Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Κάθε χρόνο από τότε που εμφανίστηκε το Bexero, όποτε πηγαίνω στην παιδίατρό μας, την ρωτάω αν πρέπει να εμβολιαστούμε και τι γίνεται με αυτό το εμβόλιο. Η απάντηση προς το παρόν παραμένει η ίδια: δεν τρελαινόμαστε, δεν επείγει άμεσα, είναι καλό εμβόλιο, δεν έχει παρενέργειες, είναι όμως ακριβό και θέλει δυο δόσεις, αλλά αν θέλεις να το κάνουμε τότε να προγραμματίσουμε να το κάνουμε όποτε θέλετε. Αυτή ήταν και η φετινή της απάντηση.

 

 

Απʼ την άλλη έχω τον παιδίατρο της κουνιάδας μου σε άλλη μεγάλη πόλη της Ελλάδος ο οποίος τα τρία τελευταία χρόνια κρατούσε την ίδια στάση με την δική παιδίατρο, αλλά από πέρσι άλλαξε η στάση του και είπε στην κουνιάδα μου να τα εμβολιάσει τα παιδιά (έπαιξε ρόλο και το ότι η κουνιάδα μου μένει σχετικά κοντά σε hot spot) πράγμα το οποίο και έκανε η κοπέλα χωρίς καμιά εμφανή παρενέργεια στα παιδιά από το εμβόλιο.

 

 

 

Προς το παρόν κρατάω την ίδια στάση με την vicky86 σʼ αυτό το θέμα με τις ήδη γνωστές επιφυλάξεις που έχουμε λίγο-πολύ όλοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα αυτη την κουβεντα με την παιδίατρό μου, την οποία γνωρίζω χρόνια και έχουμε φιλική σχέση. Η απάντηση ήταν ότι οι παιδίατροι δυσκολεύονται να επιμείνουν να γίνουν εμβόλια που έχουν μεγάλο κόστος γιατί απλά μπορεί να έρθει σε πολύ άσχημη θέση ο γονιός που δεν μπορεί με τίποτε να ανταπεξέλθει (και που πιθανόν δεν έχει καμία διάθεση να συζητήσει και την οικονομική του κατάσταση), οπότε το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι να ενημερώσουν ότι υπάρχει και το χ ή ψ εμβόλιο, που όμως δεν καλύπτεται από τα ταμεία. Πώς να "πιέσεις" μία οικογένεια για εμβόλια που θα τους κοστίσουν μερικές εκατοντάδες ευρώ στις μέρες μας;

 

Κ ομως στις περιπτωσεις που ξερω δ ειναι ετσι.ουτε καν το αναφερουν.στην καινουρια παιδιατρο εγω ρωτησα για να μαθω γενικα τις αποψεις της.κ ειμαστε κκοντα σε hotspot ολοι εδω γυρω

Link to comment
Share on other sites

Κάθε χρόνο από τότε που εμφανίστηκε το Bexero, όποτε πηγαίνω στην παιδίατρό μας, την ρωτάω αν πρέπει να εμβολιαστούμε και τι γίνεται με αυτό το εμβόλιο. Η απάντηση προς το παρόν παραμένει η ίδια: δεν τρελαινόμαστε, δεν επείγει άμεσα, είναι καλό εμβόλιο, δεν έχει παρενέργειες, είναι όμως ακριβό και θέλει δυο δόσεις, αλλά αν θέλεις να το κάνουμε τότε να προγραμματίσουμε να το κάνουμε όποτε θέλετε. Αυτή ήταν και η φετινή της απάντηση.

 

 

Εξαρτάται και που μένεις... Αν είσαι σε περιοχή με κρούσματα ή πιο μεγάλης επικινδυνότητας, φαντάζομαι θα είναι και διαφορετική η στάση των παιδιάτρων...

