Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια.Η δικιά μου είναι 2,5 χρ. κάνει τα τσίσα στο γιογιο, δε βρέχεται το βράδυ έχει κανα μήνα τώρα που ξυπνάει στεγνή με εξαίρεση όταν ήταν αρρωστούλα με πυρετό τρεις μέρες, αλλά θέλει πάνα για να πάει για ύπνο.Το πρόβλημα είναι τα κακά. Βεβαια δε λεει ακόμα τα τσίσα, εμεις της το θυμίζουμε, αλλά όταν της λέμε κατσε λιγο ακομα μηπως έρθουν και τα κακακια λεει ΟΧΙ και τα κάνει στην πάνα της. Της έβαλα και βρακί μηπως τα κάνει πάνω της και σιχαθεί, αλλά δε χαμπαριάζει. Μήπως δεν είναι έτοιμη ακόμα; Τί να κάνω;

 

πρεπει κατα την γνωμη μου να κανεις ακομα λιγο υπομονη.ειναι αρκετα μεγαλη για να καταλαβαινει.αν της το αφησεις τωρα και δεν το κυνηγησεις θα πανε χαμενες ολες σου οι προσπαθειες.εμενα και τα 2 παιδια μου εκοψαν την πανα πριν πανε 2 ετων η μικρη σε μια εβδομαδα ημερισια και βραδινη πανα και ο μικρος σε 2 εβδομαδες ημερησια και τη βραδινη σε κανα μηνα με ατυχηματα κατα διαστηματα μεχρι τα 2μιση σπανια βεβαια αλλα ηταν ατυχηματα ειδικα το χειμωνα οταν ηταν αρρωστουλης.με τα κακακια οταν τα κανει πανω της μην την μαλωνεις αλλα αστην κανενα πενταλεπτο με τα κακα στο βρακακι και μετα παρτα και τοποθετησε τα πανω στο γιογιο και πες της οτι εκει πρεπει να τα κανει και οχι πανω της .παντως ειναι κριμα να τα αφησεις.δεν θεωρω οτι δεν ειναι ετοιμη γιατι δεν σου κανει τα πιπι πανω της ξερει να κρατιεται οποτε ειναι ετοιμη.

Twh6p3.png

WWMCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς τελικά πισωγυρίσαμε... :(

Μετά τις διακοπές που δεν είχαμε το πρόγραμμα του σπιτιού, έκανε άλλα πράγματα κουφά... έπαιζε με το γιο-γιο και δεν τα ξαναέκανε εκεί μέσα. Ούτε μου τα έλεγε όπως πριν. Οπότε έκρυψα το γιο-γιο και το άφησα να το ξεχάσει για λίγο καιρό...:cry:

Δεν πειράζει! Με την άλλη...

Sk6Gp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγώ την τελική εμπειρία μιας και είμαστε από αυτούς που κόψανε την πάνα μετά τα 3..Λοιπόν ξεκίνησα την διαδικασία κάπου στα 2. Η κόρη μου ήταν τρομερά αρνητική, δεν ήθελε με τίποτα να κάτσει στο γιο γιο.Από κει και περα κατά διαστήματα προσπαθούσα να την βάλω να κάτσει ή να της βάλω βρακί και εκείνη με τίποτα.Και αυτό συνεχίστηκε μέχρι τα 3. Ώσπου μια μέρα την έπεισα(η μάλλον αποφάσισε) να φορέσει επιτέλους το βρακί της. Στην αρχή το φορούσε για λίγο αλλά δεν καθόταν στο γιο γιο. Μόλις ήθελε τσίσα ζητούσε την πάνα. Δεν της το αρνηθηκα, την πήγαινα με το μαλακό γιατί μετά από τόση άρνηση το ότι φορούσε το βρακί της ήταν για μένα τρομερή εξέλιξη..:lol: Αφού έγινε κάποιες μέρες αυτό της είπα να κάνει τσίτσα στο γιο γιο και θα έχει δώρο και με κάθε προσπάθεια επιτυχημένη της έταζα και μία σμάρτις(είναι η αγαπημένη της λιχουδια..). Έτσι κάποια στιγμή από μόνη της πήγε και έτσι κόπηκαν τα τσίσα.Να τονίσω ότι ατύχημα είχαμε μόνο μία φορά και από κει και πέρα πήγαινε μόνη της χωρίς καν να της το υπενθυμίζω. Με τα κακά έγινε το ίδιο. Στην αρχή μόνο στην πάνα και το καλοκαίρι στο χωριό ένα βράδυ πήγε μόνη της στο γιο γιο και όλο χαρά βγήκε και μας είπε ότι έκανε κακα! Φυσικά ακολούθησε και γι'αυτό δώρο..

