Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Σαν τι; (Ειλικρινά ρωτάω!)

Πιστεύεις ειλικρινά ότι θα ανοίξουν οι επιχειρήσεις?? Πάμε για κραχ... Κόσμος θα πεινάσει.... Με 89 νεκρούς μόνο, δε δικαιολογείται αυτό....

Προσωπικά πιστεύω πως είτε τα νούμερα δεν είναι σωστά είτε κρύβονται σοβαρά πολιτικά παιχνίδια από πίσω... Γιατί τόση βιασύνη για παράταση των μέτρων και να μην περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει στις χώρες που βάζουν μπρος μετά την καραντινα??? Άλλωστε δεν ήταν να ανοίξουν όλα αύριο... Σε 2 εβδομάδες ήταν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, anemoni1989 είπε:

Πιστεύεις ειλικρινά ότι θα ανοίξουν οι επιχειρήσεις?? Πάμε για κραχ... Κόσμος θα πεινάσει.... Με 89 νεκρούς μόνο, δε δικαιολογείται αυτό....

Προσωπικά πιστεύω πως είτε τα νούμερα δεν είναι σωστά είτε κρύβονται σοβαρά πολιτικά παιχνίδια από πίσω... Γιατί τόση βιασύνη για παράταση των μέτρων και να μην περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει στις χώρες που βάζουν μπρος μετά την καραντινα??? Άλλωστε δεν ήταν να ανοίξουν όλα αύριο... Σε 2 εβδομάδεη ς ήταν...

Η παράταση σε πρώτη φάση ειναι για τα σχολεία από ο,τι κατάλαβα και οχι για τα υπολοιπα μετρα. τα σχολεια ειναι προφανες οτι δεν άνοιγαν αμεσα. Μοορει μετα το Πασχα να χαλαρώσουν καποια αλλα μετρα, δεν το ξερεις αυτο. Για τα σχολεια ομως η αποφαση επρεπε να ανακοινωθει τωρα, αφου ηταν βεβαιο, και για λογους προγραμματισμού, γιατι καποιοι αρκετοι ή λιγοι προσπαθουμε να οργανώσουμε καπως συστηματικα την εξαποστασεως, δεν γινεται να κοροϊδευομαστε οτι θα ειμαστε στο σχολείο σε 20 μερες. και πολυ αργησσν να το ανακοινώσουν αυτο κατα τη γνωμη μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Καλέ @anemoni1989 τι θυμώνεις; :-P Σαν τι να κρύβουν ρώτησα. Δεν είπα τίποτα για επιχειρήσεις.

Δε θυμωνω. Τους προβληματισμούς μου παραθέτω.

Προσωπικά, σαν δημόσιος υπάλληλος δε θα θίγω γιατί δουλειά θα έχω... Το προβλημα όμως που θα αντιμετωπίσει ο ιδιωτικος τομέας θα είναι τεράστιο.... Η οικονομική κρίση του 2010 θα είναι πταίσμα μπροστά σε αυτό που θα περάσουμε αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση.. Και ειλικρινά αδυνατω να καταλάβω πως δικαιολογούνται αυτές οι αποφάσεις, αφού τα νούμερα στη χώρα μας δεν είναι τραγικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, anemoni1989 είπε:

Δε θυμωνω. Τους προβληματισμούς μου παραθέτω.

Προσωπικά, σαν δημόσιος υπάλληλος δε θα θίγω γιατί δουλειά θα έχω... Το προβλημα όμως που θα αντιμετωπίσει ο ιδιωτικος τομέας θα είναι τεράστιο.... Η οικονομική κρίση του 2010 θα είναι πταίσμα μπροστά σε αυτό που θα περάσουμε αν συνεχίσει αυτή η κατάσταση.. Και ειλικρινά αδυνατω να καταλάβω πως δικαιολογούνται αυτές οι αποφάσεις, αφού τα νούμερα στη χώρα μας δεν είναι τραγικα

 

Just now, little lamb είπε:

Τι να σου πω... Μάλλον για να μη γίνουν τραγικά, εγώ έτσι θα το ερμήνευα.

ε vαι θα ηταv καλητερα vα ηταv μεγαλα τα vουμερα κ vα περvαμε τα μετρα μετα ??. Η vα αφηvαμε τωρα τηv κατασταση ελευθερη κ vα ξαvακλειvαv μετα ολα με 3000 θαvατους ? τοτε θα λεγαμε βρε κοριτσια καλα κρατος δεv υπαρχει με τιποτα δεv ειμαστε ευχαριστημεvοι.

