Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Deena είπε:

 

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Πέραν του συνωστισμού μέσα στην τάξη, η σχολική ζωή συνεπάγεται επίσης και μια σειρά πρόσθετων μετακινήσεων και συναθροίσεων από παιδιά και ενήλικες που λειτουργούν πολλαπλασιαστικά. Δεν είναι το ίδιο με το να ανοίξουν τα πάρκα.

Ναι αλλά και πάλι, αν τα σχολεία μείνουν κλειστά και οι επιχειρήσεις ανοίξουν, τα παιδιά θα τα προσέχουν οι παππούδες.... Άρα αναιρουμε όση προσπάθεια έχουμε κάνει έως τώρα...

Πιο λογική μου ακούγεται η παραμονή της καραντινας στις ευπαθείς ομάδες και άρση της για τους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, CMES είπε:

Τωρα ισχυουν αυτα. Σε 2 μηνες ομως;

 

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Πιστεύω ότι η υποχρεωτική καραντίνα μετά την επιστροφή από το εξωτερικό θα διατηρηθεί για πολύ καιρό σε αρκετές χώρες....και αυτό εάν δεχτούμε ότι θα επιτραπούν οι πτήσεις εκτός της χώρας.

 

Υπό την σημερινή εικόνα, χώρες που έχουν χτυπηθεί πολύ βαριά και θα αρχίσουν ίσως να ανακάμπτουν σε 2 μήνες (Ιταλία, Ισπανία, Αγγλία, ΗΠΑ), μου φαίνεται ότι δύσκολα θα θα επιτρέψουν στους πολίτες τους να ταξιδέψουν στο εξωτερικό, άσε που και οι ίδιοι οι πολίτες πιστεύω θα φοβούνται.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγώ θα το πάω στο βαρετο κομμάτι της οικονομίας πάλι... Δεδομένου ότι τα περισσότερα νησιά ζούνε από την καλοκαιρινή σεζόν, δεν θα είναι πολύ δύσκολος ο χειμώνας για αυτούς τους ανθρώπους που δεν θα έχουν σχεδόν καθόλου εισοδήματα??? Εσύ και ο σύζυγός σου αν θυμάμαι καλά είστε δημόσιοι υπάλληλοι και οι 2 οπότε θέμα δεν θα έχετε... Μια οικογένεια όμως που περιμένει τη σεζόν για να έχει να φάει τον χειμώνα, πως θα ζήσει???  Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα νομίζω... Ή θα ρισκάρεις με τον ιό ή θα έρθεις αντιμέτωπος με την πείνα...

Οι ίδιοι άνθρωποι που περιμένουν το καλοκαίρι για να ζήσουν, έχουν γονείς που κινδυνεύουν, έχουν ίσως οι θέματα, έχουν και παιδιά με θέματα υγείας. Κι έχουν όλοι ζήσει το τι σημαίνει να μην έχεις γιατρό ή να σε μεταφερει το λιμενικό ή το ελικόπτερο. Σιγουρα θελουν να επιβιώσουν οικονομικα κ γι αυτο επέμεναν απο την αρχη στη λήψη μέτρων ωστε να μη σκασει το θεμα αργοτερα,  αλλα δεν νομιζω οτι βλεπουν τοσο χαλαρα το θεμα. Αλλιώς μη νομίζεις ότι είναι ευχάριστη και η τωρινή κατάσταση, με περιορισμένη συγκοινωνία κ προβλήματα ανεφοδιασμού, δεν ειναι οτι ευχομαστε να κρατησει αυτό για παντα. 

 

Υ.Γ. Σε ενα τουριστικό μερος, ο δημοσθος υπαλληλος που δεν κατάγεται απο εκει άρα δεν εχει άλλα περιουσιακά στοιχεια, ζει μαλλον μίζερα σε σχέση με τους ντόπιους. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δεν ξέρω, ειλικρινά. Πιστεύω ότι η υποχρεωτική καραντίνα μετά την επιστροφή από το εξωτερικό θα διατηρηθεί για πολύ καιρό σε αρκετές χώρες....και αυτό εάν δεχτούμε ότι θα επιτραπούν οι πτήσεις εκτός της χώρας.

