Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συζήτηση με τα παιδιά μας σχετική με το νηπιαγωγείο.


Recommended Posts

10 minutes ago, irin said:

Θεός!

Ναι, χωρίς βέβαια να ξέρει διαίρεση, έκανε μια δική της πράξη, συνδυασμό πρόσθεσης και πολλαπλασιασμού. Τη ρώτησα πώς το βρήκε και μου είπε 5+5 κάνει 10

Μάλλον τότε έκανες λάθος παραπάνω. Ήθελες να γράψεις 10 καραμέλες σε 2 παιδιά και έγραψες 5!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Yovanna είπε:

Μάλλον τότε έκανες λάθος παραπάνω. Ήθελες να γράψεις 10 καραμέλες σε 2 παιδιά και έγραψες 5!

α ναι! τωρα το ειδα. 10 σε 5 παιδια, και απαντησε 2

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anna3011 είπε:

Δώσε λίγο χρόνο. Εμάς της γύρισε πολύ απότομα. Η δικιά μου φαντάσου κλαιγόταν και το βράδυ για να μην πάει, χώρια η πρωινή παράνοια. Είχα σκεφτεί ότι τη χαλάει το τμήμα γιατί έχει μόνο αγόρια αλλά μου μίλαγε με συμπάθεια για τα παιδάκια (τις λίγες φορές που της έπαιρνα μερικές κουβέντες). Μάλλον ήθελε το χρόνο της.

 

πρίν από 59 λεπτά , kotsifikos είπε:

Δεν θυμάμαι πόσο χρονών είναι το παιδάκι σου όμως θα σου έλεγα να δώσεις λίγο χρόνο, το κάθε παιδί είναι διαφορετικό.  Πότε ξεκίνησε σχολείο? Τώρα την Δευτέρα?

Εμένα σήμερα το πρωί μου είπε πως βαρέθηκε το δημοτικό...δεν θέλει να πηγαίνει :lol:.

 

Όγδοη μέρα σήμερα πίστευα θα ήταν φέτος πιο εύκολα τα πράγματα αφού θα της ήταν κάτι πολύ οικείο, πήγε μέχρι μέσα Ιούλη δεν ήταν μεγάλο το διάστημα της διακοπής. Θα δώσω χρόνο ναι και βλέπουμε..

πρίν από 33 λεπτά , vicky86 είπε:

μπραβο!ξεγλιστρησες ωραια!!

καταλαβαινω την αγωνια οταν παει ενα παιδι πρωτη φορα σχολειο,κ ποσο βουνο μπορει να φανταζει,αλλα καθε φορα,κ με το δευτερο παιδι ετσι θα ναι.κ οταν θα παει δημοτικο,το ιδιο.κ φανταζομαι κ στο γυμνασιο.τα μικρακια λενε φοβερες ατακες.αλλα ανεβαινει η δυσκολια οσο μεγαλωνουν κ αρχιζουν κ εκεινα να εχουν πιο δομημενη σκεψη

εγω ρωτουσα τον μικρο αν αντεχει με το σχολειο κ το ποδοσφαιρο,κ μου λεει,ενταξει θα σταματησω,το σχολειο:shock:

:-P

ευτυχως η μεγαλη ακομη ειναι χαρουμενη που ξαναβρηκε τους φιλους,δ βαρεθηκε ως τωρα.κ ηδη χθες ειχε πολυ λιγες ασκησεις

Σωστές προτεραιότητες πάντα σε τέτοιες ηλικίες! :lol:

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , irin είπε:

Θεός!

Ναι, χωρίς βέβαια να ξέρει διαίρεση, έκανε μια δική της πράξη, συνδυασμό πρόσθεσης και πολλαπλασιασμού. Τη ρώτησα πώς το βρήκε και μου είπε 5+5 κάνει 10

Το παιδι σου ειναι πολυ μπροστα να ξερεις! Δ ξερω αν εχεις δει πως μαθαινουν πολλαπλασιασμο. Στην ουσια το 3*5 το κανουν 5+5+5,οποτε σε αυτην την βαση, μια χαρα!! 

Η αληθεια ειναι οτι εμεις δ ειχαμε τετοια θεματα προσαρμογης, λιγο η μεγαλη βαριοταν, λιγο ο μικρος δυσκολευεται στο πρωινο ξυπνημα, λιγο με την τηλεκπαιδευση ξεφευγαν, αλλα, λουκουμαδακι πιστευω πρεπει να δωσεις χρονο. Ακομη κ μετα απο τις γιορτες μπορει να συμβει αυτο. Επισης ειναι μικρη, μεχρι το δημοτικο το παιρνουν πλεον αποφαση

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Λογικό, όταν ρωτάς θα ακούσεις και αυτά.

