Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάλληλα παιχνίδια για μωρό 11 μηνών


Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

κατάλαβα ότι ήθελε να τα κοιτάτε αλλά δεν περίμενε υπομονετικά να διαβάσετε ολόκληρο το βιβλίο και κοιτούσε μόνο αυτά που ήθελε. 

βιάστηκα να μου φύγει το άγχος ότι κάτι είχα κάνει λάθος! χαχαχαχα Γιατί είναι λίγος καιρός που κάθεται να περιμένει να του διαβάσω όλη τη σελίδα! 

Κοιτα ο μεγαλος απ'οτι θυμαμαι βαριοταν σχετικα γρηγορα οσο ηταν μικρος. Ο μικρος ομως καθεται περισσοτερο και θελει και 5-6 φορες να το ξαναδιαβασουμε.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Sentir...natureza είπε:

1)τα βιβλια εμεις τα διαβαζουμε μαζι αλλιως γυρναει μια σελιδα και το αφηνει. Και ο μεγαλος δεν θυμαμαι να απασχολειται μονος του με τα βιβλια τουλαχιστον μεχρι τα 2. Μπορειτε να παρετε κι αλλα αλλά να τα διαβαζετε μαζι.

2)αυτο το παιχνιδι ειναι λιγο νωρις να το κανει αλλα αντι γι'αυτο θα μπορουσες να 

3)δινεις καποια δοχειο με μικρο στομιο (οπως ειναι το βαζο) και αντικειμενα που μπαινοβγαινουν για να απασχοληθει. Γενικως σε αυτες τις μικρες ηλικιες πιο ενδιαφεροντα θεωρω οτι ειναι τα πραγματα της κουζινας ταπερ, δοχεια που ανοιγουν και κλεινουν, κανενα παραξενο εργαλειο κλπ παρα τα παιχνιδια :wink:

 

Δεν είπα να κάθεται μόνη με τα βιβλία, μαζί καθόμαστε. Αλλά είτε μόνη είτε μαζί το ίδιο κάνει, απλώς γυρνάει τις σελίδες. Πάω να περιγράψω τι δείχνει και γυρνάει. (Δεν με παραξενευει, μην παρεξηγηθω, δεν περίμενα κάτι αλλο σε αυτή την ηλικία. Η απορία ήταν απλώς αν είτε έχει μόνο αυτά τα 2 είτε  πάρει και άλλα θα της κάνει καμία διαφορά ή όχι).

Όσο για τα παιχνίδια, όντως ασχολείται και με άλλα αντικείμενα του σπιτιού, πχ εφημερίδες και χαρτιά τσαλακώνει (αλλά της τα παίρνουμε γιατί τα τρώει), με το τηλεκοντρόλ έχει μανία, με τις κρέμες της θέλει πολύ να παίζει κλπ. Απλώς δεν τα έγραψα αυτά γιατί τα θεωρώ αυτονόητα. Αλλά όταν λέω "παίζει" με όλα αυτά, εννοώ απλά τα κρατάει κ τα σφίγγει αν πας να της πάρεις, τα τρώει και χτυπάει δύο πράγματα μαζί. Τάπερ πλαστικά δεν έχουμε, μόνο γυάλινα. Αλλά δεν νομίζω ότι θα της έκανε διαφορά από το παιχνίδι με τα σχήματα πχ, αφού κι αυτό κουτί με καπάκι είναι κ δεν ασχολείται, το πετάει το καπάκι παραπέρα.

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τώρα θα κλείσουμε τους 10,έχουμε αρκετά βιβλία με τα οποία ασχολείται πολύ τα διαβάζουμε βλέπουμε εικόνες,γενικά δεν παίζει με τίποτα άλλο εκτός αν αρπάξει κάνα τηλεκοντρόλ,το ενδιαφέρον του όμως είναι να μπουσουλαει και να πιάνεται  από τα έπιπλα να σηκωθεί και να περπατάει σαν καβουρακι ίσως και γι'αυτό δεν κάθεται να παίξει με τα παιχνίδια,επισεις κάτι που του αρέσει πολύ είναι ένα καλαθάκι στο οποίο βάζέί μέσα διαφορά παιχνιδάκια και τα βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν είπα να κάθεται μόνη με τα βιβλία, μαζί καθόμαστε. Αλλά είτε μόνη είτε μαζί το ίδιο κάνει, απλώς γυρνάει τις σελίδες. Πάω να περιγράψω τι δείχνει και γυρνάει. (Δεν με παραξενευει, μην παρεξηγηθω, δεν περίμενα κάτι αλλο σε αυτή την ηλικία. Η απορία ήταν απλώς αν είτε έχει μόνο αυτά τα 2 είτε  πάρει και άλλα θα της κάνει καμία διαφορά ή όχι).