Επισης μηv λεμε κ υπερβολες αv κοιταξετε η αγορα ακομα κ ετσι κιvητε καλητερα απο το 2010. ολα τα E shops εχουv ξεπουλησει κ πλεοv καvουv παραγγελιες μετα απο15 μερες τα κουριερ εχουv τρελαθει στηv δουλεια .κ μολις ;vοιξουv ολα οι καφετερειες τα κωμμωτηρια κ ολα τα συvαφη δεv θα βρισκεις ουτε ορθιος vα κατσεις κατσε vα δεις τι θα γιvει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

 

ε vαι θα ηταv καλητερα vα ηταv μεγαλα τα vουμερα κ vα περvαμε τα μετρα μετα ??. Η vα αφηvαμε τωρα τηv κατασταση ελευθερη κ vα ξαvακλειvαv μετα ολα με 3000 θαvατους ? τοτε θα λεγαμε βρε κοριτσια καλα κρατος δεv υπαρχει με τιποτα δεv ειμαστε ευχαριστημεvοι.

Επισης μηv λεμε κ υπερβολες αv κοιταξετε η αγορα ακομα κ ετσι κιvητε καλητερα απο το 2010. ολα τα E shops εχουv ξεπουλησει κ πλεοv καvουv παραγγελιες μετα απο15 μερες τα κουριερ εχουv τρελαθει στηv δουλεια .κ μολις ;vοιξουv ολα οι καφετερειες τα κωμμωτηρια κ ολα τα συvαφη δεv θα βρισκεις ουτε ορθιος vα κατσεις κατσε vα δεις τι θα γιvει. 

Αν κοιτάξουμε που?? δεν είναι υποθετικό σενάριο το οικονομικό κράχ. Είναι προβλεπόμενο οτι θα γίνει. όχι μόνο στην Ελλάδα φυσικά. Στην Αγγλία και στην Αμερική ήδη κόβουν νομίσματα. Στην Ευρώπη τα πράγματα πολύ χειρότερα γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να κόψει η κάθε χώρα νόμισμα. Τα e-shop δούλευαν και πριν. Δεν σημαίνει ότι δεν θα έχουν σημαντική ΄πτώση τζίρου. 'Ότι δεν θα υπάρξουν απόλύσεις και μειώσεις μισθών. Και πόσοι δουλεύουν με e-shop? Εστιατόρια, καφετέριες, κέντρα αισθητικής, επιχειρήσεις κλειστές, κόσμος απλήρωτος για΄μήνες, επιταγές στον αέρα? Νομίζω είσαι εκτός πραγματικότητας. Ίσως γι αυτό δεν αγχώνεσαι. Δουλεύεις αυτό το διάστημα? Από το σπίτι ίσως τελικά να μην έχουμε σαφή εικόνα του τι συμβαίνει. Και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας. Εγώ που δουλεύω σου λέω ότι δεν είναι όπως τα νομίζεις.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

 

ε vαι θα ηταv καλητερα vα ηταv μεγαλα τα vουμερα κ vα περvαμε τα μετρα μετα ??. Η vα αφηvαμε τωρα τηv κατασταση ελευθερη κ vα ξαvακλειvαv μετα ολα με 3000 θαvατους ? τοτε θα λεγαμε βρε κοριτσια καλα κρατος δεv υπαρχει με τιποτα δεv ειμαστε ευχαριστημεvοι.

Επισης μηv λεμε κ υπερβολες αv κοιταξετε η αγορα ακομα κ ετσι κιvητε καλητερα απο το 2010. ολα τα E shops εχουv ξεπουλησει κ πλεοv καvουv παραγγελιες μετα απο15 μερες τα κουριερ εχουv τρελαθει στηv δουλεια .κ μολις ;vοιξουv ολα οι καφετερειες τα κωμμωτηρια κ ολα τα συvαφη δεv θα βρισκεις ουτε ορθιος vα κατσεις κατσε vα δεις τι θα γιvει. 

Δηλαδή θεωρεις πως οι χώρες που αποφάσισαν άνοιγμα επιχειρήσεων λόγω φόβου για κραχ, δεν ξέρουν τι τους γίνεται???? Και φαντασου πρόκειται για κράτη που δεν πέρασαν κρίση την προηγούμενη δεκαετία...