Όσον αφορά λοιπόν το δικό μου παιδί όπως μου το έχει αποδείξει σε πολλά θέματα, έτσι και τώρα μου έδειξε πως μόλις εκείνη ένιωσε έτοιμη το έκανε. Ό,τι και να έκανα εγώ πιο πριν εφόσον δεν ήθελε δεν έκανε τίποτα.Είχε καταλάβει προφανώς όμως την διαδικασία γι'αυτό και από την ώρα που έκατσε στο γιο γιο δεν χρειαστηκε να ξανασχοληθώ. Επίσης διάβαζα ότι τα παιδιά είναι έτοιμα να βγάλουν την πάνα όταν ανεβοκατεβαίνουν σκάλες και η μικρή μου φέτος ανεβοκατέβηκε με άνεση ίσως να έπαιξε κι αυτό το ρόλο του. Πάντως μην τα πιέζετε. Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό και το καθένα θέλει το χρόνο του για να μπει στην διαδικασία.Άλλα μπαίνουν εύκολα, άλλα δύσκολα. Δώστε του χρόνο χωρίς πίεση.

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα,

θελω να σας ρωτησω και παρακαλω βοηθηστε οσες ξερετε,

η κορη μου ειναι27 μηνων και αρχισαμε τις προσπαθειες με την τουαλετα ξεκινωντας απο τα τσισα,κατουρουσε κανονικα και κρατιοταν στεγνη για αρκετες ωρες,

εννοειται οτι την ρωτουσα αν θελει να παει τουαλετα συχνα

τα κακα της δεν τα εκανε γιατι μου ελεγε οτι φοβαται να τα κανει και δεν την πιεσα παραπανω μου ζητουσε πανα και εγω της φορουσα οπου και τα εκανε.

μετα απο λιγες μερες ζητησε απο μονη της να κανει τα κακα της στην τουαλετα και οντως για 2ημερες ηταν πολυ καλη τα εκανε ολα κανονικα στην τουαλετα αλλα την επιασε δυσκιλιοτητα και διαμαρτυροταν συνεχως οτι ποναει ο ποπος της και δενν μπορω να κανω κακα μου ελεγε

της ελεγα σηκω αλλα δεν σηκωνοτανε τα εκανε εκει.

σημερα κατουρησε και το βρακι της το απογευμα,δεν την μαλωσα απλα της ειπα οτι δεν ειναι ωραιο να βρεχουμε το βρακι μας αλλαξαμε και τελος.

μετα που πηγαμε παλι τουαλετα απο προτροπη δικη μου φυσικα κατουρησε κανονικα

θελω να σας ρωτησω τι να κανω??????????

το συνεχιζω??????????????????

η μηπως ειναι πιο σωστο να γυρισω στην πανα????

εχω μπερδευτει αληθεια.............

κοριτσια σορρυ για το μεγαλο ποστ

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Εχω ενα αγορακι 26 μηνων...

να τονισω οτι ειναι προωρακι 32βδ.

Εδω και καιρο,ξυπναει απο τον υπνο του

(μεσημερι και βραδυ)

εντελως στεγνος.

Ετσι αποφασισα να τον βαλω στο γιογιο.

Καθε πρωι λοιπον και μετα τον μεσημεριανο υπνο του

του λεω με χαρα...θα κανουμε τσισακια στο γιογιο;;

καποιες φορες γελαει και καποιες φορες αρνηται.

το θεμα ειναι οτι οσες φορες τον εχω βαλει κανει παντα τσισια του.

Τις τελευταιες μερες,εχει αρχισει να με φωναζει πιανωντας το πουλακι του.

Τον βαζω στο γιογιο....και κανει τσισια.

Ενοειτε οτι παντα,μετα τα τσισακια του κανουμε ολοι χαρες τον αγκαλιαζουμε τον φιλαμε και με χαρα του δειχνουμε τι εκανε και χαιρεται κι εκεινος πολυ!!!!!