Όσο για τα παιχνίδια, όντως ασχολείται και με άλλα αντικείμενα του σπιτιού, πχ εφημερίδες και χαρτιά τσαλακώνει (αλλά της τα παίρνουμε γιατί τα τρώει), με το τηλεκοντρόλ έχει μανία, με τις κρέμες της θέλει πολύ να παίζει κλπ. Απλώς δεν τα έγραψα αυτά γιατί τα θεωρώ αυτονόητα. Αλλά όταν λέω "παίζει" με όλα αυτά, εννοώ απλά τα κρατάει κ τα σφίγγει αν πας να της πάρεις, τα τρώει και χτυπάει δύο πράγματα μαζί. Τάπερ πλαστικά δεν έχουμε, μόνο γυάλινα. Αλλά δεν νομίζω ότι θα της έκανε διαφορά από το παιχνίδι με τα σχήματα πχ, αφού κι αυτό κουτί με καπάκι είναι κ δεν ασχολείται, το πετάει το καπάκι παραπέρα.

Νομίζω ότι δεν είναι ηλικία για συςτηματικο κανονικό παιχνιδι κ δεν χρειάζεται κ άγχος από τον γονιό να αγοράζει ακόμα παιχνίδια ή βιβλία, όλο κ κάτι βρίσκεται από δώρα ή δανεισμένα. μια χαρα μπορει να περνανε τη ωρα κοπανωνταςν κατσαρολες κ κουτάλες. απο τη στιγμη που εχετε καποια παιχνιδια, σιγα σιγα θα της κινειται η περιεργεια κ θα τα χρησιμοποιει με διαφορετικο τροπο. αφήστε τις αγορες για αργοτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Δεν είπα να κάθεται μόνη με τα βιβλία, μαζί καθόμαστε. Αλλά είτε μόνη είτε μαζί το ίδιο κάνει, απλώς γυρνάει τις σελίδες. Πάω να περιγράψω τι δείχνει και γυρνάει. (Δεν με παραξενευει, μην παρεξηγηθω, δεν περίμενα κάτι αλλο σε αυτή την ηλικία. Η απορία ήταν απλώς αν είτε έχει μόνο αυτά τα 2 είτε  πάρει και άλλα θα της κάνει καμία διαφορά ή όχι).

Όσο για τα παιχνίδια, όντως ασχολείται και με άλλα αντικείμενα του σπιτιού, πχ εφημερίδες και χαρτιά τσαλακώνει (αλλά της τα παίρνουμε γιατί τα τρώει), με το τηλεκοντρόλ έχει μανία, με τις κρέμες της θέλει πολύ να παίζει κλπ. Απλώς δεν τα έγραψα αυτά γιατί τα θεωρώ αυτονόητα. Αλλά όταν λέω "παίζει" με όλα αυτά, εννοώ απλά τα κρατάει κ τα σφίγγει αν πας να της πάρεις, τα τρώει και χτυπάει δύο πράγματα μαζί. Τάπερ πλαστικά δεν έχουμε, μόνο γυάλινα. Αλλά δεν νομίζω ότι θα της έκανε διαφορά από το παιχνίδι με τα σχήματα πχ, αφού κι αυτό κουτί με καπάκι είναι κ δεν ασχολείται, το πετάει το καπάκι παραπέρα.

