Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έκανα μια καλή προσπάθεια πριν από ένα μήνα περίπου με τα κακά.Όταν τον έβλεπα να ζορίζεται, τον "έκοβα" ρωτώντας αν θέλει κακά, μου έλεγε ναι, του πρότεινα να πάμε λεκάνη και έτρεχε όλο χαρά.Νοιώθει πολύ περήφανος με το «κατόρθωμα» του(κακά τα ψέματα, είναι κατόρθωμα).Αν δεν το πω, το ξεχνάει και τα κάνει στην πάνα. Για τα τσίσα, δεν έχω προσπαθήσει καν(δεν τα λέει ακόμα). Έβαλα στην λογική τη μάνα μου και τον άντρα μου(που τον κρατάνε εναλλάξ όταν δουλεύω).Σε αυτούς, ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!! Είτε ρωτήσουν, είτε όχι, είναι το ίδιο πράγμα. Τον ρωτάνε την κρίσιμη στιγμή, τους αγνοεί, και όταν τελειώσει φωνάζει ότι τα έκανε… Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Μόνο με μένα; (παρένθεση, τώρα κλείνει τα 2)

 

Η γνώμη μου είναι ότι είναι μικρό ακόμα, μην το πιέζεις. Συνήθως γύρω στα 3 φεύγει η πάνα αλλά είναι καλό που ξεκίνησες την εκπαίδευση γιατί έτσι σιγά-σιγά θα συνηθίσει στην ιδέα και θα του έρθει πιό εύκολα. Αλλά αν το πιέσεις και πολύ, ή εσύ, ή οι άλλοι που δεν του κάνουν και πάρτυ για το κάθε κατόθρωμα, τότε μπορεί να του το κόψεις γιατί αντί για ενθάρρυνση, να νιώσει απογοητεύση που δεν καταφέρνει αυτό που όλοι τόσο πολύ του ζητάτε να κάνει. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να διαλέξετε μαζί γιο-γιο ή καθισματάκι τουαλέτας γιατί είναι άβολη η λεκάνη για τόσο μικρό παιδάκι, νιώθει ότι θα πέσει μέσα και δεν μπορεί και να κάνει κακά και να κρατάει ισορροπία για να μην πέσει. Το καλοκαίρι είναι πού πιό εύκολο αλλά και αυτό που ισχύει για όλες τις περιπτώσεις : κάθε παιδί έχει το δικό ρυθμό.

Καλή επιτυχία και χαλαρά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια θελω κ εγω βοηθεια η κορη μου εκοψε την πρωινη πανα οταν ηταν 2χρονων κ 2μηνων,δυστυχως δεν εχουμε καταφερει να κοψουμε την βραδυνη πανα...

κοίτα κι εδώ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=43214 για τη βραδυνή πάνα.

Link to comment
Share on other sites

2 χρονων ειναι αρκετα μεγαλο για να μπορει να κοψει την πανα

η μικρη μου την εκοψε 18 μηνων

σιγουρα παιζει ρολο στην προτιμηση του οτι μαλλον εσυ του κανεις "περισσοτερες χαρουλες και γελακια" απο τους αλλους και για αυτο παει σε εσενα

ειναι πιο ευκολο για το παιδι να πηγαινει πρωτα στο γιογιο που το εχει διπλα του και προλαβαινει απο το να πηγαινει κατευθειαν στην τουαλετα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εχώ ένα κούκλο σχεδόν 16 μηνών...θα μπορούσα σιγά σιγά να τον βάλω στην λογική του γιο γιό ή είναι πολύ νωρίς ακόμα?Τα κακά μου τα λέει αφού τα κάνει φυσικά και τραβάει την πάνα του...Δώστε μου αν είναι ευκολο τις πολύτιμες συμβουλές σας...τον τρόπο δηλαδη που μπορούμε να ξεκινήσουμε...

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

2 χρονων ειναι αρκετα μεγαλο για να μπορει να κοψει την πανα

η μικρη μου την εκοψε 18 μηνων

σιγουρα παιζει ρολο στην προτιμηση του οτι μαλλον εσυ του κανεις "περισσοτερες χαρουλες και γελακια" απο τους αλλους και για αυτο παει σε εσενα

ειναι πιο ευκολο για το παιδι να πηγαινει πρωτα στο γιογιο που το εχει διπλα του και προλαβαινει απο το να πηγαινει κατευθειαν στην τουαλετα

18 μηνών ε?Πόσο σας πήρε να το κόψετε?Πότε και πώς ξεκίνήσατε?