 

Υπό την σημερινή εικόνα, χώρες που έχουν χτυπηθεί πολύ βαριά και θα αρχίσουν ίσως να ανακάμπτουν σε 2 μήνες (Ιταλία, Ισπανία, Αγγλία, ΗΠΑ), μου φαίνεται ότι δύσκολα θα θα επιτρέψουν στους πολίτες τους να ταξιδέψουν στο εξωτερικό, άσε που και οι ίδιοι οι πολίτες πιστεύω θα φοβούνται.

Γιαυτο ειπα αν θα κανουν τα στραβα ματια. Κι εννοειται οτι ο τουρισμος δεν θα προερχεται απο αυτες τις χωρες!

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ναι αλλά και πάλι, αν τα σχολεία μείνουν κλειστά και οι επιχειρήσεις ανοίξουν, τα παιδιά θα τα προσέχουν οι παππούδες.... Άρα αναιρουμε όση προσπάθεια έχουμε κάνει έως τώρα...

Πιο λογική μου ακούγεται η παραμονή της καραντινας στις ευπαθείς ομάδες και άρση της για τους υπόλοιπους...

 

Όσο μένουν κλειστά τα σχολεία, θα συνεχίζουν και τα μέτρα διευκόλυνσης των γονέων. Επίσης, πιστεύω ότι η τηλεργασία ήρθε για να μείνει τουλάχιστον μέχρι το εμβόλιο, οπότε θα ενθαρρύνεται.

 

Εξάλλου, με ανοιχτά τα σχολεία και ανοιχτές όλες τις επιχειρήσεις, πάλι τα παιδιά στους παππούδες θα καταλήγουν, η πλειοψηφία των εργαζομένων επιστρέφουμε σπίτι μας το λιγότερο 2-3 ώρες μετά τα παιδιά, μπορεί και περισσότερο. Με κλειστά τα σχολεία, ακόμα και όλη την ημέρα να μένουν τα παιδιά τους παππούδες , ειναι πιο ασφαλές από το να ανοίξουν τα σχολεία και να μένουν 2 ώρες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το άνοιγμα των σχολειων οπως και διεξαγωγή των πανελληνιων οντως συνεπάγονται αρκετες μετακινησεις καθημερινα πχ τα λεωφορεία  (αλλα κ οι αναπληρωτες καλως ή κακως-κακως κατ' εμε-  καποια στιγμη πηγαν στα σπιτια τους κ το να γυρισουν στα σχολεια ειναι μια τεραστια απειλή) αλλα αν ειναι τα παιδια να μαζευονται σε σπιτια ή να μενουν με τους παππουδες δρν ξερω τι νοημα θα εχει να μην πηγαινουν σχολείο. Ενταξει κι εγω λεω οτι δεν εχει σημασια η υλη ως υλη, αλλα η αποχη 6 μηνες απο τα μαθηματα δεν ειναι κατι ανώδυνο. Ουτε τις πανελληνιες θεωρω ασφαλεις απο υγειονομικής αποψης (μετακινησεις, συνωστισμός καθηγητων που εμπλέκονται στη διαφικασια κ τη διορθωση, μεταφορά γραπτων απο δω κ απο κει κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Γιαυτο ειπα αν θα κανουν τα στραβα ματια. Κι εννοειται οτι ο τουρισμος δεν θα προερχεται απο αυτες τις χωρες!

Βασικά, το πιο ρεαλιστικό για φέτος και το πιθανότερο είναι ότι οι άνθρωποι θα περάσουν το καλοκαίρι στις χώρες τους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Όσο μένουν κλειστά τα σχολεία, θα συνεχίζουν και τα μέτρα διευκόλυνσης των γονέων. Επίσης, πιστεύω ότι η τηλεργασία ήρθε για να μείνει τουλάχιστον μέχρι το εμβόλιο, οπότε θα ενθαρρύνεται.

 

Εξάλλου, με ανοιχτά τα σχολεία και ανοιχτές όλες τις επιχειρήσεις, πάλι τα παιδιά στους παππούδες θα καταλήγουν, η πλειοψηφία των εργαζομένων επιστρέφουμε σπίτι μας το λιγότερο 2-3 ώρες μετά τα παιδιά, μπορεί και περισσότερο. Με κλειστά τα σχολεία, ακόμα και όλη την ημέρα να μένουν τα παιδιά τους παππούδες , ειναι πιο ασφαλές από το να ανοίξουν τα σχολεία και να μένουν 2 ώρες.

