Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 28 λεπτά , Ilaeira είπε:

Περαστικά βρε μαγιοπούλας. Το παιδί πώς είναι;

Ευχαριστώ.εκανε πυρετό έως 38.6 το ανώτερο για ένα 24ωρο ακριβώς κ απο τότε απυρετη.λιγη μύξα λίγο μπουκωμα κ πονολεο χθες.σημερα καλά.ελαχιστη καταρρπη μόνο.

Εγώ έχω πολύ λίγη καταρροη,γαργαλημα στο λσιμο κ λίγο πόνο ψηλά στην πλάτη.κ μια αίσθηση ότι κάτι με περιτρυγιριζει .

Εσείς με την ο τι συ.πτωματα είχατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

@μαγιοπουλας περαστικά κ σε σένα... 

 

Όσο για το πιστοποιητικό εμβολιασμού πότε λήγει? Αν αργεί δεν έχει νόημα να δηλώσεις της νόσησης γιατί απ' ότι έχω ακούσει 3 μήνες διαρκεί

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , mama16 είπε:

@μαγιοπουλας περαστικά κ σε σένα... 

 

Όσο για το πιστοποιητικό εμβολιασμού πότε λήγει? Αν αργεί δεν έχει νόημα να δηλώσεις της νόσησης γιατί απ' ότι έχω ακούσει 3 μήνες διαρκεί

Αυτό λεω

Link to comment
Share on other sites

@μαγιοπουλας ελπίζω να το ξεπερνατε σιγά σιγά!

 

Όσες στην τάξη είχε βρεθεί κάποιο κρούσμα μετά κόλλησε κ το δικό σας παιδί? Κ αν  μετά από πόσες μέρες φάνηκε? 

 

Εγώ σήμερα έμαθα ότι κάποιο παιδάκι είναι θετικό, δεν ξέρω αν φάνηκε στο σελφ τεστ το χθεσινό ή αρρώστησε το σκ κ ενημερώθηκαμε σήμερα. Αλλά αν κόλλησε μέσα σε πόσο διάστημα να περιμένω να φανεί? Κ τι κάνατε όταν μαθαίνατε ότι υπάρχει θετικό κρούσμα? Τα κρατούσατε στο σπίτι ή τα στέλνατε? Να την κρατήσω αύριο μεθαύριο η όχι?

 

Κ κάτι ακόμα, πως ενημερωνόμαστε για θετικό κρούσμα? Γιατί εγώ το έμαθα από άλλον γονιό που του το είπε η δασκάλα αλλά δεν το είπε σε όλους. Κ δεν είπε κ ποιο παιδάκι βγήκε θετικό.. Εσάς λένε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , mama16 είπε:

@μαγιοπουλας ελπίζω να το ξεπερνατε σιγά σιγά!

 

Όσες στην τάξη είχε βρεθεί κάποιο κρούσμα μετά κόλλησε κ το δικό σας παιδί? Κ αν  μετά από πόσες μέρες φάνηκε? 

 

Εγώ σήμερα έμαθα ότι κάποιο παιδάκι είναι θετικό, δεν ξέρω αν φάνηκε στο σελφ τεστ το χθεσινό ή αρρώστησε το σκ κ ενημερώθηκαμε σήμερα. Αλλά αν κόλλησε μέσα σε πόσο διάστημα να περιμένω να φανεί? Κ τι κάνατε όταν μαθαίνατε ότι υπάρχει θετικό κρούσμα? Τα κρατούσατε στο σπίτι ή τα στέλνατε? Να την κρατήσω αύριο μεθαύριο η όχι?

 

Κ κάτι ακόμα, πως ενημερωνόμαστε για θετικό κρούσμα? Γιατί εγώ το έμαθα από άλλον γονιό που του το είπε η δασκάλα αλλά δεν το είπε σε όλους. Κ δεν είπε κ ποιο παιδάκι βγήκε θετικό.. Εσάς λένε?