Χθες και προχθες ηρθε εκει που καθομουν και φωναξε μαμα..δειχνοντας μου στην πανα του,τον παιρνω τον βαζω να κατσει στο γιογιο και μετα απο λιγο με φωναζε δειχνοντας μου το γιογιο...(να συμπληρωσω οτι δεν μιλαει ακομα,λεει τα βασικα......αλλα επικοινωνουμε πολυ καλα σε ολα.)

και τι βλεπω;

ειχε κανει τσισια,αλλα και κακα...πολλα!!!!!!!

Χαρα εμεις με τον Μπαμπα του...χαρα κι αυτος.

Βεβαια την πανα του την φοραω παντα,αλλα σπανια την βρεχει.

Να σας ρωτησω,τι κανω απο δω και περα;

Θεωρω οτι ειναι εν μερη ετοιμος αλλα οχι 100%........

 

Τι να κανω;

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα dwraki και να σου ζήσει ο θησαυρούλης σου!

 

Εγώ θα έλεγα να μην του ξαναφορέσεις πάνα κατά τη διάρκεια της μέρας. Κι εμείς είχαμε ξεκινήσει την εκπαίδευση στους 22 μήνες και έκανα το λάθος να του φοράω πάνα παρόλο που είχε καταλάβει τι κάνουμε (δεν άκουσα τη μαμά μου...) και τελικά είχαμε πισωγύρισμα και καθαρίσαμε στους 30 μήνες. Για σένα είναι βολικό, επειδή έχει ακόμα ζέστη και δεν υπάρχει πρόβλημα σε τυχόν ατυχηματάκια. Το βράδυ εγώ του φοράω ακόμα πάνα παρόλο που είναι πάντα στεγνή το πρωί (καιρός να την κόψουμε κι αυτήν!) και το μεσημέρι την έχουμε κόψει.

 

Καλή επιτυχία!:)

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ζητησω την βοηθεια σας.εχω 3 παιδια αλλα τα δυο ειναι μεγαλα. η μικρη ειναι 26 μηνων και προσπαθησα να της μαθω το γιογιο αλλα ενω εχει καταλαβει τιγινεται δεν μου εχει κανει τιποτα .παιζει με το γιογιο βγαζοντας την πανα και λεγοντας οτι θα κανει τσισα αλλα τιποτα. ισως δεν ειναι ετοιμη.τι λετε?

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

tanya77 σε ευχαριστω για την απαντηση.

Σημερα ειπα να πειραματιστώ και να μην του βαλω πανα.

για να δουμε τι θα δουμε.

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα.

Εχω ενα αγορακι 26 μηνων...

να τονισω οτι ειναι προωρακι 32βδ.

Εδω και καιρο,ξυπναει απο τον υπνο του

(μεσημερι και βραδυ)

εντελως στεγνος.

Ετσι αποφασισα να τον βαλω στο γιογιο.

Καθε πρωι λοιπον και μετα τον μεσημεριανο υπνο του

του λεω με χαρα...θα κανουμε τσισακια στο γιογιο;;

καποιες φορες γελαει και καποιες φορες αρνηται.

το θεμα ειναι οτι οσες φορες τον εχω βαλει κανει παντα τσισια του.

Τις τελευταιες μερες,εχει αρχισει να με φωναζει πιανωντας το πουλακι του.

Τον βαζω στο γιογιο....και κανει τσισια.

Ενοειτε οτι παντα,μετα τα τσισακια του κανουμε ολοι χαρες τον αγκαλιαζουμε τον φιλαμε και με χαρα του δειχνουμε τι εκανε και χαιρεται κι εκεινος πολυ!!!!!

Χθες και προχθες ηρθε εκει που καθομουν και φωναξε μαμα..δειχνοντας μου στην πανα του,τον παιρνω τον βαζω να κατσει στο γιογιο και μετα απο λιγο με φωναζε δειχνοντας μου το γιογιο...(να συμπληρωσω οτι δεν μιλαει ακομα,λεει τα βασικα......αλλα επικοινωνουμε πολυ καλα σε ολα.)

και τι βλεπω;

ειχε κανει τσισια,αλλα και κακα...πολλα!!!!!!!

Χαρα εμεις με τον Μπαμπα του...χαρα κι αυτος.

Βεβαια την πανα του την φοραω παντα,αλλα σπανια την βρεχει.