Αυτα με την προϋποθεσγ οτι οι γινεις θα κρατανε τα παιδια σπίτι. αν ομως ανοιξουν καταστηματα, αυτοι οι γονεις δεν θα μπορουν να κανουν χρηση διευκολύνσεων αν ειναι δικη τους η επιχείρηση. τα 15χρονα επισης σιγα μη μαζευονται. κ δεν εγγυαται κανεις οτι θα τηρήσουν ολοι την αποσταση απο παιδια αλλων οικογενειών. 

Link to comment
Share on other sites

Για τον τουρισμό παίζει ρόλο πότε θα ανοίξουν τα σύνορα των χωρών, αν θα πραγματοποιούνται όλες οι πτήσεις των εταιρειών, γεμάτες ή με λιγότερο κοσμο -κάτι που θα αυξήσει λογικά κ τις τιμές, πότε θα γίνουν οι πανελλήνιες, πως θα τα πάμε με την άρση των μέτρων, και μην ξεχνάμε ότι πολύς κόσμος έχει χάσει τη δουλειά του ή δικούς του ανθρώπους παγκοσμίως και το πρώτο μέλημα δεν θα είναι οι διακοπές. Επίσης, αν κάποιος ανοίξει το μαγαζι του Ιούνιο δε θα κοιτάξει να πάει για μπάνια αλλά να ανεβάσει το τζίρο για να μην πτωχεύσει. Συν το φόβο. Το βλέπω δύσκολο για φέτος.

Link to comment
Share on other sites

και τα κρουαζιερόπλοια νομίζω θα αποφεύγει κανείς για πολύ καιρό. Και οι ηλικιωμένοι που σε καποια μερη ηταν τακτικοί τουρίστες και συνηθως ηταν κ ευκαταςτατοι λογικα δεν θα ερθουν φετος. Γενικα θα ειναι δυσκολη φαση, δεν ξερω ποιος περιμενει τουρίστες, ανεξαρτητα απο τα δικα μας μετρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

20 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 Επειδή είχαμε διάφορα χαριτωμένα ήδη στο γραφείο, με απολύσεις, μειώσεις μισθών, εκ περιτροπής εργασία κλπ, μιλήσαμε αρκετοί με επιθεώρηση εργασίας. Αυτό που μας είπαν οι ομολογουμένως συμπαθέστατοι υπάλληλοι με τους οποίους συζητήσαμε, είναι ότι από τα μέχρι τώρα στοιχεία, πάμε για κάτι πολύ χειρότερο από το 2008 :( 

Μίλησα για την παγκοσμια οικονομία, όχι για την ανεργία στην Ελλάδα. Ας ελπίσουμε αυτά τα άρθρα που διάβασα από ξένους ειδικούς να επαληθευτούν. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

 

Υ.Γ. Σε ενα τουριστικό μερος, ο δημοσθος υπαλληλος που δεν κατάγεται απο εκει άρα δεν εχει άλλα περιουσιακά στοιχεια, ζει μαλλον μίζερα σε σχέση με τους ντόπιους. 

 

 

Μην παρεξηγείται... Δεν είπα ότι τρώμε με χρυσά κουτάλια (κι εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι)... Αλλά κακά τα ψέματα, μήνας μπει μήνας βγει, έχουμε την ασφάλεια πως τουλάχιστον θα έχουμε λεφτά για τα απαραίτητα... Κάτι που σε αυτή τη φάση δεν είναι αυτονόητο για πολλούς... Στον κύκλο μου μάλιστα έχω πολλά τέτοια παραδείγματα, όπου τα χρήματα τους φτάνουν δεν τους φτάνουν για κάνα 2 μήνες ακόμα (χωρίς πληρωμές δανείων κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Μην παρεξηγείται... Δεν είπα ότι τρώμε με χρυσά κουτάλια (κι εγώ δημόσιος υπάλληλος είμαι)... Αλλά κακά τα ψέματα, μήνας μπει μήνας βγει, έχουμε την ασφάλεια πως τουλάχιστον θα έχουμε λεφτά για τα απαραίτητα... Κάτι που σε αυτή τη φάση δεν είναι αυτονόητο για πολλούς... Στον κύκλο μου μάλιστα έχω πολλά τέτοια παραδείγματα, όπου τα χρήματα τους φτάνουν δεν τους φτάνουν για κάνα 2 μήνες ακόμα (χωρίς πληρωμές δανείων κλπ)

