Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Καλημέρα σας. Έχει έρθει κ η σειρά μου για έρευνα οικονομικού ιδιωτικού σχολείου. Μένω στην Αγία μαρίνα κρωπιας. Έχω επισκεφτεί ήδη τη σχολή ποριωτου και θέλω να πάω κ στο μικρό δημοτικό στη βάρη. Στην περιοχή που είμαστε υπάρχει μόνο 1 δημόσιο σχολείο το οποίο όλοι λένε ότι αν μπορούμε να το αποφύγουμε καλώς....ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν έχετε άποψη για κάποια από τα δυο αυτά ιδιωτικά η αν υπάρχει κ κάποιο άλλο οικονομικό....σας ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

On 7/2/2021 at 11:28 ΠΜ, ssgeleni είπε:

Καλημέρα σας. Έχει έρθει κ η σειρά μου για έρευνα οικονομικού ιδιωτικού σχολείου. Μένω στην Αγία μαρίνα κρωπιας. Έχω επισκεφτεί ήδη τη σχολή ποριωτου και θέλω να πάω κ στο μικρό δημοτικό στη βάρη. Στην περιοχή που είμαστε υπάρχει μόνο 1 δημόσιο σχολείο το οποίο όλοι λένε ότι αν μπορούμε να το αποφύγουμε καλώς....ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν έχετε άποψη για κάποια από τα δυο αυτά ιδιωτικά η αν υπάρχει κ κάποιο άλλο οικονομικό....σας ευχαριστω εκ των προτέρων! 

Υπάρχει ένα πολύ καλό αλλά λογικά δεν είναι οικονομικό.Μπορεις να ρωτήσεις ομως.Ειναι το Δες.Εαν θέλεις πιο μακριά, οικονομικό και πολυ καλο εινσι ο Ζωής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα πηγαίνω 3η γυμνασίου και σκέφτομαι ως επιλογή με τους γονείς μου για λύκειο το Αρσάκειο Εκάλης. Έχω μια γνωστή που πηγαίνει εκεί και μόλις βρω την ευκαιρία θα την ρωτήσω για τις εμπειρίες της και για περαιτέρω πληροφορίες, απλώς σε περίπτωση που ξέρει κάποιος για το σχολείο, θα με βοηθούσε πολύ να μου γράψει την γνώμη του. Τα δίδακτρα είναι οικονομικά σε σχέση με άλλα ιδιωτικά, αν και θα πηγαίνω με σχολικό, όμως το θέμα είναι να αξίζει. Έχω δει φωτογραφίες και μου φαίνεται ωραίο εξωτερικά, έψαξα για κριτικές, αλλά οι περισσότερες μιλούν για το Αρσάκειο Ψυχικού και είναι του 2015 και πιο παλιές. Πείτε μου τι πιστεύετε εσείς, Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης ιδιωτικού δημοτικού και είμαι ανάμεσα σε Παναγιωτόπουλο και Αρσάκειο, όποιος μπορεί να μου δώσει συγκεκριμένες πληροφορίες θα με βοηθούσε πολύ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 3/2/2021 at 2:20 ΜΜ, Deena είπε:

Επίσης, επειδή μόλις το είδα.

 

Η Σχολή Κανάση η οποία λειτουργεί χρόνια στα Ιλίσια ανοίγει από το σχολικό έτος 2021-2022 νέο νηπιαγωγείο-δημοτικό στην Αγία Παρασκευή ενώ από το 2022-2023 θα ανοίξει και γυμνάσιο-λύκειο στο Κηποθέατρο Παπάγου. Έχω πολύ στενούς οικογενειακούς φίλους που έχουν τα παιδιά τους στο δημοτικό στα Ιλίσια και είναι πάρα πολύ ευχαριστημένοι.