Υπάρχουν απειρες επιλογές από βιβλία για αυτή την ηλικία και διόλου άχρηστα δεν είναι! Δες τις σειρές διαβάζω και διασκεδάζω,αρκουδακος, μουσικά βιβλία του Πατάκη,σποτ και γενικά ότι έχει κρυμμένες εικόνες υφές και κουμπάκια με ήχους τα λεγόμενα διαδραστικά. Μη περιμένεις να κάτσει να ακούσει κείμενο ακόμα αλλά σίγουρα μόλις δει ότι ξεπετάγεται εικόνα η αν βάλω εκεί το δάχτυλο μου ακούγεται ήχος θα ενδιαφερθεί. Οπότε πάρε μερικά και θα μάθει να γυρίζει και τις σελίδες σίγουρα. Από παιχνιδάκια πάρε τραπέζι δραστηριοτήτων βγάλε τα πόδια και άστο στο πάτωμα. Πάρε αρκουδάκια με ήχους στα πόδια χέρια, πάρε τύπου μπιτμπο που χορεύει κιόλας, πάρε πλαστικά που μπαίνει το ενα μέσα στο άλλο είναι στην ιδανική ηλικία να μάθει εμπειρικά τα μεγέθη, το βάζω βγάζω και το στιβαγμα δύο τριών. Τι άλλο. Πάρε ένα σκυλάκι που περπατάει η μία τρελομπαλιτσα να απομακρύνεται με ήχους να θέλει να το ακολουθήσει. Πάρε μπαλάκια και παιχνίδια με μπαλάκια. Αν σκεφτώ και άλλα θα σου πω. 

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Τάπερ πλαστικά δεν έχουμε, μόνο γυάλινα. Αλλά δεν νομίζω ότι θα της έκανε διαφορά από το παιχνίδι με τα σχήματα πχ, αφού κι αυτό κουτί με καπάκι είναι κ δεν ασχολείται, το πετάει το καπάκι παραπέρα.

Kεσεδακι απο γιαουρτι δεν εχεις; βαλε κατι μικροτερο μεσα πχ μανταλακια ή κατι παρομοιο και αφησε την να το μπαινοβγαζει. Εκτος κι αν απλα δεν της αρεσουν αυτα τα παιχνιδια. Ισως καποιο λαβυρινθο με χαντρες;

Για τα βιβλια μπορει να μην της αρεσουν τα συγκεκριμενα αλλα μην βιαστεις να παρεις αλλα. Περιμενε κανα δυο μηνες ακομη. Εγω εγω 8 και μου φερνει μονιμως τα 2 να διαβασουμε. Εχεις απο αυτα που τραβανε; σερνουνε; κλπ με κρυμμενες εικονες; Επισης, λογικο ειναι να μην καθεται να ακουει την ιστορια. Δοκιμασε απλα να περιγραψεις την εικονα "Που ειναι το πουλακι; Α να το! Τσιου τσιου" κλπ

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Πάρε ένα σκυλάκι που περπατάει η μία τρελομπαλιτσα να απομακρύνεται με ήχους να θέλει να το ακολουθήσει.

Αυτο μου εδωσε κι αλλη ιδεα. Εχει η Grimms μια μεγαλη κουδουνιστρα που κυλαει και "αναγκαζει" το μωρο να την ακολουθει και να την σπρωχνει για να ακουει τον ηχο. Πολυ ωραιο!

 
Link to comment
Share on other sites

Με τα βιβλία κάτι δεν διατυπώνω καλά! Δεν έχω κάποιο προβληματισμό για το πώς τα χειρίζεται, ούτε θέλω να μάθει να γυρνάει σελίδες, ούτε να ακούει την ιατορια. Απλώς αναρωτιεμαι αν είτε 1 είτε 10 της φαίνεται το ίδιο (επειδή απλά θέλει να γυρνάει σελίδες ακόμα κι αν είμαι δίπλα και πετιγραφω) ή αν θα καταλάβει τη διαφορά αν είναι άλλο βιβλίο.