Ναι βρε το ξέρω. Απλώς κ στα τουριστικά μερη εχει διαφορα αν μιλαμε για τη κυρια Βαγγελιω που νοικιάζει τα Litsa rooms για να συμπληρώσει τη συνταξη, κ αν μιλαμε για τους εστιάτορες, τους εργολάβους, τους μεσίτες κλπ. Σε καποια μερη ειναι πλειοψηφία η κυρα Βαγγελιω, αλλα γενικα η φυσιογνωμία των τουριστικών παροχών στα περιςςοτερα νησια εχει φυγει απ αυτο κ γι αυτο ειναι κ αχεδον αδύνατο η μεση ελληνικη οικογενεια να κανει διακοπες σε ελληνικο νησι. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια επειδή προχτές χάσαμε την ενημέρωση και απ'ο,τι κατάλαβα άλλαξε κάτι ως προς τη μετακίνηση σε άλλη περιφερειακή ενότητα, τι έχετε μάθει; Αν έχεις χαρτί/sms ότι μετακινείσαι εντος Αττικής αλλά σε άλλη περιφερειακή ενότητα για βοήθεια σε άτομο έχεις πρόβλημα; Γιατί είδα που έγραφε μια γνωστή μου ότι δεν μπορούν να πάνε στο πιο κοντινό μεγάλο σουπερμάρκετ επειδή αλλάζει η περιφειακη ενότητα. Πού σημαίνει ότι δεν μπορείς κι ας έχεις χαρτί. Ισχύει ή όχι; Και συγκεκριμένα αν πρόκειται για βοήθεια σε άτομο υπάρχει πρόβλεψη;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Ποιος λογικός θα έρθει στην Ελλάδα -έστω και με τα λιγοστά της κρούσματα - γνωρίζοντας ότι μπορεί να "ξεμείνει" εδώ εάν αρρωστήσει?

Πιστεύω πως όπως κάθε χρόνο και φέτος πολύ θα θέλουν να έρθουν, αν πάμε κιόλας καλύτερα τότε. Είμαι πολύ περίεργη να δω τι θα γίνει με το θέμα του τουρισμού, το να αφήσουμε ανοιχτο το δρόμο για τουρίστες από έξω προσωπικά το θεωρώ πολύ επικίνδυνο για να ξεκινήσει ένας νέος κύκλος του ιού (η θετική πλευρά είναι η τόνωση της οικονομίας, αλλά τώρα καταστρέφουμε την οικονομία χαρην της υγείας, γιατί να κάνουμε το αντίθετο το καλοκαίρι), από την άλλη θα έχει σαν λογικό επακόλουθο την πλήρη άρση των μετρων- οι τουρίστες δε θα έρθουν με κλειστά εστιατόρια ξενοδοχεία αρχαιολογικους χώρους κλπ κλπ

 

Το σενάριο να συσσωρευτουν στην Ελλάδα τόσοι άνθρωποι απέξω το καλοκαίρι το θεωρώ ακόμα πιο καταστροφικό και από το άνοιγμα των σχολείων. 

 

Just now, Deena said:

Βασικά, το πιο ρεαλιστικό για φέτος και το πιθανότερο είναι ότι οι άνθρωποι θα περάσουν το καλοκαίρι στις χώρες τους.

Εγώ πιστεύω το αντίθετο, πως μετα από όλη αυτήν την ιστορία και τους περιορισμούς όλοι θα έχουν τη διάθεση διακαώς για διακοπές για να χαλαρώσουν (τουλάχιστον αυτοί που θα έχουν ακόμα την οικονομική δυνατότητα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως και εμείς που βγήκαμε βόλτα με τον μικρό και χθες και σήμερα, είδαμε ότι ο κόσμος μάλλον έχει κουραστεί και χαλαρώνει.. Είδαμε παρέες 4 -5 παιδιών να παίζουν μπάλα, οικογένειες να συναντιούνται και να πιάνουν κουβέντα, φίλες να συναντιούνται για να καπνίσουν κρυφά, ζευγαράκια να φιλιούνται στα παγκάκια.. 