Ισχύει.εχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τη σχολή Κανάση.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ήθελα να διαβάσω πρόσφατες εμπειρίες σχετικά με την εκμάθηση Αγγλικών και Β' ξένης γλώσσας στα ιδιωτικά που πάνε τα παιδιά σας ή έστω τι έχετε ακούσει για αυτά από το περιβάλλον σας. Έχει το σχολείο σας δυνατό πρόγραμμα στις ξένες γλώσσες; Ρωτώ κυρίως για να συγκρίνω με το δικό μας (δε θα ήθελα να αναφέρω ποιο είναι) με το οποίο ειμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη αλλά θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Αν κι εσείς δε θέλετε να αναφέρετε όνομα, πείτε μόνο τι σας αρέσει ή όχι στο σχολείο στο οποίο πάει το παιδί σας σχετικά με τις ξένες γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Θα ήθελα να διαβάσω πρόσφατες εμπειρίες σχετικά με την εκμάθηση Αγγλικών και Β' ξένης γλώσσας στα ιδιωτικά που πάνε τα παιδιά σας ή έστω τι έχετε ακούσει για αυτά από το περιβάλλον σας. Έχει το σχολείο σας δυνατό πρόγραμμα στις ξένες γλώσσες; Ρωτώ κυρίως για να συγκρίνω με το δικό μας (δε θα ήθελα να αναφέρω ποιο είναι) με το οποίο ειμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένη αλλά θεωρώ ότι έχει περιθώρια βελτίωσης. Αν κι εσείς δε θέλετε να αναφέρετε όνομα, πείτε μόνο τι σας αρέσει ή όχι στο σχολείο στο οποίο πάει το παιδί σας σχετικά με τις ξένες γλώσσες.

Kαλησπέρα.

Εμένα είναι  νήπιο ακόμα, αλλά με έχει εντυπωσιάσει η δουλειά που γίνεται στα αγγλικά. Εννοείται μόνο προφορικά, έχουν και ένα βιβλίο με εικόνες και παιχνίδια, καθώς και διαδραστικό πίνακα. 3 ώρες την εβδομάδα στο  νήπιο και το πλάνο είναι 4 ή 5 ώρες στο δημοτικό (δεν είμαι σίγουρη ποιό από τα 2), και από β'δημοτικού 3 ώρες δεύτερη ξένη γλώσσα. Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται νωρίς β' δημοτικού για 2η ξένη γλώσσα, αλλά κάτι θα ξέρουν ελπίζω!

Επίσης, μου είπαν ότι από γ' δημοτικού δίνουν κάποια διπλώματα του cambridge πολύ απλά, δεν θυμάμαι πώς λέγονται, που ουσιαστικά βλέπεις την πρόοδο τ ου παιδιού. Τα διπλώματα αυτά είναι τρία, και μετά δίνουν lower στην α' ή β' γυμνασίου. Όταν το συζήτησα με τον διευθυντή μου είπε ότι αν βλέπεις ότι  παίρνει τα μικρά διπλώματα, τότε δεν χρειάζεται να κάνει επιπλέον μάθημα.  Επίσης, γίνονται και εντός σχολείου ενισχυτικά μαθήματα για όποιο παιδί θέλει.

Εγώ θα ήθελα να φτάσει μέχρι lower χωρίς επιπλέον μάθημα, αν γίνεται, και μετά να κάνει επιπλέον ώρες στο σπίτι για το proficiency, που λογικά θα χρειάζεται. 

Επεξεργάστηκαν by irin
Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Kαλησπέρα.

Εμένα είναι  νήπιο ακόμα, αλλά με έχει εντυπωσιάσει η δουλειά που γίνεται στα αγγλικά. Εννοείται μόνο προφορικά, έχουν και ένα βιβλίο με εικόνες και παιχνίδια, καθώς και διαδραστικό πίνακα. 3 ώρες την εβδομάδα στο  νήπιο και το πλάνο είναι 4 ή 5 ώρες στο δημοτικό (δεν είμαι σίγουρη ποιό από τα 2), και από β'δημοτικού 3 ώρες δεύτερη ξένη γλώσσα. Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται νωρίς β' δημοτικού για 2η ξένη γλώσσα, αλλά κάτι θα ξέρουν ελπίζω!

