Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό πάντως ότι το τεστ θα είναι σαν "διαβατήριο" για να δουλεύεις, να ταξιδεύεις κλπ, δημιουργεί και επίσημα πολίτες πολλών ταχυτήτων.

Υπήρχαν ούτως ή άλλως, αλλά είναι πολύ εντυπωσιακό πώς αυτά αρχίζουν να μας φαίνονται φυσιολογικά...

Γενικά, νομίζω είναι περίοδος που εγείρει πολλούς προβληματισμούς, ανάλογα κιόλας με το χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του καθενός... Από τη μια απορούμε πως γίνεται να μας φαίνονται φυσιολογικά όλα αυτά και από την άλλη βλέπουμε κόσμο να επικροτεί πχ κάποιον που "κατέδωσε" το γείτονα που έβγαλε τα παιδιά του να παίξουν στο πάρκο ή στο δρόμο.... Προσωπικά έχω προβληματιστεί πολύ για την πορεία μας σαν κοινωνικό σύνολο... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως περάσαμε κατοχή και εμφύλιο με δοσυλογους κλπ και παρόλα αυτά κάποια στιγμή επανήλθαν τα πράγματα... Τι να πω??? Προσπαθώ να διατηρώ την ελπίδα ζωντανή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Δυστυχώς και εγώ πιστεύω πως ο τουρισμός φέτος θα πάει άπατος αν σκεφτείτε πως οι περισσότεροι από αυτούς ξεκινούν να δουλεύουν λίγο πριν το Πάσχα. Γενικά όλο αυτό που ζούμε είναι πολύ άσχημο και λυπηρό.

Για τα σχολεία πάντως δεν σας κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι λίγο, με αγχώνει ιδιαίτερα η ιδέα να κλειστούν 20 παιδιά σε μία τάξη..ο κίνδυνος δεν θα είναι αρκετά μεγάλος?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δ εχω τα επιστημονικά δεδομένα όπως η CMES αλλα κ εγω εχω ακουσει για να έχουν το ιό για 14-21μερες πολλές περιπτωσεις

Επισης γι αυτό με το αν ξανανοσουν διάβασα ότι ασθενείς με ηπια συμπτώματα είχαν χαμηλά ποσοστά αντισωμάτων, σαν συμπέρασμα πιο πιθανό να νοσησουν ξανά; 

Φυσικα δ ξερω κατά πόσο είναι όλα αληθινά, ουτε έχω τις γνώσεις να τα κρίνω επιστημονικα

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Γενικά, νομίζω είναι περίοδος που εγείρει πολλούς προβληματισμούς, ανάλογα κιόλας με το χαρακτήρα και την ιδιοσυγκρασία του καθενός... Από τη μια απορούμε πως γίνεται να μας φαίνονται φυσιολογικά όλα αυτά και από την άλλη βλέπουμε κόσμο να επικροτεί πχ κάποιον που "κατέδωσε" το γείτονα που έβγαλε τα παιδιά του να παίξουν στο πάρκο ή στο δρόμο.... Προσωπικά έχω προβληματιστεί πολύ για την πορεία μας σαν κοινωνικό σύνολο... Αλλά από την άλλη σκέφτομαι πως περάσαμε κατοχή και εμφύλιο με δοσυλογους κλπ και παρόλα αυτά κάποια στιγμή επανήλθαν τα πράγματα... Τι να πω??? Προσπαθώ να διατηρώ την ελπίδα ζωντανή...

Κι εγω για τους ιδιους λογους προβληματιζομαι. Ολοι ειναι ετοιμοι να κρινουν και να κατακρινουν. Στο σουπερ μαρκετ με κοιταζαν σαν λεπρη επειδη δε φορουσα μασκα, ενας κουριερ που μου εφερε καψουλες καφε μου την ειπε επειδη ηθελα να δωσω πισω μια σακουλα σφραγισμενη με χρησιμοποιημενες καψουλες για ανακυκλωση καν οποιος μαθαινει που δουλευω δεν με πλησιαζει ουτε στα 2 μετρα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δυστυχώς και εγώ πιστεύω πως ο τουρισμός φέτος θα πάει άπατος αν σκεφτείτε πως οι περισσότεροι από αυτούς ξεκινούν να δουλεύουν λίγο πριν το Πάσχα. Γενικά όλο αυτό που ζούμε είναι πολύ άσχημο και λυπηρό.

