Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Αν κανει στανταρ ωρα κακα να αλλαξεις την ωρα του μπανοιυ..

Και με ρεγουλα μια και με βαση την βιβλιογραφια ειναι στο οριο του να αρχισει να το καταλαβαινει..

Εμεις ξεκινησαμε την προσπαθια τον Σεπτεμβρη με τον μικρουλη γιατι πιεζομασταν για το σχολειο και ηταν 26μηνων. Με πολυ υπομονη τα καταφερε η γιαγια γιατι αυτη αλλαζε βρακακια ολο το πρωι και σφουγκαριζει...

Με τον μεγαλο ειχαμε ξεκινησει μετα τα δυομιση (πιο κοντα στα 3) και σε 3 μερες εμαθε...

 

Αρα να τον προσπαθησω ή του χρονου τον Ιουνιο που θα ειμαστε 2 χρονων και 9 μηνων? Ποτε λες. Πολλες μαμαδες ακουω που το κανουν κοντα στα 3 και το καταφερνουν πολυ πιο γρηγορα και ευκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαλλον απ΄ οτι καταλαβα τωρα που το ξαναδιαβασα (γιατι ειναι και περασμενη ωρα και το μυολο υπολειτουργει) θες να μου πεις να το κανω κοντα στα 3. Και εμεις θα παμε παιδικο απο Σεπτεμβριο αλλα στο βρεφικο τμημα οποτε δεν με πειραζει και να μην το κοψω αφου το Σεπτεμβριο θα ειναι 2.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση:?: : τι κανουμε σ΄αυτη την περιπτωση?

1. Να μην τον προσπαθω?

2. Να κοψω το ντουζ στο μπανιερο και τον αρχισω παλι ορθιο?

Τι αλλο δεν ξερω....:|

 

εσυ αν θες κανεις τη προσπαθεια κ βλεπεις... αν το παιδι δεν αντιδρα θετικα το σταματας και δε τρεχει τιποτα κ ξεκινατε παλι του χρονου. αν το παιδι ειναι θετικο τοτε εσαι οκ κ προχωρας!!!

 

αλλα για μενα το οτι λεει τα κακα του κ αντιλαμβανεται τι κανει κ ποτε ειναι πολυ καλος λογος για να προσπαθησεις. τουλαχιστον εγω αυτο θα εκανα!!!

 

κανε κι αυτο που λες... δηλ κοψε το μπανιερο κ κανε τον μπανιο στο ορθιο για να δεις τι θα κανει...

ξεκινα και το μπλα μπλα, οπλισου με υπομονη κ προσπαθησε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνει, βρε κορίτσια... 4 μήνες όλο τα ίδια και τα ίδια της λέω... Να μην δίνει σοκολάτες, να τον ταϊζει στην κουζίνα, να μην το κυνηγάει για να του δώσει το φαγητό του... Τι να πρωτοπώ! Στου κουφού την πόρτα... Έχει αυτό το ύφος του "εγώ μεγάλωσα 3 παιδιά, δεν θα μου πεις εσύ τι να κάνω!"... Όλο "ναι, ναι, ξέρω, ξέρω", είναι. Λείπει κι ο άντρας μου στο εξωτερικό, και δεν μπορώ να την κάνω να καταλάβει ότι αυτό είναι το ΔΙΚΟ μου παιδί, και ότι τα παιδιά ΔΕΝ έχουν μόνο δικαιώματα αλλά ΚΑΙ υποχρεώσεις! Ούτε τα παιχνίδια του δεν τον αφήνει να μαζέψει, ούτε το τοστ δεν τον αφήνει να φάει μόνος του, κι εγώ θέλω το παιδί μου να είναι αυτόνομο, όσο βέβαια γίνεται σε αυτή την ηλικία... Και μετά στεναχωριέται, εγώ πάω στη δουλειά όλο τύψεις που αναγκάζομαι να είμαι σκληρή με το παιδί, και ζω όλες αυτές τις "όμορφες¨καταστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απ΄ οτι καταλαβα τωρα που το ξαναδιαβασα (γιατι ειναι και περασμενη ωρα και το μυολο υπολειτουργει) θες να μου πεις να το κανω κοντα στα 3. Και εμεις θα παμε παιδικο απο Σεπτεμβριο αλλα στο βρεφικο τμημα οποτε δεν με πειραζει και να μην το κοψω αφου το Σεπτεμβριο θα ειναι 2.

