Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

23 minutes ago, vtgian said:

Για το ντύσιμο, φέτος δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ και τα έδωσα σε αλυσίδα όπου φτιάχνουν θήκες ακριβώς στο μέγεθος του βιβλίου και θα συμφωνήσω με τη Deena ότι το βρήκα βολικότερο από όλα και επαναχρησιμοποιήσιμο για του χρόνου.

Εγώ ψάχνω από το πρωί και δεν βρήκα βιβλιοπωλείο που να τα ντύνει, όμως μόλις μίλησα με ένα βιβλιοπωλείο και πρότειναν αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω όμως, δεν θα βγαίνει???

 

 

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια!

On 9/10/2022 at 5:00 PM, Mama_Anesti_ said:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: 

Τα παιδιά σημειώνουν τι θα έχουν για την επόμενη μέρα ή τους δίνεται κάποιο φυλλάδιο? Τα μαθήματα όταν δεν πάνε σχολείο πως τα μαθαίνετε? Υπάρχουν ομάδες από μαμάδες διαδικτυακά, οργανώνει κάτι αντίστοιχο ο εκπαιδευτικός ή τηλεφωνικά? 

 

Ειδα και την ανακοίνωση του αγιασμού για το σχολείο μας, χωρίς τσάντες οι μαθητές. 

Εξαρτάται από το σύστημα που έχει ο κάθε δάσκαλος, εμάς πέρυσι κάθε μεσημέρι έστελνε μεηλ με το τι έκαναν στο σχολείο και τι είχαν για την επόμενη ημέρα! Φοβερή ευκολία αυτό γιατί δεν ψάχναμε ποτέ τι πρέπει να διαβάσουν, ευτυχώς φέτος θα έχουν την ίδια δασκάλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 11 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ ψάχνω από το πρωί και δεν βρήκα βιβλιοπωλείο που να τα ντύνει, όμως μόλις μίλησα με ένα βιβλιοπωλείο και πρότειναν αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω όμως, δεν θα βγαίνει???

 

 

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια!

Εξαρτάται από το σύστημα που έχει ο κάθε δάσκαλος, εμάς πέρυσι κάθε μεσημέρι έστελνε μεηλ με το τι έκαναν στο σχολείο και τι είχαν για την επόμενη ημέρα! Φοβερή ευκολία αυτό γιατί δεν ψάχναμε ποτέ τι πρέπει να διαβάσουν, ευτυχώς φέτος θα έχουν την ίδια δασκάλα!

Στο δημόσιο σχολριο?μπράβο της!

Αν δεν ντυθούν τα βιβλια χαλάνε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εγώ ψάχνω από το πρωί και δεν βρήκα βιβλιοπωλείο που να τα ντύνει, όμως μόλις μίλησα με ένα βιβλιοπωλείο και πρότειναν αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω όμως, δεν θα βγαίνει???

 

Οι πλαστικές θήκες που κυκλοφορούν πια είναι οι περισσότερες πολύ ποιοτικές, καμία σχέση με αυτές που είχαμε εμείς ως παιδιά. Δεν βγαίνουν, αν δεν προσπαθήσει το παιδί να τις βγάλει, τα "αυτια" είναι μεγάλα, πιάνουν σχεδόν την μισή πλευρά του εξωφύλου και του οπισθόφυλου.

 

Υπάρχουν και κάποιες καταπληκτικές της colibri, αρκετά ακριβές όμως, με αυτές ντύνει το Plaisio τα πακέτα των ντυμένων βιβλίων.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Αν δεν ντυθούν τα βιβλια χαλάνε?

 

Τα βιβλία που χρησιμοποιούνται κάθε μέρα ή συχνά (γλώσα και μαθηματικά κυρίως ή των ξένων γλωσσών, αργότερα η ιστορία ή η φυσική) η αλήθεια είναι ότι πρέπει να ντύνονται, μόνο το βάλε - βγάλε στην τσάντα τα φθείρει. Τα υπόλοιπα για να είμαι ειλικρινής εγώ πια δεν τα ντύνω.

