Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εγω στη θεση σου δεν θα τον πιεζα καθολου και θα εστιαζα πιο πολυ για αρχη στο θεμα της δυσκοιλιοτητας πως θα το φτιαξω με την βοηθεια και του παιδιατρου αλλα και με συγκεκριμενη διατροφη.μπορει να φοβαται να κανει κακα εξαιτιας αυτης της δυσκοιλιοτητας που τον ταλαιπωρει.διαβασε και το δικο μου ποστ λιγο παρακατω (εμεις την κοψαμε 3,5)και πραγματικα ειχα κανει τα παντα και εγινε το θαυμα καταρχας εκει που δεν το περιμενα και με τον τροπο που περιγραφω.καθε παιδακι ειναι μοναδικο αλλα σιγουρα οπως ειπα δεν θα πιεζα καθολου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δε με βοηθάτε κι εμένα οι πιο έμπειρες;

Η κόρη μου 2,5 χρονών πια κάθεται στο γιογιό ή το στεφανάκι (όχι και τόσο ευχάριστα) και δεν κάνει τίποτα. Αν της βάλω βρακάκι τα κάνει όλα επάνω της. Το παιδί είναι έτοιμο, κάποιες νύχτες η πάνα της είναι θεόστεγνη και όποτε τα κάνει τα λέει όλα από πριν.

Εχουμε το μωρό όμως το οποίο μάλλον ζηλεύει γιατί ζητάει να την έχουμε σαν μωράκι κάποιες φορές. Πως το προσπερνάμε αυτό;

Πρέπει να κόψουμε την πάνα το καλοκαίρι γιατί έρχεται παιδικός τον Σεπτέμβρη και είναι Must .

 

Να πω επίσης πως 9-11 μηνών το παιδί έκανε κακά στο γιογιό της μόνο. Μετά από μία δυσκοιλιότητα το σταμάτησε, ξεκινήσαμε 19 μηνών (πέρισυ) αγωγή τουαλέτας, τα πηγαίναμε κάπως μέτρια αλλά γέννησα και όλα ανατράπηκαν, το αφήσαμε πάλι και έτσι ξεκινάμε άλλη μια φορά απ΄την αρχή φέτος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να σας πω και γω τον προβληματισμό μου γιατί αρχίζω και αγχώνομαι και δν ξέρω τι να κάνω. ο μικρός μου είναι σχεδόν τριών χρονών. Εδώ και μια εβδομάδα βγάλαμε την πάνα και κάνουμε τα τσίσα μας στο γιο-γιο. Τον ευχαριστεί πολύ γτ τον επιβραβεύουμε μετά και λέει είμαι καθαρός και τέτοια. Για τα κακά όμως ούτε λόγος στο γιο-γιο.Τα κάνουμε πάνω μας.

Να ξέρεις πως τα κακά τα μαθαίνουν δυσκολότερα από τα τσίσα. Κι εμείς με τα τσίσα ξεκινήσαμε και τα ενώ στα τσίσα δεν είχαμε ατυχήματα, με τα κακά ήταν standard, τα έκανε πάνω του! Ηταν με βρακάκι και κάθε απόγευμα τα έκανε στο βρακάκι του. Αυτό το έκανε μία βδομάδα. Δεν τον μάλωνα, του έλεγα την αλλη φορά να πάμε στην λεκάνη κτλ και τελικά εδω και 2-3 μέρες τα κάνει στην λεκάνη. Να του λες πως είναι το φαί που δεν χρειαζόμαστε και να τα κάνεις στην λεκάνη να τραβήξεις το καζανάκι. Επίσης τάξε του κάτι που ξέρεις πως θέλει, μία βόλτα, ένα γλυκάκι κτλ. Το γιο-γιο εμένα δεν τον βόλευε!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα κάναμε, αλλά στο βρακάκι!!! :P ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις. Του έταξα τραινάκι, που τόσο το θέλει. Όσο για τη δυσκοιλιότητα είναι έτσι από τότε που γεννήθηκε. Θα δούμε μεγαλώνοντας που θα τρώμε πιο εύκολα κάποια πράγματα που δε μας αρέσουν! Είμαστε από κούνια λίγο ισχυρογνώμονες... χαχχα

