Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος είπε:

μακροπρόθεσμα το κλείσιμο των σχολείων φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα, και στη διάδοση του ιού, και οχι μονο από οσα θα λυσει. καλο θα ηταν να το σκεφτουν αυτο. λυπαμαι που βλεπω οτι προτεραιοτητα στην εκπαιδευτικη διαδικασια ειναι η διεξαγωγή των πανελληνιων με τον παραδοσιακο τροπο, παρα οτιδηποτε αλλο. οι εργαζόμενοι δεν θα μπορούν να παίρνουν επ αόριστον την άδεια ειδικού σκοπού έχοντας φάει κ την κανονική τους, τα παιδιά θα καταλήξουν στους παππούδες κάποια στιγμή κ ίσως κ με μετακίνηση στην επαρχία , ή θα μαζεύονται σε παρέες ή θα περιφέρονται εδω κ εκει. εκτος αν τα κυνηγαει η αστυνομία κ βαζει πρόστιμα στους γονεις. 

Εγώ για αυτούς τους λόγους που αναφέρεις, εξακολουθω να πιστεύω πως θα προηγηθεί το άνοιγμα των σχολείων... Βέβαια αυτό προϋποθέτει στο δικό μου ταπεινό μυαλό και τη διενέργεια τεστ αντισωμάτων κλπ.... Και δεν ξέρω κατά πόσο το κράτος ή η επιστημονική κοινότητα είναι έτοιμοι για κάτι τέτοιο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Στην Νορβηγία πάντως έχουν ανακοινώσει ότι θα κάνουν τεστ σε οσα παιδιά έχουν ή είχαν συμπτώματα που θα μπορούσαν να συνδεθούν με το covid τα ίδια ή κάποιο μέλος της οικογένειας τους πριν μπορέσουν να πάνε και πάλι στον παιδικό (που ανοίγει την άλλη Δευτέρα). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συγγνώμη τι εννοούν κατά προτίμηση γυναίκα; Δηλαδή αντί να είναι ο άντρας να είναι η μητέρα; Κουφό αυτό

Ακριβώς. Μιλάω για δημόσια νοσοκομεία στην επαρχία. Ότι μπορεί οι άλλες λεχωνες να έχουν θέμα, γτ χρειάζονται αλλαγές κλπ σε γυναίκες με καισαρικη

Κουφό, αλλα συνηθως βλέπεις την μαμα της κάθε λεχωνα κ οχι τον αντρα

Just now, Έσπερος είπε:

μακροπρόθεσμα το κλείσιμο των σχολείων φοβάμαι ότι θα δημιουργήσει περισσότερα προβλήματα, και στη διάδοση του ιού, και οχι μονο από οσα θα λυσει. καλο θα ηταν να το σκεφτουν αυτο. λυπαμαι που βλεπω οτι προτεραιοτητα στην εκπαιδευτικη διαδικασια ειναι η διεξαγωγή των πανελληνιων με τον παραδοσιακο τροπο, παρα οτιδηποτε αλλο. οι εργαζόμενοι δεν θα μπορούν να παίρνουν επ αόριστον την άδεια ειδικού σκοπού έχοντας φάει κ την κανονική τους, τα παιδιά θα καταλήξουν στους παππούδες κάποια στιγμή κ ίσως κ με μετακίνηση στην επαρχία , ή θα μαζεύονται σε παρέες ή θα περιφέρονται εδω κ εκει. εκτος αν τα κυνηγαει η αστυνομία κ βαζει πρόστιμα στους γονεις. 

Συμφωνω, φυσικά κ το πιο σημαντικό δ ειναι οτι τα παιδια είναι κάπου περιορισμένα όσο δουλεύουν οι γονεις. 

Το έθεσα έτσι γτ αυτό ακριβώς πιστεύω θα συμβεί. Παιδια στους παππουδες η για διακοπες

Δλδ αν δ ανοίξουν τα σχολεια, οκ εγω να μεινω στο σπιτι με τα παιδια, αλλα αν μπορείς να πας παιδική κ παραλία θα παμε. Κ λογικο να βρεθούμε με παρέα, ποσο καιρο θα έχουμε επαφές μόνο οι 4μας(δια ζώσης) 

