Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , Mary1976 είπε:

Λένε ότι πλέον σχεδόν όλα τα κρούσματα είναι Ο και ότι μόνο από Δ έχουν μέσα σε ΜΕΘ. Η Ο λένε σπάνια δείνει βαριές νοσηλειες ή διασωληνωσεις. Δηλαδή τώρα βλέπουμε ακόμα τα αποτελέσματα της Δ σε ΜΕΘ και θανάτους. Η προσέλευση στα νοσοκομεία έχει αυξηθεί αλλά είναι ελαφριές περιπτώσεις, τους διώχνουν ή κρατάνε κάποιους για παρακολούθηση κυρίως προληπτικά γιατί ανήκουν νσε ευπαθείς ομάδες. Έτσι είπε γνωστή από το Σωτηρία. Όπως φαίνεται τα πράγματα είναι αισιόδοξα,.αν δεν μας βρει κάτι καινούργιο. Κουράγιο κάνα μήνα ακόμα μπας και από άνοιξη γυρίσουμε στην κανονική μας ζωή! Εμένα τίποτα δεν με πειράζει,. μόνο θέλω αν φύγουν οι μάσκες επιτέλους από τα σχολεία, να αρχίσουν οι εκδρομές και οι γιορτές, να χαρούν τα παιδιά. Για μένα καθόλου δεν με νοιάζει. Τη βγάζω και με νετφλιξ. Αυτά τα έρμα να ζήσουν κανονικά μόνο.

Διαβάσατε για τη νέα μετάλλαξη στην Κύπρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 29 λεπτά , Mary1976 είπε:

Λένε ότι πλέον σχεδόν όλα τα κρούσματα είναι Ο και ότι μόνο από Δ έχουν μέσα σε ΜΕΘ. Η Ο λένε σπάνια δείνει βαριές νοσηλειες ή διασωληνωσεις. Δηλαδή τώρα βλέπουμε ακόμα τα αποτελέσματα της Δ σε ΜΕΘ και θανάτους. Η προσέλευση στα νοσοκομεία έχει αυξηθεί αλλά είναι ελαφριές περιπτώσεις, τους διώχνουν ή κρατάνε κάποιους για παρακολούθηση κυρίως προληπτικά γιατί ανήκουν νσε ευπαθείς ομάδες. Έτσι είπε γνωστή από το Σωτηρία. Όπως φαίνεται τα πράγματα είναι αισιόδοξα,.αν δεν μας βρει κάτι καινούργιο. Κουράγιο κάνα μήνα ακόμα μπας και από άνοιξη γυρίσουμε στην κανονική μας ζωή! Εμένα τίποτα δεν με πειράζει,. μόνο θέλω αν φύγουν οι μάσκες επιτέλους από τα σχολεία, να αρχίσουν οι εκδρομές και οι γιορτές, να χαρούν τα παιδιά. Για μένα καθόλου δεν με νοιάζει. Τη βγάζω και με νετφλιξ. Αυτά τα έρμα να ζήσουν κανονικά μόνο.

Τα παιδια μας να ζησουν κ κατ επεκταση κ μεις. Κ γω εκει εστιαζω, για ποσο ακομα θα βλεπουν τον κοσμο τριγυρω ετσι, για ποσο ακομα να προσεχουν τα παντα. Μακαρι να βγουμε απο ολο αυτο εστω και σταδιακα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , Mary1976 είπε:

Λένε ότι πλέον σχεδόν όλα τα κρούσματα είναι Ο και ότι μόνο από Δ έχουν μέσα σε ΜΕΘ. Η Ο λένε σπάνια δείνει βαριές νοσηλειες ή διασωληνωσεις. Δηλαδή τώρα βλέπουμε ακόμα τα αποτελέσματα της Δ σε ΜΕΘ και θανάτους. Η προσέλευση στα νοσοκομεία έχει αυξηθεί αλλά είναι ελαφριές περιπτώσεις, τους διώχνουν ή κρατάνε κάποιους για παρακολούθηση κυρίως προληπτικά γιατί ανήκουν νσε ευπαθείς ομάδες. Έτσι είπε γνωστή από το Σωτηρία. Όπως φαίνεται τα πράγματα είναι αισιόδοξα,.αν δεν μας βρει κάτι καινούργιο. Κουράγιο κάνα μήνα ακόμα μπας και από άνοιξη γυρίσουμε στην κανονική μας ζωή! Εμένα τίποτα δεν με πειράζει,. μόνο θέλω αν φύγουν οι μάσκες επιτέλους από τα σχολεία, να αρχίσουν οι εκδρομές και οι γιορτές, να χαρούν τα παιδιά. Για μένα καθόλου δεν με νοιάζει. Τη βγάζω και με νετφλιξ. Αυτά τα έρμα να ζήσουν κανονικά μόνο.