Για τα σχολεία πάντως δεν σας κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι λίγο, με αγχώνει ιδιαίτερα η ιδέα να κλειστούν 20 παιδιά σε μία τάξη..ο κίνδυνος δεν θα είναι αρκετά μεγάλος?

 

 

Μόνο εμένα μου φαίνεται σαν ένας λογικός τρόπος να επιφέρει σταδιακά την λεγόμενη"ανοσία της αγέλης", απλά όχι τόσο επιθετικα όπως οι Βρετανοί?? Η Σουηδία πάντως που προσπάθησε να το προκαλέσει όλο αυτό σταδιακά, φαίνεται πως πλέον μάλλον το έχει επιτύχει, αφού ήδη φαίνεται πως πέρασε το στάδιο της κορύφωσης και τα νούμερα έχουν αρχίσει τις τελευταίες ημέρες φθίνουσα πορεία.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ευχαριστα νεα!! Ξεκινησε η πτωτικη ταση της καμπυλης και για μας!

@Yovanna αν μπεις στην ιστοσελιδα του ECDC (το ευρωπαικο κεντρο λοιμωξεων) εχει πολλες λεπτομερεις πληροφοριες για τους πολιτες

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μόνο εμένα μου φαίνεται σαν ένας λογικός τρόπος να επιφέρει σταδιακά την λεγόμενη"ανοσία της αγέλης", απλά όχι τόσο επιθετικα όπως οι Βρετανοί?? Η Σουηδία πάντως που προσπάθησε να το προκαλέσει όλο αυτό σταδιακά, φαίνεται πως πλέον μάλλον το έχει επιτύχει, αφού ήδη φαίνεται πως πέρασε το στάδιο της κορύφωσης και τα νούμερα έχουν αρχίσει τις τελευταίες ημέρες φθίνουσα πορεία.

Έχουν φθίνουσα πορεία? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Κι εγω για τους ιδιους λογους προβληματιζομαι. Ολοι ειναι ετοιμοι να κρινουν και να κατακρινουν. Στο σουπερ μαρκετ με κοιταζαν σαν λεπρη επειδη δε φορουσα μασκα, ενας κουριερ που μου εφερε καψουλες καφε μου την ειπε επειδη ηθελα να δωσω πισω μια σακουλα σφραγισμενη με χρησιμοποιημενες καψουλες για ανακυκλωση καν οποιος μαθαινει που δουλευω δεν με πλησιαζει ουτε στα 2 μετρα...

Γελάω, γιατί το περνούσα όλο αυτό όταν ήταν η έξαρση της γρίπης!!!! Και θα το περνούσα και φέτος, αλλά ήμουν τυχερή και με βρήκε σε προγραμματισμένη άδεια όλο αυτό οπότε γλίτωσα το κάψιμο από γνωστούς και συγγενείς!!!! Αχαχαχαχαχχαχ

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έχουν φθίνουσα πορεία? 

Στη Σουηδία ναι... Μόλις το ειδα

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δυστυχώς και εγώ πιστεύω πως ο τουρισμός φέτος θα πάει άπατος αν σκεφτείτε πως οι περισσότεροι από αυτούς ξεκινούν να δουλεύουν λίγο πριν το Πάσχα. Γενικά όλο αυτό που ζούμε είναι πολύ άσχημο και λυπηρό.

Για τα σχολεία πάντως δεν σας κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι λίγο, με αγχώνει ιδιαίτερα η ιδέα να κλειστούν 20 παιδιά σε μία τάξη..ο κίνδυνος δεν θα είναι αρκετά μεγάλος?

