Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vicky86 είπε:

Βέβαια δ θα αρθουν όλα με την μια

Πχ από 4/5πιθανον θα καταργηθεί το μνμ, θα ανοίξουν μικρα καταστήματα, αλλα θα εξακολουθούν να μπαίνουν λίγοι μέσα, κ πιθανον με μάσκα 

Η θα επιτρέπονται οι συγκεντρώσεις αλλα οχι άνω των 10ατομων.οι μετακινήσεις σε άλλον νόμο θα επιτρέπονται από λίγο πιο μετα

 

Ναι, το είπα με αφορμή αυτό που είπε η Έσπερος, ότι αν ανοίξουν τα σχολεία, δε νομίζει ότι θα έχει νόημα να αποφεύγουμε να συναντιόμαστε με κόσμο. Εννοούσα ότι και πριν το άνοιγμα το σχολείων, θα επιτρέπεται η συναναστροφή, απλά όχι ο συνωστισμός.

Just now, Yovanna είπε:

Κοίτα, ο ιός είναι σε ύφεση παντού.. πόσο μάλλον που εδώ δεν είχαμε τόσο θέμα όσο σε άλλες χώρες. Ο καιρός επίσης βοηθάει. Όπως λες, μέχρι να υπάρξει ανοσία, θα πορευόμαστε μαζί με τον ιό. Πόσο να απομονωθούμε? Και εμβόλιο να υπάρχει το χειμώνα, δεν ξέρουμε πόση προσέλευση θα υπάρχει. Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά που να έχει σκοπό να το κάνει. Υποχρεωτικό δεν πιστεύω να γίνει, διότι είναι παράνομο βάσει νομοθεσίας. Εκτός αν βρεθεί παραθυράκι, αλλά θα γίνει χαμός. Δεν μπορούν να μας κάνουν πειραματόζωα με το ζόρι. Οπότε ίσως ζήσουμε αρκετά χρόνια παρέα με τον ιό.

 

 Συμφωνώ 1000%

 

Just now, CMES είπε:

@Έσπερος προσωπικα συμφωνω να ανοιξουν τα σχολεια. Καποια στιγμη ολα πρεπει να αρχισουν να ξαναλειτουργουν και καλυτερα αυτο να γινει τωρα που εχουμε μπροστα μας ολο το καλοκαιρι παρα να γινει τον Σεπτεμβρη, που δεν θα ειναι ο καιρος με το μερος μας. Ετσι κι αλλιως αν η καραντινα δεν ειναι απολυτη τα παιδια θα συνοστιζονται με διαφορετικοτς τροπους.

 Έτσι ακριβώς. Δε βλέπω το νόημα τα παιδιά να βρίσκονται χύμα στις αυλές των σχολείων και στα πάρκα και να μην πηγαίνουν σχολείο.

 

@Έσπερος κι εγώ αρπάχτηκα χθες με τον άντρα μου, που μου έλεγε, αν δεν παίρνουν τα παιδιά απουσίες, να μην τα στείλουμε σχολείο, για να μην κολλήσουν τη γιαγιά που μένει από κάτω. Η γιαγιά κι όποιος άλλος φοβάται, να πιαστούν αγκαζέ και να αυτοεξοριστούν στο χωριό, δε θα τα κάνω εγω προβληματικά κι ακοινώνητα με το στανιό τα παιδιά μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

@Έσπερος προσωπικα συμφωνω να ανοιξουν τα σχολεια. Καποια στιγμη ολα πρεπει να αρχισουν να ξαναλειτουργουν και καλυτερα αυτο να γινει τωρα που εχουμε μπροστα μας ολο το καλοκαιρι παρα να γινει τον Σεπτεμβρη, που δεν θα ειναι ο καιρος με το μερος μας. Ετσι κι αλλιως αν η καραντινα δεν ειναι απολυτη τα παιδια θα συνοστιζονται με διαφορετικοτς τροπους.