Καταλαβαίνω την έσπερος γιατί και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που είχε σημασία το τι θα πει ο κόσμος, ευτυχώς είναι ένα φορτίο που το απέλαβα νωρίς.

Εμένα πρόσφατα μου έκαναν παρατήρηση για τον τρόπο του γιου μου, ακόμα γελάω, γιατί ήταν ένας μεσήλικας που τα έβαλε με το εξάχρονο. Εννοείται πως  συζήτησα με το παιδί μου ότι συνέβη και δουλεύουμε αυτή τη νέα κακή συνήθεια να κοροϊδεύει, όμως το να είναι κανείς 50+ και να τα βάζει με ένα παιδάκι 6 ετών είναι τουλάχιστον αστείο.  Δεν με νοιάζει η άποψη του, καθόλου, και ούτε το συζήτησα με τον γιο μου γιατί ένιωσα άσχημα,  το συζήτησα γιατί είναι αντικειμενικά μία κακή αντίδραση (το να κοροϊδεύει ) που πρέπει να  διακόψει, αυτό μόνο. Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν για αυτό, σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για χάρη τους.

Αυτό με το τι θα πει ο κόσμος πιστεύω σίγουρα απασχολεί τους περισσότερους κατά βάθος. Όπως λες και εσυ πρέπει να το αποβάλουμε όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο. Και εγώ μεγάλωσα σε ένα περιβάλλον που άκουγα συχνά «θα σε δουν έτσι και θα νομίζουν ότι δεν έχεις γονείς» (για κοντό φόρεμα ας πούμε ένα παράδειγμα η για έντονο βάψιμο) και χίλιες άλλες τέτοιες εκφράσεις που έδειχναν ότι αγχώνονται για το τι θα σκεφτούν οι υπόλοιποι. Τέλος πάντων .. εγώ σε αυτό που έχω περισσότερο θέμα είναι στην εξωτερική εμφάνιση .. δεν μπορώ να βγω από το σπίτι αν δεν έχω έστω ένα βασικό βάψιμο και δεν φοράω νορμαλ ρούχα .. το μαλλί μου πρέπει να είναι τουλάχιστον αλογοουρά πιασμένο και χτενισμένο γιατί αν είναι κάτω ατημέλητα η δεν έχω βαφτεί μπορεί η τάδε κάτι να σκεφτεί για μένα .. και είμαι νέα και δεν πρέπει να παραμελώ τον εαυτό μου κλπ κλπ ... όταν σκέφτεσαι αυτό .. από την άλλη άμα σκεφτείς από την άλλη μεριά έχω ακούσει από γνωστές να λένε για κοπέλα που ήταν φουλ περιποιημένη και με δυο παιδιά ότι αυτή παραμελεί τα παιδιά της για να ετοιμαστεί. Τότε κουφάθηκα. Παρά στην κάθε προσπάθεια του κάθε ενός να λέμε ένα μπράβο .. «μπράβο ρε κοπέλια που βγήκες περιποιημένη και έχεις και τα νήπια μαζί» λένε το αντίθετο. Αν βγεις ατημέλητα θα πουν ότι παραμελείς τον εαυτό σου και είσαι νέα κοπέλα κλπ (όχι κατάμουτρα πισώπλατα φυσικά) και καταλήγω στο ΟΤΙ και να κανείς δεν θα πουν ένα καλό λόγο αλλά το αντίθετο. Εμένα ξέρω από που προέρχεται όλο αυτό βέβαια. Όταν ξυπνάς το πρωί και η μαμά σου , σου έχει φτιάξει πρωινό , έχει καθαρό σπίτι και κάθετε να βαφτεί πριν βγει έξω και να φτιαχτεί να γίνει κούκλα. Θα έχεις και εσυ αυτό το πρότυπο της τέλειας μαμάς που τα καταφέρνει όλα και δείχνει και τόσο ωραία. Λάθος ! Γιατί υπάρχουν μέρες που δεν έχω κέφια , γιατί υπάρχουν μέρες που δεν έχω προλάβει να Λουστω και να χτενιστώ και μέρες που θέλω απλά να πάρω τα παιδιά μου κ να βγω και να μην σπαταλήσω ούτε 20 λεπτά στο να ετοιμαστώ και απλά να βάλω ότι βρω και να βγω. Και το κάνω πλέον .. μου πήρε αρκετό καιρό .. με ένα παιδί δεν το έκανα ποτέ η αλήθεια είναι .. αλλά τώρα πλέον δεν με ενδιαφέρει τόσο .. ας αποβάλουμε τις σκέψεις «τι θα πει ο κόσμος» θα είμαστε οι ίδιες πολύ καλύτερα αν δεν μας ενδιαφέρει η άποψη των άλλων και απλά θα πράττουμε όπως πραγματικά αισθανόμαστε! 