Link to comment
Share on other sites

O δικός μας παιδίατρος είναι κάθετος: "επιτέλους έχουμε στα χέρια μας ένα εμβόλιο που μας προφυλάσει από μια θανατηφόρα ασθένεια". Και το θανατηφόρα έγκειται στην σωστή διάγνωση που είναι δύσκολη. Για μένα λοιπόν είναι μονόδρομος.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O δικός μας παιδίατρος είναι κάθετος: "επιτέλους έχουμε στα χέρια μας ένα εμβόλιο που μας προφυλάσει από μια θανατηφόρα ασθένεια". Και το θανατηφόρα έγκειται στην σωστή διάγνωση που είναι δύσκολη. Για μένα λοιπόν είναι μονόδρομος.

 

Και ο δικός μας το ίδιο... Μόνο για το οικονομικό σχολιάζει που θα έπρεπε να καλύπτεται από τα ταμεία...

Είχαμε λεει και θανατηφόρα κρούσματα που δεν πολυακούστηκαν...

Link to comment
Share on other sites

O δικός μας παιδίατρος είναι κάθετος: "επιτέλους έχουμε στα χέρια μας ένα εμβόλιο που μας προφυλάσει από μια θανατηφόρα ασθένεια". Και το θανατηφόρα έγκειται στην σωστή διάγνωση που είναι δύσκολη. Για μένα λοιπόν είναι μονόδρομος.

 

 

Και ο δικός μας το ίδιο... Μόνο για το οικονομικό σχολιάζει που θα έπρεπε να καλύπτεται από τα ταμεία...

Είχαμε λεει και θανατηφόρα κρούσματα που δεν πολυακούστηκαν...

 

 

Κι εμας το ιδιο ακριβως λεει...για αυτο δεν περναει δευτερη σκεψη απο το μυαλο μου και το καναμε..και ξαναεγραψα..ειναι διευθυντρια παιδιατρικης σε νοσοκομειο..εχουν δει πααααρα πολλα τα ματια της...και την εμπιστευομαι απολυτα!Αλλα ειπα..δεν κρινω κανεναν...καθε ενας εχει διλη του λογικη...ειναι στην κριση μας λοιπον!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Με τη δίκη μας παιδίατρο το συζητήσαμε μετά απο δίκη μας πρωτοβουλία. Μας ειπε οτι δεν το θεωρεί απαραίτητο, οτι είναι πολυ καινούριο το εμβόλιο, δεν είναι γνωστές οι παρενέργειες του εμβολίου καθώς και η ανοσοποίηςη που προσφέρει στο χρόνο. Μας μίλησε για κάποιες μελέτες στις οποίες παιδιά που εμβολιάστηκαν με το bexsero λόγω κρούσματος στο σχολείο τους μετά απο ένα χρόνο είχαν ανοσοποιηση μόλις στο 35%. Μας ειπε οτι είναι νωρίς για να το κάνουμε, οτι σίγουρα το εμβόλιο θα βελτιστοποιηθεί σε λίγα χρόνια. Η ιδια είναι υπέρ των εμβολίων. Τη ρώτησα αν το εχει κανει στα δυο της παιδια και ειπε όχι. Δε νομίζω πάντως να εχει οικονομικό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα με στεναχωρει πολυ το ενδεχομενο να υπαρχουν οικογενειες που θελουν να το κανουν κ σκεφτονται το κοστος.ειδικα με πολλα παιδακια

 

Ειμαστε τριτεκνοι. Αν και εργαζόμαστε και οι δύο, και έχουμε προγραμματισει να κάνουμε το εμβόλιο, 100 ευρώ η δόση, 2 δόσεις επί 3 παιδιά, δεν μπορώ να πω ότι μας έχει κάτσει καλά... Και αν εμείς που η δουλειά μας ακόμη δεν έχει πληγεί από την κρίση, ένα σοκ από την τιμή το έχουμε πάθει, υποπτεύομαι ότι για μία οικογένεια που βασίζεται σε ένα μισθό, το κόστος είναι πιθανότατα απαγορευτικό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα πυρετο εκανε μονο δεκατα..που μου κανει σε ολα τα εμβολια συνηθως..κι ηταν καποιος πιο υπερευαισθητος κανα 2 μερες...αυτο!Ουτε πολυ γκρινια ουτε καποια μεγαλη αλλαγη!Οπως σε ολα τα εμβολια ετσι και σε αυτο!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για όσες είναι Αθήνα, να και ένα κρούσμα τελευταίο, στα μέρη μας. Το κοριτσάκι ευτυχώς είναι ζωντανό αλλά χρειάστηκε ακρωτηριασμό :(

