Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώτα δόντια και φροντίδα


Recommended Posts

Καλησπέρα ,άνοιξα το θέμα με αφορμή τα πρώτα δόντια του μωρού και τις επόμενες κινήσεις. Η μικρή μου έβγαλε εδώ και λίγο καιρό τα δύο κάτω δοντακια , τελευταία επίσκεψη στον παιδίατρο ήταν προ δόντιων ,θα πάμε όμως στο τέλος της εβδομάδας. Θα πρέπει να αρχίσω να τα βούρτσιζω; Η βρεφική οδόντοκρεμα επιτρέπεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα η μικρή μου όταν έβγαλε τα 2 πρώτα δοντακια δεν μ είχε πει τπτ η παιδίατρος αλλά κ εγώ δεν είχα σκεφτεί να ρωτησω. Λίγο αργότερα που έβγαλε γύρω στα 6 ή 8 δοντακια μου είπε να της τα βουρτσιζω για να εκπαιδευτεί στην διαδικασία αλλά χωρίς παιδική οδοντόκρεμα. Ακόμα κ τώρα που είναι 19 μηνών δεν χρησιμοποιώ οδοντόκρεμα. Απ ότι κατάλαβα από τα 2 χρόνων κ μετά θα μ πει να βάζω. Πάντως πολλοί ακόμα κ από το πρώτο δόντι τα βουρτσιζουν

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι καλο να ξεκινησεις,μπορεις κ με σκετη γαζουλα,η δαχτυλοοδοντοβουρτσα κ νερο.αν θυμαμαι καλα ειστε 11μ;στο χρονο πηρα οδοντοβουρτσα

εχει οδοντοκρεμες απο 6μ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

ναι ειναι καλο να ξεκινησεις,μπορεις κ με σκετη γαζουλα,η δαχτυλοοδοντοβουρτσα κ νερο.αν θυμαμαι καλα ειστε 11μ;στο χρονο πηρα οδοντοβουρτσα

εχει οδοντοκρεμες απο 6μ

Ναι 11 μηνών είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στην τελευταια επισκεψη στον παιδιατρο τον ρωτησα για την φροντιδα των δοντιων, καθως ειχανε βγει τα δυο κατω δοντια, και μου ειπε οτι ειναι πολυ νωρις ακομα και θα μου πει εκεινος ποτε να ξεκινησουμε. Νομιζω οτι ειναι αναλογα τον παιδιατρο αλλα και την μητερα εαν θα ξεκινησει νωρις την στοματικη φροντιδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οδοντόκρεμα από 2 χρονών μας είπε κ μας αλλά τα βουρτσίζουμε κανονικά απλά με νεράκι. Καλό θα είναι να βουρτσίζεις ταυτόχρονα κ συ τα δόντια σου, γενικά να σας βλέπει για να σας μιμείται κ να συνηθίζει.

Link to comment
Share on other sites

Κ εμάς από 18 μηνών μας είπε να ξεκινήσουμε το βούρτσισμα στα δόντια στον γιο μου τουλάχιστον σε αυτό ποτέ δεν είχαμε πρόβλημα είναι κάτι που του αρέσει πάρα πολύ ...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις απο τον χρονο (ειχε γυρω στα 7-8 δοντια αν θυμαμαι καλα) ξεκινησαμε να βουρτσιζουμε με οδοντοβουρτσα για 6μηνων και νερακι. Μετα τα 2 ξεκινησαμε και οδοντοκρεμα της Frezyderm 6+  που ειναι χωρις φθοριο, αρα και ακινδυνη αν την καταπιουν. Ενα βασικο στοιχειο για την υγεια των δοντιων ειναι η διατροφη. Λογω του οτι τοσο μικρα (μεχρι τα 2) συνηθως δεν τρωνε γλυκα και αλλες χαζομαρες που καταστρεφουν τα δοντια, μπορεις να πλενεις μονο με νερο. Αλλα αν εισαι γονιος (οχι εσυ προσωπικα, γενικως) που δινει -κακως- σοκολατα σε τοσο μικρο παιδι τοτε το νερακι ισως δεν κανει τιποτα. Επισης, καλο ειναι να γνωριζουμε οτι το μηλο ειναι αριστο καθαριστικο των δοντιων! Οποτε αν τους δινουμε λιγο πριν πλυνουμε τα δοντακια με νερακι ειμαστε πολυ καλα καλυμμενοι! 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη της παιδιάτρου μου είναι αφου έχει δόντια, τα βουρτσιζουμε. Μαλιστα ρώτησα αφού ο μικρός μου είχε κλείσει χρόνο γιατι ήμουν σίγουρη πως δε θα χρειάζεται ακομα. Καλο ειναι με λιγο νερο στην αρχη και στη συνέχεια με μικρη ποσότητα απο καποια βρεφικη οδοντόκρεμα. Επίσης επειδή δεν τους αρεσει εγω το κανω όταν κανει μπανιο γιατί χαλαρώνει εκεινη την ώρα και δεν πολύ αντιστέκεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ του έχω οδοντόβουρτσα και οδοντόκρεμα χωρίς φθόριο που είναι οκ σε κατάποση, εξάλλου η ποσότητα είναι απειροελάχιστη. Μπορεί να τα έχω πάρει και πριν χρονίσει. Θεωρώ ότι το σημαντικότερο είναι πως χτίζεται μια καλή συνήθεια. Τώρα τα πλένει μόνος του, πρώτα αυτός, μετά του τα κάνω λίγο κι εγώ. Μια καλή λύση είναι ακόμα οι οδοντόβουρτσες δαχτύλου, έχει πάμφθηνες στα τζάμπο. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ τα βουρτσιζω από πριν χρονισει, είχε βγάλει όμως σχεδόν τα μισά δόντια. Με βρεφική οδοντόβουρτσα κ οδοντόκρεμα κ πλέον τα κάνει μόνη της. Χτες μαλιστα είχαμε παιδίατρο κ με ρώτησε αν τα βουρτσίζουμε κ χωρίς να τη ρωτήσω μου είπε υποχρεωτικά με βρεφική οδοντόκρεμα, το σκετο νερό δεν κάνει τπτ. Εχω τις αμφιβολίες μου βέβαια για το κατά πόσο είναι ασφαλές να την καταπινει αλλά για να το λέει η παιδίατρος με τόση σιγουριά, τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι χωρίς φθόριο και η ποσότητα αυτή που γράφει στις οδηγίες χρήσης είναι απόλυτα ασφαλές.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα παιδιά σας θέλουν να πλένουν μόνα τους τα δόντια τους (νομίζω πως όλα αυτό θέλουν) να έχετε δύο οδοντόβουρτσες, μία που θα χρησιμοποιεί το παιδί και μία που θα χρησιμοποιείται εσείς για να του τα πλύνετε. Τα παιδιά όταν πλένουν μόνα τους τα δόντια τους έχουν την τάση να δαγκώνουν την οδοντόβουρτσα, αυτό έχει ως αποτέλεσμα να χαλάει η τρίχα και το πλυσιμο τους δεν γίνεται σωστά.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι εγώ αυτό κάνω, έχει τη δική του κι εγώ συμβάλλω λίγο με δαχτύλου. Όπως και να έχει ανά τρίμηνο τις αλλάζω με καινούριες, αυτό είναι κάτι που πρέπει να κάνουμε κι οι ενήλικες. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...