Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απορίες για ξεκίνημα Α δημοτικού


Recommended Posts

πρίν από 17 λεπτά , vtgian είπε:

 

Ναι, από τη στιγμή που υπάρχει κυλικείο, καλό είναι να ξεκαθαρίσετε από την αρχή το πως διαχειρίζεται τα χρήματα στο σχολείο. 

Εμάς που δεν υπάρχει κυλικείο στο σχολείο, όταν ήταν σε εκδρομή σε μέρος με κυλικείο γινόταν το σώσε με τα μικρά. Άλλα είχαν, άλλα όχι. Άλλα έχαναν τα λεφτά τους, άλλα δεν ήξεραν αν τους έφταναν ή όχι, άλλα τα μοίραζαν και μετά δεν είχαν για να πάρουν για τα ίδια. Ψαχνόμασταν μετά οι γονείς ποιος χρωστάει σε ποιον 😆

Το σχολείο νομίζω δεν έχει κυλικείο.Αυτο που αναφέρω γίνεται στα διάφορα μέρη που τα πάνε με το camp.Πχ αυτό με το παγωτό έγινε χθες στην παραλία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 276
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Το σχολείο νομίζω δεν έχει κυλικείο.Αυτο που αναφέρω γίνεται στα διάφορα μέρη που τα πάνε με το camp.Πχ αυτό με το παγωτό έγινε χθες στην παραλία.

 

Ναι το κατάλαβα, γενικά λέω καλό είναι να γίνεται μια προετοιμασία με το παιδί γιατί όταν αρχίζουν εκδρομές συνήθως τα πάνε σε μέρη που έχουν κυλικεία και εκεί αρχίζουν τα "μπερδέματα" :)

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, vtgian είπε:

 

Ναι το κατάλαβα, γενικά λέω καλό είναι να γίνεται μια προετοιμασία με το παιδί γιατί όταν αρχίζουν εκδρομές συνήθως τα πάνε σε μέρη που έχουν κυλικεία και εκεί αρχίζουν τα "μπερδέματα" :)

Σήμερα που γύρισα την ρώτησα αν επέστρεψε στο κοριτσάκι το 5ευρω κ μου ειπε ναι.Στο πορτοφόλι της όμως είχε ένα δυευρω.Τετοια μαζεύουμε στον κουμπάρα για ταξίδια.

Της λέω που ρο βρήκες?Μου λέει με ρώτησε ένα κοριτσάκι αν ρο θέλω κ είπα ναι για να το βάλω στον κουμπάρα.Της είπα να το επιστρέψει κ αυτό κ ότι δεν παίρνουμε λεφτά απο κανέναν άλλο εκτός από αυτά που της δίνουμε.

Της έδωσα κ 5 ευρώ να πάρει κάτι.Της είπα αν είναι πιο φθηνό να πάρει τα ρέστα κ αν δεν το χρησιμοποιήσει να το κρατήσει για μεθαύριο.Αν πάλι το καταναλώσει δεν θα της δώσω κ για μεθαύριο.

Τρώνε κ σνακ στο σχολείο κ της δίνω κ δύο κουλουράκια.

Αντε να δούμε τι θα γίνει αύριο.

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Σήμερα που γύρισα την ρώτησα αν επέστρεψε στο κοριτσάκι το 5ευρω κ μου ειπε ναι.Στο πορτοφόλι της όμως είχε ένα δυευρω.Τετοια μαζεύουμε στον κουμπάρα για ταξίδια.

Της λέω που ρο βρήκες?Μου λέει με ρώτησε ένα κοριτσάκι αν ρο θέλω κ είπα ναι για να το βάλω στον κουμπάρα.Της είπα να το επιστρέψει κ αυτό κ ότι δεν παίρνουμε λεφτά απο κανέναν άλλο εκτός από αυτά που της δίνουμε.

Της έδωσα κ 5 ευρώ να πάρει κάτι.Της είπα αν είναι πιο φθηνό να πάρει τα ρέστα κ αν δεν το χρησιμοποιήσει να το κρατήσει για μεθαύριο.Αν πάλι το καταναλώσει δεν θα της δώσω κ για μεθαύριο.