εμεις ειχαμε κ τα δυο.κρουσμα στην ταξη της κορης,μας ενημερωσε η ιδια η μαμα γτ εχουμε επαφες,αλλα συνεχισε να πηγαινει η κορη μου,την σταματησα οταν βρεθηκαν αλλα δυο παιδια στο τμημα της,εκεινη βγηκε θετικη 5μερες μετα την τελευταια επαφη με το τμημα.τοτε μενανε κανονικα καραντινα κ μαλιστα 10μερες,εμεις ειχαμε κατσει 5μερες πριν,κ ενα ακομη σ/κ μετα.οπου πηγαινε μονο ο συζηγος δουλεια,αν κ πηρε κ 10μερες αδεια,με μοριακο ενδιαμεσα,κ εγω που πηγα δυο φορες μαρκετ

πριν λιγο καιρο βρεθηκε κρουσμα στο τμημα του γιου,παλι μου το ειπε η μαμα γτ ειχαμε βρεθει το σ/κ,βγηκε πιο μετα το παιδακι της.η επισημη ενημερωση εγινε κανονικα τυπικα την επομενη μερα απο το σχολειο.τα παιδακια που ειχαν τυχον εμβολιαστει η νοσησει,πανε με καθημερινο σελφ.τα υπολοιπα οπως ο γιος μου με δυο ραπιντ 1η κ 5η μερα,κ ενδιαμεσα σελφ.αν μπορεις κ θελεις,μπορεις να την κρατησεις σπιτι.οι επαφες με κρουσματα απο οσο εχω καταλαβει φορανε μασκα υψηλης προστασιας

δ ειναι υποχρεωμενοι να πουν πιο παιδακι νοσησε,απλα οτι υπαρχει κρουσμα

θεωρω οτι αν δ εχετε συμπτωματα,ενα ραπιντ της 5η μερα ειναι το πιο ασφαλες

εγω εκανα μαζι με τον μικρο ραπιντ,γτ ηρθα κ εγω σε επαφη με κρουσμα.κ εγω κ το κρουσμα τριπλα εμβολιασμενοι

ουτε εγω ουτε ο μικρος κολλησαμε

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , vicky86 είπε:

εμεις ειχαμε κ τα δυο.κρουσμα στην ταξη της κορης,μας ενημερωσε η ιδια η μαμα γτ εχουμε επαφες,αλλα συνεχισε να πηγαινει η κορη μου,την σταματησα οταν βρεθηκαν αλλα δυο παιδια στο τμημα της,εκεινη βγηκε θετικη 5μερες μετα την τελευταια επαφη με το τμημα.τοτε μενανε κανονικα καραντινα κ μαλιστα 10μερες,εμεις ειχαμε κατσει 5μερες πριν,κ ενα ακομη σ/κ μετα.οπου πηγαινε μονο ο συζηγος δουλεια,αν κ πηρε κ 10μερες αδεια,με μοριακο ενδιαμεσα,κ εγω που πηγα δυο φορες μαρκετ

πριν λιγο καιρο βρεθηκε κρουσμα στο τμημα του γιου,παλι μου το ειπε η μαμα γτ ειχαμε βρεθει το σ/κ,βγηκε πιο μετα το παιδακι της.η επισημη ενημερωση εγινε κανονικα τυπικα την επομενη μερα απο το σχολειο.τα παιδακια που ειχαν τυχον εμβολιαστει η νοσησει,πανε με καθημερινο σελφ.τα υπολοιπα οπως ο γιος μου με δυο ραπιντ 1η κ 5η μερα,κ ενδιαμεσα σελφ.αν μπορεις κ θελεις,μπορεις να την κρατησεις σπιτι.οι επαφες με κρουσματα απο οσο εχω καταλαβει φορανε μασκα υψηλης προστασιας

δ ειναι υποχρεωμενοι να πουν πιο παιδακι νοσησε,απλα οτι υπαρχει κρουσμα

θεωρω οτι αν δ εχετε συμπτωματα,ενα ραπιντ της 5η μερα ειναι το πιο ασφαλες

εγω εκανα μαζι με τον μικρο ραπιντ,γτ ηρθα κ εγω σε επαφη με κρουσμα.κ εγω κ το κρουσμα τριπλα εμβολιασμενοι

ουτε εγω ουτε ο μικρος κολλησαμε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εμάς δεν έκαναν καν ενημέρωση ότι υπάρχει κρούσμα. Νομίζω όμως ότι θα έπρεπε γιατί νήπια είναι, αν δεν θέλει κάποιος γονιός για 2-3 μέρες μπορεί να μην το στείλει, μέχρι να ξανακάνουν τεστ

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , mama16 είπε:

@μαγιοπουλας ελπίζω να το ξεπερνατε σιγά σιγά!

 

Όσες στην τάξη είχε βρεθεί κάποιο κρούσμα μετά κόλλησε κ το δικό σας παιδί? Κ αν  μετά από πόσες μέρες φάνηκε? 

