Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, anemoni1989 είπε:

Α ρε Νάνσυ!!! Πάντα έγραφες τόσο ωραία και συνειδητοποιημένα!!! Γέννας τον άλλο μήνα δηλαδή??? Τι καλά!!!! :)

με το καλό κορίτσι μου!!!! Σας αξίζει κάθε ευτυχία!!! :)

ναι κοριτσι μου! σε ευχαριστω πολυ!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Εγώ αρχικά ένιωσα ασφάλεια από τον τρόπο που αντιμετώπισε η πολιτεία την πανδημία, (βέβαια δεν δουλεύω στον τομέα της υγεία για να γνωρίζω τι γίνεται), όμως μετά τα τελευταία γεγονότα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως στραβώνει πολύ το πράγμα, την μία οι μάσκες, την άλλη τα σχολεία..δεν ξέρω ειλικρινά τι συμβαίνει.

Βέβαια έχω πάντα στο μυαλό μου πως όλα τα αυτά είναι πρωτόγνωρα για όλους, για την επιστημονική κοινότητα, για εμάς τον λαό, για την πολιτεία, για όλους. Φυσικά και υπήρχαν πρωτόκολλα που ακολούθησαν για περιπτώσεις όπως αυτή που ζούμε όμως στην πράξη όλα είναι πολύ πιο δύσκολα. Ενδεχομένως να αλλάζουν έτσι αυτά που μας ζητούν να ακολουθήσουμε γιατί πηγαίνουν όπως τους πηγαίνει η εξέλιξη του ιού (είναι νέος ιός δεν γνωρίζουν πολλά για αυτόν).

Εγώ προσέχω όπως και στην αρχή, προσέχω παρόλο που ξέρω πως κάποια στιγμή μοιραία θα κολλήσω , όμως θα ήθελα ιδανικά να το περάσω όσο πιο αργά γίνεται προκειμένου είτε να έχει βρεθεί ένα φάρμακο, είτε τέλος πάντων να έχουν μελετήσει περισσότερο αυτόν τον ιό.

Δεν ξέρω, ίσως αυτά που λέω να είναι και αστεία, δεν είμαι γιατρός , όμως λίγο πολύ έτσι βλέπω τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως βλέπω ότι όλες οι χώρες υιοθετούν παρόμοια μέτρα σε παρόμοιους χρόνους. Προφανώς οι επιστημονικές ομάδες αποφασίζουν προς αυτήν την κατεύθυνση σε συνάρτηση βέβαια κ με την οικονομία. Όλοι όμως περιμένουν να δουν πως θα περπατησουν τα μέτρα. Δεν υπάρχουν εγγυήσεις απ ο. Τι κατάλαβα. 

Link to comment
Share on other sites

Είδα ότι γραφατε για τις βαπτίσεις το καλοκαίρι... Εγώ @marakiz συμφωνώ μαζί σου να την κάνεις τωρα την βάπτιση. Κ εγώ θα βαπτισω τον μπέμπη το καλοκαίρι, το είχαμε για την Άνοιξη αλλά αναβλήθηκε, θα προσπαθήσω βέβαια να το κάνω σε ανοιχτό χώρο αλλά κ να μην γίνει κ πρέπει να φοράμε όλοι μάσκες κ το έγινε??? Το παιδί αύριο μεθαύριο όταν θα βλέπει το βίντεο θα του φαίνεται αστείο!!! Άσε που αν πάει του χρόνου το καλοκαίρι η βάπτιση δεν είναι ότι καλύτερο... Θα ακουστεί λίγο μακάβριο αλλά αν υπάρξει κ δεύτερο κύμα του ιού το χειμώνα (που θα υπάρξει) ποιος ξέρει πως θα είμαστε... Κ μιλάω περισσότερο για τους παππούδες! Ας χαρούμε το γεγονός της βάπτισης όπως κ αν γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 said:

Είδα ότι γραφατε για τις βαπτίσεις το καλοκαίρι... Εγώ @marakiz συμφωνώ μαζί σου να την κάνεις τωρα την βάπτιση. Κ εγώ θα βαπτισω τον μπέμπη το καλοκαίρι, το είχαμε για την Άνοιξη αλλά αναβλήθηκε, θα προσπαθήσω βέβαια να το κάνω σε ανοιχτό χώρο αλλά κ να μην γίνει κ πρέπει να φοράμε όλοι μάσκες κ το έγινε??? Το παιδί αύριο μεθαύριο όταν θα βλέπει το βίντεο θα του φαίνεται αστείο!!! Άσε που αν πάει του χρόνου το καλοκαίρι η βάπτιση δεν είναι ότι καλύτερο... Θα ακουστεί λίγο μακάβριο αλλά αν υπάρξει κ δεύτερο κύμα του ιού το χειμώνα (που θα υπάρξει) ποιος ξέρει πως θα είμαστε... Κ μιλάω περισσότερο για τους παππούδες! Ας χαρούμε το γεγονός της βάπτισης όπως κ αν γίνεται!

Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά, οπότε ας αποφασίσει εκείνη τι προτιμάει. Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο του χρόνου το καλοκαίρι.  να είμαστε στην ίδια φάση. Αλλά και έτσι να είναι, θα φανεί από το χειμώνα , οπότε θα μπορεί να έχει φροντίσει να κλείσει έναν όμορφο εξωτερικό χώρο και έτσι η βάπτιση να είναι και πολύ πιο όμορφη και πιο ασφαλής για τον κόσμο, Αν ήθελα οπωσδήποτε να βαπτίσω τώρα, θα το έκανα μόνο εμείς, οι νονοί και οι παππούδες. Σίγουρα δεν θα πλήρωνα φωτο και βίντεο για κάτι τέτοιο! Φώτο μόνο το μωρό με το κινητό και τέλος. Τώρα , πόσο αστείο θα φαίνεται στο παιδί το ότι βαπτίστηκε σε συνθήκες" πολέμου", διατηρώ τις αμφιβολίες μου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, mama16 είπε:

Είδα ότι γραφατε για τις βαπτίσεις το καλοκαίρι... Εγώ @marakiz συμφωνώ μαζί σου να την κάνεις τωρα την βάπτιση. Κ εγώ θα βαπτισω τον μπέμπη το καλοκαίρι, το είχαμε για την Άνοιξη αλλά αναβλήθηκε, θα προσπαθήσω βέβαια να το κάνω σε ανοιχτό χώρο αλλά κ να μην γίνει κ πρέπει να φοράμε όλοι μάσκες κ το έγινε??? Το παιδί αύριο μεθαύριο όταν θα βλέπει το βίντεο θα του φαίνεται αστείο!!! Άσε που αν πάει του χρόνου το καλοκαίρι η βάπτιση δεν είναι ότι καλύτερο... Θα ακουστεί λίγο μακάβριο αλλά αν υπάρξει κ δεύτερο κύμα του ιού το χειμώνα (που θα υπάρξει) ποιος ξέρει πως θα είμαστε... Κ μιλάω περισσότερο για τους παππούδες! Ας χαρούμε το γεγονός της βάπτισης όπως κ αν γίνεται!

Μακάβριο βρε συ οντως φτου φτου φτου μακρυά μας! 

 

Κοίτα μπορεί να γελάει μπορεί όμως και να σου πει νταξξξξ ρε μάνα δεν μπορούσατε να το αναβάλετε,  χαχα ποτε δεν ξέρεις!  

 

Τι να πω,  ο καθένας έχει τα όρια του ίσως. Δηλαδη πιστεύω πως είμαι πολύ ψυχραιμη μέχρι τώρα και δεκτικη σε σχέση με τη βάφτιση.  Οκ να μην εχουμε κόσμο,  να αποφύγουμε το στολισμο,  να μην προλάβουμε τις μπομπονιερες που ήθελα να, να, να. 

Αν δεν είχα δώσει προκαταβολες ίσως όντως να πήγαινα να έκανα να κάναμε το μυστήριο και τέλος. 

Αλλά να δώσω τόσα χρήματα για τις αναμνήσεις μας και αυτές να είναι φορεμενες με μασκα, δεν, μου το χαλάει.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Ο καθένας το βλέπει διαφορετικά, οπότε ας αποφασίσει εκείνη τι προτιμάει. Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο του χρόνου το καλοκαίρι.  να είμαστε στην ίδια φάση. Αλλά και έτσι να είναι, θα φανεί από το χειμώνα , οπότε θα μπορεί να έχει φροντίσει να κλείσει έναν όμορφο εξωτερικό χώρο και έτσι η βάπτιση να είναι και πολύ πιο όμορφη και πιο ασφαλής για τον κόσμο, Αν ήθελα οπωσδήποτε να βαπτίσω τώρα, θα το έκανα μόνο εμείς, οι νονοί και οι παππούδες. Σίγουρα δεν θα πλήρωνα φωτο και βίντεο για κάτι τέτοιο! Φώτο μόνο το μωρό με το κινητό και τέλος. Τώρα , πόσο αστείο θα φαίνεται στο παιδί το ότι βαπτίστηκε σε συνθήκες" πολέμου", διατηρώ τις αμφιβολίες μου..

Εντάξει δεν λέω ότι θα του φαίνεται αστείο αυτό που ζούμε μόνο οι μάσκες θα είναι αστείες.... Ίσως κ όχι όμως, εγώ θα το έβλεπα αστείο (αυτό το συγκεκριμένο, μην παρεξηγηθω)

Just now, marakiz είπε:

Μακάβριο βρε συ οντως φτου φτου φτου μακρυά μας! 

 

Κοίτα μπορεί να γελάει μπορεί όμως και να σου πει νταξξξξ ρε μάνα δεν μπορούσατε να το αναβάλετε,  χαχα ποτε δεν ξέρεις!  