On 10/9/2022 at 5:00 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη: 

Τα παιδιά σημειώνουν τι θα έχουν για την επόμενη μέρα ή τους δίνεται κάποιο φυλλάδιο? Τα μαθήματα όταν δεν πάνε σχολείο πως τα μαθαίνετε? Υπάρχουν ομάδες από μαμάδες διαδικτυακά, οργανώνει κάτι αντίστοιχο ο εκπαιδευτικός ή τηλεφωνικά? 

 

Ειδα και την ανακοίνωση του αγιασμού για το σχολείο μας, χωρίς τσάντες οι μαθητές. 

 

Φαντάζομαι ότι στα δημόσια σχολεία εξαρτάται από τον δάσκαλο, το λογικό στα πρωτάκια είναι να δίνεται φυλλάδιο με οδηγίες αλλά πχ μπορεί να μην υπάρχει η δυνατότητα για τόσες εκτυπώσεις κάθε μέρα για ολόκληρη την χρονιά.

 

Αν ο δάσκαλος είναι εξοικειωμένος με την τεχνολογία, φυσικά το mail είναι το πλέον βολικό, έχω ακούσει και σχολεία που η κάθε τάξη έχουν δικό της blog, όπου αναρτώνται κάθε μέρα και όσα έγιναν στο σχολείο και όσα είναι για το σπίτι.

 

Αυτά για τα πρωτάκια βέβαια, κανονικά από την Β' Δημοτικού τα παιδιά (πρέπει να) είναι ικανά να σημειώνουν μόνα τους τί έχουν για την επόμενη μέρα, υπάρχουν και ειδικά τετράδια για τον σκοπό αυτό, τα τετράδια επικοινωνίας.

 

Εμείς στο σχολείο έχουμε ειδική πλατφόρμα που ανεβαίνουν τα πάντα, αλλά η οδηγία είναι για τα παιδιά να σημειώνουν στην τάξη τα πάντα. Όχι ότι γίνεται πάντα βέβαια, με ευθύνη των γονιών τις περισσότερες φορές που στηρίζονται οι ίδιοι πολύ στην πλατφόρμα και δεν επιμένουν οι ίδιοι να τους λένε τα ίδια τα παιδιά τί έχουν ή τί έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, kotsifikos είπε:

Εγώ ψάχνω από το πρωί και δεν βρήκα βιβλιοπωλείο που να τα ντύνει, όμως μόλις μίλησα με ένα βιβλιοπωλείο και πρότειναν αυτό που λες, δεν μπορώ να καταλάβω όμως, δεν θα βγαίνει???

 

 

Καλή αρχή σε όλα τα παιδάκια!

Εξαρτάται από το σύστημα που έχει ο κάθε δάσκαλος, εμάς πέρυσι κάθε μεσημέρι έστελνε μεηλ με το τι έκαναν στο σχολείο και τι είχαν για την επόμενη ημέρα! Φοβερή ευκολία αυτό γιατί δεν ψάχναμε ποτέ τι πρέπει να διαβάσουν, ευτυχώς φέτος θα έχουν την ίδια δασκάλα!

Εμάς τα ντύνει το Max stores με ένα ευρώ το βιβλίο (με θήκες όπως είπα - έχουν ένα μηχάνημα και φτιάχνουν τη θήκη ακριβώς στα μέτρα του βιβλίου). Για να βγει θέλει πρέπει να το κάνεις ηθελημένα. Είναι αρκετά μέσα χωμένα τα εξώφυλλα όπως λέει και η Deena. Εμείς τα είχαμε από το καλοκαίρι τα βιβλία, οπότε τα έδωσα πριν 2 εβδομάδες και τα ετοίμασαν.

 

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Στο δημόσιο σχολριο?μπράβο της!

Αν δεν ντυθούν τα βιβλια χαλάνε?

Ναι, χαλάνε, ειδικά γλώσσα και μαθηματικά που μπαίνουν-βγαίνουν συχνά. Εμάς το ζήτησε η δασκάλα να τα ντύσουμε.

