Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

@CMES κι εγώ από αγανάκτηση για την υποκρισία και την κοροιδία ξεκίνησα να συμμετέχω σε αυτό το θέμα, η οποία συνεχίζεται ακάθεκτη. 

 Είναι πολλά τα περιστατικά, όχι ένα και δύο.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Υποθέτω ότι αυτά που λέτε έχουν να κάνουν με την έλλειψη προσωπικού, έλλειψη προστατευτικων υλικών αλλά κ με τον χαμηλό μισθό των γιατρων.. Η κάνω λάθος σκέψεις. 

Άσχετο με τα παραπάνω, πάντως φίλη με γνωριμίες στον ιατρικό χώρο μου είπε ότι το περίφημο πάρτυ από το οποίο διαδόθηκε ο ιός στην πόλη δεν εχει τη διάσταση που παρουσιάστηκε προχθές το βράδυ σε μια εκπομπή. 

Εν ολογις παρουσιάστηκε αλλιώς η κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υποθέτω ότι αυτά που λέτε έχουν να κάνουν με την έλλειψη προσωπικού, έλλειψη προστατευτικων υλικών αλλά κ με τον χαμηλό μισθό των γιατρων.. Η κάνω λάθος σκέψεις. 

Άσχετο με τα παραπάνω, πάντως φίλη με γνωριμίες στον ιατρικό χώρο μου είπε ότι το περίφημο πάρτυ από το οποίο διαδόθηκε ο ιός στην πόλη δεν εχει τη διάσταση που παρουσιάστηκε προχθές το βράδυ σε μια εκπομπή. 

Εν ολογις παρουσιάστηκε αλλιώς η κατάσταση. 

Οχι αυτα ειναι τα προφανη. Υπαρχουν τοσα πολλα απο πισω που δεν φανταζεσαι. Θα σου πω ενα ασχετο παραδειγμα της υποκρισιας. Εγινε πολυ μεγαλο θεμα με την κλινικη στο Περιστερι ενω στην πραγματικοτητα το μονο μεμπτο ειναι πως το πρωτο περιστατικο δεν αντιμετωπιστηκε εξ'αρχης ως υποπτο κρουσμα, παροτι οι νεφροπαθεις εχουν συχνα μια εικονα δυσπνοιας που μπορει να σε μπερδεψει. Εδω δεν εγινε κατι με δολο, ενω σε μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια εγιναν πολυ χειροτερα τα οποια δεν ακουστηκαν ποτε. Πχ στην αρχη της καραντινας σε μεγαλο νοσοκομειο γυναικολογος πηγε κι εβαλε κανονικα τα χειρουργεια του ενω ειχε πυρετο. Τελικα βγηκε θετικος για κορονοιο και κολλησε ολο τον κοσμο! Συναδελφος του νοσηλευτηκε κιολας....

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Οχι αυτα ειναι τα προφανη. Υπαρχουν τοσα πολλα απο πισω που δεν φανταζεσαι. Θα σου πω ενα ασχετο παραδειγμα της υποκρισιας. Εγινε πολυ μεγαλο θεμα με την κλινικη στο Περιστερι ενω στην πραγματικοτητα το μονο μεμπτο ειναι πως το πρωτο περιστατικο δεν αντιμετωπιστηκε εξ'αρχης ως υποπτο κρουσμα, παροτι οι νεφροπαθεις εχουν συχνα μια εικονα δυσπνοιας που μπορει να σε μπερδεψει. Εδω δεν εγινε κατι με δολο, ενω σε μεγαλα ιδιωτικα νοσοκομεια εγιναν πολυ χειροτερα τα οποια δεν ακουστηκαν ποτε. Πχ στην αρχη της καραντινας σε μεγαλο νοσοκομειο γυναικολογος πηγε κι εβαλε κανονικα τα χειρουργεια του ενω ειχε πυρετο. Τελικα βγηκε θετικος για κορονοιο και κολλησε ολο τον κοσμο! Συναδελφος του νοσηλευτηκε κιολας....

