Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νέο εμβόλιο κατά της μηνιγγίτιδας Β


Lisbet

Recommended Posts

Εμείς έχουμε κάνει και τις 2 δόσεις του εμβολίου. 15 μέρες μετά την κάθε δόση εμφάνισε δερματολογικά προβλήματα (κοκκινίλες, φαγούρα, ξηροδερμία, κ.λπ.)

Πολύ σοβαρά την 1η φορά, περιορισμένα τη 2η.

Σωκράτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 599
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν με έπεισε ο κύριος, προσωπικά.

 

Συγγνώμη τώρα, είναι στάση επιστήμονος αυτή εδώ;

 

Σημείωση: Το κείμενο αυτό γράφτηκε για να το διαβάσουν γιατροί κατά βάση.

 

Από τους γονείς, μπορούν να το διαβάσουν μόνο όσοι έχουν μια τεχνοκρατική αντίληψη των πραγμάτων και όχι αυτοί που θα πουν ότι, αν στα 2.8/13.000.000 πληθυσμού, είναι το δικό μου παιδί; Σʼαυτούς θα απαντήσω ότι οι κίνδυνοι στη θάλασα και ιδιαίτερα στις πισίνες, το καλοκαίρι, είναι μεγαλύτεροι και όμως τα παιδιά κολυμπούν στις πισίνες με τις ώρες και εμείς συχνά κοιτάζουμε αλλού απολαμβάνοντας τον ΦΡΑΠΕ μας και αυτό το βρίσκουμε λογικό.

 

Δηλαδή θα μου πει ότι, επειδή δεν είμαι γιατρός ή τεχνοκράτης, αδυνατώ να διαβάσω το άρθρο του κι επειδή για μένα είναι απολύτως εύλογο το ερώτημα "κι αν μέσα στα 2,8-3 παιδιά που πεθαίνουν ετησίως από την ασθένεια, συγκαταλέγεται και το δικό μου", αυτό αυτόματα με κατατάσσει στους γονείς που αφήνουν τα παιδιά τους να κολυμπούν χωρίς επίβλεψη, για να πιούν ΦΡΑΠΕ με την ησυχία τους; :rolleyes:

 

Πολύ χαμηλό το επίπεδο...:roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

 

http://www.loimoxi.blogspot.gr/2015/10/blog-post_23.html

 

Η απάντηση στο σημείο του άρθρου που αναφέρει ότι υπάρχουν ζητήματα ασφαλείας του εμβολίου, στις ηλικίες κάτω των 4 ετών.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Σε αυτή την εγκύκλιο του Υπουργείου Υγείας αναφέρεται οτι το εμβόλιο είναι ασφαλές, αλλά παρ' όλα ταύτα δεν κρίνουν σκόπιμο να το εντάξουν στο εθνικό σύστημα εμβολιασμών, με την αιτιολογία ότι στη χώρα μας η επίπτωση της μηνιγγιτιδοκοκκικής λοίμωξης είναι χαμηλή...

Τουλάχιστον, διαβάσαμε από επίσημη πηγή οτι δεν τίθεται κανένα θέμα ασφαλείας για το εμβόλιο.

 

https://yperdiavgeia.gr/decisions/view/14935490

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Συμφωνώ. Κανείς δεν μπορεί να επικαλεστεί τους λοιμωξιολόγους γενικά. Ρωτώντας' date=' ωστόσο, τους ειδικούς των 2 μεγαλύτερων παιδιατρικών νοσοκομείων της χώρας, έχεις μία καλή εικόνα και ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Εκτός αν έχεις επικοινωνία πιο προσωπικού τύπου με τον Καβαλιώτη, οπότε γνωρίζεις κάτι περισσότερο, η ένστασή του, από ό,τι έχω καταλάβει από τα γραφόμενά του, έγκειται στην υπέρμετρη διαφήμιση και προβολή, που έλαβε το εν λόγω εμβόλιο, σε σημείο να τρέχουν πανικόβλητοι οι γονείς και να ¨σκάνε¨τα 450ευρα, για τις δύο δόσεις των 2 παιδιών τους. Σκέψου ότι στο σεμινάριο παιδιατρικών λοιμώξεων του Οκτωβρίου, υπήρχε εισήγηση με τον τίτλο ¨Το τέλος της μηνιγγιτιδικοκκικής νόσου", τίτλο ο οποίος δέχτηκε αρνητική κριτική (νομίζω πάλι από τον Καβαλιώτη, αλλά δεν παίρνω όρκο). Το ρεζουμέ την αντιρρήσεων των δικών του, αλλά και του άλλου εξαιρετικού λοιμωξιολόγου, του Σπυρίδη, είναι ότι έγινε τεράστιος ντόρος για ένα εμβόλιο έναντι πολύ βαριάς, μεν, αλλά και πολύ σπάνιας νόσου, ασκώντας μεγάλη πίεση στους γονείς, σε καιρό οικονομικής κρίσης. Διαβάζοντας, λοιπόν, όλα αυτά, κι εγώ, έκανα την...παρασκηνιακή ερώτηση του τι έκαναν όσοι παιδολοιμωξιολόγοι είχαν ανήλικα παιδιά.[/quote']

 

Απο τον Ι. Καβαλιώτη που αναφέρετε:

 

"Η απάντηση μου:

...