 

Εγώ σήμερα έμαθα ότι κάποιο παιδάκι είναι θετικό, δεν ξέρω αν φάνηκε στο σελφ τεστ το χθεσινό ή αρρώστησε το σκ κ ενημερώθηκαμε σήμερα. Αλλά αν κόλλησε μέσα σε πόσο διάστημα να περιμένω να φανεί? Κ τι κάνατε όταν μαθαίνατε ότι υπάρχει θετικό κρούσμα? Τα κρατούσατε στο σπίτι ή τα στέλνατε? Να την κρατήσω αύριο μεθαύριο η όχι?

 

Κ κάτι ακόμα, πως ενημερωνόμαστε για θετικό κρούσμα? Γιατί εγώ το έμαθα από άλλον γονιό που του το είπε η δασκάλα αλλά δεν το είπε σε όλους. Κ δεν είπε κ ποιο παιδάκι βγήκε θετικό.. Εσάς λένε?

Καλησπερα.

Κατ αρχήν έπρεπε να σας ενημερώσουν με μειλ.ριναι παρανομο αυτό που συνέβη.

Ειδοποιούν αλλα χωρίς να λενε το όνομα. 

Πρέπει να  μπείτε σε πρωτοκολο.αν μπορείς να το κρατήσεις σπίτι κράτα το.

Το πρωτο κρούσμα ήταν σε αδερφάκι συμμαθητή την προπαρασκευή Κυριακή.θετικος βρέθηκε ο συμμαθητής την περασμενη Τρίτη αλά δεν ήρθε σχολείο.Μετα θετικό το δικό μου την πεμπτη.

Σχολείο πήγε αλλά δρν μπήκε στο σχολικό.κ πάλι κόλλησε.Τα κρούσματα εμφανίστηκαν ανά εξαημερο.Αργει να φανεί.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , mama16 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, εμάς δεν έκαναν καν ενημέρωση ότι υπάρχει κρούσμα. Νομίζω όμως ότι θα έπρεπε γιατί νήπια είναι, αν δεν θέλει κάποιος γονιός για 2-3 μέρες μπορεί να μην το στείλει, μέχρι να ξανακάνουν τεστ

συμφωνω απολυτα οτι επρεπε να υπαρχει κανονικα ενημερωση.στο δημοτικο μας ξερω οτι στελνουν κ μεηλ

η μονη περιπτωση που τυπικα δ επρεπε,ειναι αν το παιδακι που νοσησε δ ειχε παει τις τελευταιες μερες σχολειο.κ παλι το λεω καθαρα με βαση τους κανονες.αν πχ δ ειχε παει 2μερες,κ βγηκε μετα θετικο,στην ουσια σου λεει δ ηρθε σε επαφη.αλλο αν ειναι καλο να το ξερετε

απο την στιγμη που ενημερωθηκαν καποιοι γονεις,επρεπε να ενημερωθουν ολοι

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έμαθα ότι η μητέρα του είναι θετική, οπότε δεν ξέρω τλκ αν κ το παιδί βγήκε σίγουρα θετικό ή η δασκάλα είπε ότι υπάρχει κρούσμα κ εννοούσε τη μητέρα. Αλλά ευτυχώς πέρασε κ το τριήμερο οπότε τελευταία συνάντηση με αυτό το παιδί ήταν την Παρασκευή.. Ίσως πάντως την κρατήσω σπίτι κ μετά της κάνω το σελφ τεστ την Πέμπτη να δω τι θα δείξει..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σχολείο ενημερώνει αν μαθητής νοσήσει εντός του 48ωρου που βρέθηκε μαζί με τα άλλα παιδιά. Δηλαδή αν κάποιο παιδί διαγνώστηκε θετικό χθες, δεν ενεργοποιείται κανένα πρωτόκολλο, οπότε δεν υπάρχει απαίτηση ενημέρωσης.

 

Εννοειται ότι αν νοσήσει γονιός παιδιού, το παιδί μεν δεν έρχεται σχολείο (εκτός αν είναι εμβολιασμένο) αλλά και πάλι δεν αρχίζει πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Deena είπε:

Το σχολείο ενημερώνει αν μαθητής νοσήσει εντός του 48ωρου που βρέθηκε μαζί με τα άλλα παιδιά. Δηλαδή αν κάποιο παιδί διαγνώστηκε θετικό χθες, δεν ενεργοποιείται κανένα πρωτόκολλο, οπότε δεν υπάρχει απαίτηση ενημέρωσης.

