Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Για την ενημέρωση έχω απορία, την άδεια τη δίνουν κ για την ενημέρωση στην αρχή της χρονιάς ή πρέπει να είναι για την επίδοση του παιδιού; δλδ αν έχουν ενημέρωση τη μέρα τοτ αγιασμού ή την επόμενη, δικαιούμαστε γονική; ο άντρας μου λέει ναι, εγω το ερμηνεύω αλλιώς αφού δεν είναι παρακολούθηση σχολικής επίδοσης. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για την ενημέρωση έχω απορία, την άδεια τη δίνουν κ για την ενημέρωση στην αρχή της χρονιάς ή πρέπει να είναι για την επίδοση του παιδιού; δλδ αν έχουν ενημέρωση τη μέρα τοτ αγιασμού ή την επόμενη, δικαιούμαστε γονική; ο άντρας μου λέει ναι, εγω το ερμηνεύω αλλιώς αφού δεν είναι παρακολούθηση σχολικής επίδοσης. 

 

Για οποιαδήποτε επίσκεψη στο σχολείο μπορείς να ζητήσεις γονική άδεια. Μπορεί να είναι για ενημέρωση, να πάρεις τον έλεγχο, να παρακολουθήσεις σχολική εορτή κλπ

Link to comment
Share on other sites

Για την ακρίβεια [...Διευκρινίζεται ακόμη ότι η άδεια του άρθρου αυτού μπορεί να χορηγείται και κατά την ημέρα του αγιασμού, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, καθώς και κατά τις ημέρες των σχολικών εορτών ή εκδηλώσεων, επειδή ο γονέας μπορεί να ενημερωθεί και κατά τις ημέρες αυτές για θέματα λειτουργίας και οργάνωσης του σχολείου, για τον προγραμματισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας, για την επίδοση του παιδιού, ενώ μπορεί να ενημερώσει και να συζητήσει γενικότερα θέματα ή προβλήματα που αφορούν τη φοίτηση, τη συμπεριφορά, την ένταξη του παιδιού στην σχολική μονάδα ή την αλληλεπίδραση με τα άλλα παιδιά, ζητήματα που είναι επίσης πολύ σημαντικά για την ψυχοκοινωνική του ανάπτυξη και υγεία.]

Link to comment
Share on other sites

*edit

Για τον έλεγχο αντισωμάτων αναδημοσιεύω εδώ post μου προηγούμενων ημερών, επειδή έως τώρα παραμένει σε απόκριψη.


"Σχετικά με αυτό (τεστ αντισωμάτων), αναρτώ ένα άρθρο. Δεν είναι επιστημονικό άρθρο, είναι δημοσιογραφικό, με δηλώσεις ιατρών, λοιμοξιολόγων, κλπ, που με απλά λόγια εξηγεί τον λόγο που η αξιολόγηση της ανοσίας βάσει των τεστ αντισωμάτων που διαθέτουμε αυτήν την στιγμή, είναι ένα πεδίο μελέτης που βρίσκεται σε πολύ πρώιμο στάδιο και τα αποτελέσματα είναι σε φάση συζήτησης και όχι εξαγωγής ασφαλών συμπερασμάτων.

Will Stone (2021) Antibody Tests Should Not Be Your Go-To For Checking COVID Immunity, NPR, August 28, Morning Edition

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 22 λεπτά , Έσπερος είπε:

Για την ενημέρωση έχω απορία, την άδεια τη δίνουν κ για την ενημέρωση στην αρχή της χρονιάς ή πρέπει να είναι για την επίδοση του παιδιού; δλδ αν έχουν ενημέρωση τη μέρα τοτ αγιασμού ή την επόμενη, δικαιούμαστε γονική; ο άντρας μου λέει ναι, εγω το ερμηνεύω αλλιώς αφού δεν είναι παρακολούθηση σχολικής επίδοσης. 

Εμένα σήμερα που ξεκινήσαμε μου είπε η δασκάλα ότι θα μου δώσει βεβαίωση για ενημέρωση και εγώ αντίστοιχα έγραψα γονική αδεια στην εταιρεία. Τη βεβαίωση θα την πάρω αύριο να δω τι γράφει γιατί σήμερα γινόταν ένα μπάχαλο με τις προσαρμογές και έτρεχε η γυναίκα.

