Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 230
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά χαρά,

 

Και εμείς μένουμε κοντά στον Σχοινιά , οπότε το βλέπουμε σαν καθημερινή ,σχεδόν, επιλογή...

 

Είναι δεδομένο το πριν της 1 το πρωί ή μετά της 5 για μπάνιο, αλλά μήπως είναι καλύτερα το πρωί λόγω καθαριότητας; ή όχι;

 

Μήπως είναι νωρίς ο Ιούνιος;

 

Γνώμες;

Ηλίας

 

3260gr @ 20/4/2011 - female angel named...

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά,

 

Και εμείς μένουμε κοντά στον Σχοινιά , οπότε το βλέπουμε σαν καθημερινή ,σχεδόν, επιλογή...

 

Είναι δεδομένο το πριν της 1 το πρωί ή μετά της 5 για μπάνιο, αλλά μήπως είναι καλύτερα το πρωί λόγω καθαριότητας; ή όχι;

 

Μήπως είναι νωρίς ο Ιούνιος;

 

Γνώμες;

 

Καλύτερα το πρωί για μένα!Που η θάλασσα είναι ήρεμη!Όσες φορές πήγαμε μετά τις 12,δεν μπήκε μέσα γιατί φοβάται τα κυματάκια!Νωρίς δεν θεωρώ ότι είναι αλλά θα δεις κι εσύ αντιδράσεις...δεν είναι ανάγκη να μπει στην θάλασσα αν δεν το θέλει και στην αμμουδιά μια χαρά τα περνάμε!!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι καλο θα ειναι μεχρι τις 11.00 το πολυ 12.00.πιο μετα δεν πιστευω οτι ειναι καλο για ενα μωρο.τουλαχιστον ετσι θα λειτουργησω εγω στη δικια μου.κατα τις 10 για μπανακι μεχρι τις 11 ή αλλιως το απογευμα μετα τις 5-6.μπορει και τα δυο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ετοιμαζόμαστε για τις πρώτες διακοπές με την μικρούλα μας. μέχρι τώρα έχει κάνει 1-2 μπανάκια με τη γιαγιά της. τρελαίνεται για τη θάλασσα αν και η γιαγιά την αφήνει πολύ λίγο μέσα.

 

-πόση ώρα κολυμπάμε με τα μωράκια? μπορούμε λίγη ώρα και πολλές φορές?

- μένετε με το μωρό κάτω από την ομπρέλα και τις μεσημεριανές ωρες?

- ξεπλέετε το μωρό με νερό κάθε φορά που βγαίνει από τη θάλασσα?

 

γενικά έχω πολλές απορίες γιατί θα είναι η πρώτη φορά που θα πάω θάλασσα με την μικρούλα μου.

 

ποιό σωσίβιο έχετε πάρει για αυτή την ηλικία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μεταφερω τις οδηγιες που μας ειχε δωσει ο παιδοδερματολογος στο παιδων κος αλεξοπουλος.

1) τα μωρα δεν κανουν μπανιο στη θαλασσα πριν τους 6 μηνες

2) δεν εκτιθενται τις μεσημεριανες ωρες στην παραλια ακομα και κατω απο την ομπρελα

3) τα παιδια πανε θαλασσα πριν τις 11 η μετα τις 5 το απογευμα

4) χρησιμοποιουν αντιηλιακο η με δεικτη 50 (με ανανεωση καθε 2.5 ωρες η με δεικτη 30 και ανανεωση καθε 1.5 ωρα)

 

αυταααα και καλα μπανια σε ολους μας!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου.Εγω σε αυτη την ηλικία που είστε την έβαζα μέσα για κανα τέταρτο περίπου εκτός κι αν έβλεπα οτι κρύωνε.Μπαίναμε στη θάλασσα οσες φορές ήθελα!

Μεσημέρι δεν την πήγα ποτέ μέχρι τώρα που κοντεύει τα τρια,πάντα μετά τις 6 το απόγευμα ή νωρίς το πρωι.

Της φορούσα πανα-μαγιο και μόλις βγαίναμε της το έβγαζα για να μην μένει βρεγμένη και της έβαζα καθαρό.Στα κοριτσάκια θελει λόγο περισσότερη προσοχή το θεμα της υγιεινής...γενικά όμως δεν της ξέπλενα ολόκληρο το σωματάκι οσο ήμασταν στην παραλία.Μια και καλή στο τέλος.

