Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Και πως ήρθαν καλέ??? Αφού υποτίθεται υπάρχει έλεγχος!!! Μήπως είχαν έρθει πριν μέρες, ήταν όντως στα σπίτια τους και τους τελείωσαν τα εφόδια και απλά τώρα βγήκαν για ανεφοδιασμό??? (Λέω εγώ τώρα....)

Απλώς έχουν εδώ δηλωμένη μόνιμη κατοικία. πχ συνταξιούχοι που ζουν μισό χρόνο εδώ μισό εκεί. ίσως κ άλλες περιπτωσεις, οχι απαραιτητα με κομπίνα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Καλησπερα κοριτσια! Επανερχομαι μετα απο αρκετες μερες, εχετε γραψει παρα πολλα και δεν προλαβαινω να σας διαβασω! Ομως την εβδομαδα που μας περασε ημουν πολυ "μεσα στα πραγματα" και απ'οτι φαινεται θα συνεχισω να ειμαι! Επισης συζητησα επι προσωπικου με λοιμωξιολογους για το θεμα και ειδα και στην πραξη τι παιζει. Αρα εχουμε και λεμε:

Οι μισοι σχεδον νοσηλευομενοι (οχι διασωληνωμενοι) ειναι κατω των 55. Μπορει να μην ειναι παιδια, ομως ειναι σε λειτουργικες και παραγωγικες ηλικιες,οποτε το θεωρω σημαντικο.

Αν κανεις πνευμονια απο covid εχει πολυ βαρια κλινικη εικονα με μακρα περιοδο αναρρωσης. Αρα ανεξαρτητως τι γραφεται στα νουμερα, ο γιατρος ξερει πααααρα πολυ καλα απο τι πεθανε ο ασθενης. Δεν μπερδευεις εναν θανατο απο εγκεφαλικο  και μια πιθανη εισροφηση με μια ιογενη πνευμονια!

Οντως οι θανατοι ειναι λιγοι, ομως ειναι νωρις να ανοιξουμε. Λογω του χαμηλου ποσοστου κρουσματων ο πληθυσμος δεν εχει ανοσοποιηθει επαρκως οποτε υπαρχει μια υφερπουσα λοιμωξη στην κοινοτητα με τρομερη μεταδοτικοτητα που με το που θα αρθουν τα μετρα θα ξεκινησει ολο απο την αρχη. Πρεπει λοιπον να εξαφανιστει ο ιος στην κοινοτητα για να ξαναεχουμε επαφες. Τωρα ειμαστε στην επιπεδωση της καμπυλης. Περιμενουμε να αρχισει να πεφτει. Συνηθως κανει να πεσει οσο καιρο κανει να ανεβει.

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε τον κορονοιο με καμια αλλη παθηση. Σε καμια περιπτωση δεν ειχαμε 1000 νεκρους σε μια μερα ενω εχουμε λαβει ολα τα απαραιτητα μετρα για να το αποφυγουμε.

Αν καταρρευσει το συστημα υγειας τοτε θα καταρρευσει και η οικονομια. Αρα ειτε παρουμε μετρα ειτε οχι, η οικονομικη καταστροφη ειναι αναποφευκτη (αυτο ειναι προσωπικη γνωμη)

Σαν ιατρός, η άποψη σου έχει μεγάλη αξία... Πως θα ανοσοποιηθει ο πληθυσμός, χωρίς να έρθει σε επαφή με τον ιό?? Δεδομένου ότι ένα εμβόλιο θέλει χρόνο για να βγει σε μαζική παραγωγή... Άρα από Οκτώβρη, με βάση όσα λες, πάμε για σίγουρο lock down ξανά...??? (Ρωτάω από πραγματικο ενδιαφέρον, δεν ειρωνευομαι)

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Σαν ιατρός, η άποψη σου έχει μεγάλη αξία... Πως θα ανοσοποιηθει ο πληθυσμός, χωρίς να έρθει σε επαφή με τον ιό?? Δεδομένου ότι ένα εμβόλιο θέλει χρόνο για να βγει σε μαζική παραγωγή... Άρα από Οκτώβρη, με βάση όσα λες, πάμε για σίγουρο lock down ξανά...??? (Ρωτάω από πραγματικο ενδιαφέρον, δεν ειρωνευομαι)

Το θεωρω δεδομενο. Και δεν ειναι μυστικο μεσα στην ιατρικη κοινοτητα οτι περιμενουμε και δευτερο κυμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Το θεωρω δεδομενο. Και δεν ειναι μυστικο μεσα στην ιατρικη κοινοτητα οτι περιμενουμε και δευτερο κυμα.