Τρώνε κ σνακ στο σχολείο κ της δίνω κ δύο κουλουράκια.

Αντε να δούμε τι θα γίνει αύριο.

 

Ξέρει να υπολογίζει τα χρήματα? 5 ευρώ είναι πολλά για την ηλικία της και λογικά η ίδια δεν αντιλαμβάνεται την διαφορά αξίας ανάμεσα στα 2 και τα 5 ευρώ.

 

Εγώ να πω την αμαρτία μου, παραξενεύτηκα όταν τα παιδιά μου έφεραν πρώτη φορά πίσω λεφτά από συμμαθητές τους, στους οποίους από ό,τι κατάλαβα είχαν δώσει λεφτά για το κυλικείο. Επειδή έχει τύχει και τα δικά μου παιδιά να χρειαστούν να "κεραστούν", όταν μου το λένε τους προτείνω την επόμενη μέρα να κεράσουν και αυτά κάτι, δεν σκέφτηκα να τους πω να επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Παρ' όλα αυτά, οι περισσότεροι γονείς με τους οποίους το έχω συζητήσει φοβούνται ότι ο άλλος γονέας - ειδικά αν είναι άγνωστος - θα παρεξηγηθεί. Αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι ίσως η έννοια του "χρέους" τέτοιας φύσης είναι άχαρη για τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Deena είπε:

 

Ξέρει να υπολογίζει τα χρήματα? 5 ευρώ είναι πολλά για την ηλικία της και λογικά η ίδια δεν αντιλαμβάνεται την διαφορά αξίας ανάμεσα στα 2 και τα 5 ευρώ.

 

Εγώ να πω την αμαρτία μου, παραξενεύτηκα όταν τα παιδιά μου έφεραν πρώτη φορά πίσω λεφτά από συμμαθητές τους, στους οποίους από ό,τι κατάλαβα είχαν δώσει λεφτά για το κυλικείο. Επειδή έχει τύχει και τα δικά μου παιδιά να χρειαστούν να "κεραστούν", όταν μου το λένε τους προτείνω την επόμενη μέρα να κεράσουν και αυτά κάτι, δεν σκέφτηκα να τους πω να επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Παρ' όλα αυτά, οι περισσότεροι γονείς με τους οποίους το έχω συζητήσει φοβούνται ότι ο άλλος γονέας - ειδικά αν είναι άγνωστος - θα παρεξηγηθεί. Αλλά δεν παύω να πιστεύω ότι ίσως η έννοια του "χρέους" τέτοιας φύσης είναι άχαρη για τα παιδιά.

Συμφωνώ μαζί σου αλλά είναι οι πρώτες μέρες σε αυτό το σχολείο κ δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται κ τι είναι ο άλλος γονιος.Οποτε σε αυτή τη φάση πιστεύω ότι προέχει να καταλάβει τι γίνεται με τα χρήματα κ οτι διαφερει απο ρο κερναω.Πεντε ευρώ κι εμένα μου φαίνονται πολλά για την εκδρομή κβθα το συζητήσω μαζί τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλή χρονια! Για πείτε μας κανένα νέο απ' το νέο ξεκίνημα! Πως ήταν η πρώτη μέρα? Στα δημόσια σχολεία μοιράστηκαν βιβλία? Πως φαίνεται η αλλαγή στα πρωτακια? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Καλή χρονια! Για πείτε μας κανένα νέο απ' το νέο ξεκίνημα! Πως ήταν η πρώτη μέρα? Στα δημόσια σχολεία μοιράστηκαν βιβλία? Πως φαίνεται η αλλαγή στα πρωτακια? 