Πάντως τα τρία κρούσματα στο σχολείο του γιου μου που λογικά είναι Ο, το ένα όπως προείπα, νοσηλεύτηκε με επιπλοκές και χωρίς να έχει υποκείμενο. Μου αρέσει που είσαι αισιόδοξη (αλήθεια) αλλά σιγά μην τελειώσει σε κάνα μήνα! Από την άνοιξη θα είναι καλύτερα τα πράγματα όπως συνέβη και πέρυσι λόγω καιρού, αλλά κατά τα άλλα εχουμε πορεία ακόμα πιστεύω, δυστυχώς.

Εμένα με νοιάζει κ για μένα. Φυσικά με νοιάζει πρώτα για τα παιδιά μου αλλά βαρέθηκα, έχω ξεχάσει πως είναι να ζεις φυσιολογικά.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Πως ειναι ο μικρος?για την κόρη σου τι προβλέπεται από το νόμο?πάει σχολείο?

Το παιδί είναι σχεδόν ασυμπτωματικο, λίγο μπούκωμα και ελάχιστο βήχα.

 

Η μικρή φυσικά και δεν θα πάει σχολείο. Δεν θεωρείται ακόμα πληρώ εμβολιασμένη καθώς δεν έχουν περάσει 14 μέρες από την β δόση. 
 

Μίλησα με το σχολείο, γυρίζουν και τα 2 μετά από 5 μέρες απομόνωση εφόσον εχουν αρνητικό σελφ. Δύσκολο….εγώ σήμερα έβδομη μέρα ακόμα βγαίνει θετικό, ενώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα πια.

 

Αλλιως σε 10 μέρες ανεξαρτήτως τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Deena είπε:

Το παιδί είναι σχεδόν ασυμπτωματικο, λίγο μπούκωμα και ελάχιστο βήχα.

 

Η μικρή φυσικά και δεν θα πάει σχολείο. Δεν θεωρείται ακόμα πληρώ εμβολιασμένη καθώς δεν έχουν περάσει 14 μέρες από την β δόση. 
 

Μίλησα με το σχολείο, γυρίζουν και τα 2 μετά από 5 μέρες απομόνωση εφόσον εχουν αρνητικό σελφ. Δύσκολο….εγώ σήμερα έβδομη μέρα ακόμα βγαίνει θετικό, ενώ δεν έχω κανένα σύμπτωμα πια.

 

Αλλιως σε 10 μέρες ανεξαρτήτως τεστ.

Άρα η συμμαθήτρια γυρνάει νόμιμα πίσω.επτα μετες μεταψτο θετικό της μαμαμας της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Παρόλα αυτά  μπορεί να νοσεί.σξ.ετα θα κάνει ραπιντ ειπαν

Τώρα αν σου πω ότι το ραπιντ του γιου μου μετά το θετικό σελφ και πριν το θετικό μοριακό βγήκε αρνητικό;;;;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Εδώ έχει να κάνει η ατομική ευθύνη του κάθε ένα μας, και κυρίως η συνείδηση!

Όταν κάποιος νοσεί είναι κανόνας - οδηγία ότι κάθεται σπίτι του στην απομόνωση. Το να κατηγορούμε την πολιτεία γιατί δεν ακυρώνονται τα πιστοποιητικά είναι τουλάχιστον αστείο, γιατί έτσι και αλλιώς δεν επιτρέπεται να κυκλοφορείς όταν νοσείς. Είναι λοιπόν και εδώ η νοοτροπία του Έλληνα, ''θα κάνω ότι θέλω γιατί απλά μπορώ'', θέλουμε λοιπόν την αστυνόμευση και τον έλεγχο!! Κατά τα άλλα την άνοιξη διαμαρτυρόμασταν γιατί η αστυνομία μας σταματούσε για έλεγχο! Το έβλεπα και εχθές στις ειδήσεις και απορούσα όπως θα απορούσε ο εξάχρονος γιος μου, ''  γιατί να βγεις ενώ νοσείς?? αφού δεν επιτρέπεται, γιατί θα πρέπει να σου ακυρώσουν το πιστοποιητικό για να μη μπορείς να βγείς αφού δεν επιτρέπεται?? Κατά τα άλλα συγκρινόμαστε στα μέτρα με τις υπόλοιπες ευρωπαικές χώρες!

Είναι σα να βγαίνεις έξω και να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδες στο αυτοκίνητο, ή χωρις ασφάλεια αυτοκινήτου. πως θα το κάνεις αφού δεν επιτρέπεται?? θα πρέπει δηλαδή να παίρνει η πολιτεία το αυτοκίνητο μας για να μη κυκλοφορούμε?