Αυτό με το Περιστέρι πράγματι εκπλήσσει ακόμα κ όταν δεν ξέρεις τον χωρ. είναι προφανές ότι θέλουν να δείξουν τον κακό της υπόθεσης γιατί τους χαλάει το σενάριο του success story. Μου εκανε εντυπωση η τοση επιθετικότητα, ενω ειδικα στις αρχες ειχαν ξεφυγει τοσα κρούσματα στα επαρχιακά νοσοκομεία που έμπαιναν σε καραντινα- να μη θυμηθω τωρα κ τη μανα με τα τρια παιδια που πεθανε σπίτι της κ τη βγάλανε κ φταίχτρα. 

 

 

Δεν ανησυχω τοσο για τον ιο, οσο γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο success story που προβαλλεται. το καλοκαιρι θα τη γλιτώσουμε λογικα, σν δεν κανουν καμια μεγάλη χοντράδα με τον τουρισμό, λογικά στον κοσμο θα εχει μεινει κ ενα αντανακλαστικό να προσεχει. απο φθινοπωρο κ μετα φοβαμαι πολυ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με το Περιστέρι πράγματι εκπλήσσει ακόμα κ όταν δεν ξέρεις τον χωρ. είναι προφανές ότι θέλουν να δείξουν τον κακό της υπόθεσης γιατί τους χαλάει το σενάριο του success story. Μου εκανε εντυπωση η τοση επιθετικότητα, ενω ειδικα στις αρχες ειχαν ξεφυγει τοσα κρούσματα στα επαρχιακά νοσοκομεία που έμπαιναν σε καραντινα- να μη θυμηθω τωρα κ τη μανα με τα τρια παιδια που πεθανε σπίτι της κ τη βγάλανε κ φταίχτρα. 

 

 

Δεν ανησυχω τοσο για τον ιο, οσο γιατι δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στο success story που προβαλλεται. το καλοκαιρι θα τη γλιτώσουμε λογικα, σν δεν κανουν καμια μεγάλη χοντράδα με τον τουρισμό, λογικά στον κοσμο θα εχει μεινει κ ενα αντανακλαστικό να προσεχει. απο φθινοπωρο κ μετα φοβαμαι πολυ. 

Δεν αναφερομαι στην κυβερνηση, αυτη ειναι αλλη ιστορια. Αναφερομαι στην υποκρισια καποιων μεγαλογιατρων που μεσα απο αυτη την ιστορια προσπαθουν να αποκομισουν χρημα και δοξα σε βαρος αλλων (συναδελφων αλλα και ασθενων). Και δυστυχως αυτους παρουσιαζουν ως ηρωες και τους χειροκροτουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ όταν είπα ότι μου φάνηκε συγκινητική η συναυλία δεν εννοούσα ως τιμή στους γιατρούς. Ούτε βγήκα ποτέ να χειροκροτησω στο μπαλκόνι, μου φαίνεται χαζό. Συγκινητική εννοούσα επειδή έβλεπες τους άρρωστους στα παράθυρα κι επειδή ήταν μια όμορφη στιγμή αλλαγής παραστάσεων σε έναν φορτισμένο χώρο. Είχε και συγκινητική μουσικη άλλωστε. Καμία σχέση με Πρωτοψάλτη στο Μαξίμου!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Εγώ όταν είπα ότι μου φάνηκε συγκινητική η συναυλία δεν εννοούσα ως τιμή στους γιατρούς. Ούτε βγήκα ποτέ να χειροκροτησω στο μπαλκόνι, μου φαίνεται χαζό. Συγκινητική εννοούσα επειδή έβλεπες τους άρρωστους στα παράθυρα κι επειδή ήταν μια όμορφη στιγμή αλλαγής παραστάσεων σε έναν φορτισμένο χώρο. Είχε και συγκινητική μουσικη άλλωστε. Καμία σχέση με Πρωτοψάλτη στο Μαξίμου!