2 ώρες πρίν, vicky86 είπε:

ο γαμος ηταν ωραιος επειδη το ειπαν οι συγγενεις;οκ,πες της,κ εγω νομιζα επειδη μας βλεπεις χαρουμενους

η αληθεια ειναι σε γαμους εχω ακουσει απο τα πιο αθλια σχολια,γι αυτο κ εκανα ο,τι ηθελα χωρις να ακουσω κανεναν

ο κοσμος παντα θα πει.οποτε ας κανουμε πραγματα που μας ευχαριστουν,εκεινοι θα τα κανουν οπως θελουν οταν ερθει η σειρα τους

οπως λεει κ η κοτσιφικος,νομιζω γενικα η γενια μας μεγαλωσε με το τι θα πει ο κοσμος.καιρος να το αφησουμε νομιζω

μπραβο αννα!!

Αν το έκανε εμένα αυτό η πεθερά θα έτρωγε πολύ δούλεμα πάντως! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν κ η δεύτερη μέρα κύλησε ομαλα. έχει πει αόριστα κ μονολεκτικά κάποια πράγματα που έκανε κ ισχυρίζεται ότι έκανε τσίσα. ρώτησα κ πώς είναι τουαλέτες για να τσεκάρω αλλά η απάντηση ήταν σουρεάλ, 79 λεκάνες με 99 καζανάκια σε 50 τουαλέτες. μιλάμε υποδομές, όχι αστεία. το βρακάκι του πάντως ήταν λίγο υγρό οπότε είναι πιθανό να πήγε κ να πιτσιλίστηκε. ανέφερε κ μια συμμαθήτρια. τα υπόλοιπα παιδιά είναι παααααρα πολλά αλλά «δεν τα λενε». έχω μια περιέργεια να ρωτήσω αν όντως πήγε στην τουαλέτα αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα γίνω ρεζίλι. 

 

(Κι η μαμα μου μετέφερε ότι κάποιοι συγγενείς δεν είχαν την ευκαιρία να χορέψουν γιατί βάλαμε πολλά νησιώτικα κ μονοπώλησαν οι νησιώτες οι οποίοι κομπλαραν τους άλλους. αλλά όταν η μαμα μου λέει έτσι, τις μισές φορές είναι δίκη της εικασία οπότε δεν το παίρνω τοις μετρητοίς. όντως ακούστηκαν πολλά νησιώτικα γιατί στα νησιωτικα ήταν πιο γεμάτη η πίστα, όχι φυσικά μόνο από τους συναδέλφους. δεν είδα καμία τρελή προσέλευση στα καλαματιανά, αλλά λέει έφταιγε που περίμεναν κατά το πρωτοκολο να χορέψουν οι στενοί πρώτα, όπου στενοί είναι ο μπαμπάς μου που δν χορεύει, ο πεθερός μου που δεν στέκεται στα πόδια του, ο άντρας μου που δεν ξέρει καλαματιανό, ο τι να ναι δηλαδή, κανεις απ αυτούς δεν χόρευε για να πει κανεις ότι περίμενε ιεραρχικά τη σειρά του.) 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Έσπερος said:

Λοιπόν κ η δεύτερη μέρα κύλησε ομαλα. έχει πει αόριστα κ μονολεκτικά κάποια πράγματα που έκανε κ ισχυρίζεται ότι έκανε τσίσα. ρώτησα κ πώς είναι τουαλέτες για να τσεκάρω αλλά η απάντηση ήταν σουρεάλ, 79 λεκάνες με 99 καζανάκια σε 50 τουαλέτες. μιλάμε υποδομές, όχι αστεία. το βρακάκι του πάντως ήταν λίγο υγρό οπότε είναι πιθανό να πήγε κ να πιτσιλίστηκε. ανέφερε κ μια συμμαθήτρια. τα υπόλοιπα παιδιά είναι παααααρα πολλά αλλά «δεν τα λενε». έχω μια περιέργεια να ρωτήσω αν όντως πήγε στην τουαλέτα αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα γίνω ρεζίλι.

