Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

On 7/9/2017 at 11:44 ΠΜ, Deena είπε:

 Έχεις δίκιο, άλλα αντί άλλων θυμάμαι, τσέκαρα το βιβλιάριο της μικρής : 1η δόση έκανε 16 μηνών, 2η δόση 19 μηνών άρα επειδή έκανε την πρώτη μετά το έτος αλλά πριν γίνει 2 ετών, η τρίτη (αναμνηστική) γίνεται 12-23 μήνες μετά την δεύτερη.

 

 

Τελικά  δεν έκανε τώρα την 3η και τελευταία αναμνηστική, θα την κάνουμε 1 χρόνο μετά τη δεύτερη δόση. Ήταν  βασικά να κάνουμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που υπάρχει όμως στο εθνικό σύστημα υγείας και θυμόμουν λάθος. Όμως τελικά κι αυτό θα μας το κάνει σε επόμενο μήνα κι αντί αυτού έκανε της ιλαράς επειδή υπάρχει σε έξαρση αυτές τις μέρες. 

 

Να ρωτήσω κορίτσια -και συγγνώμη για το οφ τόπικ- για το μαντού πληρώσατε συμμετοχή?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

20 hours ago, marakiz said:

Τελικά  δεν έκανε τώρα την 3η και τελευταία αναμνηστική, θα την κάνουμε 1 χρόνο μετά τη δεύτερη δόση. Ήταν  βασικά να κάνουμε το εμβόλιο της μηνιγγίτιδας που υπάρχει όμως στο εθνικό σύστημα υγείας και θυμόμουν λάθος. Όμως τελικά κι αυτό θα μας το κάνει σε επόμενο μήνα κι αντί αυτού έκανε της ιλαράς επειδή υπάρχει σε έξαρση αυτές τις μέρες. 

 

Να ρωτήσω κορίτσια -και συγγνώμη για το οφ τόπικ- για το μαντού πληρώσατε συμμετοχή?

εγώ δεν είχα πληρώσει τίποτα στο μαντου.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. προμηνύεται θύελλα! Μου είπε ότι δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και μου ζήτησε 20 ευρώ!!!!!! Πότε το έκανες? Που να μάθω στα σίγουρα, ξέρετε?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 29 λεπτά , marakiz είπε:

Ωχ.. προμηνύεται θύελλα! Μου είπε ότι δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και μου ζήτησε 20 ευρώ!!!!!! Πότε το έκανες? Που να μάθω στα σίγουρα, ξέρετε?

Το μαντού δεν είναι εμβόλιο, είναι τεστ για το αν το παιδί έχει φυματίωση. Γινεται σε προγραμματισμένες ηλικίες  (π.χ. πριν από το νηπιαγωγείο) και προν από ορισμένα εμβόλια, όπως της ιλαρας.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , marakiz είπε:

Ωχ.. προμηνύεται θύελλα! Μου είπε ότι δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και μου ζήτησε 20 ευρώ!!!!!! Πότε το έκανες? Που να μάθω στα σίγουρα, ξέρετε?

 

Δεν είναι στο πρόγραμμα (δεν είναι εμβόλιο), αλλά δεν υπάρχει και στα φαρμακεία νομίζω. Οι αρκετοί παιδίατροι έχουν αρκετά μαντού στα ιατρεία τους και είναι στο χέρι τους αν θα σου τα χρεώσουν ή όχι. Ο παλιός μου παιδίατρος (πολύ καλός γιατρός αλλά λίγο καρμίρης :):):)) μου ζητούσε λεφτά για το μαντού, η τωρινή μου παιδίατρος δεν μου έχει ζητήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία Deena ευχαριστώ, σου χρωστάει μία μη κατσάδα! :mrgreen:

Εν τω μεταξύ, ότι το μαντού δεν είναι εμβόλιο, τώρα που το είπες το έμαθα και γκούγκλαρα κι ενημερώθηκα. Τόοοοσο άσχετη???!!!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , marakiz είπε:

Ωραία Deena ευχαριστώ, σου χρωστάει μία μη κατσάδα! :mrgreen:

Εν τω μεταξύ, ότι το μαντού δεν είναι εμβόλιο, τώρα που το είπες το έμαθα και γκούγκλαρα κι ενημερώθηκα. Τόοοοσο άσχετη???!!!