Σωσίβιο ειχα παρει ενα απο αυτά που μπαίνει το μωράκι σαν σε κάθισμα και είχε πάνω και σκέπαστρο για σκια.

Καλές διακοπές και να απολαύσετε τα μπάνια σας!!!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Κοριτσια θα πηγαίνατε για μπάνιο ένα μωράκι 5 μηνών στον Σχοινιά? Να τον βουτήξω έστω και λίγο ή καλύτερα να αράξει στην σκια?

 

εγω νομιζω πως οχι γιατι ειναι παρα πολυ μικρο το μωρακι και ειναι λιγο επιφοβα...Αλλα ειναι και αναλογως το μωρο..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ο Παιδιατρος σύστησε να πάμε θάλασσα και απο τον πρώτο μηνα.γεννηθηκαμε Μάρτιο αλλά Ιούνιο έκανε το πρώτο του μπανακι,2,5 μηνων.. Σιγα σιγα στην αρχή..μονο λιγο βρεξιμο αλλα μεχρι τον Αύγουστο κάναμε και μακροβουτια!!:lol:τρελενοταν στην θάλασσα και δεν κρυώνε καθόλου!!τον κρατούσα μεχρι 10 λεπτά το πολυ βέβαια.. Με ενα ολοσωμο μαγιό και το καπελάκι του δεν πήρε καθόλου χρωμα ούτε λιγο κι ας κάναμε και 50 μπάνια!!!περασαμε τέλειο καλοκαίρι οι τρεις μας!!!

Link to comment
Share on other sites

αν η θαλλασα δεν ειναι κρυα τοτε αν ειναι πολυ μωρό θα το εβαζα

την κορη μου την πήγα θαλλασα πρωτη φορα οταν ήταν 9 μηνων μηνα μαιο η θαλλασα δεν ήταν παγωμένη και η μικρή το καταευχαρηστήθηκε στην αρχή μονο για λιγα λεπτά στο νερό και σταδιακά αυξησα τον χρόνο στο 15 λεπτο με 20 λεπτο (οταν το νερο ειχε ζεσταθει ιουλιο με αυγουστο δηλαδη) καθομασταν 1 ωρα και βαλε παραλια .. μεσα στην θαλλασα παντα με καπελο και αντηλιακο.

αντηλιακο ανανεωνα καθε 30λεπτο καθομασταν στην σκια και οταν εβγαινε απο θαλλασα βάζαμε κατευθειαν ρουχα και παμπερς έτσι ώστε να μην κολλησει κάτι απο την αμμο. είχε λίγο διαδικασια το όλο θεμα αλλα΄το παιδακι μου χαρηκε την θαλλασα και την αμμουδια..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...
εμενα η μπουμπου μου ειναι σχεδον 14 μηνων και ο αντρας μου εχει φαγωθει να παμε τν κυριακη για το πρωτο της μπανιο. λετε ειναι νωρις ακομη???

Το ίδιο θα ρωταγα κι εγω

Η μικρη μας ειναι 11 μηνων και ο αντρας μου που ηταν πολιστας και χειμερινος κολυμβητης θελει να την παει για μπανιο, η σε θαλασσαή σε πισινα

Τρεμω ...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα ρωταγα κι εγω

Η μικρη μας ειναι 11 μηνων και ο αντρας μου που ηταν πολιστας και χειμερινος κολυμβητης θελει να την παει για μπανιο, η σε θαλασσαή σε πισινα

Τρεμω ...

 

 

Ειναι φρονιμο να συμβουλευτεις τον παιδιατρο αν και στη Δανια οπου εχω ζησει, τα ξεκινουν απο τωρα! Μου ακουγεται παντως πολυ νωρις, λιγο βασανο δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα ρωταγα κι εγω

Η μικρη μας ειναι 11 μηνων και ο αντρας μου που ηταν πολιστας και χειμερινος κολυμβητης θελει να την παει για μπανιο, η σε θαλασσαή σε πισινα

Τρεμω ...

 

Εμεις αρχίσαμε σε πιςινα απο 3 μηνών. Αλλα το νερό ηταν ελαφρώς χλιαρό

Αν το νερό ειναι πολυ κρύο υπάρχουν μαγιό που καλύπτουν ολο το σώμα και το ζεστάνουν, αλλιώς γιατι οχι;

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο θα ρωταγα κι εγω

Η μικρη μας ειναι 11 μηνων και ο αντρας μου που ηταν πολιστας και χειμερινος κολυμβητης θελει να την παει για μπανιο, η σε θαλασσαή σε πισινα

Τρεμω ...