Δεν πρόσεξε καν πως είναι οι τουαλέτες , αυτό είναι το πιο πιθανό σενάριο, μη σου πω πως δε θα έχει προσέξει καν την τάξη του πως είναι, έτσι είναι τα παιδιά. Με τον χρόνο θα αρχίσει να σου μιλάει σε άσχετο χρόνο για το σχολείο, να σου λέει για γεγονότα και πρόσωπα, μπορεί να δει ή να ακούσει κάτι που θα του φέρει στο μυαλό μία συζήτηση ή ένα σκηνικό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν κ η δεύτερη μέρα κύλησε ομαλα. έχει πει αόριστα κ μονολεκτικά κάποια πράγματα που έκανε κ ισχυρίζεται ότι έκανε τσίσα. ρώτησα κ πώς είναι τουαλέτες για να τσεκάρω αλλά η απάντηση ήταν σουρεάλ, 79 λεκάνες με 99 καζανάκια σε 50 τουαλέτες. μιλάμε υποδομές, όχι αστεία. το βρακάκι του πάντως ήταν λίγο υγρό οπότε είναι πιθανό να πήγε κ να πιτσιλίστηκε. ανέφερε κ μια συμμαθήτρια. τα υπόλοιπα παιδιά είναι παααααρα πολλά αλλά «δεν τα λενε». έχω μια περιέργεια να ρωτήσω αν όντως πήγε στην τουαλέτα αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα γίνω ρεζίλι. 

 

Κι η μαμα μου μετέφερε ότι κάποιοι συγγενείς δεν είχαν την ευκαιρία να χορέψουν γιατί βάλαμε πολλά νησιώτικα κ μονοπώλησαν οι νησιώτες οι οποίοι κομπλαραν τους άλλους. αλλά όταν η μαμα μου λέει έτσι, τις μισές φορές είναι δίκη της εικασία οπότε δεν το παίρνω τοις μετρητοίς. όντως ακούστηκαν πολλά νησιώτικα γιατί στα νησιωτικα ήταν πιο γεμάτη η πίστα, όχι φυσικά μόνο από τους συναδέλφους. δεν είδα καμία τρελή προσέλευση στα καλαματιανά, αλλά λέει έφταιγε που περίμεναν κατά το πρωτοκολο να χορέψουν οι στενοί πρώτα, όπου στενοί είναι ο μπαμπάς μου που δν χορεύει, ο πεθερός μου που δεν στέκεται στα πόδια του, ο άντρας μου που δεν ξέρει καλαματιανό, ο τι να ναι δηλαδή, κανεις απ αυτούς δεν χόρευε για να πει κανεις ότι περίμενε ιεραρχικά τη σειρά του. 

Είδες? Τόσο άγχος για το τπτ! Μια χαρά προσαρμόζεται το παιδάκι σου κ για να ήταν όντως λίγο υγρό πήγε κανονικά τουαλέτα, σήκωσε κ το παντελόνι του απλά δεν σκουπιστηκε πολύ καλά, αλλά αναμενόμενο από μικρό παιδάκι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 50 λεπτά , Έσπερος είπε:

Λοιπόν κ η δεύτερη μέρα κύλησε ομαλα. έχει πει αόριστα κ μονολεκτικά κάποια πράγματα που έκανε κ ισχυρίζεται ότι έκανε τσίσα. ρώτησα κ πώς είναι τουαλέτες για να τσεκάρω αλλά η απάντηση ήταν σουρεάλ, 79 λεκάνες με 99 καζανάκια σε 50 τουαλέτες. μιλάμε υποδομές, όχι αστεία. το βρακάκι του πάντως ήταν λίγο υγρό οπότε είναι πιθανό να πήγε κ να πιτσιλίστηκε. ανέφερε κ μια συμμαθήτρια. τα υπόλοιπα παιδιά είναι παααααρα πολλά αλλά «δεν τα λενε». έχω μια περιέργεια να ρωτήσω αν όντως πήγε στην τουαλέτα αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα γίνω ρεζίλι. 

 

(Κι η μαμα μου μετέφερε ότι κάποιοι συγγενείς δεν είχαν την ευκαιρία να χορέψουν γιατί βάλαμε πολλά νησιώτικα κ μονοπώλησαν οι νησιώτες οι οποίοι κομπλαραν τους άλλους. αλλά όταν η μαμα μου λέει έτσι, τις μισές φορές είναι δίκη της εικασία οπότε δεν το παίρνω τοις μετρητοίς. όντως ακούστηκαν πολλά νησιώτικα γιατί στα νησιωτικα ήταν πιο γεμάτη η πίστα, όχι φυσικά μόνο από τους συναδέλφους. δεν είδα καμία τρελή προσέλευση στα καλαματιανά, αλλά λέει έφταιγε που περίμεναν κατά το πρωτοκολο να χορέψουν οι στενοί πρώτα, όπου στενοί είναι ο μπαμπάς μου που δν χορεύει, ο πεθερός μου που δεν στέκεται στα πόδια του, ο άντρας μου που δεν ξέρει καλαματιανό, ο τι να ναι δηλαδή, κανεις απ αυτούς δεν χόρευε για να πει κανεις ότι περίμενε ιεραρχικά τη σειρά του.) 