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουμε γιο-γιο,αλλά δεν το θέλει ούτε ζωγραφιστό! Το βάζει μόνο μέσα στο μπάνιο και το κάνει "μπανιέρα" για τα παιχνίδια του. κάποιες φορες το κάνει και καπέλο...:D:D:D. Για τη λεκάνη πήραμε μαζι καθισματάκι, γιατί την 1η φορά που πήγε, πραγματικά, κόντεψε να πέσει μέσα! Και του αρέσει αρκετά!Σημερα για παράδειγμα, τα είπε και στη μάνα μου...!!!:P(και τα έκανε!!!)

 

 

Την μέρα που σε πρωτοαντίκρισα, αντίκρισα το φως μου!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι. Έκανα μια καλή προσπάθεια πριν από ένα μήνα περίπου με τα κακά.Όταν τον έβλεπα να ζορίζεται, τον "έκοβα" ρωτώντας αν θέλει κακά, μου έλεγε ναι, του πρότεινα να πάμε λεκάνη και έτρεχε όλο χαρά.Νοιώθει πολύ περήφανος με το «κατόρθωμα» του(κακά τα ψέματα, είναι κατόρθωμα).Αν δεν το πω, το ξεχνάει και τα κάνει στην πάνα. Για τα τσίσα, δεν έχω προσπαθήσει καν(δεν τα λέει ακόμα). Έβαλα στην λογική τη μάνα μου και τον άντρα μου(που τον κρατάνε εναλλάξ όταν δουλεύω).Σε αυτούς, ΔΕΝ ΠΑΕΙ!!! Είτε ρωτήσουν, είτε όχι, είναι το ίδιο πράγμα. Τον ρωτάνε την κρίσιμη στιγμή, τους αγνοεί, και όταν τελειώσει φωνάζει ότι τα έκανε… Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση; Μόνο με μένα; (παρένθεση, τώρα κλείνει τα 2)

Εγω δεν βρικσω τιποτα παραξενο στο οτι θελει να πηγαινει μαζι σου...

Εσυ του το εδειξες,εσυ τον ενθαρρυνες και εσενα εμπιστευεται...

Στο μυαλο του ειναι ενα ''δικο σας'' παιχνιδι και προς το παρον δε θελει να το μοιραστει με αλλους.

Και ο δικος μου που τον ξεκινησα 18 μηνων για ενα μεγαλο διαστημα ηθελε μονο μαζι μου.

Η εκμαθηση της τουαλετας δεν ειναι μονο μια εκπιαδευσησ αντε να βγαλουμε την πανα....Για μενα ειναι ενα μεγαλο βημα προς την ανεξαρτησια τους.Αναπτυσσεται η επικοινωνια και εμπιστοσυνη μεταξυ μαμας και παιδιου(αν αυτο φυσικα γινει αβιαστα και χαλαρα).Εμεις κερδισαμε πολλα και οι δυο απο αυτη τη διαδικασια.Αν σκεφτεις και μονο ποσα πραγματακια λεγαμε την ωρα εκεινη ...

Λοιπον μην αγχωνεσαι!Σου λεω εκ πειρας οτι μολις το κατακτησει θα θελησει να επιδειξει την νεα ικανοτητα του και στους αλλους..Θα γινει ξαφνικα.Υπομονη και επιμονη σε λογικα πλαισια απο μεριας σου και ολα θα πανε πολυ καλα!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μικρούλης ακόμη. Οι παιδίατροι λένε ότι ένα παιδάκι είναι έτοιμο να βγάλει την πάνα όταν α) επί μία εβδομάδα τουλάχιστον είναι στεγνή το πρωί και β) όταν ανεβοκατεβαίνει σκάλες χωρίς βοήθεια ή να πιάνεται από κάπου.

 

Χμμ εγω τους παιδιατρους αν και τους σεβομαι σαν επιστημονες και σπανια παρακουω οδηγιες τους σε ιατρικα θεματα στο συγκεκριμενο κομματι δεν τους ακουω καθολου.