 

Τι να πω,  ο καθένας έχει τα όρια του ίσως. Δηλαδη πιστεύω πως είμαι πολύ ψυχραιμη μέχρι τώρα και δεκτικη σε σχέση με τη βάφτιση.  Οκ να μην εχουμε κόσμο,  να αποφύγουμε το στολισμο,  να μην προλάβουμε τις μπομπονιερες που ήθελα να, να, να. 

Αν δεν είχα δώσει προκαταβολες ίσως όντως να πήγαινα να έκανα να κάναμε το μυστήριο και τέλος. 

Αλλά να δώσω τόσα χρήματα για τις αναμνήσεις μας και αυτές να είναι φορεμενες με μασκα, δεν, μου το χαλάει.

Αααααχ για αυτό είπα μακάβριο, εννοείται μακριά μας κ μακριά από όλο τον κόσμο αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου το έχω... Εντάξει εμένα ήδη το παιδί μου θα είναι 14 μηνών όταν βαπτιστεί οπότε δεν θα ήθελα να ξεπεράσει τα 2 αλλά αν ήταν μικρότερο κ είχα την εναλλακτική δεν ξέρω τι θα έκανα..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, marakiz είπε:

Το μωρό φοβάμαι ότι θα τρομάξει λόγω ότι δεν έχει πολύ οικειοτητα γενικά με κοσμο κι ειδικά με το νονο του κι αυτο λόγω κορονοιου κι αυτό είναι που με απασχολεί περισσοτερο.  

Το έχω σκεφτεί για του χρόνου, όμως πιστεύω πως είναι χειροτερο βιωμα για ένα πλάσμα 1,5 χρονών παρά για ενα μωρό 7 μηνών, αυτό είναι κυρίως το σκεπτικό.   Βέβαια, δεν είχα στο μυαλό μου ότι θα πρέπει να φοράμε και μάσκες οπότε έχει επανέλθει η ιδέα για του χρόνου ή/και νωρίτερα αν ηρεμησουν τα πράγματα.  Τι να πω, θα δω!  Όλα στον αέρα είναι! 

 

Θα εκθέσεις τόσο μικρό μωρό σε τόσο κόσμο ; Εννοώ δεδομένης της κατάστασης ; Η θα κάνετε βάφτιση μόνο με το νονό και χωρίς κανέναν άλλον ; όσο και αν λέμε ότι τα μικρά παιδιά είναι σχετικά ασφαλή, αυτό και αν είναι τεράστιο ρίσκο χωρίς λόγο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα εκθέσεις τόσο μικρό μωρό σε τόσο κόσμο ; Εννοώ δεδομένης της κατάστασης ; Η θα κάνετε βάφτιση μόνο με το νονό και χωρίς κανέναν άλλον 

Οργανικα, το μωρό θα είναι το πιο ανθεκτικό από όσους μαζευτουν.. μεγαλύτερο κίνδυνο θα διατρέχουν οι μεγαλύτερης ηλικίας καλεσμένοι, παρά ο μπέμπης!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, kotsifikos είπε:

Εγώ αρχικά ένιωσα ασφάλεια από τον τρόπο που αντιμετώπισε η πολιτεία την πανδημία, (βέβαια δεν δουλεύω στον τομέα της υγεία για να γνωρίζω τι γίνεται), όμως μετά τα τελευταία γεγονότα έχω αρχίσει να σκέφτομαι πως στραβώνει πολύ το πράγμα, την μία οι μάσκες, την άλλη τα σχολεία..δεν ξέρω ειλικρινά τι συμβαίνει.

Βέβαια έχω πάντα στο μυαλό μου πως όλα τα αυτά είναι πρωτόγνωρα για όλους, για την επιστημονική κοινότητα, για εμάς τον λαό, για την πολιτεία, για όλους. Φυσικά και υπήρχαν πρωτόκολλα που ακολούθησαν για περιπτώσεις όπως αυτή που ζούμε όμως στην πράξη όλα είναι πολύ πιο δύσκολα. Ενδεχομένως να αλλάζουν έτσι αυτά που μας ζητούν να ακολουθήσουμε γιατί πηγαίνουν όπως τους πηγαίνει η εξέλιξη του ιού (είναι νέος ιός δεν γνωρίζουν πολλά για αυτόν).

Εγώ προσέχω όπως και στην αρχή, προσέχω παρόλο που ξέρω πως κάποια στιγμή μοιραία θα κολλήσω , όμως θα ήθελα ιδανικά να το περάσω όσο πιο αργά γίνεται προκειμένου είτε να έχει βρεθεί ένα φάρμακο, είτε τέλος πάντων να έχουν μελετήσει περισσότερο αυτόν τον ιό.

Δεν ξέρω, ίσως αυτά που λέω να είναι και αστεία, δεν είμαι γιατρός , όμως λίγο πολύ έτσι βλέπω τα πράγματα.