Μπορείς να καταλάβεις  αν πήγε τουαλέτα και από τον τρόπο που έχει ντυθεί, δηλ αν είναι λίγο στραβά τα ρούχα, αν το λάστιχο είναι πολύ στριμμένο πάνω, αν βγήκε το φανελάκι κτλ. 

 

Μια χαρά τα πάει! Τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

Λοιπόν κ η δεύτερη μέρα κύλησε ομαλα. έχει πει αόριστα κ μονολεκτικά κάποια πράγματα που έκανε κ ισχυρίζεται ότι έκανε τσίσα. ρώτησα κ πώς είναι τουαλέτες για να τσεκάρω αλλά η απάντηση ήταν σουρεάλ, 79 λεκάνες με 99 καζανάκια σε 50 τουαλέτες. μιλάμε υποδομές, όχι αστεία. το βρακάκι του πάντως ήταν λίγο υγρό οπότε είναι πιθανό να πήγε κ να πιτσιλίστηκε. ανέφερε κ μια συμμαθήτρια. τα υπόλοιπα παιδιά είναι παααααρα πολλά αλλά «δεν τα λενε». έχω μια περιέργεια να ρωτήσω αν όντως πήγε στην τουαλέτα αλλά δεν θα το κάνω γιατί θα γίνω ρεζίλι. 

 

(Κι η μαμα μου μετέφερε ότι κάποιοι συγγενείς δεν είχαν την ευκαιρία να χορέψουν γιατί βάλαμε πολλά νησιώτικα κ μονοπώλησαν οι νησιώτες οι οποίοι κομπλαραν τους άλλους. αλλά όταν η μαμα μου λέει έτσι, τις μισές φορές είναι δίκη της εικασία οπότε δεν το παίρνω τοις μετρητοίς. όντως ακούστηκαν πολλά νησιώτικα γιατί στα νησιωτικα ήταν πιο γεμάτη η πίστα, όχι φυσικά μόνο από τους συναδέλφους. δεν είδα καμία τρελή προσέλευση στα καλαματιανά, αλλά λέει έφταιγε που περίμεναν κατά το πρωτοκολο να χορέψουν οι στενοί πρώτα, όπου στενοί είναι ο μπαμπάς μου που δν χορεύει, ο πεθερός μου που δεν στέκεται στα πόδια του, ο άντρας μου που δεν ξέρει καλαματιανό, ο τι να ναι δηλαδή, κανεις απ αυτούς δεν χόρευε για να πει κανεις ότι περίμενε ιεραρχικά τη σειρά του.) 

Θα ειδε πολλές λεκανες και καζανακια και θα εντυπωσιαστηκε που δεν είναι μόνο μια και στο παιδικό του μυαλό αυτό είναι κάτι θαυμαστο! Γιαυτό τα λέει με τοση υπερβολη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, maripoz είπε:

Θα ειδε πολλές λεκανες και καζανακια και θα εντυπωσιαστηκε που δεν είναι μόνο μια και στο παιδικό του μυαλό αυτό είναι κάτι θαυμαστο! Γιαυτό τα λέει με τοση υπερβολη

Ισως τον ε ρυπ σιαζε ο πραγματικός κοσμος:P

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Θα ειδε πολλές λεκανες και καζανακια και θα εντυπωσιαστηκε που δεν είναι μόνο μια και στο παιδικό του μυαλό αυτό είναι κάτι θαυμαστο! Γιαυτό τα λέει με τοση υπερβολη

 

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Ισως τον ε ρυπ σιαζε ο πραγματικός κοσμος:P

Αυτό το κάνει γενικα να λέει άκυρους αριθμούς. Καταλαβαίνει ότι είναι μεγάλοι κ γελάει πονηρά αλλά δεν έχει και αίσθηση του πόσο εξωπραγματικοί είναι. Μπορεί να έχουμε κόσμο ας πούμε κ να μετρήσει ας πούμε οχτώ κ μετά να ρωτάει αν στο σπίτι χωράνε 10, 20, 50, 100 κλπ. και τι ωραία θα είναι αν είμαστε πάνω από 90 κλπ (δεν χωράμε τόσοι :-P)