@CMES, να σε ρωτήσω.. τα διαγνωστικά κάνουν τεστ? Γιατί είναι από προχθές ο γαμπρός μου άρρωστος με 38,5 πυρετό μέσο όρο. Και πριν από αυτόν ήταν ο ανιψιός μου , ο οποίος μόνο βήχα και δέκατα είχε και η παιδίατρος είπε ότι ήταν μάλλον μυκόπλασμα γιατί είχε 3 βδομάδες να βγει ο μικρός από το σπίτι. Μόνο βολτίτσα γύρω γύρω. Της κάνει όμως εντύπωση ο γαμπρός μου, ο οποίος επίσης δεν βγαίνει καθόλου να έχει τόσο πυρετό από μυκόπλασμα (διότι θεωρεί ότι κόλλησε ότι είχε ο μικρός). Σκέφτονται να κάνει τεστ αν κάνουν τα διαγνωστικά. Φοβούνται όμως μήπως δεν έχει και κολλήσει από κανέναν άλλο εκεί πέρα.

Επεξεργάστηκαν by Yovanna
Link to comment
Share on other sites

Διακοπές θα θέλουν, πολλοί μπορεί να μην έχουν την δυνατότητα. Αλλά και όσοι την έχουν, πιστεύετε ότι εν μέσω πανδημίας έστω και σε ύφεση (αν είναι σε ύφεση το καλοκαίρι) θα ξεκινήσουν οικογένειες για διακοπές σε μια χώρα όπου δεν γνωρίζουν την γλώσσα, ούτε την κατάσταση του συστήματος υγείας, μακριά από συγγενείς που πιθανόν να ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, με το πιθανό ρίσκο να νοσήσουν μακριά από την χώρα τους; 
 

Εσεις θα το κάνατε;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

 Deena εχεις δίκιο οπως το θέτεις, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο όλοι σκέφτονται λογικά.

Νομίζω είναι θέμα κουλτούρας κάθε λαού... Και για να το εξηγήσω:

Στην Ελλάδα πχ θεωρούμε αδιανόητο αυτό που κάνει ο Τραμπ στις ΗΠΑ... Παρόλα αυτά, διάβασα πως στις δημοσκοπήσεις προηγείται και φαίνεται ότι μάλλον θα είναι ξανά νικητής στις επερχόμενες εκλογές... Άρα για τους Αμερικανούς δεν είναι τόσο τραγικα τα επακόλουθα των πράξεών του.... Κάτι που είναι αδιανόητο ακόμα και για εμένα, παρότι έχω πιο χαλαρή άποψη για όλο αυτό που συμβαίνει..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Πάντως και εμείς που βγήκαμε βόλτα με τον μικρό και χθες και σήμερα, είδαμε ότι ο κόσμος μάλλον έχει κουραστεί και χαλαρώνει.. Είδαμε παρέες 4 -5 παιδιών να παίζουν μπάλα, οικογένειες να συναντιούνται και να πιάνουν κουβέντα, φίλες να συναντιούνται για να καπνίσουν κρυφά, ζευγαράκια να φιλιούνται στα παγκάκια.. 

@CMES, να σε ρωτήσω.. τα διαγνωστικά κάνουν τεστ? Γιατί είναι από προχθές ο γαμπρός μου άρρωστος με 38,5 πυρετό μέσο όρο. Και πριν από αυτόν ήταν ο ανιψιός μου , ο οποίος μόνο βήχα και δέκατα είχε και η παιδίατρος είπε ότι ήταν μάλλον μυκόπλασμα γιατί είχε 3 βδομάδες να βγει ο μικρός από το σπίτι. Μόνο βολτίτσα γύρω γύρω. Της κάνει όμως εντύπωση ο γαμπρός μου, ο οποίος επίσης δεν βγαίνει καθόλου να έχει τόσο πυρετό από μυκόπλασμα (διότι θεωρεί ότι κόλλησε ότι είχε ο μικρός). Σκέφτονται να κάνει τεστ αν κάνουν τα διαγνωστικά. Φοβούνται όμως μήπως δεν έχει και κολλήσει από κανέναν άλλο εκεί πέρα.

Τα διαγνωστικά κάνουν, μου έχει έρθει μήνυμα διαφημιστικό. Απλώς δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι.