Να σας ρωτησω,τι κανω απο δω και περα;

Θεωρω οτι ειναι εν μερη ετοιμος αλλα οχι 100%........

 

Τι να κανω;

 

Δωράκι ώρα να του βγάλεις την πάνα! Θα συμφωνήσω με την Τάνια! Έχει καταλάβει πολύ καλά το παιδί τι να κάνει! ;) Θα δεις ότι θα συνηθίσει και με το βρακάκι και μετά δε θα τη θέλει την πάνα! Κι εμάς έτσι ξυπνούσε στεγνός και σχεδόν αμέσως κόψαμε και τη βραδινή πάνα λίγο πριν τα 2α γενέθλιά του. Είχαμε άγχος όταν πηγαίναμε βόλτα ή στην παιδική χαρά αλλά μας έλεγε "κακά" ή "τσίσα" και τον πηγαίναμε και η πάνα έμενε και πάλι στεγνή οπότε κόψαμε και την πάνα έξω. Είναι περίπου ένας μήνας που δε φοράει πουθενά πάνα. Στην αρχή του το θυμίζαμε "θες Γιώργο τσίσα?" "Θες κακά?" ανά τακτά διαστήματα. Μετά το κόψαμε κι αυτό και τον αφήσαμε μέχρι να ζητήσει αυτός. Τον βάλαμε απευθείας στη λεκάνη και κάθε φορά όπως τα λες ενθουσιασμό και χαρά και μάλιστα του άρεσε όλη η διαδικασία να πετάει το χαρτί, να τραβάει το καζανάκι, να καθαρίζει με το πιγκάλ, να πατάει το αρωματικό και να πλένει χεράκια. Η καλύτερή του. Ίσως και αυτό να βοήθησε. Μας πήρε περίπου 2 μήνες συνολικά χωρίς επισταμένη στην αρχή προσπάθεια να καθαρίσουμε εντελώς. Άλλο πράμαααα!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Aχ κορίτσια να σας πω και εγώ τον πόνο μου; Η μικρή μου τον άλλο μήνα γίνετε 3. Φοράμε βρακάκι , ακόμα και όταν κοιμάται (δεν έχουμε διαρροές)αλλά δεν κάνει τίποτε όυτε στο γιογιό ούτε στην τουαλέτα. Όταν θέλει να κάνει τσίσα ή κακά ζητάει να της βάλω την πάνα. Για κάποιο λόγο φοβάται. Δεν ξέρω τι να κάνω.Τι δωράκια τίς έχω δώσει και τι δεν έχω κάνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!Εμεις ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!Ειμαστε 2 βδομαδες χωρις πανα μεσα στο σπιτι και εχει κανει τσισα πανω της μονο 3 φορες οπου μολις το καταλαβε αρχισε να φωναζει γιογιο!Για τα κακα της ζηταει γιογιο αλλα για τα τσισα οχι ακομα,να αρχισω να μην τη βαζω εγω???Εξω φοραει πανα αλλα δεν κανει τιποτα,τα κανει σπιτι οταν γυριζουμε,δε ζηταει ομως και παλι,τα κραταει γι'αυτο τη ρωταω εγω και αν θελει την παω.Το πρωι η πανα της ειναι συνηθως αδεια εντελως και το ιδιο μετα το μεσημεριανο υπνο, ποτε θα αρχισει να ζηταει μονη της και για τα τσισα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εμεις ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!Ειμαστε 2 βδομαδες χωρις πανα μεσα στο σπιτι και εχει κανει τσισα πανω της μονο 3 φορες οπου μολις το καταλαβε αρχισε να φωναζει γιογιο!Για τα κακα της ζηταει γιογιο αλλα για τα τσισα οχι ακομα,να αρχισω να μην τη βαζω εγω???Εξω φοραει πανα αλλα δεν κανει τιποτα,τα κανει σπιτι οταν γυριζουμε,δε ζηταει ομως και παλι,τα κραταει γι'αυτο τη ρωταω εγω και αν θελει την παω.Το πρωι η πανα της ειναι συνηθως αδεια εντελως και το ιδιο μετα το μεσημεριανο υπνο, ποτε θα αρχισει να ζηταει μονη της και για τα τσισα?