Βίκυ μου μη με παρεξηγήσεις δεν είναι προσωπικό για εσένα, αλίμονο! απλά από εχθές που το είδα ως θέμα στις ειδήσεις αναρωτιόμουν τι άλλο θα ακούσω!!

 

απολυτα κατανοητο,δ παρεξηγω.ετσι ακριβως σκεφτομαι κ εγω

κ μετα λογικο να δυσανασχετει ο καθενας που εχει ατομικη ευθυνη,κ κοινη λογικη,οτι μας συμπεριφερονται σαν 5χρονα

κ γι αυτο φτασαμε να εχουμε ενα απο τα πιο παραλογα λοκ νταουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Deena είπε:

Τώρα αν σου πω ότι το ραπιντ του γιου μου μετά το θετικό σελφ και πριν το θετικό μοριακό βγήκε αρνητικό;;;;

Διάβαζα σήμερα ότι ανιχνεύεται συο τεστ που γίνεται στο λάρυγγα.

Link to comment
Share on other sites

Την προσοχή σας παρακαλω:lol:

Ερώτηση κρίσεως.Μαripoz που είσαι?μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω.

Αν βαλουμε σάλιο στην μπατονετα αυτων που μας δίνουν για τη μύτη θα βγει σωστο αποτέλεσμα?

Την προσοχή σας παρακαλω:lol:

Ερώτηση κρίσεως.Μαripoz που είσαι?μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω.

Αν βαλουμε σάλιο στην μπατονετα αυτων που μας δίνουν για τη μύτη θα βγει σωστο αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εδώ γονεις παιδιών που πανε σε ιδιωτικό σχολείο κ που το σχολείο ζήτησε επίσημο ραπιντ για την επάνοδο?

Ξέρω ότι ο Πλάτωνας το έκανε.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχουν εδώ γονεις παιδιών που πανε σε ιδιωτικό σχολείο κ που το σχολείο ζήτησε επίσημο ραπιντ για την επάνοδο?

Ξέρω ότι ο Πλάτωνας το έκανε.

Σε μας όχι. Σελφ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Υπάρχουν εδώ γονεις παιδιών που πανε σε ιδιωτικό σχολείο κ που το σχολείο ζήτησε επίσημο ραπιντ για την επάνοδο?

Ξέρω ότι ο Πλάτωνας το έκανε.

Ναι στον ανιψιό μου σε γυμνάσιο και μάλιστα είπαν αν μπορούν και μοριακό ακόμα καλύτερα. :?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το αποφάσισα κυρίως λόγω της ανεύθυνης μάνας.δεν την στέλνω σχολείο.

Ο παιδιατρος είπε ότι θα κολλησουν όλα αυτή την ε δομαδα λν7α φανειν την επόμενη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , marakiz είπε:

Ναι στον ανιψιό μου σε γυμνάσιο και μάλιστα είπαν αν μπορούν και μοριακό ακόμα καλύτερα. :?

Μπορείς να μου πεις το σχολείο?έστω κ σε pm?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , marakiz είπε:

 

εν τω μεταξυ το πιστοποιητικό νόσησης ακόμα μου βγάζει ισχύς από τον επόμενο μήνα.

Εγώ που ακόμα δεν μπορώ να βγάλω;;;;

 

Εκανα ραπιντ όταν βγήκε η νέα ΚΥΑ, που είπε ότι για τους εμβολιασμένους θα βγαίνει με ραπιντ, αλλά η πλατφόρμα ζητάει ακόμα pcr.

 

Βγαίνει μόνο μια βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου για απουσία από την εργασία, η οποία όμως δεν έχει ισχύ πιστοποιητικού, δεν βγαίνει δηλ έγκυρη αν σκαναριστεί.

 

Δεν την χρειαζομαι βεβαια, αλλά έτσι για παν ενδεχόμενο δεν θα επρεπε να την έχω;;;;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Deena είπε:

Εγώ που ακόμα δεν μπορώ να βγάλω;;;;

 

Εκανα ραπιντ όταν βγήκε η νέα ΚΥΑ, που είπε ότι για τους εμβολιασμένους θα βγαίνει με ραπιντ, αλλά η πλατφόρμα ζητάει ακόμα pcr.

 

Βγαίνει μόνο μια βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου για απουσία από την εργασία, η οποία όμως δεν έχει ισχύ πιστοποιητικού, δεν βγαίνει δηλ έγκυρη αν σκαναριστεί.

 

Δεν την χρειαζομαι βεβαια, αλλά έτσι για παν ενδεχόμενο δεν θα επρεπε να την έχω;;;;

Εμ δεν θα έπρεπε;; Ποιος ξέρει πού μπορεί να μας χρειαστεί;;  Σήμερα πάντως σκαναρα το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου και περνάει κανονικότητα.