 

 

Κανονικά είναι μεγάλος, αν σκεφτείς ότι οι τάξεις ειναι μικρες κ τα παιδια καθονται το ενα διπλα στο αλλο κ οχι σε ατομικά θρανια. 1,5 τετραγωνικό ανα μαθητη ειναι το οριο για να πει ενα σχολείο οτι δεν εχει μεγαλες αίθουσες για πολυμελή τμηματα. και υπολογιςε κ τα σχολικα λεωφορεία. δεν υπαρχουν κ περισσευουμενες αίθουσες για να σπάσουν τα τμηματα μισα μισα. και τα γραφεία μας είναι πολύ μικρά κ δεν αερίζονται καλά κ οι εκπαιδευτικοί μετακινούνται κ σε πολλα σχολεια. κ αν ανοιξουν σχολεια θα ανοιξουν κ φροντιστηρια που ειναι ακομα πιο μικρες αίθουσες. 

Αλλα δεν ξερω, παιζει τελικα καποιο ρολο το καλοκαιρι; αν γινονταν μαθηματα μεσα μαΐου μεχρι τέλη ιουνιου ή και αρχες Ιουλιου; θα έχουμε κ ανοιχτά παράθυρα έτσι κ αλλιώς. 

Ειναι πολυ σοβαρο το να μην επιστρέψουν φετος τα παιδια. λογικά  βέβαια θα εντατικοποιηθεί η τηλεκπαίδευση κ ισως μπαινουν κ απουσιες, αρα θα ειναι υποχρεωμένα αρκετες ωρες να ειναι σπίτι. Πού φτασαμε να παρακαλάμε να ειναι τη μιση μερα στον υπολογιστη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Δυστυχώς και εγώ πιστεύω πως ο τουρισμός φέτος θα πάει άπατος αν σκεφτείτε πως οι περισσότεροι από αυτούς ξεκινούν να δουλεύουν λίγο πριν το Πάσχα. Γενικά όλο αυτό που ζούμε είναι πολύ άσχημο και λυπηρό.

Για τα σχολεία πάντως δεν σας κρύβω πως και εγώ προβληματίζομαι λίγο, με αγχώνει ιδιαίτερα η ιδέα να κλειστούν 20 παιδιά σε μία τάξη..ο κίνδυνος δεν θα είναι αρκετά μεγάλος?

 

 

Όχι ότι λέω απαραίτητα να ανοίξουν, αλλα δ με τρομάζει λιγότερο από τις δουλειές που συνωστιζονται ένα σωρό εργαζόμενοι, τα στρατόπεδα κ άλλους χωρους

ΣΥΝ ότι εμάς 20παιδια δ ηταν ούτε προ του ιου. Κ ότι ειδικά λόγω καιρού δ χρειαζεται να είναι κλεισμένα μεσα

Επισης με τεστ όπως ανέφερε κ η chryssoum θα ήταν πολύ καλυτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 said:

Μόνο εμένα μου φαίνεται σαν ένας λογικός τρόπος να επιφέρει σταδιακά την λεγόμενη"ανοσία της αγέλης", απλά όχι τόσο επιθετικα όπως οι Βρετανοί?? Η Σουηδία πάντως που προσπάθησε να το προκαλέσει όλο αυτό σταδιακά, φαίνεται πως πλέον μάλλον το έχει επιτύχει, αφού ήδη φαίνεται πως πέρασε το στάδιο της κορύφωσης και τα νούμερα έχουν αρχίσει τις τελευταίες ημέρες φθίνουσα πορεία.

Απλά η ανοσία της αγέλης λογικά θα φέρει έμφραγμα στο σύστημα υγείας, δεν ξέρω, προσωπικά (χωρίς να είμαι γιατρός) με αγχώνει ιδιαίτερα αυτό καθώς τελικά κανείς δεν ξέρει πως θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός τον ιό.

Just now, Έσπερος said:

Ειναι πολυ σοβαρο το να μην επιστρέψουν φετος τα παιδια. λογικά  βέβαια θα εντατικοποιηθεί η τηλεκπαίδευση κ ισως μπαινουν κ απουσιες, αρα θα ειναι υποχρεωμένα αρκετες ωρες να ειναι σπίτι. Πού φτασαμε να παρακαλάμε να ειναι τη μιση μερα στον υπολογιστη. 

