Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Τις πρώτες 1-2 μέρες την έβαζα τακτικά στο γιογιό(το οποίο είχα σε περίοπτη θέση στο σαλόνι) απο μόνη μου και τις επόμενες απλά της υπενθύμιζα οτι φοράει πάνα και οτι όταν έρθουν τα τσίσα να με φωνάξει. Μάλιστα το κάναμε και πρόβα. Της έλεγα Πώς θα φωνάξεις όταν έρθουν τα τσίσα? και φωνάζαμε μαζί ΤΣΙΣΑΑΑΑ!!! Εννοείται μόλις τα έκανε πανηγυρίζαμε και χαιρόταν κι αυτή μαζί μας...

Για τα κακά τώρα η δικιά μου φώναζε παμπεεεεερς..... δε βολευόταν στο γιογιό και ζητούσε πάντα πάνα για να τα κάνει. Αυτό μας πήρε περίπου 15 μέρες, δοκιμάσαμε διάφορα τρικ και τελικά αυτό που βρήκε ενδιαφέρον ήταν όταν της είπα οτι μόλις τα κάνει στο γιογιο θα τα πετάξουμε μαζί στην τουαλέτα και θα κάνουν Πλατς!!!!Έτσι ξεμπερδέψαμε και με τα κακά...

Τώρα που τα γράφω πάντως μου φαίνονται πολύ αστεία:D:D

Το κάθε παιδί έχει τα κουμπιά του και το χρόνο του.Πάντως αν πειστεί και βγάλει για λίγες μέρες την πάνα μετα δε θα τη θέλει

 

το θέμα ειναι να μπορεί να τα κρατάει έως ότου φτάσει στο γιογιο!προσωπικά δεν την έχω κολημένη στο γιογιο,την αφήνω να πάει να παίξει και να τρέξει της λέω να μου πει δεν το λέει και τα κάνει πάνω της!

και την πήγαινα για περισσότερες από δυο μέρες εγώ στο γιογιο κάθε μισή ώρα περίπου!και ήμασταν 1-1 δλδ μία μέσα μία έξω!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το θέμα ειναι να μπορεί να τα κρατάει έως ότου φτάσει στο γιογιο!προσωπικά δεν την έχω κολημένη στο γιογιο,την αφήνω να πάει να παίξει και να τρέξει της λέω να μου πει δεν το λέει και τα κάνει πάνω της!

και την πήγαινα για περισσότερες από δυο μέρες εγώ στο γιογιο κάθε μισή ώρα περίπου!και ήμασταν 1-1 δλδ μία μέσα μία έξω!:P

 

1-2 μέρες δεν νομίζω πως είναι αρκετό για παιδί που ακόμη μαθαίνει. Τόσο καιρό τα έκανε στην πάνα, λογικό είναι να ξεχνιούνται. Επίσης όταν παίζουν είναι δύσκολο να αφήσουν το παιχνίδι για να πάνε για τσίσα...ξεβολεύονται. Νομίζω πως το λιγότερο μία βδομάδα πρέπει να το πηγαίνεις εσύ το παιδί, μην σου πω και παραπάνω. Αυτό θα το δεις από τα ατυχήματα...αν δεις ότι ξεχνιέται...θα πρέπει να της το θυμίζεις εσύ, στην αρχή, είναι ανά 20-30 λεπτά. Μετά που μαθαίνουν σιγα σιγά, αυξάνεται αυτός ο χρονος και μετά το λένε μόνα τους.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

1-2 μέρες δεν νομίζω πως είναι αρκετό για παιδί που ακόμη μαθαίνει. Τόσο καιρό τα έκανε στην πάνα, λογικό είναι να ξεχνιούνται. Επίσης όταν παίζουν είναι δύσκολο να αφήσουν το παιχνίδι για να πάνε για τσίσα...ξεβολεύονται. Νομίζω πως το λιγότερο μία βδομάδα πρέπει να το πηγαίνεις εσύ το παιδί, μην σου πω και παραπάνω. Αυτό θα το δεις από τα ατυχήματα...αν δεις ότι ξεχνιέται...θα πρέπει να της το θυμίζεις εσύ, στην αρχή, είναι ανά 20-30 λεπτά. Μετά που μαθαίνουν σιγα σιγά, αυξάνεται αυτός ο χρονος και μετά το λένε μόνα τους.