 

Εμενα ο μικρος στα δυομιση επρεπε να ειναι καθαρος (Γεναρη του 12) οποτε ξεκινησαμε απο τον Σεπτεμβρη του 11 στο χαλαρο. Μας πειρε (της μαμας μου) αρκετο χρονο και ειχε πολλα ατυχηματα. Ομως ειχε και κινητρο να γινει σαν τον μεγαλο και τα καταφερε. Βασικα η διαδικασια κρατησε πανω απο 3 μηνες γιατι ηταν με το εσωρουχο στο σπιτι αλλα με την πανα εξω ή στον παιδικο.

Τον μεγαλο τον "καθαρισαμε" σε ενα τριημερο οταν ηταν 35μηνων. Με διαφορετικη μεθοδο. Τον ειχα χωρις εσωρουχο και μολις του εφευγαν τον βουταγαμε και τον πηγαιναμε στο γιογιο. (με τον μικρο δεν επιασε).

Θελω να σου πω οτι μπορεις να το κανεις οποτε θελεις αλλα μπορει πιο νωρις να παρει περισσοτερο χρονο. Για παραδειγμα εμεις δεν στρωνουμε οποτε το μονο που λερωνοταν ηταν τα ρουχα και οχι πχ τα χαλια.

Ισως πιο μεγαλα καταλαβαινουν πιο καλα αλλα αυτι δεν σημαινει οτι και τα μικρουλια δεν τα καταφερνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια..Εμένα η κόρη μου είναι 22μηνών..Της έχουμε πάρει γιογιό λίγο καιρό πρίν..Μερικές φορές τα κάνει άλλες όχι..Μόνο τα κακά εννοείται..Η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα να προσπαθήσω αυτό το καλοκαίρι αλλά όποτε της λέμε να κάνουμε κακά στο γιογιό λέει όχι..Όταν την βάλουμε απο μόνοι μας περίπου την ώρα που τα κάνει συνηθως κάνει αλλά μου φαίνεται βουνό γιατί είναι πολύ αρνητική..Μάλλον για του χρόνου μας βλέπω..Θα το προσπαθήσουμε όμως..

Link to comment
Share on other sites

εγω μια χαρα το βλεπω!!!

προχωρατε σταθερα!!

τα κακα θελουν περισοτερο καιρο για να δουμε αποτελεσμα... τα τσισα ειναι πιο ευκολα...

κι εμεις σε παρομοια φαση βρισκομαστε... τσισα τις περισσοτερες φορες στο γιογιο κ κακα πανω του στο βρακι η στη πανα οταν του βαζω το βραδυ για να παει για υπνο.

το μονο που μπορεις να κανεις για να το κανεις πιο δελεαστικο ειναι να του υποσχεθεις κατι αν τα καφερει. κατι που θελει πολυ!!!!!!!!

 

ευχαριστώ κορίτσι!

 

Θα το δοκιμάσω κι αυτό. Πάντως νομίζω οτι πάμε καλύτερα. άρχισε να τρέχει χωρίς να λερωθεί και πλέον μόνο η βραδινή πάνα είναι βρεγμένη.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

αφού έχω δει και αποδεί με τον μεγάλο δεν λέει να κόψει την πάνα το βράδυ δε λέει (3,5 και βάλε χρονων)

είπα να ξεκινήσω με τον μικρό που είναι 2 χρ. και 2 μηνών του λέω "να κάνουμε τσισάκια στο γιογιό όπως ο αδερφός σου?"και μου κουνάει το δαχτυλάκι όπως η Μέρκελ σε εμάς αλλά όταν κάνει κακά έρχεται και μου λέει νταντάαααα (ακόμα δεν μιλάει αλλά άλλο θέμα) νομίζω πως έχει αρχίσει να το αντιλαμβάνεται σιγά-σιγά.Εχθές το μεσημέρι τον είχα με βρακάκι να δω πως θα αντιδράσει αλλά ευτυχώς δεν έφερε καμία αντίρρηση μόλις έγινε το ατύχημα έρχεται με τραβάει από το χέρι και λέει νταντάαααααα.