3. Στην πράξη, ένα εμβόλιο για νόσο που έχει θνητότητα, καλό είναι να χορηγείται, όταν μάλιστα υπάρχουν εμβόλια στο πρόγραμμα για νοσήματα με μηδενική θνητότητα.

4. Ενημερώνετε λοιπόν τους γονείς, λέτε ότι δεν περιλαμβάνεται το εμβόλιο στο εθνικό πρόγραμμα εμβολιασμών και όποιος έχει χρήματα το κάνει, όποιος όχι, απλά περιμένει."

 

Πηγή:

http://loimoxi.blogspot.gr/2015_03_01_archive.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ηλικία γίνεται το εμβόλιο αυτό; Το πληρώνουν οι ίδιοι οι γονείς ή έχει αλλάξει κάτι; Ο δικός μας παιδίατρος δεν μας έχει πει κάτι και το παιδί είναι 20 μηνών πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια ηλικία γίνεται το εμβόλιο αυτό; Το πληρώνουν οι ίδιοι οι γονείς ή έχει αλλάξει κάτι; Ο δικός μας παιδίατρος δεν μας έχει πει κάτι και το παιδί είναι 20 μηνών πλέον.

 

δεν έχει αλλάξει κάτι - το πληρώνουν οι γονείς, 2 δόσεις των 100 ? η κάθε μία.

νομίζω ότι μέχρι 2 χρονών είναι 4 οι δόσεις.

 

εγώ πάντως έκανα στα παιδιά μου την πρωτη δόση (5 κ 3,5 ετών) μετά από συζήτηση με την παιδίατρο.

 

Καλύτερα όμως να ρωτήσεις κ τον δικό σας τον παιδίατρο, μπορεί να μην σας το λέει από μόνος του λόγω του κόστους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εκπλαγεί, ο συγκεκριμένος παιδίατρος που έχουμε είναι υπέρ των εμβολίων και μέχρι τώρα δεν έχουμε πληρώσει μια δραχμή για εμβόλιο, όλα μας τα γράφει. Μήπως ξέρετε την εμπορική ονομασία του εμβολίου για να δω στο βιβλιάριο του παιδιού;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω εκπλαγεί, ο συγκεκριμένος παιδίατρος που έχουμε είναι υπέρ των εμβολίων και μέχρι τώρα δεν έχουμε πληρώσει μια δραχμή για εμβόλιο, όλα μας τα γράφει. Μήπως ξέρετε την εμπορική ονομασία του εμβολίου για να δω στο βιβλιάριο του παιδιού;

 

Bexsero.

 

Δε συνταγογραφείται, αν δεν το πλήρωσες, θα πει πως δεν το έχετε κάνει.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εμένα ο Γιός μου είναι 9 μηνών τώρα και ο γιατρός μου μας είπε ότι καλό είναι να το κάνουμε αν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στο κόστος φυσικά δεν έχει μπεί ακόμα στη συνταγογράφηση. Είναι λέει 3 δόσεις. Η πρώτη τώρα η δεύτερη μετά απο 2 μήνες και μετά απο έναν χρόνο περίπου η τρίτη. Λέω να του το κάνω αλλά φοβάμαι πολύ για παρενέργιες. έχει δει κανείς παρενέργιες απο όσους το έχουν κάνει για να μου πούν?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το καναμε στο χρονο. Καναμε και τη δευτερη δοση δυο μηνες μετα. Στην πρωτη δοση τα παιδια ηταν πολυ ανησυχα(εχω τριδυμα) δηλ αργηδαν να κοιμηθουν ηθελαν αγκαλιες τοβραδυ η πιο λιγοφαγη δεν εφαγε κ εκαναν δεκατικη πυερετικη κινηση. Αυτο κρατησε μια μερα. Στη δευτερη δοση ηταν πολυ καλυτερα. Δεν ειχαμε κατι το ιδιαιτερο.... αυτα.

