Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Έχετε κυτταρίτιδα?? Τι κάνετε??


Recommended Posts

λέω να επανεργοποιήσω πάλι το θέμα. οι ζέστες ξεκίνησαν και εγώ κλασσικά τέτοια εποχή κάθε χρόνο αρχίζω να αισθάνομαι έναν πανικό να το πω, ένα σιχτίρισμα που ένα χρόνο τώρα δεν πάτησα στο γυμναστήριο και ας είχα γραφτεί. .....

 

κυτταρίτιδα, με κυνηγάει πολλά χρόνια τώρα. έχει κάνει κατάληψη στο σώμα μου!! αν και αδύνατη έχω πολύ. και τώρα μετά την γέννα περισσότερη.

 

δοκιμάσατε κάποια μέθοδο και είδατε αποτέλεσμα? π.χ μασάζ, αυτό το cavitation ακούω πολύ τελευταία.

 

για πείτε εμπειρίες. εννοείται πως τα πάντα είναι θέμα διατροφής. αλλά βρε κορίτσια μου εγώ χωρίς καθόλου τηγανητό ή γλυκό δεν μπορώ να ζήσω.

καλημερα ροζακι!στην εγκυμοσυνη κανεις κατακρατηση υγρων και σου φαινεται τοσο χαλια.....εγω δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα τωρα στην εγκυμοσυνη (αν και γυμναζομαι) εχω κανει λιγη...καλο θα ηταν να αποφευγεις τον φραπε..επισης μπορεις να τυλιξεις τα μπουτακια με μεμβρανη(αυτη που εχουμε στη κουζινα)οταν κανεις δουλεις ετσι ωστε να αποβαλλονται η κατακρατηση και οι τοξινες..αυτο κανει καλη δουλεια.δεν εχω δοκιμασει ποτε καποιο σκευασμα(γενικα προτιμω τους φυσικους τροπους) για να σου πω αν λειτουργει!και βεβαια μην ξεχνας το νερο!ενταξει και τα τηγανητα οχι καθε μερα,αλλα μην στερηθεις κιολας...παντως ειναι και θεμα οργανισμου και δεν εχει να κανει με τα κιλα!βεβαια και λιγη ασκηση θα βοηθουσε.....

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


εγώ πίνω λίτρα νερό, αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει. γενικά δεν κάνω τρελές υπερβολές στη διατροφή μου. εντάξει και το τηγανητό και το γλυκό μου θα το φάω με μέτρο, αλλά κυτταρίτιδα έχω πολλή. μάλιστα σε σύγκριση με φίλες που κάνουν πιο χάλια διατροφή έχω πολύ περισσότερη.

 

πρέπει να βρω κάτι πιο δραστικό, αν θέλω να βάλω μαγιώ το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πίνω λίτρα νερό, αλλά αποτέλεσμα δεν έχω δει. γενικά δεν κάνω τρελές υπερβολές στη διατροφή μου. εντάξει και το τηγανητό και το γλυκό μου θα το φάω με μέτρο, αλλά κυτταρίτιδα έχω πολλή. μάλιστα σε σύγκριση με φίλες που κάνουν πιο χάλια διατροφή έχω πολύ περισσότερη.

 

πρέπει να βρω κάτι πιο δραστικό, αν θέλω να βάλω μαγιώ το καλοκαίρι.

σημερα ειδα διαφημηση κυκλοφορησε το καινουριο shape δεν ξερω αν το παιρνεις,εχει χρησιμες συμβουλες για διατροφη,ασκηση,πολλες φορες εχει dvd με ασκησεις και διαφορα συνεργα γυμναστικης.....αυτον το μηνα εχει κρεμα για κυταριτιδα και απωλεια ποντων δωρο σε κανονικο μεγεθος,κανει γυρω στα 5ε το τευχος....και αν βρεις και του απριλη πουθενα ξεχασμενο ειχε δωρο βερμουδα για αδυνατισμα-κυταριτιδα....εγω το ειχα παρει και θα τη χρησιμοποιησω μετα τη γεννα...και οπως και να εχει να βαλεις το μαγιω σου και να χαρεις τα μπανακια σου,σιγα!!μη ξεχνας οτι πολλες φορες την ατελεια που βλεπουμε εμεις στο σωμα μας οι αλλοι δεν τη βλεπουν,εμεις νομιζουμε οτι τη βλεπουν,οποτε κοιτα να χαρεις το καλοκαιρι σου και μη κολλας!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