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη. Αναφερω εξαρχής οτι δεν είμαι οικονομολόγος, είχα κάνει στο πανεπιστήμιο μάθημα στα οικονομικά εφαρμοσμένο στη δική μου επιστήμη. Σίγουρα πιστεύω θα πληγεί η οικονομία σε όλα τα κράτη αλλά δεν νομίζω ότι θα ξεπεράσει την κρίση του 2008. 

Link to comment
Share on other sites

Με τα νούμερα στα οποία κινούμαστε προσωπικά θα περίμενα μετά το Πάσχα να άρουν μερικώς τη γενική απαγόρευση. Να μείνουν οι άνω των 60 κλεισμενοι, τα σχολεία κλειστά, καφετέριες, σινεμά, εμπορικά κτλ αλλά να ανοίξουν οι εμπορικές επιχειρήσεις. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κολλήσει ο μη ευπαθής πληθυσμός αρχικά και μόλις βγει κάποιο εμβόλιο ή φάρμακο να αρχίσουν να βγαίνουν οι ηλικιωμενοι, να ανοίξουν τα σχολεία κ οι χώροι συνωστισμού. Δεν ξέρω τι πλάνο έχουν, το λέω εξαρχής ότι είναι αυτό που με απασχολεί πιο πολύ, ότι δεν υπάρχει σοβαρή ενημέρωση και μας έχουν αφήσει στο περίμενε, χωρίς να ξέρουμε ούτε καν κάτι κοντά στα πραγματικά δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διάβασα μόλις δήλωση του Αρκουμανεα για σταδιακή άρση περιορισμων από τα μέσα Μαϊου...

Επίσης, διάβασα πως χθες στην ενημέρωση θίχτηκε το θέμα πως έχει παρατηρηθεί μείωση των θανάτων από άλλες αιτίες (καρκίνος, εμφράγματα κλπ) παγκοσμίως... Και όντως, βρήκα άρθρα που το υποστηρίζουν.... Αυτό πάντως που με προβληματίζει είναι ότι καμία απολύτως υπεύθυνη απάντηση δε δίνεται. Τα στοιχεία που δίνονται δεν είναι μη αμφισβητήσιμα.. καταρρίπτονται καθημερινα. Έβαλαν τον κόσμο να κυκλοφορεί σαν παλαβός με γάντια και μάσκα και θυμήθηκαν μετά από σχεδόν 2 μήνες να πουν ότι είναι λάθος. Βγήκαν και είπαν για εκατόμβες νεκρών και τα νούμερα τους διαψεύδουν... Νομίζω πως το μόνο το οποίο έχει επιτευχθεί 100% είναι η δημιουργία κλίματος τρομοκρατίας....

Just now, Sansa είπε:

Να πω κι εγώ την ταπεινή μου άποψη. Αναφερω εξαρχής οτι δεν είμαι οικονομολόγος, είχα κάνει στο πανεπιστήμιο μάθημα στα οικονομικά εφαρμοσμένο στη δική μου επιστήμη. Σίγουρα πιστεύω θα πληγεί η οικονομία σε όλα τα κράτη αλλά δεν νομίζω ότι θα ξεπεράσει την κρίση του 2008. 

Πολύ χρήσιμη η ειδικότητα σου στη συζήτηση μας.... Επειδή εγώ είμαι άσχετη από αυτά, το 2008 περάσαμε δύσκολα ενώ τα προηγούμενα έτη τρώγαν όλοι με χρυσά κουτάλια.... Τώρα που μόλις σηκώσαμε κεφάλι από αυτή την ύφεση, πως γίνεται να περάσει πιο εύκολα όλο αυτό, με καθόλου τουρισμό, μαγαζιά κλειστά και μηδενικά έσοδα από το κράτος????

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Αν κοιτάξουμε που?? δεν είναι υποθετικό σενάριο το οικονομικό κράχ. Είναι προβλεπόμενο οτι θα γίνει. όχι μόνο στην Ελλάδα φυσικά. Στην Αγγλία και στην Αμερική ήδη κόβουν νομίσματα. Στην Ευρώπη τα πράγματα πολύ χειρότερα γιατί δεν υπάρχει η δυνατότητα να κόψει η κάθε χώρα νόμισμα. Τα e-shop δούλευαν και πριν. Δεν σημαίνει ότι δεν θα έχουν σημαντική ΄πτώση τζίρου. 'Ότι δεν θα υπάρξουν απόλύσεις και μειώσεις μισθών. Και πόσοι δουλεύουν με e-shop? Εστιατόρια, καφετέριες, κέντρα αισθητικής, επιχειρήσεις κλειστές, κόσμος απλήρωτος για΄μήνες, επιταγές στον αέρα? Νομίζω είσαι εκτός πραγματικότητας. Ίσως γι αυτό δεν αγχώνεσαι. Δουλεύεις αυτό το διάστημα? Από το σπίτι ίσως τελικά να μην έχουμε σαφή εικόνα του τι συμβαίνει. Και έχουμε δρόμο ακόμη μπροστά μας. Εγώ που δουλεύω σου λέω ότι δεν είναι όπως τα νομίζεις.