 

 

 

QUOTE=shadow3363;2897222]Εμένα ο Γιός μου είναι 9 μηνών τώρα και ο γιατρός μου μας είπε ότι καλό είναι να το κάνουμε αν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε στο κόστος φυσικά δεν έχει μπεί ακόμα στη συνταγογράφηση. Είναι λέει 3 δόσεις. Η πρώτη τώρα η δεύτερη μετά απο 2 μήνες και μετά απο έναν χρόνο περίπου η τρίτη. Λέω να του το κάνω αλλά φοβάμαι πολύ για παρενέργιες. έχει δει κανείς παρενέργιες απο όσους το έχουν κάνει για να μου πούν?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι εμεις το καναμε...τωρα τελειωσαμε την δευτερη δοση, απο συμπτωματα εμενα μονο πυρετο εκανε..κι απλα ηταν πιο ανησυχος απο οτι συνηθως...ουτε ιδιαιτερη γκρινια...ψιλα πραγματα!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς το κάναμε την άνοιξη. Κ στα δύο μου τα παιδιά (ο ένας 5 κ ο άλλος 3,5).

Το πρώτο 24ωρο (της 1ης δόσης) πονούσε πολύ το χέρι τους (το βράδυ δεν καλοκοιμήθηκαν), αλλά μετά οκ.

Στη 2η δόση δεν είχαμε "παρενέργειες" καθόλου.

Πυρετό δεν έκαναν ούτε στην πρώτη ούτε στη 2η δόση.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

σημερα θα κανουμε την πρωτη δοση της μυνηγγιτιδας.ενω την ειδε η παιδιατρος την Τριτη και την βρηκε καλα.χτες βραδυ μου εκανε λιγο βηχα σαν ξεροβηχας.

Η Παιδιατρος μου ειπε μονο με πυρετο δεν μπορουμε να το κανουμε...

ποια ειναι η γνωμης σας?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας,

σημερα θα κανουμε την πρωτη δοση της μυνηγγιτιδας.ενω την ειδε η παιδιατρος την Τριτη και την βρηκε καλα.χτες βραδυ μου εκανε λιγο βηχα σαν ξεροβηχας.

Η Παιδιατρος μου ειπε μονο με πυρετο δεν μπορουμε να το κανουμε...

ποια ειναι η γνωμης σας?

ευχαριστω

 

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο. Οταν το ανοςωποιητικο προσπαθεί να παλέψει τον ενα ιό, θα του δώσουμε και αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έπαιρνα το ρίσκο. Οταν το ανοςωποιητικο προσπαθεί να παλέψει τον ενα ιό, θα του δώσουμε και αλλο;

Συμφωνώ, δεν έγινε και κάτι να πάει μερικές ημέρες πίσω το εμβόλιο, μεν προκειμένω (για να είστε σίγουροι ότι το παιδί είναι εντελώς καλά)

Link to comment
Share on other sites

την εξετασε πριν απο το εμβολιο και ολα καλα.επειδη αλλαξα παιδιατρο για αυτο σας ρωτησα.ουτε εγω δεν το ηθελα φυσικα δεν το θεωρω σωστο.

ευχαριστω για τις γνωμες σας .

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.Βλέπω οτι το κανατε σχεδον όλες το εμβόλιο.Αυτο συζητουσα πριν λιγες μερες με φιλη:παει σε άλλο γιατρο απο εμάς κ της ειπε να το κανει στον 3χργιο της οπωσδήποτε.Εμας που τη ρωτησα μ ειπε πως δεν ειναι τοσο βασικό,ας περιμενουμε κ αλλο,δεν υπαρχουν κ τοσα κρούσματα κπλ.αλλά την αποφαση μ ειπε οτι θα την παρω εγώ.

Απ΄οσο ξερω σχεδόν όλοι οι γιατροι των φιλων/γνωστών το συνιστουν ,γι΄αυτο μπερδεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.Βλέπω οτι το κανατε σχεδον όλες το εμβόλιο.Αυτο συζητουσα πριν λιγες μερες με φιλη:παει σε άλλο γιατρο απο εμάς κ της ειπε να το κανει στον 3χργιο της οπωσδήποτε.Εμας που τη ρωτησα μ ειπε πως δεν ειναι τοσο βασικό,ας περιμενουμε κ αλλο,δεν υπαρχουν κ τοσα κρούσματα κπλ.αλλά την αποφαση μ ειπε οτι θα την παρω εγώ.

Απ΄οσο ξερω σχεδόν όλοι οι γιατροι των φιλων/γνωστών το συνιστουν ,γι΄αυτο μπερδεύτηκα.