ομολογώ ότι ένα θεματάκι με το σώμα το έχω. μάλλον όχι θεματάκι, κόμπλεξ κανονικότατο. δυστυχώς δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία που μπορεί να το πάρει χαλαρά και να απολαύσει το καλοκαίρι. κάθε καλοκαίρι η ίδια ιστορία, σιχτιρίζω τον εαυτό μου, που δεν έκανε κάτι το χειμώνα.

τέσπα, δεν ξέρω αν είμαι άτυχη ή γκαντέμω (γιατί είπαμε δεν κάνω και τρελές καταχρήσεις) αλλά βρε κορίτσια εγώ κάθε καλοκαίρι βλέπω όλο και περισσότερες γυναίκες όλων των ηλικιών με πολύ ωραία σώματα. πως το καταφέρνουν???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θέλει Μασάζ κορίτσια η ριμάδα και κρέμες! η Ξαδέλφη μου έβαζε κρέμα (όχι ακριβή, μία της γκαρνίερ) και έκανε μασάζ και δεν είχε θέμα! αλλά ΔΕΝ είχε βαριέμαι!! είχε θα το κάνω! κάααθε μέρα μασάζ σε όλο το πόδι στο κάθε ένα ένα 10 λεπτο με την κρέμα!!! μην βαριέστε βουυυυυρρρ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Κοριτσια καλημερα!!!θα ηθελα τη γνωμη σας..το καλοκαιρι πλησιαζει...εσεις  χρησιμοποιειται κρεμα για κυταριτιδα?και εαν ναι με ποια ειδατε αποτελεσματα?φυσικα χωρις διατροφη ξερω οτι δεν γινονται κ πολλα αλλα θα ηθελα την εμπειρια σας οσο αφορα τις κρεμες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!θα ηθελα τη γνωμη σας..το καλοκαιρι πλησιαζει...εσεις  χρησιμοποιειται κρεμα για κυταριτιδα?και εαν ναι με ποια ειδατε αποτελεσματα?φυσικα χωρις διατροφη ξερω οτι δεν γινονται κ πολλα αλλα θα ηθελα την εμπειρια σας οσο αφορα τις κρεμες

Καλημέρα!! Στο δικό μου σώμα με καμία κρέμα δεν είδα διάφορα,όταν κάποια στιγμή αυθυποβολομουν ότι κάνει δουλειά ο καθρέφτης αλλά έλεγε.Αυτο που λίγο βελτίωσε την κατάσταση ήταν ένα σαπούνι με φύκια και η απλή λούφα. Όχι όμως σούπερ αλλαγή . Χρειάζεται διατροφή ,νερό πολύ και άσκηση.Αν και πιστεύω ότι στην δική μου περίπτωση η ζημιά έγινε αν και θεωρουμαι αδυνατη.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η αδερφή μου χρησιμοποιεί της elancyl-apivita εδώ και χρόνια κ είναι ευχαριστημένη. Εγώ αν και δε θες να τ ακούς, είδα σοκαριστική διαφορά με νορμάλ διατροφή και γυμναστική. Κρέμες δε βάζω γιατί βαριέμαι γενικά δεν με απασχολεί αν έχω, απλά με τη γυμναστική βελτιώθηκε κ αυτό. 