 

Εννοειται ότι αν νοσήσει γονιός παιδιού, το παιδί μεν δεν έρχεται σχολείο (εκτός αν είναι εμβολιασμένο) αλλά και πάλι δεν αρχίζει πρωτόκολλο.

Εμας μας ενημέρωσαν σημερα για παιδί που βρέθηκε θετικό χτες.ειμαστε ομως έτσι κι αλλιώς σε πρωτοκολο

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mama16 said:

@μαγιοπουλας ελπίζω να το ξεπερνατε σιγά σιγά!

 

Όσες στην τάξη είχε βρεθεί κάποιο κρούσμα μετά κόλλησε κ το δικό σας παιδί? Κ αν  μετά από πόσες μέρες φάνηκε? 

 

Εγώ σήμερα έμαθα ότι κάποιο παιδάκι είναι θετικό, δεν ξέρω αν φάνηκε στο σελφ τεστ το χθεσινό ή αρρώστησε το σκ κ ενημερώθηκαμε σήμερα. Αλλά αν κόλλησε μέσα σε πόσο διάστημα να περιμένω να φανεί? Κ τι κάνατε όταν μαθαίνατε ότι υπάρχει θετικό κρούσμα? Τα κρατούσατε στο σπίτι ή τα στέλνατε? Να την κρατήσω αύριο μεθαύριο η όχι?

 

Κ κάτι ακόμα, πως ενημερωνόμαστε για θετικό κρούσμα? Γιατί εγώ το έμαθα από άλλον γονιό που του το είπε η δασκάλα αλλά δεν το είπε σε όλους. Κ δεν είπε κ ποιο παιδάκι βγήκε θετικό.. Εσάς λένε?

Εγώ όσες φορές έχει υπάρξει κρούσμα στην τάξη τον στέλνω κανονικά, όμως είναι εμβολιασμένος, πέρυσι αν μάθαινα για κρούσμα δεν θα πήγαινε, γιατί εδώ που τα λέμε σε ένα νήπιο εύκολα γίνεται διασπορά.  Πρέπει να μιλήσεις με το σχολείο, αυτό που έκαναν είναι παράνομο όπως είπε και η μαγιοπούλα, υποχρεούνται να σας ενημερώσουν με μέηλ ώστε να ξεκινήσει να εφαρμόζεται το πρωτόκολλο.

Link to comment
Share on other sites

Εμάς υπήρξε κρούσμα σε παιδάκι της τάξης την προηγούμενη Πέμπτη, το μάθαμε επίσημα την Παρασκευή. Επιπλέον, νόσησε η δασκάλα μας (από το παιδάκι άραγε;) και μας ενημέρωσαν Καθαρά Δευτέρα ότι τα παιδιά συνεχίζουν κανονικά. Χθες δεν την έστειλα γιατί έμεινα και εγώ σπίτι. Σήμερα την έστειλα κανονικά, αν και ουσιαστικά μάθημα δεν γίνεται, τα μοιράζουν σε άλλες τάξεις και κάνουν μόνο τα υπόλοιπα μαθήματα (εικαστικά, αγγλικά, μουσική, γυμναστική, θέατρο, υπολογιστές) ως τμήμα. Είναι εμβολιασμένη και δε θέλει να μείνει σπίτι με τίποτα :) Ωστόσο, από όλο το τμήμα μόνο 4-5 παιδάκια πήγαν, οι υπόλοιποι γονείς τα κράτησαν σπίτι.

 

Επί της ουσίας, αν παιδί βρεθεί θετικό, ενημερώνεται νομίζω μέσω της πλατφόρμας το σχολείο και αντίστοιχα ενημερώνει το τμήμα. Ενεργοποιείται το πρωτόκολλο για rapid σε μη εμβολιασμένους και self-test σε εμβολιασμένους και το τμήμα συνεχίζει, εκτός αν βρεθεί πάνω από το 50% της τάξης θετικό.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε τη σουηδική μελέτη που δηλώνει ότι το mrna του εμβολίου εισέρχεται στο dna των ηπατικών κυττάρων μέσω αντίστροφης μεταγραφάσης; Οι πραγματικοί X-men ερχόμαστε :ph34r:. Άντε τώρα να τα βαλεις με τους "ψεκασμενους" (όποιοι κ αν θεωρούνται)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Είδατε τη σουηδική μελέτη που δηλώνει ότι το mrna του εμβολίου εισέρχεται στο dna των ηπατικών κυττάρων μέσω αντίστροφης μεταγραφάσης; Οι πραγματικοί X-men ερχόμαστε :ph34r:. Άντε τώρα να τα βαλεις με τους "ψεκασμενους" (όποιοι κ αν θεωρούνται)...