Επίσης, μου είπαν ότι από γ' δημοτικού δίνουν κάποια διπλώματα του cambridge πολύ απλά, δεν θυμάμαι πώς λέγονται, που ουσιαστικά βλέπεις την πρόοδο τ ου παιδιού. Τα διπλώματα αυτά είναι τρία, και μετά δίνουν lower στην α' ή β' γυμνασίου. Όταν το συζήτησα με τον διευθυντή μου είπε ότι αν βλέπεις ότι  παίρνει τα μικρά διπλώματα, τότε δεν χρειάζεται να κάνει επιπλέον μάθημα.  Επίσης, γίνονται και εντός σχολείου ενισχυτικά μαθήματα για όποιο παιδί θέλει.

Εγώ θα ήθελα να φτάσει μέχρι lower χωρίς επιπλέον μάθημα, αν γίνεται, και μετά να κάνει επιπλέον ώρες στο σπίτι για το proficiency, που λογικά θα χρειάζεται. 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση και πλήρη απάντηση! Ναι, γνωρίζω για τα πιστοποιητικά αυτά. Και συμφωνώ απόλυτα πως αν βλέπεις ότι το παιδί τα πάει καλά σε αυτά, είναι πολύ καλή ένδειξη. Να τα πηγαίνει όμως πολύ καλά, γιατί αυτά τα αρχικά πιστοποιητικά όλα τα παιδάκια τα παίρνουν, δεν έχουν pass και fail. H κόρη μου κάνει από νήπιο β' ξένη γλώσσα εκτός σχολείου οπότε μια χαρά είναι η β' Δημοτικού, βέβαια κάθε ηλικία έχει άλλες απαιτήσεις. 

Θα με ενδιέφερε να ακούσω κι από γονείς μαθητών Δημοτικού αν γίνονται, για παράδειγμα, projects ή αν υπάρχει επικοινωνία με σχολεία και μαθητές από το εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

On 17/3/2021 at 4:36 ΜΜ, irin είπε:

Kαλησπέρα.

Εμένα είναι  νήπιο ακόμα, αλλά με έχει εντυπωσιάσει η δουλειά που γίνεται στα αγγλικά. Εννοείται μόνο προφορικά, έχουν και ένα βιβλίο με εικόνες και παιχνίδια, καθώς και διαδραστικό πίνακα. 3 ώρες την εβδομάδα στο  νήπιο και το πλάνο είναι 4 ή 5 ώρες στο δημοτικό (δεν είμαι σίγουρη ποιό από τα 2), και από β'δημοτικού 3 ώρες δεύτερη ξένη γλώσσα. Η αλήθεια είναι ότι μου φαίνεται νωρίς β' δημοτικού για 2η ξένη γλώσσα, αλλά κάτι θα ξέρουν ελπίζω!

Επίσης, μου είπαν ότι από γ' δημοτικού δίνουν κάποια διπλώματα του cambridge πολύ απλά, δεν θυμάμαι πώς λέγονται, που ουσιαστικά βλέπεις την πρόοδο τ ου παιδιού. Τα διπλώματα αυτά είναι τρία, και μετά δίνουν lower στην α' ή β' γυμνασίου. Όταν το συζήτησα με τον διευθυντή μου είπε ότι αν βλέπεις ότι  παίρνει τα μικρά διπλώματα, τότε δεν χρειάζεται να κάνει επιπλέον μάθημα.  Επίσης, γίνονται και εντός σχολείου ενισχυτικά μαθήματα για όποιο παιδί θέλει.

Εγώ θα ήθελα να φτάσει μέχρι lower χωρίς επιπλέον μάθημα, αν γίνεται, και μετά να κάνει επιπλέον ώρες στο σπίτι για το proficiency, που λογικά θα χρειάζεται. 

Ποια διπλώματα είναι αυτά? Τα young learners? Αυτά είναι πανευκολα. Επίσης δε νομίζω πως όταν ένα παιδι παιρνει αυτά τα διπλώματα, μετά δε χρειάζεται φροντιστήριακο μάθημα για το b2. Αναφέρομαι σε αυτό που ειπε ο διευθυντής η μηπως κάτι δεν έχει γίνει κατανοητό.. Εκτός αν γίνεται εκεί φροντιστηριακο μάθημα.! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Ποια διπλώματα είναι αυτά? Τα young learners? Αυτά είναι πανευκολα. Επίσης δε νομίζω πως όταν ένα παιδι παιρνει αυτά τα διπλώματα, μετά δε χρειάζεται φροντιστήριακο μάθημα για το b2. Αναφέρομαι σε αυτό που ειπε ο διευθυντής η μηπως κάτι δεν έχει γίνει κατανοητό.. Εκτός αν γίνεται εκεί φροντιστηριακο μάθημα.! 