εχουμε τις ιδιες βασικες δασκαλες,πηραμε λιστες,σημερα πιστευω θα τελειωσω με τα ψωνια

κατα τα αλλα ακομη πολυ νωρις.λογω αρκετων νεων δασκαλων ειδικοτητας κ σε αλλα τμηματα κ στη διευθυνση θα δουμε αν θα υπαρχουν αλλαγες.ειχαμε κ αλλαγες στους συμμαθητες 

βιβλια πηραν σημερα.ο μικρος εφερε γλωσσα κ μαθηματικα,πιθανον τα αλλα να τα αφηνουν εκει

η μεγαλη εφερε περισσοτερα,θρησκευτικα ειπε δ πηραν

Link to comment
Share on other sites

Εμείς φέτος θα έχουμε δάσκαλο, παλιός στο σχολείο, πολύ αγαπητός σε γονείς και παιδιά, πάει και αυτό το άγχος. Βιβλία είχαμε πάρει από πέρυσι, σήμερα μας είχαν ζητήσει να πάμε γλώσσα και μαθηματικά, αλλά δεν έβαλαν κάτι για το σπίτι. Μας ήρθε και η λίστα, πολύ πιο απλή από τις προηγούμενες χρονιές ευτυχώς. Ολοήμερο δεν ξέρουμε πότε θα ξεκινήσει, λείπουν και από εμάς πολλοί δάσκαλοι ειδικοτήτων και παράλληλης, κάποιοι έφυγαν με άδεια ή για άλλο σχολείο, ξεκινάει λίγο τουρλουμπούκι η φετινή χρονιά. Έβλεπα τα πρωτάκια πάντως και δυσκολευόμουν να πιστέψω ότι τόσο μικρά πήγαν και τα δικά μας πρώτη δημοτικού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα χθες ήταν ένας αγώνας δρόμου!!!

Φέτος έχουν καινούρια δασκάλα, είναι αναπληρώτρια και δεν ξέρουμε τίποτα για εκείνη, θα δείξει πως θα πάει! Ελπίζω σύντομα να μας καλέσει σε συνάντηση να γνωριστούμε, να ανοίξει ένας δίαυλος επικοινωνίας με κάποιο τρόπο. Η Δασκάλα που είχαν πρώτη και δευτέρα δημοτικού ήταν φανταστική.

Πήραν χθες βιβλία, και έδωσαν την λίστα. Τις προηγούμενες χρονιές η δασκάλα κρατούσε στο σχολείο τα β και γ τεύχη, έδινε μόνο τα α την πρώτη μέρα , χθες τα πήραν όλα (και τα 20!), σήμερα έπρεπε να πάνε στο σχολείο ντυμένα με ετικέτες, οπότε αυτό πήρε πάρα πολυ χρόνο! Η λίστα ήταν όπως κάθε χρόνο, μπόλικη δηλαδή!

Το μόνο καλό είναι πως τα βρήκα όλα και έκλεισε και αυτο το θέμα.

Σήμερα σχόλασαν 11:30 και από αύριο θα σχολάνε κανονικά και θα λειτουργήσει και το ολοήμερο κανονικά.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου εφερε κ κτ ασκησουλες μαθηματικων,κ προγραμμα για αυριο

απο σημερα φουλ προγραμμα με ολοημερο

απο την λιστα ειχα αρκετα.απλα ηθελε διαβητη,που το ηξερα,κομπιουτερακι κ κτ σχετικο με την φιλαναγνωσια που δ τα περιμενα,για την δ δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

Με εμάς καλά πήγε.Υπηρχε λίγο άγχος γιατί μου έλεγε ότι σκέφτεται κ το παλιό κ το καινούργιο σχολείο αλλά όλα οκ.Ο αγιασμός βαρετός το ίδιο με τότε που πήγαινα σχολειο.Προγραμμα έχουμε από την προηγούμενη εβδομαδα.Σημερα άρχισαν κανονικά ευτυχώς ζωρις διαβασμα για το σπίτι.Σημερα πήραν τα βιβλία της γλώσσας κ τα άφησαν εκεί κ αύριο των μαθηματικών.Πεμπτη όλα τα τετραδια .Την περασμένη Πέμπτη έκαναν κ παρτάκι γνωριμίας για την α δημοτικου.Αυριο το απόγευμα έχουμε ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! Δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα και γλυκά "ακούγονται στα αυτιά μου" οι διηγήσεις σας.