 

νομίζω ότι πρέπει να την αφήσεις μόνη της να δεις πώς θα πάει...μπορείς να τη ρωτάς βέβαια αν έχει περάσει λίγη ώρα "θέλεις να πάμε...?" (βέβαια μην την ρωτάς κ κάθε 1 λεπτό όπως έκανε μια γνωστή μου:lol::lol::lol:)

 

αν σου πει όχι μην την πας...περιμένε πότε θα πει ναι ή αν τελικά θα της ξεφύγουν...

τώρα ίσως νιώθει ασφάλεια ότι θα την πας εσύ κ γι αυτό δεν παίρνει πρωτοβουλία να το ζητήσει... Και το να το ζητάει "μάθημα" είναι..σιγά σιγά θα καταλάβει ότι όταν θέλει τουαλέττα θα το ζητήσει και οτι δεν είναι κ μεγάλη υπόθεση πια...τσισάκια είναι:-D:grin::-D

 

Μπορείς επίσης σε μια σύντομη βολτίτσα να μην της φορέσεις καθόλου πάνα να νιώσει κ αυτή καλύτερα...

Να πάτε γιογιό πριν φύγετε και να της πεις θέλεις να φύγουμε βολτίτσα χωρίς πάνα;

 

Μόλις δεις ότι καταφέρνετε τις σύντομες εξόδους, μπορείς να της μάθεις σαν παιχνιδάκι να κάνει καθισματάκι κ να κάνει μόνη της τσισάκια στα χορταράκια όταν είστε έξω...

 

Αφού εδραιωθεί όλο το σύστημα το ημερήσιο κ δεις ότι πια δεν έχει άγχος, μπορείς να της βγάλεις τη μεσημεριανή πάνα αφού της εξηγήσεις ότι δεν θα φορέσουμε σήμερα κ θα πάμε τουαλέττα μολις ξυπνήσουμε...να δεις πώς θα πάει...

 

Αφού το καταφέρεις αυτό, κάνεις το ίδιο με τη βραδυνή...

 

αυτό είναι το σύστημα που ακολουθήσαμε εμείς...ένα ενα βηματάκι τη φορά χωρίς άγχος και χωρίς να αναγάγουμε το κατούρημα σε μέεεεεεγα θέμα...

 

το πήγαμε στο στυλ "όποιος θέλει κάνει ό,τι θέλει"

Link to comment
Share on other sites

Aχ κορίτσια να σας πω και εγώ τον πόνο μου; Η μικρή μου τον άλλο μήνα γίνετε 3. Φοράμε βρακάκι , ακόμα και όταν κοιμάται (δεν έχουμε διαρροές)αλλά δεν κάνει τίποτε όυτε στο γιογιό ούτε στην τουαλέτα. Όταν θέλει να κάνει τσίσα ή κακά ζητάει να της βάλω την πάνα. Για κάποιο λόγο φοβάται. Δεν ξέρω τι να κάνω.Τι δωράκια τίς έχω δώσει και τι δεν έχω κάνει

 

μπορείς να της πεις ότι σκέφτηκες να της αγοράσεις ένα δωράκι για μεγάλα κορίτσια, και να πάτε μαζί να διαλέξετε το γιογιό ή κάθισμα τουαλέττας με σκαλάκι όποιο θέλει αυτή αντί για πάνα...

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε ακριβως το ιδιο προβλημα. Ακριβως!! Σφιγγοτανε και κρατιοτανε μεχρι να του βαλω πανα. Κοκκινιζε αυτος απο το σφιξιμο, κοκκινιζα εγω σπο τα νευρα...Στην αρχη φοβομουνα μην παθει τιποτα και λυγιζα και του φορουσα...Μεχρι που εγινα απολυτη στο θεμα αυτο. Δεν του εβαζα με τιποτα.Ηθελα να του δωσω να καταλαβει οτι τερμα οι πανες με οποιο κοστος. Ε κρατιοτανε αλλα καποια στιγμη του φευγανε. Τον αλλαζα αμεσως και αυτος το χε βρει το κολπο. Κρατησε αυτο καμια βδομαδα.

