημουν 3,5 οτι μολις τις ειδα, αποφασισα οτι δεν θα παω ποτε κ οντως ως μαθητρια οοοοολα τα χρονια πηγα ελάχιστες φορες. κυριως γυμνάσιο λυκειο για να αλλαξω σερβιέτα, που κι αυτο το σκεφτομουν με αηδια. δεν θυμαμαι αν ηταν απελπιστικά βρώμικες κ δεν ηθελα, σιγουρα δεν μ αρεσε που ηταν τουρκικές κ γενικα δεν μου αρεσε ουτε για πλυσιμο χεριων να πηγαινω. Γι αυτο απορω τωρα με την τοση ανεση που λετε οτι πανε τα παιδακια στην τουαλετα. εχουν αναβαθμιστεί τοσο οι εγκαταστάσεις στα δημοσια σχολεια; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Συγγνώμης που παρεμβαίνω με τη λίγο αςχέτη απορία, αλλά δεν κρατήθηκα. ειναι τόσο ελκυστικές οι τουαλέτες των σχολείων που έχουν διάθεση τα παιδάκια να πάνε; θυμαμαι προνήπιο που ημουν 3,5 οτι μολις τις ειδα, αποφασισα οτι δεν θα παω ποτε κ οντως ως μαθητρια οοοοολα τα χρονια πηγα ελάχιστες φορες. κυριως γυμνάσιο λυκειο για να αλλαξω σερβιέτα, που κι αυτο το σκεφτομουν με αηδια. δεν θυμαμαι αν ηταν απελπιστικά βρώμικες κ δεν ηθελα, σιγουρα δεν μ αρεσε που ηταν τουρκικές κ γενικα δεν μου αρεσε ουτε για πλυσιμο χεριων να πηγαινω. Γι αυτο απορω τωρα με την τοση ανεση που λετε οτι πανε τα παιδακια στην τουαλετα. εχουν αναβαθμιστεί τοσο οι εγκαταστάσεις στα δημοσια σχολεια; 

 

Στο νηπιαγωγείο εμάς ήταν πολύ καθαρές και με παιδικές κουρτίνες.

Στο Δημοτικό όντως είναι ένα αίσχος...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Εντάξει μπορεί να συμβεί και αυτό, αλλά και πάλι προσωρινά.

Ναι προσωρινά..  Πιστεύω οτι μπορεί να συμβεί μέχρι το παιδί να είναι σε ηλικία να σου πει αν είναι επείγον/αν αντέχει να περιμένει ή όχι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Στο νηπιαγωγείο εμάς ήταν πολύ καθαρές και με παιδικές κουρτίνες.

Στο Δημοτικό όντως είναι ένα αίσχος...

Νομιζα εντωμεταξύ ότι έγραφα στο άλλο θέμα για το προνήπιο στα 4 χρόνια που συζητούσατε κ εκεί για τουαλέτα. γιατί μου κάνει εντύπωση όλη αυτή η προθυμία να πηγάινουν τα παιδάκια στις σχολικές τουαλέτες!!! 

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Όταν μιλάς για οποιοδήποτε πρόβλημα υγείας σε παιδί, από πρόβλημα ακοής, όρασης, ομιλίας, συμπεριφοράς , πολλοί γονείς αντί να ακούσουν το ενδιαφέρον ή την προτροπή να δουν ειδικό, ακούν μέσα στο μυαλό τους ότι αποκάλεσες το παιδί τους ηλίθιο. Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο να κρατηθείς όταν βλέπεις ένα παιδί με σαφείς δυσκολίες και ξέρεις ότι αν ήταν το δικό σου θα έψαχνες διαγνώσεις και θεραπείες για να το βοηθήσεις, αλλά δε νιώθουν όλοι έτσι. Αν ο γονιός δε θέλει να δει, δε θα δει και θα θυμώσει. Μπορεί να είναι προφανές σε οποιονδήποτε τρίτο ότι ο μικρός Γιαννάκης έχει πρόβλημα άρθρωσης ή ακράτειας αλλά ο γονιός που δε θέλει να δει θα σου πει ότι διάβασε στο διαδίκτυο ότι και ο Αϊνστάιν άργησε να μιλήσει, ή για τον ανιψιό του τριτοξάδερφου του γείτονα που κατουριόταν μέχρι τα 10 αλλά μετά έγινε πυρηνηικός επιστήμονας. Αν δε θες να δεις, δε βλέπεις, και στα παιδιά υπάρχουν τόσο οι γονείς που ψειρίζουν τα πάντα μέχρι υστερίας, όσο και αυτοί που αρνούνται να δουν το προφανές.