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι από εμένα. Ο γιος μου τη Δευτέρα κλείνει τα 3 και φοράμε ακόμα πάνα (για λόγους ανωτέρας βίας). Πριν 2 εβδομάδες που του έβαλα βρακάκι όλη την ημέρα τσία και κακά τα έκανε πάνω του και απλώς μου έλεγε να τον αλλάξω. το σταμάτησα, γιατί είχα πολύ επιβαρυμένο πρόγραμμα και δε θα μπορούσα να είμαι συνέχεια μαζί του. Όμως, από Δευτέρα έχω φροντίσει να είμαι συνέχεια σπίτι και ο μικρός να μην πάει παιδικό, ώστε να τα καταφέρουμε!!! όποιες πρακτικές συμβουλές είναι δεκτές, γιατί έχω αγχωθεί λίγο με το θέμα.

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

διαβαστε και αυτο κοριτσια εμενα με βοηθησε και ειναι πολυ κατανοητο.βεβαια ειπαμε το καθε παιδι θελει το χρονο του :rolleyes::rolleyes:πειραματιστειτε με ολα γιατι και εγω ημουν απελπισμενη αλλα αδικα τελικα στεναχωριωμουνα.καλη επιτυχια:-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας!!!Να σας γραψω κι εγω την δικη μου εμπειρια στο θεμα πανα και ισως βοηθησω με τη σειρα μου.Η μικρη μου ειναι τωρα 33 μηνων και εχουμε κοψει την πανα 3 μηνες τωρα. Δυστηχως εκανα το μεγαλο λαθος να την βαλω το καλοκαιρι που μας περασε ηταν τοτε 23 μηνων και φυσικα το παιδι δεν ηταν ετοιμο με αποτελεσμα ή να τα κανει παντου ή να πιανει τα κακα της και να πασαλειβει το πατωμα ή μετεπειτα να κραταει ωρες τσισα και μερες τα κακα. Με συμβουλη της παιδιατρου γυρισαμε στην πανα.

Οταν ηταν 30 μηνων το φεβρουαριο ξεκινησα να την βαζω στο γιογιο για κανενα 5λεπτο τη μερα, υπηρχαν και μερες που δεν την εβαζα αν δεν ηθελε.Σταδιακα καθοταν 10 15 μεχρι 20 λεπτα το πρωι ή και το απογευμα χωρις να κανει κατι απλα διαβαζαμε παραμυθια ή παιδικα περιοδικα.Επισης στην αρχη με το βρακακι και μετα χωρις βρακακι.Της εξηγουσα ταυτοχρονα σε ολο αυτο το σταδιο οτι τα τσισα και τα κακα πανε σε μια μεγαλη λιμνη και εβαζα την πανα με τα κακα στο γιογιο και μετα τα ριχναμε στην τουαλετα και τα αποχαιρετουσαμε. Αυτο συνεχιζοταν για κανενα μηνα ωσπου ενα απογευμα (την ωρα που ειχαμε τελειωσει το διαβασμα στο γιογιο και δεν ειχε κανει τιποτα οποτε της ξαναεβαζα πανα κανονικα μεχρι την επομενη που θα ξαναπροσπαθουσαμε δεν ηθελα να την πιεσω με τιποτα) μου λεει θελω τσισα να τα κανω στο χαλι της λεω οχι αγαπη μου δεν τα κανουμε στο χαλι παμε στο γιογιο αυτο ηταν!!!!

Μετα απο αυτο σταδιακα βγαλαμε την πανα την ημερα προσπαθουσαμε για τα κακα μας πηρε αλλο ενα μηνα τα εκανε ή στην πανα ή ηταν ορθια και της εφευγαν στο χαλι (ευτηχως ηταν λιγο σκληρα και καθαριζε ευκολα το χαλι!)αλλα δεν το ηθελε ειχε καταλαβει την διαδικασια και δεν ηθελε να λερωσει τιποτα εννοειται δεν την μαλωσα ποτε απλα της εξηγουσα οτι τα κανουμε στο γιογιο.