Δε διαφωνώ ως προς το άνοιγμα των σχολείων αλλά όχι λόγω φόβου συνωστισμού εκτός αυτών. Είναι εντελώς διαφορετικό να είναι μια παρέα 5 ατόμων σε έναν εξωτερικό χώρο από τα 150 άτομα σε ένα σχολείο, που θα χρησιμοποιούν τους ίδιους κοινόχρηστους χώρους και θα αναπνέουν τα χνωτα των υπολοίπων μέσα σε μια κλειστή αίθουσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Το παιδι θεωρείται προέκταση του γονιού όταν επιλέγεις τη σωματική άσκηση, δεν θα σου πει κανείς γιατί έβγαλες το παιδι βόλτα. Το ίδιο είχαν πει κ για το αυτοκίνητο, ενας γονιός με ένα παιδι ίσον ένα άτομο. Μην είμαστε υπερβολικοί βρε κορίτσια.

Εγώ το παιδι δεν πρόκειται να το στείλω παιδικό σταθμό πάντως και να ανοιξουν, το ίδιο κ όσοι γνωρίζω αναφορικά με παιδικούς και νήπια.

Τον άντρα μου την πρώτη φορά που είχε βγει με το παιδί στην μαρίνα ένας λιμενικός του είχε πει πως δεν επιτρέπεται να κυκλοφορεί μαζί με το παιδί, δεν ξέρω αν θυμάστε το είχα αναφέρει και εδώ, όμως τελικά δεν ήξερε ο λιμενικός. Ποτέ δεν είχαμε θέμα κυκλοφορίας με το παιδί, μα το είχαν δηλώσει πως γονιός και ένα παιδί θεωρείται ένα άτομο, ήταν ξεκάθαρο αυτό.

 

Και εγώ με όποιον γονιό έχω μιλήσει και έχει παιδί σε παιδικό έως και νήπιο δεν επιθυμεί να το στείλει . Μα σε αυτή την ηλικία δεν μπορούν να προσέχουν, ούτε να παίζουν χωρίς να αγκίζονται μπορούν, εδώ φτύνουν το ένα πάνω στο άλλο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Δε διαφωνώ ως προς το άνοιγμα των σχολείων αλλά όχι λόγω φόβου συνωστισμού εκτός αυτών. Είναι εντελώς διαφορετικό να είναι μια παρέα 5 ατόμων σε έναν εξωτερικό χώρο από τα 150 άτομα σε ένα σχολείο, που θα χρησιμοποιούν τους ίδιους κοινόχρηστους χώρους και θα αναπνέουν τα χνωτα των υπολοίπων μέσα σε μια κλειστή αίθουσα.

Αυτό είναι με προβληματίζει εμένα πάρα πολύ.

Η επιστροφή στην κανονικότητα θα γίνει, αλλά τελικά βλέπω πως ο καθένας θα ακολουθήσει τους δικούς του ρυθμούς.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά, επειδή είμαι εν μέρει μέσα στις διαδικασίες που αφορούν τις μελέτες κ τα θεραπευτικά πρωτόκολλα θα ήθελα να σας πω μην είστε κ τόσο σίγουρες ότι οι υπεύθυνοι ξέρουν τι τους γίνεται. Πάνε ψάχνοντας, οι ιατρικές ομάδες τσακώνονται για το ποιος θα φανεί και ακόμη και οι διεθνείς οργανισμοί διαφωνούν μεταξύ τους ως προς τις κατευθυντήριες οδηγίες. Όλα είναι ρευστά κ οι νοσηλευόμενοι είναι πειραματόζωα. Γι αυτό μην επειγεστε τόσο πολύ να ανοίξουν τα πάντα γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να γίνουμε κ εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

 εκτος αν πραγματι σπάσουν τα τμηματα στα 3 κ καθονται ενας ενας κ ερχονται εκ περιτροπής. 

Αυτό είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο? εσύ που είσαι εκπαιδευτικός θεωρείς πως μπορεί να γίνει πράξη?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lisbet είπε:

 

Ναι, το είπα με αφορμή αυτό που είπε η Έσπερος, ότι αν ανοίξουν τα σχολεία, δε νομίζει ότι θα έχει νόημα να αποφεύγουμε να συναντιόμαστε με κόσμο. Εννοούσα ότι και πριν το άνοιγμα το σχολείων, θα επιτρέπεται η συναναστροφή, απλά όχι ο συνωστισμός.