 

Κατά τα λοιπά ενημερώθηκα: σελφ τεστ υποχρεωτικά στο προνήπιο και μασκούλα συνέχεια (μέσα και έξω στην αυλή). Τρεις μάσκες μου ζήτησαν, σήμερα φόρεσε μία γιατί έκατσε μόνο μια ώρα για προσαρμογή. Α και άλλα παπούτσια για μέσα και άλλα για την αυλή. Όταν πήγα πάντως να την πάρω βρήκα όλα τα παιδάκια στην αυλή να φοράνε τη μασκα τέλεια, μέσα η μυτούλα κτλ. Στην εταιρεία μου αντίστοιχα η μάσκες στα πιγούνια των περισσότερων συναδέλφων. Τελικά τα νήπια μας έχουν βάλει τα γυαλιά!

Καλή αρχή!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , vtgian είπε:

 

Βρε, εδώ οι γιατροί και δεν μπορούν, και θα μπορέσεις εσύ; Το μόνο που ξέρεις είναι ότι έχουν κάποια αντισώματα.

Το πόσο καλά θα ανταποκριθεί ο οργανισμός τους αν έρθουν σε επαφή, αυτό δεν το ξέρει κανείς.

Nαι.βεβσια.θα ρωτήσω το γιατρο.απλα θα κάνει ένα χειρουργείο ο πατέρας μου κ το χω εννοια

πρίν από 8 λεπτά , Anna3011 είπε:

Εμένα σήμερα που ξεκινήσαμε μου είπε η δασκάλα ότι θα μου δώσει βεβαίωση για ενημέρωση και εγώ αντίστοιχα έγραψα γονική αδεια στην εταιρεία. Τη βεβαίωση θα την πάρω αύριο να δω τι γράφει γιατί σήμερα γινόταν ένα μπάχαλο με τις προσαρμογές και έτρεχε η γυναίκα.

 

Κατά τα λοιπά ενημερώθηκα: σελφ τεστ υποχρεωτικά στο προνήπιο και μασκούλα συνέχεια (μέσα και έξω στην αυλή). Τρεις μάσκες μου ζήτησαν, σήμερα φόρεσε μία γιατί έκατσε μόνο μια ώρα για προσαρμογή. Α και άλλα παπούτσια για μέσα και άλλα για την αυλή. Όταν πήγα πάντως να την πάρω βρήκα όλα τα παιδάκια στην αυλή να φοράνε τη μασκα τέλεια, μέσα η μυτούλα κτλ. Στην εταιρεία μου αντίστοιχα η μάσκες στα πιγούνια των περισσότερων συναδέλφων. Τελικά τα νήπια μας έχουν βάλει τα γυαλιά!

Καλή αρχή!!

Κανονικά για τα νήπια θα έπρεπε να δικαιολογούν σελφ με σαλιο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , vtgian είπε:

Για την ακρίβεια [...Διευκρινίζεται ακόμη ότι η άδεια του άρθρου αυτού μπορεί να χορηγείται και κατά την ημέρα του αγιασμού, με την έναρξη της σχολικής χρονιάς, καθώς και κατά τις ημέρες των σχολικών εορτών ή εκδηλώσεων, επειδή ο γονέας μπορεί να ενημερωθεί και κατά τις ημέρες αυτές για θέματα λειτουργίας και οργάνωσης του σχολείου, για τον προγραμματισμό της εκπαιδευτικής διαδικασίας, για την επίδοση του παιδιού, ενώ μπορεί να ενημερώσει και να συζητήσει γενικότερα θέματα ή προβλήματα που αφορούν τη φοίτηση, τη συμπεριφορά, την ένταξη του παιδιού στην σχολική μονάδα ή την αλληλεπίδραση με τα άλλα παιδιά, ζητήματα που είναι επίσης πολύ σημαντικά για την ψυχοκοινωνική του ανάπτυξη και υγεία.]

α είμαι αδιάβαστη. δεν το είχα ψάξει αυτό το κομμάτι της νομοθεσίας. κ σκεφτόμουν ότι θα γίνω ρεζίλι αν ζητήσω να μου δώσουν βεβαίωση στο προνήπιο για τέτοιο λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

α είμαι αδιάβαστη. δεν το είχα ψάξει αυτό το κομμάτι της νομοθεσίας. κ σκεφτόμουν ότι θα γίνω ρεζίλι αν ζητήσω να μου δώσουν βεβαίωση στο προνήπιο για τέτοιο λόγο. 

Αυτά ισχύουν για τον ιδιωτικό τομέα. Για το δημόσιο, νομίζω παρόμοια αλλά δεν είμαι σίγουρη, ειδικά για τους εκπαιδευτικούς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , vtgian είπε:

Αυτά ισχύουν για τον ιδιωτικό τομέα. Για το δημόσιο, νομίζω παρόμοια αλλά δεν είμαι σίγουρη, ειδικά για τους εκπαιδευτικούς.