τα φώτα σας παρακαλώ ..

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

BOBOLINOS τα παιδακια μας ειναι ιδιες ηλικιες περιπου!!!

και εμενα ο δευτερος εκοψε την πανα τωρα(εδω και 20μερες....)ειναι 3.5χρονων και ευτυχος δεν ειχα πολλα ατυχιματα!!

εδω και 10 μερες ειναι στεγνος και το βραδυ αλλα ακομα φοβαμαι να μην του βαζω πανα,του την βαζω και του λεω οτι αν θελει να μου το πει και να μην τα κανει πανω του και ετσι γινετε!!!!

 

εγω τον ρωτησα τη θα ηθελε σαν"δωρο" αν καταφερνε να κοψει τελειος την πανα του και μου ειπε"μια βολτα με το καραβι" (τρελενετε για τα καραβια) οταν ειχε ατυχιματακια μου ελεγε"ωχ μαμα παλι δεν θα παμε στο καραβι" και αφου τωρα τα καταφεραμε με βλεπω απο βδομαδα να πινω καφε στην Ηγουμενιτσα χαχαχαχα!!!

 

υπομονη θελει και οπως εχω ξαναπει αστον να λερωθει και λιγο για να το καταλαβει,εχουν μαθει οποτε τους ερθουν να τα αφινουν αλλα που θα παει θα μαθει το μικρο σου και ρωτα τον τη θα ηθελε σαν δωρο ωστε να προσπαθει γιαυτο!!!!

καλη επιτυχια!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

BOBOLINOS τα παιδακια μας ειναι ιδιες ηλικιες περιπου!!!

και εμενα ο δευτερος εκοψε την πανα τωρα(εδω και 20μερες....)ειναι 3.5χρονων και ευτυχος δεν ειχα πολλα ατυχιματα!!

εδω και 10 μερες ειναι στεγνος και το βραδυ αλλα ακομα φοβαμαι να μην του βαζω πανα,του την βαζω και του λεω οτι αν θελει να μου το πει και να μην τα κανει πανω του και ετσι γινετε!!!!

 

 

κατα τη γνωμη μου καλο θα ειναι αφου τις νυχτες ειναι στεγνος να μη του βαζεις πανα... απλα βαλε στο κρεβατι κατι για προστασια να γλιτωσεις βρεξιματα απο ατυχηματα...

εγω αφου ειδα 3-4 βραδια οτι τα καταφερνει κ με μια φορα που τον παω για τσισα ξυπναει στεγνος το πρωι του την εκοψα τελειως τη βραδινη πανα....

εδω και κανα διμηνο σχεδον κοιμαται με το βρακι κ εχουμε κανα δυο ατυχηματα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λες εε;;;; εχω στο κρεβατι "σελτεδακι" που ειναι απο ακρη σε ακρη.......μμμμ λοιπον αν ξυπνηση και αυριο και ειναι στεγνος δεν θα την ξαναβαλω και βλεπουμε!!!

 

ειμαι πολυ χαρουμενη γιατι ειχα τεραστιο προβλημα μαζι του οταν φοραγε την πανα δεν ελεγε ποτε τα κακα και φοβομουν οτι θα χρειαστουν μηηηηηηνες για να καθαρισουμε!!

αχ ειδες τι κανει μια βολτα με το καραβι;;;; χαχαχαχαχα!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα λοιπόν σήμερα θα δοκιμάσω να τον βάλω να κοιμηθεί χωρίς πάνα και θα τον σηκώσω το βράδυ ,να δούμε πως θα πάει.τώρα όσο για το δώρο το τι του έχω τάξει δε λέγετε και όταν δεν το παίρνει (από την στιγμή που δεν έχει τηρήσει την συμφωνία) δεν σκάει και πολύ,αυτό το καταλαβαίνει .....ο μικρός είναι που δεν μιλάει καθόλου αλλά τα κακά τα αντιλαμβάνεται....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

εγω μια χαρα το βλεπω!!!

προχωρατε σταθερα!!

τα κακα θελουν περισοτερο καιρο για να δουμε αποτελεσμα... τα τσισα ειναι πιο ευκολα...