 

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500113170

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τη δίκη μας παιδίατρο το συζητήσαμε μετά απο δίκη μας πρωτοβουλία. Μας ειπε οτι δεν το θεωρεί απαραίτητο, οτι είναι πολυ καινούριο το εμβόλιο, δεν είναι γνωστές οι παρενέργειες του εμβολίου καθώς και η ανοσοποίηςη που προσφέρει στο χρόνο. Μας μίλησε για κάποιες μελέτες στις οποίες παιδιά που εμβολιάστηκαν με το bexsero λόγω κρούσματος στο σχολείο τους μετά απο ένα χρόνο είχαν ανοσοποιηση μόλις στο 35%. Μας ειπε οτι είναι νωρίς για να το κάνουμε, οτι σίγουρα το εμβόλιο θα βελτιστοποιηθεί σε λίγα χρόνια. Η ιδια είναι υπέρ των εμβολίων. Τη ρώτησα αν το εχει κανει στα δυο της παιδια και ειπε όχι. Δε νομίζω πάντως να εχει οικονομικό πρόβλημα.

 

Πολύ σοβαρό αυτό που γράφεις.

Αλλα που μπορούμε να μαθουμε εαν αυτο ισχύει? Εαν οντως ισχυει , τοτε μιλαμε για ενα αχρηστο εμβολιο. Ομως φανταζομαι οτι θα ειχε γινει μεγαλο θεμα.

 

Σχετικα με τους προσφυγγες , μπορειτε να ανατρεξετε στην σελιδα του ΚΕΕΛΠΝΟ που εχει αναρτησει τις εβδομαδιαιες εκθεσεις για τα κρουσματα. Οσες εκθεσεις κοιταξα -πανω απο τις μισες, αλλα οχι ολες- δεν υπηρχαν κρουσματα μηνιγγιτιδας εκτος μιας περιπτωσης που τελικα ομως αποδειχθηκε ηταν ιωση.

Link to comment
Share on other sites

Με τη δίκη μας παιδίατρο το συζητήσαμε μετά απο δίκη μας πρωτοβουλία. Μας ειπε οτι δεν το θεωρεί απαραίτητο, οτι είναι πολυ καινούριο το εμβόλιο, δεν είναι γνωστές οι παρενέργειες του εμβολίου καθώς και η ανοσοποίηςη που προσφέρει στο χρόνο. Μας μίλησε για κάποιες μελέτες στις οποίες παιδιά που εμβολιάστηκαν με το bexsero λόγω κρούσματος στο σχολείο τους μετά απο ένα χρόνο είχαν ανοσοποιηση μόλις στο 35%. Μας ειπε οτι είναι νωρίς για να το κάνουμε, οτι σίγουρα το εμβόλιο θα βελτιστοποιηθεί σε λίγα χρόνια. Η ιδια είναι υπέρ των εμβολίων. Τη ρώτησα αν το εχει κανει στα δυο της παιδια και ειπε όχι. Δε νομίζω πάντως να εχει οικονομικό πρόβλημα.

 

Προσωπικά το αγνοώ αυτο το σχολιο γιατι δεν εχεις παραθέσει αναλογη έρευνα παρά μονο την γνωμη κάποιας γιατροί που υποθέτω δεν ειχε καμμια σχέση με τις έρευνες για τις οποίες μιλάει

 

Αυτο εδω http://www.meningitis.org/menb-vaccine μιλάει για πολυ μεγαλύτερα ποσοστά - η κάλυψη εχει να κανει με ανοσοποιητικό

Για αυτο τα παιδάκι κανουν πυρετό με το εμβολιο γιατι ενεργοποιείται το ανοσοποιητικό

 

Και δικιο να είχες, 35% ειναι παραπάνω απο 0% στο οποιο βρίσκεσαι εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, αυτό που λέει o/η ilpapado ισχύει. Το είχα διαβάσει πρόσφατα σε άρθρο παιδιάτρου και το επιβεβαιώνει το παρακάτω λινκ

