Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάλληλα παιχνίδια για μωρό 11 μηνών


Recommended Posts

Καλησπέρα! Το τελευταίο διάστημα έχω πελαγωσει ως προς τα παιχνίδια που πρέπει να προσφέρω στο μωρό... Βασικά κάθε φορά που πηγαίνω σε πολυκατάστημα για αγορά κοκαλωνω από την μεγάλη ποικιλία και δεν ξέρω κατά που να κάνω...

Μέχρι στιγμής δίνω έμφαση στα πάνινα βιβλία με ήχους και στο τραπέζι δραστήριοτητων που παιζει όρθια για λίγο και μπάλες φουσκωτες. Κατά τα άλλα η ενασχόληση είναι να μπουσουλαει στα παζλ και να κάνει βήματα από έπιπλο σε έπιπλο και καναπέ.

Κάτι μικροπαιχνιδια όπως κύβοι, κρίκοι της fp ούτε που δίνει σημασία. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Dust pink είπε:

Καλησπέρα! Το τελευταίο διάστημα έχω πελαγωσει ως προς τα παιχνίδια που πρέπει να προσφέρω στο μωρό... Βασικά κάθε φορά που πηγαίνω σε πολυκατάστημα για αγορά κοκαλωνω από την μεγάλη ποικιλία και δεν ξέρω κατά που να κάνω...

Μέχρι στιγμής δίνω έμφαση στα πάνινα βιβλία με ήχους και στο τραπέζι δραστήριοτητων που παιζει όρθια για λίγο και μπάλες φουσκωτες. Κατά τα άλλα η ενασχόληση είναι να μπουσουλαει στα παζλ και να κάνει βήματα από έπιπλο σε έπιπλο και καναπέ.

Κάτι μικροπαιχνιδια όπως κύβοι, κρίκοι της fp ούτε που δίνει σημασία. 

 

Ο δικός μου έπαιζε και εξακολουθεί να παίζει με οτιδήποτε δεν είναι παιχνίδι!  Όσα παιχνίδια μου άρεσαν κ θεωρούσα πως είναι κατάλληλα για την ηλικία του κατέληξαν περιττές αγορές! Μέχρι που το πήρα απόφαση πως δεν έχουμε το ίδιο γούστο! 

 

Τελικά αυτα που ξεχώρισε κ ασχολιοταν για λίγη ώρα γύρω στο χρόνο ήταν μία περπατούρα τραίνο, βιβλια με εικόνες και όχι ζωγραφιές κ μια ρόδα που την κρατούσε απ το ένα χέρι και απ το άλλο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σε αυτή την ηλικία έπαιζε πολύ με τουβλάκια, με την περπατούρα που στηρίζονταν πάνω και την πήγαινε βόλτα (οχι απο αυτές που το παιδί κάθεται επάνω) τον κέρδιζε οτιδήποτε έβγαζε ήχο.

9 hours ago, Dust pink said:

Κάτι μικροπαιχνιδια όπως κύβοι, κρίκοι της fp ούτε που δίνει σημασία. 

 

με τα συγκεκριμένα να δεις που σε πολύ λίγο καιρό θα παίζει πάρα πολύ!!

εμένα με τέτοια παιχνίδια ασχολήθηκε πάρα πολύ μετά τον χρόνο με αυτό το παιχνίδι που έχει τα κυβάκια-αστεράκια-κυκλίνδρους-τρίγωνα και τα βάζεις μέσα στο κουτί, άσε που σε όποιο σπίτι πάω υπάρχει και τα παιδιά ασχολούνται πολυ με αυτό

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτή την ηλικία τους αρέσει οτιδήποτε έχει ήχο και επειδή είναι στα φάση "να περπατήσω" η μεγάλη τους ανάγκη είναι να μπορέσουν να μετακινηθούν για να εξερευνήσουν. Στα περισσότερα αρέσει η περπατούρα (αυτή που πιάνει το παιδί με τα χεράκια του, όχι αυτή που μπαίνει μέσα) ακριβώς γιατί τα βοηθά να μετακινηθούν. Μη κολλάς σε έτοιμα παιχνίδια, ένα μπουκαλάκι νερό με μερικούς σπόρους μέσα ή χρωματισμένο νερό (και καλά κολλημένο το καπάκι) μπορεί να τα απασχολήσει ώρες. Ταπεράκια και ξύλινες κουτάλες γίνονται εξαιρετικά παιχνίδια επίσης. Ένα παιχνίδι που άρεσε πολύ στη δική μου ήταν το κρυφτό πραγμάτων. Της έκρυβα τα κουκλάκια της κάτω από μαξιλάρια ή κουβέρτες και ενθουσιαζόταν να τα ανακαλύπτει. Αν θέλεις να αγοράσεις κάτι, υπάρχουν μεγάλα μαλακά κυβάκια για αυτή την ηλικία  αλλά ετοιμάσου και για εκσφενδονίσεις :) Τώρα που τα θυμάμαι, της δικής μου της άρεσε πολύ να απασχολείται με αυτά τα ξύλινα παιχνίδια με τα σύρματα που έχουν περασμένα κρίκους και τα πας απο την μια πλευρά στην άλλη.