ως εκπαιδευτικός φυσικά και μπορείς να κρίνεις καλύτερα από μένα, έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

 

Just now, vicky86 said:

Όχι ότι λέω απαραίτητα να ανοίξουν, αλλα δ με τρομάζει λιγότερο από τις δουλειές που συνωστιζονται ένα σωρό εργαζόμενοι, τα στρατόπεδα κ άλλους χωρους

ΣΥΝ ότι εμάς 20παιδια δ ηταν ούτε προ του ιου. Κ ότι ειδικά λόγω καιρού δ χρειαζεται να είναι κλεισμένα μεσα

Επισης με τεστ όπως ανέφερε κ η chryssoum θα ήταν πολύ καλυτερα

Κοίτα δεν έχεις άδικο, όμως θέλω να πιστεύω πως θα υποχρεωθούν όλες οι εταιρείες να λάβουν μέτρα προστασίας για τους υπαλλήλους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την Σουηδία πάντως δεν έχει αξιολογηθεί ακόμη. Πιστεύω όμως ότι θα αργησει η κορύφωση κ δεν ξέρω αν τα νούμερα είναι ενδεικτικά γιατί δεν είναι πυκνοκατοικημενη. Δεν προσπαθώ βέβαια να σου αλλάξω γνώμη. Είσαι ξεκάθαρα υπέρ της θεωρίας της αγέλης. Στην Αγγλία πάντως ήταν καταστροφική όπως είδες. Δεν θέλω να πισωγυρισω στην συζήτηση. Όμως. 

Είδατε τι έγινε εντωμεταξύ? Έπιασαν δύο παπάδες που κοινωνουσαν. Αυτο που σας έλεγα. Σίγουρα θα υπάρχουν κ άλλοι. Ελπίζω να μην έχουμε κατρακυλισμα μετά το Πάσχα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Και ευχαριστα νεα!! Ξεκινησε η πτωτικη ταση της καμπυλης και για μας!

@Yovanna αν μπεις στην ιστοσελιδα του ECDC (το ευρωπαικο κεντρο λοιμωξεων) εχει πολλες λεπτομερεις πληροφοριες για τους πολιτες

@CMES από ποια πηγή προκύπτει αυτό; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Όχι ότι λέω απαραίτητα να ανοίξουν, αλλα δ με τρομάζει λιγότερο από τις δουλειές που συνωστιζονται ένα σωρό εργαζόμενοι, τα στρατόπεδα κ άλλους χωρους

 

Τα στρατόπεδα σκεφτόμουν κι εγώ τις προάλλες! Τι γίνεται άραγε εκεί;

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αυτό με την Σουηδία πάντως δεν έχει αξιολογηθεί ακόμη. Πιστεύω όμως ότι θα αργησει η κορύφωση κ δεν ξέρω αν τα νούμερα είναι ενδεικτικά γιατί δεν είναι πυκνοκατοικημενη. Δεν προσπαθώ βέβαια να σου αλλάξω γνώμη. Είσαι ξεκάθαρα υπέρ της θεωρίας της αγέλης. Στην Αγγλία πάντως ήταν καταστροφική όπως είδες. Δεν θέλω να πισωγυρισω στην συζήτηση. Όμως. 

Είδατε τι έγινε εντωμεταξύ? Έπιασαν δύο παπάδες που κοινωνουσαν. Αυτο που σας έλεγα. Σίγουρα θα υπάρχουν κ άλλοι. Ελπίζω να μην έχουμε κατρακυλισμα μετά το Πάσχα. 

Εννοείται υπάρχουν και άλλοι!!! Κάποια κοπέλα ανέφερε για μυστικες λειτουργίες σε σπίτια!!! 