Link to comment
Share on other sites

Μα όταν έρχονται οι μαίες και οι γιατροί ούτως ή άλλως δεν βγαίνουν οι συνοδοί; Σε εμάς έτσι γινόταν, ακόμα και θηλαστρο όταν έκανε μια κοπέλα. Οπότε τι σημασία έχει αν είναι άντρες ή γυναίκες; Εμένα θα με πείραζε πολύ να μην άφηναν τον άντρα μου, στο κάτω κάτω είναι άδικο και για τους ίδιους που είναι οι μπαμπάδες των μωρών! Πιο στενές είναι οι γιαγιάδες; Τέλος πάντων, είμαι εκτός θέματος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

Μα όταν έρχονται οι μαίες και οι γιατροί ούτως ή άλλως δεν βγαίνουν οι συνοδοί; Σε εμάς έτσι γινόταν, ακόμα και θηλαστρο όταν έκανε μια κοπέλα. Οπότε τι σημασία έχει αν είναι άντρες ή γυναίκες; Εμένα θα με πείραζε πολύ να μην άφηναν τον άντρα μου, στο κάτω κάτω είναι άδικο και για τους ίδιους που είναι οι μπαμπάδες των μωρών! Πιο στενές είναι οι γιαγιάδες; Τέλος πάντων, είμαι εκτός θέματος!

Ασε που έχει κ τις κουρτίνες. Για θηλασμο κ θηλαστρο δ βγαίνανε σε μας

Συμφωνω απολυτα μαζί σου, δ ειναι το μόνο παράλογο σε πρωτόκολλα νοσοκομειων

Κ απο οσο ξερω δ ισχυει σε ολα

Έχει μείνει κ άντρας μου για λίγες ώρες, αλλά η αλήθεια είναι ότι στα νοσοκομεία εδώ γύρω είναι πολύ σπάνιο να μένεις ο μπαμπας σαν συνοδος όλες τις μέρες κ ωρες

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb said:

Κι αν κολλήσουν από κάπου μετά το άνοιγμα των σταθμών; Πάλι δεν θα το μεταφέρουν;

Προφανώς θα τεσταρονται συνεχώς όχι μόνο πριν το άνοιγμα. Και ναι αν κολλήσουν θα το μεταφέρουν, ο μόνος τρόπος για να μην κολλήσει κάνεις είναι να μείνουν όλοι σπίτια τους για πολύυυυυ καιρό. Δεν είναι όμως οικονομικα εφικτό. Γι αυτό και προσπαθουν να δουν πως θα περιορίσουν την εξάπλωση του ιου χωρίς να επέλθει η οικονομική κατάρρευση. Γι αυτό και τα μαζικά τεστ στα σχολεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Ασε που έχει κ τις κουρτίνες. Για θηλασμο κ θηλαστρο δ βγαίνανε σε μας

Συμφωνω απολυτα μαζί σου, δ ειναι το μόνο παράλογο σε πρωτόκολλα νοσοκομειων

Κ απο οσο ξερω δ ισχυει σε ολα

Έχει μείνει κ άντρας μου για λίγες ώρες, αλλά η αλήθεια είναι ότι στα νοσοκομεία εδώ γύρω είναι πολύ σπάνιο να μένεις ο μπαμπας σαν συνοδος όλες τις μέρες κ ωρες

 

Συνεχίζω λίγο την παρένθεση, απλα για να ρωτήσω: δηλώνουν δηλαδή κάπου συγκεκριμένο συνοδό; Εμείς δεν δηλώναμε αλλά συνήθως δεν έμενε και κανείς στο δωμάτιο εκτός επισκεπτηρίου (εκτός από την περίπτωση που ανέφερα). Απλά μπορεί καμιά φορά να έρχονταν οι γονείς μας ή οι άντρες μας λίγο πιο νωρίς ή να έμεναν λίγο πιο αργά, δεν υπήρχε δηλαδή κάποιος στάνταρ που ήταν ο επίσημος "συνοδός".

Επεξεργάστηκαν by little lamb
Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συνεχίζω λίγο την παρένθεση, απλα για να ρωτήσω: δηλώνουν δηλαδή κάπου συγκεκριμένο συνοδό; Εμείς δεν δηλώναμε αλλά συνήθως δεν έμενε και κανείς στο δωμάτιο εκτός επισκεπτηρίου (εκτός από την περίπτωση που ανέφερα). Απλά μπορεί καμιά φορά να έρχονταν οι γονείς μας ή οι άντρες μας λίγο πιο νωρίς ή να έμεναν λίγο πιο αργά, δεν υπήρχε δηλαδή κάποιος στάνταρ που ήταν ο επίσημος "συνοδός".