Μεχρι που κανα 2 3 φορες δεν τον αλλαξα αμεσως. Τον αφησα για λιγο λερωμενο,αυτος να κλαιει και να χτυπιεται αλλαξε με αλλαξε με. Να του λεω θα σε αλλαξω αλλα την επομενη φορα θα παμε στο μπανιο. Ναι μου ελεγε. Απο την τριτη φορα που δεν τον αλλαξα αμεσως, την επομενη φορα μου ειπε μονος του, παμε τουαλετα :shock:. Καθησαμε, στην αρχη δεν τα κανε...Κατσαμε αρκετη ωρα, τιποτα. Ωσπου του φορεσα ξανα το βρακακι, καθησε και τα κανε με το βρακακι. Ε αλλες 2-3 μερουλες να καθομαστε στη τουαλετα με το βρακακι μεχρι να συνηθισει την ολη διαδικασια.:cool:Μετα το εβγαλε μονος του και απο τοτε ολα καλα.

Γνωμη μου ειναι οτι μην σκας. Και εγω εσκαγα αλλα τελικα ολα θελουν το χρονο τους.

Και ο δικος μου 3 χρονων και 1 μηνα...

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα!

Θέλω τη βοήθειά σας!

Η μικρή μου είναι 2,5 χρονών και εδώ και 2 μήνες προσπαθούμε να κόψουμε το να κάνουμε κακά στο βρακάκι μας. Πριν δύο μήνες ήταν το πιο εύκολο πράγμα και έκοψε αμέσως μέσα σε 2 μέρες όχι μόνο την πάνα στα τσίσα, αλλά και την βραδινή πάνα. Δεν έχει κατουρηθεί ποτέ το βράδυ. Όταν έρχεται η ώρα να ενεργηθεί λέει "θέλω κακά". Την βάζουμε στο γιογιό, στη λεκάνη, τελικά δεν κάνει τίποτα. Μετά απο 5' τα κάνει στο βρακάκι της και μας λέει έκανα κακά. Τι να κάνω? 2 μήνες προσπαθώ μόνο για τα κακά και δεν καταφέρνω τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εμεις ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!Ειμαστε 2 βδομαδες χωρις πανα μεσα στο σπιτι και εχει κανει τσισα πανω της μονο 3 φορες οπου μολις το καταλαβε αρχισε να φωναζει γιογιο!Για τα κακα της ζηταει γιογιο αλλα για τα τσισα οχι ακομα,να αρχισω να μην τη βαζω εγω???Εξω φοραει πανα αλλα δεν κανει τιποτα,τα κανει σπιτι οταν γυριζουμε,δε ζηταει ομως και παλι,τα κραταει γι'αυτο τη ρωταω εγω και αν θελει την παω.Το πρωι η πανα της ειναι συνηθως αδεια εντελως και το ιδιο μετα το μεσημεριανο υπνο, ποτε θα αρχισει να ζηταει μονη της και για τα τσισα?

Σ'ευχαριστω πολυ! Η αληθεια ειναι οτι απο χθες μολις της φευγει μια σταγονιτσα στο βρακακι , κρατιεται και φωναζει γιογιο!!Οσο για το εξω την εχω ηδη βαλει στα...χορταρακια αφου εβλεπα οτι λειπαμε ωρες και η πανα ηταν στεγνη!Ειμαστε σε πολυ καλο δρομο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

έχω ένα γιο (όπως βλέπετε) 2,5 χρονών και ξεκινήσαμε να κόψουμε την πάνα πριν 15 μέρες. Μια φίλη μου είπε να τον αφήσω γυμνό τις 2-3 πρώτες μέρες ώστε να προλαβαίνει να κάθετε στο γιογιό. Ο μικρός καταχάρηκε με την διαδικασία και δεν είχαμε κανένα ατύχημα μες στο σπίτι. Το θέμα είναι ότι μετά από κει χρησιμοποιεί κανονικά την τουαλέτα μόνο όταν είναι γυμνός, αν του βάλω εσώρουχο (εννοώ βαμβακερό και όχι πάνα) τότε τα κάνει πάνω του. Του έχω εξηγήσει ότι αυτό δεν είναι πάνα και πρέπει να το κατεβάζει και να πηγαίνει στο γιογιό του, αλλά δυστυχώς εξακολουθεί. Έξω απ' το σπίτι φοράμε πάνα-βρακάκι, η οποία τις περισσότερες φορές μένει στεγνή.