 

Τώρα είδα ξανά το μνμ κ λένε ότι κάνουν με pcr και κατ οίκον.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Ναι αλλά και πάλι, αν τα σχολεία μείνουν κλειστά και οι επιχειρήσεις ανοίξουν, τα παιδιά θα τα προσέχουν οι παππούδες.... Άρα αναιρουμε όση προσπάθεια έχουμε κάνει έως τώρα...

Πιο λογική μου ακούγεται η παραμονή της καραντινας στις ευπαθείς ομάδες και άρση της για τους υπόλοιπους...

 

Δεν είναι κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί. Ευπαθείς ομάδες είναι πολύ σχετική έννοια, και για να έχει νόημα θα σήμαινε οικογενειακώς καραντίνα μακροπρόθεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 said:

Τα διαγνωστικά κάνουν, μου έχει έρθει μήνυμα διαφημιστικό. Απλώς δεν ξέρω πόσο αξιόπιστα μπορεί να είναι.

Αλλά τεστ κάνουν τα διαγνωστικά? Δεν είναι τα ίδια? Έχω ανησυχήσει γιατί όσο δεν ξέρουν, είναι στον κόσμο τους. Ο γαμπρός μου κυκλοφορεί στο σπίτι κανονικά χωρίς μάσκα και η αδεεφή μου έχει θέμα με το αναπνευστικό της. Και η παραμικρή ίωση της γυρνάει σε βρογχίτιδα .

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Διακοπές θα θέλουν, πολλοί μπορεί να μην έχουν την δυνατότητα. Αλλά και όσοι την έχουν, πιστεύετε ότι εν μέσω πανδημίας έστω και σε ύφεση (αν είναι σε ύφεση το καλοκαίρι) θα ξεκινήσουν οικογένειες για διακοπές σε μια χώρα όπου δεν γνωρίζουν την γλώσσα, ούτε την κατάσταση του συστήματος υγείας, μακριά από συγγενείς που πιθανόν να ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες, με το πιθανό ρίσκο να νοσήσουν μακριά από την χώρα τους; 
 

Εσεις θα το κάνατε;

 

Πάρα πολύς κόσμος όταν ξεκίνησαν οι εκπτώσεις των αεροπορικων λόγω κορονοϊού, προ απαγόρευσης, έσπευσε να ταξιδέψει στην Ευρώπη. Ξαφνικά συνάδλεφοι και γέιτονες το Φεβρουαριο και αρχές Μαρτίου, άρχισαν μαζικά τα Σαββατοκύριακα σε Ελβετία,Αυστρία, Ισπανία κλπ, γιατί ενθουσιάστηκαν από την ευκαιρία (δεν μιλάω για κόσμο που γενικά μπορούσε να ταξιδέψει συχνά). Λογικά το ίδιο θα γίνει και το καλοκαίρι, ήδη έχω ουκ ολίγους γνωστούς από Αγγλία που ψάχνουν να βρουν πού θα πάνε τον Ιούλιο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δεν είναι κάτι που μπορεί να εφαρμοστεί. Ευπαθείς ομάδες είναι πολύ σχετική έννοια, και για να έχει νόημα θα σήμαινε οικογενειακώς καραντίνα μακροπρόθεσμα.

Διαφωνώ... Απομονώνεις μόνο το ευπαθές άτομο... Ότι συμβαίνει δηλαδή όταν ένα μέλος της οικογένειας υποβάλλεται σε χημειοθεραπεία και είναι σε ανοσοκαταστολή... Οι υπόλοιποι συνεχίζουν "κανονικά"  τις ζωές τους, απλά με μεγαλύτερη προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Διαφωνώ... Απομονώνεις μόνο το ευπαθές άτομο... Ότι συμβαίνει δηλαδή όταν ένα μέλος της οικογένειας υποβάλλεται σε χημειοθεραπεία και είναι σε ανοσοκαταστολή... Οι υπόλοιποι συνεχίζουν "κανονικά"  τις ζωές τους, απλά με μεγαλύτερη προσοχή...

 

Δηλαδή ένα 10-20 % των συνανθρώπων μας, με άσθμα, υπέρταση, διαβήτη ή μέγάλης ηλικίας, θα ζήσουν για 1 τουλάχιστον χρόνο μόνοι απομονωμένοι μέσα στο σπίτι, χωρίς να βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο με παιδιά, γονεις, συντρόφους

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...