Ετσι συμφωνω! Πραγματικα οι ανθρωποι που νοσηλευονται βασανιζονται! Κλεισμενοι μεσα αρρωστοι συνηθως για πανω απο 20 μερες χωρις τηλεοραση, χωρις ιντερνετ, χωρις να μπορουν να δουν κανεναν!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Γιατί δεν έχουν τηλεόραση; Ούτε ίντερνετ πχ στα κινητά;

Στα κινητα μπορουν να εχουν, ομως ποσα gb θα φας; θα εχεις καλο σημα; (εκει που δουλευω εγω δεν εχει καθολου). Θα ξερει ο 75χρπνος ηλικιωνενος να κατεβασει ταινια πχ;

Τηλεοραση δεν εχουν τα δωματια των δημοσιων νοσοκομειων, μονο με ενοικιαση. Και οι εταιριες ενοικιασης δεν φερνουν γιατι μετα πως θα τις απολυμανουν; οτι μπει μεσα στο δωματιο θεωρειται μολυσμενο!

Link to comment
Share on other sites

@CMES προσωπικά πάντως έχω αηδιάσει απόλυτα με τις "φανφάρες" σε σχέση με την αξία των γιατρών από το κράτος, όταν βλέπουμε πολλά χρόνια τώρα πόσο υποστελεχωμένα είναι τα νοσοκομεία και πόσο κακοπληρωμένοι οι γιατροί, μου φαίνεται σαν να έρχεται ο αποκιοκράτης και να δίνει στο φτωχό ιθαγενή ένα σακούλι χάντρες, και απορώ ειλικρινά που υπάρχει κόσμος που επικροτεί την κοροϊδία, σαν να μην έχουμε περάσει ποτέ από δημόσιο νοσοκομείο να δούμε τις ελλείψεις και προ πανδημίας ή να μην έχουμε ιδέα υπό τι συνθήκες εργάζονται στα νοσκοκομεία και περιφερειακά ιατρεία. 

Για διάφορα "μεγάλα ονόματα", επειδή ακρετούς τους ξέρω προσωπικά από τους γονείς μου, δε σχολιάζω καν, ένα χέρι ξύλο θέλουν, και με σοκάρει ότι καταφέρνοιυν και γίνονται και συμπαθείς στον κόσμο :( 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν το ήξερα, δεν έχω νοσηλευτεί ποτέ εκτός από το μαιευτήριο. Κι επειδή επισκεπτήριο έχει τύχει να πάω σε νοσοκομεία με τηλεόραση, νόμιζα ότι έχουν όλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με το Περιστέρι πράγματι εκπλήσσει ακόμα κ όταν δεν ξέρεις τον χωρ. είναι προφανές ότι θέλουν να δείξουν τον κακό της υπόθεσης γιατί τους χαλάει το σενάριο του success story. Μου εκανε εντυπωση η τοση επιθετικότητα, ενω ειδικα στις αρχες ειχαν ξεφυγει τοσα κρούσματα στα επαρχιακά νοσοκομεία που έμπαιναν σε καραντινα

Πάντως στις επίσημες απογευματινές ανακοινώσεις δεν εκφράστηκε (και δεν εκφράζεται εως τώρα τουλάχιστον) καθόλου διάθεση στιγματισμού και δημιουργία εξιλαστήριων θύματων. Τουναντίον ο Τσιόδρας είπε, δεν είναι το θέμα να καταδίξουμε ενόχους για να ικανοποιήσουμε τη δημοσιογραφική μας περιέργεια, αλλά να εστιάσουμε στο τι γίνεται λάθος και συμβαίνει κάτι τέτοιο σε τέτοιους χώρους και να καταβάλλουμε προσπάθεια να το αποτρέψουμε στο μέλλον.

Τα ρεπορτάζ στην τηλεόραση είναι άλλο θέμα. Όλοι ξέρουμε πόσο "λατρεύουν" τέτοια θέματα.