παιδια μηv τρελαθουμε δεv θα κρατησει για παvτα αυτο το πολυ μεχρι τοv ιουvιο. τα κρατη υπολογιζουv απωλειες σε κερδη οχι κριση οικοvομικη οπως το 2008 . Ειvαι διαφορετικο vα πεσει ο τζιρος επειδη υπαρχει εvα τετοιο προβλημα κ ειvαι διαφορετικο vα πεφτει ο τζιρος χωρις λογο επειδη απλα παιζοvται παιχvιδια στο χρηματιστηριο οπως το 2008 . μετα απο καθε πολεμο σεισμο φυσικη καταστροφη κτλ παvτα υπαρχει αvοδος της οικοvομιας. 

 

Just now, anemoni1989 είπε:

Δηλαδή θεωρεις πως οι χώρες που αποφάσισαν άνοιγμα επιχειρήσεων λόγω φόβου για κραχ, δεν ξέρουν τι τους γίνεται???? Και φαντασου πρόκειται για κράτη που δεν πέρασαν κρίση την προηγούμενη δεκαετία...

οι χωρες αvοιξαv οχι για το οικοvομικο κραχ απλα καποιοι δεv θελουv vα χασουv ουτε εvα ευρω απο τα κερδη τους κ οχι γιατι εχουv προβλημα οικοvομικο. Εχει διαφορα το πως θα ξεπεραστει μια κριση απο μια καταστροφη φυσικη κ το πως θα ξεπεραστει μια κριση στο χρηματηστηριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Πιστεύεις ειλικρινά ότι θα ανοίξουν οι επιχειρήσεις?? Πάμε για κραχ... Κόσμος θα πεινάσει.... Με 89 νεκρούς μόνο, δε δικαιολογείται αυτό....

Προσωπικά πιστεύω πως είτε τα νούμερα δεν είναι σωστά είτε κρύβονται σοβαρά πολιτικά παιχνίδια από πίσω... Γιατί τόση βιασύνη για παράταση των μέτρων και να μην περιμένουμε πρώτα να δούμε τι θα γίνει στις χώρες που βάζουν μπρος μετά την καραντινα??? Άλλωστε δεν ήταν να ανοίξουν όλα αύριο... Σε 2 εβδομάδες ήταν...

Mόνο 89 νεκροί είναι επειδή ακριβώς πήραν τα μέτρα αυτά, σκέψου αν δεν έπαιρναν μέτρα πόσοι θα ήταν . Όταν καθημερινά ακούς για 70 νέα κρούσματα με τέτοια αυστηρά μέτρα 1 μήνα  υπολόγισε με απλά μαθηματικά πόσα θα ήταν χωρίς μέτρα.

Λες γενικότερα οι κυβερνώντες όλων των χωρών να θέλουν οικονομικό κραχ και για αυτό να το αντιμετωπίζουν έτσι? Ποιος θεωρείς πως θα ήθελε να επωμιστεί ένα τέτοιο πολιτικό κόστος? Οι θεωρίες συνωμοσίας καθόλου δεν βοηθούν στην κατάσταση που βρισκόμαστε.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Lenia16 είπε:

Με τα νούμερα στα οποία κινούμαστε προσωπικά θα περίμενα μετά το Πάσχα να άρουν μερικώς τη γενική απαγόρευση. Να μείνουν οι άνω των 60 κλεισμενοι, τα σχολεία κλειστά, καφετέριες, σινεμά, εμπορικά κτλ αλλά να ανοίξουν οι εμπορικές επιχειρήσεις. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κολλήσει ο μη ευπαθής πληθυσμός αρχικά και μόλις βγει κάποιο εμβόλιο ή φάρμακο να αρχίσουν να βγαίνουν οι ηλικιωμενοι, να ανοίξουν τα σχολεία κ οι χώροι συνωστισμού. Δεν ξέρω τι πλάνο έχουν, το λέω εξαρχής ότι είναι αυτό που με απασχολεί πιο πολύ, ότι δεν υπάρχει σοβαρή ενημέρωση και μας έχουν αφήσει στο περίμενε, χωρίς να ξέρουμε ούτε καν κάτι κοντά στα πραγματικά δεδομένα.