ΑΡΓΚ, μάλλον μιλάμε για την περίπτωση που αρνούνται να δουν το προφανές. 

6 ώρες πρίν, elenip είπε:

 

To ότι δεν δέχεται ένα παιδί ένας παδικός με την πάνα είναι στους κανόνες λειτουργίας του, δηλαδή δεν έχει βγάλει την πάνα το παιδί δεν το παίρνουμε, δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει κάποιο ζήτημα με το παιδί, υπάρχουν παιδιά που καθυστερούν να βγάλουν την πάνα χωρίς να υπάρχει κάποιος αναπτυξιακός παράγοντας. Οπότε το ότι δεν το δέχτηκαν το παιδί δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα θορυβηθεί ο γονιός. Εάν υπάρχουν ζητήματα με το παιδί αργά ή γρήγορα θα τα συνειδητοποιήσει, όπως σου έγραψα και νωρίτερα εγώ δεν θα έλεγα κάτι εφόσον δεν η σχέση είναι πιο πολύ τυπική παρά φιλική.

Οι γονείς θορυβήθηκαν γιατί είχαν σίγουρη την θέση και δεν είχαν καταλάβει ότι οι δημόσιοι παιδικοί ζητούν την απαλλαγή από την πάνα. Τώρα η οικονομική επιβάρυνση θα είναι μεγάλη. Δεν είναι ότι προσπάθησαν να βγάλουν την πάνα, δεν προσπάθησαν καν μέχρι τώρα. Αυτό είναι το πρόβλημα. Άρα είναι θέμα των γονιών. Όταν λέω αναπτυξιακό πρόβλημα, εννοώ ότι έρχεται γενικά πίσω στην εξέλιξή του. Δεν ξέρω όμως αν συνυπάρχει και πρόβλημα άλλο που δεν έχει εντοπιστεί. 

Φυσικά δεν επιθυμώ να επέμβω σε μια οικογένεια, αλλά τι θα γίνει με αυτό το παιδί; Πώς θα βοηθηθεί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, popi76 είπε:

Φυσικά δεν επιθυμώ να επέμβω σε μια οικογένεια, αλλά τι θα γίνει με αυτό το παιδί; Πώς θα βοηθηθεί;

Δυστυχώς δεν θα είναι το μόνο παιδί που οι γονεις του δεν αντιλαμβανονται ή δεν αξιολογούν οπως πρεπει τος δυσκολιες.... αν κ ευχομαι να μην ειναι κ απλως να μην εχεις ολη την πληροφορηση κ οι γονεις να το παρακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

Εγω όταν μου λέει κακά η τσισα αν δε μου αρέσουν οι τουαλετες την πάω όπου ναναι, σε κάνα δεντρο, όπου  βρω γωνία... Ξέρω ότι δεν είναι το πιο σωστό αλλά το κάνω...αρκεί να μη φαινόμαστε αλλά και να μας δει κανείς δεν μας έχουν πει τίποτα. Αλλά και να μου πουν θα απαντήσω πως πιο καθαρός είναι ο κωλος μας από το δρόμο. :Pτώρα άμα λέει κακά είναι ένα θέμα δε μας έχει τύχει γιατί μετά θα πρέπει να τα μαζέψω :Dαχου μωρέ. Μόνο εγώ συγκινουμαι άραγε με όλες αυτές τις περιπέτειες? Πολύ μου αρέσουν. :)

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

 

 