 

http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2016/07/meningitis-b-vaccine-disappoints-campus-outbreak

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, αυτό που λέει o/η ilpapado ισχύει. Το είχα διαβάσει πρόσφατα σε άρθρο παιδιάτρου και το επιβεβαιώνει το παρακάτω λινκ

 

http://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2016/07/meningitis-b-vaccine-disappoints-campus-outbreak

 

Μα αυτο λεει οτι το 66% ειχαν ανοσοιοποιηση, οχι 35!

Link to comment
Share on other sites

Μα αυτο λεει οτι το 66% ειχαν ανοσοιοποιηση, οχι 35!

 

 

Συμφωνώ και υπερθεματίζω:

"All 6,000 Princeton students were offered the vaccine, and 89% of students received at least one dose within 2 months of the outbreak. By the end of the 2-year outbreak, there were 9 cases of MenB reported on campus and 1 death."

 

Αυτοί που νόσησαν και ο 1 που πέθανε είχε κάνει το εμβόλιο ;;;

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kαι το 66% ειναι χαμηλο ποσοστο BabyCute.

Το 70% που εχει το εμβολιο της γριπης οι γιατροι το θεωρουν σχετικα ανεπαρκες . Τα παιδικα συνηθως εχουν καλυψη πανω απο 90%.

 

Πολυ φοβαμαι οτι αργοτερα θα βγει νεο εμβολιο και θα χρειαστει να γινει παλι.

Εμεις ακομα δεν εχουμε κανει.

Link to comment
Share on other sites

Η έρευνα ειναι διαθέσιμη εδώ

https://consumer.healthday.com/infectious-disease-information-21/misc-infections-news-411/meningitis-b-vaccine-falls-short-of-expectations-713086.html

 

Πάντως, χωρίς κριτική διάθεση, επαναλαμβάνω οτι προστατευεστε απο μια σπάνια αλλά πολύ σοβαρή ασθένεια, οκ σε οποίο ποσοστό θέλετε, όμως δεν γνωρίζετε τις παρενέργειες του εμβολίου, οι οποίες σίγουρα υπάρχουν αλλά δεν έχουν διαπιστωθεί. Δεν σας αποασχολει τι είδους παρενέργειες μπορεί να ειναι αυτές;

 

Αυτό που λέω εγώ και η γιατρός μου, η οποία με έπεισε όταν το συζητήσαμε, ειναι οτι πρέπει να περιμένουμε πριν κάνουμε ενα άγνωστο και μη δοκιμασμένο στο γενικό πληθυσμό εμβόλιο.

 

Τέλος, ο κάθε γονιός προφανώς πράττει με γνώμονα το καλό του παιδιού του. Εγώ εδώ γράφω απλώς το σκεπτικό μας γιατί επιλέξαμε να περιμένουμε και όχι να κάνουνε αμεςα το εμβόλιο. Επιλέξαμε απλώς να περιμένουμε.. και σημειώνω τέλος οτι έχουμε ακολουθήσει το εθνικό προγράμμα εμβολιασμών, είμαστε υπέρ των εμβολίων, το γράφω για να μην μπλέξουμε σε καμία συζήτηση περί αντιμβολιαστικου κινήματος.

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που λέω εγώ και η γιατρός μου, η οποία με έπεισε όταν το συζητήσαμε, ειναι οτι πρέπει να περιμένουμε πριν κάνουμε ενα άγνωστο και μη δοκιμασμένο στο γενικό πληθυσμό εμβόλιο.

 

Και εμάς το ίδιο είχε πει πριν 2 χρόνια νομίζω. Τώρα μας είπε ότι πλέον έχει δοκιμαστεί σε πολλές χώρες και έχει μπει σε πολλά εθνικά συστήματα εμβολιασμών. Δεν έχει μπει στην Ελλάδα για οικονομικούς λόγους. Επίσης ότι έχει παραχθεί με μια διαδικασία διαφορετική (και πιο ασφαλή) από τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...