Ουσιαστική αλλαγή θα σου προσφέρει μόνο η γυμναστική. Σε όλους τους τομείς. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Maimouneli είπε:

Κοριτσια καλημερα!!!θα ηθελα τη γνωμη σας..το καλοκαιρι πλησιαζει...εσεις  χρησιμοποιειται κρεμα για κυταριτιδα?και εαν ναι με ποια ειδατε αποτελεσματα?φυσικα χωρις διατροφη ξερω οτι δεν γινονται κ πολλα αλλα θα ηθελα την εμπειρια σας οσο αφορα τις κρεμες

νερο νερο νερο και παλι νερο......... οσο ποιο πολυ νερο μπορεις να πινεις τοσο το καλυτερο.......... καθολου ανθρακουχα ποτα και λιγο περπατημα...... αν το εφαρμοσεις αυτο πιστευω οτι θα δεις διαφορα σε συνδιασμο με οποιαδηποτε κρεμα για κυταριτιδα βαλεις....!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 hours ago, Maimouneli said:

Κοριτσια καλημερα!!!θα ηθελα τη γνωμη σας..το καλοκαιρι πλησιαζει...εσεις  χρησιμοποιειται κρεμα για κυταριτιδα?και εαν ναι με ποια ειδατε αποτελεσματα?φυσικα χωρις διατροφη ξερω οτι δεν γινονται κ πολλα αλλα θα ηθελα την εμπειρια σας οσο αφορα τις κρεμες

 

Καλησπέρα σας, οι κρέμες όπως και τα παρόμοια παρασκευάσματα έχουν αποτέλεσμα εφόσον χρησιμοποιούνται επιμελώς και για αρκετό καιρό. Για να πετύχετε όμως εγγυημένα αποτελέσματα στην απώλεια πόντων  / κιλών θα πρέπει να εντάξετε μία ισοροπημένη διατροφή μαζί με άσκηση στη ζωή σας και να την διατηρήσετε εφ όρου ζωής. Αν παρασυρθείτε στην μόδα της εποχής να προσπαθούμε να προσέξουμε το σώμα μας πριν το καλοκαίρι τότε θα κάνετε κακό στην ψυχολογία σας. Ο διαλογισμός βοηθά πολύ στην αποδοχή του σώματός μας αλλά είναι και το πρώτο βήμα εάν θέλουμε να αλλάξουμε. Πρέπει να αγαπάμε και να προσέχουμε το σώμα μας όχι μόνο χάριν εμφάνισης αλλά κυρίως χάριν υγείας.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ponemeni είπε:

 

Καλησπέρα σας, οι κρέμες όπως και τα παρόμοια παρασκευάσματα έχουν αποτέλεσμα εφόσον χρησιμοποιούνται επιμελώς και για αρκετό καιρό. Για να πετύχετε όμως εγγυημένα αποτελέσματα στην απώλεια πόντων  / κιλών θα πρέπει να εντάξετε μία ισοροπημένη διατροφή μαζί με άσκηση στη ζωή σας και να την διατηρήσετε εφ όρου ζωής. Αν παρασυρθείτε στην μόδα της εποχής να προσπαθούμε να προσέξουμε το σώμα μας πριν το καλοκαίρι τότε θα κάνετε κακό στην ψυχολογία σας. Ο διαλογισμός βοηθά πολύ στην αποδοχή του σώματός μας αλλά είναι και το πρώτο βήμα εάν θέλουμε να αλλάξουμε. Πρέπει να αγαπάμε και να προσέχουμε το σώμα μας όχι μόνο χάριν εμφάνισης αλλά κυρίως χάριν υγείας.

 

Συμφωνώ!! Αλλά και αυτή η σοκολάτα που μας εκλιπαρεί για λίγη στοργή;;; Μην είστε ακαρδες βρε ανοίξτε το σπίτι σας σε μια τουρτιτσα που θέλει ζεστασιά!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 28 λεπτά , Dust pink είπε:

Συμφωνώ!! Αλλά και αυτή η σοκολάτα που μας εκλιπαρεί για λίγη στοργή;;; Μην είστε ακαρδες βρε ανοίξτε το σπίτι σας σε μια τουρτιτσα που θέλει ζεστασιά!!!