Link to comment
Share on other sites

Για περπατούρα θα συμφωνήσω κι εγώ, είναι ότι πρέπει για αυτή την ηλικία τη "σε λίγο θα περπατήσουμε" και συνήθως είναι και πίνακες δραστηριοτήτων, λειτουργεί δηλαδή 2 σε 1.  Μιλάμε πάντα για αυτήν που κρατάνε και περπατάνε όχι τη στράτα που μπαίνουν μέσα.

 

Κάτι άλλο που θα σου πρότεινα μιας και σε λίγο χρονίζετε είναι βιβλιαράκια τύπου αρκουδάκος, βιβλία με εικόνες όπως πχ οι πρώτες μου 100 λέξεις από Ψυχογιό και βιβλία με ήχους όπως η σειρά του Ρένου. 

 

Κατά τα άλλα μπορείς να επενδύσεις σε τάπερ και κουτάλες, να σου μείνουν και για το νοικοκυριό! :P 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι η αλήθεια είναι ότι, οτιδήποτε μη παιχνίδι (κουταλιά ,πλαστικά πιάτα, αχρησιμοποίητες παντόφλες κτλ) της αρέσουν και ασχολείται περισσότερο από τα παιχνίδια. Τελευταία φορά που πήγα σε γνωστό πολυκατάστημα πήρα παιχνίδια με βάση την ηλικία που γράφουν επάνω της fp και ένα ζευγάρι παντόφλες . Μόλις τα είδε...άρπαξε τις παντόφλες....μόλις τις πήρα από το χέρι της έκλαιγε λες και την σκότωναν.

Σε βιβλία έχω επενδύσει αρκετά...τα ξεφύλλιζει αλλά για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο καιρό μπορεί να παίζει πολύ με αυτά που τώρα δεν παίζει. Άλλο είναι να είναι το παιδί χρονιάρικο κ άλλο να είναι 1,5 χρονών, άλλο στα 2 κ.ο.κ.

Το γνωστό κουκλάκι σκυλάκι της fp που έχει ήχους κ τραγουδάκια το έχετε ? 

 

Επίσης αν έχεις την δυνατότητα κ μεγάλο μπαλκόνι ή αυλή, βάλε μία λεκάνη, γέμισέ τη με νερό κ δώσε της κανένα παπάκι - καραβάκι - οτιδήποτε που να μπορεί να το βουτήξει μέσα.  φυσικά με επίβλεψη ενήλικα όλα αυτά. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , annoulen είπε:

Σε λίγο καιρό μπορεί να παίζει πολύ με αυτά που τώρα δεν παίζει. Άλλο είναι να είναι το παιδί χρονιάρικο κ άλλο να είναι 1,5 χρονών, άλλο στα 2 κ.ο.κ.

Το γνωστό κουκλάκι σκυλάκι της fp που έχει ήχους κ τραγουδάκια το έχετε ? 

 

Επίσης αν έχεις την δυνατότητα κ μεγάλο μπαλκόνι ή αυλή, βάλε μία λεκάνη, γέμισέ τη με νερό κ δώσε της κανένα παπάκι - καραβάκι - οτιδήποτε που να μπορεί να το βουτήξει μέσα.  φυσικά με επίβλεψη ενήλικα όλα αυτά. 

Ναι ,το έχουμε το αρκουδάκι της fp αλλά μέχρι στιγμής είναι μια αποτυχημένη αγορά ,δεν ασχολήθηκε ιδιαίτερα.

Πισινουλα με νερό της βάζω, κάθεται για λίγο και μετά ξεκινά η απόδραση...

Link to comment
Share on other sites

κατάλαβα αγαπητή μου - βασικά είναι στην ηλικία "τώρα θα περπατήσουμε" όπως λέει κ μία φίλη πάνω.