Όχι δ το δηλώνουν κάπου, απλα βλέπουν οι μαιες ποιος είναι έτσι κ αλλιώς. Δ εχει τυχει να γίνει παρατήρηση μπροστά μου πότε. Αλλα ειναι γνωστό, λένε καλύτερα μια γυναικα

Εμενα στο πρώτο παιδί ήταν η μαμα μου, μερικές φορές εκατσε η πεθερα για να παει η μαμα μου σπίτι της(κ ο αντρας μου λίγο) 

Την δεύτερη φορά που ήμουν καλύτερα ήρθε η γιαγια μου, κ η κουμπαρα μου από μια μέρα, κ κατά βάση η μαμα μου(ο αντρας μου ηταν με την μεγαλη) 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Συνεχίζω λίγο την παρένθεση, απλα για να ρωτήσω: δηλώνουν δηλαδή κάπου συγκεκριμένο συνοδό; Εμείς δεν δηλώναμε αλλά συνήθως δεν έμενε και κανείς στο δωμάτιο εκτός επισκεπτηρίου (εκτός από την περίπτωση που ανέφερα). Απλά μπορεί καμιά φορά να έρχονταν οι γονείς μας ή οι άντρες μας λίγο πιο νωρίς ή να έμεναν λίγο πιο αργά, δεν υπήρχε δηλαδή κάποιος στάνταρ που ήταν ο επίσημος "συνοδός".

Εγω στην πρωτη γεννα σε ιδιωτικο στην Αθηνα με ειχε ενοχλησει ο αντρας της διπλανης. Μεχρι που πηγαινε τουαλετα στη δικη μας! Οι κουρτινες εκλειναν μονο απο το πλαι και το δικο μου κρεβατι ηταν προς την πλευρα της πορτας οποτε πηγαινοερχοταν και ολα φορα παρτιδα. Εγω δεν ειχα κανεναν εκτος επισκεπτηριου (προσωπικη επιλογη) οποτε η παρουσια του με ενοχλουσε παααααρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Εγω στην πρωτη γεννα σε ιδιωτικο στην Αθηνα με ειχε ενοχλησει ο αντρας της διπλανης. Μεχρι που πηγαινε τουαλετα στη δικη μας! Οι κουρτινες εκλειναν μονο απο το πλαι και το δικο μου κρεβατι ηταν προς την πλευρα της πορτας οποτε πηγαινοερχοταν και ολα φορα παρτιδα. Εγω δεν ειχα κανεναν εκτος επισκεπτηριου (προσωπικη επιλογη) οποτε η παρουσια του με ενοχλουσε παααααρα πολυ!

 

Αν ήταν γυναίκα δεν θα σε πείραζε; Εμένα το αντίθετο, πολύ πιο λογικό θα θεωρούσα να ήταν ο άντρας κάποιας παρά η μαμά της (όχι να πηγαίνει στην τουαλέτα βέβαια, αλλά αυτό απαγορεύεται σε όλων των ειδών τα νοσοκομεία ούτως ή άλλως). Σε εμάς οι δύο κοπέλες που μπήκαμε κ βγήκαμε ταυτόχρονα κατά τύχη (φοβερή κοπέλα κ κρατήσαμε επαφή κ νομίζω συνέβαλε στο να περάσω καταπληκτικά στο μαιευτήριο) δεν είχαμε κανέναν το βράδυ κ γενικά εκτός ωρων συνήθως, ενώ στο τρίτο κρεβάτι το πρώτο βράδυ ήταν μία που το βράδυ εφερε μια κοπελιά που έμεινε εκεί κ κοιμήθηκε στις καρέκλες, δεν ξέρω τι ήταν, φίλη, αδελφή, μαία, αλλά ο,τι κι αν ήταν δεν μου άρεσε καθόλου... πείτε με περίεργη αλλά ενιωθα ότι είναι κάποιος άσχετος στο δωμάτιο κι ένιωθα άβολα κι ας ήταν γυναίκα. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να είναι ο άντρας της κ πατέρας του μωρού. Αλλά το δεύτερο βράδυ είδα ότι δεν είχαμε δει τίποτα γιατι ήρθε η κοπέλα που ειπα με την πεθερά που μίλαγε ακατάπαυστα κι έλεγε ότι δίνουν στα μωρά ζαχαρονερο γιατί "δεν έχουν γάλα οι μανούλες" και όταν είπαν οι μαίες ότι το μωρό πεινάει (για να συνεχίσει να θηλάζει) είπε "τι να του δώσουμε δηλαδή; Δεν θα δώσετε εσείς;" Με την πρώτη κοπέλα κοιταζόμασταν και πνιγαμε τα γέλια μας! Συγγνώμη ξέφυγα αλλά παρασύρθηκα από τις αναμνήσεις :-P