Το επομενο που εκανα μετα απο αυτο ηταν να βγαλουμε την πανα στις εξοδους εχουμε παντα το γιογιο ταξιδιου μαζι μας και τωρα εχουμε βγαλει και τη μεσημεριανη πανα. Απο την επομενη εβδομαδα θα βγαλουμε και τη βραδυνη γιατι ειναι στεγνη και τα βραδια κανενα μηνα τωρα. Εννοειται σε ολα τα σταδια με καθοδηγουσε η μικρη χωρις να της επιβαλλω κατι. Το μονο που εχω μετανιωσει ειναι οτι δεν ειχα παρει πιο νωρις το γιογιο ταξιδιου και σε καποιες εξοδους μου ελεγε μαμα τσισα και της ελεγα κανε στη πανα και δεν ηθελε και κρατιοταν μεχρι να ερθουμε σπιτι.

Αυτα απο μενα μανουλες συγνωμη για το μεγαλο ποστ καλη επιτυχια σε ολες!!!!!!!!:-P:razz::-P:razz::-P:razz::-P

nQjip3.png
Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε κι εμείς την μεσημεριανη πάνα και σε καμμιά βδομάδα, αν συνεχίσουμε έτσι θα βγάλουμε και την βραδυνη. Είναι σχεδόν 10 μέρες που ξυπνάει στεγνός από την νύχτα, μόνο έχθες είχε λίγα τσίσα. Όταν του λέω "να σου βάλω πάνα" μου λεέι "δεν είμαι μωρό!". Επίσης, εμείς από την αρχή όταν βγαίναμε έξω, δεν βάζαμε πάνα, όταν ήθελε τσίσα πηγαίναμε στα δεντράκια και τις προάλλες ήθελε κακά στην καφετέρια και πήγαμε στην τουαλέτα, του έβαλα κάτω 2-3 μωρομάντηλα, έκατσε στα ποδαράκια του και τα έκανε. Τα πάμε περίφημα και είμαστε 34 μηνών αγοράκι!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμεις την κοψαμε περυσι το καλοκαιρι λιγο πριν κλεισει τα 3

το σεπτεμβριο θα ηταν 3 και τον ιουλιο 34 μηνων την κοψαμε διακοπες

πιο πριν ιουνιο λεγαμε κανει ζεστη τωρα για την πανα

να τη βαζουμε καλυτερα στη μπουμπου την κουκλα

βαζαμε τη μπουμπου στο γιογιο και της λεγαμε μπουμπου εσυ εκει και η Μαρια στην τουαλετα με το στεφανακι της

πηρα ενα καλο απο το babyinn.gr Που με βολεψε πολυ,απλα τελειο

http://www.babyinn.gr/v1/products/view/1990

και ενα step σκαμνακι της οκbaby

στην αρχη τις 2 πρωτες βδομαδες καθοταν στο γιογιο,μετα στη λεκανη

αλλα πως?

ανταγωνζομασταν τη μπουμπου

μετα το γαλα πρωι η κατα 10 μετα τη φρουτοκρεμα ελεγε

ελα μπουμπου εσυ πρωτη νακανεις τσισα στο γιογιο

οχι εγω πρωτη ελεγε

την εβαζα και ελεγεκανοντας τη μπουμπου

παλι με προλαβες Μαρια.Αχ κατι ακουω.Τσσσ

και τοτε εκανε

και η μπουμπου ηταν χαρουμενη,εκανε τουμπες και ξεκαρδιζοταν

ξαναφορουσαμε πανα μεσημερι και βραδυ στον υπνο

οταν εγινε 3 σε 2 μηνες βγαλαμε πανα μεσημερι,αφου ειδα οτι δεν εκανε(καναμε πριν τον υπνο τσισα) και τη βραδινη μετα απο 4 μηνες δηλαδη 3χρ και 2 μηνων