Κοίτα, δεν είναι ότι είμαι υπέρ, απλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει... Ακόμα κι αν βγει εμβόλιο ρε συ, προσωπικα θα είμαι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε όλο αυτό... Δεν είμαι κατά, απλά θεωρώ πως θα πρέπει να τηρούνται καποια κριτήρια... Νομίζω έχω ξαναπεί πως στη σχολή μας δίδασκαν πως θέλει πάνω από 10ετια για να αξιολογηθεί ένα καινούριο εμβόλιο.... Πως ξαφνικά μέσα σε ένα χρόνο θα είναι σίγουροι για κάτι τέτοιο?? Και αν μακροπρόθεσμα προκαλεί πολύ σοβαρά προβληματα υγείας??? Πως θα εκθεσουμε τα παιδιά μας και τους ίδιους τους εαυτούς μας σε κάτι τέτοιο, αφού κατά πάσα πιθανότητα εμείς δεν κινδυνεύουμε άμεσα από τον ιό??? Αυτά με προβληματίζουν... Επίσης, εγώ σκεφτομαι το μετά... Οκ, το περνάμε όλο αυτό ανώδυνα σε 1η φάση... Είναι κοινή παραδοχή πλέον πως από φθινόπωρο θα υπάρχει 2ο κύμα... Πως θα το περάσουμε τότε??? Μήπως είναι χειρότερα, αφού τώρα δεν θα έχουμε εκτεθεί οι περισσότεροι στον ιό??? Αν η οικονομία πληγεί, το δημόσιο σύστημα υγείας θα πληγεί επίσης... Αν δεν έχεις φάρμακα, γάζες, αποθέματα οξυγόνου, πως θα φροντίσεις τους ασθενείς τότε, ακόμα κι αν κρεβάτια έχεις??? Οπότε σκεφτομαι, μήπως είναι σαν το τσιροτο??? Το τραβάς δηλαδή απότομα στην αρχή, αλλά ξεμπρρδεψεις μια κι έξω??? 

Δεν υποτιμώ τον κίνδυνο, απλά προβληματίζομαι για τα οποία προβλήματα προκύπτουν (και σιγουρα είναι κι άλλα που δεν τα γνωρίζω) σε βάθος χρόνου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 είπε:

@CMES από ποια πηγή προκύπτει αυτό; 

Παρακολουθω εναν Καθηγητη Πνευμονολογιας στην Κρητη που ηταν και Καθηγητης Επιδημιολογιας πριν αλλαξει εδρα. Τον ξερω και προσωπικα και τον εμπιστευομαι πολυ. Ανα διαστηματα κανει καποιες επιδημιολογικες αναλυσεις στον ελληνικο πλυθισμο και τις αναρτα. Αυτο το ανερτησε σημερα. Αξιζει να τον ακολουθησεις στο fb αν σε ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

@CMES από ποια πηγή προκύπτει αυτό; 

Σήμερα αν δεν κάνω λάθος είχαμε μόνο 32 νέα κρούσματα και έχουν μειωθεί τα περιστατικά στις ΜΕΘ... Βέβαια προφανώς μειώθηκαν γιατί είχαμε θανάτους, αλλά είναι σημαντικό ότι δεν υπήρξαν νέες εισαγωγες...

Just now, CMES είπε:

Παρακολουθω εναν Καθηγητη Πνευμονολογιας στην Κρητη που ηταν και Καθηγητης Επιδημιολογιας πριν αλλαξει εδρα. Τον ξερω και προσωπικα και τον εμπιστευομαι πολυ. Ανα διαστηματα κανει καποιες επιδημιολογικες αναλυσεις στον ελληνικο πλυθισμο και τις αναρτα. Αυτο το ανερτησε σημερα. Αξιζει να τον ακολουθησεις στο fb αν σε ενδιαφερει.

Θα μας πεις όνομα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Απλά η ανοσία της αγέλης λογικά θα φέρει έμφραγμα στο σύστημα υγείας, δεν ξέρω, προσωπικά (χωρίς να είμαι γιατρός) με αγχώνει ιδιαίτερα αυτό καθώς τελικά κανείς δεν ξέρει πως θα αντιμετωπίσει ο οργανισμός τον ιό.