Εμείς ξεκινήσαμε τα μπάνια στη θάλασσα Ιούνιο όταν ο μικρός ήταν 6 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και εμείς baby swimming κάναμε από 3 μηνών! Σκέφτηκα οτι έτσι το παιδί θα συνηθίσει και θα μάθει να κολυμπάει. Να νιώθω και εγώ ασφάλεια οτι ξέρει καλό μπάνιο. Και μπορώ να πω οτι το ευχαριστηθήκαμε και η μικρή και εγώ. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν χρησιμοποιείτε στην παραλία ηλεκτρικό ψυγειάκι για τα τροφιμα των παιδιών ή το γνωστό απλό ψυγειάκι που ξέρουμε. Λέω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό από campingaz φέτος. Θα μου το προτείνατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

Πότε έιναι καλό να μπαίνουν τα παιδιά στη θάλασσα; Και για ένα μωρό 5-6 μηνών ποια είναι η διαδικασία για να μπει στη θάλασσα π.χ. τι ώρες με τι ντύσιμο; φοράει αντιλιακό; Τι πρέπει να προσέξει; Κτλπ

Link to comment
Share on other sites

O παιδιατρος μας ειχε δωσει το πρασινο φως για την θαλασσα οταν ο μικρος ηταν 4 μηνων. Πολυ πρωι ή καλυτερα απογευματινες ωρες. Στην παραλια του φορουσα μονο πανα και αν ειχε αρκετο ηλιο και μπλουζακι ανοιχτοχρωμο. Μεσα στη θαλασσα φυσικα γυμνουλης. Αντηλιακο της frezyderm το baby sun care 25. Φυσικα καπελο και οπωσδηποτε οχι μεσημεριανες ωρες ακομη και κατω απ΄τη ομπρελα, γιατι ο ηλιος αντανακλαται στην αμμο και μπορει να καουν τα ευαισθηματα δερματακια τους ακομη κι ετσι!

Μπορεις να δεις κι εδω 

[edit admin τα θέματα συγχωνεύτηκαν]

 

 
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Καλησπέρα

Πότε έιναι καλό να μπαίνουν τα παιδιά στη θάλασσα; Και για ένα μωρό 5-6 μηνών ποια είναι η διαδικασία για να μπει στη θάλασσα π.χ. τι ώρες με τι ντύσιμο; φοράει αντιλιακό; Τι πρέπει να προσέξει; Κτλπ

μετα τον 6ο δ εχω ακουσει καποιον γιατρο να το απαγορευει

στην αδερφη μου που ηταν νησι κ αγορακι απο τον 4ο,παραλια πηγαιναν κ νωριτερα απλα βρεχανε μομο ποδαρακια

φυσικα με αντηλιακο,αφου βγειτε απο τη θαλασσα ξεπλενετε το μωρο,προσοχη οι ντουζιερες εχουν συνηθως κρυο,ενα μπουκαλι με νερο βολευει περισσοτερο,στεγνο μαγιο,κ συχνη επαλειψη με αντηλιακο

γενικα αποφευγουμε την εκθεση 12-5

υπαρχουν πανες για το νερο μιας χρησης της λιμπερο νομιζω,αλλα κ πλενομενες σε καταστηματα με βρεφικα

εγω απο πανω βαζω κανονικα μαγιουδακι,για τα πρωτα μπανια εχω κ μπλουζες-μαγιο

καπελο κ στο νερο

το μωρο στο σωσιβιο του

στην αμμο μια πανα κ ενα φανελακι απο πανω αρκουν

πανω στην αμμο σε ψαθα

για πολυ μικρο μωρακι που ισως να μην του αρεσει πολυ στη θαλασσα εχω δει να παιρνουν μαζι μικρες φουσκωτες πισινουλες,κ βαζουν νερο κ τα βαζουν να παιξουν στην παραλια

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Εμάς η παιδίατρος μας είχε πει ότι μπορούμε να το βάλουμε και από 4 μηνών έχοντας στο μυαλό τα παρακάτω:

  • Να είναι καθαρά τα νερά, όχι πολύ κρύα (πχ Πάργα) και χωρίς πολυκοσμία.
  • Να έχουμε υπόψη ότι τα μωρά δεν ρυθμίζουν τόσο εύκολα τη θερμοκρασία τους όσο οι ενήλικοι οπότε το μπάνιο να είναι σύντομο
  • Να ξεπλένουμε το αλμυρό νερό
  • Καλό στέγνωμα αμέσως και άλλαγμα ρούχων
  • Να προτιμήσουμε είτε το πρωί, είτε το απόγευμα για μπάνιο

Για αντιηλιακό μας είπε ότι αν είναι πρωινή/απογευματινή ώρα και με δεδομένο ότι δεν θα κάτσει πάνω από 5-10 λεπτά το μέγιστο μέσα στη θάλασσα, αρκεί ένα καπελάκι και μετά κάτω από την ομπρέλα ή ακόμα καλύτερα σε κανονική σκιά. Αν το πάμε μεσημέρι, τότε ναι αντιηλιακό οπωσδήποτε. Το αν θα βάλουμε πάνα μιας χρήσης ή όχι, το άφησε σε εμάς.

 

Η δική μου έκανε πρώτο μπάνιο 4,5 μηνών. Ήταν αρκετά επιφυλακτική στην αρχή, μετά της άρεσε και άπλωνε/χτυπούσε ποδαράκια. Σωσίβιο δεν είχαμε γιατί την είχα συνέχεια αγκαλιά. Γεγονός είναι ότι ακόμα και το 5 λεπτο που έμπαινε, της ήταν πολύ κουραστικό και μετά θήλαζε και κοιμόταν κατευθείαν.

 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, dafni12 είπε:

Καλησπέρα

Πότε έιναι καλό να μπαίνουν τα παιδιά στη θάλασσα; Και για ένα μωρό 5-6 μηνών ποια είναι η διαδικασία για να μπει στη θάλασσα π.χ. τι ώρες με τι ντύσιμο; φοράει αντιλιακό; Τι πρέπει να προσέξει; Κτλπ

Νωρίς το πρωί η αργά το απόγευμα.

Επιλέγεις καθαρές ακτές χωρίς να βρίθει κόσμου και μικρών παιδιών (για περίπτωση ατυχήματος από μεγαλύτερα  από μπάλες και ρακέτες)

Ελέγχεις το νερό να είναι αρκετά ζεστό.

6 μηνών θα χρειαστεί σωσίβιο.

 

 

Αντιλιακη με 25 δείκτη 

Καπέλο

Πισινουλα αν θέλεις με ζεστό νεράκι

Πάνα μαγιό για την θάλασσα η μαγιό

Γλυκό νερό για ξέπλυμα μετά την θάλασσα

Πάνα κανονική

Πετσέτα 

Ανοιχτόχρωμα ρούχα μπλουζάκι -σορτσακι 

Θερμός με γάλα ,φαγητό αναλογα τι τρώει και αν συμπίπτει γεύμα.

Νερό δροσερό αν έχει κάνει εισαγωγή στα στερεά.

Κάποια αγαπημένα παιχνιδάκια.

Ομπρέλα

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαστε διακοπές και εδώ και δυο μέρες πάμε παραλία με το μωράκι μας που είναι τώρα 11 μηνών. Το θέμα είναι ότι Δεν περπατάει ακόμα Και αυτό δυσκολεύει λίγο τα πράγματα για το διάστημα που είμαστε παραλία. Είναι πολύ υπερκινητικός και μπουσουλάει και θέλει να εξερευνήσει. Τώρα η παραλία που είμασταν είχε χαλικακι κάτω όχι ακριβώς χώμα και με μικρές πέτρες σχετικά. Τις έπαιρνε κ τις έβαζε συνέχεια στο στόμα. Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ; Είστε συνέχεια από πάνω του μην βάλει κάτι στο στόμα ; Ήταν αρκετά κουραστικό όλο αυτό και στο καρότσι δεν θέλει να κάθεται θέλει κάτω να εξερευναει.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαστε διακοπές και εδώ και δυο μέρες πάμε παραλία με το μωράκι μας που είναι τώρα 11 μηνών. Το θέμα είναι ότι Δεν περπατάει ακόμα Και αυτό δυσκολεύει λίγο τα πράγματα για το διάστημα που είμαστε παραλία. Είναι πολύ υπερκινητικός και μπουσουλάει και θέλει να εξερευνήσει. Τώρα η παραλία που είμασταν είχε χαλικακι κάτω όχι ακριβώς χώμα και με μικρές πέτρες σχετικά. Τις έπαιρνε κ τις έβαζε συνέχεια στο στόμα. Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ; Είστε συνέχεια από πάνω του μην βάλει κάτι στο στόμα ; Ήταν αρκετά κουραστικό όλο αυτό και στο καρότσι δεν θέλει να κάθεται θέλει κάτω να εξερευναει.  