 

Εγώ δεν το καταλαβαίνω καθόλου το "μοιραία θα κολλήσω". Κάποια στιγμή θα βγει εμβόλιο. Αν μέχρι τότε, για ένα, ή και δύο χρόνια, κρατήσουμε όσο μπορούμε κάποια μέτρα, οι περισσότεροι από εμάς, δε θα κολλήσουν. Σίγουρα κάποιοι θα αρρωστήσουμε, αλλά όχι όλοι και ούτε καν το 10-20% λογικά. Βέβαια, (και δεν αναφέρομαι σε εσένα) πολλά από όσα διαβάω παρά πάνω μου φαίνονται ελαφρώς παλαβά, τύπου όλοι θα πεθάνουμε, άρα ας βγούμε έξω, ας πάμε διακοπές, ας κάνουμε εκδηλώσεις, και ελπίζω να αναθεωρήσουμε και να αντιληφθούμε όντως ότι το νέο "κανονικό" για το 2020 και 21 ουδεμία σχέση θα έχει με το πριν, αλλά ίσως είναι και νωρίς ακόμη, και είμαστε και κυκλοθυμικός λαός. Πάντως κακά τα ψέματα, αυτά που διαβάζω, ούτε οι Σουηδοί που το παίζουν υπεράνω καραντίνας δεν τα κάνουν στην πλειοψηφία τους (ταξίδια, συγκεντρώσεις, διακοπές κλπ) και ίσως ήταν και κακό για αυτό το λόγο ότι μπήκαμε σε τόσο αυστηρή καραντίνα στην αρχή, ότι χάσαμε εντελώς το μέτρο, και δεν μας είναι σαφές πώς να προσαρμοστούμε για μεγάλο διάστημα  

Link to comment
Share on other sites

@CMES εγώ με αυτό το πνεύμα πορεύομαι ως προς το θέμα αυτό και για τον λόγο αυτό μου αρέσει αυτό που δημοσίευσες. Στο μόνο που θα διαφωνήσω -εν μέρει- είναι αυτό:

Just now, CMES είπε:

ο πληθυσμός έχει εκπαιδευτεί στην τήρηση των μέτρων ατομικής προστασίας.

Θεωρώ πως εδώ υπάρχει κενό. Το βλέπουμε παντού γύρω μας. Κενό που ο κάθε αφελής ή/και κακόβουλος μπορεί να πατήσει και να δημιουργήσει εντυπώσεις. Σε αυτό πιστεύω χρειαζόταν να ρίξουν πολύ μεγάλο βάρος εξ'αρχής (το οποίο δεν έγινε, λάθος της Πολιτείας) για να μην δημιουργούνται στον κόσμο αμφιβολίες, υπόνοιες, δυστοπικά σενάρια, κλπ.

 

Βέβαια από την άλλη θέλω να πω, και συγγνώμη, αλλά η γενιά μας μπορεί με μεγάλη άνεση να μπει στο διαδίκτυο και να ενημερωθεί για την showbiz, τι γράφουν οι κίτρινες φυλλάδες, τι αναφέρθηκε σε ομάδες στο facebook. Αλλά δεν έχει την διάθεση να μπει καν στην διαδικασία να ενημερωθεί από έγκυρες, επιστημονικές πηγές, να διασταυρώσει, να μελετήσει (κόντρα στις προσωπικές πεποιθήσεις-αυτό είναι η αντικειμενικότητα στην έρευνα objective & unbiased research) και μετά να δημιουργήσει άποψη. Περιμένουμε "έτοιμη τροφή" και έχουμε γνώμη για όλα ακόμη κι αν δεν κατέχουμε ένα θέμα-δεν αφορά στο επιστημονικό μας πεδίο. Και για εμένα το λέω αυτό που έχω μια τάση να το παίζω ξερόλας.

Εύχομαι να αλλάξει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Οργανικα, το μωρό θα είναι το πιο ανθεκτικό από όσους μαζευτουν.. μεγαλύτερο κίνδυνο θα διατρέχουν οι μεγαλύτερης ηλικίας καλεσμένοι, παρά ο μπέμπης!!

 

Ο κίνδυνος για τον μπέμπη είναι μικρότερος από όσο για την γιαγιά του, αλλά όχι μηδέν. Και αν ο κίνδυνος του θανάτου (ανατριχιάζω και που το λέω) είναι σχεδόν μηδέν, ο κίνδυνος μίας βαρειάς νόσου όχι. Επειδή εργάζομαι σε πολυεθνική και έχω πολλούς εκ του μακρόθεν συναδέλφους που κόλλησαν, ναι μεν τα παιδιά τους το πέρασαν πιο ήπια, αλλά το ήπια ήταν 1-2 εβδομάδες με 38-39 πυρετό, όχι μία ελαφρά αδιαθεσία, όπως πολύς κόσμος φαντάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Θα εκθέσεις τόσο μικρό μωρό σε τόσο κόσμο ; Εννοώ δεδομένης της κατάστασης ; Η θα κάνετε βάφτιση μόνο με το νονό και χωρίς κανέναν άλλον ; όσο και αν λέμε ότι τα μικρά παιδιά είναι σχετικά ασφαλή, αυτό και αν είναι τεράστιο ρίσκο χωρίς λόγο 