Για το θέμα της ενημέρωσης, να πως ότι και η δική μας στο δημόσιο πρότεινε να στέλνει κάθε μέρα μέσω του e-class τι τους έχει βάλει αλλά μια-δύο μαμάδες είπαν ότι είναι κουραστικό εκτός από το σωρό email που έχουν στη δουλειά τους να λαμβάνουν ακόμα μία ενημέρωση κάθε μέρα, και ότι προτιμούν χαρτάκι :blink: 

 

Όλα τα δημόσια σχολεία έχουν το e-class όπου ο δάσκαλος έχει τη τάξη του, μπορεί να ανεβάσει ότι υλικό θέλει, να στείλει μαζικές ή προσωπικές ενημερώσεις. Φροντίστε τα πρωτάκια, να μπείτε στη πλατφόρμα με τους κωδικούς του παιδιού και να ζητήσετε τα γίνετε μέλη της τάξης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, vtgian είπε:

Εμάς τα ντύνει το Max stores με ένα ευρώ το βιβλίο (με θήκες όπως είπα - έχουν ένα μηχάνημα και φτιάχνουν τη θήκη ακριβώς στα μέτρα του βιβλίου). Για να βγει θέλει πρέπει να το κάνεις ηθελημένα. Είναι αρκετά μέσα χωμένα τα εξώφυλλα όπως λέει και η Deena. Εμείς τα είχαμε από το καλοκαίρι τα βιβλία, οπότε τα έδωσα πριν 2 εβδομάδες και τα ετοίμασαν.

 

Ναι, χαλάνε, ειδικά γλώσσα και μαθηματικά που μπαίνουν-βγαίνουν συχνά. Εμάς το ζήτησε η δασκάλα να τα ντύσουμε.

Για το θέμα της ενημέρωσης, να πως ότι και η δική μας στο δημόσιο πρότεινε να στέλνει κάθε μέρα μέσω του e-class τι τους έχει βάλει αλλά μια-δύο μαμάδες είπαν ότι είναι κουραστικό εκτός από το σωρό email που έχουν στη δουλειά τους να λαμβάνουν ακόμα μία ενημέρωση κάθε μέρα, και ότι προτιμούν χαρτάκι :blink: 

 

Όλα τα δημόσια σχολεία έχουν το e-class όπου ο δάσκαλος έχει τη τάξη του, μπορεί να ανεβάσει ότι υλικό θέλει, να στείλει μαζικές ή προσωπικές ενημερώσεις. Φροντίστε τα πρωτάκια, να μπείτε στη πλατφόρμα με τους κωδικούς του παιδιού και να ζητήσετε τα γίνετε μέλη της τάξης. 

Εμένα με βολεύουν πολύ τα max.τα βιβλία της Α δημοτικού τα έχει γύρω στα 25 ευρώ ενώ το public ντυμένα γύρω στα 49.τεραστια διαφορα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι εμεις κανονικο ωραριο

Κι εμεις! Σε άλλα σχολεία που ρώτησα μαμαδες μου είπαν πως θα σχολάσουν νωρίτερα και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κοινή οδηγία. 

 Επίσης ποιες ώρες βγαίνουν διάλειμμα πάνω κάτω? Οι πρώτες ώρες είναι δύο δίωρα και άρα τρία διαλείμματα? 

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2022 at 3:12 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Τελικά πήραμε τσάντα πλάτης με διαστάσεις 43*32*18 και μου φαίνεται τεράστια! Αλλά δεν βλέπω μικρότερες αναλογίες για δημοτικό! 

Οι διαστάσεις εμάς είναι 35x15x46... Μικρότερες δεν είχε. Όλες φαίνονταν ίδιο μέγεθος..

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Καλησπέρα και καλή αρχή! Ήθελα να ρωτήσω για τα πρωτακια θα ξεκινήσετε αύριο με κανονικο ωράριο? 

Κ εμείς κανονικό ωράριο θα έχουμε.. Πρώτη φορά ακούω ότι υπάρχει προσαρμογή κ για το δημοτικό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κι εμεις! Σε άλλα σχολεία που ρώτησα μαμαδες μου είπαν πως θα σχολάσουν νωρίτερα και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κοινή οδηγία. 