Προφανώς... Και αυτό το λέγαμε όσοι ειμασταν του χώρου και ειμασταν προετοιμασμένοι.. Απλά παραμένει μεγάλο ερώτημα πώς "θα τη βγάλουμε καθαρή" δεδομένων των οικονομικών συνθηκών που θα προκύψουν....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Προφανώς... Και αυτό το λέγαμε όσοι ειμασταν του χώρου και ειμασταν προετοιμασμένοι.. Απλά παραμένει μεγάλο ερώτημα πώς "θα τη βγάλουμε καθαρή" δεδομένων των οικονομικών συνθηκών που θα προκύψουν....

Δεν νομιζω πως εχουμε επιλογη. Το παγκοσμιο οικονομικο κραχ ειναι στην πορτα μας και δεδομενο. Ποιος θα τη βγαλει καθαρη; οι ΗΠΑ αναμενουν 1.000.000 θανατους (συμφωνα με τον Τραμπ). Το θεμα για μενα ειναι πως θα γλιτωσουμε τον 3ο παγκοσμιο πολεμο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Το θεμα για μενα ειναι πως θα γλιτωσουμε τον 3ο παγκοσμιο πολεμο...

Μα αυτό δεν ζούμε πλέον??? Δε θυμάμαι ποιος το είχε πει, πως "οι πόλεμοι πλέον δε γίνονται με όπλα και βόμβες...."...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις μετά από πολλές μέρες βγηκαμε για περπάτημα. Ήταν η πρώτη φορά που έστειλα μνμ για μετακίνηση. Πριν είχαμε κάνει καμία βόλτα στην γειτονιά(πριν απαιτηθεί μνμ) . Ειχε αρκετό κόσμο, κακα τα ψεμματα

Cmes ευχαριστούμε πολύ για την ενημερωση

@sunshineσίγουρα οι συνθήκες δ ειναι ίδιες, πάντως η αδερφη μου μπήκε λιγο νωρίτερα για καισαρικη γτ την δευτερα θα είχε πολλές, κ Παρασκευή μέχρι τις 3ειχε 7.ειναι σε τετράκλινο δυο λεχωνες με τα μωρα κ απο έναν σύνοδο. Όσο περίμενε περίμεναν μόνο η μαμα μας κ ο αντρας της ο οποίος έφυγε όταν πήγε στο δωματιο. Η μαμα μου θα βγει μαζί της από το νοσοκομείο την τριτη

Δ εχουν πολλά πολλά με τις μαιες, παρά μόνο θερμομετρουν συχνά. Της είχαν δώσει μάσκα στο χειρουργειο

Η αλήθεια είναι ότι φοβάται αρκετά, είναι σε μια πόλη με αρκετά κρουσματα

Link to comment
Share on other sites

Επισης να προσθεσω πως η ευαισθησια του τεστ που γινεται για τον κορονοιο ειναι 70%. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις ασθενων που πανε στα επειγοντα, κανουν τεστ, βγαινει αρνητικο και λιγες μερες μετα επιστρεφουν γιατι εποδεινωθηκαν και τοτε βγαζουν θετικο τεστ. Αρα οταν ενας ασθενης εισαγεται στο νοσοκομειο για αλλο ισως λογο και εχει αρνητικο τεστ το οποιο θετικοποιειται αργοτερα, δεν σημαινει οτι κολλησε στο νοσοκομειο και φυσικα δεν σημαινει οτι δεν νοσησε απο αυτο!

Και κατι αλλο: τα σχολεια θα ανοιξουν πολυ αργοτερα και τελευταια, γιατι τα παιδια ειναι φορεις του ιου (και τον μεταδιδουν) εως και 40 ημερες χωρις συμπτωματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Και κατι αλλο: τα σχολεια θα ανοιξουν πολυ αργοτερα και τελευταια, γιατι τα παιδια ειναι φορεις του ιου (και τον μεταδιδουν) εως και 40 ημερες χωρις συμπτωματα!!!