 

κατόπιν οδηγίας της παιδιάτρου διακόψαμε την αγωγή και θα επανέλθουμε σε ένα μήνα!ο βασικότερος λόγος είναι οτι παιρνει σιρόπι για τη δυσκοιλιότητα το οποίο θα συνεχισουμε για 10 μέρες έως ότου λυθεί το πρόβλημα και δε θα φοβάται να κάνει τα κακά της!κάθε φορά που της έρχονταν κακά σηκωνόταν αμέσως από το γιογιο και δεν ήθελε να καθίσει να τα κάνει εκεί οπότε τσουπ και τσίσα έξω!παρόλο που τα πήγαινε καλά με τα τσίσα στο γιογιο!επίσης δεν έχει ακόμη πολλή ζέστη ώστε να την έχω κάθε μέρα γυμνή να τρεχει!ούτε καν χαλιά δε βγαλαμε!εμείς εδώ τουλάχιστον που τα βγάζουμε πάντα τελευταίοι!;):P

ελπίζω να τα πάμε καλά!

ευχαριστώ πολύ για τις αναρτήσεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Xairetw olh tn parea!

 

O gios mou einai 3 xronwn kai dn mporw me tpt na tn mathw na phgainei toualeta.

Kanei mono tsisa toualeta alla to allo mou zhtaei na balei pana.

 

Fusika kai exw epeixeirhsei na tou mathw na phgainei kai dn tou evaza pana,alla kratiotan kratiotan kai meta eixe problhma kai eprepe na tou deinw ena siropi gia na mporesei na kanei.

Tou exw exhghsei tou milaw tou dinw paradeigmata alla tpt ....xtupiete kai klaiei k leei oti thelei pana.....

ti na kanw???thelw na valw ta klamata pou dn mporw na tou mathw kt toso aplo.....

 

exete kamia sumboulh.....?-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Xairetw olh tn parea!

 

O gios mou einai 3 xronwn kai dn mporw me tpt na tn mathw na phgainei toualeta.

Kanei mono tsisa toualeta alla to allo mou zhtaei na balei pana.

 

Fusika kai exw epeixeirhsei na tou mathw na phgainei kai dn tou evaza pana,alla kratiotan kratiotan kai meta eixe problhma kai eprepe na tou deinw ena siropi gia na mporesei na kanei.

Tou exw exhghsei tou milaw tou dinw paradeigmata alla tpt ....xtupiete kai klaiei k leei oti thelei pana.....

ti na kanw???thelw na valw ta klamata pou dn mporw na tou mathw kt toso aplo.....

 

exete kamia sumboulh.....?-(

 

Καλησπερα Συναδελφε ! :) Καλη εβδομαδα!το ιδιο προβλημα ειχα-εχω και εγω...τον παω ανα μιση 30 λεπτα και κατι εχουμε ξεκινησει και κανουμε παει μονος καποιες (οχι ολες τις φορες) και μερικες φορες δεν τα προλαβαινουμε ακομη!Αλλα θελει πολυ προσπαθεια με ηρεμια!

Link to comment
Share on other sites

κι εγω σημερα ξεκινησα να την εχω σπιτι χωρις πανα.. ειναι 27 μηνων και γενικα μου λεει οταν θελει τσισα, κακα και καιρο τωρα γκρινιαζει, δεν θελει την πανα! Ομως πρωτη μερα κι ουτε μια φορα δεν εκατσε γιογιο.. μου ελεγε "τσισα" και τα εκανε εκεινη τη στιγμη πανω της... να απογοητευομια ή ετσι ειναι στην αρχη??? Επισης Εχω διαβασει γενικα οτι καλο ειναι να μην βαζουμε πανα εξω οταν ξεκιναμε εκπαιδευση γιατι μπερδευονται. Σκεφτομαι να μεινουμε λιγο μεσα τις πρωτες μερες, ή τελοσπαντων να μην απομακρυνθουμε πολυ! Ομως αν συνεχισει να μην πηγαινει στο γιογιο τι θα κανω με το θεμα εξω??? εχουμε και κατι βαφτισια το Σαββατο!!! Αλλαξιες και υπομονη???