ως εκπαιδευτικός φυσικά και μπορείς να κρίνεις καλύτερα από μένα, έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

 

Κοίτα δεν έχεις άδικο, όμως θέλω να πιστεύω πως θα υποχρεωθούν όλες οι εταιρείες να λάβουν μέτρα προστασίας για τους υπαλλήλους.

Οπως λαμβάνουν τώρα; γτ εγω δ ξερω παντού να είναι πάρα πολυ προσεχτικοι

 

Just now, little lamb είπε:

 

Τα στρατόπεδα σκεφτόμουν κι εγώ τις προάλλες! Τι γίνεται άραγε εκεί;

Δ ξερω πολλά, αλλά είναι δυνατόν να κρατάνε αποστάσεις; 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Εννοείται υπάρχουν και άλλοι!!! Κάποια κοπέλα ανέφερε για μυστικες λειτουργίες σε σπίτια!!! 

Κοίτα, δεν είναι ότι είμαι υπέρ, απλά δεν μπορώ να σκεφτώ πως αλλιώς θα μπορούσε να γίνει... Ακόμα κι αν βγει εμβόλιο ρε συ, προσωπικα θα είμαι πολύ επιφυλακτική απέναντι σε όλο αυτό... Δεν είμαι κατά, απλά θεωρώ πως θα πρέπει να τηρούνται καποια κριτήρια... Νομίζω έχω ξαναπεί πως στη σχολή μας δίδασκαν πως θέλει πάνω από 10ετια για να αξιολογηθεί ένα καινούριο εμβόλιο.... Πως ξαφνικά μέσα σε ένα χρόνο θα είναι σίγουροι για κάτι τέτοιο?? Και αν μακροπρόθεσμα προκαλεί πολύ σοβαρά προβληματα υγείας??? Πως θα εκθεσουμε τα παιδιά μας και τους ίδιους τους εαυτούς μας σε κάτι τέτοιο, αφού κατά πάσα πιθανότητα εμείς δεν κινδυνεύουμε άμεσα από τον ιό??? Αυτά με προβληματίζουν... Επίσης, εγώ σκεφτομαι το μετά... Οκ, το περνάμε όλο αυτό ανώδυνα σε 1η φάση... Είναι κοινή παραδοχή πλέον πως από φθινόπωρο θα υπάρχει 2ο κύμα... Πως θα το περάσουμε τότε??? Μήπως είναι χειρότερα, αφού τώρα δεν θα έχουμε εκτεθεί οι περισσότεροι στον ιό??? Αν η οικονομία πληγεί, το δημόσιο σύστημα υγείας θα πληγεί επίσης... Αν δεν έχεις φάρμακα, γάζες, αποθέματα οξυγόνου, πως θα φροντίσεις τους ασθενείς τότε, ακόμα κι αν κρεβάτια έχεις??? Οπότε σκεφτομαι, μήπως είναι σαν το τσιροτο??? Το τραβάς δηλαδή απότομα στην αρχή, αλλά ξεμπρρδεψεις μια κι έξω??? 

Δεν υποτιμώ τον κίνδυνο, απλά προβληματίζομαι για τα οποία προβλήματα προκύπτουν (και σιγουρα είναι κι άλλα που δεν τα γνωρίζω) σε βάθος χρόνου...

Σε κάποια από αυτά συμφωνώ. Πράγματι ένα εμβολιο θελει πολλά χρόνια πριν πούμε ότι είναι ασφαλες

Μέχρι πότε θα κινούμαστε συντηρητικα

Κ θα έχει χρήματα κ μεσα προστασίας το σύστημα υγείας; 

Χωρίς να είμαι κατά των εμβολίων η υπερ της ανοησίας της αγελης

Αυτό με το τσιρότο δ θα το πρότεινα γτ είδαμε τα αποτελέσματα σε Ολλανδία, Αγγλία, ηπα

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Αυτό με το τσιρότο δ θα το πρότεινα γτ είδαμε τα αποτελέσματα σε Ολλανδία, Αγγλία, ηπα

Συμφωνω σε αυτο. Εδω δεν αντεξε το συστημα υγειας των ηπα, εμεις θα πηγαιναμε ακλαφτοι!! (Στην κυριολεξια)