40 μέρες? ??  Καινούρια πληροφορίας αυτή?  Πως και δεν την έχουν πει Τσιόδρας κλπ? 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Επισης να προσθεσω πως η ευαισθησια του τεστ που γινεται για τον κορονοιο ειναι 70%. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις ασθενων που πανε στα επειγοντα, κανουν τεστ, βγαινει αρνητικο και λιγες μερες μετα επιστρεφουν γιατι εποδεινωθηκαν και τοτε βγαζουν θετικο τεστ. Αρα οταν ενας ασθενης εισαγεται στο νοσοκομειο για αλλο ισως λογο και εχει αρνητικο τεστ το οποιο θετικοποιειται αργοτερα, δεν σημαινει οτι κολλησε στο νοσοκομειο και φυσικα δεν σημαινει οτι δεν νοσησε απο αυτο!

Και κατι αλλο: τα σχολεια θα ανοιξουν πολυ αργοτερα και τελευταια, γιατι τα παιδια ειναι φορεις του ιου (και τον μεταδιδουν) εως και 40 ημερες χωρις συμπτωματα!!!

Και γτ ρε κορίτσι στις χώρες του Βορρά ανοίγουν τα σχολεία πρώτα??? Με ποια λογική???

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ναι ισχυει... το ξεραμε πως τα παιδια ειναι φορεις με υψηλο ιικο φορτιο χωρις να νοσουν. Τωρα που μαζευονται μελετες αποδειχθηκε κι αυτο...

CMES απευθύνομαι σε σένα που ξέρεις καλύτερα. Ξέρεις ότι όντως κυλυκλοφορει το τεστ των αντισωμάτων στην Ελλάδα? 

Από την Πέμπτη έχω μάθει κάτι κ τα χω πάρει πολύ άσχημα. Θέλω πρώτα όμως να μου το επιβεβαιώσεις πριν σας πω για ένα περιστατικό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Και γτ ρε κορίτσι στις χώρες του Βορρά ανοίγουν τα σχολεία πρώτα??? Με ποια λογική???

Ειναι τελειως διαφορετικες συνθηκες πληθυσμου. Εμεις εδω εχουμε εναν παππου σε καθε σπιτι που παραλαμβανει παιδια απο το σχολειο. Ειναι ενας απο τους λογους που οι Μεσογειακες χωρες εχουν πληγει περισσοτερο. Επισης οι αποφασεις σε καθε χωρα δεν λαμβανονται με μονο ιατρικα κριτηρια...

Just now, μαγιοπουλας είπε:

CMES απευθύνομαι σε σένα που ξέρεις καλύτερα. Ξέρεις ότι όντως κυλυκλοφορει το τεστ των αντισωμάτων στην Ελλάδα? 

Από την Πέμπτη έχω μάθει κάτι κ τα χω πάρει πολύ άσχημα. Θέλω πρώτα όμως να μου το επιβεβαιώσεις πριν σας πω για ένα περιστατικό. 

Φανταζομαι εννοεις τεστ που δειχνουν αν εχεις περασει κορονοιο τον προηγουμενο καιρο; Κυκλοφορουν καποια τεστ αλλα δεν ειναι πολυ αξιοπιστα. Δινεται μια ευαισθησια στο 50%, δηλαδη κορωνα γραμματα! Υπαρχουν ομως προσπαθειες να ερθουν πιο αξιοπιστα τεστ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Ειναι τελειως διαφορετικες συνθηκες πληθυσμου. Εμεις εδω εχουμε εναν παππου σε καθε σπιτι που παραλαμβανει παιδια απο το σχολειο. Ειναι ενας απο τους λογους που οι Μεσογειακες χωρες εχουν πληγει περισσοτερο. Επισης οι αποφασεις σε καθε χωρα δεν λαμβανονται με μονο ιατρικα κριτηρια...

Φανταζομαι εννοεις τεστ που δειχνουν αν εχεις περασει κορονοιο τον προηγουμενο καιρο; Κυκλοφορουν καποια τεστ αλλα δεν ειναι πολυ αξιοπιστα. Δινεται μια ευαισθησια στο 50%, δηλαδη κορωνα γραμματα! Υπαρχουν ομως προσπαθειες να ερθουν πιο αξιοπιστα τεστ. 