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς 2 μέρες τώρα βγάλαμε και την βραδυνή πάνα!!!! Την προηγούμενη εβδομάδα είχε γαστρεντερίτιδα και ενώ φορούσε πάνα, ξύπναγε από τον ύπνο του και ερχόταν να μας πει "θέλω κακα". Super!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Xairetw olh tn parea!

 

O gios mou einai 3 xronwn kai dn mporw me tpt na tn mathw na phgainei toualeta.

Kanei mono tsisa toualeta alla to allo mou zhtaei na balei pana.

 

Fusika kai exw epeixeirhsei na tou mathw na phgainei kai dn tou evaza pana,alla kratiotan kratiotan kai meta eixe problhma kai eprepe na tou deinw ena siropi gia na mporesei na kanei.

Tou exw exhghsei tou milaw tou dinw paradeigmata alla tpt ....xtupiete kai klaiei k leei oti thelei pana.....

ti na kanw???thelw na valw ta klamata pou dn mporw na tou mathw kt toso aplo.....

 

exete kamia sumboulh.....?-(

 

Ασ' τον για λίγο. Ας μάθει για αρχή τα τσίσα και σιγά σιγά με πλήση εγκεφάλου και όταν δει, πότο ευκολία είναι να μην έχει πάνα, ίσως θελήσει να κάνει και τα κακά στο γιο-γιο, λεκάνη. Να του λες πως δεν θα λερώνεται έτσι και θα είναι μεγάλος κτλ..Τα κακά είναι γενικά πιο δύσκολο να μάθουν να τα κάνουν εκτός πάνας. Επίσης εμένα στο γι-γιο δεν έκανε κακά, έμαθε κατευθείαν στην λεκάνη, του έλεγα "κάνε να ακούσω το πλουτσ! Και μετά θα τραβήξουμε το καζανάκι να φύγουν!!!"

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω σημερα ξεκινησα να την εχω σπιτι χωρις πανα.. ειναι 27 μηνων και γενικα μου λεει οταν θελει τσισα, κακα και καιρο τωρα γκρινιαζει, δεν θελει την πανα! Ομως πρωτη μερα κι ουτε μια φορα δεν εκατσε γιογιο.. μου ελεγε "τσισα" και τα εκανε εκεινη τη στιγμη πανω της... να απογοητευομια ή ετσι ειναι στην αρχη??? Επισης Εχω διαβασει γενικα οτι καλο ειναι να μην βαζουμε πανα εξω οταν ξεκιναμε εκπαιδευση γιατι μπερδευονται. Σκεφτομαι να μεινουμε λιγο μεσα τις πρωτες μερες, ή τελοσπαντων να μην απομακρυνθουμε πολυ! Ομως αν συνεχισει να μην πηγαινει στο γιογιο τι θα κανω με το θεμα εξω??? εχουμε και κατι βαφτισια το Σαββατο!!! Αλλαξιες και υπομονη???

 

'Ετσι είναι στην αρχή, πρέπει να την πηγαίνεις εσύ, μην περιμένεις να σου πει εκείνη ότι θέλει. Κάθε 20-30 λεπτά πρέπει. Σιγά σιγά αυξάνεται ο χρόνος, αλλά στην αρχη μέχρι να μάθει την διαδικασία, θα έχετε συνεψώς ατυχήματα. Υπομονή θέλει και επιμονή. Περιορίστε τις εξόδους για μερικές μέρες και αν χρειαστεί να πάτε κάπου πάρτε μαζί το γιο-γιο. Εγώ αυτό έκανα όταν πηγαίναμε για καφέ. Επίσης αν δεις ότι μετά από 2-3 μέρες δεν έχει επιτυχίες στο γιο-γιο, λεκάνη, ασ' το για αργότερα. Είναι μικρούλα η δικιά σου.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε ευχαριστω για την απαντηση Geo! σημερα παλι εκτος γιογιο (εκτος απο τα κακα που την προλαβα και στοχευσαμε μεσα!!!) Αραιωσαν τα διαστηματα για τα τσισα αλλα ενω την εβαζα και καθοταν δεν εκανε τιποτα.. μετα απο 3 λεπτα της φευγανε πανω της!!...