απο τοτε ξυπναει βραδυ 1,2 φορες και λεει τσισα,καθοτι πινει πολυ νερο,πολυυυυυυ

ειχαμε παρει και το βιβλιο τικ και τελα,η λιμνουλα που εκανε τσισα κατω κα της αρεσε

το διαβαζαμε συνεχεια

Κανείς δεν μπορεί να μας κάνει να αισθανόμαστε

κατώτεροι χωρίς την άδεια μας Eleanor Roosevelt

 

Πες μου κάτι, θα το ξεχάσω,δείξε μου κάτι, μπορεί να μην το θυμηθώ,Βάλε με να κάνω κάτι, θα το καταλάβω Ρητό, ιθαγενών της Αμερικής

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια!ειμαστε 3 χρονων και ακομα τα κανουμε στην παννα.Το θεμα ειναι οτι εδω και 2-3 μερες πηγαινει στο γιογιο στη τουαλετα και καλα να κατουρισει αλλα δεν κανει τιποτα...ουφφ ταλαιπωρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς είμαστε 29 μηνών κι ενώ το σκεφτόμουνα με πολύ άγχος το θέμα η μικρή μου με διέψευσε.Ξεκινήσαμε προχτες το Σάββατο ,πιο πολύ για πλάκα δεν το είχα πάρει απόφαση ακόμα,την έχω με ένα κοντό φορεματάκι κ χωρίς βρακάκι και το γιογιο στο σαλόνι και πάει μόνη της όποτε θέλει,από χτες δεν έχει κανένα ατύχημα και κακά κάνει και χορεύει μετά κι ούτε το μεσημέρι θέλει να της βάζω κι όλα οκ.Φτου φτου μη τη ματιάσω ελπίζω να μην το χαλάσει.Και στη βόλτα παίρνω το γιογιο μαζί αλλά δεν έχει χρειαστεί ακόμα.Εντάξει βράδυ της βάζω και τη βρίσκω με τσίτσα το πρωί αλλά οκ βήμα βήμα.Να δω αν το συνεχίσει πρέπει να μάθει στη λεκάνη μετά.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 29 μηνών κι ενώ το σκεφτόμουνα με πολύ άγχος το θέμα η μικρή μου με διέψευσε.Ξεκινήσαμε προχτες το Σάββατο ,πιο πολύ για πλάκα δεν το είχα πάρει απόφαση ακόμα,την έχω με ένα κοντό φορεματάκι κ χωρίς βρακάκι και το γιογιο στο σαλόνι και πάει μόνη της όποτε θέλει,από χτες δεν έχει κανένα ατύχημα και κακά κάνει και χορεύει μετά κι ούτε το μεσημέρι θέλει να της βάζω κι όλα οκ.Φτου φτου μη τη ματιάσω ελπίζω να μην το χαλάσει.Και στη βόλτα παίρνω το γιογιο μαζί αλλά δεν έχει χρειαστεί ακόμα.Εντάξει βράδυ της βάζω και τη βρίσκω με τσίτσα το πρωί αλλά οκ βήμα βήμα.Να δω αν το συνεχίσει πρέπει να μάθει στη λεκάνη μετά.

 

πω πω τι τυχεροι που ειστε!Τα κοριτσακια πιστευω σε αυτους τους τομεις τουλαχιστον ειναι πολυ μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ αν δεν είχα κάνει 2ο παιδί θα έλεγα τα ίδια με σένα, αφού ο γιος μου στα 2.5 έκοψε μόνος του την πάνα, χωρίς εγώ να κάνω κάτι ιδιαίτερο.

 

η κόρη μου όμως δεν ακολουθεί το ίδιο μοτίβο. δεν δείχνει καμμία διάθεση να κόψει την πάνα, ενώ σε όλα τα άλλα είναι πολύ πιό ανεξάρτητη από το γιο μου. οπότε η εμπειρία του ενός παιδιού, είναι διαφορετική από το άλλο.