  Εμείς είμαστε στην Θεσσαλία όπου τα σχολεία δεν άνοιξαν ακόμη λόγο καταστροφών της κακοκαιρίας. Οι πλημμύρες άφησαν πίσω τους πόνο στους ανθρώπους. Η Θεσσαλια προσπαθεί να επανέλθει, άνθρωποι παλεύουν να βρουν τα απαραίτητα ( σπίτι, νερό, φαγητό, ρεύμα). Θέλω να πιστεύω πως κάθε επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη. 

 

Με ταξιδεψατε σε ένα άλλο περιβάλλον με σχολεία γεμάτα παιδιά και φωνές, τσάντες φορτωμένες βιβλία και τετράδια  και μέρες που μοσχοβολουν ρουτίνα! 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! Δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα και γλυκά "ακούγονται στα αυτιά μου" οι διηγήσεις σας.

  Εμείς είμαστε στην Θεσσαλία όπου τα σχολεία δεν άνοιξαν ακόμη λόγο καταστροφών της κακοκαιρίας. Οι πλημμύρες άφησαν πίσω τους πόνο στους ανθρώπους. Η Θεσσαλια προσπαθεί να επανέλθει, άνθρωποι παλεύουν να βρουν τα απαραίτητα ( σπίτι, νερό, φαγητό, ρεύμα). Θέλω να πιστεύω πως κάθε επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη. 

 

Με ταξιδεψατε σε ένα άλλο περιβάλλον με σχολεία γεμάτα παιδιά και φωνές, τσάντες φορτωμένες βιβλία και τετράδια  και μέρες που μοσχοβολουν ρουτίνα! 

 

 

 

 

Δεν ξέρω τι να πω τώρα ειλικρινά...Καλή δύναμη εύχομαι. ☹️

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 28 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν ξέρω τι να πω τώρα ειλικρινά...Καλή δύναμη εύχομαι. ☹️

Κανεις μας δεν ξέρει! Οχι μόνο στις μέρες μας αλλά ολόκληρους μήνες τα γεγονοτα είναι συγκλονιστικα.

 

 Καλή δύναμη σε όσους αγωνίζονται! 

 

 

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

 

 

 

πρίν από 2 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα πολυ δυσκολες καταστασεις..

τι να πεις..

ευχομαι πρωτα απο ολα οι ανθρωπινες απωλειες να μην ανεβουν

κ μονο απο την τηλεοραση καταλαβαινει κανεις ποσο μεγαλη ειναι η οικονομικη καταστροφη

να χανεις το σπιτι σου,τον τροπο διαβιωσης..κ ποσο τραγικες συνθηκες εν ετη 2023

θελω να ευχηθω να τελειωσει η ταλαιπωρια κ να γυρισετε στην ρουτινα σας

αλλα ρεαλιστικα μιλωντας ξερω οτι θα παρει πολλους μηνες

καλη δυναμη!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! Δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα και γλυκά "ακούγονται στα αυτιά μου" οι διηγήσεις σας.

  Εμείς είμαστε στην Θεσσαλία όπου τα σχολεία δεν άνοιξαν ακόμη λόγο καταστροφών της κακοκαιρίας. Οι πλημμύρες άφησαν πίσω τους πόνο στους ανθρώπους. Η Θεσσαλια προσπαθεί να επανέλθει, άνθρωποι παλεύουν να βρουν τα απαραίτητα ( σπίτι, νερό, φαγητό, ρεύμα). Θέλω να πιστεύω πως κάθε επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη. 

 

Με ταξιδεψατε σε ένα άλλο περιβάλλον με σχολεία γεμάτα παιδιά και φωνές, τσάντες φορτωμένες βιβλία και τετράδια  και μέρες που μοσχοβολουν ρουτίνα! 

 

 

 

 

Πάρα πολύ λυπάμαι. Για όλη την κατάσταση αυτή και για εσένα που το ζεις. Εκεί συνειδητοποιούμε πόσο πολύτιμα και μη δεδομένα είναι αυτά τα απλά πράγματα που θεωρούμε δεδομένα . Ένα στεγνό σπίτι ή έστω ένα σπίτι, φαγητό, καθαρό νερό, η γλυκιά προσμονή της πρώτης μέρας στο σχολείο, η αντάμωση με τους φίλους κτλ. Εύχομαι όλα αυτά να επανέλθουν σύντομα στους ανθρώπους αυτούς που τόσο δοκιμάζονται σήμερα. Ας βοηθήσουμε όλοι όσο και όπως μπορούμε. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Χαίρομαι πολύ με τα νέα σας! Δεν φαντάζεστε πόσο όμορφα και γλυκά "ακούγονται στα αυτιά μου" οι διηγήσεις σας.