Αρα λες αν βγουμε εξω να μην της βαλω πανα ε?

Για μενα θα ηταν ευτυχια να την καταφερνα τωρα.. ειμαι εγκυος και γενναω Σεπτεμβρη, δεν θελω να της πεσουν εκει κοντα ολα.. επισης ηδη κουραζομαι με το συνεχες σφουγγαρισμα πατωματος -πλυσιμο της μικρης/βρακακια/ σαγιοναρες ολη την ωρα.. δεν ξερω πως θα τα κανω αργοτερα.. Αλλα ενταξει αν δω οτι δεν βγαινει, αναγκαστικα...

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παίρνω γιογιο μαζί μου στις βόλτες παντού δεν το ρισκάρω (ακόμα και στην εκκλησία χαχχαχα).Βέβαια έχει συνηθίσει τώρα κ δεν έχει ατυχήματα.Έχει τύχει όμως να τα κάνει κ πάνω της οπότε έχω κ αλλαξιές μαζί μου.

 

Τη βραδινή πως την κόβουμε?Εντάξει δε βιάζομαι, ίσως να ειναι νωρίς,3 βδομάδες είναι που κόψαμε κ την ημερήσια αλλά πως γίνεται?Το πρωί ξυπνάει κ μου φωνάζει αμέσως τσίτσα κι ας φοράει πάνα αλλά το βράδυ δεν ξυπνάει.Η μαμά μου μου λέει ότι πρέπει να την πηγαίνω εγώ κάποια στιγμή κοιμισμένη στη λεκάνη.

Link to comment
Share on other sites

Την βραδυνή θα "σου δείξει το ίδιο το παιδί" πότε πρέπει να την κόψεις. Εμένα ξύπναγε 2 βδομάδες στεγνός το πρωί, ενω είχε κοιμηθεί με πάνα 10 ώρες! Δηλαδή δεν είχε κάνει στην πάνα τίποτα. Οπότε θεώρησα ότι είναι ώρα να την βγάλουμε. Το επιχείρησα εδώ και 4 μέρες. Εννοείται ότι ατυχήματα θα υπάρχουν, αλλά γιατί να φοράει πάνα, αφού δεν την χρησιμοποιεί. Το βράδυ εμένα ξύπνησε πάλι στις 3 και ήθελε κακα (τελικά έκανε τσίσα). Αν δεις ότι ξυπνάει στεγνό το παιδί, κόβεις την βραδυνή, το πας πριν κοιμηθεί για τσίσα και αν θες, αλλη μια φορά πριν κοιμηθείς εσυ. Εγώ δεν το κάνω ούτε αυτό.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω για την απαντηση Geo! σημερα παλι εκτος γιογιο (εκτος απο τα κακα που την προλαβα και στοχευσαμε μεσα!!!) Αραιωσαν τα διαστηματα για τα τσισα αλλα ενω την εβαζα και καθοταν δεν εκανε τιποτα.. μετα απο 3 λεπτα της φευγανε πανω της!!...

Αρα λες αν βγουμε εξω να μην της βαλω πανα ε?

Για μενα θα ηταν ευτυχια να την καταφερνα τωρα.. ειμαι εγκυος και γενναω Σεπτεμβρη, δεν θελω να της πεσουν εκει κοντα ολα.. επισης ηδη κουραζομαι με το συνεχες σφουγγαρισμα πατωματος -πλυσιμο της μικρης/βρακακια/ σαγιοναρες ολη την ωρα.. δεν ξερω πως θα τα κανω αργοτερα.. Αλλα ενταξει αν δω οτι δεν βγαινει, αναγκαστικα...

 

Πόσο καιρό έχεις ξεκινήσει να την έχεις με βρακάκι και την πηγαίνεις εσύ τουαλέτα? Δεν έχει καταφέρει να τα κάνει στο γιο-γιο καμία μέρα?