κι εμεις σε παρομοια φαση βρισκομαστε... τσισα τις περισσοτερες φορες στο γιογιο κ κακα πανω του στο βρακι η στη πανα οταν του βαζω το βραδυ για να παει για υπνο.

το μονο που μπορεις να κανεις για να το κανεις πιο δελεαστικο ειναι να του υποσχεθεις κατι αν τα καφερει. κατι που θελει πολυ!!!!!!!!

 

κοπελιά έπιασε!!!!!! :D:D:D

 

βέβαια μας κόπηκαν μολις τα είδαμε αλλά το θεωρώ βήμα!

 

Συμφωνήσαμε να δοκιμάσουμε και αύριο.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ!

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

εβγαλα τα χαλια κ βγαλαμε κ την πανα.χτες κατουρηθηκε 3 φορες πανω του αλλα σημερα παμε στο γιο γιο ολη μερα.δεν αφηνει τελειως ελευθερο τον εαυτο του αλλα εκανε λιγο λιγο τσισα κ κακα.πολυ ευκολα το καταλαβε κ χαιρομαι γι αυτο.βεβαια ακομα περιμενω πολλα ατυχηματα αλλα τουλαχιστον παει στο γιο γιο.ειναι μια αλλαγη.ευχαριστη!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

τελικα ολα τα μικρακια τα καταφερνουν!!!!

μπραβο τους!!!!!!!!! :!::!:

 

κι εμεις καλα παμε!!! τσισα σχεδον παντα στο γιογιο.... αλλα τον παω εγω για να προλαβαινουμε... δε λεει ακομα ποτε θελει.... αλλα κι αυτο καλο μου φαινεται!! κακα δε τα εχυμε καταφερει τελειως αλλα προχωραμε σιγα σιγα!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εβγαλα τα χαλια κ βγαλαμε κ την πανα.χτες κατουρηθηκε 3 φορες πανω του αλλα σημερα παμε στο γιο γιο ολη μερα.δεν αφηνει τελειως ελευθερο τον εαυτο του αλλα εκανε λιγο λιγο τσισα κ κακα.πολυ ευκολα το καταλαβε κ χαιρομαι γι αυτο.βεβαια ακομα περιμενω πολλα ατυχηματα αλλα τουλαχιστον παει στο γιο γιο.ειναι μια αλλαγη.ευχαριστη!

 

εγω θα ελεγα πολυ ευχαριστη αλλαγη το κοψιμο πανας!!!!

για σκεψου, οτι γλιτωνεις απο τις πανες....

μια χαρα παντως τα πατε!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου γιος είναι 3 ετών, και ενώ από πέρυσι το καλοκαίρι καθάρισε από τσίσα, κακά δεν λέει να καθαρίσει με τίποτα. Εδώ κι ένα μήνα καθαρίσαμε και από την βραδυνή πάνα. Δεν θέλει όμως με τίποτα να κάνει κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Όταν του λέμε να πάει στο γιογιό, μας λέει πως είναι μικρός ακόμα. Δεν πείθεται με τίποτα. Μέχρι και τον ουρανό με τ' άστρα του έταξα, αλλά δεν καταλαβαίνει. Βλέπει και τον αδερφό του που πάει, και ενώ θέλει να κάνει συνέχεια ότι κι ο μεγάλος, σ' αυτό το θέμα δεν μπορούμε να του αλλάξουμε γνώμη. Πως να τον πείσουμε πως είναι αρκετά μεγάλος για να πηγαίνει τουαλέτα? Δεν τον πιέζουμε καθόλου βέβαια, αλλά κάθε φορά που θέλει να κάνει κακά και ζητάει πάνα, του το λέμε. Μήπως να σταματούσαμε αυτήν την κουβέντα, και να την ξαναρχίζαμε σε κανένα μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ο μικρός μου γιος είναι 3 ετών, και ενώ από πέρυσι το καλοκαίρι καθάρισε από τσίσα, κακά δεν λέει να καθαρίσει με τίποτα. Εδώ κι ένα μήνα καθαρίσαμε και από την βραδυνή πάνα. Δεν θέλει όμως με τίποτα να κάνει κακά στο γιογιό ή στην τουαλέτα. Όταν του λέμε να πάει στο γιογιό, μας λέει πως είναι μικρός ακόμα. Δεν πείθεται με τίποτα. Μέχρι και τον ουρανό με τ' άστρα του έταξα, αλλά δεν καταλαβαίνει. Βλέπει και τον αδερφό του που πάει, και ενώ θέλει να κάνει συνέχεια ότι κι ο μεγάλος, σ' αυτό το θέμα δεν μπορούμε να του αλλάξουμε γνώμη. Πως να τον πείσουμε πως είναι αρκετά μεγάλος για να πηγαίνει τουαλέτα? Δεν τον πιέζουμε καθόλου βέβαια, αλλά κάθε φορά που θέλει να κάνει κακά και ζητάει πάνα, του το λέμε. Μήπως να σταματούσαμε αυτήν την κουβέντα, και να την ξαναρχίζαμε σε κανένα μήνα?