 

αναρψτιεμαι πόσα απ αυτά που λέει για το σχολείο ισχύουν. τον είδα πάντως να ανοίγει το τάπερ και ησύχασα. :D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

 

αναρψτιεμαι πόσα απ αυτά που λέει για το σχολείο ισχύουν. τον είδα πάντως να ανοίγει το τάπερ και ησύχασα. :D

Εβαλες ενα τικ στη λιστα σου;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 14 λεπτά , irin είπε:

Ε οχι! Μην του αλλαξεις ταπερ please! Δεν αντεχω αλλη αγωνια :-)

 

και λέει σε καμία βδομάδα να με φωνάξουν για να μου πουν ότι δέρνει, τραβάει μαλλιά, πετάγεται κ ενοχλεί, και γενικώς είναι ο ταραξίας του σχολείου κ δεν θα ξέρω αν πρέπει να χαρώ που δεν είναι μαραζωμενο σε μια γωνία να παίζει μόνο του ή να ανησυχήσω για το τι αγωγή του δώσαμε! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Έσπερος είπε:

και λέει σε καμία βδομάδα να με φωνάξουν για να μου πουν ότι δέρνει, τραβάει μαλλιά, πετάγεται κ ενοχλεί, και γενικώς είναι ο ταραξίας του σχολείου κ δεν θα ξέρω αν πρέπει να χαρώ που δεν είναι μαραζωμενο σε μια γωνία να παίζει μόνο του ή να ανησυχήσω για το τι αγωγή του δώσαμε! 

Εμάς ποιός θα μας λυπηθεί τότε; Εδώ το παιδί αποδείχτηκε αστέρι στην προσαρμογή και το φόρουμ ασχολείται με ένα τάπερ! :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Mama_Anesti_ said:

Μπορείς να καταλάβεις  αν πήγε τουαλέτα και από τον τρόπο που έχει ντυθεί, δηλ αν είναι λίγο στραβά τα ρούχα, αν το λάστιχο είναι πολύ στριμμένο πάνω, αν βγήκε το φανελάκι κτλ. 

 

Διάβασα την περιγραφή και έκανα εικόνα τον γιο μου...ακριβώς έτσι, και η βερμούδα τόσο στραβα ανεβασμένη που απορεί κανείς πως δεν τον ενοχλεί, η μπλούζα μισή μεσα μισή έξω σε φάση ''τα ανέβασα όλα γρήγορα και βγήκα μη χάσω κάποιο δευτερόλεπτο παιχνιδιού''!χαχαχα:lol:

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

Αλήθεια πιστεύεις οτιβειναι θέμα αγωγης σε αυτό το στάδιο

Στο μυαλό μου είσαι, το ίδιο θα έλεγα εγώ.

 

 

Ώρες ώρες διαβάζοντας την έσπερος πιστεύω πως αν ποτέ στο διάβα της συναντήσει τον γιο μου θα πει ''μα καλά που μεγαλώνει αυτό το παιδί, τι αγωγή είναι αυτή, οι γονείς του δεν ασχολούνται καθόλου'' , ενώ εγώ λέω ''έχω παιδί έξι ετών που συμπεριφέρεται όπως κάθε ζωηρό εξάχρονο''

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Ώρες ώρες διαβάζοντας την έσπερος πιστεύω πως αν ποτέ στο διάβα της συναντήσει τον γιο μου θα πει ''μα καλά που μεγαλώνει αυτό το παιδί, τι αγωγή είναι αυτή, οι γονείς του δεν ασχολούνται καθόλου'' , ενώ εγώ λέω ''έχω παιδί έξι ετών που συμπεριφέρεται όπως κάθε ζωηρό εξάχρονο''

δεν έχω εικόνα αυτής της ηλικίας, τι να κάνουμε! 

 

δεν νομθζω όμως ότι ένα νορμαλ εξάχρονο πλακώνει στο ξύλο τους συμμαθητές. άλλο να σπρωχτούν σε μια παρεξήγηση. κι ο δικός μου έχει σπρώξει. άλλο αυτό άλλο να είναι το παιδάκι που ειναο εκτός ελέγχου κ κάνει τα άλλα να υποφέρουν. και στους μαθητες μου ξέρω να ξεχωρίζω την υπερβολική ζωηράδα κ παρορμητικότητα από την παντελή απουσία ορίων και κανόνων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Έσπερος είπε:

δεν έχω εικόνα αυτής της ηλικίας, τι να κάνουμε! 