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι σημερα τριτη μερα και τελικα κοριτσια δειχνει να πηγαινει πολυ καλα! φτου φτου δηλαδη δεν το περιμενα μετα την απογοητευτικη πρωτη μερα! τΗς ΤΟ ΘΥΜΙΖΩ ΕΓΩ , αλλες φορες το πετυχαινουμε αλλες φορες μου λεει οτι θελει και δεν κανει... σημερα ειπε τσισα και καθισαμε και εκανε!!!!!!!!!! εχει πεσει παγωτο ανταμοιβη συννεφο!!!! Εχθες βγηκαμε και μικρη βολτα με το ποδηλατο και δεν ειχαμε τιποτα, ξαναεκανε οταν γυρισαμε σπιτι, σημερα ισως παμε λιγο και κουνιες μαζι με το φορητο γιογιο φυσικα! Για να δουμε, δειχνει να το πηρε θετικα οτι "κανει σαν τα μεγαλα κοριτσια"! Λετε ??? Υπαρχει περιπτωση να κανει πισωγυρισμα ε?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι σημερα τριτη μερα και τελικα κοριτσια δειχνει να πηγαινει πολυ καλα! φτου φτου δηλαδη δεν το περιμενα μετα την απογοητευτικη πρωτη μερα! τΗς ΤΟ ΘΥΜΙΖΩ ΕΓΩ , αλλες φορες το πετυχαινουμε αλλες φορες μου λεει οτι θελει και δεν κανει... σημερα ειπε τσισα και καθισαμε και εκανε!!!!!!!!!! εχει πεσει παγωτο ανταμοιβη συννεφο!!!! Εχθες βγηκαμε και μικρη βολτα με το ποδηλατο και δεν ειχαμε τιποτα, ξαναεκανε οταν γυρισαμε σπιτι, σημερα ισως παμε λιγο και κουνιες μαζι με το φορητο γιογιο φυσικα! Για να δουμε, δειχνει να το πηρε θετικα οτι "κανει σαν τα μεγαλα κοριτσια"! Λετε ??? Υπαρχει περιπτωση να κανει πισωγυρισμα ε?

 

Μπράβο!!! Είδες, υπομονή θέλει. Δεν νομίζω να κάνει πισωγύρισμα. Τώρα λογικά θα τα πηγαίνει όλο και καλύτερα.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό όντως τα κορίτσια είναι πιο εύκολα, αλλά μην απελπίζεσαι κι εγώ αγόρια έχω και μια χαρά τα πήγαν και οι δύο. Αυτό που λες είναι το πρώτο βημα. Αν μπείτε σε αυτήν την διαδικασία, θα πρέπει να τον πηγαίνεις κάθε 20 λεπτά ΕΣΥ να προσπαθεί. Μόνος του δεν θα πάει, θα το ξεχνάει. Κάποια στιγμή θα τα κάνει. Αλλά μην το κάνετε σήμερα και αύριο το ξεχνάτε, γιατί το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι είναι μια διαδικασία μόνιμη

 

Καλημερα σε ολους!

Εχουμε τρελαθει στο παιδικο παει κανονικα για τσισα ενω σπιτι αμα ειναι σε καλη διαθεση αλλιως μας λεει οτι δεν θελει :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Έχω ένα κοριτσάκι 22 μηνών και η παιδίατρος μας είπε τώρα το καλοκαίρι να αρχίσουμε την εκπαίδευση για να κόψουμε την πάνα. Είχαμε και στο παρελθόν χρησιμοποιήσει στεφάνι στην τουαλέτα (για κακά), αλλά μετά τις πρώτες δοκιμές, έδειξε να βαριέται το "καινούργιο παιχνίδι" και δεν επέμεινα.

Τώρα ελπίζω να μάθουμε να πηγαίνουμε στην τουαλέτα στη διάρκεια της ημέρας, βέβαια.