Υποτιθεται απο την αποδοση στα young learners καταλαβαινεις λιγο την πορεια του παιδιου. Και οτι με 5 μερες τη βδομαδα μαθημα φτανει ως το lower και αν χρειαζεται κανει εξτρα ενισχυτικες ωρες στο σχολειο. Ή αν κρινουν οι γονεις οτι χρειαζεται,κανουν εκτος σχολειου. 
εγω απλα λεω οτι θα ηθελα,αν γινεται,να φτασει ως το lower χωρις εξτρα μαθημα. Για να δουμε... ειναι πολυ νωρις ακομα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Υποτιθεται απο την αποδοση στα young learners καταλαβαινεις λιγο την πορεια του παιδιου. Και οτι με 5 μερες τη βδομαδα μαθημα φτανει ως το lower και αν χρειαζεται κανει εξτρα ενισχυτικες ωρες στο σχολειο. Ή αν κρινουν οι γονεις οτι χρειαζεται,κανουν εκτος σχολειου. 
εγω απλα λεω οτι θα ηθελα,αν γινεται,να φτασει ως το lower χωρις εξτρα μαθημα. Για να δουμε... ειναι πολυ νωρις ακομα

 

Δε θα απαντησω για συγκεκριμενα σχολεια, γιατι δεν ξερω. Ακομη και σε πολυ ακριβα, καποιοι φιλοι που στελνουν εκει παιδια, κανουν και ιδιαιτερα παραλληλα. Δε ξερω αν χρειαζονται η αν απλα τους περισσευουν λεφτα (που γενικα ναι, τους περισσευουν). 

Αλλα θεωρητικα, υπαρχει ας πουμε φροντιστηριο στα Βορεια Προαστια, που λειτουργει με λογικη Σαββατιατικου σχολειου. Πηγαινουν εκει τα παιδια καθε Σαββατο, σε ωραριο σχολειου και διδασκονται Αγγλικα μονο. Για το συγκεκριμενο, εχω ακουσει εξαιρετες αποψεις, και δεν εννοω απλα για πτυχιο, αλλα για πραγματικα να μαθει το παιδι να σκεφτεται στα Αγγλικα. Οι ταξεις παραδοξως ειναι σε μεγεθος ταξης κανονικου σχολειου, οχι γκρουπακια. Αρα αν υπαρχει τεχνικη, και σωστη προσεγγιση, γινεται εκμαθηση Αγγλικων και σε μια κανονικη ταξη. 

Αλλωστε το αντιστοιχο συνεβαινε παλιοτερα (δεν εχω προσφατη εμπειρια) στα τμηματα του Γαλλικου Ινστιτουτου, που με 2-4 ωρες τη βδομαδα και 20μελη τμηματα, πρχωρουσαμε οντως πολυ γρηγορα και σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δε θα απαντησω για συγκεκριμενα σχολεια, γιατι δεν ξερω. Ακομη και σε πολυ ακριβα, καποιοι φιλοι που στελνουν εκει παιδια, κανουν και ιδιαιτερα παραλληλα. Δε ξερω αν χρειαζονται η αν απλα τους περισσευουν λεφτα (που γενικα ναι, τους περισσευουν). 

Αλλα θεωρητικα, υπαρχει ας πουμε φροντιστηριο στα Βορεια Προαστια, που λειτουργει με λογικη Σαββατιατικου σχολειου. Πηγαινουν εκει τα παιδια καθε Σαββατο, σε ωραριο σχολειου και διδασκονται Αγγλικα μονο. Για το συγκεκριμενο, εχω ακουσει εξαιρετες αποψεις, και δεν εννοω απλα για πτυχιο, αλλα για πραγματικα να μαθει το παιδι να σκεφτεται στα Αγγλικα. Οι ταξεις παραδοξως ειναι σε μεγεθος ταξης κανονικου σχολειου, οχι γκρουπακια. Αρα αν υπαρχει τεχνικη, και σωστη προσεγγιση, γινεται εκμαθηση Αγγλικων και σε μια κανονικη ταξη. 