Οταν τον ξεκινησα(18 μηνων) η παιδιατρος μου ελεγε ''δοκιμασε το αλλα ειναι μικρος δε νομιζω να βγαλεις κατι''.Απο τον πρωτο κιολας μηνα το παιδι ειχε πληρη ελεγχο σε σχεση με τα κακα του.Τον εβλεπα το προκαλουσε...σφιγγοταν για να τα κανει και σιγα σιγα συγχρονιστηκε και προλαβαινε.

Απο εκει και περα ολα πηραν το δρομο τους.Οταν 2 ετων τον ειδε χωρις πανα και μαλιστα της ειπα οτι δε φοραει ουτε τη νυχτα μου ειπε ''Δεν το πιστευω...απλα ετυχε.Ησουν τυχερη!''

Οχι δεν ειμασταν τυχεροι καθολου..περασαμε αρκετες εργατοωρες στην τουλαετα παντα υπο μορφη παιχνδιου και τελικα το παιδι ανταποκριθηκε χωρις ουτε μια στιγμη να πιεστει(το τονιζω αυτο).

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

18 μηνών ε?Πόσο σας πήρε να το κόψετε?Πότε και πώς ξεκίνήσατε?

 

Και εμεις 18 μηνων και μας πηρε ακριβως εξι μηνες.Ομως το τελευταιο διμηνο το τρεναρα εγω για να παραμενει η πανα οσο δυνατον πιο στεγνη και να περασουμε μετα σε βρακακι ωστε να αποφυγουμε ατυχηματα.

Θεωρω οτι ενα εξαμηνο σε αυτες τις μικρες ηλικες(18 μηνων)ειναι υπεραρκετο.Και οταν λεω εξι μηνες εννοω να μαθουν μια διαδικασια και να μαθουν να επικοινωνουν την αναγκη τους οχι κατ αναγκη να βγαλουν την πανα.Αυτο γινεται και σε 10 μερες αλλα το θεμα για μενα δεν ειναι (οπως εχω πει πολλες φορες)να κατουριεται το παιδι πανω του ''για να μαθει''.

 

Εχώ ένα κούκλο σχεδόν 16 μηνών...θα μπορούσα σιγά σιγά να τον βάλω στην λογική του γιο γιό ή είναι πολύ νωρίς ακόμα?Τα κακά μου τα λέει αφού τα κάνει φυσικά και τραβάει την πάνα του...Δώστε μου αν είναι ευκολο τις πολύτιμες συμβουλές σας...τον τρόπο δηλαδη που μπορούμε να ξεκινήσουμε...

 

Διαβασε αν θες το συγκεκριμενο τοπικ ειδικα απο τις σελιδες 12-20 περιπου, υπαρχουν πολλες χρησιμες συμβουλες καθως και το βιβλιο ''Οχι πια πανες '' εκδοσεις διοπτρα.Θα σε βοηθησε να μπεις στη φιλοσοφια της εκπαιδευσης.Απλα να θυμασαι αν ξεκινησεις τωρα δεν το κανεις για να βγαλει την πανα πχ.σε ενα μηνα αλλα για να μαθει να εχει ελεγχο των αισθησεων με μακροπροθεσμο στοχο να βγαλει πιο ευκολα την πανα οταν ειναι ετοιμο.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας και απο εμας.

Εχω δυο διδυμακαι που μολις εκελισαν τους 12 μηνες.

Να πω την αληθεια, αν και προωρα δεν εχουν σε τιποτα να ζηλεψουν απο αλλα τελειωμηνα μωρακια στην αναπτυξη τους.Ισως η μικρη να ναι λιγο μικροκαμωμενη αλλα αυτο δεν την εμποδιζει απο το ναχει φοβερη αντιληψη.Διαβαζοντας καποια σχετικα αρθρα ειπα να ξεκινησω δοκιμαστικα μια προσεγγιση αρχικα του γιογιο.Χωρις αγχος απλα για να το δουν και να αρχιζουν ισως να καταλαβαινουν πως εκει κανουμε κακα για αρχη και τσισα αργοτερα που ειναι και το ποιοδυσκολο.