 

πάντως, από τον παιδικό, μου είπαν ότι την Άνοιξη θα κόψουμε την πάνα με συντονισμένες προσπάθειες. εξάλλου στα 2.5-3 τα παιδιά έχουν πλήρη έλεγχο των σφιγκτήρων τους και είναι μόνο ψυχολογικό το όλο θέμα, όχι σωματικό.

επανέρχομαι για να σας πω ότι το Πάσχα η μικρή μου (34 μηνών) ξαφνικά μια μέρα άρχισε να τρίβεται στην πάνα (έπεφτε μπρούμυτα όπου έβρισκε και τριβόταν) και δεν έκανε κακά για 2-3 μέρες, ενώ μέχρι τότε έκανε 1-2 φορές τη μέρα στην πάνα. έκλαιγε κι έλεγε ότι την πονάει η κοιλιά της.

μίλησα με την παιδίατρο που μου είπε ότι πρόκειται για 2 διαφορετικά γεγονότα και μου είπε να της φορέσω βρακάκι και να την παροτρύνω για την τουαλέτα. αφού πήγαμε 2-3 φορές στην τουαλέτα για κακά και έκλαιγε γιατί φοβόταν ότι θα πονέσει και δεν τα έκανε, μια μέρα δεν άντεξε άλλο και τα έκανε. η κακομοίρα τα κρατούσε τόσες μέρες...

κάναμε πάρτυ για το "κατόρθωμα" και από τότε κόψαμε την πάνα και στα κακά και στα τσισάκια, ακόμα και την βραδυνή.

μια βδομάδα μας πήρε η όλη ιστορία...

τελικά δεν θέλουν πίεση, όταν είναι έτοιμα το δείχνουν μόνα τους.

Link to comment
Share on other sites

πω πω τι τυχεροι που ειστε!Τα κοριτσακια πιστευω σε αυτους τους τομεις τουλαχιστον ειναι πολυ μπροστα!

 

Σε αυτό όντως τα κορίτσια είναι πιο εύκολα, αλλά μην απελπίζεσαι κι εγώ αγόρια έχω και μια χαρά τα πήγαν και οι δύο. Αυτό που λες είναι το πρώτο βημα. Αν μπείτε σε αυτήν την διαδικασία, θα πρέπει να τον πηγαίνεις κάθε 20 λεπτά ΕΣΥ να προσπαθεί. Μόνος του δεν θα πάει, θα το ξεχνάει. Κάποια στιγμή θα τα κάνει. Αλλά μην το κάνετε σήμερα και αύριο το ξεχνάτε, γιατί το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι είναι μια διαδικασία μόνιμη

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, θα μοιραστώ κι εγώ την εμπειρία μου η οποία είναι πολύ πρόσφατη αλλά παραδόξως με καλά αποτελέσματα.

Του είχα αγοράσει γιογιό εδώ και μισό χρόνο (τώρα είναι 29 μηνών) και τον έβαζα όποτε το θυμόμουν έτσι για πλάκα. Πριν μερικές μέρες βγάλαμε τα χαλιά και αποφάσισα να τον ξεκινήσω κανονικά.

Την πρώτη μέρα έκανε τσίσα πάνω του και την ώρα που του έφευγαν έλεγε "τσίσα"!!! Τα κακά τα έκανε από τύχη στην πάνα την ώρα που κοιμόταν. Τη δεύτερη μέρα του ήρθαν τσίσα, του έφυγαν λίγα αλλά τα σταμάτησε και έκανε τα υπόλοιπα στο γιογιό. Τα κακά τα έκανε στο γιογιό μετά το μεσημεριανό (τότε τα κάνει συνήθως) και αφού τον έβαλε επί τούτου η νταντά του. Το απόγευμα που ήμουν σπίτι έκανε τσίσα όταν τον έβαζα εγώ στο γιογιό κάθε 1-1.5 ώρα περίπου.