 

Επίσης άλλη προσοχή και υπευθυνότητα απαιτείς τώρα, σε σχέση με τον πρώτο καιρό. Κάτι που σε επίπεδο δομών, πιστεύω η επαγρύπνηση σε σχέση με την αρχή είναι μεγαλύτερη. Σε επίπεδο ατομικό-πολίτη όλα δείχνουν πως για ένα μεγάλο ποσοστό αντιστρόφως ανάλογες είναι. Και βέβαια αυτό όσο υποκριτικό κι αν είναι από την μία. Από την άλλη και αναμενόμενο είναι, δε μπορείς να καλλιεργήσεις κάτι τέτοιο μέσα σε λίγες εβδομάδες. Χρειάζεται καιρός-χρόνια και οργανωμένο σχέδιο εκπαίδευσης, στοχεύοντας κυρίως στις νεότερες γενεές. Και ένας πιο ομαλός δρόμος για το χτίσιμο της "συλλογικής ανοσίας". Διαφορετική τακτική τελείως από το μοντέλο Σουηδίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Πάντως στις επίσημες απογευματινές ανακοινώσεις δεν εκφράστηκε (και δεν εκφράζεται εως τώρα τουλάχιστον) καθόλου διάθεση στιγματισμού και δημιουργία εξιλαστήριων θύματων. Τουναντίον ο Τσιόδρας είπε, δεν είναι το θέμα να καταδίξουμε ενόχους για να ικανοποιήσουμε τη δημοσιογραφική μας περιέργεια, αλλά να εστιάσουμε στο τι γίνεται λάθος και συμβαίνει κάτι τέτοιο σε τέτοιους χώρους και να καταβάλλουμε προσπάθεια να το αποτρέψουμε στο μέλλον.

Τα ρεπορτάζ στην τηλεόραση είναι άλλο θέμα. Όλοι ξέρουμε πόσο "λατρεύουν" τέτοια θέματα.

 

Επίσης άλλη προσοχή και υπευθυνότητα απαιτείς τώρα, σε σχέση με τον πρώτο καιρό. Κάτι που σε επίπεδο δομών, πιστεύω η επαγρύπνηση σε σχέση με την αρχή είναι μεγαλύτερη. Σε επίπεδο ατομικό-πολίτη όλα δείχνουν πως για ένα μεγάλο ποσοστό αντιστρόφως ανάλογες είναι. Και βέβαια αυτό όσο υποκριτικό κι αν είναι από την μία. Από την άλλη και αναμενόμενο είναι, δε μπορείς να καλλιεργήσεις κάτι τέτοιο μέσα σε λίγες εβδομάδες. Χρειάζεται καιρός-χρόνια και οργανωμένο σχέδιο εκπαίδευσης, στοχεύοντας κυρίως στις νεότερες γενεές. Και ένας πιο ομαλός δρόμος για το χτίσιμο της "συλλογικής ανοσίας". Διαφορετική τακτική τελείως από το μοντέλο Σουηδίας.

Ναι ομως παρενεβη εισαγγελεας και γιατροι παραπεμπονται σε πειθαρχικο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ναι ομως παρενεβη εισαγγελεας και γιατροι παραπεμπονται σε πειθαρχικο

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται αντίστοιχα περιστατικά (μιλώ για όπου κι αν αυτά εμφανιστούν πχ "ταπεινή" κλινική ή/και "υπέρλαμπρο" ιδιωτικό θεραπευτήριο);

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Πως θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται αντίστοιχα περιστατικά (μιλώ για όπου κι αν αυτά εμφανιστούν πχ "ταπεινή" κλινική ή/και "υπέρλαμπρο" ιδιωτικό θεραπευτήριο);

 

Καθε υποπτο κρουσμα αντιμετωπιζεται ως επιβεβαιωμενο (απομονωση, αποστειρωση κλπ) μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο. Αν το κεντρο δεν εχει αυτες τις δυνατοτητες θα πρεπει να διωχνει το υποπτο περιστατικο απο την πορτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Καθε υποπτο κρουσμα αντιμετωπιζεται ως επιβεβαιωμενο (απομονωση, αποστειρωση κλπ) μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο. Αν το κεντρο δεν εχει αυτες τις δυνατοτητες θα πρεπει να διωχνει το υποπτο περιστατικο απο την πορτα.

Αυτός ο γιατρός που λες στο μαιευτήριο παραπέμφθηκε στο πειθαρχικό? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καθε υποπτο κρουσμα αντιμετωπιζεται ως επιβεβαιωμενο (απομονωση, αποστειρωση κλπ) μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο. Αν το κεντρο δεν εχει αυτες τις δυνατοτητες θα πρεπει να διωχνει το υποπτο περιστατικο απο την πορτα.