 

μηπως εχουμε το ιδιο παιδι σε δυο αντιτυπα;;;;;

ουτε εγω να τα εγραφα αυτα......

 

κι εγω εχω δοκιμασει τα παντα... εχω ταξει τα παντα αλλα κακα κανει μονο πανω του...

μονη μου ελπιδα τωρα που κοβει ο μικρος 22 μηνων τη πανα μηπως κι ο μεγαλος ξεκολλησει κ κανει κακα σε γιγιο... σε εμας παιζει το θεμα της ζηλειας... εχει τυχει να πουμε μπραβο στον μικρο που εκανε κακα στο γιογιο κ εκανε κ ο μεγαλος 3 μερες μετα.... απο τοτε τιποτα... ξανα πανω του....

ξερω ειναι απελπισια το θεμα αυτο.... κ σπασιμο νευρων.... εγω σηκωνω τα χερια ψηλα πια.....

Link to comment
Share on other sites

στην αδελφη μου επιασε το εξης κολπο "δεν εχω πανες τελειωσανε και τα μαγαζια ειναι κλειστα, αν θελετε να κανετε κακα θα πατε τουαλετα ή επανω σας (διδυμα εχει) απο τοτε μαχαιρι δεν ξαναζητησαν πανα. σημειωνω οτι το εκανα και εγω με το θεμα της πιπιλας γκρινιαξε 2 ημερες αλλα τελειωσαμε και με αυτο

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς είμαστε κοπέλες 30 μηνών και κόψαμε τα πάντα με τον εξής τρόπο.....

ένα πρωινό διαπιστώσαμε ότι είχε συγκαεί γιατί έκανε κακάκια κατά την διάρκεια της νύχτας :(

αυτό το εκμεταλευτήκαμε "είδες τώρα που μεγάλωσες τα κακά κάνουν πληγές στο πουλάκι και πονάνε πολύ.... δεν πρέπει να φοράς πάνα είσαι πια μεγάλη κ.λ.π." το πήρε πολύ ζεστά...την πρώτη ημέρα κατουρήθηκε μόνο μια φορά στο πάτωμα....λίμνη.....μετά απευθείας στο γιογιο .... το "μπράβο είσαι μεγάλη άριστα 10!"πάει σύννεφο....της πήραμε και ένα βρακάκι μινυ και για να μην το λερώσει σκίζεται να τρέξει στο γιογιο.... :) το βγάλαμε και βούκινο και το καμάρι είναι μεγάλο..... βέβαια την βραδυνή δεν την κόψαμε ακόμα....... αλλά αν την ξυπνάω το βράδυ νομίζω ότι κάτι θα γίνει.....