Τελικα εχουμε 4 μερες που πηρα αυτο το γιγιο της Fisher price.Ξεκινησα τον μικρο με το που ξυπναγε, αλλα δεν ειχα καλο συγρονισμο.Αλλες φορες τακανε πιο νωρις στην πανα αλλες μετα.Ακομα δεν τοχω πετυχει στη σωστη ωρα.Η ετρωγε και τσου εκνε με τη μια πριν να τον βαλω.Αλλα δεν απογοητευομαι γιατι απλα περιμενω την ευκαιρια.Α απλα εκανε μια φορα τσισα αλλα δε νομιζω να το θυμαται. χαχα.

Απο την αλλη η μικρη ειχαμε επιτυχια απο την πρωτη στιγμη.Εκανε και τσισα και κακακια.Αφου την επιβραυευσα της εδωσα φιλακια και της εδειξα τι εκανε, συνεχισαμε και δευτερη φορα στη μερα μετα το φαι.Παλι επιτυχια.Μετα απο 4 μερες εχουμε κανει μονο μια φορα κακακια σε πανα κι αυτο γιατι ημασταν εξω και δε μπορουσα να την βαλω στο γιογιο.Καθε φορα που την βαζω καθεται χαλαρωνει βαζει πιπιλα το δαχτυλο με ακουμπαει και μετα απο λιγο τα κανει.

Αυτη ηταν σιγα σιγα η προσπαθεια με την μικρη.Το θετικο ειναι πως και τα δυο τους αρεσει τρελλα το γιογιο.Απλα ο μικρος οταν καθεται το βλεπει σαν παιχνιδι και χορευει και κουναει τα χερακια.

Παντως συμφωνω πως δεν υπαρχει νωρις και αργα για κανενα παιδακι.Το καθενα θελει το χρονο του.Αλλο μπορει να θελει περισσοτερο καιρο κι αλλο λιγοτερο.

Ακομα και ιδια ηλικια ναχουν οπως εμενα, δεν περιμενω τα ιδια και απο τα δυο.

Κι αυτο ειναι και το ενδιαφερον...:P:p:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρούλης μου είναι 19 μηνών, και πριν ένα μήνα ξεκινήσαμε να βγάζουμε την πάνα και να τα κάνουμε στο γιογιό. Νομίζω πως το πήρε με καλό μάτι, παίζαμε παιχνιδάκια όση ώρα καθόταν, όταν τα κατάφερνε του έλεγα μπράβο έδειχνα ενθουσιασμό και του εδινα αυτοκολητάκι και έμοιαζε να μπαίνει στο νόημα.

Την προηγούμενη βδομάδα 3 συνεχόμενες μέρες πήγαινε από μόνος του στο γιογιο όποτε ήθελε χωρίς να του το θυμίσω (είχαμε μόνο 1 ατύχημα επειδή δεν πρόλαβε), και νόμιζα πως είμαστε σε καλό δρόμο.

Μετά από αυτό το τριήμερο, τα κάνει πάλι πάνω του ακόμη και αν το γιογιο είναι δίπλα του, δε δείχνει ενδιαφέρον να καθήσει, το μόνο που κάνει είναι να λεει εκ των υστέρων ότι τα έκανε.

Καμμιά ιδέα τι να κάνουμε?

Προς το παρόν τον έχω χωρίς την πάνα, και τον αλλάζω όποτε βραχει και του υπενθυμίζω ότι τα κάνουμε στο γιογιο.

Να του ξαναβάλω πάνες και να δοκιμάσω αργότερα?

Ή να συνεχίσουμε την προσπάθεια?

Δε ξέρω τι να κάνω, φοβάμαι μη τον μπερδέψω τελικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εγω λεω να μην κανεις τιποτα αλλο ιδιατερο.. ειναι αρκετα μικρος και τα παει περιφημα.Τετοια πισωγυρισματα μεχρι να βγαλουμε οριστικα την πανα στα 2 (ξεκινησαμε 18 μηνων)ειχαμε και εμεις αρκετα με την εννοια οτι αλλοτε εδειχνε υπερβαλοντα ζηλο και αλλες μερες βαριοταν.Εγω σταθερα υπενθυμιζα οτι κανουμε κακα και τσια στο γιο γιο και ολα πηγαν τελεια!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια θέλω να σας συμβουλευτώ σε κάτι αλλά please μη με κοροϊδέψετε...