Α μωρέ Αργκ να γράψεις κι εσύ την χοντράδα σου χωρίς να τα έχεις διαβάσει όλα,   έτσι για να τη γραψεις ενώ  έχω γράψει επανειλλημενως πως δεν θα κάνουμε ανοιχτή βάφτιση,  θα είμαστε μόνο οι γονείς και τα αδέρφια μας και ίσως οι κουμπαροι μας αναλόγως πως θα είναι τα πράγματα τοτε.  Τα μωρά κινδυνευουν σε αυτήν την ηλικία πολυ περισσοτερο από αλλες ασθενειες πάρα από τον κορονοιο. Οι γονείς μας κινδυνεύουν περισσοτερο από το μωρό. Έτσι κι αλλιώς αν τα πράγματα πάνε καλά σαφως και θα τους δούμε έτσι κι αλλιώς τηρώντας όλα τα μέτρα ασφαλείας. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Just now, marakiz είπε:

Α μωρέ Αργκ να γράψεις κι εσύ την χοντράδα σου χωρίς να τα έχεις διαβάσει όλα,   έτσι για να τη γραψεις ενώ  έχω γράψει επανειλλημενως πως δεν θα κάνουμε ανοιχτή βάφτιση,  θα είμαστε μόνο οι γονείς και τα αδέρφια μας και ίσως οι κουμπαροι μας αναλόγως πως θα είναι τα πράγματα τοτε.  Τα μωρά κινδυνευουν σε αυτήν την ηλικία πολυ περισσοτερο από αλλες ασθενειες πάρα από τον κορονοιο. Οι γονείς μας κινδυνεύουν περισσοτερο από το μωρό. Έτσι κι αλλιώς αν τα πράγματα πάνε καλά σαφως και θα τους δούμε έτσι κι αλλιώς τηρώντας όλα τα μέτρα ασφαλείας. 

Συγγνώμη, αυτό δε σε ρώτησα;;; Αν μιλάμε για ανοιχτή βάφτιση ή μόνο το νονό; Αν το θεωρείς εξωφρενικό να θεωρώ ότι θα καλέσεις 100 άτομα, καλά μεν κάνεις, αλλά δεν το θεωρούν όλοι, πίστεψέ με...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Συγγνώμη, αυτό δε σε ρώτησα;;; Αν μιλάμε για ανοιχτή βάφτιση ή μόνο το νονό; Αν το θεωρείς εξωφρενικό να θεωρώ ότι θα καλέσεις 100 άτομα, καλά μεν κάνεις, αλλά δεν το θεωρούν όλοι, πίστεψέ με...

Όχι,  απλά διαβάζεις επιλεκτικά. Για να σου απαντήσω όμως τώρα που διαβάζεις δεν θα κάνω ανοιχτή βαφτιση γιατί το θευρώ ανευθυνο τόσο για τα μέλη της οικογένειας μου όσο και για τους καλεσμένους μου.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρουμε με τι προϋποθεσεις θα ανοίξουν οι εκκλησίες κ αν θα ισχυουν τα οσα ισχυουν για τους αλλους εςωτερικούς χωρους. γιατι κατι μου λεει οτι εκει θα υπαρχουν αλλοι κανονες. Εξαλλου ειναι προφανες οτι οι εκκλησιες κ τα σχολεια ειναι χωροι στους οποίους δεν κολλάς κορονοϊο! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Ο κίνδυνος για τον μπέμπη είναι μικρότερος από όσο για την γιαγιά του, αλλά όχι μηδέν. Και αν ο κίνδυνος του θανάτου (ανατριχιάζω και που το λέω) είναι σχεδόν μηδέν, ο κίνδυνος μίας βαρειάς νόσου όχι. Επειδή εργάζομαι σε πολυεθνική και έχω πολλούς εκ του μακρόθεν συναδέλφους που κόλλησαν, ναι μεν τα παιδιά τους το πέρασαν πιο ήπια, αλλά το ήπια ήταν 1-2 εβδομάδες με 38-39 πυρετό, όχι μία ελαφρά αδιαθεσία, όπως πολύς κόσμος φαντάζεται. 

Με αυτή τη λογική, τα παιδιά θα πρέπει να τα αποκλείουμε από οποιαδήποτε κοινωνική συναναστροφή, αφού ο κίνδυνος από άλλες αρρώστιες είναι μεγαλύτερος από ότι από τον covid 19. Παρεπιπτόντως, το 2 εβδομάδες με 39 πυρετο δεν είναι ήπια. Θα είχαν μπει νοσοκομείο και θα τα ψαχναν πιθανότατα για κακοήθεια και όχι για Κορωνοιο. Ή κάτι δεν σου είπαν σωστά ή δεν κατάλαβες εσύ ή τα φουσκώνεις. 