 

καλή τύχη και μην ξεχνάτε ΓΟΥΡΙ ΓΟΥΡΙ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

ακομα καλυτερα κοριτσια!μετα το γιο γιο παμε τα τσισα στην τουαλετα τα χαιρεταμε κιολας,πλενουμε το γιο γιο κ τα ξαναπαμε μαζι στη θεση του.του αρεσει αυτη η διαδικασια κ το γεγονος οτι ολοι μαζι του λεμε μπραβο κ παιρνει φιλακια.!κακα εκανε χτες το πρωι στην πανα οταν ξυπνησε.σημερα τιποτα.για να δουμε!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σούπερ μάρκετ του το είπαμε. Βέβαια όταν το είπαμε είχαμε πάνες ακόμη, και του είπαμε πως το σούπερ μάρκετ θα σταματήσει να φέρνει άλλες πάνες, μας είπε τότε πως θα πάει στο σούπερ μάρκετ να κάνει κακά! Μήπως τελικά μας δουλεύει? Φοβάμαι να μην γίνει και δυσκοίλιος. Μια φίλη έδωσε στον δικό της γάλα μαγνησίας, και έτσι το έκοψε. Δεν προλάβαινε να βάλει πάνα και μια, δυό αφού του φύγανε στο πάτωμα, άρχισε ύστερα το γιογιό.

Link to comment
Share on other sites

εμεις καθαρισαμε και απο κακα και απο τσισα....και το πρωι και το βραδυ!!!

επιτελους κοριτσια μου δεν το πιστευω!!!!!!!

το μονο μου προβλημα τωρα ειναι οτι οποτε παμε στην θαλασσα

κανει τσισα μεσα στο νερο χωρις να μου το πει για να τον βγαλω εξω.....και αυτο δεν με νιαζει τοσο πολυ οσο το οτι το εχει βρει παιχνιδι και κανει και τα κακα..........2 φορες μεχρι τωρα εχει παει σε μια ακρη,μεσα στο νερο και καθετε πολυ ωρα και παιζει και οταν παω να δω γιατι καθετε μονος του βλεπω το "δωρο" μεσα στο μαγιο:oops::oops:

μετα τρεχω να φερω σακουλα να τα μαζεψω(μπιαχχχχ) και ολα αυτα οσο ποιο διακριτικα μπορω να μην μας δει ολη η παραλια..........τι θα κανω;;;;γιατι το κανει μονο στην θαλασσα αυτο(που δεν μου λεει και απλα τα κανει;;;)

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το σούπερ μάρκετ του το είπαμε. Βέβαια όταν το είπαμε είχαμε πάνες ακόμη, και του είπαμε πως το σούπερ μάρκετ θα σταματήσει να φέρνει άλλες πάνες, μας είπε τότε πως θα πάει στο σούπερ μάρκετ να κάνει κακά! Μήπως τελικά μας δουλεύει? Φοβάμαι να μην γίνει και δυσκοίλιος. Μια φίλη έδωσε στον δικό της γάλα μαγνησίας, και έτσι το έκοψε. Δεν προλάβαινε να βάλει πάνα και μια, δυό αφού του φύγανε στο πάτωμα, άρχισε ύστερα το γιογιό.

 

το δικο σου κ το δικο μου παιδι το οτι μας δουλευουν ειναι το μονο σιγουρο.....

ακρη πως θα βρουμε για να βρουμε την ηρεμια μας μου λες;;;;

 

εγω ειχα κανα δυο μερες που του ελεγα οτι οταν ερθει η γιαγια θα του φερει μπουλντοζα, αν ομως κανει κακα στο γιογιο η στη λεκανη.... το μεσημερι ζητησε μονος του απο το πατερα του να τον βαλει στη λεκανη κι εκανε!! του ειπαμε αφου η γιαγια εργει αυριο κιολας θα παμε να παρει οποια μπουλντοζα θελει....

ε αυτο ητανε.... τοσο κρατησε η χαρα μας.... το απογευμα παλι πανω του τα εκανε....

 

τσαμπα η χαρα.... κ του πηρα κ παγωτο κ για τα "μπραβο"....

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι 32 μηνων και ακομα εχει πανα!δε θελει να τα πει,τα λεει αφου τα κανει,οταν μας-επιτέλους-λεει οτι θελει να παει στο μπανιο τον επιβραβευουμε με αυτοκινητακια,μετα το ξεχναει να το ξαναπει!Μηπως,οταν παει στον παιδικο σταθμο δει τα αλλα παιδακια και επηρρεαστει θετικα για να την κοψει?Μήπως?Εχουμε αργησει,το ξερω!Εχει και την αδελφη του 5 μηνων και εχουμε,μαλλον,παλινδρομηση ή ζηλεια ή αρνηση...τι να πω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...