αυτό το είπα για μας ειδικά που ο κύκλος μας είναι συνάδελφοι ουτω σ ή άλλως. Αν καθόμαστε κολλητά σαν σιαμαιοι στο σχολείο, δεν εχει νοημα να μην βρεθούμε κ εκτος. δεν θα το έλεγα αυτό για ανθρώπους άλλου κύκλου

Just now, kotsifikos είπε:

Αυτό είναι ένα ρεαλιστικό σενάριο? εσύ που είσαι εκπαιδευτικός θεωρείς πως μπορεί να γίνει πράξη?

αν υπάρχει ανάγκη για αποστάσεις ασφαλείας είναι το μόνο ρεαλιστικό σενάριο που φυσικά δεν διευκολύνει τον εργαζόμενο γονέα αλλά πρακτικά δεν μπορεί να γίνει κάτι άλλο. με 25αρια τμηματα σε μικρες αιθουςες κ αυλές κ μαθητες που πηγαινοέρχονται με λεωφορεία στην επαρχία, τι άλλο μπορεί να γίνει; κ στην Αυστρία νομίζω εκ περιτροπής προσέλευση θα εφαρμόσουν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Το παιδι θεωρείται προέκταση του γονιού όταν επιλέγεις τη σωματική άσκηση, δεν θα σου πει κανείς γιατί έβγαλες το παιδι βόλτα. Το ίδιο είχαν πει κ για το αυτοκίνητο, ενας γονιός με ένα παιδι ίσον ένα άτομο. Μην είμαστε υπερβολικοί βρε κορίτσια.

Εγώ το παιδι δεν πρόκειται να το στείλω παιδικό σταθμό πάντως και να ανοιξουν, το ίδιο κ όσοι γνωρίζω αναφορικά με παιδικούς και νήπια. 

@Yovanna το εμβόλιο έχει γίνει ήδη υποχρεωτικό με υπουργική απόφαση. To θέμα είναι πως θα ελέγχουν ότι το έχουμε κάνει. Αρχίζω και υποψιάζομαι κάποιου είδους τσιπαρισμα.

 Κι όμως, επειδή δεν υπήρχε ξεκαθαρη η επιλογή, πολύς κόσμος δίστασε και δεν έβγαλε τα παιδιά καθόλου. Όταν λέμε καθόλου εννούμε καθόλου, δεν έχουν διαβεί το κατώφλι του σπιτιού τους.

Μέχρι νήπιο πιθανότατα να μην το έστελνα ούτε κι εγώ. Β γυμνασίου κι Ε δημοτικού που είναι τα δικά μου, δεν το συζητάω. Ηδη τους έχει κάνει κακό αυτή η κλεισούρα.

Αυτό με το τσιπ δε θέλω να το πιστέψω. Θέλω να το θεωρώ συνωμοσιολογία. Αν φτάσουμε εκεί, μιλάμε για εντελώς άλλη κατάσταση. Πάντως ο νόμος είναι ανρισυνταγματικός και προσκρούει και σε διάφορους άλλους κανόνες, όπως πχ των ιατρών, που καθίσταται ξεκάθαρο πως δεν μπορούν να επιβάλλουν ιατρική πράξη στον ασθενή παρά τη θέλησή του.

Δε θα περάσει έτσι εύκολα κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Δε διαφωνώ ως προς το άνοιγμα των σχολείων αλλά όχι λόγω φόβου συνωστισμού εκτός αυτών. Είναι εντελώς διαφορετικό να είναι μια παρέα 5 ατόμων σε έναν εξωτερικό χώρο από τα 150 άτομα σε ένα σχολείο, που θα χρησιμοποιούν τους ίδιους κοινόχρηστους χώρους και θα αναπνέουν τα χνωτα των υπολοίπων μέσα σε μια κλειστή αίθουσα.

Πάντως πολλές φορές μιλάμε για περισσότερα από 5ατομα,τωρα ακόμη που δ εχει αλλάξει κτ. Κ αν δεις μερικές συνθήκες δ το λες κ κοινωνική αποστασιοποιηση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lisbet said:

 Κι όμως, επειδή δεν υπήρχε ξεκαθαρη η επιλογή, πολύς κόσμος δίστασε και δεν έβγαλε τα παιδιά καθόλου. Όταν λέμε καθόλου εννούμε καθόλου, δεν έχουν διαβεί το κατώφλι του σπιτιού τους.