Υποθέτω παρόμοια θα είναι. Το κομμάτι αυτό των αδειών μας γενικα το προσπερνούσα γιατί δεν με αφορούσε, από τη στιγμή όμως που υπάρχει η άδεια λογικά θα είναι παρόμοιοι οι όροι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Κανονικά για τα νήπια θα έπρεπε να δικαιολογούν σελφ με σαλιο

Το να μαζέψεις σωστά το δείγμα γιατί τεστ σάλιου μου φαίνεται πιο δύσκολο. Και σίγουρα δεν μπορώ να φανταστώ να το κάνει σωστά ένα νηπιο. Όχι ότι ο βαμβακοφόρος στυλεός είναι ευκολότερος, ας τα να πάνε. 

 

Πληροφοριες για τα πρωτόκολλα: αν βρεθεί θετικός μαθητής, ραπιντ σε όλη την τάξη του χωρίς κλείσιμο τμήματος εκτός αν είναι παρα πολλά (ίσως οι μισοί συν ένα!!!!!) και ενδεχομένως έλεγχος με ραπιντ κ σε όλο το σχολείο. Πάντως τμήμα δεν θα κλείνει εύκολα. Πειραματόζωα τα παιδάκια. Στα αστικά κέντρα μέχρι τις γιορτές ο μαθητικός πληθυσμός θα έχει φυσική ανοσία όπως φαίνεται… 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το να μαζέψεις σωστά το δείγμα γιατί τεστ σάλιου μου φαίνεται πιο δύσκολο. Και σίγουρα δεν μπορώ να φανταστώ να το κάνει σωστά ένα νηπιο. Όχι ότι ο βαμβακοφόρος στυλεός είναι ευκολότερος, ας τα να πάνε. 

 

Πληροφοριες για τα πρωτόκολλα: αν βρεθεί θετικός μαθητής, ραπιντ σε όλη την τάξη του χωρίς κλείσιμο τμήματος εκτός αν είναι παρα πολλά (ίσως οι μισοί συν ένα!!!!!) και ενδεχομένως έλεγχος με ραπιντ κ σε όλο το σχολείο. Πάντως τμήμα δεν θα κλείνει εύκολα. Πειραματόζωα τα παιδάκια. Στα αστικά κέντρα μέχρι τις γιορτές ο μαθητικός πληθυσμός θα έχει φυσική ανοσία όπως φαίνεται… 

Από την δική μας περίπτωση που το κάνα.ε 2 φορές θα σου πω οτι του σαλιου είναι πιο εύκολο.ο στύλος είναι μεγάλος για τη μύτη τους.καμια σχεση με αυτόν του ιασω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Από την δική μας περίπτωση που το κάνα.ε 2 φορές θα σου πω οτι του σαλιου είναι πιο εύκολο.ο στύλος είναι μεγάλος για τη μύτη τους.καμια σχεση με αυτόν του ιασω.

τι να σου πω, στο σάλιου εγω η ίδια δν ήμουν σίγουρη για μένα αν μάζεψα σωστά το δείγμα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Έσπερος είπε:

τι να σου πω, στο σάλιου εγω η ίδια δν ήμουν σίγουρη για μένα αν μάζεψα σωστά το δείγμα. 

Εγώ ήμουν γιατί βγήκε θετικό.αλλο βέβαια αν ήταν αρνητικο:D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγώ ήμουν γιατί βγήκε θετικό.αλλο βέβαια αν ήταν αρνητικο:D

σημασία έχει ότι αυτά τα τεστ είναι έγκυρα κ αξιόπιστα. απ όλες τις πλευρές. :evil:

 

 

Τι θα γίνει σε περίπτωση κρούσματος στα σχολεία;

Όταν νοσήσει μαθητής ενός τμήματος, ο διπλανός του στο θρανίο τίθεται σε καραντίνα. Όσοι κάθονται στο μπροστά και στο πίσω θρανίο, τίθενται και αυτοί σε καραντίνα εφόσον δεν έκαναν σωστή χρήση μάσκας και είναι ανεμβολίαστοι. Από την καραντίνα επιστρέφουν μία εβδομάδα μετά με αρνητικό rapid test.

Οι υπόλοιποι μαθητές του τμήματος εφόσον είναι ανεμβολίαστοι θα κάνουν ένα rapid test, και εφόσον είναι αρνητικό θα ακολουθήσουν δύο self test μέσα στην εβδομάδα, και την έβδομη μέρα θα επαναλάβουν το rapid test.

Για όσους μαθητές είναι εμβολιασμένοι θα γίνονται δύο τεστ στην αρχή και στο τέλος της εβδομάδας. Όλοι παραμένουν στο σχολείο εφόσον δεν βγουν θετικοί στον ιό.