 Επίσης ποιες ώρες βγαίνουν διάλειμμα πάνω κάτω? Οι πρώτες ώρες είναι δύο δίωρα και άρα τρία διαλείμματα? 

 

κ εγω πρωτη φορα το ακουω.κ το ολοημερο κανονικα

προπερσι κ περσι η κορη μου εβγαιναν σε δυο δοσεις.χωρια α+β+γ κ αλλη ωρα δ+ε+στ

φετος θα ειναι οπως παλια,ολα μαζι

κ ολα ωραριο 8:10-1:15

κ εκαναν μονο δυο διαλλειμματα νομιζω.με ενδιαμεσα λιγο "διαλλειμμα" στην ταξη

κανονικα πρεπει να ειναι 3 αλλα δ ξερω τις ωρες

τα πρωτα δυο μαθηματα ειναι μαζι,αλλα νομιζω απο 45-50' το μαθημα,οχι ωρα γεματη

Link to comment
Share on other sites

Και εμας κανονικά από σήμερα το ωράριο.

13 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Κι εμεις! Σε άλλα σχολεία που ρώτησα μαμαδες μου είπαν πως θα σχολάσουν νωρίτερα και μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει κοινή οδηγία. 

 Επίσης ποιες ώρες βγαίνουν διάλειμμα πάνω κάτω? Οι πρώτες ώρες είναι δύο δίωρα και άρα τρία διαλείμματα? 

 

Συνήθως νωρίτερα σχολάνε όταν δεν έχουν εκπαιδευτικούς για όλες τις θέσεις, είναι δυστυχώς σύνηθες αυτό.

Εμάς μας είχε δώσει η δασκάλα του το εβδομαδιαίο πρόγραμμα που αναγράφονταν οι διδακτικές ώρες, τα μαθήματα και τα διαλείμματα.

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2022 at 1:14 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Σωστά κατάλαβες.Δηλ ξεκίνησαν με πρόσθεση?? 

Στο γνωστικό συμηθως τι ξέρουν με το που αρχίζει η α δημοτικού?

στα μαθηματικα τα πρωτα μαθηματα,αλλα δ ξερω αν θα τα κανουν με αυτην την σειρα,ειναι προσανατολισνος στον χωρο,σχηματα,συγκριση,οι αριθμοι ως το 5

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vicky86 είπε:

στα μαθηματικα τα πρωτα μαθηματα,αλλα δ ξερω αν θα τα κανουν με αυτην την σειρα,ειναι προσανατολισνος στον χωρο,σχηματα,συγκριση,οι αριθμοι ως το 5

Τι εννοείς προσανατολισμό στο χώρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τι εννοείς προσανατολισμό στο χώρο?

 

Ποιο είναι το δεξιά, το αριστερά, πάνω, κάτω, πίσω από, μπροστά από, κλπ.

Τα πρώτα μαθήματα επικεντρώνονται στο χώρο, τις διαστάσεις, ομαδοποιήσεις, ποιο δεν ταιριάζει, τέτοια πράγματα.

Εμάς μετά μπήκαν σιγά σιγά στους αριθμούς μέχρι το πέντε, εμπεδώνοντας καλά τα "ζευγαράκια". Πχ. το 2 έχει ένα μόνο ζευγαράκι το 1+1. Το 3 έχει 2 ζευγαράκια, το 1+2 και το 2+1 και ούτω καθεξής. Το βασικό σημαντικό στην πρώτη δημοτικού είναι η πλήρης κατανόηση του μηχανισμού της δεκάδας, στην εφαρμογή της μέχρι και το εκατό. Το παιδί πρέπει να κάνει κτήμα του τις προσθαφαιρέσεις, όχι παπαγαλία εννοείται, αλλά ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Τι εννοείς προσανατολισμό στο χώρο?