Καλά να περάσετε! Εννοείται ότι πρέπει να είσαι από πάνω... σε λίγο που θα περπατάει.. θα μπορεί να τα κάνει όλα αυτά ακόμα πιο γρήγορα, και θα πηγαίνει και στη θάλασσα...οπότε απόλαυσε μέχρι τότε την...ηρεμία σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,είμαστε στην ίδια φάση,μένω σε νησί και οι παραλίες έχουνε βότσαλα,το μωρό σε λίγες ημέρες γίνετε ενός,στην παραλία δεν μπορεί να περπατήσει και αναγκαστικά για να μετακινηθεί μπουσουλαει,έκανε αρκετές απόπειρες να βάλει πέτρες στο στόμα αλλά ευτυχώς προλάβαμε,δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο πέρα από το να είσαι συνέχεια από πάνω του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Καλά να περάσετε! Εννοείται ότι πρέπει να είσαι από πάνω... σε λίγο που θα περπατάει.. θα μπορεί να τα κάνει όλα αυτά ακόμα πιο γρήγορα, και θα πηγαίνει και στη θάλασσα...οπότε απόλαυσε μέχρι τότε την...ηρεμία σου!

Και τώρα που μπουσουλάει πάει σφερα :p έλεγα μήπως περνάτε κάποια αλλά μέτρα που να μπορούσαν να βοηθήσουν αυτή την κατάσταση. 

Just now, Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,είμαστε στην ίδια φάση,μένω σε νησί και οι παραλίες έχουνε βότσαλα,το μωρό σε λίγες ημέρες γίνετε ενός,στην παραλία δεν μπορεί να περπατήσει και αναγκαστικά για να μετακινηθεί μπουσουλαει,έκανε αρκετές απόπειρες να βάλει πέτρες στο στόμα αλλά ευτυχώς προλάβαμε,δεν μπορείς να κάνεις και κάτι άλλο πέρα από το να είσαι συνέχεια από πάνω του.

Κατάλαβα !! Απλά σκέφτομαι ποσο από πάνω του μπορώ να είμαι ... μια στιγμή γυρνάω και μασουλάγε πετραδάκι. Είμαι κ έγκυος και με δυσκολεύει πιο πολύ αυτή η κατάσταση. Απλά πιστεύα ότι τα μωράκια που πλέον περπατάνε είναι κάπως πιο εύκολο γιατί όπως κ να έχει δεν μπουσουλάει πάνω στις πέτρες. Τώρα δεν ξέρω ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαστε διακοπές και εδώ και δυο μέρες πάμε παραλία με το μωράκι μας που είναι τώρα 11 μηνών. Το θέμα είναι ότι Δεν περπατάει ακόμα Και αυτό δυσκολεύει λίγο τα πράγματα για το διάστημα που είμαστε παραλία. Είναι πολύ υπερκινητικός και μπουσουλάει και θέλει να εξερευνήσει. Τώρα η παραλία που είμασταν είχε χαλικακι κάτω όχι ακριβώς χώμα και με μικρές πέτρες σχετικά. Τις έπαιρνε κ τις έβαζε συνέχεια στο στόμα. Τι κάνετε σε αυτή την περίπτωση ; Είστε συνέχεια από πάνω του μην βάλει κάτι στο στόμα ; Ήταν αρκετά κουραστικό όλο αυτό και στο καρότσι δεν θέλει να κάθεται θέλει κάτω να εξερευναει.  

Εννοειται οτι εισαι συνεχεια απο πανω του. Προσπαθησε να κανεις μια γωνιτσα κοντα στην ομπρελα με παιχνιδια, κουβαδακια, ισως και μια πισινουλα (ή καλυτερα λακκουβα που θα γεμισετε νερο), οτιδηποτε που θα τον κανει να καθεται εστω και για λιγη ωρα διπλα σου ωστε να μην τον κυνηγας συνεχως. 

Εγω θα πηγαινα σε παραλια με αμμο, τουλαχιστον αν φαει δεν θα υπαρχει η πιθανοτητα πνιγμου με βοτσαλο. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...