Λοιπόν ακούστε κ σας παρακαλώ μην το πάμε αλλού. Δεν κρίνω ούτε την θρησκεία ούτε όλους τους λειτουργούς της. Να μείνουμε στην ουσία κ στο θέμα. 

Στον κοντινό μου κύκλο υπάρχει άτομο πορωμενο με τα εκκλησιαστικα. Ο τύπος λοιπόν είχε αρρωστήσει το Γενάρη μεψσυμπτωματαχπαρομοιαψτουωκορονοιου. Είχε έρθει κ σε επαφή με άτομο από την Κίνα. Πήγε κ νοσοκομειο αλλά τότε δεν είχε σκάσει ακόμη το θέμα. Τώρα είναι οκ. Μου λεγε λοιπόν ότι θα πάει να κάνει το τεστ των αντισωμάτων. Ε λέω θέλει να ξέρει για να κυκλοφορεί άνετα. Έλα όμως που ήθελε να ξέρει αν το χει περάσει για να πάει να κοινωνήσεις σε μυστική λειτουργία σε σπίτι. Πήρα ανάποδες. Η εξαδερφη του επίσης κ έστειλε μην στον Χαρδαλια ο οποίος της απάντησε την άλλη μέρα ότι προσπαθούν να προβλέψουν. Έλεος πια με τους ανεγκέφαλους! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, CMES είπε:

Το θεωρω δεδομενο. Και δεν ειναι μυστικο μεσα στην ιατρικη κοινοτητα οτι περιμενουμε και δευτερο κυμα.

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Σαν ιατρός, η άποψη σου έχει μεγάλη αξία... Πως θα ανοσοποιηθει ο πληθυσμός, χωρίς να έρθει σε επαφή με τον ιό?? Δεδομένου ότι ένα εμβόλιο θέλει χρόνο για να βγει σε μαζική παραγωγή... Άρα από Οκτώβρη, με βάση όσα λες, πάμε για σίγουρο lock down ξανά...??? (Ρωτάω από πραγματικο ενδιαφέρον, δεν ειρωνευομαι)

Μα το έχουν ήδη πει δημοσίως αυτό, από Σεπτέμβρη αναμένουμε το δεύτερο κύμα. 

@CMES ευχαριστουμε πολύ για την ενημέρωση, μας έκανες ωστόσο την καρδιά περιβόλι.:unsure:

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Έλα όμως που ήθελε να ξέρει αν το χει περάσει για να πάει να κοινωνήσεις σε μυστική λειτουργία σε σπίτι

Ουαου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Λοιπόν ακούστε κ σας παρακαλώ μην το πάμε αλλού. Δεν κρίνω ούτε την θρησκεία ούτε όλους τους λειτουργούς της. Να μείνουμε στην ουσία κ στο θέμα. 

Στον κοντινό μου κύκλο υπάρχει άτομο πορωμενο με τα εκκλησιαστικα. Ο τύπος λοιπόν είχε αρρωστήσει το Γενάρη μεψσυμπτωματαχπαρομοιαψτουωκορονοιου. Είχε έρθει κ σε επαφή με άτομο από την Κίνα. Πήγε κ νοσοκομειο αλλά τότε δεν είχε σκάσει ακόμη το θέμα. Τώρα είναι οκ. Μου λεγε λοιπόν ότι θα πάει να κάνει το τεστ των αντισωμάτων. Ε λέω θέλει να ξέρει για να κυκλοφορεί άνετα. Έλα όμως που ήθελε να ξέρει αν το χει περάσει για να πάει να κοινωνήσεις σε μυστική λειτουργία σε σπίτι. Πήρα ανάποδες. Η εξαδερφη του επίσης κ έστειλε μην στον Χαρδαλια ο οποίος της απάντησε την άλλη μέρα ότι προσπαθούν να προβλέψουν. Έλεος πια με τους ανεγκέφαλους! 

Σοκαριστικο!! Καταγγελια στην αστυνομια μηπως θα ηταν πιο αποτελεσματικη; εγω παντως εχω κανει τεστ αντισωματων, περιμενω ακομα τα αποτελεσματα. Οταν μαθω θα σας πω!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Σοκαριστικο!! Καταγγελια στην αστυνομια μηπως θα ηταν πιο αποτελεσματικη; εγω παντως εχω κανει τεστ αντισωματων, περιμενω ακομα τα αποτελεσματα. Οταν μαθω θα σας πω!