 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Υπάρχουν απειρες επιλογές από βιβλία για αυτή την ηλικία και διόλου άχρηστα δεν είναι! Δες τις σειρές διαβάζω και διασκεδάζω,αρκουδακος, μουσικά βιβλία του Πατάκη,σποτ και γενικά ότι έχει κρυμμένες εικόνες υφές και κουμπάκια με ήχους τα λεγόμενα διαδραστικά. Μη περιμένεις να κάτσει να ακούσει κείμενο ακόμα αλλά σίγουρα μόλις δει ότι ξεπετάγεται εικόνα η αν βάλω εκεί το δάχτυλο μου ακούγεται ήχος θα ενδιαφερθεί. Οπότε πάρε μερικά και θα μάθει να γυρίζει και τις σελίδες σίγουρα. Από παιχνιδάκια πάρε τραπέζι δραστηριοτήτων βγάλε τα πόδια και άστο στο πάτωμα. Πάρε αρκουδάκια με ήχους στα πόδια χέρια, πάρε τύπου μπιτμπο που χορεύει κιόλας, πάρε πλαστικά που μπαίνει το ενα μέσα στο άλλο είναι στην ιδανική ηλικία να μάθει εμπειρικά τα μεγέθη, το βάζω βγάζω και το στιβαγμα δύο τριών. Τι άλλο. Πάρε ένα σκυλάκι που περπατάει η μία τρελομπαλιτσα να απομακρύνεται με ήχους να θέλει να το ακολουθήσει. Πάρε μπαλάκια και παιχνίδια με μπαλάκια. Αν σκεφτώ και άλλα θα σου πω. 

 

Ωραίες ιδέες.

 

Αρκουδάκι με ήχους έχει (το κλασικό σκυλακι) αλλά δεν της έχει κάνει καμία εντύπωση ακόμα, ούτε έχει ανακαλύψει τι πατάς για να μιλήσει. Μάλλον επειδή θέλει μικρά. Γενικα θέλει να παίζει με δύο φιγουριτσες playmobil 123 και κάτι δαχτυλοκουκλακια ίδιου μεγέθους.

 

Το beatbo το έχω δει ότι είναι δημοφιλές, θα το ψάξω.

 

Τραπέζι δραστηριοτήτων δεν έχει αλλά έχει την περπατουρα-σκυλακι που είναι σχεδόν το ιδιο και ασχολείται λίγο. Γενικά τώρα τελευταία ανακάλυψε ότι κάνουν μουσικη διάφορα παιχνιδια αλλά δεν έχει βρει τα κουμπιά, απλά τα κοπαναει μέχρι να παίξουν κ το πετυχαίνει τυχαία, έχει πλάκα! Τα πλαστικά παιχνίδια και ειδικά αν τραγουδάνε κιόλας εγώ δεν τα πολυσυμπαθω η αλήθεια είναι γιατί τραγουδάνε με τελείως χαζή φωνη-επιτονισμο (ίσως είναι έτσι η μεταγλώττιση τους, δεν ξέρω). Έχει ένα υποτιθέμενο ραδιοφωνακι με το κλασικό σκυλακι που όμως μιλάει χάλια, όχι όπως η περπατουρα κ το λούτρινο! Και είναι και ακριβό απ'ο,τι έχω δει. Μιλάμε μόλις το βλέπω στο καλαθι απορώ πώς έβγαλε τόσο χαζό παιχνίδι η fp κ στενοχωριεμαι που δεν είχε κάρτα αλλαγής για να το είχα ξεφορτωθεί! Χαχα! μας έχουν δώσει και διάφορα άλλα χαζοπλαστικά με ηχους αλλα δεν τα έχω βγάλει, θα γκουγκλαρω οδηγίες.

 

Μπαλιτσες έχει δύο αλλά δεν τις κυλάει, τις παίζει όπως όλα (τις τρώει κ τις χτυπάει).

 

Αυτά που μπαίνουν το ένα μέσα στο άλλο μας έχουν δώσει ένα σετ αλλά δεν το εχω ανοίξει ακόμα, θα το βγαλω. Και τα κεσεδάκια που είπε η sentir naturels είναι καλή ιδέα.

 

Επίσης παραπάνω είδα που λένε για εκείνο το μεταλλικό που μετακινεθς τις ξύλινες μπίλιες, μας έχουν δώσει κι ένα τέτοιο αλλά δεν το είχα βγάλει γιατί μου φαινόταν για μεγαλύτερο παιδί.

 

Αυτά που μετακινούνται και τα κυνηγάει καλή ιδέα, δεν έχουμε. Αλλά δεν σταματάνε στους αρμούς του πλακακιου; Έχουμε με ρόδες που το τραβάς με σχοινί ή τύπου αυτοκινητάκι που το τσουλας κανονικά.