Link to comment
Share on other sites

@marakiz άλλο η συνεύρεση ανθρώπων πχ στην Κυριακάτικη λειτουργία και άλλο όταν μιλάμε για μυστήριο σε κλειστό οικογενειακό κύκλο. Δεν υπάρχει περίπτωση να επιβάλλονται μέτρα όπως η υποχρεωτική χρήση μασκών (εκτός αν κάποιος θέλει/πρέπει να φορά μάσκα). Θα μπορούσατε όλοι εσείς να μένετε στο ίδιο σπίτι. Είσαστε μία οικογένεια. Άλλο τώρα αν οι συγγενείς β'βαθμού θα κρατούν μια λογική απόσταση από το μωρό και την στενή οικογένεια. Δεν εννοώ να έχετε μέτρο και να μετράτε την απόσταση μεταξύ σας, αλλά πχ τα σφιχταγκαλιάσματα-χειραψίες να αποφεύγονται. Άν κάποιος έχει βήχα να μην παραστεί. Τα αυτονόητα δηλαδή. Που κατ'εμέ όλες οι βαφτίσεις έτσι θα έπρεπε να είναι (ως προς την προστασία του μωρού και της οικογένειας εννοώ).

Ταπεινή μου άποψη άδικα προβληματίζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Καλησπερα! Γραψατε πολλα και δεν προλαβα να τα διαβασω! Σας παραθετω μια αναρτηση ενος συναδελφου που δουλευει στην πρωτη γραμμη (εγκυρη ενημερωση) οου τη βρηκα πολυ κατανοητη και συνοπτικη. 

"30-04-20: Ο δεκάλογος της πανδημίας

 

Τα πιο εύκολα πράγματα στη ζωή είναι ο «αφορισμός», η «άρνηση», η «συνωμοσιολογία», η «αχαριστία». Τα πιο δύσκολα ο «ρεαλισμός» και η  «διάρκεια» στη σωστή συμπεριφορά. Ποιες είναι οι απαντήσεις στα ερωτήματα που όλοι ψάχνουν τις τελευταίες ημέρες όπου το κύμα αμφισβήτησης διογκώνεται επικίνδυνα;

1. Ξέρουμε καλά τον ιό SARS-Cov-2 που προκαλεί τη νόσο COVID-19;
Εάν τον ξέραμε καλά δε θα ονομαζότανε «19». Ο ιός ταυτοποιήθηκε τον Δεκέμβριο του 2019, κανείς ειδικός δεν ισχυρίστηκε ότι τον γνωρίζουμε καλά. Καθημερινά μαθαίνουμε όλο και περισσότερα για την παθοφυσιολογία που τον ακολουθεί, τόσα πολλά, που γνώσεις του περασμένου μηνός μοιάζουν παρωχημένες. Η επιστημονική κοινότητα συνεργάζεται για πρώτη φορά σε παγκόσμιο επίπεδο πολύ στενά και καθημερινά προκύπτουν νέα δεδομένα. Έτσι είναι η ιατρική, έτσι είναι η επιστήμη.
2. Έχουμε προς το παρόν αποτελεσματικές θεραπείες;
Όχι, αλλά μόλις σημερινά επιστημονικά δεδομένα υποδεικνύουν ότι 2 τουλάχιστον ξεχωριστές θεραπείες μοιάζουν πολλά υποσχόμενες.
3. Θα υπάρξει αποτελεσματικό εμβόλιο;
Είναι πολύ πιθανό, αλλά όχι πριν το νέο έτος.
4. Γιατί ήταν απαραίτητη η «καραντίνα»;
Χωρίς φάρμακα και εμβόλια ήταν επιβεβλημένο να παρθούν μέτρα απομόνωσης του πληθυσμού για να περιοριστεί η διάδοση του ιού και να μην καταρρεύσουν τα υγειονομικά συστήματα από την ταχύτητα και τη σφοδρότητα της εξάπλωσης.
5. Τι θα συνέβαινε χωρίς «καραντίνα»;
Tη στιγμή που γράφεται αυτό το κείμενο έχουμε 228,451 θανάτους παγκοσμίως. Χωρίς καραντίνα αυτό το νούμερο θα ήταν «από Χ 10» έως «Χ 100». Κάντε τους υπολογισμούς… Ακόμα και στη χώρα μας, το τίμημα των 140 έως τώρα θυμάτων, θα πρέπει να πολλαπλασιαστεί με τους παραπάνω συντελεστές για να κατανοήσουμε τι θα συνέβαινε.
6. Στην Ελλάδα δεχτήκαμε πράγματι πίεση ή λέμε ανακρίβειες τόσο καιρό;
Παρά τα άμεσα μέτρα και την υποδειγματική τήρησή τους, τα νοσοκομεία αναφοράς γέμισαν σε 1 εβδομάδα και η ανεύρεση κλίνης ΜΕΘ ήταν δυσχερής στις αρχές Απριλίου.
7. Τι συνέβη σε χώρες που ο ιός ξέφυγε λόγω καθυστέρησης λήψης μέτρων;
Mία επίσκεψη σε διαδικτυακούς τόπους με επίσημα στοιχεία πχ από Βέλγιο, Ολλανδία, Ελβετία, Σουηδία θα είναι πολύ πειστική.
8. Γιατί επιχειρείται προοδευτική άρση των μέτρων;
Γιατί ο αριθμός νέων κρουσμάτων έχει περιοριστεί σε διαχειρίσιμο επίπεδο αλλά και γιατί ο πληθυσμός έχει εκπαιδευτεί στην τήρηση των μέτρων ατομικής προστασίας.
9. Γνωρίζουμε τι ακριβώς θα συμβεί με την άρση των μέτρων και εάν θα υπάρξει δεύτερο κύμα και πότε;
Δεν γνωρίζουμε, αλλά αισιοδοξούμε ότι με στάση ευθύνης από όλους μας θα πάμε καλά. Θα υπάρξει δεύτερο κύμα, το πιθανότερο στα μέσα του Οκτωβρίου.
10. Γιατί να ακούσουμε και πάλι τους ειδικούς;
Γιατί μας οδήγησαν με ασφάλεια έως εδώ, πληρώνοντας σχετικά μικρό τίμημα. Το έκαναν δε, ρισκάροντας με ελλιπή μέτρα ατομικής προστασίας και με ελλείψεις σε προσωπικό.
Συνεχίζουμε κλείνοντας τα αυτιά στην αδιέξοδη αμφισβήτηση. Συνεχίζουμε με αισιοδοξία και πίστη."