Αλλωστε το αντιστοιχο συνεβαινε παλιοτερα (δεν εχω προσφατη εμπειρια) στα τμηματα του Γαλλικου Ινστιτουτου, που με 2-4 ωρες τη βδομαδα και 20μελη τμηματα, πρχωρουσαμε οντως πολυ γρηγορα και σωστα.

Ωραίο ακούγεται αυτό που γινεται σε αυτο το φροντιστήριο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Υποτιθεται απο την αποδοση στα young learners καταλαβαινεις λιγο την πορεια του παιδιου. Και οτι με 5 μερες τη βδομαδα μαθημα φτανει ως το lower και αν χρειαζεται κανει εξτρα ενισχυτικες ωρες στο σχολειο. Ή αν κρινουν οι γονεις οτι χρειαζεται,κανουν εκτος σχολειου. 
εγω απλα λεω οτι θα ηθελα,αν γινεται,να φτασει ως το lower χωρις εξτρα μαθημα. Για να δουμε... ειναι πολυ νωρις ακομα

Ναι όντως είναι νωρίς πολυ αλλά χμ δεν είμαι σίγουρη για το πρώτο κομμάτι. Άστο και θα το δεις... Είναι νωρίς όντως

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αναφορικά για την εκμάθηση ξένων γλωσσών σε ιδιωτικά σχολεία, επειδή και εμένα με ενδιαφέρει, ως τώρα έχω ακούσει καλά λόγια για ΙΜ Παναγιωτόπουλο & Εράσμειο. Για ΙΜ Παναγιωτόπουλο έχω πληροφορίες από γονείς παιδιών σε πολύ μικρές τάξεις (νήπιο & α' δημοτικού), οι οποίοι είναι ενθουσιασμένοι από τον πρωτότυπο τρόπο με τον οποίο γίνονται τα Αγγλικά. Θα με ενδιέφερε να μάθω πληροφορίες για πιο μεγάλες τάξεις, ως προς τη β' ξένη γλώσσα, αλλά & για το αν συνεχίζεται η καλή δουλειά στα Αγγλικά. Για Εράσμειο έχω εικόνα από παιδί που φοιτά εκεί από το νηπιαγωγείο & πάει τώρα β' λυκείου, αυτό έφτασε ως το proficiency (cambridge) στα αγγλικά, χωρίς φροντιστήρια. Στα γερμανικά επίσης δεν έχει κάνει ποτέ φροντιστήρια & φέτος δίνουν/έδωσαν το τελευταίο δίπλωμα (υπήρξε κάποια καθυστέρηση στις εξετάσεις λόγω covid). Επίσης γνωρίζω 2 παιδιά που πάνε Γυμνάσιο εκεί & δεν έχουν κάνει ως τώρα κανένα φροντιστήριο σε καμία από τις 2 ξένες γλώσσες.

Οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία, για αυτά ή για άλλα σχολεία, είναι ευπρόσδεκτη, άλλωστε νομίζω ότι απασχολεί πολλούς γονείς, που θέλουν, εφόσον επιλέγουν ιδιωτικό σχολείο, τουλάχιστον να ξεμπερδεύουν από τις απογευματινές & τις Σαββατιάτικες μετακινήσεις σε φροντιστήρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Μένουμε Καλλιθέα και κοιτάμε δημοτικά στα νότια προάστια (Άλιμος, Φάληρο) και Πειραιά. Εχουμε δει καποια, θα ήθελα τη γνώμη, όποιου έχει τη διάθεση να απαντήσει, για Παιδαγωγική Πειραιά, Χουρδάκη, Μαλλιάρα, ΔΕΛΑΣΑΛ και Γενάδειο...  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 26/3/2021 at 10:27 ΠΜ, EiriniSt είπε:

Καλημέρα σε όλους!