 

Επίσης μας έφεραν πρόσφατα ένα που είναι σαν τσουλήθρα που κυλάνε μπαλάκια κ πέφτουν από όροφο σε όροφο και κουνάνε κάτι ζωάκια κλπ αλλά δεν το ανοίξαμε ακόμα γιατί έλεγε από 18 και θεωρούσα ότι έχει πολλά τώρα στη μέση (επειδή λένε να μην τα βγάζεις όλα μαζί)

 

Την κουδουνιστρα που κινείται δεν την ξέρω, θα την ψάξω, ωραια ιδέα!

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

διατυπώνω καλά! Δεν έχω κάποιο προβληματισμό για το πώς τα χειρίζεται, ούτε θέλω να μάθει να γυρνάει σελίδες, ούτε να ακούει την ιατορια. Απλώς αναρωτιεμαι αν είτε 1 είτε 10 της φαίνεται το ίδιο (επειδή απλά θέλει να γυρνάει σελίδες ακόμα κι αν είμαι δίπλα και πετιγραφω) ή αν θα καταλάβει τη διαφορά αν είναι άλλο βιβλίο.

Εγω το καταλαβα γι αυτο ειπα οτι δεν χρειαζεται πολλα που απλως θα τσαλακώσουν οι σελιδες κ ισως σκίσουν. ομως καλο ειναι να μην αγοραζεις με προοπτικη το τι του αρεσει τψρα, αλλα στο επομενο διμηνο-τριμηνο. Τωρα μπορει να γυρναει σελιδες αλλα γυρω στους 15 μηνες ισως δειχνει κ ισως λεει κ λεξούλες οποτε μπορεις να παρεις 1-2 χοντρά ή πάνινα με απλές εικονες που να περιγραφεις μονολεκτικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Επίσης παραπάνω είδα που λένε για εκείνο το μεταλλικό που μετακινεθς τις ξύλινες μπίλιες, μας έχουν δώσει κι ένα τέτοιο αλλά δεν το είχα βγάλει γιατί μου φαινόταν για μεγαλύτερο παιδί.

 

Φυσικα δεν θα περιμενεις να το κανει σωστα απλα το προτεινα μηπως εχει περισσοτερη προτιμηση στην λεπτη κινητικοτητα και απασχοληθει για λιγο.

 

Just now, little lamb είπε:

Απλώς αναρωτιεμαι αν είτε 1 είτε 10 της φαίνεται το ίδιο (επειδή απλά θέλει να γυρνάει σελίδες ακόμα κι αν είμαι δίπλα και πετιγραφω) ή αν θα καταλάβει τη διαφορά αν είναι άλλο βιβλίο.

Ισως δεν της κανουν καποια εντυπωση τα συγκεκριμενα αλλα οπως εγραψα θα περιμενα λιγους μηνες ακομη γιατι τοτε μπορει να αρχισουν να τις κινουν περισσοτερο το ενδιαφερον, ειναι μικρουλα ακομη.

Just now, little lamb είπε:

Επίσης μας έφεραν πρόσφατα ένα που είναι σαν τσουλήθρα που κυλάνε μπαλάκια κ πέφτουν από όροφο σε όροφο και κουνάνε κάτι ζωάκια κλπ αλλά δεν το ανοίξαμε ακόμα γιατί έλεγε από 18 και θεωρούσα ότι έχει πολλά τώρα στη μέση (επειδή λένε να μην τα βγάζεις όλα μαζί)

 

Κι αυτο μπορει να της αρεσει να παρατηρει πως κυλανε.

Επισης, ενα αλλο παιχνιδι που εκανε θραυση στον πρωτο (ακομη το παιζει 4χρ) και κανει θραυση και στον μικρο ειναι το καροτσι της hape. Τρελαινονται να το σπρωχνουν (και να τους σπρωχνουν :razz:)!