Άκου Ποπη,εχω κι εγώ φίλη όχι απλά γνωστή που είναι στη ίδια φάση. Το θέμα είναι πως όσες φορές τόλμησα να "κρίνω" τα άκουσα κι από πάνω οπότε εραψα κι εγώ το στόμα μου και είπα :γονεις έχει, μεγάλοι ανθρωοοι είναι, επαφή με την πραγματικότητα έχουν, ενημέρωση έχουν, ας πάνε στην ευχή του Θεού. Εγώ εσύ θα σώσεις τον κόσμο... Δε γινεται.. Άμα σου δώσει αφορμή μπορείς να πεις. Και οκ πες εκείνη ειναι στραβή? Άντρα δεν έχει? Πατέρα μάνα κοντινούς που ασχολούνται κατά κόρον με τα παιδιά.. Άστο καλύτερα γιατί θα βρεις και τον μπελά σου και πότε δε θα το δουν ως βοήθεια, ως ανακατωσουρα θα σε δουν μετά και θα σε κάνουν και πέρα... Αν σου δώσει αφορμή όρμα. Αλλά μέχρι τότε η καθεμία τη δουλειά της... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δυστυχώς δεν θα είναι το μόνο παιδί που οι γονεις του δεν αντιλαμβανονται ή δεν αξιολογούν οπως πρεπει τος δυσκολιες.... αν κ ευχομαι να μην ειναι κ απλως να μην εχεις ολη την πληροφορηση κ οι γονεις να το παρακολουθούν.

Εγώ έχω καταλάβει πως τέτοιοι γονείς είναι αυτοί που ασχολούνται πρώτα με τους εαυτούς τους και τους έχουν λίγο χαμένους και τελευταία τα παιδιά. Είναι γονεις που δεν τα έχουν καλά με το είναι τους.. Από κει ξεκινάει πιστεύω.. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Astrien said:

 Και θα σου δώσω μερικά παραδείγματα. Ήμασταν τις προάλλες καπου έξω σε ένα καφέ που κι εγώ η ίδια δεν τολμώ να πάω τουαλέτα εκτός αν είναι έκτακτη ανάγκη. Κάποια στιγμή μου λέει η μικρή "μαμά κακα" , εκείνη τη στιγμή μη ξέροντας που να την πάω της είπα κανε τα στο παμπερς ή θα περιμένεις σε λίγο που  θα πάμε σπίτι. Τελείως λάθος από μεριάς μου αλλά πελαγωσα εκείνη τη στιγμή γτ δεν ήμουν προετοιμασμένη για κάτι τετοιο.  Έδωσα το σήμα στο παιδι ότι είναι οκ να τα κάνει στην πάνα.

Μπορείς να πάρεις ένα φορητό γιογιο, να το έχεις πάντα μαζί σου, θα σου λύσει τα χέρια, εγώ αυτό έκανα και η αλήθεια είναι πως με βοήθησε πάρα πολύ.

Πλέον το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο γιατί όταν είμαι μόνη μου έξω δεν μπορώ να τον σηκώνω για να κάνει κακά και έτσι έχω το γιογιο.

Πάντως στην φάση της εκπαίδευσης λίγο πολύ όλοι έχουμε κάνει ότι εσύ όταν ήμασταν έξω.

10 hours ago, popi76 said:

Φυσικά δεν επιθυμώ να επέμβω σε μια οικογένεια, αλλά τι θα γίνει με αυτό το παιδί; Πώς θα βοηθηθεί;

Αν πράγματι υπάρχει κάποιο αναπτυξιακό θέμα με το παιδί θα φανεί τώρα που θα πάει παιδικό και θα ενημερωθούν οι γονείς.

(Το ότι δεν το δέχθηκαν στο δημόσιο λογω πάνας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα) .

Πάντως μην αποκλείεις το γεγονός ότι μπορεί ήδη να το έχουν κοιτάξει το θέμα, προσωπικά δεν θα έλεγα τίποτα σε κανέναν πέρα από έναν πολυ δικό μου άνθρωπο, όχι επειδή θα είχα άρνηση αλλά επειδή δεν θα ήθελα να δώσω τροφή για σχόλια στους γύρω μου για το παιδί μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Μπορείς να πάρεις ένα φορητό γιογιο, να το έχεις πάντα μαζί σου, θα σου λύσει τα χέρια, εγώ αυτό έκανα και η αλήθεια είναι πως με βοήθησε πάρα πολύ.

Πλέον το έχω μόνιμα στο αυτοκίνητο γιατί όταν είμαι μόνη μου έξω δεν μπορώ να τον σηκώνω για να κάνει κακά και έτσι έχω το γιογιο.

Πάντως στην φάση της εκπαίδευσης λίγο πολύ όλοι έχουμε κάνει ότι εσύ όταν ήμασταν έξω.