Μένουμε Καλλιθέα και κοιτάμε δημοτικά στα νότια προάστια (Άλιμος, Φάληρο) και Πειραιά. Εχουμε δει καποια, θα ήθελα τη γνώμη, όποιου έχει τη διάθεση να απαντήσει, για Παιδαγωγική Πειραιά, Χουρδάκη, Μαλλιάρα, ΔΕΛΑΣΑΛ και Γενάδειο...  

Καλημέρα.

Εξαρτάται από το budget. Εγώ επισκέφθηκα Δελασάλ και Γεννάδειο. Μεγάλη διαφορά στα δίδακτρα, οπότε επιλέξαμε το 2ο... δεν ξέρω αν διέθετα τα χρήματα, αν θα προτιμούσα το 1ο, δεν είμαι σίγουρη. Επίσης, επειδή ακόμα είναι στο νήπιο το παιδί μου δεν έχω σχηματίσει οριστική άποψη, πάντως γίνεται πολύ καλή δουλειά ακόμα και μέσω τηλεκπαίδευσης

Για Χουρδάκη έχω ακούσει μέτρια σχόλια, αλλά επειδή δεν έχει γυμνάσιο-λύκειο, δεν πήγα καν.

Για Μαλλιάρα έχω ακούσει επίσης μέτρια σχόλια.

Για παιδαγωγική  Πειραιά δεν έχω ακούσει τίποτα

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Καλημέρα.

Εξαρτάται από το budget. Εγώ επισκέφθηκα Δελασάλ και Γεννάδειο. Μεγάλη διαφορά στα δίδακτρα, οπότε επιλέξαμε το 2ο... δεν ξέρω αν διέθετα τα χρήματα, αν θα προτιμούσα το 1ο, δεν είμαι σίγουρη. Επίσης, επειδή ακόμα είναι στο νήπιο το παιδί μου δεν έχω σχηματίσει οριστική άποψη, πάντως γίνεται πολύ καλή δουλειά ακόμα και μέσω τηλεκπαίδευσης

Για Χουρδάκη έχω ακούσει μέτρια σχόλια, αλλά επειδή δεν έχει γυμνάσιο-λύκειο, δεν πήγα καν.

Για Μαλλιάρα έχω ακούσει επίσης μέτρια σχόλια.

Για παιδαγωγική  Πειραιά δεν έχω ακούσει τίποτα

 

Καλη επιλογή η Γεννάδιος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Εχεις προσωπική εμπειρία; εχεις κάτι παραπάνω να μου πεις;

Πηγαίνουν τρία παιδάκια φίλων και ειναι ευχαριστημένοι.οικογενιακο σχολειο ,οργανωμένο κ με ενδιαφέρον από τους δασκάλους.Πολυ καλά λόγια έχω να πω κ για του Ζώη.

Αν είχα τα χρήματα ομως χωρις δεύτερη σκέψη θα διάλεγα είτε Δες είτε International school of Pireus.Ειναι ib και προσφέρουν εναλλακτική βιωματική μαθηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Πηγαίνουν τρία παιδάκια φίλων και ειναι ευχαριστημένοι.οικογενιακο σχολειο ,οργανωμένο κ με ενδιαφέρον από τους δασκάλους.Πολυ καλά λόγια έχω να πω κ για του Ζώη.

Αν είχα τα χρήματα ομως χωρις δεύτερη σκέψη θα διάλεγα είτε Δες είτε International school of Pireus.Ειναι ib και προσφέρουν εναλλακτική βιωματική μαθηση.