Κοιταξε κι εδω ενα παλαιοτερο θεμα μηπως παρεις ιδεες 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία από τα δικά μου παιδιά λέει ότι το καλύτερο παιχνίδι σε εκείνες τις ηλικίες είναι το παιχνίδι που εξερευνούν το σπίτι τα δικά μου σε εκείνες τις ηλικίες σπάνια ασχολήθηκαν με τα παιχνίδια τους ο μικρός ασχολήθηκε λίγο πιο πολύ με τα μουσικά παιχνίδια γενικά του αρέσει κ η μουσική... Αλλά δεν έχουν αφήσει γωνία του σπιτιού που να μη την έχουν επεξεργαστει κ ιδικά ο μικρός είχε κ έχει κ μεγάλη έμπνευση :roll: αλλά πραγματικά χαίρομαι πάρα πολύ όταν έβλεπα πως μπορούν να χρησιμοποιούν το μυαλό τους για να ανακαλύπτουν νέα πράγματα 

Για τα παραμύθια δε εμένα ούτε ο ένας ούτε ο άλλος δε τα ήθελαν (πολλές φορές σκέφτομαι μήπως εγώ έκανα η κάνω κάποιο λάθος πάνω σε αυτό) ότι βιβλία έχω πάρει δεν έχει μείνει καμία σελίδα στη θέση της :cry:... Ακόμα κ τώρα που ο μεγάλος έδειχνε κάποιο ενδιαφέρον για τα παραμύθια που τους έδιναν από το νηπιαγωγείο  τα διαβάζαμε στα γρήγορα κ όταν τον μικρό τον απασχολούσε ο μπαμπάς γιατί μας τα επερνε η τα έσκιζε... Γιαυτό κ εγώ για αρχή προτείνω λίγα ένα με δύο βιβλία κ ανάλογα το ενδιαφέρον που θα δείξει πράττεις ανάλογα εξάλλου σε αυτές τις ηλικίες τα παιδιά δεν έχουν κ τόσο καλή μνήμη κ όσες φορές κ να το παρουσιάσεις θα της φαίνεται σαν κάτι διαφορετικό όταν το βαρεθεί θα το δείξει με τον τρόπο της...  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επαναφέρω το θέμα καθώς έχω την εξής απορία:

Για παιδάκι αυτής περίπου της ηλικίας το οποίο δεν περπατά αλλά μπουσουλάει, στέκεται άνετα όρθιο (ενώ κρατιέται από κάπου για ισορροπία) και γενικά κινείται συνεχώς πάρα πολύ, εξερευνά, τρυπώνει παντού… Θέλω να αγοράσω κάποιο παιχνίδι που να το βοηθά να απολαμβάνει τις μετακινήσεις του! Όχι περπατούρα/ στράτα (δηλαδή ούτε αυτό που μπαίνουν μέσα ούτε αυτό που σπρώχνουν).

Έχω δει κάποια τρίκυκλα/ποδήλατα/πατίνια (δίνουν διάφορα ονόματα) τα οποία ουσιαστικά έχουν τρεις ρόδες, καθισματάκι, καθόλου πεντάλ, και κινούνται καθώς σπρώχνει το παιδάκι που κάθεται πάνω με τα πόδια του. Τυπικά τα δίνουν για ηλικίες από 1 ή 1 ½ έτους έως 4 περίπου. Καθώς μεγαλώνει το παιδάκι το κάθισμα μπορεί να ανέβει πιο ψηλά και στη συνέχεια μετατρέπονται σε πατίνι.

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική της περπατούρας/στράτας, πιο στιβαρά ως παιχνίδια και κατάλληλα για εξωτερικούς χώρους, ωστόσο δεν έχω αντιληφθεί ποτέ να τα προτείνει κάποιος ως επιλογή αντί των δύο άλλων. Επιπλέον, όσες φορές έχω δει παιδάκια να τα χρησιμοποιούν είναι 2+ ετών.

Επομένως, σκέφτομαι ότι ίσως είναι πιο επικίνδυνα απ’ ό,τι φαντάζομαι για παιδάκια του έτους ή ότι παιδιά που δεν περπατούν ακόμη ίσως δεν μπορούν να παίξουν με αυτά τα παιχνίδια.