  Εμείς είμαστε στην Θεσσαλία όπου τα σχολεία δεν άνοιξαν ακόμη λόγο καταστροφών της κακοκαιρίας. Οι πλημμύρες άφησαν πίσω τους πόνο στους ανθρώπους. Η Θεσσαλια προσπαθεί να επανέλθει, άνθρωποι παλεύουν να βρουν τα απαραίτητα ( σπίτι, νερό, φαγητό, ρεύμα). Θέλω να πιστεύω πως κάθε επόμενη μέρα θα είναι καλύτερη. 

 

Με ταξιδεψατε σε ένα άλλο περιβάλλον με σχολεία γεμάτα παιδιά και φωνές, τσάντες φορτωμένες βιβλία και τετράδια  και μέρες που μοσχοβολουν ρουτίνα! 

 

 

 

 

Είσαι από αυτά τα μέρη?Πολύ λυπηρό.

Εσύ και η οικογένεια σου πως είστε?Πάθατε ζημιά?Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω.Ευχομαι γρήγορη επούλωση.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Είσαι από αυτά τα μέρη?Πολύ λυπηρό.

Εσύ και η οικογένεια σου πως είστε?Πάθατε ζημιά?Δεν ξέρω κι εγώ τι να πω.Ευχομαι γρήγορη επούλωση.

Είμαστε καλά! Δεν πάθαμε ζημιές, το μοναδικό ζήτημα που απασχολεί την περιοχή πλεον είναι το πόσιμο νερό, που είναι το τελευταίο  μπροστά στην απώλεια αγαπημένων προσώπων που ακούω και διαβαζω και στην καταστροφή των οικημάτων και όχι μόνο. Αν είδατε ή δείτε σχετικές ειδήσεις γίνεται αντιληπτό τι έχει συμβει. 

 

Εύχομαι σύντομα όλοι να βρούμε τις ισορροπίες ξανά! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Είμαστε καλά! Δεν πάθαμε ζημιές, το μοναδικό ζήτημα που απασχολεί την περιοχή πλεον είναι το πόσιμο νερό, που είναι το τελευταίο  μπροστά στην απώλεια αγαπημένων προσώπων που ακούω και διαβαζω και στην καταστροφή των οικημάτων και όχι μόνο. Αν είδατε ή δείτε σχετικές ειδήσεις γίνεται αντιληπτό τι έχει συμβει. 

 

Εύχομαι σύντομα όλοι να βρούμε τις ισορροπίες ξανά! 

Φοβερο και δυστυχώς από ανταπόκριση λένε είναι η αρχή μιας τέτοιας εποχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
On 26/9/2023 at 10:10 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Γειά σας κορίτσια!

Πως τα πάνε φέτος τα παιδάκια στο σχολείο?

καλημερα

εμεις μια χαρα

χαλαρα σχετικα μπορω να πω.εχουμε κ τις εκλογες

εσεις;

@Mama_Anesti_εσεις πως ειστε;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα σε όλες! Για το μάθημα της γυμναστικής στην α δημοτικού πήρατε φόρμες κλασικές τύπου adid@@@ nik@@@ κλπ ή αφήνουν και κολάν ή παντελόνια/φόρμες/κολάν τύπου benet@@@ ; 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, λουκουμαδάκι said:

Καλησπέρα σε όλες! Για το μάθημα της γυμναστικής στην α δημοτικού πήρατε φόρμες κλασικές τύπου adid@@@ nik@@@ κλπ ή αφήνουν και κολάν ή παντελόνια/φόρμες/κολάν τύπου benet@@@ ; 


Καλημέρα!!

Για την γυμναστική φόρμες κλασικές  , και τα κορίτσια όσα ήθελαν κολαν ή φόρμα. Το παντελόνι δεν τα βολεύει στη γυμναστική τα περισσότερα.

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...