Μέχρι νήπιο πιθανότατα να μην το έστελνα ούτε κι εγώ. Β γυμνασίου κι Ε δημοτικού που είναι τα δικά μου, δεν το συζητάω. Ηδη τους έχει κάνει κακό αυτή η κλεισούρα.

Αυτό με το τσιπ δε θέλω να το πιστέψω. Θέλω να το θεωρώ συνωμοσιολογία. Αν φτάσουμε εκεί, μιλάμε για εντελώς άλλη κατάσταση. Πάντως ο νόμος είναι ανρισυνταγματικός και προσκρούει και σε διάφορους άλλους κανόνες, όπως πχ των ιατρών, που καθίσταται ξεκάθαρο πως δεν μπορούν να επιβάλλουν ιατρική πράξη στον ασθενή παρά τη θέλησή του.

Δε θα περάσει έτσι εύκολα κάτι τέτοιο.

Αλήθεια τώρα υπάρχουν γονείς που δεν έβγαλαν καθόλου τα παιδιά έξω?? Μα είχε γραφεί ξεκάθαρα αυτό, κρίμα για τα παιδάκια ! πολύ κρίμα.

Κοίτα εσένα είναι πιο μεγάλα οπότε μπορούν να καταλάβουν το πόσο σημαντικό είναι να προσέχει κανείς. Ο γιος μου είναι προνήπιο ακούει την διαφήμιση του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών στο ράδιο και κλείνει τα αφτιά του γιατί λέει δεν μπορεί να κάνει αυτό  που λένε, δεν μπορεί να μην βάλει τα χέρια του στο πρόσωπο του.

Γενικά είναι μία πολύ δύσκολη κατάσταση. Η κλεισούρα έχει κάνει κακό σε πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

εμεις βγαινουμε μια ή δυο φορες την ημερα,σε ησυχους δρομους,οχι πλατειες κλπ με πατινια και ποδηλατα. Τοσο ποδηλατο δεν εχουν κανει ποτε στη ζωη τους. Οταν βλεπουμε κοσμο αλλαζουμε πεζοδρομιο. Δεν εχουμε ερθει σε επαφη με κανεναν αλλον (παμε κατω απο το μπαλκονι της γιαγιας και τους μιλαμε) και στα γενεθλια της κορης μου λεγαμε να στειλουμε τουρτα στις γιαγιαδες και σκεφτηκαμε οτι αφου θα φυσηξει τα κερακια μηπως δεν ειναι ασφαλες να φανε...(ειχε και πυρετο η μικρη πριν απο 10 μερες). 
οποτε μαλλον θα μεινουμε καιρο σε απομονωση,αν ανοιξουν και τα σχολεια,που το θελω πολυ,τις γιαγιαδες θα τις ξαναδουμε το 2021 μαλλον...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Το παιδι θεωρείται προέκταση του γονιού όταν επιλέγεις τη σωματική άσκηση, δεν θα σου πει κανείς γιατί έβγαλες το παιδι βόλτα. Το ίδιο είχαν πει κ για το αυτοκίνητο, ενας γονιός με ένα παιδι ίσον ένα άτομο. Μην είμαστε υπερβολικοί βρε κορίτσια.

Εγώ το παιδι δεν πρόκειται να το στείλω παιδικό σταθμό πάντως και να ανοιξουν, το ίδιο κ όσοι γνωρίζω αναφορικά με παιδικούς και νήπια. 

@Yovanna το εμβόλιο έχει γίνει ήδη υποχρεωτικό με υπουργική απόφαση. To θέμα είναι πως θα ελέγχουν ότι το έχουμε κάνει. Αρχίζω και υποψιάζομαι κάποιου είδους τσιπαρισμα.