 

Δ το προτεινουν ολοι.εμας μεχρι τα δυο δ το θεωρουσε απαραιτητο.μετα ειπε οτι μπορουμε να το κανουμε πλεον που ειναι δυο δοσεις.λογω μετακομισης αλλαξαμε παιδιατρο.κ αυτη δ το θεωρει απαραιτητο κ ας ειναι δυο.δ παμε σχολειο αλλα μου ειπε οτι δ θα το προτεινε ουτε αν πηγαινε.ουτε επειδη ειμαι εγκυος η θα χουμε νεογεννητο συντομα

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειχαμε κρουσμα στην περιοχη μας..και μαλιστα το παιδακι αυτο πηγαινε παιδικο σταθμο στο χωριο μας,οπου αφου βεβαιωθηκε μηνιγγιτιδα δωσαν και καποια θεραπεια(ή κανανε το εμβολιο δεν θυμαμαι ακριβως) σε ολα τα παιδια του παιδικου!Το παιδακι που αρρωστησε αργησανε να καταλαβουνε τι εχει..νομιζανε στην αρχη ιωση οπου δωσανε αντιβιωση και μισοκαλυψανε το προβλημα..ωσπου αργοτερα αφου το στειλανε σε νοσοκομειο της περιοχης εφυγε εσπευσμενα για Αθηνα για να σωθει μιας και η κατασταση ειχε χειροτερεψει πολυ!Ειναι καλα πια το παιδακι αλλα ταλαιπωρηθηκε πολυ!

Αυτο που μας ειπε η δικια μας παιδιατρος(ειναι διευθ.παιδιατρικης σε νοσοκομειο)

ειναι πως δεν ειναι απαραιτητο-υποχρεωτικο,ειναι πολυ ακριβη η καθε δοση..αλλα μια στο εκατομμυριο να σου συμβει θα χτυπας το κεφαλι σου!Η κριση ειναι δικη σας..

Αν κατσεις και το σκεφτεις..προτιμω να δωσω λεφτα και να κανει ενα εμβολιο..και μακαρι αχρειαστο να ειναι...παρα να δω το παιδι μου να υποφερει και να κινδυνευει η ζωη του..γι αυτες τις δυο δοσεις!Και φυσικα το καναμε...για μενα ειναι υποχρεωτικο..προτιμω να στερηθω οτιδηποτε για να το αγορασω και να ειναι οσο το δυνατον περισσοτερο υγιης το παιδι μου!Ο καθε γονιος εχει διαφορετικη σκεψη και αντιληψη..δεν κατηγορω κανεναν που δεν το κανει..ειναι στην κριση του καθενος!

 

Η μηνιγγιτιδοκοκκική νόσος, συχνά γνωστή ως «βακτηριακή μηνιγγίτιδα», είναι μία αιφνίδια, απειλητική για τη ζωή λοίμωξη, η οποία εκδηλώνεται συχνά σε κατά τα άλλα υγιή άτομα χωρίς προειδοποιητικά σημεία.

Εγω αυτο κρατω...να ειμαστε ευχαριστημενοι που βγαλανε κι αυτο το εμβολιο!

hIRop2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπέρα.Βλέπω οτι το κανατε σχεδον όλες το εμβόλιο.Αυτο συζητουσα πριν λιγες μερες με φιλη:παει σε άλλο γιατρο απο εμάς κ της ειπε να το κανει στον 3χργιο της οπωσδήποτε.Εμας που τη ρωτησα μ ειπε πως δεν ειναι τοσο βασικό,ας περιμενουμε κ αλλο,δεν υπαρχουν κ τοσα κρούσματα κπλ.αλλά την αποφαση μ ειπε οτι θα την παρω εγώ.

Απ΄οσο ξερω σχεδόν όλοι οι γιατροι των φιλων/γνωστών το συνιστουν ,γι΄αυτο μπερδεύτηκα.

 

Το εμβόλιο κυκλοφόρησε στην Ελλάδα το 2014, αν δεν κάνω λάθος. Πλέον, ακόμη κι όσοι διστάζανε στην αρχή, είτε γονείς είτε και παιδίατροι ακόμα, έχουν καθησυχαστεί και το κάνουν, όπως όλα τα άλλα. Το οικονομικό είναι ένα θέμα βέβαια, αλλά νομίζω πως είναι βασικά ζήτημα προτεραιοτήτων της κάθε οικογένειας.

 

Έμεις το κάναμε και στα 2 παιδιά πρόπερσι τέτοιον καιρό, ήμασταν από τους πρώτους, σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα προσωπικα δ ειναι θεμα το οικονομικο.ουτε ειμαι κατα των εμβολιων.εχουμε κανει οσα γραφονται.ουτε αντιγριπικο κανουμε

Ειναι στην κριση του γονιου

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...