Συμφωνω με αυτήν την άποψη, κ γενικα με τα περισσότερα που λες

Απο την μια γκρινιάζουμε για την αβεβαιότητα από την άλλη δ μας άρεσε που βγήκε από τώρα ανακοίνωση για τις σχολικές μοναδες

Για τα καταστήματα ακομη δ εχει ακουστεί κτ

Κ εγω όμως ελπίζω να έχουν αρχίσει να σκέφτονται την επόμενη μέρα. Γτ οκ κ μενα ο αντρας μου δουλεύει κ ένας μισθός μπαίνει, αλλα με τα προβλήματα στον ιδ. Τομέα αν αυτό κρατήσει κ Ιούνη φυσικά θα έχουν οικονομικό πρόβλημα κ οι συνταξιούχοι κ οι δημόσιοι κ ολοι(κ φυσικα νοιάζομαι για τους γύρω που ήδη πληγονται οικονομικά) 

Ίσως σκέφτονται ότι αν πουν ότι σε 2βδομαδες θα χαλαρώσουν τα μέτρα, ισως κάποιοι γίνουν πιο απερισκεπτοι στις εξόδους τους

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Mόνο 89 νεκροί είναι επειδή ακριβώς πήραν τα μέτρα αυτά, σκέψου αν δεν έπαιρναν μέτρα πόσοι θα ήταν . Όταν καθημερινά ακούς για 70 νέα κρούσματα με τέτοια αυστηρά μέτρα 1 μήνα  υπολόγισε με απλά μαθηματικά πόσα θα ήταν χωρίς μέτρα.

Λες γενικότερα οι κυβερνώντες όλων των χωρών να θέλουν οικονομικό κραχ και για αυτό να το αντιμετωπίζουν έτσι? Ποιος θεωρείς πως θα ήθελε να επωμιστεί ένα τέτοιο πολιτικό κόστος? Οι θεωρίες συνωμοσίας καθόλου δεν βοηθούν στην κατάσταση που βρισκόμαστε.

 

Τα κράτη αυτά έχουν παραγωγή, κάτι που η Ελλάδα στερείται... Εμείς ζούμε κατά κύριο λόγο από τουρισμό, ο οποίος λογικά θα πάει απατος φέτος... Στο δικό μου μυαλό έτσι τα βλέπω....

Επίσης, θα ρωτήσω κι εγώ: οι Σκανδιναβικές χώρες είναι κράτη ανθρωποκεντρικά και όμως ανοίγουν σιγά σιγά. Θεωρούμε πως ξαφνικά αποφάσισαν να αλλάξουν Ρότα και γίναμε εμείς οι πιο φιλεύσπλαχνοι??? Επίσης, ξαναλέω, χθες παραδέχτηκαν και επίσημα πως ναι μεν έχουμε 89 νεκρούς από κορωνοιο, αλλά σημαντικα λιγοτερους νεκρούς από αλλά νοσήματα... Αυτό, αν αναλογιστείς, σημαίνει πως απλά πολλοί θάνατοι αποδωθηκαν στον κορωνοιο, ενώ υπό άλλες συνθήκες θα αποδίδονταν στον καρκίνο, σε ένα άλλο νόσημα ή απλά στα γεράματα ή μια αιφνίδια ανακοπή...

Δεν είναι θεωρίες συνωμοσίας... Ξαναλέω, προβληματισμούς παραθέτω, ίσως επειδή τόσα χρόνια έχω δει κάποια πράγματα να συμβαίνουν εκ των έσω και εξοργίζομαι που το κρατος τα "ανακάλυψε" τώρα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Lenia16 said:

Με τα νούμερα στα οποία κινούμαστε προσωπικά θα περίμενα μετά το Πάσχα να άρουν μερικώς τη γενική απαγόρευση. Να μείνουν οι άνω των 60 κλεισμενοι, τα σχολεία κλειστά, καφετέριες, σινεμά, εμπορικά κτλ αλλά να ανοίξουν οι εμπορικές επιχειρήσεις. Με κάποιο τρόπο θα πρέπει να κολλήσει ο μη ευπαθής πληθυσμός αρχικά και μόλις βγει κάποιο εμβόλιο ή φάρμακο να αρχίσουν να βγαίνουν οι ηλικιωμενοι, να ανοίξουν τα σχολεία κ οι χώροι συνωστισμού. Δεν ξέρω τι πλάνο έχουν, το λέω εξαρχής ότι είναι αυτό που με απασχολεί πιο πολύ, ότι δεν υπάρχει σοβαρή ενημέρωση και μας έχουν αφήσει στο περίμενε, χωρίς να ξέρουμε ούτε καν κάτι κοντά στα πραγματικά δεδομένα.