ετσι γραφει σαν τιτλο αυτο το μαθημα

κ στην ουσια συζητανε σε εικονες αυτα που ειπε κ η vtgian

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε κι εμείς, σήμερα 1η ουσιαστικά μέρα ολόκληρη μέχρι τη 1.15, διάβασμα δεν είχαν, διάβασαν και τα 88 ντολμαδάκια του Τριβιζά στην τάξη. Ντύσαμε και τα βιβλία, εντάξει 4 ήταν και όταν είδα τι έχουν φίλες μου από μεγαλύτερες τάξεις ένιωσα τυχερή :))) 

 

Διάλειμμα βγαίνουν α΄ και β΄ εμάς μαζί, στην τάξη είναι λίγα τα παιδιά, η προσέγγιση της δασκάλας πολύ προσωπική και τρυφερή θα έλεγα και θα επικοινωνούμε με μέιλ εβδομαδιαίως για την ύλη. Σε δημόσιο κι εμείς πάμε. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, chv είπε:

Ξεκινήσαμε κι εμείς, σήμερα 1η ουσιαστικά μέρα ολόκληρη μέχρι τη 1.15, διάβασμα δεν είχαν, διάβασαν και τα 88 ντολμαδάκια του Τριβιζά στην τάξη. Ντύσαμε και τα βιβλία, εντάξει 4 ήταν και όταν είδα τι έχουν φίλες μου από μεγαλύτερες τάξεις ένιωσα τυχερή :))) 

 

Διάλειμμα βγαίνουν α΄ και β΄ εμάς μαζί, στην τάξη είναι λίγα τα παιδιά, η προσέγγιση της δασκάλας πολύ προσωπική και τρυφερή θα έλεγα και θα επικοινωνούμε με μέιλ εβδομαδιαίως για την ύλη. Σε δημόσιο κι εμείς πάμε. 

Μια χαρά  τα νέα σας! Πως του φάνηκε το σχολείο?

πρίν από 59 λεπτά , Vasilo είπε:

Η δική μας τσάντα απο affenzahn είναι 36 x 26 x 13 εκ. 

 

Δημοτικού πολυθεσιακη είναι? 

1 ώρα πρίν, chv είπε:

Ντύσαμε και τα βιβλία,

Τι βόλεψε τελικά? Πήρα κομμένα αυτοκόλλητα έτοιμα εντυσα ένα και βγήκε αρκετα καλό, ούτε μια τσακιση! Δεν το περίμενα, θα δω και στα υπόλοιπα αν απλά μου έτυχε! 

Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2022 at 9:45 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Μια χαρά  τα νέα σας! Πως του φάνηκε το σχολείο?

 

Του άρεσε η αναβάθμιση! Βοήθησαν οι φίλοι της γειτονιάς πολύ από τις δραστηριότητες να μην νιώθει ξένος και να παίζει στο διάλειμμα, η χρωματιστή τάξη, το σύστημα της δασκάλας που μας είπε θα ενισχύσει τις φιλίες πρώτα και μετά θα μπει σε μάθημα κανονικό. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ομαδική συνάντηση μαζί της. 

Θα περιμένω να δω πρώτα τι θα πει και μετά σκέφτομαι να πάρω λέτε ischool για την α΄ να κάνουμε έξτρα στο σπίτι ή προτρέχω; Εσείς το κάνατε με τα μεγαλύτερα; Η δασκάλα για το σχολείο ζήτησε και πήραμε του Παπαδόπουλου την πρώτη μου γραφή. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, chv said:

Του άρεσε η αναβάθμιση! Βοήθησαν οι φίλοι της γειτονιάς πολύ από τις δραστηριότητες να μην νιώθει ξένος και να παίζει στο διάλειμμα, η χρωματιστή τάξη, το σύστημα της δασκάλας που μας είπε θα ενισχύσει τις φιλίες πρώτα και μετά θα μπει σε μάθημα κανονικό. Την επόμενη εβδομάδα έχουμε ομαδική συνάντηση μαζί της. 

Θα περιμένω να δω πρώτα τι θα πει και μετά σκέφτομαι να πάρω λέτε ischool για την α΄ να κάνουμε έξτρα στο σπίτι ή προτρέχω; Εσείς το κάνατε με τα μεγαλύτερα; Η δασκάλα για το σχολείο ζήτησε και πήραμε του Παπαδόπουλου την πρώτη μου γραφή. 