 

Η κόρη μου είναι 7,5 μηνών. Πριν 4 μέρες ήμασταν με τη μαμά μου όταν η μικρή άρχισε να ζορίζεται για να κάνει κακά της. Άνοιξα λοιπόν την πάνα και είδα πως δεν είχε κάνει τίποτα. Ε, για πλάκα λοιπόν λέμε ας τη βάλουμε στη λεκάνη. (Να σημειώσω εδώ πως από 5 μηνών την ώρα που τα έκανε της έλεγα τη λέξη "κακά" μπας και συνδιάσει τη λέξη με την πράξη).

Τη βάζουμε λοιπόν στη λεκάνη της λέω "κάνε κακά" κορίτσι μου και ως δια μαγείας το κορίτσι μου τα κάνει, τραβάμε και το καζανάκι λοιπόν....πολύ γέλιο. Ε! λέω και εγώ έτυχε.

Έχουν περάσει 4 μέρες και ενώ τα κάνει 3 φορές τη μέρα (συνήθως συγκεκριμένες ώρες) όλες τις φορές τα έχουμε κάνει στη λεκάνη και καθόλου στην πάνα μας. Σήμερα συγκεκριμένα το πρωί μετά το γάλα, την άνοιξα κατευθείαν την πήγα στην τουαλέτα όπου και κατουρήσαμε και κακά κάναμε και γελούσε σαν τη χαζή από το πλιτς πλιτς που άκουγε. :)

Ξέρω πως θα είναι τελείως κουφό μιας και δεν έχει ακόμη αντίληψη για το τί συμβαίνει αλλά μου φαίνεται και τέλειο το ότι συνεχίζουμε τόσες μέρες. Δε νομίζω πως κάνω κάτι κακό έτσι? Δηλαδή και 2 φορές την εβδομάδα να τα κάνουμε στη λεκάνη καλό είναι ε? Σαν ανάμνηση δεν θα την βοηθήσει αργότερα που μεγαλώνοντας θα έρθει η ώρα της εκπαίδευσης?

Ευχαριστώ κορίτσια προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας και ξαναλέω πως δεν έχω τέτοιες τρελές απαιτήσεις από το παιδί μου, ήταν τυχαίο γεγονός και απλώς το συνεχίζω μιας και το παιδί ακολουθεί.

Έχει καμιά μανούλα παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα τα πατε και μην ανησυχεις καθολου!

ετσι ακριβως θα συνεχισετε και μεγαλωνοντας θα γινει αγαπημενη συνηθεια της

καλη αρχη!

για μανουλες με την ιδια εμπειρια θα σου στειλω λινκ σε λιγο οκ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

θέλω να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Σε λίγες μέρες ο μικρός γίνεται 2 χρονών. Εδώ και λίγο καιρό μου λέει "κάκα" (εννοεί και τα τσίσα) και προσπαθεί να κατεβάσει την πάνα του. Από προχτές του έβαλα το γιο γιο και από μόνος του μου λέει όταν είναι να κάνει τσίσα του και τα κάνει κανονικότατα. Πότε να ξεκινήσω να τον βάζω να κατουράει όρθιος στην λεκάνη; Όσες έχετε αγοράκια πως το διαχειρίστηκατε και πόσο διάστημα σας πήρε να κόψετε τελείως την πάνα; Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι 18 μηνών είναι πολύ νωρίς για ένα παιδάκι να κόψει την πάνα. Η παιδίατρος μου είπε πει από τα δυόμιση και μετά. Εμένα ο γιος μου την έκοψε στα 3 του -ήταν και αρχές καλοκαιριού, είχα βγάλει τα χαλιά και η διαδικασία ήταν πιο εύκολη-, νομίζω ότι ήταν κι εκείνος πιο έτοιμος, καθώς μέσα σε 4 μέρες έμαθε και σε 10 μέρες δεν έβρεχε ούτε το κρεβατάκι του τη νύχτα. Τον ρωτούσα, βέβαια, κάθε τέταρτο "θες τσισάκια, θες κακάκια?" Και όχι να μου έλεγε, στις αρχές τον πήγαινα τουαλέτα, αργότερα τον άφηνα μόνο του μέχρι να το πει εκείνος.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι ειναι πολυ νωρις και για εμας δλδ? Η μικρη εδω και 5 μερες κανει γιογιο και μενει με βρακακι ολη μερα. πανα μονο σε υπνο δλδ. Δεν την πιεζω.....λετε λογω του οτι ειναι νωρις να μου κανει κανα χοντρο πισωγυρισμα και να μην θελει να δει το γιογιο μετα? Πως το καταλαβαινεις αυτο? Προς στιγμην απλα της λεω παω πιπι θες εσυ. Και ερχετε και κανει. Χωρις πιεση χωρις τπτ. Και δεν την κραταω καθισμενη με τις ωρες στο γιογιο. Αν δεν κανει εκεινη την στιγμη την σηκωνω.....και αν δω οτι δεν θελει της βαζω πανα......αλλα δειχνει οτι ειναι οκ με ολο αυτο......δεν ξερω.....καμια σας?