Μου είπε ότι αν πέσει κάτι στην αντίληψη της θα το αναφέρει. Ωστόσο αυτός τα πήρε στο κρανίο που ήταν αρνητικός. Το είπα κ σε μια φίλη που καταγιβεταιβπολυ με τα εκκλησιατικα κ έπεσε να με φάει. Δεν ξέρω αν θα ξαναμιλήσουμε. Είναι πολύ κολλημένοι κ με τις ευλογίες της εκκλησίας που δεν παίρνει βροντερή θέση. Έχασε βλέπετε την φουλ"τουριστική περίοδο" για εκείνη για να το πω έτσι. Χάνει πολύ χρήμα. Χαιρετισμοί. Μεγάλη εβδομαδα, γάμο βαπτίσεις μετά. 

Link to comment
Share on other sites

@CMES για τα τεστ έχεις μάθει κάτι; εννοώ αν θα υπάρξει κάποια στιγμή δυνατότητα μαζικών έλεγχων κ πλήρους απομόνωσης κρουσμάτων κ επαφών. ή το πλάνο θα είναι πάλι lockdown? 

και με τα τεστ αντισωμάτων βέβαια, θα γίνει κανιβαλισμός, αν είναι να ειναι προαπαιτούμενο να το έχεις για να εργάζεσαι κ να κυκλοφορείς. γενικά αδιέξοδο από παντού φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

@CMES για τα τεστ έχεις μάθει κάτι; εννοώ αν θα υπάρξει κάποια στιγμή δυνατότητα μαζικών έλεγχων κ πλήρους απομόνωσης κρουσμάτων κ επαφών. ή το πλάνο θα είναι πάλι lockdown? 

και με τα τεστ αντισωμάτων βέβαια, θα γίνει κανιβαλισμός, αν είναι να ειναι προαπαιτούμενο να το έχεις για να εργάζεσαι κ να κυκλοφορείς. γενικά αδιέξοδο από παντού φαίνεται. 

Οσο εχουν χαμηλη ευαισθησθα τα τσετ αυτο εξ'ορισμου δεν γινεται. Αν βρεθουν πιο γρηγορα και πιο αξιοπιστα τεστ, που το δουλευουν πολυ, αυτος ειναι ο στοχος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Οσο εχουν χαμηλη ευαισθησθα τα τσετ αυτο εξ'ορισμου δεν γινεται. Αν βρεθουν πιο γρηγορα και πιο αξιοπιστα τεστ, που το δουλευουν πολυ, αυτος ειναι ο στοχος.

δεν λέω τα αντισωμάτων, λεω τα τεστ ασθένειας. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, anemoni1989 said:

Όταν μιλάμε για θνησιμότητα ενός ιού, κοιτάμε τα συνολικά ποσοστα και όχι ένα ένα ξεχωριστα... Δεν διάβασα κάπου για νεκρούς 10-12 ετών...

μία 13χρονη από ΗΠΑ,ένα βρέφος κάτω του έτους επίσης στις ΗΠΑ, ένας 18χρονος πάλι ΗΠΑ.

Μία 14χρονη στην Πορτογαλία, μία 16χρονη στην Γαλλία, μία 12χρονη στο Βέλγιο,  ένας 18χρονος στην Βρετανία, και χθες ένας 10χρονος στην Γαλλία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

δεν λέω τα αντισωμάτων, λεω τα τεστ ασθένειας. 

Ναι αυτα λεω κι εγω. Ευαισθησια 70%. Δηλαδη ενας στους 3 ασθενεις με κορονοιο στο τεστ βγαινει ψευδως αρνητικος.

Link to comment
Share on other sites

@CMES σε ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Δεν σου κρύβω πως μπαίνω στο θέμα περιμένοντας να διαβάσω ενημέρωση από εσένα! Καλή δύναμη να έχεις (από οτι θυμάμαι εργάζεσαι κανονικά αυτόν τον καιρό).

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

λα όμως που ήθελε να ξέρει αν το χει περάσει για να πάει να κοινωνήσεις σε μυστική λειτουργία σε σπίτι.

Πλάκα κάνεις!!!! Ααααα αυτοί το έχουν πάει σε άλλο level!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...