 

δεν νομθζω όμως ότι ένα νορμαλ εξάχρονο πλακώνει στο ξύλο τους συμμαθητές. άλλο να σπρωχτούν σε μια παρεξήγηση. κι ο δικός μου έχει σπρώξει. άλλο αυτό άλλο να είναι το παιδάκι που ειναο εκτός ελέγχου κ κάνει τα άλλα να υποφέρουν. και στους μαθητες μου ξέρω να ξεχωρίζω την υπερβολική ζωηράδα κ παρορμητικότητα από την παντελή απουσία ορίων και κανόνων. 

Πως ήταν σήμερα η μέρα του μικρού σου? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Πως ήταν σήμερα η μέρα του μικρού σου? 

Ενταξει, τίποτα ιδιαίτερο. Μίλησα λίγο παραπάνω με τη δασκάλα, μου είπε βέβαια η γυναίκα ότι τόσες μέρες προσπαθούν απλώς να τα βάλουν σε σειρά κ δεν έχουν κάνει κάτι συγκλονιστικό. δεν έχει θέμα προσαρμογής, κάποιες φορές απλώς δείχνει να είναι στον κόσμο του. της είπα ότι είχε συνηθίσει στο σπίτι με ήσυχες δραστηριοτγτες κ γενικα παίζει μόνος του συγκεντρωμένος. τον είδα κ το πρωί άνετο, κρέμασε την τσάντα στη σωστή κρεμάστρα κ πήγε αμέσως μέσα. καθυστερούμε λίγο γιατί θέλει να κάνει κάποιους γύρους στην αυλή αλλά δεν αντιδρά. η δασκάλα μου είπε ότι τα στέλνουν όλα στην τουαλέτα πριν το φαγητό κ μετά το διάλειμμα ή κάπως έτσι για πλύσιμο χεριών. άρα ενδέχεται να την έχει χρησιμοποιήσει. τόση ώρα πάντως δεν έχει ζητήσει τσίσα άρα κάπως θα έκανε. τι να πω αν με δουλευει έτσι το τέρας! είναι κ απλα τα ρούχα, μπλούζα κ σορτς κ δν καταλαβαίνω να είναι φορεμένα λάθος. 

 

 

πάντως νιώθω ότι κατά βάθος είμαι πολύ ελεγκτική. σκάω που δεν έχω εικόνα τι κάνει, πώς πλένει τα χέρια του, σε τι καταστααη είναι τα φρουτα του κλπ. Όταν το εχεις τόσα χρόνια στο σπίτι με νταντά με αυστηρές οδηγίες, δεν δέχεσαι εύκολα ότι δεν ελέγχεις ακριβώς τι γίνεται. αν πχ ηυαν με γιαγιά που σίγουρα θα έκανε κ τα δικά τξς, μπορεί να το είχα πάρει απόφαση κ νωρίτερα. 

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Έσπερος said:

δεν έχω εικόνα αυτής της ηλικίας, τι να κάνουμε! 

 

δεν νομθζω όμως ότι ένα νορμαλ εξάχρονο πλακώνει στο ξύλο τους συμμαθητές. άλλο να σπρωχτούν σε μια παρεξήγηση. κι ο δικός μου έχει σπρώξει. άλλο αυτό άλλο να είναι το παιδάκι που ειναο εκτός ελέγχου κ κάνει τα άλλα να υποφέρουν. και στους μαθητες μου ξέρω να ξεχωρίζω την υπερβολική ζωηράδα κ παρορμητικότητα από την παντελή απουσία ορίων και κανόνων. 

Με παρεξήγησες, δεν είχα πρόθεση να σε προσβάλω, χαριτολογώντας το είπα.

Πολλά παιδιά μεταξύ τους παίζουν ''ξύλο''ως παιχνίδι, δεν συμφωνώ και δεν εγκρίνω όταν το κάνει και ο γιος μου όμως συμβαίνει, προφανώς δεν λέω για περιπτώσεις που το ένα βασανίζει το άλλο .