Και να ανοίξουν τα εμπορικά, οι καφετέρεις και τα εστιατόρια πάλι η κίνηση θα είναι πολύ μειωμένη, αυτό σκέφτομαι εγώ.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

παιδια μηv τρελαθουμε δεv θα κρατησει για παvτα αυτο το πολυ μεχρι τοv ιουvιο. τα κρατη υπολογιζουv απωλειες σε κερδη οχι κριση οικοvομικη οπως το 2008 . Ειvαι διαφορετικο vα πεσει ο τζιρος επειδη υπαρχει εvα τετοιο προβλημα κ ειvαι διαφορετικο vα πεφτει ο τζιρος χωρις λογο επειδη απλα παιζοvται παιχvιδια στο χρηματιστηριο οπως το 2008 . μετα απο καθε πολεμο σεισμο φυσικη καταστροφη κτλ παvτα υπαρχει αvοδος της οικοvομιας. 

 

οι χωρες αvοιξαv οχι για το οικοvομικο κραχ απλα καποιοι δεv θελουv vα χασουv ουτε εvα ευρω απο τα κερδη τους κ οχι γιατι εχουv προβλημα οικοvομικο. Εχει διαφορα το πως θα ξεπεραστει μια κριση απο μια καταστροφη φυσικη κ το πως θα ξεπεραστει μια κριση στο χρηματηστηριο. 

Αυτές τις πληροφορίες τις αντλείς από κάπου? Γιατί είναι εντελώς αντίθετες με αυτό που αναφέρεται ότι προβλέπεται, από πιστοποιημένους οικονομολόγους. Πιστεύεις ότι οι αρχηγοί τον κρατών που εξετάζουν άρση  άρση της καραντίνας, θέτοντας ζωές σε κίνδυνο , το κάνουν "για να μην χάσουν 1 ευρώ από τα κέρδη τους?" Μελέτες έδειξαν ότι κάθε μήνας καραντίνας μπορεί να στοιχίσει έως και 6% του ΑΕΠ.. Για ποιο 1 ευρώ μιλάμε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Μελέτες έδειξαν ότι κάθε μήνας καραντίνας μπορεί να στοιχίσει έως και 6% του ΑΕΠ.. Για ποιο 1 ευρώ μιλάμε?

Αυτό διάβασα κι εγώ. Δε θυμάμαι την πηγή αλλά θυμάμαι ξεκάθαρα πως έλεγε ότι θα είναι τεράστια η οικονομική ζημία και πως η Ελλάδα, παρότι δεν έχει νεκρούς θα έχει το μεγαλύτερο πρόβλημα, ακριβώς επειδή στηρίζεται κατά κύριο λόγο στον τουρισμό, ο οποίος φέτος θα πάει απατος εννοείται

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω κ με τις απόψεις που εκφερουν κάποιες ότι η ύφεση θα είναι μεγάλη. Με τα τωρα δεδομένα υπολογίζουν από 3-4 έως κ 10%

Κ ενώ κ εγω προβληματίζομαι για την διάρκεια της καραντίνας, σίγουρα παίζει ρόλο ο πλυθησμος ενός κράτους, η έκταση του, αλλα κ το σύστημα υγείας τους. Πόσες κλίνες μεθ διαθετουν

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την ανάλυση του ΟΟΣΑ για τις επιπτώσεις ανά οικονομία, η ελληνική οικονομία σε αυτήν τη φάση του lockdown θα πληγεί περισσότερο και από την ιταλική. Τουρισμός, ταξίδια αλλά και υπηρεσίες που απαιτούν στενή σχέση με τον πελάτη- όπως τα κομμωτήρια- δέχθηκαν το μεγαλύτερο πλήγμα από το lockdown, οι υπηρεσίες εστίασης διασώζονται εν μέρει από την εναλλακτική του take away, η οικοδομή “παγώνει” ΄λόγω της δυσκολίας των μετακινήσεων και της αναστολής, ενώ μικρότερος φαίνεται ο αντίκτυπος για τους μικρούς κλάδους της μεταποίησης, μικρότερης έντασης εργασίας.