Σωστά. Ο άνθρωπος με συμπτώματα δεν ενημερώθηκε-παραπέμφθηκε καταλλήλως. Αντιθέτως εισήχθει και του έγινε νοσηλευτική πράξη. Επίσης αναφέρθηκε οτι ιατρός με συμπτώματα εξακολουθούσε να τελεί ιατρικές πράξεις εντός της κλινικής.

Συνεπώς, ορθώς δεν παρενέβη εισαγγελέας και παραπέμφθηκαν στο πειθαρχικό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτός ο γιατρός που λες στο μαιευτήριο παραπέμφθηκε στο πειθαρχικό? 

Οχι δεν εγινε απολυτως τιποτα.

Just now, samsympan είπε:

Σωστά. Ο άνθρωπος με συμπτώματα δεν ενημερώθηκε-παραπέμφθηκε καταλλήλως. Αντιθέτως εισήχθει και του έγινε νοσηλευτική πράξη. Επίσης αναφέρθηκε οτι ιατρός με συμπτώματα εξακολουθούσε να τελεί ιατρικές πράξεις εντός της κλινικής.

Συνεπώς, ορθώς δεν παρενέβη εισαγγελέας και παραπέμφθηκαν στο πειθαρχικό; 

Δεν διαφωνω σε αυτο. Ομως εγινε πολλες φορες το ιδιο και μονο σε αυτη την περιπτωση παρενεβη εισαγγελεας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ομως εγινε πολλες φορες το ιδιο και μονο σε αυτη την περιπτωση παρενεβη εισαγγελεας!

Ακριβώς εδώ λοιπόν θα πρέπει να εστιάσει η κριτική. Όχι γιατί έγινε εδώ παρέμβαση αλλά γιατί δεν έγινε σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

Επίσης, ήθελα να κάνω μια γενική τοποθέτηση για τη δημόσια υγεία και την δημόσια εκπαίδευση και την μεταναστευτική πολιτική. Μιας και επηρεάζονται όλα στην παρούσα φάση (και όλοι οι τομείς της ανθρώπινης δράσης). Όλοι γνωρίζουμε τις ελλείψεις και τα λάθη και τα χάλια και τα αίσχη! Τι περιμένουμε λοιπόν εν μέσω κορονοϊού; Να γίνουν θαύματα;! Προφανώς όταν γίνονται λάθη, κατάχρηση πόρων, λαμογιές, να τα επισημαίνουμε και να τα πολεμάμε. Αν γίνεται το καλύτερο δυνατό εγώ είμαι ok. Δεν είναι ώρα για λαϊκισμούς και αντιπολιτευτικό λόγο για χάριν του αντιπολιτευτικούλόγου, έτσι για να πούμε κάτι, άνευ εποικοδομητικού πνεύματος. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ακριβώς εδώ λοιπόν θα πρέπει να εστιάσει η κριτική. Όχι γιατί έγινε εδώ παρέμβαση αλλά γιατί δεν έγινε σε όλες τις αντίστοιχες περιπτώσεις.

Επίσης, ήθελα να κάνω μια γενική τοποθέτηση για τη δημόσια υγεία και την δημόσια εκπαίδευση και την μεταναστευτική πολιτική. Μιας και επηρεάζονται όλα στην παρούσα φάση (και όλοι οι τομείς της ανθρώπινης δράσης). Όλοι γνωρίζουμε τις ελλείψεις και τα λάθη και τα χάλια και τα αίσχη! Τι περιμένουμε λοιπόν εν μέσω κορονοϊού; Να γίνουν θαύματα;! Προφανώς όταν γίνονται λάθη, κατάχρηση πόρων, λαμογιές, να τα επισημαίνουμε και να τα πολεμάμε. Αν γίνεται το καλύτερο δυνατό εγώ είμαι ok. Δεν είναι ώρα για λαϊκισμούς και αντιπολιτευτικό λόγο για χάριν του αντιπολιτευτικούλόγου, έτσι για να πούμε κάτι, άνευ εποικοδομητικού πνεύματος. 