 κ το αποτέλεσμα πιο ειναι ? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , ninaki80 είπε:

 κ το αποτέλεσμα πιο ειναι ? 

Οτιδήποτε επηρεάζει το γενετικό υλικό οδηγεί σε μεταλλάξεις, που είτε εκφράζονται, είτε όχι. Στη συγκεκριμένη έρευνα εξετάστηκαν άτομα που εμφάνισαν ηπατική νόσο μετά τον εμβολιασμό κ βρέθηκε αυτό το εύρημα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Lenia16 είπε:

Οτιδήποτε επηρεάζει το γενετικό υλικό οδηγεί σε μεταλλάξεις, που είτε εκφράζονται, είτε όχι. Στη συγκεκριμένη έρευνα εξετάστηκαν άτομα που εμφάνισαν ηπατική νόσο μετά τον εμβολιασμό κ βρέθηκε αυτό το εύρημα. 

Σε τι αριθμό ατόμων έγινε αυτή η μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Σε τι αριθμό ατόμων έγινε αυτή η μελέτη?

Έχω βάλει το σύνδεσμο της δημοσίευσης αλλά πρέπει να εγκριθεί. Διάβασα μόνο το abstract και τα αποτελέσματα. Δεν είδα να αναφέρει πληθυσμό αλλά προσπαθώ να σκεφτώ αν χρειάζεται. Έγινε in vitro, φαντάζομαι ή μπαίνει στον πυρήνα ή δεν μπαίνει. Σε έξι ώρες ολοκληρώνεται η διαδικασία λένε οι μελετητές.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

Έχω βάλει το σύνδεσμο της δημοσίευσης αλλά πρέπει να εγκριθεί. Διάβασα μόνο το abstract και τα αποτελέσματα. Δεν είδα να αναφέρει πληθυσμό αλλά προσπαθώ να σκεφτώ αν χρειάζεται. Έγινε in vitro, φαντάζομαι ή μπαίνει στον πυρήνα ή δεν μπαίνει. Σε έξι ώρες ολοκληρώνεται η διαδικασία λένε οι μελετητές.

Άρα εινσι κάτι πολύ περιορισμένο ακομη

πρίν από 2 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Άρα εινσι κάτι πολύ περιορισμένο ακομη

Φυσικά κ εχει σημασία ο αριθμός για μια μελετη

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πέμπτη μέρα σήμερα από τη νοσηση.Σημερα νιώθω μεγάλη κοπωση.Εσεις πως ήσασταν στην αντίστοιχη μέρα?

Περαστικά!! Εμεις που νόσησαμε πριν 15 μερες εγω απλα είχα ένα ελαφρύ συναχι για 4 μερες χωρίς κόπωση ίσως την 3η μερα λιγο πόναγε η πλάτη μου αλλα μπορει να ήταν κ τυχαίο  . Ο μικρος δεν εμφανισε τιποτα απολυτος απλα ηταν θετικός για 15 μερες ενώ εγώ στις 6 μερες αρνητικοποιηθηκα. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, ninaki80 είπε:

Περαστικά!! Εμεις που νόσησαμε πριν 15 μερες εγω απλα είχα ένα ελαφρύ συναχι για 4 μερες χωρίς κόπωση ίσως την 3η μερα λιγο πόναγε η πλάτη μου αλλα μπορει να ήταν κ τυχαίο  . Ο μικρος δεν εμφανισε τιποτα απολυτος απλα ηταν θετικός για 15 μερες ενώ εγώ στις 6 μερες αρνητικοποιηθηκα. 

Θα πήρες μάλλον χαμηλό ιικο φορτίο.

Βλέπω οι περισσότερες νοσησσμρ.εμεις φαίνεται να έχουμε υψηλό ιικο φορτίο.ειναι φουλ τα τεστ μας.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θα πήρες μάλλον χαμηλό ιικο φορτίο.

Βλέπω οι περισσότερες νοσησσμρ.εμεις φαίνεται να έχουμε υψηλό ιικο φορτίο.ειναι φουλ τα τεστ μας.

Μετά τις γιορτές νομιζω κόλλησαν σχεδον ολοι μονο όσοι δεν είδαν κανενα την γλίτωσαν.  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...