 

Τα δικά μου σε αυτήν την ηλικία έπαιζαν επίσης

- κ με ένα ταμπλό δραστηριοτήτων με τιμόνι (αγόρια γαρ),

- το μουσικό σαλιγκάρι της fp,

- κ μετά με μία σκηνή από το ΙΚΕΑ που μπαινόβγαιναν.

- Κ πάρα πολύ με στοιβαζόμενους κύβους. 

 

Συμβουλή μου είναι να μην γεμίσεις με ογκώδη παιχνίδια, σε λίγο καιρό δεν θα ξέρεις τι να τα κάνεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , marakiz είπε:

Μην πολυαγοράζεις πράγματα, έχετε γενέθλια όπου να ναι καλέ!!

Σωστά!! Ελπίζω μόνο να είναι παιχνίδια γιατί από ρούχα (ήταν και η βάφτιση) έχω φτιάξει κολεξιόν μέχρι τα 4!!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Dust pink είπε:

Σωστά!! Ελπίζω μόνο να είναι παιχνίδια γιατί από ρούχα (ήταν και η βάφτιση) έχω φτιάξει κολεξιόν μέχρι τα 4!!! 

 

Αν σε ρωτάνε πες το, αν πάλι σου φέρουν ρούχα και είσαι πλήρης άλλαξε τα για πιο μετά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

 

Αν σε ρωτάνε πες το, αν πάλι σου φέρουν ρούχα και είσαι πλήρης άλλαξε τα για πιο μετά.

Δεν ξέρω αν συνέβη και σε εσάς στην βάφτιση αλλά πολύ ρουχο βρε παιδιά...σχεδόν όλοι έφεραν ρούχα. 2-3 λευκά είδη και 1 παιχνίδι!!! Τα ρούχα τα άλλαξα εννοειται για ηλικία 2-4 ετών!! Μέχρι τα 4 είμαστε κομπλέ ...από φόρεμα μέχρι μαγιό. Μπήκα και στον πειρασμό και έκανα και μια ιντερνετική παραγγελία από Μπενετόν σε κολάν και μπλουζάκια και αποτελειωθηκε το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Δεν ξέρω αν συνέβη και σε εσάς στην βάφτιση αλλά πολύ ρουχο βρε παιδιά...σχεδόν όλοι έφεραν ρούχα. 2-3 λευκά είδη και 1 παιχνίδι!!! Τα ρούχα τα άλλαξα εννοειται για ηλικία 2-4 ετών!! Μέχρι τα 4 είμαστε κομπλέ ...από φόρεμα μέχρι μαγιό. Μπήκα και στον πειρασμό και έκανα και μια ιντερνετική παραγγελία από Μπενετόν σε κολάν και μπλουζάκια και αποτελειωθηκε το θέμα!

 

Εννοείται μια από τα ίδια. Είναι το πιο εύκολο δώρο για αυτό. Κι εγώ τα άλλαξα για μεγαλύτερη ηλικία. Από τότε δεν κάνω ποτέ ρούχα δώρο σε βάφτιση.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

χα χα - στο πρώτο μου παιδί όλοι μου έκαναν δώρο ρούχα,  σεντονάκια κ κάνα δύο παιχνίδια. 

στο 2ο παιδί, που το βάπτισα 1,5 χρόνο μετά το πρώτο, οι πιο πολλοί μου έφεραν ρούχα για 3χρονο (δλδ για το πρώτο) ;)

 

Κ εγώ πια δεν πάω σε βάπτιση ρούχα ούτε είδη προικός - πάω επώνυμα παιχνίδια.

 

Κ το ίδιο θέμα είχα κ στα γενέθλιά τους, μου έφερναν όλοι ρούχα,  ειδικά δε όταν καλέσαμε συμμαθητές από τον παιδικό σταθμό, εκεί τιγκάραμε στο ρούχο. Οπότε τα τελευταία 2 χρόνια δεν πάω σε γενέθλια ρούχα, πάω για δώρο μόνο παιχνίδια, άντε αν είναι κοριτσάκι να του πάρω τσαντάκι βόλτας. - ουπς φύγαμε από το θεμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε στα γενέθλια πάω ρούχα. Βασικά τελευταία κάνω δώρο μόνο βιβλία, τα οποία ψάχνω πάρα πολύ τι ταιριάζει στο κάθε παιδί και την ηλικία του. Για βάφτιση παίρνω πολλά βιβλία, δίνω όσα χρήματα θα έδινα έτσι κι αλλιώς. Αλλιώς παιχνίδι. Αλλιώς κάτι που ξέρω πως σίγουρα χρειάζεται. Και από καταστήματα που μπορούν εύκολα να κάνουν αλλαγή, πχ Public.