Έχει κάποια κοπέλα σχετική εμπειρία; Θέλω να το πάρω για δώρο αλλά να μπορεί το παιδάκι να το χαρεί άμεσα χωρίς ταυτόχρονα να το εκθέσω σε κάποιον κίνδυνο που δεν έχω αντιληφθεί.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, dafni dfn είπε:

Επαναφέρω το θέμα καθώς έχω την εξής απορία:

 

Για παιδάκι αυτής περίπου της ηλικίας το οποίο δεν περπατά αλλά μπουσουλάει, στέκεται άνετα όρθιο (ενώ κρατιέται από κάπου για ισορροπία) και γενικά κινείται συνεχώς πάρα πολύ, εξερευνά, τρυπώνει παντού… Θέλω να αγοράσω κάποιο παιχνίδι που να το βοηθά να απολαμβάνει τις μετακινήσεις του! Όχι περπατούρα/ στράτα (δηλαδή ούτε αυτό που μπαίνουν μέσα ούτε αυτό που σπρώχνουν).

 

Έχω δει κάποια τρίκυκλα/ποδήλατα/πατίνια (δίνουν διάφορα ονόματα) τα οποία ουσιαστικά έχουν τρεις ρόδες, καθισματάκι, καθόλου πεντάλ, και κινούνται καθώς σπρώχνει το παιδάκι που κάθεται πάνω με τα πόδια του. Τυπικά τα δίνουν για ηλικίες από 1 ή 1 ½ έτους έως 4 περίπου. Καθώς μεγαλώνει το παιδάκι το κάθισμα μπορεί να ανέβει πιο ψηλά και στη συνέχεια μετατρέπονται σε πατίνι.

 

Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική της περπατούρας/στράτας, πιο στιβαρά ως παιχνίδια και κατάλληλα για εξωτερικούς χώρους, ωστόσο δεν έχω αντιληφθεί ποτέ να τα προτείνει κάποιος ως επιλογή αντί των δύο άλλων. Επιπλέον, όσες φορές έχω δει παιδάκια να τα χρησιμοποιούν είναι 2+ ετών.

 

Επομένως, σκέφτομαι ότι ίσως είναι πιο επικίνδυνα απ’ ό,τι φαντάζομαι για παιδάκια του έτους ή ότι παιδιά που δεν περπατούν ακόμη ίσως δεν μπορούν να παίξουν με αυτά τα παιχνίδια.

 

Έχει κάποια κοπέλα σχετική εμπειρία; Θέλω να το πάρω για δώρο αλλά να μπορεί το παιδάκι να το χαρεί άμεσα χωρίς ταυτόχρονα να το εκθέσω σε κάποιον κίνδυνο που δεν έχω αντιληφθεί.

 

Μπορείς να πάρεις απλό τρικυκλο που το κάνουν με τα ποδια

Εμεις είχαμε αυτοκινητάκι που κάθεσαι κ το κανεις με τα ποδια

Το αλλο που λες είναι πολύ ωραίο αλλά δ θα το χαρεί αμεσα(κ κυριως σε εξ. Χώρο σε σχέση με στράτα) 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμάς μας έχουν φέρει ένα σκούτερ της Fisher Price που δεν έχει πεντάλ, είναι για να σπρώχνει με τα πόδια. Δεν θυμάμαι αν λέει από ενός ή από ενάμισι αλλά δεν το έχουμε ανοίξει ακόμη γιατί παρόλο που είναι ενός η μικρή δεν στέκεται μόνη της. Δεν νομίζω να κάνει για εξωτερικό χώρο όμως. Υπάρχουν διάφορα τέτοια παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Εμάς μας έχουν φέρει ένα σκούτερ της Fisher Price που δεν έχει πεντάλ, είναι για να σπρώχνει με τα πόδια. Δεν θυμάμαι αν λέει από ενός ή από ενάμισι αλλά δεν το έχουμε ανοίξει ακόμη γιατί παρόλο που είναι ενός η μικρή δεν στέκεται μόνη της. Δεν νομίζω να κάνει για εξωτερικό χώρο όμως. Υπάρχουν διάφορα τέτοια παιχνίδια.

Και εμείς έχουμε ένα τέτοιο. Εμάς είναι για μέσα στο σπίτι. Δεν ήξερα και εγώ και έλεγα να το ανοίξω η όχι ακόμα. Τελικά το ανοίξαμε και τον βάζω εγώ πάνω και τον σπρώχνω και γελάει και ξεκαρδίζεται στα γέλια. Ούτε εμένα πάντως στέκεται όρθιος μόνος του ακόμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...