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Αν ήταν γυναίκα δεν θα σε πείραζε; Εμένα το αντίθετο, πολύ πιο λογικό θα θεωρούσα να ήταν ο άντρας κάποιας παρά η μαμά της (όχι να πηγαίνει στην τουαλέτα βέβαια, αλλά αυτό απαγορεύεται σε όλων των ειδών τα νοσοκομεία ούτως ή άλλως). Σε εμάς οι δύο κοπέλες που μπήκαμε κ βγήκαμε ταυτόχρονα κατά τύχη (φοβερή κοπέλα κ κρατήσαμε επαφή κ νομίζω συνέβαλε στο να περάσω καταπληκτικά στο μαιευτήριο) δεν είχαμε κανέναν το βράδυ κ γενικά εκτός ωρων συνήθως, ενώ στο τρίτο κρεβάτι το πρώτο βράδυ ήταν μία που το βράδυ εφερε μια κοπελιά που έμεινε εκεί κ κοιμήθηκε στις καρέκλες, δεν ξέρω τι ήταν, φίλη, αδελφή, μαία, αλλά ο,τι κι αν ήταν δεν μου άρεσε καθόλου... πείτε με περίεργη αλλά ενιωθα ότι είναι κάποιος άσχετος στο δωμάτιο κι ένιωθα άβολα κι ας ήταν γυναίκα. Πιο λογικό θα μου φαινόταν να είναι ο άντρας της κ πατέρας του μωρού. Αλλά το δεύτερο βράδυ είδα ότι δεν είχαμε δει τίποτα γιατι ήρθε η κοπέλα που ειπα με την πεθερά που μίλαγε ακατάπαυστα κι έλεγε ότι δίνουν στα μωρά ζαχαρονερο γιατί "δεν έχουν γάλα οι μανούλες" και όταν είπαν οι μαίες ότι το μωρό πεινάει (για να συνεχίσει να θηλάζει) είπε "τι να του δώσουμε δηλαδή; Δεν θα δώσετε εσείς;" Με την πρώτη κοπέλα κοιταζόμασταν και πνιγαμε τα γέλια μας! Συγγνώμη ξέφυγα αλλά παρασύρθηκα από τις αναμνήσεις 

Κι η μανα της ερχοταν και μια μαια εφερνε. Ολοι με πειραζαν, οταν ομως μπαινοβγαινε ο αντρας της κι εγω ημουν με το βυζι εξω με ενοχλουσε περισσοτερο! Γενικα ομως ηταν πολυ βλαμμενη αυτη, η διαμονη μου στο μαιευτηριο ηταν ενας εφιαλτης και εφταιγε κυριως αυτη!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 said:

Κουφό, αλλα συνηθως βλέπεις την μαμα της κάθε λεχωνα κ οχι τον αντρα

Να σου πω την αλήθεια αυτό το εβλεπες και προ μέτρων συχνά και πάντοτε με παραξευνε, και στην Αθήνα όχι μόνο επαρχία, νομίζω ειναι Ελληνικό φαινόμενο. Η μαμά (ή η αδερφή πιο σπάνια) κάθεται συνέχεια στο μαιευτήριο και ο άντρας έρχεται λιγότερο. Ακόμα και σε ιδιωτικά μαιευτήρια που τις αλλαγές τις κάνουν οι νοσοκόμες. Εμένα ο άντρας μου ήταν κατά βάση, η μητέρα μου δε ζει έτσι κι αλλιώς, αλλά σε γενικές γραμμές με βοήθησαν οι μαίες, δεν μου έλειψε τίποτα ούτε ένιωσα αβοήθητη. Σε αντίθεση η διπλανη μου είχε όλη μέρα και όλη νύχτα τη μητέρα της που μάλιστα καθόταν από την πλευρά μου και σε 2 μέρες (παρόλο που μιλούσαν ψιθυριστά , προσπαθούσαν δηλαδή) είχα μάθει όλα τα κουτσομπολιά του χωριού :D. Ενοχλητική εμπειρία θα έλεγα, ειδικά όταν προσπαθούσα να κοιμηθώ λίγο 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Συμφωνω, φυσικά κ το πιο σημαντικό δ ειναι οτι τα παιδια είναι κάπου περιορισμένα όσο δουλεύουν οι γονεις. 