Αν έχει καμιά σας ανάλογη εμπειρία θα ήθελα να μου πει πως το χειρίστηκε...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 4, και εχει βγαλει την πανα την ημερα εδω και ενα χρονο. Το μεσημερι κοιμαται χωρις πανα και σπανια εχει βραχει, κανα δυο φορες, οταν κοιμηθηκε χωρις πριν να κατουρησει και μαλιστα οταν κοιμηθηκε για πανω απο 3-4 ωρες, αλλιως σηκωνοταν και πηγαινε μετα. Βλεπω οτι υπαρχουν κατι bed mats για τη νυχτα, δεν τα εχω δοκιμασει, γιατι ο δικος μου κοιμαται οπου να ναι πανω στο κρεβατι του, μια οριζοντια, μια στη γωνια, και δεν ξερω ποσα θα χρειαζομουν για να καλυψω ολες τις πιθανες επιφανειες...επισης το βραδυ δεν θελω να τον ξυπναω γιατι διπλα του κοιμαται και ο μικρουλης μου. Τι να κανω? Να αγορασω απο αυτα και να δω πως θα παει? Η ειναι μικρος ακομα?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 4, και εχει βγαλει την πανα την ημερα εδω και ενα χρονο. Το μεσημερι κοιμαται χωρις πανα και σπανια εχει βραχει, κανα δυο φορες, οταν κοιμηθηκε χωρις πριν να κατουρησει και μαλιστα οταν κοιμηθηκε για πανω απο 3-4 ωρες, αλλιως σηκωνοταν και πηγαινε μετα. Βλεπω οτι υπαρχουν κατι bed mats για τη νυχτα, δεν τα εχω δοκιμασει, γιατι ο δικος μου κοιμαται οπου να ναι πανω στο κρεβατι του, μια οριζοντια, μια στη γωνια, και δεν ξερω ποσα θα χρειαζομουν για να καλυψω ολες τις πιθανες επιφανειες...επισης το βραδυ δεν θελω να τον ξυπναω γιατι διπλα του κοιμαται και ο μικρουλης μου. Τι να κανω? Να αγορασω απο αυτα και να δω πως θα παει? Η ειναι μικρος ακομα?

 

δεν νομιζω οτι κλεισμενα 4 ειναι μικρος για να κοψει τη βραδινη πανα..

πολυ καλα ειναι.

εμενα ζητησε λιγο μετα τα 3 να μην ξαναφορεσει τη νυχτα, μεχρι εκεινη τη μερα το πρωι ξυπνουσε με υγρη πανα, αλλα απο τη μερα που ζητησε να σταματησει δεν βραχηκε ποτε στον υπνο του.

μαλλον ειχε συναισθηση οτι δεν φοραει και ετσι δεν του φυγανε ποτε...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου εκλεισε τα 4, και εχει βγαλει την πανα την ημερα εδω και ενα χρονο. Το μεσημερι κοιμαται χωρις πανα και σπανια εχει βραχει, κανα δυο φορες, οταν κοιμηθηκε χωρις πριν να κατουρησει και μαλιστα οταν κοιμηθηκε για πανω απο 3-4 ωρες, αλλιως σηκωνοταν και πηγαινε μετα. Βλεπω οτι υπαρχουν κατι bed mats για τη νυχτα, δεν τα εχω δοκιμασει, γιατι ο δικος μου κοιμαται οπου να ναι πανω στο κρεβατι του, μια οριζοντια, μια στη γωνια, και δεν ξερω ποσα θα χρειαζομουν για να καλυψω ολες τις πιθανες επιφανειες...επισης το βραδυ δεν θελω να τον ξυπναω γιατι διπλα του κοιμαται και ο μικρουλης μου. Τι να κανω? Να αγορασω απο αυτα και να δω πως θα παει? Η ειναι μικρος ακομα?

 