Θέλω, όμως, να ρωτήσω τι κάνουμε όταν βγαίνουμε βόλτα: (α) φοράμε πάνα; (β) παίρνουμε μαζί γιο-γιο; (!!!) - η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται βουνό, γιατί οι βόλτες μας είναι σε παιδικές χαρές, δημόσιους χώρους κλπ ή (γ) ΔΕΝ βγαίνουμε βόλτες....;

Νομίζω ότι η παιδίατρος μου είχε πει ότι άπαξ και ξεκινήσουμε την εκπαίδευση, δεν πρέπει να φοράμε πάνες (ούτε όταν βγαίνουμε έξω), για να μην μπερδεύεται το παιδί, αλλά θα ήθελα και πρακτικές συμβουλές από τα μέλη του forum.

[ζητώ συγγνώμη αν έχει ήδη συζητηθεί η απορία μου, αλλά δεν έχω χρόνο να διαβάσω όλο το θέμα]

Link to comment
Share on other sites

ειναι σημερα τριτη μερα και τελικα κοριτσια δειχνει να πηγαινει πολυ καλα! φτου φτου δηλαδη δεν το περιμενα μετα την απογοητευτικη πρωτη μερα! τΗς ΤΟ ΘΥΜΙΖΩ ΕΓΩ , αλλες φορες το πετυχαινουμε αλλες φορες μου λεει οτι θελει και δεν κανει... σημερα ειπε τσισα και καθισαμε και εκανε!!!!!!!!!! εχει πεσει παγωτο ανταμοιβη συννεφο!!!! Εχθες βγηκαμε και μικρη βολτα με το ποδηλατο και δεν ειχαμε τιποτα, ξαναεκανε οταν γυρισαμε σπιτι, σημερα ισως παμε λιγο και κουνιες μαζι με το φορητο γιογιο φυσικα! Για να δουμε, δειχνει να το πηρε θετικα οτι "κανει σαν τα μεγαλα κοριτσια"! Λετε ??? Υπαρχει περιπτωση να κανει πισωγυρισμα ε?

 

Μπράβο σας τα πάτε πολύ καλά...εννοείται ότι η επιβράβευση χρειάζεται ειδικά τώρα στην αρχή!! Μην αγχώνεσαι ότι θα μάθει στα γλυκά και δεν θα θέλει μετά να κάνει χωρίς αυτά. Μόλις γίνει διαδικασία και ρουτίνα, όλο και θα ξεχνάει να ζητήσει την επιβρέβευση και θα τα κόψει.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους!

Εχουμε τρελαθει στο παιδικο παει κανονικα για τσισα ενω σπιτι αμα ειναι σε καλη διαθεση αλλιως μας λεει οτι δεν θελει :P

 

Αφού το κάνει στον παιδικό, ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει και στο σπίτι. Πρασπάθησε να του δώσεις ένα κίνητρο, ενα αντάλλαγμα, ένα παιχνίδι, ένα σοκολατάκι, ότι ξέρεις πως θα λειτουργήσει θετικά, ώστε να ξεμπλωκάρει. Κι εμένα αρνιόταν στην αρχή και έταζα σοκολατάκια-ελίτσες, τα μικρούλια, και έτσι πήγαινε, για να πάρει το σοκολατάκι. Μετά τα ξέχασε, γιατί έγινε συνήθεια η τουαλέτα και εννοείται δεν τα ζητάει.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θέλω, όμως, να ρωτήσω τι κάνουμε όταν βγαίνουμε βόλτα: (α) φοράμε πάνα; (β) παίρνουμε μαζί γιο-γιο; (!!!) - η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται βουνό, γιατί οι βόλτες μας είναι σε παιδικές χαρές, δημόσιους χώρους κλπ ή (γ) ΔΕΝ βγαίνουμε βόλτες....;