Το έθεσα έτσι γτ αυτό ακριβώς πιστεύω θα συμβεί. Παιδια στους παππουδες η για διακοπες

Δλδ αν δ ανοίξουν τα σχολεια, οκ εγω να μεινω στο σπιτι με τα παιδια, αλλα αν μπορείς να πας παιδική κ παραλία θα παμε. Κ λογικο να βρεθούμε με παρέα, ποσο καιρο θα έχουμε επαφές μόνο οι 4μας(δια ζώσης) 

Δεν μου αρέσει γενικά να θεωρείται το σχολείο χώρος φύλαξης παιδιών, αλλά πέραν του ότι είναι ο χώρος στον οποίο αναμένεται να είναι ένα παιδί αυτής της ηλικίας κάποιες ώρες της μέρας, υπάρχει και η πρακτική πλευρά ότι αυτό είναι και αναγκαίο από τη στιγμή που οι γονείς απουσιάζουν. Άρα ναι, αυτή τη στιγμή παίζει ρόλο και το ότι αν ανοίξουν τα σχολεία τα παιδιά θα περνούν κάποιες ώρες εκεί και αυτό είναι μια πρακτική διευκόλυνση. 

Λογικό είναι ένα παιδάκι νηπίου ή πρώτων τάξεων δημοτικού, με κλειστά σχολεία και ανοιχτές παιδικές ή παραλιες, να πάει να παίξει. κι αν χαλαρώσουν και τα μέτρα, είναι λογικό να πάει και στο ξαδερφάκι του. κ ένα πιο μεγάλο ίσως πάει για μπάλα κ ένα ακόμα πιο μεγάλο ίσως πάει για καφέ ή να βγει με το ταίρι του. οπότε δεν θα έχει και ιδιαίτερο νόημα να είναι τα σχολεία κλειστά για προστασία και τα παιδιά να απέχουν από τα  μαθήματα για 6 μήνες μέχρι το Σεπτέμβριο. Άρα αν δεν εχουν σκοπό να επιβάλουν δρακόντεια μέτρα ελέγχου της δραστηριότητας των παιδιών, μάλλον είναι προτιμότερο να ανοίξουν τα σχολεία μετά τα μέσα Μαΐου. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό ή τα δρακόντεια μέτρα, από επιστημονικής άποψης εννοώ, αλλά το φτωχό μου μυαλό λέει ότι με καλό καιρό δεν θα μείνουν για πολύ μέσα άρα θα είναι χαζό να μην πηγαίνουν σχολείο. 

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό το βλέπω εγώ να ανοίγουν τα σχολεία. Χθες μας έστειλε η aegian ενημέρωση ότι μπορούμε να αλλάξουμε την πτήση μας τον Ιούνιο. Προφανώς δεν θα γίνει. Αεροπλάνα μάλλον δεν προβλέπεται να πετάνε. Κ είναι ο πιο φουλ προορισμός της Ευρώπης που πάντα πετούσε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Χλωμό το βλέπω εγώ να ανοίγουν τα σχολεία. Χθες μας έστειλε η aegian ενημέρωση ότι μπορούμε να αλλάξουμε την πτήση μας τον Ιούνιο. Προφανώς δεν θα γίνει. Αεροπλάνα μάλλον δεν προβλέπεται να πετάνε. Κ είναι ο πιο φουλ προορισμός της Ευρώπης που πάντα πετούσε. 