Ουπς, ξεφύγαμε όντως!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εμας πάλι δύο τρεις μας έφεραν ρούχα, όλοι οι υπόλοιποι παιχνίδια κ χρήματα. Ακουγα που όλοι βγάλανε με τη βάπτιση τα ρούχα δύο ετών κ εμείς ούτε για τη σεζον κ γκρινιαζα!:rolleyes: 

Εμένα σε αυτή την ηλικία έπαιζε πολύ με μπάλες, τραπεζάκια δραστηριοτήτων, περπατουρα που τη σπρώχνεις, μουσικά παιχνίδια, βιβλία όπως πχ ο αρκουδάκος που αναφέρθηκε, με κύβους που τους βάζεις στο αντίστοιχο σχήμα. Στα γενέθλια της απέκτησε μια ξυλινη Κιβωτό του Νώε κ έπαιζε μόνο μ αυτό για δύο μήνες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Θα της πάρω περπατουρα και ελπίζω να βρει ενδιαφέρον. Έχετε να προτείνετε κάποια; Της Φίσερ είναι καλές; 

Παρομοίως προτιμώ παιχνίδια ή λευκά είδη για μόνο κρεβάτι σε βάφτιση. Από λευκά είδη ας πούμε καταχαρηκα τα άνεμος.

 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

Θα της πάρω περπατουρα και ελπίζω να βρει ενδιαφέρον. Έχετε να προτείνετε κάποια; Της Φίσερ είναι καλές; 

Παρομοίως προτιμώ παιχνίδια ή λευκά είδη για μόνο κρεβάτι σε βάφτιση. Από λευκά είδη ας πούμε καταχαρηκα τα άνεμος.

 

 

Οι περπατούρες γενικά θεωρούνται επικίνδυνες, σε κάποιες χώρες απαγορεύεται και η πώληση, οπότε θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο πρώτα και να το συζητήσεις και με τον παιδίατρό σας. Δες για παράδειγμα εδώ: http://kalaitzi.gr/giati-den-sinistatai-i-perpatoura/

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Deena είπε:

Αν έχεις εξωτερικό χώρο και ....ανοχή στην ακαταστασία πάρε μια αμμοδόχο, εγγυημένη απασχόληση!

Αμμοδοχος ε;; Καλό ακούγεται!! Μια διευκρίνιση όμως..μέσα να βάλω άμμο;; Τα βάζει στο στομα όμως.

Η ακαταστασία πλέον είναι η ρουτίνα μας. Έχω συμβιβαστεί!

Link to comment
Share on other sites

Αμμοδόχος είναι τέλεια ιδέα αν υπάρχει χώρος!! Γενικά τα messy play είναι ότι καλύτερο για τα παιδιά, περνάνε καλά και τα βοηθάνε ψυχοκινητικά! Όντως όμως πρέπει να μην έχεις πρόβλημα με την ακαταστασία γιατί κανείς δεν θα το ευχαριστηθεί. Και μιλάμε για πραγματική ακαταστασία. Για το ότι το βάζει στο στόμα του, του ίδιο θα κάνει και στην παραλία, απλά θα το αποτρέπεις. Δεν θα το αφήνεις στιγμή χωρίς επίβλεψη εννοείται.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Η ρουτίνα της παραλίας μας είναι μπάνιο-ξεπλυμα με γλυκό νερό-ντυσιμο-καροτσι η αγκαλιά στην ξαπλώστρα. Οι αμμουδιές έχουν το ψιλό χαλίκι και έτσι δεν την βάζω κάτω ακόμη. Για να παίξει με κουβαδάκια πχ ,δεν παίζει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Dust pink είπε:

Η ρουτίνα της παραλίας μας είναι μπάνιο-ξεπλυμα με γλυκό νερό-ντυσιμο-καροτσι η αγκαλιά στην ξαπλώστρα. Η αμμουδιές έχουν το ψιλό χαλίκι και έτσι δεν την βάζω κάτω ακόμη. Για να παίξει με κουβαδάκια πχ ,δεν παίζει.

:confused:

Τι εννοείς οι αμμουδιές έχουν ψιλό χαλίκι; Και γιατί να μην παίξει αν έχει χαλίκι;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...