Αν πράγματι υπάρχει κάποιο αναπτυξιακό θέμα με το παιδί θα φανεί τώρα που θα πάει παιδικό και θα ενημερωθούν οι γονείς.

(Το ότι δεν το δέχθηκαν στο δημόσιο λογω πάνας δεν σημαίνει απαραίτητα ότι υπάρχει πρόβλημα) .

Πάντως μην αποκλείεις το γεγονός ότι μπορεί ήδη να το έχουν κοιτάξει το θέμα, προσωπικά δεν θα έλεγα τίποτα σε κανέναν πέρα από έναν πολυ δικό μου άνθρωπο, όχι επειδή θα είχα άρνηση αλλά επειδή δεν θα ήθελα να δώσω τροφή για σχόλια στους γύρω μου για το παιδί μου.

 

Εννοείτε αυτό το γιο γιο σαν βαλιτσάκι, σωστά;  που το τοποθετείτε στο πάτωμα της τουαλέτας (γτ και αυτό μου φαίνεται αηδιαστικό) ή κάπου εξω;  @popi76 σίγουρα αν είναι κάποιο πρόβλημα θα φανεί πιστεύω κι εγώ. Αν δεν το καταλάβει ο παιδίατρος, θα το εντοπισει η νηπιαγωγος.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Astrien said:

Εννοείτε αυτό το γιο γιο σαν βαλιτσάκι, σωστά;  που το τοποθετείτε στο πάτωμα της τουαλέτας (γτ και αυτό μου φαίνεται αηδιαστικό) ή κάπου εξω;  @popi76 σίγουρα αν είναι κάποιο πρόβλημα θα φανεί πιστεύω κι εγώ. Αν δεν το καταλάβει ο παιδίατρος, θα το εντοπισει η νηπιαγωγος.  

Δεν το βάζω ποτέ στην τουαλέτα, εγώ το βάζω πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου και ανεβάζω το παιδί εκεί-είναι ψηλό και ανοιχτό οπότε δεν υπάρχει θέμα χώρου.

Ναι εννοώ το γιογιο που είναι σαν βαλιτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, λίγο άσχετο με το κυριως θέμα αλλά επειδή αναφέρθηκε η πάνα σε σχέση με τον παιδικό. Φέτος μου είπανε ότι απαγορεύεται να μην δέχονται στον παιδικό παιδιά με πανα. Δηλαδη είναι υποχρεωμένοι να δεχθουν ολα τα παιδιά. Δεν το εψαξα αν όντως ισχύει αλλα μου το είπαν 2,3 διαφορετικά ατομα οπότε φαντάζομαι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επαιρνα το γιο γιο το κανονικό σε μια σακούλα. Αυτό που λέτε είναι ακριβό ενώ ένα απλό γιο γιο με 5 ευρώ  σε μια σακουλιτσα την ίδια δουλειά κάνει. Κι αυτό θα κάνω και στο μωρό σε λίγο καιρό δηλαδή... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δεν το βάζω ποτέ στην τουαλέτα, εγώ το βάζω πορτ παγκαζ του αυτοκινήτου και ανεβάζω το παιδί εκεί-είναι ψηλό και ανοιχτό οπότε δεν υπάρχει θέμα χώρου.

Ναι εννοώ το γιογιο που είναι σαν βαλιτσάκι.

Κι εγώ ειχα παντα μαζι μου το γιογιο σε μια τσαντουλα μεσα στο αυτοκίνητο. Όποτε ζητουσε εκανε εκει. Τωρα στρώνουμε ειδικά πλαστικά στη λεκάνη αφού πρώτα την περάσω με μωρομαντηλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Πάντως, λίγο άσχετο με το κυριως θέμα αλλά επειδή αναφέρθηκε η πάνα σε σχέση με τον παιδικό. Φέτος μου είπανε ότι απαγορεύεται να μην δέχονται στον παιδικό παιδιά με πανα. Δηλαδη είναι υποχρεωμένοι να δεχθουν ολα τα παιδιά. Δεν το εψαξα αν όντως ισχύει αλλα μου το είπαν 2,3 διαφορετικά ατομα οπότε φαντάζομαι ισχυει.