 

FLASH.GR / ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ / ΚΟΡΟΝΟΪΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ: ΙΣΧΥΡΟ ΠΛΗΓΜΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 35% ΣΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΑΕΠ ΤΟ 2020 ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ ΕΚΘΕΣΗ ΤΟΥ ΟΟΣΑ

Κορονοϊός οικονομία: Ισχυρό πλήγμα ακόμη και 35% στο ελληνικό ΑΕΠ το 2020 προβλέπει έκθεση του ΟΟΣΑ

Κορονοϊός οικονομία: Εντείνονται οι δυσοίωνες προβλέψεις για το οικονομικό αποτύπωμα της πανδημίας σε παγκόσμιο επίπεδο. Στο εβδομαδιαίο του Δελτίο για όλες τις εξελίξεις που αφορούν στις επιπτώσεις του Covid 19, το ΕΛΙΑΜΕΠ αναφέρεται σε έκθεση του ΟΟΣΑ που προκαλεί σοκ.
Flash icon FLASH TEAM04.04.2020 | 16:07
Κορονοϊός οικονομία: Ισχυρό πλήγμα ακόμη και 35% στο ελληνικό ΑΕΠ το 2020 προβλέπει έκθεση του ΟΟΣΑ
Έκθεση σοκ του ΟΟΣΑ: Ισχυρό πλήγμα ακόμη και 35% στο ελληνικό ΑΕΠ το 2020 λόγω τουρισμού

Κορονοϊός οικονομία: Οι μέχρι τώρα προβλέψεις μιλούσαν για ένα ισχυρό αλλά παροδικό πλήγμα στην παγκόσμια οικονομία.Οι εκτιμήσεις ωστόσο, αναθεωρούνται προς το χειρότερο και είναι ενδεικτικό ότι υπάρχουν προβλέψεις για αναταράξεις σε ορίζοντα τεσσάρων δεκαετιών. Στο εβδομαδιαίο του Δελτίο για όλες τις εξελίξεις που αφορούν στις επιπτώσεις της πανδημίας, το ΕΛΙΑΜΕΠ αναφέρεται σε έκθεση του ΟΟΣΑ που προκαλεί σοκ.

Δυσοίωνες οι προβλέψεις για την ελληνική οικονομία

Σύμφωνα με την ανάλυση του ΟΟΣΑ για τις επιπτώσεις ανά οικονομία, η ελληνική οικονομία σε αυτήν τη φάση του lockdown θα πληγεί περισσότερο και από την ιταλική. Τουρισμός, ταξίδια αλλά και υπηρεσίες που απαιτούν στενή σχέση με τον πελάτη- όπως τα κομμωτήρια- δέχθηκαν το μεγαλύτερο πλήγμα από το lockdown, οι υπηρεσίες εστίασης διασώζονται εν μέρει από την εναλλακτική του take away, η οικοδομή “παγώνει” ΄λόγω της δυσκολίας των μετακινήσεων και της αναστολής, ενώ μικρότερος φαίνεται ο αντίκτυπος για τους μικρούς κλάδους της μεταποίησης, μικρότερης έντασης εργασίας.

oikonomia-11.jpg

Συνολικά, ο ΟΟΣΑ “βλέπει” επίπτωση 20-25% στο ΑΕΠ στο αρχικό στάδιο, ωστόσο για την Ελλάδα τα πράγματα είναι χειρότερα, αφού προβλέπει αντίκτυπο έως και 34%(!) του ΑΕΠ για την περίοδο διάρκειας των περιοριστικών μέτρων. Πρόκειται για το υψηλότερο ποσοστό στην ομάδα χωρών που εξετάζονται. Καθώς η δημόσια υγεία έχει τεθεί ως προτεραιότητα, το εκτεταμένο κλείσιμο των επιχειρήσεων και οι περιορισμοί στις μετακινήσεις θα έχουν σημαντικές επιπτώσεις στο επίπεδο παραγωγής, τις δαπάνες των νοικοκυριών, τις επιχειρηματικές επενδύσεις και το διεθνές εμπόριο."

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραθέσει ενα άρθρο όπου αναφέρεται η εκτίμηση του ΟΟΣΑ για ζημία μέχρι και 35% του ΑΕΠ στη χώρα μας. Επίσης, αναφέρει και εκτίμηση ενός Πανεπιστημίου στο Κολοράντο, πως οι οικονομικές ζημιές παγκοσμίως μπορεί να χρειαστουν ακόμα και μέχρι 40 χρόνια για να αναστραφουν...