Την τρίτη μέρα (σήμερα δλδ) μου είπε η νταντά του για ακόμα μεγαλύτερες εξελίξεις. Έλεγε μόνος του "κακά θέλω" και εννοούσε τσίσα, και πήγαινε και έκανε στο γιογιό!!!! Και ξαναείπε "κακά θέλω" και έκανε και τα κακά εκεί!!!!:-P:razz:

Πραγματικά δεν το φανταζόμουν τέτοια εξέλιξη. Βέβαια να πω ότι στο βραδινό και μεσημεριανό ύπνο του φοράω πάνα, όπως και όταν πάει στις κούνιες. Λίγο, λίγο θα το αλλάξουμε και αυτό. Ειδικά για τον ύπνο, περιμένω να ξυπνάει με στεγνή πάνα για να του την βγάλω εντελώς...ίσως όχι ακόμα.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες!

έχω μια κόρη 26 μηνών!πήραμε κι εμείς γιογιο(δεν ήθελε να καθίσει στο στεφάνι) πριν απο 2 βδομάδες!καθεται με χαρά στο γιογιο αλλά δεν κάνει ούτε τσίσα ούτε κακά!η μοναδική φορά που ξεχνιέται και κάνει τσίσα είναι όταν βλέπει βίντεο το οποίο το αποφεύγω!όλες τις υπόλοιπες φορές τα κάνει όπου βρίσκεται!και τα κακά ακόμη!επίσης,πέρασε φάση δυσκοιλιότητας και αναγκαστήκαμε να πάρουμε σιρόπι για να της τα μαλακώνει και να τα κάνει!η παιδίατρος μου είπε να της το δίνω το απόγευμα και να τη βάζω να τα κάνει στο γιογιο!μήπως είναι νωρίς;μήπως να την αφήσω να λύσει το θέμα με τα κακά και μετά;είναι δεκτική βέβαια όπως σας είπα με το γιογιο!κάθεται!ένας λόγος που θέλουμε να κόψουμε την πάνα είναι ότι θα πάει παιδικό το Σεπτέμβρη!

κάθε πρόταση συμβουλή δεκτή!

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

καμία μανούλα να μας βοηθησει κι εμάς;

 

Δεν το ξέρω καλά το θέμα γιατί κι εγώ πριν μια βδομάδα τον ξεκίνησα και είναι μεγαλύτερος από τη δικιά σου. Αφού όμως είναι δεκτική μην το σταματήσεις. Αν δοκιμάσεις να την πηγαίνεις πιο συχνά στο γιογιό; Ή να δοκιμάσεις να της διαβάζεις παραμύθια, να της τραγουδάς και γενικά να την απασχολείς όσο κάθεται ώστε να ξεχαστεί και να τα κάνει.

Επίσης να προτείνω και ένα βιβλίο που εμένα με βοήθησε με το θέμα, το "The no-cry potty training solution" της Elizabeth Pantley. Έχει μέσα αναλυτικό τεστ για να δεις κατά πόσο το παιδί σου είναι έτοιμο για εκπαίδευση καθώς και διάφορες συμβουλές για το θέμα αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.

u65Tp3.png

QACnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό όντως τα κορίτσια είναι πιο εύκολα, αλλά μην απελπίζεσαι κι εγώ αγόρια έχω και μια χαρά τα πήγαν και οι δύο. Αυτό που λες είναι το πρώτο βημα. Αν μπείτε σε αυτήν την διαδικασία, θα πρέπει να τον πηγαίνεις κάθε 20 λεπτά ΕΣΥ να προσπαθεί. Μόνος του δεν θα πάει, θα το ξεχνάει. Κάποια στιγμή θα τα κάνει. Αλλά μην το κάνετε σήμερα και αύριο το ξεχνάτε, γιατί το παιδί πρέπει να καταλάβει ότι είναι μια διαδικασία μόνιμη[/quote

 

Σήμερα πηγαινε στην τουαλετα του παιδικου απο μονος του (δεν εκανε βεβαια τιποτα) εχω φερει το γιογιο στο σαλονι και καθε μιση ωρα θα προσπαθουμε!αντε να δουμε!:-)

Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και παραπάνω από την προηγούμενη Τρίτη έχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση τουαλέτας αλλά εχουμε πρόβλημα:-(. Ενώ από την πρώτη κιόλας μέρα, ενώ ήταν εντελώς γυμνός από κάτω, καταφέραμε και κάναμε ακόμα και τα κακά στο γιογιο, όταν του βάζω βρακάκι τα κάνει όλα πάνω του. Εν τω μεταξύ, δεν άντεχα και κάθε απόγευμα τον πήγαινα και μια βόλτα με πάνα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό. Πάντως, σήμερα απογοητεύτηκα και τον αποπήρα λίγο, έκανα οτι του κρατάω μούτρα, του είπα "θες να είσαι μωρό;" και από τότε είμαι να σκάσω. :cry: Τι να κάνω; να επιμείνω με το βρακάκι;;;;;;

cN3ep3.png
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχα γράψει και παραπάνω από την προηγούμενη Τρίτη έχουμε ξεκινήσει εκπαίδευση τουαλέτας αλλά εχουμε πρόβλημα:-(. Ενώ από την πρώτη κιόλας μέρα, ενώ ήταν εντελώς γυμνός από κάτω, καταφέραμε και κάναμε ακόμα και τα κακά στο γιογιο, όταν του βάζω βρακάκι τα κάνει όλα πάνω του. Εν τω μεταξύ, δεν άντεχα και κάθε απόγευμα τον πήγαινα και μια βόλτα με πάνα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται αυτό. Πάντως, σήμερα απογοητεύτηκα και τον αποπήρα λίγο, έκανα οτι του κρατάω μούτρα, του είπα "θες να είσαι μωρό;" και από τότε είμαι να σκάσω. :cry: Τι να κάνω; να επιμείνω με το βρακάκι;;;;;;

 

διάβασα ότι κάποια παιδιά αντιμετωίζουν το βρακάκι σαν πάνα και τα κάνουν πάνω τους!ίσως θέλει ναναι γυμνός για να τα κάνει στο γιογιο!

εμείς σήμερα κάναμε μία στο γιογιο και μία έξω!εν τω μεταξύ έβαλε και κρύο και την έντυσα πάλι!ίσως να μην είναι και έτοιμη ακόμη!τι να πω!σκέφτομαι να την αφήσω λίγες μέρες έχοντας βέβαια στη θέση του το γιογιο και βλέπουμε!:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω καλά το θέμα γιατί κι εγώ πριν μια βδομάδα τον ξεκίνησα και είναι μεγαλύτερος από τη δικιά σου. Αφού όμως είναι δεκτική μην το σταματήσεις. Αν δοκιμάσεις να την πηγαίνεις πιο συχνά στο γιογιό; Ή να δοκιμάσεις να της διαβάζεις παραμύθια, να της τραγουδάς και γενικά να την απασχολείς όσο κάθεται ώστε να ξεχαστεί και να τα κάνει.

Επίσης να προτείνω και ένα βιβλίο που εμένα με βοήθησε με το θέμα, το "The no-cry potty training solution" της Elizabeth Pantley. Έχει μέσα αναλυτικό τεστ για να δεις κατά πόσο το παιδί σου είναι έτοιμο για εκπαίδευση καθώς και διάφορες συμβουλές για το θέμα αυτό.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

θα το δω κι αυτο!σέυχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα αφού ξεκινήσατε να επιμείνεις με το βρακάκι. Και η δική μου κόρη 2 ετών έκοψε την πάνα, αλλά στην αρχή της το θύμιζα συνέχεια οτι φοράει βρακακι μην ξεχαστεί και τα κανει πάνω της... Της έλεγα μωρό μου φοράς το ωραίο βρακάκι με τις πριγκιπισσες μην ξεχάσεις και το λερώσεις, όταν έρθουν τα τσίσα θα μου πείς να πάμε στο γιογιό. Στη δικιά μου επειδή είναι κορίτσι πιάνει αυτό, δλδ δε θέλει να λερώσει το βρακάκι με το ωραίο σχέδιο, μπορεί να πιάνει και στα αγόρια αν έχουν πάνω αγαπημένους ήρωες. Επίσης της είχα πεί οτι μεγάλωσε και πήγαμε μαζί στο μαγαζί να διαλέξει τα βρακάκια της...