Αυτο το έχω ακούσει και εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Πάντως, λίγο άσχετο με το κυριως θέμα αλλά επειδή αναφέρθηκε η πάνα σε σχέση με τον παιδικό. Φέτος μου είπανε ότι απαγορεύεται να μην δέχονται στον παιδικό παιδιά με πανα. Δηλαδη είναι υποχρεωμένοι να δεχθουν ολα τα παιδιά. Δεν το εψαξα αν όντως ισχύει αλλα μου το είπαν 2,3 διαφορετικά ατομα οπότε φαντάζομαι ισχυει.

Έχει ένα-δύο χρόνια που ο συνήγορος του πολίτη αν δεν κάνω λάθος, εξέδωσε σχετική οδηγία. Για την ιστορία, υπάρχουν βρεφονηπιακοί σταθμοί και νηπιακοί σταθμοί. Κάποιοι παλαιότεροι νηπιακοί δεν είχαν εγκαταστάσεις για να πλύνουν παιδιά και ανακοίνωναν ότι το παιδί πρέπει να έχει καθαρίσει για να το δεχτούν,  αφού δεν έχουν τις υποδομές να το καθαρίσουν. Επίσης τα παιδιά καθάριζαν πολύ νωρίτερα παλαιότερα (και για να είμαι ειλικρινής, και εγώ πιστεύω ότι μπορούν να απαλλαχτούν πολύ νωρίτερα). Οι περισσότεροι σταθμοί πλέον έχουν ντουζάκι και τα παιδιά αργούν περισσότερο, οπότε έπρεπε να υπάρξει οδηγία για να συμμορφωθούν και οι σταθμοί. Πλέον λοιπόν δεν τίθεται θέμα κανονισμού του σχολείου. Η μη απαλλαγή από την πάνα δεν μπορεί να είναι αιτία να μη δεχτούν το παιδί στο σχολείο, μιλάμε πάντα για παιδικό.

Αυτό που είδα εγώ στον δημοτικό βρεφονηπιακό (αλλά δεν ξέρω αν ακολουθείται γενικά) είναι ότι τα παιδιά της τελευταίας τάξης του βρεφικού (πριν τα 2,5 έτη δηλαδή) τα παροτρύνουν να χρησιμοποιούν την τουαλέτα, γενικά υπάρχει προσπάθεια να "εκπαιδεύσουν" τα παιδιά. Επίσης ξέρω από ομάδα ψυχολόγων ότι η γενική παρατήρηση είναι ότι αν μέχρι τα 3,5-4 το παιδί δεν μπορεί να βγάλει την πάνα, πρέπει να ελεγχθεί αν υπάρχει ιατρικό πρόβλημα.

 

Εμείς έχουμε βολευτεί με το potette (απομίμηση βέβαια). Χρησιμοποιείται και σαν γιογιο με σακουλίτσα και σαν μειωτήρας λεκάνης. Αν είμαστε σε μαγαζί με καθαρές τουαλέτες, περνάω με απολυμαντικό πανάκι τη λεκάνη και το τοποθετώ επάνω. Αν είμαστε έξω ή οι τουαλέτες είναι μη πω, το χρησιμοποιώ ως γιογιό.

 

@popi76 ουσιαστικά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, αν ο γονιός δεν είναι δεκτικός. Για εμένα η καλύτερη προσέγγιση σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η υποστηρικτική προς την μαμά και απέξω απέξω του στυλ "φαίνεται να σε δυσκολεύει το x..." και αν έχει τη διάθεση να ανοιχτεί καλώς. Αλλιώς δεν έχει νόημα, και τη σχέση σας θα χαλάσετε και βοήθεια δεν θα προσφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι οι περισσότεροι γονείς παρατηρούν τις δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει το παιδί τους. Το αν είναι έτοιμοι η οχι να το αποδεκτουν είναι ένα άλλο θέμα. Νομίζω όμως ότι αργά ή γρήγορα θα ενεργοποιηθουν και θα κάνουν αυτό που πρέπει για το καλό του παιδιού τους. Δεν μπορούμε να γνωρίζουμε τι κρύβεται πίσω από την σιωπή του καθενός αλλά οφείλουμε να το σεβαστούμε για πολλούς λόγους. Αν πιστεύεις πραγματικα ότι μπορείς να βοηθήσεις, να το κάνεις με ενσυναισθηση και αγάπη. Υπάρχουν πολλοί τρόποι όπως ανέφεραν και οι υπόλοιποι! 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...