Το τμήμα κλείνει μόνο όταν διαπιστωθεί ότι κρούσματα είναι πάνω από τους μισούς μαθητές, δηλαδή 50% + 1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάσκες δυστυχώς φοράνε και στον κήπο.. Μου το είπε ο μικρός. Ο οποίος βέβαια καθόλου δεν ενοχλείται..

Πήγε σήμερα ο άντρας μου να πάρει σελφ τεστ με το ΑΜΚΑ μου και του είπαν ότι δεν δικαιούμαι.. Και το αγόρασε.. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Μήπως επειδή δεν έχει αρχίσει επίσημα η σχολική χρονιά?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Yovanna είπε:

Μάσκες δυστυχώς φοράνε και στον κήπο.. Μου το είπε ο μικρός. Ο οποίος βέβαια καθόλου δεν ενοχλείται..

Πήγε σήμερα ο άντρας μου να πάρει σελφ τεστ με το ΑΜΚΑ μου και του είπαν ότι δεν δικαιούμαι.. Και το αγόρασε.. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Μήπως επειδή δεν έχει αρχίσει επίσημα η σχολική χρονιά?

ναι, γι αυτό. 

 

μ οι μάσκες έξω είναι ένα από τα χειρότερα ημίμετρα. σ αυτή τη χώρα μπορούσαμε να έχουμε υπαίθριες τάξεις χωρίς μάσκα. τουλάχιστον για τον πρώτο καιρό τα μικρά παιδθα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 53 λεπτά , Yovanna είπε:

Μάσκες δυστυχώς φοράνε και στον κήπο.. Μου το είπε ο μικρός. Ο οποίος βέβαια καθόλου δεν ενοχλείται..

Πήγε σήμερα ο άντρας μου να πάρει σελφ τεστ με το ΑΜΚΑ μου και του είπαν ότι δεν δικαιούμαι.. Και το αγόρασε.. Δεν καταλαβαίνω γιατί. Μήπως επειδή δεν έχει αρχίσει επίσημα η σχολική χρονιά?

Θα ζητήσεις με το ΑΜΚΑ του παιδιού όταν αρχίσει επίσημα η σχολική χρονια, μπορεί και τώρα να δίνουν.

 

Εσυ δεν παίρνεις δωρεάν πια ως εμβολιασμένη.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Deena είπε:

Θα ζητήσεις με το ΑΜΚΑ του παιδιού όταν αρχίσει επίσημα η σχολική χρονια, μπορεί και τώρα να δίνουν.

 

Εσυ δεν παίρνεις δωρεάν πια ως εμβολιασμένη.

Δεν νομίζω ότι άρχισε η διάθεση για μαθητες. κάπου στην επόμενη εβδομάδα για να γίνει στις 12 το πρώτο κ θα πουνκ

πόσα δικαιούται ο καθένας για να μην πηγαίνει κάθε λίγο. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι άρχισε η διάθεση για μαθητες. κάπου στην επόμενη εβδομάδα για να γίνει στις 12 το πρώτο κ θα πουνκ

πόσα δικαιούται ο καθένας για να μην πηγαίνει κάθε λίγο. 

Στο φαρμακειο της γειτονιας μου ειδα ανακοινωση «30/8-69 δυο σελφ τεστ ανα μαθητη». Ξεχασα ομως να ρωτησω για να παρω. 
https://www.google.gr/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1765594/yp-ygeias-dorean-duo-self-tests-apo-308-eos-69-poious-afora

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Στο φαρμακειο της γειτονιας μου ειδα ανακοινωση «30/8-69 δυο σελφ τεστ ανα μαθητη». Ξεχασα ομως να ρωτησω για να παρω. 
https://www.google.gr/amp/s/m.naftemporiki.gr/amp/story/1765594/yp-ygeias-dorean-duo-self-tests-apo-308-eos-69-poious-afora

αυτά είναι που δικαιούνται για μετά τος διακοπές, είναι για παιδιά πέντε κ άνω. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

@irin αυτά είναι για ανεμβολιαστους που γυρνούν από διακοπές κ παιδιά λέει από πέντε κ πάνω. 

Απο 5 και πανω ναι. Αλλα το αν γυρνανε απο διακοπες,το ελεγχουν καπως;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Τα γεννημενα το 2017, δηλ.προνηπιο, παίρνουν σελφ τεστ δωρεαν?

Φανταζομαι πως θα παιρνουν με την ενασξη της σχολικης χρονιας! Εφοσον απαιτειται για το σχολειο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...