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Έσπερος said:

Ενταξει, τίποτα ιδιαίτερο. Μίλησα λίγο παραπάνω με τη δασκάλα, μου είπε βέβαια η γυναίκα ότι τόσες μέρες προσπαθούν απλώς να τα βάλουν σε σειρά κ δεν έχουν κάνει κάτι συγκλονιστικό. δεν έχει θέμα προσαρμογής, κάποιες φορές απλώς δείχνει να είναι στον κόσμο του. της είπα ότι είχε συνηθίσει στο σπίτι με ήσυχες δραστηριοτγτες κ γενικα παίζει μόνος του συγκεντρωμένος. τον είδα κ το πρωί άνετο, κρέμασε την τσάντα στη σωστή κρεμάστρα κ πήγε αμέσως μέσα. καθυστερούμε λίγο γιατί θέλει να κάνει κάποιους γύρους στην αυλή αλλά δεν αντιδρά. η δασκάλα μου είπε ότι τα στέλνουν όλα στην τουαλέτα πριν το φαγητό κ μετά το διάλειμμα ή κάπως έτσι για πλύσιμο χεριών. άρα ενδέχεται να την έχει χρησιμοποιήσει. τόση ώρα πάντως δεν έχει ζητήσει τσίσα άρα κάπως θα έκανε. τι να πω αν με δουλευει έτσι το τέρας! είναι κ απλα τα ρούχα, μπλούζα κ σορτς κ δν καταλαβαίνω να είναι φορεμένα λάθος. 

 

 

πάντως νιώθω ότι κατά βάθος είμαι πολύ ελεγκτική. σκάω που δεν έχω εικόνα τι κάνει, πώς πλένει τα χέρια του, σε τι καταστααη είναι τα φρουτα του κλπ. Όταν το εχεις τόσα χρόνια στο σπίτι με νταντά με αυστηρές οδηγίες, δεν δέχεσαι εύκολα ότι δεν ελέγχεις ακριβώς τι γίνεται. αν πχ ηυαν με γιαγιά που σίγουρα θα έκανε κ τα δικά τξς, μπορεί να το είχα πάρει απόφαση κ νωρίτερα. 

Πω πω, με όσα έγραφες τόσες μέρες, είχα και εγώ πιστέψει ότι το παιδί θα αντιμετωπίσει αμέσως πρόβλημα με τουαλέτα, ντύσιμο, φαγητό κτλ (ούτε τον γιό μου δεν είχα τόση έννοια) και τώρα νοιώθω πραγματικά προδομένη και δεν μπορώ να πιστέψω πως δεν αντιμετώπισε πουθενά πρόβλημα και προσαρμόζεται άψογα. Και σκέφτομαι όλες εμάς που περάσαμε Γολγοθά μέχρι να προσαρμοστούν και απλά γράφαμε τι ωραία που θα πάνε σχολείο τα παιδάκια μας!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ενταξει, τίποτα ιδιαίτερο. Μίλησα λίγο παραπάνω με τη δασκάλα, μου είπε βέβαια η γυναίκα ότι τόσες μέρες προσπαθούν απλώς να τα βάλουν σε σειρά κ δεν έχουν κάνει κάτι συγκλονιστικό. δεν έχει θέμα προσαρμογής, κάποιες φορές απλώς δείχνει να είναι στον κόσμο του. της είπα ότι είχε συνηθίσει στο σπίτι με ήσυχες δραστηριοτγτες κ γενικα παίζει μόνος του συγκεντρωμένος. τον είδα κ το πρωί άνετο, κρέμασε την τσάντα στη σωστή κρεμάστρα κ πήγε αμέσως μέσα. καθυστερούμε λίγο γιατί θέλει να κάνει κάποιους γύρους στην αυλή αλλά δεν αντιδρά. η δασκάλα μου είπε ότι τα στέλνουν όλα στην τουαλέτα πριν το φαγητό κ μετά το διάλειμμα ή κάπως έτσι για πλύσιμο χεριών. άρα ενδέχεται να την έχει χρησιμοποιήσει. τόση ώρα πάντως δεν έχει ζητήσει τσίσα άρα κάπως θα έκανε. τι να πω αν με δουλευει έτσι το τέρας! είναι κ απλα τα ρούχα, μπλούζα κ σορτς κ δν καταλαβαίνω να είναι φορεμένα λάθος. 

 

 

πάντως νιώθω ότι κατά βάθος είμαι πολύ ελεγκτική. σκάω που δεν έχω εικόνα τι κάνει, πώς πλένει τα χέρια του, σε τι καταστααη είναι τα φρουτα του κλπ. Όταν το εχεις τόσα χρόνια στο σπίτι με νταντά με αυστηρές οδηγίες, δεν δέχεσαι εύκολα ότι δεν ελέγχεις ακριβώς τι γίνεται. αν πχ ηυαν με γιαγιά που σίγουρα θα έκανε κ τα δικά τξς, μπορεί να το είχα πάρει απόφαση κ νωρίτερα. 

'Τίποτα συγκλονιστικονκνεινσι στον κόσμο του"Αν αυτά είναι λόγια της νηπιαγωγούς κ όχι δικά σου ήρθε η ώρα να ανησυχήσει πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...