Συμφωνω μαζι σου κι αυτο ελεγα κι εγω απο την αρχη. Δυστυχως δεν μπορω να σας πω τι εχει γινει αναλυτικα με λεπτομερειες. Δεν ειμαι στο ΕΣΥ οποτε το παραπονο μου δεν εχει σχεση με τη δημοσια υγεια. Ομως επιστρατευτηκα χωρις να ληφθει υποψιν η κατασταση της υγειας μου ή οτι εχω ατομα σε ευπαθεις ομαδες στο σπιτι μου. Δεν ελαβα κανενα προνομιο (πχ δωρο Πασχα εργαζομενων σε δημοσιο νοσοκομειο) επειδη δεν ανηκω στο ΕΣΥ (παρολο που εκει δουλευω) και το κερασακι στην τουρτα; μολις μου ανακοινωσαν μειωση στο μισθο μου απο τον επομενο μηνα....

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

 

Επίσης, ήθελα να κάνω μια γενική τοποθέτηση για τη δημόσια υγεία και την δημόσια εκπαίδευση και την μεταναστευτική πολιτική. Μιας και επηρεάζονται όλα στην παρούσα φάση (και όλοι οι τομείς της ανθρώπινης δράσης). Όλοι γνωρίζουμε τις ελλείψεις και τα λάθη και τα χάλια και τα αίσχη! Τι περιμένουμε λοιπόν εν μέσω κορονοϊού; Να γίνουν θαύματα;! Προφανώς όταν γίνονται λάθη, κατάχρηση πόρων, λαμογιές, να τα επισημαίνουμε και να τα πολεμάμε. Αν γίνεται το καλύτερο δυνατό εγώ είμαι ok. Δεν είναι ώρα για λαϊκισμούς και αντιπολιτευτικό λόγο για χάριν του αντιπολιτευτικούλόγου, έτσι για να πούμε κάτι, άνευ εποικοδομητικού πνεύματος. 

 

Για τη δημόσια υγεία και παιδεία συμφωνώ, δε μπορεί να καλυφθεί κενό δεκαετιών μέσα σε λίγους μήνες.

 

Για τη μεταναστευτική πολιτική όμως, δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Χρειάζεται κάποιο θαύμα για να επιμείνεις στη δήλωσή σου, ότι όσοι μπήκαν πετώντας πέτρες και δακρυγόνα που τους προμήθευε ο τουρκικός στρατός, δε θα δικαιούνται άσυλο κι όχι να το πάρεις πίσω με το που σου κούνησε το δάχτυλο μια Σουηδή επίτροπος; 

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος για να επιβάλεις σοβαρές κυρώσεις σε όσους επιτίθενται στους υπαλλήλους του εοδυ και σπάνε την καραντίνα, θέτοντας σε κίνδυνο όλους τους υπόλοιπους νομοταγείς πολίτες (υπενθυμίζω ότι οι 3 εξακολουθούν να μένουν ασύλληπτοι); 

 

Τα πιο χοντρά κι εξόφθαλμα αναφέρω. Τι μήνυμα περνάει με αυτές τις κινήσεις προς τα έξω;

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Ο κόσμος πλέον έχει χαλαρώσει παρά πολύ πάντως. ..σήμερα με μια μικρή βόλτα στη γειτονιά το απόγευμα είδα πολλές παρέες άνω των δύο ατόμων να κανουν βόλτα, σε παγκάκια με καφέ στο χέρι κλπ...μέχρι και 2-3 οικογένειες παρέα να ψήνουν στο διπλανό οικόπεδο..και στο κοντινό μας γυμνάσιο καμία 30αρια παιδιά σαν μεγάλη παρέα στο προαύλιο...καμία σχέση με την εικόνα πριν 2 εβδομάδες . Εγώ κάνω αυτά που έκανα πριν , βόλτα εδώ γύρω με το παιδί ή και με τον σύζυγο δηλ. Μάξιμουμ 3 άτομα..ούτε καν έχουμε κάνει συζήτηση να δούμε φίλους κλπ. Πάντως θεωρώ πως ειμαστε λίγο των άκρων σαν λαός..πριν δύο εβδομάδες δεν κυκλοφορούσε ψυχή και τώρα ξαφνικά βγήκαν όλοι μαζεμένοι..λες και κατι ενδιάμεσο δεν μπορούμε να κάνουμε.