Νομίζω πως προτρέχεις. Καλό είναι να μη κάνεις κάτι επιπλέον από αυτά που κάνει η δασκάλα,οι εκπαιδευτικοί έχουν το δικό τους σύστημα και υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αντί να το βοηθήσεις να το μπερδέψεις.  Εσύ θες  να κάνετε έξτρα δουλειά στον σπίτι για κάποιον λόγο συγκεκριμένο ??

Εγώ πέρυσι τίποτα περισσότερο δεν έκανα σπίτι πέρα από αυτά που έβαζε η δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μαμά Ανέστη, ευχαριστώ πολύ! Τέλειες ιδέες, παίζουμε κι εμείς πολλά από αυτά που προκύπτουν αβίαστα στην καθημερινότητα. Έτσι έχει εξοικειωθεί με προσθαφαιρέσεις (λεφτων για τα παιχνίδια που θέλει να αγοράσει:) κ με λεξιλόγιο, συλλογιστική σκέψη κ.λπ.

 

Αχ απλώς μου άρεσαν φοβερά της ischool κ δεν κρατιεμαι, αλλά θα κάνω υπομονή κ θα δω αν χρειάζεται ή τι φόρτο θα έχει. Άλλωστε όντως κάτι παιχνιδιάρικο θα ήταν καλύτερο από μορφή βιβλίου πάλι. Πέρυσι έκαναν στο νηπιο ischool κ τον είχε εντυπωσιάσει η πολύχρωμη προσέγγιση. Παιχνίδια είναι τα περισσότερα, όχι ασκήσεις. Αλλά ας μην μπερδευτω με τα της δασκάλας φέτος.

Επεξεργάστηκαν by chv
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, chv είπε:

Μαμά Ανέστη, ευχαριστώ πολύ! Τέλειες ιδέες, παίζουμε κι εμείς πολλά από αυτά που προκύπτουν αβίαστα στην καθημερινότητα. Έτσι έχει εξοικειωθεί με προσθαφαιρέσεις (λεφτων για τα παιχνίδια που θέλει να αγοράσει:) κ με λεξιλόγιο, συλλογιστική σκέψη κ.λπ.

 

Αχ απλώς μου άρεσαν φοβερά της ischool κ δεν κρατιεμαι, αλλά θα κάνω υπομονή κ θα δω αν χρειάζεται ή τι φόρτο θα έχει. Άλλωστε όντως κάτι παιχνιδιάρικο θα ήταν καλύτερο από μορφή βιβλίου πάλι. Πέρυσι έκαναν στο νηπιο ischool κ τον είχε εντυπωσιάσει η πολύχρωμη προσέγγιση. Παιχνίδια είναι τα περισσότερα, όχι ασκήσεις. Αλλά ας μην μπερδευτω με τα της δασκάλας φέτος.

Έριξα μια ματιά στο διαδίκτυο για αυτά τα βιβλια και μου φάνηκαν παραπλήσια με το βιβλίο της πρωτης. Θα μπορούσες να πάρεις κάτι τετοιο αν το κρίνεις απαραίτητο  αλλά χωρίς πίεση αν το ζητά το παιδί. Είχα πάρει κι εγώ ένα βιβλίο δραστηριοτήτων για το καλοκαιρι ("το απίθανο βιβλιομπλοκ" νομίζω λέγεται) έχει άλλο στυλ παιχνιδιών, έντονη χρωματικά εικονογράφηση και ποικιλία παιχνιδιων. Αν και απευθύνεται και σε μεγαλύτερες ηλικίες ο μικρός το ζητούσε πολύ συχνά και έκανε όσα μπορούσε. Μου άρεσε κ εμένα πολύ. 

 

Και οι χειροτεχνίες (υπάρχουν κ έτοιμα σετ με οδηγίες) πιστεύω πως είναι ένας ευχάριστος τρόπος εξάσκησης και μάθησης. Κατασκευάζοντας πχ ένα  επιτραπέζιο φιδάκι το παιδί εξασκεί το ψαλίδι, μαθαίνει να χρησιμοποιεί το χάρακα, τραβά ευθείες γραμμές, μετρά και γράφει αριθμους κτλ. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...