Nαι ε? Κοίτα να δείς που θα αρχίσω να πιστέυω αυτά που κορόιδευα.. Ας έρθουν να με βρούν να μου το κάνουν.. και σίγουρα πάνω από το πτώμα μου θα επιτρέψω να το κάνουν στο παιδί μου.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Nαι ε? Κοίτα να δείς που θα αρχίσω να πιστέυω αυτά που κορόιδευα.. Ας έρθουν να με βρούν να μου το κάνουν.. και σίγουρα πάνω από το πτώμα μου θα επιτρέψω να το κάνουν στο παιδί μου.

Σίγουρα υπάρχουν τρόποι να σε βρουν. Αν ας πούμε εφαρμόσουν διαβατήριο υγείας για να κινείσαι ή πιστοποίηση εμβολιασμού για να πάνε τα παιδιά σχολείο ή για να λειτουργεί η εταιρεία σου τότε θα αναγκαστείς να το κάνεις γιατί δεν θα μπορείς να κινηθείς διαφορετικά. Υποθέσεις κάνω έτσι; Σήμερα άκουσα ότι το Λιχτενστάιν πρότεινε υποχρεωτικά βιομετρικά ρολόγια σε όλο τον πληθυσμό. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Σίγουρα υπάρχουν τρόποι να σε βρουν. Αν ας πούμε εφαρμόσουν διαβατήριο υγείας για να κινείσαι ή πιστοποίηση εμβολιασμού για να πάνε τα παιδιά σχολείο ή για να λειτουργεί η εταιρεία σου τότε θα αναγκαστείς να το κάνεις γιατί δεν θα μπορείς να κινηθείς διαφορετικά. Υποθέσεις κάνω έτσι; Σήμερα άκουσα ότι το Λιχτενστάιν πρότεινε υποχρεωτικά βιομετρικά ρολόγια σε όλο τον πληθυσμό. 

Ακραία μου ακούγονται.. εδώ τόσα χρόνια ένα σωρό παιδιά δεν εμβολιάζονται με τα βασικά εμβόλια και μια χαρά πάνε σχολείο και παντού. Και θα κάνουν όλα αυτά για τον κορονοιό? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Σίγουρα υπάρχουν τρόποι να σε βρουν. Αν ας πούμε εφαρμόσουν διαβατήριο υγείας για να κινείσαι ή πιστοποίηση εμβολιασμού για να πάνε τα παιδιά σχολείο ή για να λειτουργεί η εταιρεία σου τότε θα αναγκαστείς να το κάνεις γιατί δεν θα μπορείς να κινηθείς διαφορετικά. Υποθέσεις κάνω έτσι; Σήμερα άκουσα ότι το Λιχτενστάιν πρότεινε υποχρεωτικά βιομετρικά ρολόγια σε όλο τον πληθυσμό. 

Προς το παρόν τουλ δ εχω σκεφτεί ότι θα μας έχουν τσιπ για να ξέρουν αν το κάναμε, αλλα τουλ κάποιο χαρτί, όπως κ για το διαβατήριο υγείας για να ταξιδέψεις, όπως κ τωρα ζητάνε τα εμβολια στα σχολεια

Που κ πάλι υπάρχουν κ ψευδείς δηλωσεις

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Nαι ε? Κοίτα να δείς που θα αρχίσω να πιστέυω αυτά που κορόιδευα.. Ας έρθουν να με βρούν να μου το κάνουν.. και σίγουρα πάνω από το πτώμα μου θα επιτρέψω να το κάνουν στο παιδί μου.

Δεν προκειται να κανουν σε κανεναν εμβολιο με το ζορι, αν θελουν ομως να το κανουν υποχρεωτικο υπαρχει τροπος. Πχ αν το παιδι δεν εμβολιαστει δεν μπορει να γραφτει στο σχολειο ή ο γονιος δεν μπορει να δουλεψει. Και υπαρχει τροπος να τσεκαρουν αν το εκανες απλα μετρωντας αντισωματα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES said:

Δεν προκειται να κανουν σε κανεναν εμβολιο με το ζορι, αν θελουν ομως να το κανουν υποχρεωτικο υπαρχει τροπος. Πχ αν το παιδι δεν εμβολιαστει δεν μπορει να γραφτει στο σχολειο ή ο γονιος δεν μπορει να δουλεψει. Και υπαρχει τροπος να τσεκαρουν αν το εκανες απλα μετρωντας αντισωματα.