Εδω προκυπτει και ενα αλλο ερωτημα: το καλοκαιρι αν καποιοι θελουν να πανε διακοπες η Ελλαδα θα ειναι πολυ hot προορισμος λογω του χαμηλου αριθμου κρουσματων. Θα περιορισουν τους εισερχομενους για να μην εχουμε ξενοφερτα κρουσματα ή θα ειναι πθο χαλαροι για να τονοθει ο τουρισμος και η οικονομια;

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εδω προκυπτει και ενα αλλο ερωτημα: το καλοκαιρι αν καποιοι θελουν να πανε διακοπες η Ελλαδα θα ειναι πολυ hot προορισμος λογω του χαμηλου αριθμου κρουσματων. Θα περιορισουν τους εισερχομενους για να μην εχουμε ξενοφερτα κρουσματα ή θα ειναι πθο χαλαροι για να τονοθει ο τουρισμος και η οικονομια;

Σίγουρα το 2ο!!! Ήδη από την κυβέρνηση βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις πως ο τουρισμός αναμένεται να πάει απατος, οπότε θεωρώ πως θα κοιτάξουν όποιον τολμηρό θελήσει να "ξεσκασει" λίγο... Κάπου πήρε το μάτι μου για καταγραφή του αποτελέσματος του τεστ στο βιβλιάριο υγείας, οπότε θα ελέγχονται από εκεί οι ταξιδιώτες... Και δεν μου ακούγεται και παράλογο για να είμαι ειλικρινής...

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν μου αρέσει γενικά να θεωρείται το σχολείο χώρος φύλαξης παιδιών, αλλά πέραν του ότι είναι ο χώρος στον οποίο αναμένεται να είναι ένα παιδί αυτής της ηλικίας κάποιες ώρες της μέρας, υπάρχει και η πρακτική πλευρά ότι αυτό είναι και αναγκαίο από τη στιγμή που οι γονείς απουσιάζουν. Άρα ναι, αυτή τη στιγμή παίζει ρόλο και το ότι αν ανοίξουν τα σχολεία τα παιδιά θα περνούν κάποιες ώρες εκεί και αυτό είναι μια πρακτική διευκόλυνση. 

Λογικό είναι ένα παιδάκι νηπίου ή πρώτων τάξεων δημοτικού, με κλειστά σχολεία και ανοιχτές παιδικές ή παραλιες, να πάει να παίξει. κι αν χαλαρώσουν και τα μέτρα, είναι λογικό να πάει και στο ξαδερφάκι του. κ ένα πιο μεγάλο ίσως πάει για μπάλα κ ένα ακόμα πιο μεγάλο ίσως πάει για καφέ ή να βγει με το ταίρι του. οπότε δεν θα έχει και ιδιαίτερο νόημα να είναι τα σχολεία κλειστά για προστασία και τα παιδιά να απέχουν από τα  μαθήματα για 6 μήνες μέχρι το Σεπτέμβριο. Άρα αν δεν εχουν σκοπό να επιβάλουν δρακόντεια μέτρα ελέγχου της δραστηριότητας των παιδιών, μάλλον είναι προτιμότερο να ανοίξουν τα σχολεία μετά τα μέσα Μαΐου. Δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό ή τα δρακόντεια μέτρα, από επιστημονικής άποψης εννοώ, αλλά το φτωχό μου μυαλό λέει ότι με καλό καιρό δεν θα μείνουν για πολύ μέσα άρα θα είναι χαζό να μην πηγαίνουν σχολείο. 

Μα είναι και θέμα ψυχικής υγείας βρε παιδιά.. Μέχρι ποτε θα κρατάμε τα παιδιά κλειδαμπαρωμενα στα σπίτια??? Στο τέλος θα έχουμε επιτύχει να είναι αγρίμια ως προς τις κοινωνικές συναναστροφές τους... Αντί να αγκαλιάζονται, θα ψεκάζουν το ένα το άλλο με ντετολ :shock:

Εμείς πάντως τις τελευταίες μέρες βγαίνουμε με τη μικρή και κάνει ποδήλατο στο δρόμο γιατί άλλο δε γινόταν με την κλεισουρα και βλέπω πως λίγο πολύ όλοι κάνουν το ίδιο... Οπότε φαντάζομαι βλέποντας την ανάγκη του κόσμου, θα χαλαρώσουν σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Σίγουρα το 2ο!!! Ήδη από την κυβέρνηση βγαίνουν και κάνουν δηλώσεις πως ο τουρισμός αναμένεται να πάει απατος, οπότε θεωρώ πως θα κοιτάξουν όποιον τολμηρό θελήσει να "ξεσκασει" λίγο... Κάπου πήρε το μάτι μου για καταγραφή του αποτελέσματος του τεστ στο βιβλιάριο υγείας, οπότε θα ελέγχονται από εκεί οι ταξιδιώτες... Και δεν μου ακούγεται και παράλογο για να είμαι ειλικρινής...