Καθόλου μικρός δεν είναι 4 χρονών...το αντίθετο μαλλον....αν διαβάσεις τις σελίδες αυτού του ποστ θα δεις ότι τα περισσότερα παιδάκια γύρω στα 2 1/2 τα έχουν κόψει ή τουλάχιστον κάνουν προσπάθειες...4 χρονών είναι ένα μεγάλο παιδάκι που μπορείς να συννενοηθείς τέλεια! Πάρε αυτά τα υποστρώματα για το κρεβατάκι του και αρχίστε προσπάθειες....το καλοκαίρι είναι η καλύτερη εποχή για αυτά αλλά και τώρα αφού δεν υπάρχουν κουβέρτες είναι μια χαρά εποχή!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοηθειά σας!!!!!Ο κωνσταντίνος ειναι 3 χρονών, το καλοκαιρι ξεκινησαμε να κοψουμε την πάνα, πήγε αρκετά καλα και ας το φοβομουν, σε γενικές γραμμές δε λερώνεται, στις διακοπες τέλεια, για κακά μας το λεει, κοψαμε και το γιογιο και παει κατευθειαν τουαλέτα, ωστόσω κραταει τα τσισα του ωρες και δε δειχνει ενδιαφέρον να παει στην τουαλετα. Πρεπει με το ζορι να του το θυμησεις και να βρουμε καποιο κολπο, τυπου θα ρίξουμε απορρυπαντικο μετά στην τουαλετα κλπ για να έρθει. Τον ρωτάω αν θέλει τσισα "σου λεει οχι μετα" και τελικά κρατιέται και ή βρεχεται λιγο, ή περιμένει να κανει μπανιο (για να κατουρήσει τη μπανιερα) ή να του βαλω τη μεσημεριανή πάνα για να αφεθει.

Και σήμερα εγινε αυτο που φοβομουν. Την προηγουμενη βδομαδα αρχισαμε παιδικο, όπου αν και πηγαμε καλα στην προσαρμογη ακομα δεν έχει συνηθισει και δεν έχει παει τουαλετα εκει (βεβαια όλη την προηγουμενη εβδομαδα έμενε 2-4ωρες). Σημερα ομως που πήγε 8-1.30 δεν μπορεσε να κρατηθει και τα εκανε πανω του!!Ντραπηκε απο οτι φαινεται κιολας και μου βαλε κατι κλαματα οταν φτασαμε σπιτι!!! Και ειναι και δημοτικος σταθμος και ειναι προαπαιτουμενο να εχουν βγαλει την πανα!!!Αγχώνομαι και με αυτο!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοηθειά σας!!!!!Ο κωνσταντίνος ειναι 3 χρονών, το καλοκαιρι ξεκινησαμε να κοψουμε την πάνα, πήγε αρκετά καλα και ας το φοβομουν, σε γενικές γραμμές δε λερώνεται, στις διακοπες τέλεια, για κακά μας το λεει, κοψαμε και το γιογιο και παει κατευθειαν τουαλέτα, ωστόσω κραταει τα τσισα του ωρες και δε δειχνει ενδιαφέρον να παει στην τουαλετα. Πρεπει με το ζορι να του το θυμησεις και να βρουμε καποιο κολπο, τυπου θα ρίξουμε απορρυπαντικο μετά στην τουαλετα κλπ για να έρθει. Τον ρωτάω αν θέλει τσισα "σου λεει οχι μετα" και τελικά κρατιέται και ή βρεχεται λιγο, ή περιμένει να κανει μπανιο (για να κατουρήσει τη μπανιερα) ή να του βαλω τη μεσημεριανή πάνα για να αφεθει.

Και σήμερα εγινε αυτο που φοβομουν. Την προηγουμενη βδομαδα αρχισαμε παιδικο, όπου αν και πηγαμε καλα στην προσαρμογη ακομα δεν έχει συνηθισει και δεν έχει παει τουαλετα εκει (βεβαια όλη την προηγουμενη εβδομαδα έμενε 2-4ωρες). Σημερα ομως που πήγε 8-1.30 δεν μπορεσε να κρατηθει και τα εκανε πανω του!!Ντραπηκε απο οτι φαινεται κιολας και μου βαλε κατι κλαματα οταν φτασαμε σπιτι!!! Και ειναι και δημοτικος σταθμος και ειναι προαπαιτουμενο να εχουν βγαλει την πανα!!!Αγχώνομαι και με αυτο!

Αστα να πάνε για τον παιδικό μία από τα ίδια.:evil::evil::evil:

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

Αστα να πάνε για τον παιδικό μία από τα ίδια.:evil::evil::evil:

 

Αστα και σήμερα μου λεει η δασκάλα "Ρουχαλάκια φέρατε?". Μου επεσαν τα μούτρα. Είναι και 2 δασκαλες για 25 παιδάκια οποτε...αλλά τί να του κανω? Του ειπα όταν θέλει να το πει στην κυρία του αλλά....παιδάκι ειναι...Ελπίζω να μη μας διωξουν απο τον παιδικο....

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...