Πολύ δύσκολο να δεχτούν οι γονείς να κάνουν το εμβόλιο στα παιδιά τους, τα οποία δεν κινδυνεύουν άμεσα, για να προστατευτούν οι ευπαθείς ομάδες. Δεν είναι ότι θα είναι λίγοι και οκ, ποιος τους δίνει σημασία, θα είναι η πλειοψηφία πιστεύω. Τι εννοείς δεν θα μπορώ να δουλέψω?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πολύ δύσκολο να δεχτούν οι γονείς να κάνουν το εμβόλιο στα παιδιά τους, τα οποία δεν κινδυνεύουν άμεσα, για να προστατευτούν οι ευπαθείς ομάδες. Δεν είναι ότι θα είναι λίγοι και οκ, ποιος τους δίνει σημασία, θα είναι η πλειοψηφία πιστεύω. Τι εννοείς δεν θα μπορώ να δουλέψω?

Πχ ο σερβιτόρος θα πρέπει να επιδείξει κάποιος χαρτί πριν την πρόσληψη, η σε έλεγχο υγειονομικό εφόσον δουλεύει ηδη

Κάποιος με δική του επιχείρηση θα πρέπει να το έχει για να βγάλει άδεια η να την ανανεώσει, η σε έλεγχο παλι

Link to comment
Share on other sites

Παντως μη φανταστειτε οτι μια μερα θα βγει το εμβολιο και θα πουν παρτε το και καντε το ολοι. Δεν γινεται ετσι αντικειμενικα. Λογικα αρχικα καθε χωρα θα προμηθευτει εναν αριθμο εμβολιων και αρχικα θα εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομαδες. Στη συνεχεια μετα θα προχωρησουν σε ευρυτερο εμβολιασμο αναλογα με τα επιδημιολογικα δεδομενα. Οποτε μην αγχωνεστε, απεχουμε πολυ απο ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχεις σκεφτεί πως μπορεί όλο αυτό να τον έχει πιέσει και να αντιδρά έτσι λόγω στρες και άγχους??? Πολλά παιδιά αντιδρούν με έντονο τρόπο αυτή την περίοδο γενικά... Χαρακτηριστικά μου έρχεται στο μυαλό ένα γειτονοπουλο, γύρω στα 6-7, το οποίο έκλαιγε γιατί ήθελε να παίξει με τον φίλο του και δεν τους άφηναν και το άκουγα να κλαίει και να φωνάζει "λένε όλοι ψέματα. Δεν έχω Κορωνοιο. Είναι όλοι ψεύτες, μας θέλουν δυστυχιαμενους". Ομολογώ συγκλονίστηκα. Απορώ πως θα ένιωσε εκείνος ο γονιός, να ακούει αυτό το ξέσπασμα ενός μικρού παιδιού. Και άλλο παράδειγμα, ο ανηψιος μας, στα 10, ο οποίος όπου σταθεί και όπου βρεθεί, λέει πως πρέπει να προσέχει παρά πολύ γιατί άμα δεν προσέξει, ο παππούς του είναι μεγάλος και θα πεθάνει και θα φταίνε αυτοί και δεν θέλει κλπ κλπ... Δηλαδή, αυτό το παιδί, αν όντως ο παππούς πεθάνει από κάτι (είναι και 82 ετών, οπότε δεν το λες και απίθανο), είναι πιθανό να βιώσει απίστευτες ενοχές και τύψεις, ενώ δεν θα έπρεπε... Νομίζω πως τα παιδιά είναι τα μεγάλα θύματα αυτής της κατάστασης και δυστυχώς η ψυχολογία είναι κάτι που δύσκολα διορθώνεται και ιαται... Πραγματικά, αισθάνομαι πολύ τυχερη που η κόρη μου είναι μικρή και δεν καταλαβαίνει το χάος εκεί εξω