Καλυτερα πάντως όταν έχετε ατυχήματα να μην αντιδράς, απλά άλλαξε τον χωρίς πολλές κουβέντες και μην ξεχνάς να του το θυμίζεις να μη λερώνεται, τόσο καιρό με την πάνα λογικό είναι να ξεχνιούται τα παιδάκια Εννοείται οτι όταν τα καταφέρνει κάνουμε πάρτυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα αφού ξεκινήσατε να επιμείνεις με το βρακάκι. Και η δική μου κόρη 2 ετών έκοψε την πάνα, αλλά στην αρχή της το θύμιζα συνέχεια οτι φοράει βρακακι μην ξεχαστεί και τα κανει πάνω της... Της έλεγα μωρό μου φοράς το ωραίο βρακάκι με τις πριγκιπισσες μην ξεχάσεις και το λερώσεις, όταν έρθουν τα τσίσα θα μου πείς να πάμε στο γιογιό. Στη δικιά μου επειδή είναι κορίτσι πιάνει αυτό, δλδ δε θέλει να λερώσει το βρακάκι με το ωραίο σχέδιο, μπορεί να πιάνει και στα αγόρια αν έχουν πάνω αγαπημένους ήρωες. Επίσης της είχα πεί οτι μεγάλωσε και πήγαμε μαζί στο μαγαζί να διαλέξει τα βρακάκια της...

Καλυτερα πάντως όταν έχετε ατυχήματα να μην αντιδράς, απλά άλλαξε τον χωρίς πολλές κουβέντες και μην ξεχνάς να του το θυμίζεις να μη λερώνεται, τόσο καιρό με την πάνα λογικό είναι να ξεχνιούται τα παιδάκια Εννοείται οτι όταν τα καταφέρνει κάνουμε πάρτυ!!!

 

εσύ την πήγαινες ανά τακτά διαστήματα δλδ ή της έλεγες να σου λεει πότε θέλει να πηγαίνει και πηγαίνατε;εμένα ενώ έχει αρχίσει καιρό να μιλάει και συνεχώς βελτιώνεται ο λόγος της,δε μου λέει πότε θέλει.είναι 2 και 3 τώρα.εννοείται οτι δεν τη μαλώνω στα ατυχήματα.παρατήρησα όμως ότι όταν φοράει βρακάκι τα κάνει πιο συχνά πάνω της

Link to comment
Share on other sites

Τις πρώτες 1-2 μέρες την έβαζα τακτικά στο γιογιό(το οποίο είχα σε περίοπτη θέση στο σαλόνι) απο μόνη μου και τις επόμενες απλά της υπενθύμιζα οτι φοράει πάνα και οτι όταν έρθουν τα τσίσα να με φωνάξει. Μάλιστα το κάναμε και πρόβα. Της έλεγα Πώς θα φωνάξεις όταν έρθουν τα τσίσα? και φωνάζαμε μαζί ΤΣΙΣΑΑΑΑ!!! Εννοείται μόλις τα έκανε πανηγυρίζαμε και χαιρόταν κι αυτή μαζί μας...

Για τα κακά τώρα η δικιά μου φώναζε παμπεεεεερς..... δε βολευόταν στο γιογιό και ζητούσε πάντα πάνα για να τα κάνει. Αυτό μας πήρε περίπου 15 μέρες, δοκιμάσαμε διάφορα τρικ και τελικά αυτό που βρήκε ενδιαφέρον ήταν όταν της είπα οτι μόλις τα κάνει στο γιογιο θα τα πετάξουμε μαζί στην τουαλέτα και θα κάνουν Πλατς!!!!Έτσι ξεμπερδέψαμε και με τα κακά...

Τώρα που τα γράφω πάντως μου φαίνονται πολύ αστεία:D:D

Το κάθε παιδί έχει τα κουμπιά του και το χρόνο του.Πάντως αν πειστεί και βγάλει για λίγες μέρες την πάνα μετα δε θα τη θέλει

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...