Ναι, εντάξει αυτά είναι άλλη φάση! Αλλά για 2 παιδιά.. δεν βγαίνει! Ενώ τα απλά ιδιωτικά, αν βάλεις ότι ελπίζεις να διαβάζουν εκεί για κάποια χρόνια, να δοκιμάσουν εσωτερικά δραστηριότητεςκ λπ, ότι η μουσική είναι εντός του υποχρεωτικού προγράμματος κλπ,  όλο και κάτι εξοικονομείς από άλλα πράγματα, και το τελικό κόστος που μένει είναι μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Just now, irin είπε:

Ναι, εντάξει αυτά είναι άλλη φάση! Αλλά για 2 παιδιά.. δεν βγαίνει! Ενώ τα απλά ιδιωτικά, αν βάλεις ότι ελπίζεις να διαβάζουν εκεί για κάποια χρόνια, να δοκιμάσουν εσωτερικά δραστηριότητεςκ λπ, ότι η μουσική είναι εντός του υποχρεωτικού προγράμματος κλπ,  όλο και κάτι εξοικονομείς από άλλα πράγματα, και το τελικό κόστος που μένει είναι μικρό!

Καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

On 26/3/2021 at 10:27 ΠΜ, EiriniSt είπε:

Καλημέρα σε όλους!

Μένουμε Καλλιθέα και κοιτάμε δημοτικά στα νότια προάστια (Άλιμος, Φάληρο) και Πειραιά. Εχουμε δει καποια, θα ήθελα τη γνώμη, όποιου έχει τη διάθεση να απαντήσει, για Παιδαγωγική Πειραιά, Χουρδάκη, Μαλλιάρα, ΔΕΛΑΣΑΛ και Γενάδειο...  

Να κοιτάξετε και Ζώη, έχω ακούσει τα καλύτερα. Και το ΔΕΛΑΣΑΛ είναι πολύ καλό σχολείο, δεν ξέρω όμως αν είναι ακριβό γι αυτό που προσφέρει. 

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

Στο ΖΩΗ πηγαμε αλλα κατι με χαλασε. Κυριως το κτιριο κ το θεμα της σιτισης. Τα παιδια που φερνουν το φαγητο απο το σπιτι τρωγανε σε μια αιθουσα που χρησιμοποιειται για γυμναστικη σε ενα υπογειο κ η οποια μυριζε πετρελαιο, βενζινη, κατι τετοιο. Και ειμασταν κ με τις μασκες...

Δελασαλ πηγα κ μιυ αρεσε αρκετα ομολογω, κυριως το κομματι της γαλλικης γλωσσας αλλα φοβαμαι μηπως ειναι υπερτιμημενο. 

Θελω να παω κ Γεναδειο κ Μαλλιαρα κ Πασχαλη για να σχηματισω καλυτερη αποψη. Με χαλαει που στα περισσοτερα εχουν μεγαλα τμηματα 27 παιδιων... 

Η αληθεια ειναι οτι εχουμε μπερδευτει αρκετα... 

Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2021 at 11:01 ΜΜ, EiriniSt είπε:

Στο ΖΩΗ πηγαμε αλλα κατι με χαλασε. Κυριως το κτιριο κ το θεμα της σιτισης. Τα παιδια που φερνουν το φαγητο απο το σπιτι τρωγανε σε μια αιθουσα που χρησιμοποιειται για γυμναστικη σε ενα υπογειο κ η οποια μυριζε πετρελαιο, βενζινη, κατι τετοιο. Και ειμασταν κ με τις μασκες...

Δελασαλ πηγα κ μιυ αρεσε αρκετα ομολογω, κυριως το κομματι της γαλλικης γλωσσας αλλα φοβαμαι μηπως ειναι υπερτιμημενο. 

Θελω να παω κ Γεναδειο κ Μαλλιαρα κ Πασχαλη για να σχηματισω καλυτερη αποψη. Με χαλαει που στα περισσοτερα εχουν μεγαλα τμηματα 27 παιδιων... 

Η αληθεια ειναι οτι εχουμε μπερδευτει αρκετα... 

Ο μεγάλος αριθμός παιδιών στην τάξη είναι θέμα στα ιδιωτικά. Εξαντλούν τα πιο πολλά όλα τα νόμιμα περιθώρια και γεμίζουν τα τμήματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Ο μεγάλος αριθμός παιδιών στην τάξη είναι θέμα στα ιδιωτικά. Εξαντλούν τα πιο πολλά όλα τα νόμιμα περιθώρια και γεμίζουν τα τμήματα.

Θα ρωτήσω κιβεγω γι αυτο που λες για τον Ζωη την παρασκευη μια μαθητρια μου  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...