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για το πιστοποιητικό νοσησης των παιδιών, εκεί που λέει έγγραφο ταυτοποίησης εφόσον δεν έχουν ταυτότητα/διαβατήριο πατάω άλλο;; Προφανώς ε.

πρίν από 43 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Μπορείς να μου πεις το σχολείο?έστω κ σε pm?

Είναι δυτικα προάστια, αν σε ενδιαφέρει να σου στείλω πμ.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , marakiz είπε:

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για το πιστοποιητικό νοσησης των παιδιών, εκεί που λέει έγγραφο ταυτοποίησης εφόσον δεν έχουν ταυτότητα/διαβατήριο πατάω άλλο;; Προφανώς ε.

 

 

Εγώ επιχείρησα να εκδώσω πιστοποιητικό νόσησης (βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου) για τον γιο μου (έστω και με μεταγενέστερη ημερομηνία ισχύος) και δεν προχωράει καν, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχουν παρέλθει 30 μέρες από το θετικό τεστ.

 

Μήπως εννοείς το ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό?

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Deena είπε:

 

Εγώ επιχείρησα να εκδώσω πιστοποιητικό νόσησης (βεβαίωση θετικού διαγνωστικού ελέγχου) για τον γιο μου (έστω και με μεταγενέστερη ημερομηνία ισχύος) και δεν προχωράει καν, μου βγάζει μήνυμα ότι δεν έχουν παρέλθει 30 μέρες από το θετικό τεστ.

 

Μήπως εννοείς το ευρωπαϊκό ψηφιακό πιστοποιητικό?

 

 

Nαι το ευρωπαϊκό μου είπαν από τον ΕΟΔΥ πως πρέπει να βγάλω για το παιδί. Αυτό έβγαλα και για μένα την προηγούμενη εβδομάδα που έχουν ισχύ όμως τέλος του μήνα. 

Πωπω λάθος κάνω λες??

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, μαγιοπουλας said:

Την προσοχή σας παρακαλω:lol:

Ερώτηση κρίσεως.Μαripoz που είσαι?μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω.

Αν βαλουμε σάλιο στην μπατονετα αυτων που μας δίνουν για τη μύτη θα βγει σωστο αποτέλεσμα?

Την προσοχή σας παρακαλω:lol:

Ερώτηση κρίσεως.Μαripoz που είσαι?μήπως ξέρεις κάτι παραπάνω.

Αν βαλουμε σάλιο στην μπατονετα αυτων που μας δίνουν για τη μύτη θα βγει σωστο αποτέλεσμα?

έμαθα πως ισχύει αυτό!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , marakiz είπε:

Nαι το ευρωπαϊκό μου είπαν από τον ΕΟΔΥ πως πρέπει να βγάλω για το παιδί. Αυτό έβγαλα και για μένα την προηγούμενη εβδομάδα που έχουν ισχύ όμως τέλος του μήνα. 

Πωπω λάθος κάνω λες??

Λάθος όχι, αυτή τη στιγμή μόνο αυτό βγαίνει, έστω και με μεταγενέστερη ημερομηνία ισχύος. 

 

Και για την μαμά μου αυτό έχω βγάλει και για τον γιο μου (ο δικός μου έχει διαβατήριο και έβαλα αυτό, οπότε δεν ξέρω να απαντήσω στην βασική σου ερώτηση).

 

Απλα αφού κλείσει ο μήνας θα μπορούμε να βγάλουμε και βεβαίωση θετικού ελέγχου, μάλλον….

 

Τωρα τι από όλα αυτά νοείται ως πιστοποιητικό νοσησης κανείς δεν ξερει

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, marakiz said:

Nαι το ευρωπαϊκό μου είπαν από τον ΕΟΔΥ πως πρέπει να βγάλω για το παιδί. Αυτό έβγαλα και για μένα την προηγούμενη εβδομάδα που έχουν ισχύ όμως τέλος του μήνα. 

Πωπω λάθος κάνω λες??

Εγώ είχα βγάλει κανονικό ευρωπαικό του γιου μου και έληγε στο εξάμηνο της νόσησης!

56 minutes ago, marakiz said:

Εμ δεν θα έπρεπε;; Ποιος ξέρει πού μπορεί να μας χρειαστεί;;  Σήμερα πάντως σκαναρα το πιστοποιητικό εμβολιασμού μου και περνάει κανονικότητα.

 

Επίσης να ρωτήσω κάτι, για το πιστοποιητικό νοσησης των παιδιών, εκεί που λέει έγγραφο ταυτοποίησης εφόσον δεν έχουν ταυτότητα/διαβατήριο πατάω άλλο;;

Ναι πατάς άλλο και μετά προχωράς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...