Ενα μεγαλο ποσοστο του τουρισμου μας ειναι Ρωσοι και Κινεζοι. Δεδομενου οτι οι μεν δεν εχουν πληγει ιδιαιτερα και οι δε εχουν αρχισει να ανακαμπτουν, θεωρω πως το ζητημα υα προκυψει πολυ συντομα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Εδω προκυπτει και ενα αλλο ερωτημα: το καλοκαιρι αν καποιοι θελουν να πανε διακοπες η Ελλαδα θα ειναι πολυ hot προορισμος λογω του χαμηλου αριθμου κρουσματων. Θα περιορισουν τους εισερχομενους για να μην εχουμε ξενοφερτα κρουσματα ή θα ειναι πθο χαλαροι για να τονοθει ο τουρισμος και η οικονομια;

Στα τουριστικά μέρη περιμένουν έστω Ιουλιο-Αυγουστο. Θεωρουν οτι οςο πιο πιστα τηρηθούν τα μετρα τωρα, μερος της σαιζον θα σωθει. Βεβαια αν ο ιός δεν ατονήσει με τη ζεστη, τα αποτελεσματα στα νησια μπορει να ειναι τραγικα. Χωρις νοσοκομειο, με δυσκολια αποστολής δειγμάτων απο καποια νησια χωρις τακτική συγκοινωνια, περιορισμενη δυνατοτητα αεροδιακομιδων, θελει πολλη προσοχη για το ποιος θα ερθει.... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Στα τουριστικά μέρη περιμένουν έστω Ιουλιο-Αυγουστο. Θεωρουν οτι οςο πιο πιστα τηρηθούν τα μετρα τωρα, μερος της σαιζον θα σωθει. Βεβαια αν ο ιός δεν ατονήσει με τη ζεστη, τα αποτελεσματα στα νησια μπορει να ειναι τραγικα. Χωρις νοσοκομειο, με δυσκολια αποστολής δειγμάτων απο καποια νησια χωρις τακτική συγκοινωνια, περιορισμενη δυνατοτητα αεροδιακομιδων, θελει πολλη προσοχη για το ποιος θα ερθει.... 

Εγώ θα το πάω στο βαρετο κομμάτι της οικονομίας πάλι... Δεδομένου ότι τα περισσότερα νησιά ζούνε από την καλοκαιρινή σεζόν, δεν θα είναι πολύ δύσκολος ο χειμώνας για αυτούς τους ανθρώπους που δεν θα έχουν σχεδόν καθόλου εισοδήματα??? Εσύ και ο σύζυγός σου αν θυμάμαι καλά είστε δημόσιοι υπάλληλοι και οι 2 οπότε θέμα δεν θα έχετε... Μια οικογένεια όμως που περιμένει τη σεζόν για να έχει να φάει τον χειμώνα, πως θα ζήσει???  Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα νομίζω... Ή θα ρισκάρεις με τον ιό ή θα έρθεις αντιμέτωπος με την πείνα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται βουνό η άρση των μέτρων για να είμαι ειλικρινής, όσο δεν έχει αλλάξει τίποτα και δεν υπάρχει εξέλιξη από την μεριά της επιστήμης.

 

Δεν λέω απαραιτήτως για εμβόλιο, αλλά χωρίς να υπάρχει κάποιο αξιόπιστο φάρμακο, χωρίς -το κυριότερο- γρήγορα, φθηνά και αξιόπιστα τεστ για μαζικούς ελέγχους, το μόνο όπλο που διαθέτουμε είναι η κοινωνική αποστασιοποίηση.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Σχολεια ενδεχομενως οχι, αυτο βεβαια το θεωρω πολυ σοβαρο θεμα και ελπιζω να υπαρξει καποιο καλυτερο σεναριο. Γιατι αν εινσι με τον ωραιο καιρο του καλοκαιριού τα παιδιά να γυρνάνε ανέμελα έξω, χίλιες φορές στο σχολειο. Εκτος αν νομοθετήσουν κάτι για την παρακολούθηση φοίτησης στην εξ. αποστάσεως με παρουσιες, εργασιες που μετρούν για την προαγωγή κλπ και ετςι να καταφέρουν να μείνουν μεςα για λιγο καιρο ακομα. Ή αν μεριμνήσουν για την κυκλοφορία ασυνόδευτων παιδιών έξω και επιτηρεί η αστυνομία και βάζει πρόστιμα στους γονείς. 