Άν ξεκινήσετε, καλό είναι να μην κάνεις πισωγυρίσματα, μπερδευεται το παιδί και δεν ξέρει πότε μπορεί να τα κάνει πάνω του και πότε όχι! Ελαττώνεις τις βόλτες (εξάλλου μην φανταστείς ότι είναι για καιρό αυτό...καμια βδομάδα μόνο είναι), περισσότερο για να μην πεδεύεσαι εσύ, και αν κάπου θέλεις να πας οπωσδήποτε, παίρνεις μαζί σου γιο-γιο σε σακουλίτσα. Εγώ το έκανα αυτό και στα δύο παιδιά, στην διάρκεια της εκπαιδευσης.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παρατηρησα αν και μολις ξεκινησαμε, οτι εξω καπως κρατιεται περισσοτερο! εχθες πηγαμε βολτα κουνιες , μετα στους παππουδες της (οπου την εβαλα γιογιο αλλα δεν ηθελε) και τελικα εκανε οταν γυρισαμε σπιτι! δηλαδη μετα απο 3 ωρες!! Εχω παρει ενα φορητο γιογιο για εξω για να ειμαι σιγουρη.. Παιρνει σακουλες μιας χρησης και μπορεις και να το προσαρμοσεις και σε λεκανη αν εισαι σε ξενο σπιτι.. Νομιζω δεν θα της βαζω πανα εξω αφου ξεκινησαμε, για να μην μπερδευτει. Στον υπνο ακομα της φοραω -ισως σε λιγες μερες να μην της βαζω ομως ουτε στον μεσημεριανο??..

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αφού το κάνει στον παιδικό, ΜΠΟΡΕΙ να το κάνει και στο σπίτι. Πρασπάθησε να του δώσεις ένα κίνητρο, ενα αντάλλαγμα, ένα παιχνίδι, ένα σοκολατάκι, ότι ξέρεις πως θα λειτουργήσει θετικά, ώστε να ξεμπλωκάρει. Κι εμένα αρνιόταν στην αρχή και έταζα σοκολατάκια-ελίτσες, τα μικρούλια, και έτσι πήγαινε, για να πάρει το σοκολατάκι. Μετά τα ξέχασε, γιατί έγινε συνήθεια η τουαλέτα και εννοείται δεν τα ζητάει.

 

χαχαχα!η πλακα ειναι οτι στην αρχή του λεγαμε κατουρισε στο πιπι σου και θα σου δωσουμε ενα δωρακι (αυτοκολλητο) , σε καποια φαση εκανε...και του διναμε καθε φορα αυτοκολλητο...αλλα ζηταγε δωρακι καθε φορα που εκανε τσισα....και σε καποια φαση που σταματησαμε τα δωρακια ...αρχιζε και τσαντιζοταν! :P

Link to comment
Share on other sites

http://www.regardingbaby.org/2011/11/28/toilet-learning-made-easy/

 

“Learning to use the toilet is a process that takes time. Rather than push or manipulate your child by giving him treats such as candy or a special reward for something that he will learn to do on his own, trust that he will learn when he is ready. Respect is based on trust.” – Magda Gerber -

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

εμεις συνεχιζουμε πολυ καλα, ακομα και οταν ειμαστε εξω κλπ απλα τοτε πρεπει να της το θυμιζω πιο εντονα ή να την πηγαινω στην τουαλετα! Εχει προκυψει ενα θεμα και θελω γνωμες.. Δυο φορες την αφησα στον μεσημεριανο υπνο χωρις πανα (την πρωτη δεν ηθελε και τη δευτερη αποκοιμηθηκε στο αμαξι οποτε μετα την εβαλα κρεβατι οπως ηταν..) και της εφυγαν την ωρα που ξυπνουσε. Αντεδρασε ομως καπως εντονα, εβαλε και τις δυο φορες τα κλαματα και φωναζε "μαμα εκανα τσισα στο κρεβατι.." Φυσικα την καθησυχασα κλπ αλλα εκεινη τη στιγμη σκεφτηκα μηπως πιεζεται.. Τι να κανω με τη μεσημεριανη, να της τη βαζω ή οχι για να συνηθιζει?... Τη βραδυνη την φοραμε .. καποιες φορες οσο την κοιμιζω μου λεει "τσισα", εχω το γιογιο στο δωματιο της και τα κανει εκει - δεν της λεω να τα κανει στην πανα δηλαδη σηκωνεται... το προβλημα ειναι τη στιγμη που ξυπναει και φυσικα το παιδι δεν συνειδητοποιει ακομα τι γινεται.. τι λετε?

cf7op3.png

 

 

wQtYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...