Χαχαχα, δεν πειράζει κι εγώ από σπόντα το είχα μάθει όταν είχα ραντεβού για μαντού και την πήρα τηλέφωνο να το ακυρώσουμε γιατί η κόρη μου είχε ίωση και μου είπε "Δεν πειράζει, φερ'την, δεν είναι εμβόλιο".

 

Υ.Γ. : Ουφ και πάλι ουφ!!! Δεύτερο 24ωρο μετά την τρίτη (αναμνηστική) δόση bexsero και ακόμα πυρετός!!! Γκρίνια γιατί πονάει στο χέρι, τρεις φορές μεγαλύτερη γκρίνια γιατί δεν την αφήνω να πάει σχολείο :shock::shock::shock:....θα το δωρίσω στην επιστήμη αυτό το κορίτσι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα,

 

την παρασκευή έχω ραντεβού για την δεύτερη δόση bexsero την πρώτη την είχα κάνει 4 Μαίου και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι από 2-5 μήνες η επόμενη δόση όλες όμως βλέπω ότι την κάνατε σε 2 μήνες να ανησυχήσω? Επίσης η μικρή μου είναι τώρα 3ων θα κάνει και τρίτη δόση? Ήδη την δεύτερη και τρέμω και σε εμάς έκανε πυρετό και γκρίνια....κανένα άλλο εμβόλιο δεν την είχε πειράξει. 

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , xristina80 είπε:

καλησπέρα,

 

την παρασκευή έχω ραντεβού για την δεύτερη δόση bexsero την πρώτη την είχα κάνει 4 Μαίου και τότε μου είχε πει ο γιατρός ότι από 2-5 μήνες η επόμενη δόση όλες όμως βλέπω ότι την κάνατε σε 2 μήνες να ανησυχήσω? Επίσης η μικρή μου είναι τώρα 3ων θα κάνει και τρίτη δόση? Ήδη την δεύτερη και τρέμω και σε εμάς έκανε πυρετό και γκρίνια....κανένα άλλο εμβόλιο δεν την είχε πειράξει. 

 

Ευχαριστώ 

Αφού την πρώτη την έκανε μετά τα 2 χρόνια, δεν χρειάζεται 3η δόση. (βάσει των τωρινών οδηγιών)

 

Για τα μεσοδιαστήματα, από συζητήσεις που έχω παρακολουθήσει εδώ στο φόρουμ, έχω καταλάβει ότι για την μέγιστη αποτελεσματικότητα καλό είναι να τηρείται το χρονοδιάγραμμα, αλλά από την άλλη δεν νομίζω ότι αν καθυστερήσει κάποιος εκμηδενίζει την αποτελεσματικότητα του εμβολίου. Έτσι κι αλλιώς επειδή πρόκειται για καινούριο εμβόλιο, δεν αποκλείεται στην πορεία να υπάρξουν και αλλαγές στις οδηγίες, π.χ. να χρειαστεί στην εφηβεία να γίνει αναμνηστική δόση.

 

Αυτές οι δυσάρεστες αλλά ακίνδυνες παρενέργειες δεν είναι τίποτα μπροστά στην προστασία που παρέχεται από το εμβόλιο, τί να λέμε τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ Deena.

 

Ελπίζω αυτή η καθυστέρηση να μην σημαίνει ότι κάνει αναποτελεσματικό το εμβόλιο....Θα ξαναρωτήσω τον γιατρό την Παρασκευή.

 

Όσο για τις παρενέργειες συμφωνώ απλά και αυτή η γκρίνια με τσακίζει....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να το κάνω στα μικρά αλλά όπως σας διαβάζω σκέφτομαι να μη τους το κάνω την ίδια μέρα. 

Σκέφτηκα να κάνω τον ένα μηνα στον έναν και τον επόμενο στον άλλον.  Και για τις παρενέργειες και για το οικονομικό. 