Το άρθρο είναι σε απόκρυψη γιατί πρέπει να πάρει έγκριση

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 said:

Έχω παραθέσει ενα άρθρο όπου αναφέρεται η εκτίμηση του ΟΟΣΑ για ζημία μέχρι και 35% του ΑΕΠ στη χώρα μας. Επίσης, αναφέρει και εκτίμηση ενός Πανεπιστημίου στο Κολοράντο, πως οι οικονομικές ζημιές παγκοσμίως μπορεί να χρειαστουν ακόμα και μέχρι 40 χρόνια για να αναστραφουν...

Το άρθρο είναι σε απόκρυψη γιατί πρέπει να πάρει έγκριση

 

 

το άρθρο αυτό είναι επιστημονικό? έχει κάποια βάση ή απλά είναι ένα άρθρο που κάποιος το έγραψε? οι πηγές είναι αξιόπιστες?

εγώ πάντως έχω διαβάσει από διακεκριμένο οικονομολόγο αυτό που έγραψε η @vicky86, πουθενά δεν διάβασα ότι πιθανό η ζημία του ΑΕΠ να είναι μέχρι και 35%.

Link to comment
Share on other sites

Ο τουρισμός όμως ασχέτως μέτρων απατος θα πήγαινε φέτος. ποιος θα ερχοταν όταν υπάρχει τέτοια κατάσταση στα περισσότερα δυτικά κράτη; να μην σχολιάσω τις συνέπειες στην υγεία όλων, αν το θέμα των ταξιδιωτών αντιμετωπιστεί με επιπολαιότητα. 

 

Κατα τ αλλά τα εμπορικά θα ήταν λογικό να ανοίξουν μετά το Πάσχα, λογικά όλοι μας έχουμε μαζέψει εκκρεμότητες, αν κ δεν ξέρω οι καταστηματάρχες τι γνώμη έχουν, εννοώ αν τους συμφέρει να πατάνε ελάχιστοι ή αν είναι καλύτερο να κλείσουν με κάποια κρατική ενίσχυση. λογικα θα γινονται συνομιλίες με επαγγελματικούς συλλογους. 

 

Για την  εστίαση που βοηθαει κ ο καιρος, θα μπορουσαν να ανοιξουν με καποιες χωροταξικές ρυθμίσεις για την αποσταση ή μονο εξωτερικοί χωροι ή να μην καθονται μεγαλες παρεες. 

 

Δεν πιστεύω ότι ενόψει Πάσχα θα ανακοίνωναν ενδεχόμενη άρση μέτρων, αλλα επειδη δεν ειμαι κ αφελής να θεωρω ανυπόστατα τα εκαστοτε ρεπορταζ, λογικά υπάρχει μια ελεγχόμενη διαρροή δήθεν ειδήσεων για να διυν αντιδρασεις ή να καθοδηγήσουν την ψυχολογια μας: απο τη μια διέρρεαν οι φήμες γοα πιο αυστηρα μετρα που καπως επαληθεύτηκαν γοα να μας "πειθαρχήσουν", απο την αλλη διαρρέουν τα περι σταδιακού ανοίγματος μαλλον για καλλιεργεια ελπίδας κ γοα να μην υπαρξει ξεσηκωμός. 

 

πάντως κ οι χώρες που ανοίγουν το κάνουν μετά το δικό τους Πάσχα κ πολύ επιλεκτικά. απλώς το ανακοίνωσαν τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

εδω ειμαστε κθα δουμε τι θα γιvει δεv ειvαι αvαγκη vα διαφωvουμε με στατιστικα  μοvτελα για τις συvεπειες στις οικοvομιες. κ φυσικα δεv πρεπει vα καταστροφολογουμε . Πιστευω οτι για vα παρθουv τετοια μετρα παγκοσμιος οι απωλειες δεv ειvαι τοσο τραγικες οσο πιστευετε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω κάτι, αν δεν χαθεί η χρονιά με δύο μήνες τουλάχιστον κλειστά σχολεία δεν είναι σαν η πολιτεία να παραδέχεται ότι και όταν είναι ανοιχτά στέλνουμε εκεί τα παιδιά μας χωρίς λόγο; Δηλ το νόημα είναι απλά.να υπάρχουν για να πληρώνονται οι δάσκαλοι και όλη η δουλειά να γίνεται στα φροντιστήρια;! ( Όχι ότι δεν είναι έτσι , αλλά θα είναι σαν να το παραδέχονται και επίσημα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...