 

Γιατί; Σε όλες τις ιώσεις, η μετάδοση είναι απείρως ευκολότερη σε κλειστό χώρο. Τα παιδιά στην παραλία ή στην πλατεία, μπορεί να μην είναι άτρωτα μεν, αλλά σίγουρα πολύ πιο ασφαλή από όσο σε μια σχολική αίθουσα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Εγώ θα το πάω στο βαρετο κομμάτι της οικονομίας πάλι... Δεδομένου ότι τα περισσότερα νησιά ζούνε από την καλοκαιρινή σεζόν, δεν θα είναι πολύ δύσκολος ο χειμώνας για αυτούς τους ανθρώπους που δεν θα έχουν σχεδόν καθόλου εισοδήματα??? Εσύ και ο σύζυγός σου αν θυμάμαι καλά είστε δημόσιοι υπάλληλοι και οι 2 οπότε θέμα δεν θα έχετε... Μια οικογένεια όμως που περιμένει τη σεζόν για να έχει να φάει τον χειμώνα, πως θα ζήσει???  Είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα νομίζω... Ή θα ρισκάρεις με τον ιό ή θα έρθεις αντιμέτωπος με την πείνα...

 

Δυστυχώς ο τουρισμός φέτος δεν σώζεται. Ποιος θα πάει εξωτερικό για διακοπές? Ποιος λογικός θα έρθει στην Ελλάδα -έστω και με τα λιγοστά της κρούσματα - γνωρίζοντας ότι μπορεί να "ξεμείνει" εδώ εάν αρρωστήσει? Είναι και το άλλο....εξαρτάται και το τί μέτρα έχουν οι άλλες χώρες. Για παράδειγμα εδώ τώρα, οποιος έρχεται από το εξωτερικό μπαίνει σε υποχρεωτική καραντίνα για 2 εβδομάδες. Στην εταιρεία μου από την αρχή της κρίσης βγήκε οδηγία ότι οποιος ταξιδεύει στο εξωτερικό, με την επιστροφή του υποχρεούται σε χρήση κανονικής άδειας για 14 ημέρες, υπό αυτές τις συνθήκες που είναι πιθανόν να ισχύουν πάνω-κάτω σε όλο τον κόσμο, πολύ δύσκολα θα πάει κάποιος για διακοπες στο εξωτερικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δυστυχώς ο τουρισμός φέτος δεν σώζεται. Ποιος θα πάει εξωτερικό για διακοπές? Ποιος λογικός θα έρθει στην Ελλάδα -έστω και με τα λιγοστά της κρούσματα - γνωρίζοντας ότι μπορεί να "ξεμείνει" εδώ εάν αρρωστήσει? Είναι και το άλλο....εξαρτάται και το τί μέτρα έχουν οι άλλες χώρες. Για παράδειγμα εδώ τώρα, οποιος έρχεται από το εξωτερικό μπαίνει σε υποχρεωτική καραντίνα για 2 εβδομάδες. Στην εταιρεία μου από την αρχή της κρίσης βγήκε οδηγία ότι οποιος ταξιδεύει στο εξωτερικό, με την επιστροφή του υποχρεούται σε χρήση κανονικής άδειας για 14 ημέρες, υπό αυτές τις συνθήκες που είναι πιθανόν να ισχύουν πάνω-κάτω σε όλο τον κόσμο, πολύ δύσκολα θα πάει κάποιος για διακοπες στο εξωτερικό. 

Τωρα ισχυουν αυτα. Σε 2 μηνες ομως;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Γιατί; Σε όλες τις ιώσεις, η μετάδοση είναι απείρως ευκολότερη σε κλειστό χώρο. Τα παιδιά στην παραλία ή στην πλατεία, μπορεί να μην είναι άτρωτα μεν, αλλά σίγουρα πολύ πιο ασφαλή από όσο σε μια σχολική αίθουσα.

 

Κι εγώ έτσι πιστεύω. Πέραν του συνωστισμού μέσα στην τάξη, η σχολική ζωή συνεπάγεται επίσης και μια σειρά πρόσθετων μετακινήσεων και συναθροίσεων από παιδιά και ενήλικες που λειτουργούν πολλαπλασιαστικά. Δεν είναι το ίδιο με το να ανοίξουν τα πάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...