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Η μικρή μου είναι 2,5 χρονών και εδώ και 3 μήνες κάνει τα κακά της στην τουαλέτα αλλά τα τσίσα της σε πάνα....περιμένω την Ανοιξη για να ξεκινήσω να κόβω την πάνα.

U00xp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκινήσαμε εδώ και δυο μέρες...κάθεται όλο το απόγευμα στην ειδική λεκανιτσα.....

της αρέσει πολύ..

 

αλλά ούτε κακά ούτε τσίσα κάνει :(

 

άμα της βάλω την πάνα θα τα κάνει εκεί μετά :(

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε εδώ και δυο μέρες...κάθεται όλο το απόγευμα στην ειδική λεκανιτσα.....

της αρέσει πολύ..

 

αλλά ούτε κακά ούτε τσίσα κάνει :(

 

άμα της βάλω την πάνα θα τα κάνει εκεί μετά :(

 

Θέλει υπομονή. Εμένα ο δικός μου καθόταν για 2 εβδομάδες μέχρι να κάνει για πρώτη φορά τσίσα και όταν το κατάφερε μετά την βγάλαμε αμέσως (ή σχεδόν αμέσως γιατι με τα κακά είχε άρνηση και μας πήρε μερικούς μήνες)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας.

Η μικρή μου είναι 2,5 χρονών και εδώ και 3 μήνες κάνει τα κακά της στην τουαλέτα αλλά τα τσίσα της σε πάνα....περιμένω την Ανοιξη για να ξεκινήσω να κόβω την πάνα.

 

Αχ εγώ είχα το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. 2,5 χρονών κόψαμε τα τσίσα σχετικά εύκολα χωρίς καθόλου ατυχήματα και μέσα σε ένα μήνα κόψαμε και την βραδυνή με ελάχιστα ατυχήματα. Τα κακά όμως ήθελε μόνο στην πάνα. Μας πήρε 6 μήνες και αφου είχα δοκιμάσει τα πάντα μια μέρα έκρυψα τις πάνες του είπα οτι τελείωσαν και όταν δεν άντεχε άλλο αφου δεν είχα άλλη επιλογή τα έκανε στην λεκάνη. Βέβαια ήταν πολύ δύσκολο να τον βλέπω να πονάει επειδή τα κράταγε αλλά ευτυχώς με λίγη κουβεντούλα και υποσχέσεις για πολλά δώρα τα καταφέραμε.

 

Καλή υπομονή

Link to comment
Share on other sites

μικρα δεν ειναι κοριτσια, οποτε και να ξεκινησετε θα δειτε αποτελεσματα

απλα στα μικρα μωρακια δεν σημαινει οτι θα τα προλαβαινουν παντα

σιγα σιγα μεγαλωνοντας το συνηθιζουν

να τα κρατησουν μπορουν, απλα δεν το σκεφτονται συνεχως, πχ οταν παιζουν θα ξεχαστουν

εμεις εχουμε να φορεσουμε βραδυνη πανα απο 14 μηνων και ημερησια απο 18 μηνων

μια χαρα τα παμε, απλα οπως ανεφερα καποιες φορες πρεπει να εχουμε εμεις το νου μας γιατι εκεινα ξεχνιουνται

καθε αρχη και δυσκολη, μονο υπομονη θελει κι οχι πιεση

καλη αρχη σε ολες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...