Πολύ χρήσιμο, και κυρίως όπως λες από έναν άνθρωπο που είναι στην ''πρώτη γραμμή''.

 

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Εγώ δεν το καταλαβαίνω καθόλου το "μοιραία θα κολλήσω". Κάποια στιγμή θα βγει εμβόλιο. Αν μέχρι τότε, για ένα, ή και δύο χρόνια, κρατήσουμε όσο μπορούμε κάποια μέτρα, οι περισσότεροι από εμάς, δε θα κολλήσουν. Σίγουρα κάποιοι θα αρρωστήσουμε, αλλά όχι όλοι και ούτε καν το 10-20% λογικά. Βέβαια, (και δεν αναφέρομαι σε εσένα) πολλά από όσα διαβάω παρά πάνω μου φαίνονται ελαφρώς παλαβά, τύπου όλοι θα πεθάνουμε, άρα ας βγούμε έξω, ας πάμε διακοπές, ας κάνουμε εκδηλώσεις, και ελπίζω να αναθεωρήσουμε και να αντιληφθούμε όντως ότι το νέο "κανονικό" για το 2020 και 21 ουδεμία σχέση θα έχει με το πριν, αλλά ίσως είναι και νωρίς ακόμη, και είμαστε και κυκλοθυμικός λαός. Πάντως κακά τα ψέματα, αυτά που διαβάζω, ούτε οι Σουηδοί που το παίζουν υπεράνω καραντίνας δεν τα κάνουν στην πλειοψηφία τους (ταξίδια, συγκεντρώσεις, διακοπές κλπ) και ίσως ήταν και κακό για αυτό το λόγο ότι μπήκαμε σε τόσο αυστηρή καραντίνα στην αρχή, ότι χάσαμε εντελώς το μέτρο, και δεν μας είναι σαφές πώς να προσαρμοστούμε για μεγάλο διάστημα  

Και εγώ την ίδια άποψη με εσένα έχω, όμως αρκετός κόσμος όταν λέω ''προφυλάσσομαι για να μην κολλήσω'' με αντιμετωπίζει λες και έχω κατέβει από τον Άρη. 

Το θέμα ο περισσότερος κόσμος να μπορέσει να τηρίσει τα μέτρα έτσι ώστε να κρατηθούν τα νέα κρούσματα σε χαμηλά επίπεδα, φοβάμαι όμως πως λίγο πολύ, σύνολο της κοινωνίας έχει υποτιμήσει τον ιό, δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από γνωστό μου που θα κάνει τέλη Μαίου τη βάπτιση ο ίδιος ο παπάς τους είπε να είναι μόνο γονείς κ αδέρφια, οπότε πιστεύω λίγο πολύ όλοι έτσι θα κάνουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Με αυτή τη λογική, τα παιδιά θα πρέπει να τα αποκλείουμε από οποιαδήποτε κοινωνική συναναστροφή, αφού ο κίνδυνος από άλλες αρρώστιες είναι μεγαλύτερος από ότι από τον covid 19. Παρεπιπτόντως, το 2 εβδομάδες με 39 πυρετο δεν είναι ήπια. Θα είχαν μπει νοσοκομείο και θα τα ψαχναν πιθανότατα για κακοήθεια και όχι για Κορωνοιο. Ή κάτι δεν σου είπαν σωστά ή δεν κατάλαβες εσύ ή τα φουσκώνεις. 