Δε μπορώ να φανταστώ την περίπτωση του πόνου ή του πυρετού και να έχω τη γκρίνια εις διπλούν. ... 

Είμαι λάθος;;;;

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, manoulina είπε:

Εγώ θέλω να το κάνω στα μικρά αλλά όπως σας διαβάζω σκέφτομαι να μη τους το κάνω την ίδια μέρα. 

Σκέφτηκα να κάνω τον ένα μηνα στον έναν και τον επόμενο στον άλλον.  Και για τις παρενέργειες και για το οικονομικό. 

Δε μπορώ να φανταστώ την περίπτωση του πόνου ή του πυρετού και να έχω τη γκρίνια εις διπλούν. ... 

Είμαι λάθος;;;;

Λογικό ακούγεται, αλλά καλύτερα ρώτα τον παιδίατρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικά είπαμε να τα κάνουμε και τα δύο μαζί.  Ποιο να αφήσω εκτεθειμένο τώρα που θα πάνε και σταθμό;

Σήμερα θα πάμε και εύχομαι να μην έχει παρενέργειες. ..

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , manoulina είπε:

Τελικά είπαμε να τα κάνουμε και τα δύο μαζί.  Ποιο να αφήσω εκτεθειμένο τώρα που θα πάνε και σταθμό;

Σήμερα θα πάμε και εύχομαι να μην έχει παρενέργειες. ..

Καλύτερα και τα 2 μαζί, να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο από τον φόβο, αλλά να "συμπάσχουν" κιόλας μεταξύ τους, θα είναι πιο εύκολο αν έχουν πονάκια ή πυρετό τα καημενούλια

9maTp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κάναμε τελικά, παρενέργειες δεν φάνηκαν. Εκτός του κλασσικού φόβου στη θέα του εμβολίου δεν είχαμε κάτι άλλο προς το παρόν. Ελπιζω να συνεχίσουμε έτσι ήρεμα. Η επόμενη δόση σε δυο μήνες. Αντε, άλλο ένα διακοσάρι τότε και τέλος.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

On 20/9/2017 at 9:25 AM, marakiz said:

Ωχ.. προμηνύεται θύελλα! Μου είπε ότι δεν είναι στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού και μου ζήτησε 20 ευρώ!!!!!! Πότε το έκανες? Που να μάθω στα σίγουρα, ξέρετε?

Δεν θυμάμαι πότε το έκανα (πριν μερικούς μήνες-σίγουρα δεν είναι πάνω απο 9 μήνες) θα μπορώ να σου πω αύριο.

Δεν είναι εμβόλιο. Είναι το τεστ φυματίωσης.

.

Επεξεργάστηκαν by kotsifikos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα κοριτσια!

σημερα η παιδιατρος μας ειπε οτι καλο θα ηταν στο επομενο χρονικο διαστημα να κανουμε την 1η δοση του Bexsero γιατι πλεον το κανουν πολλοι γονεις και φαινεται οτι υπαρχει μια ας πουμε εξαρση. Χωρις να θελω να παραπληροφορησω φυσικα. Δεν ξερω γι αυτο ρωταω και ειμαι πολυ διστακτικη με το συγκεκριμενο επειδη δεν παρεχεται δωρεαν στην χωρας μας ακομα. Εχω ρωτησει πολλους γονεις. Οι μισοι το εχουν κανει οι αλλοι οχι. Οι μισοι γιατροι λενε ναι και οι υπολοιποι οχι...αντε βγαλε ακρη.  Τελικα ειναι επικινδυνο; Εχω τρομαξει πολυ γιατι αν γινει κατι μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν του το εκανα! Το ξερω οτι δεν κολλαει ευκολα αλλα ΑΝ αν λεω κολλησει τι γινεται τοτε;;

 

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις καναμε τις προάλλες τη δεύτερη δόση (2 χρ)  και ολα καλα, μονο ποναει για καμια μέρα δυο στο σημείο που το εκανε κ ίσως κανει δέκατα, εμενα είναι το μονο εμβόλιο που προληπτικά μου ειπε να του δώσω ντεπόν . Δεν νομίζω πως ειναι πιο βαρύ απο το MMR πχ και ότι υπάρχει λογος να τρομάζουν οι γονείς για παρενέργειες. Εγω γενικα είμαι υπερ του εμβολιασμού, η συγκεκριμένη ασθένεια είναι σπάνια αλλα πολυ σοβαρή κι ετσι δεν υπολόγισα το υψηλό πράγματι κόστος του (104 ευρω ανα δόση )

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, danae2014 είπε:

καλησπερα κοριτσια!