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Οπως λαμβάνουν τώρα; γτ εγω δ ξερω παντού να είναι πάρα πολυ προσεχτικοι

 

Δ ξερω πολλά, αλλά είναι δυνατόν να κρατάνε αποστάσεις; 

 

Σε κάποια από αυτά συμφωνώ. Πράγματι ένα εμβολιο θελει πολλά χρόνια πριν πούμε ότι είναι ασφαλες

Μέχρι πότε θα κινούμαστε συντηρητικα

Κ θα έχει χρήματα κ μεσα προστασίας το σύστημα υγείας; 

Χωρίς να είμαι κατά των εμβολίων η υπερ της ανοησίας της αγελης

Αυτό με το τσιρότο δ θα το πρότεινα γτ είδαμε τα αποτελέσματα σε Ολλανδία, Αγγλία, ηπα

Νομίζω θα φανεί στο εγγύς μέλλον ποια χώρα έλαβε τα πιο "σωστα" μετρα... Του χρόνου το καλοκαίρι, όταν θα έχει περάσει και το 2ο κύμα και θα έχουμε δει τις οικονομικές συνέπειες σε όλα τα κράτη, εκεί πιστεύω θα κριθεί και ποια τακτική ήταν πιο σωστή και ποια η πιο λανθασμένη... 

Έχει καμία σας κάνα γνωστό στις ΗΠΑ??? Όπως ανέφερα και πριν μου κάνει τρομερή εντύπωση η στήριξη που φαίνεται να έχουν οι Αμερικανοί στον Τραμπ, παρά τα εντυπωσιακά νούμερα που ακούμε κάθε μέρα... Θα με ενδιέφερε να μάθω τον τρόπο σκέψης τους... Είναι άραγε τόσο αφελείς ή μήπως όντως τα παραφουσκωνουν τα ΜΜΕ για τη δημιουργία κλίματος τρομοκρατίας???

Μόλις διάβασα πάντως πως έσκασε περιστατικό σε βρέφος σε οικισμό Ρομά στην Ξάνθη.... Αναμενόμενο, μιας και η προσοχή ολονων είχε πέσει στο αν θα βγεις βόλτα στο πάρκο με το παιδί σου και όχι σε κοινωνικές ομάδες, οι οποίες λόγω του τρόπου ζωής τους, σε τέτοιες περιπτώσεις μπορεί να αποτελέσουν "υγειονομική βόμβα"!!!! Ας ελπίσουμε πως δεν θα έχει τρομερό αντίκτυπο στα μέχρι τώρα θετικά βήματα, μιας και από ότι διάβασα, μιλάμε για κοινότητα 5000 ατόμων!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Έχει καμία σας κάνα γνωστό στις ΗΠΑ???

Στις ΗΠΑ οχι, αλλα εχω γνωστους γιατρους σε Αγγλια, Σουηδια και Ολλανδια και λενε πως πανω κατω ειναι οπως τα λενε. Απλα υπαρχουν σημαντικες διαφορες απο περιοχη σε περιοχη.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Στις ΗΠΑ οχι, αλλα εχω γνωστους γιατρους σε Αγγλια, Σουηδια και Ολλανδια και λενε πως πανω κατω ειναι οπως τα λενε. Απλα υπαρχουν σημαντικες διαφορες απο περιοχη σε περιοχη.

Ρώτησα για τις ΗΠΑ, γιατί εμείς εδώ κράζουμε τον Τραμπ φουλ, αλλά εκεί φαίνεται ότι τον στηρίζουν... Και έχω εντυπωσιαστεί... Στην Αγγλία τι γίνεται αλήθεια?? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Στην Αγγλία τι γίνεται αλήθεια?? 

Από συγγενείς εκεί ξερω ότι δεν έχουν σε ιδιαίτερη εκτίμηση τον Τζόνσον και πιστεύουν ότι το χειρίστηκε λάθος. Γενικά ο μόνος λόγος που τον ψήφισαν οι Άγγλοι έχω την εντύπωση πως είναι ότι είναι ο μόνος που θα προχωρούσε το Brexit.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...