Συμφωνω πολυ με ponemeni..  Dusk pink τη σοκολατοτουρτα βεβαια να τη φας. Ομορφαινει δεν παχαινει! Σοβαρα παντως να το δουμε, ο μεταβολισμος  ειναι συνδεδεμενος και με ορμονες! Θελω να πω κατι που σε κανει χαρουμενο δεν σου το στερεις. Το χρειαζεσαι! Το σωμα σου σου μιλαει, την κυτταριτιδα απλα μην την ακους!!δεν μπορεις να κανεις και πολλα η αληθεια ειναι. Μαθε να ζεις μ αυτην και φροντιζε γενικα και για πολυ πιο σοβαρους λογους διατροφη κ κινηση/υγεια. Κρεμες δεν θα εβαζα. Νερο σιγουρα πολυ!! 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, gorilaz said:

Συμφωνω πολυ με ponemeni..  Dusk pink τη σοκολατοτουρτα βεβαια να τη φας. Ομορφαινει δεν παχαινει! Σοβαρα παντως να το δουμε, ο μεταβολισμος  ειναι συνδεδεμενος και με ορμονες! Θελω να πω κατι που σε κανει χαρουμενο δεν σου το στερεις. Το χρειαζεσαι! Το σωμα σου σου μιλαει, την κυτταριτιδα απλα μην την ακους!!δεν μπορεις να κανεις και πολλα η αληθεια ειναι. Μαθε να ζεις μ αυτην και φροντιζε γενικα και για πολυ πιο σοβαρους λογους διατροφη κ κινηση/υγεια. Κρεμες δεν θα εβαζα. Νερο σιγουρα πολυ!! 

 

Πολύ καλώς επισημάνατε την ενυδάτωση. Το νερό είναι θαυματουργό για το σώμα μας, για την επιδερμίδα, για τα μαλλιά, για τα όργανα, ειδικά όσο περνάνε τα χρόνια το να πίνουμε αρκετό νερό μέσα στην ημέρα είναι ο καλύτερος σύμμαχος μας σε μια υγειινή ζωή!

47 minutes ago, Dust pink said:

Συμφωνώ!! Αλλά και αυτή η σοκολάτα που μας εκλιπαρεί για λίγη στοργή;;; Μην είστε ακαρδες βρε ανοίξτε το σπίτι σας σε μια τουρτιτσα που θέλει ζεστασιά!!!

 

Σαφώς και θα έρθει και η τούρτα στο σπίτι, σαν μουσαφίρης όμως, σαν μία μακρινή ξαδέρφη όχι σαν την καλύτερή μας φίλη! Εάν επιλέξετε έναν υγειινό τρόπο ζωής θα εκπλαγείτε πόσες γλυκιές απολαύσεις μπορούμε να έχουμε χωρίς να καταφεύγουμε σε αυτά τα χημικά τις περισσότερες φορές παρασκευάσματα όπως τούρτες, πάστες κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να προσεξω τη διατροφη μου κ με το φαγητο τα καταφερνω!!ελα μου ομως που ειμαι πολυ μα πολυ γλυκατζου!!αν δεν φαω γλυκο νιωθω πως δεν χορτασα..μ λειπει κατι κ εχω νευρικοτητα κυριολεκτικα!!!!γυμναστηριο γραφτηκα αλλα με το μωρο δεν μπορεσα να πηγαινω οσο συχνα ηθελα γιατι με κραταει αυπνη το καμαρι μου :-) :-).ξεκινησα να βαζω της guam 1 κρεμα για την κυταριτιδα κ εναν πολτο φυκιων.μου ειπε μια φιλη μου οτι ειχε αποτελεσματα .οσο για το νερο ειναι το μονο π κανω χειμωνα καλοκαιρι!!πινω παρα πολυ καθε μερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια αστειεύομαι φυσικά! Όλα με μέτρο! Αναφορικά τώρα με το θέμα διατροφή - κυτταρίτιδα προσωπικά είδα βελτίωση οργανισμού ( με το θέμα κυτταρίτιδα σταμάτησα να ασχολούμαι) με πράσινο τσάι anti toxic, κολύμπι και όταν σταμάτησα το κρεας , ύστερα λόγω δυστοκίας και πολλών επιπλοκών άρχισα μοσχαρι και κοτόπουλο..χοιρινό όχι. Πρωτίστως η διατροφή ήταν ψάρια, λαχανικα...τρομερή ευεξία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...