 

Η μαμά είχε κορωνοϊό. 5 εβδομάδες στο σπίτι, τις 2 με πυρετό, βήχα και δύσπνοια, μετά από μία εβδομάδα υποτροπή. Είναι το success story της Σουηδίας και είναι από μία έννοια success story, γιατί ζει και έχει αναρρώσει σχεδόν τελείως. Το μωρο (εναμιση έτους) κολλησε από τη μαμά, δεν χρειάστηκε να αναρρωτηθούν τι έχει, και έμεινε στο σπίτι με αντιπυρετικά. Δεν ξέρω τι φαντάζεται ο κόσμος όταν λέμε ότι οι περισσότεροι που αρρωσταίνουν δεν παθαίνουν και κάτι τόσο τρομερό, όσοι όντως νοσήσουν, τα συμπτώματα που έχουν δν είναι συναχάκι και δέκατα. Φαντάζομαι πολλοί είναι ασυμπτωματικοί αλλά όταν αρρωστήσεις, δε μιλάμε για ιωσούλα.

Link to comment
Share on other sites

CMES πολύ ενδιαφέρον αυτό που δημοσίευσες. 

Το δόγμα είναι αμετακίνητο κ μη προσαρμοσμενο στις εκάστοτε συνθήκες. Η επιστήμη όμως υπάρχει για να αναθεωρεί κ να αναθεωρείται αλλά κ να αμφισβητείται. Έτσι πάει κ έτσι προοδεύει. Δεν μας κοροϊδεύουν. Μαθαίνουν κ αναπρισαρμιζουν ανάλογα με τα νέα δεδομένα. 

Κ να πω κ κάτι που διάβασα σήμερα για τη Σουηδία. Έρχεται η γιορτή της άνοιξης γι αυτούς κ σε κάποιο σημείο έστρωσαν κόπιες πουλερικών για να μην μαζευτεί ο κόσμος κ συνοστιστει. Με μια αναζήτηση θα τι βρείτε. Που! Στη Σουηδία.!Επρεπε να μας είχαν αφήσει να πεθάνουμε σαν τις κατσαρίδες? Έλεος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Η μαμά είχε κορωνοϊό. 5 εβδομάδες στο σπίτι, τις 2 με πυρετό, βήχα και δύσπνοια, μετά από μία εβδομάδα υποτροπή. Είναι το success story της Σουηδίας και είναι από μία έννοια success story, γιατί ζει και έχει αναρρώσει σχεδόν τελείως. Το μωρο (εναμιση έτους) κολλησε από τη μαμά, δεν χρειάστηκε να αναρρωτηθούν τι έχει, και έμεινε στο σπίτι με αντιπυρετικά. Δεν ξέρω τι φαντάζεται ο κόσμος όταν λέμε ότι οι περισσότεροι που αρρωσταίνουν δεν παθαίνουν και κάτι τόσο τρομερό, όσοι όντως νοσήσουν, τα συμπτώματα που έχουν δν είναι συναχάκι και δέκατα. Φαντάζομαι πολλοί είναι ασυμπτωματικοί αλλά όταν αρρωστήσεις, δε μιλάμε για ιωσούλα.

Εγώ 3 άτομα που γνωρίζω ότι νόσησαν επιβεβαιωμένα, είχαν μέχρι και 15 μέρες δέκατα (και για αυτό το λόγο μεγάλη καταβολή) και βήχα. Δεν αμφισβητω αυτό που γράφεις, απλά παραθέτω και την άλλη όψη, για να μην έχουμε μόνο τα τραγικά σαν εικόνα. Επίσης, αυτό που συνάδελφοι παραθέτουν και με έρευνες, είναι πως χαρακτηριστικό του συγκεκριμένου ιού είναι ο χαμηλός πυρετός (συνήθως μόνο δέκατα), εκτός από τις περιπτώσεις υποτροπής, που κάνει πνευμονια, επομένως και ο πυρετος είναι υψηλοτερος.

επιπλέον, δεν έχω ακούσει απόψεις να μιλάνε για απλό συναχακι... Σαν μια βαριά γριππη το έχουν χαρακτηρισει, όσοι έχω ακούσει και διαβάσει εγώ τουλάχιστον

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

CMES πολύ ενδιαφέρον αυτό που δημοσίευσες. 

Το δόγμα είναι αμετακίνητο κ μη προσαρμοσμενο στις εκάστοτε συνθήκες. Η επιστήμη όμως υπάρχει για να αναθεωρεί κ να αναθεωρείται αλλά κ να αμφισβητείται. Έτσι πάει κ έτσι προοδεύει. Δεν μας κοροϊδεύουν. Μαθαίνουν κ αναπρισαρμιζουν ανάλογα με τα νέα δεδομένα. 

Κ να πω κ κάτι που διάβασα σήμερα για τη Σουηδία. Έρχεται η γιορτή της άνοιξης γι αυτούς κ σε κάποιο σημείο έστρωσαν κόπιες πουλερικών για να μην μαζευτεί ο κόσμος κ συνοστιστει. Με μια αναζήτηση θα τι βρείτε. Που! Στη Σουηδία.!Επρεπε να μας είχαν αφήσει να πεθάνουμε σαν τις κατσαρίδες? Έλεος. 

Σε πάρκο μεγάλο το έκαναν. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...