Πολύ μεγάλο λάθος των γονιών αν του είπαν τέτοια πράγματα. Γενικά, ανεξαρτήτως ηλικίας, καλό θα είναι να προστατεύουμε τα παιδιά όσο γινεται γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε την επίδραση στην ψυχολογία τους (δεν εννοώ προφανώς τα μεγάλα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Παντως μη φανταστειτε οτι μια μερα θα βγει το εμβολιο και θα πουν παρτε το και καντε το ολοι. Δεν γινεται ετσι αντικειμενικα. Λογικα αρχικα καθε χωρα θα προμηθευτει εναν αριθμο εμβολιων και αρχικα θα εμβολιαστουν οι ευπαθεις ομαδες. Στη συνεχεια μετα θα προχωρησουν σε ευρυτερο εμβολιασμο αναλογα με τα επιδημιολογικα δεδομενα. Οποτε μην αγχωνεστε, απεχουμε πολυ απο ολα αυτα.

Σίγουρα αυτά, αφού υποτιθεται προστατεύουν τους ευπαθεις

Επισης αν κριθεί απαραίτητο πχ όλοι στην εστίαση θα έχουν εμβολιαστεί, δ θα εχει κριθεί πχ για νοσοκομεία; δασκάλους; οποτε ειδικα για τους δημόσιους δ θα το επιβάλλουν κάπως; 

Just now, Lenia16 είπε:

Πολύ μεγάλο λάθος των γονιών αν του είπαν τέτοια πράγματα. Γενικά, ανεξαρτήτως ηλικίας, καλό θα είναι να προστατεύουμε τα παιδιά όσο γινεται γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε την επίδραση στην ψυχολογία τους (δεν εννοώ προφανώς τα μεγάλα).

Φαντάζομαι ότι δ το είπαν έτσι οι γονεις στον 10χρ,αλλα αυτο έβγαλε σαν συμπέρασμα από όσα έχει ακουσει

Σίγουρα όμως κ εκεί θέλει φιλτράρισμα ακομη κ τι ακούει από την τβ, αλλα κ οταν εκφράσει τέτοιους φόβους τι απαντάνε οι γονεις 

(πάντως κ τα μικρα παιδακια το έχουν πάρει χαμπάρι τι συμβαίνει. Δυο μερες τώρα που βγήκαμε ο μικρος μου λεει:μαμα θα ρωτήσεις αν κάνει να μπούμε σε μαγαζί; η να παμε παιδοτοπο;) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Πολύ μεγάλο λάθος των γονιών αν του είπαν τέτοια πράγματα. Γενικά, ανεξαρτήτως ηλικίας, καλό θα είναι να προστατεύουμε τα παιδιά όσο γινεται γιατί δεν μπορούμε να ξέρουμε την επίδραση στην ψυχολογία τους (δεν εννοώ προφανώς τα μεγάλα).

Μα θεωρώ πως η πλειοψηφία των παιδιών έχει αντίστοιχα βιώματα... Όταν βλέπεις στο φμπ ποσταρισματα ότι τα παιδιά λένε στους παππούδες "παππού και γιαγιά δεν ερχόμαστε για να μην πεθάνετε", δεν είναι το ίδιο??? Αν ο παππούς και η γιαγιά πεθάνουν μετά την άρση των μέτρων είναι πολύ πιθανό να θεωρήσουν πως τα ίδια φταίνε για το θάνατο αυτό, ιδιαίτερα αν οφείλεται σε κάποια ασθένεια...

Επίσης, σκέψου ακόμα κι εδώ μεσα ποσά ποστ έχουμε διαβάσει ότι ακόμα και να αρθεί τοlock down, θα αποφεύγονται επαφές με φίλους κλπ... Πόσο φυσιολογικη θα είναι η ζωή των παιδιών μετά από όλο αυτό??? Πόσο φυσιολογικη θα είναι η ζωή όλων μας??? Και εν τέλει, ποια θα είναι η επίπτωση όλων αυτών που ζήσαμε και ζούμε στη μετέπειτα ζωή μας? Αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Επισης αν κριθεί απαραίτητο πχ όλοι στην εστίαση θα έχουν εμβολιαστεί, δ θα εχει κριθεί πχ για νοσοκομεία; δασκάλους; οποτε ειδικα για τους δημόσιους δ θα το επιβάλλουν κάπως; 

Θα κριθει αναλογα με την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου αλλα και τη διαθεσιμοτητα. Δεν ειναι τοσο απλο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...