Κοίτα να δεις ο κόσμος δεν αντέχει άλλο. Ούτε εγώ αντέχω, ψοφάω μέσα. Λοιπόν δε θα πάθω εγώ κατάθλιψη για τον κορονοιο. Μας πρήξανε. Εγώ προσωπικά αρνούμαι να μείνω άλλο μέσα. Σημερα πήγα βόλτα κανονικά. Είχα τις φρίκες μου, βγήκα κανονικότατα και πήραμε και καφέ και την αράξαμε σε μια πλατεία. Ε έλεος πια. Εντάξει. Ε τι να σας πω τώρα συμφωνείτε διαφωνείτε εγώ το κανα. Αλλά τόσο καιρό ήμουν μέσα. Όταν λέμε μέσα, εννοούμε μέσα αντε και καμιά βόλτα ανά δύο τρεις μέρες με τα μωρά. Μάλλον έπρεπε από την αρχή να το πάρω χαλαρά όπως εσύ για να μην το παρακάνω τώρα. Κι αύριο θα βγω και μεθαύριο και γενικώς κάθε μέρα. Όσο για τα άτομα εμείς σε βλέπουμε κανέναν οχι γιατί θα είδαμε πρόβλημα αλλά δεν τολμαμε να προτείνουμε με φόβο μηοως οι άλλοι θα έχουν φόβο-πρόβλημα. Έχουμε κι αυτά τωρα.και κοντεύουν και τα γενέθλια της κόρης μου και χεσε μέσα τωρα. Σόοουρυ για το Χ..σε ^^

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, CMES είπε:

Ναι ομως παρενεβη εισαγγελεας και γιατροι παραπεμπονται σε πειθαρχικο. 

 

Έχεις τους λόγους σου που λες όσα λες. Δυστυχώς, εφόσον δεν μπορείς να μας τους πεις, δεν μπορούμε και να καταλάβουμε.

 

Κακώς για όσες φορές δεν έγινε αυτό που έπρεπε.

Καλώς όμως παρενέβη εισαγγελέας και οι γιατροί παραπέμπονται σε πειθαρχικό στο συγκεκριμένο σκηνικό. 
 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

@CMES για δώσε μας τα φώτα σου τώρα με τις μάσκες μιας κ φαινεται οτι θα τις χρειαστουμε. οι υφασμάτινες κανουν ή ειναι απάτη; αν πρεπει νε φοραμε προληπτικα στον χώρο εργασίας  τις αλλάζουμε στο τετράωρο ή  μπορούμε κ παραπάνω αφού δεν είμαστε σε ιατρικό χώρο; κ ένας εργαζόμενος πόσες να έχει μαζί του τη μέρα; μια εφεδρική αρκει; πλυσιμο στο χερι με νερο κατευθειαν από βραστήρα κ σαπούνι κάνει; ή θέλει πλυντήριο; και σίδερο μετά; εμεις εχουμε 5-6 υφασμάτινες που δεν εχουμε χρησιμοποιησει. αν πουν να τις εχουμε υποχρεωτικα στο σχολείο για δυο ατομα ποσες πρεπει να εχουμε συνολικά; 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω για τη μάσκα ότι όταν βγει, δεν ξαναφοριεται, μετά έχει διασπορά και θέλει πέταμα. Για τις μιας χρήσης αλλά φαντάζομαι το ίδιο θα ειναι και με τις υφασμάτινες. Μόλις βγουν, πλύσιμο. Όχι αυτό το βάλε βγάλε δεν έχει νόημα. Πάντως τόσες ώρες είναι κακή ή χρήση μάσκας με τόση υγρασία να μαζεύεται εκεί μέσα. Είναι για λίγο όχι για τόσες ώρες κι εγώ προχωπικα που θα κάνω μάθημα 6ωρο δε νομίζω να μπορώ να τη φοράω τόσες ώρες. Είμαι καπνίστρια, θα σκάσω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...