σημερα η παιδιατρος μας ειπε οτι καλο θα ηταν στο επομενο χρονικο διαστημα να κανουμε την 1η δοση του Bexsero γιατι πλεον το κανουν πολλοι γονεις και φαινεται οτι υπαρχει μια ας πουμε εξαρση. Χωρις να θελω να παραπληροφορησω φυσικα. Δεν ξερω γι αυτο ρωταω και ειμαι πολυ διστακτικη με το συγκεκριμενο επειδη δεν παρεχεται δωρεαν στην χωρας μας ακομα. Εχω ρωτησει πολλους γονεις. Οι μισοι το εχουν κανει οι αλλοι οχι. Οι μισοι γιατροι λενε ναι και οι υπολοιποι οχι...αντε βγαλε ακρη.  Τελικα ειναι επικινδυνο; Εχω τρομαξει πολυ γιατι αν γινει κατι μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν του το εκανα! Το ξερω οτι δεν κολλαει ευκολα αλλα ΑΝ αν λεω κολλησει τι γινεται τοτε;;

 

Εξαρση απ'οσο ξερω δεν υπαρχει, εχει αναρτημενο και πινακα στο ΚΕΕΛΠΝΟ http://www.keelpno.gr/Portals/0/Αρχεία/Προλαμβάνονται με εμβολιασμό/Μηνιγγίτιδα/2017/Μηνιγγιτιδοκοκκική Νόσος διαχρονικη εξελιξη 2004-2017.pdf

 

Τωρα για τα υπολοιπα που ρωτας μπορεις να δεις πολλες πληροφοριες κι εδω που συζητηθηκε το θεμα εκτενως τον Σεπτεμβριο

 

 
Link to comment
Share on other sites

παρολο που δ εχουν κανει τα παιδια μου το εμβολιο,αν σε απασχολει αν ειναι ασφαλες,ναι ειναι.μπορει να ανεβασει δεκατα η να πρηστει κ να ποναει λιγο το σημειο.κατα τα αλλα δ εχεις κτ να φοβασαι

Link to comment
Share on other sites

On 19/12/2018 at 3:45 ΜΜ, danae2014 είπε:

καλησπερα κοριτσια!

σημερα η παιδιατρος μας ειπε οτι καλο θα ηταν στο επομενο χρονικο διαστημα να κανουμε την 1η δοση του Bexsero γιατι πλεον το κανουν πολλοι γονεις και φαινεται οτι υπαρχει μια ας πουμε εξαρση. Χωρις να θελω να παραπληροφορησω φυσικα. Δεν ξερω γι αυτο ρωταω και ειμαι πολυ διστακτικη με το συγκεκριμενο επειδη δεν παρεχεται δωρεαν στην χωρας μας ακομα. Εχω ρωτησει πολλους γονεις. Οι μισοι το εχουν κανει οι αλλοι οχι. Οι μισοι γιατροι λενε ναι και οι υπολοιποι οχι...αντε βγαλε ακρη.  Τελικα ειναι επικινδυνο; Εχω τρομαξει πολυ γιατι αν γινει κατι μετα θα χτυπαω το κεφαλι μου που δεν του το εκανα! Το ξερω οτι δεν κολλαει ευκολα αλλα ΑΝ αν λεω κολλησει τι γινεται τοτε;;

 

Μην το φοβάσαι το εμβόλιο, στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμού δεν υπάρχει λόγω κόστους νομίζω, παρέχεται δωρεάν μόνο σε συγκεκριμένες ομάδες. Εγώ το έχω κάνει στην κόρη μου, είχε ανεβάσει πυρετό για κάνα 1-2 μέρες αλλά όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...