Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσια κατι αλλο επειδή ειναο επείγον.ρο παιδι έχει δύο σελφ τεστ θετικα κ 37.5.παμε 7ασω για μοριακο.μου είπε ο παιδιατρος ότι ίσως είναι ψευδως θετικο.φευγουμε κ διακοπές κ γυρίσαμε από το δρόμο.τριτη αρχίζει κ ο πατέρας μου ζηνειοθεραπεια κ έχω τρελαθει

Μακάρι να μην είναι τπτ... Πωπω έχετε κ διακοπές.. Μακάρι να είναι ψευδώς θετικό..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

21 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κάναμε μοριακο στο ιασω .σε τέσσερις ώρες τα αποτελέσματα.

Mάλιστα. Έχετε γυρίσει σπίτι και περιμένετε φαντάζομαι. μακάρι να είναι αρνητικό και να φύγετε. Η μικρή έχει ακόμη πυρετό?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Tιποτε επιλεκτικο.

Οι επιστημονες λενε υπαρχει σε νεες ηλικιες και εφηβους ενα ενδεχομενο μυοκαρδιτιδας με το εμβολιο. Γνωστο ρισκο αν και μικρο.

Ειμαι εξω φρενων που πρεπει να παρω αυτο το πολυ πολυ μικρο ρισκο για να προστατευσω τα παιδια επειδη οι ενηλικες αφηνουν την επιδημια να συνεχιζει ακαθεκτη.

 

Το εμβολιο της ιλαρας προκαλει θανατους και αναπηριες. Γνστο γεγονος.

Ολοι το κανουμε

Αλλα δεν το κανουμε μαζικα. Δεν ξεκινα ολος ο πληθυσμος της Ελλαδας να εμβολιαστει αυτο το μηνα για ιλαρα, γινεται λιγο λιγο, και ο παρενεργειες φαινονται λιγες λιγες.

Ξερω μωρακι που πεθανε απο αυτο το εμβολιο παρεπιπτοντως. Ηταν αυτο το 1 στα κατι εκατομμυρια. Αλλα τα εκατομμυρια δεν εμβολιαστηκαν ταυτοχρονα, οποτε η ειδηαη απλα περασε στα ψιλα, μαζι με τους θανατους απο augmentin που επισης υπαρχουν, αλλα δεν ξεκιναμε ολοι μαζι απο Δευτερα αγωγη με augmentin να ειναι ειδηση, απλα καποιος ατυχος πεθαινει καθε λιγα χρονια.

Ευχομαι να το περασει ανωδυνα αν ειναι και εσεις το ιδιο. 

Ναι όμως απ' την άλλη σκέψου πόσα παιδιά γεννιούνται στον κόσμο κάθε χρόνο κ τα 2 πρώτα έτη ανά μήνα σχεδόν κάνουν εμβόλια. Κ βάλε τώρα για 15 χρόνια πόσα εμβόλια έχουν γίνει παγκοσμίως κ όμως είναι λιγότεροι οι θάνατοι από τα εμβόλια του κορωνοιο που έχουν γίνει μέσα σε λίγους μήνες

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Yovanna είπε:

Mάλιστα. Έχετε γυρίσει σπίτι και περιμένετε φαντάζομαι. μακάρι να είναι αρνητικό και να φύγετε. Η μικρή έχει ακόμη πυρετό?

Βέβαια.γυρισαμε κ περιμένουμε.δεν έχει πάρει κανένα φάρμακο κ δεν έχει πυρετό.37.1 το θερμόμετρο.δεκατα θεωρούνται?έπεσε κ η πρωινή θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Ilaeira said:

 

Μα σου απάντησαν και τα κορίτσια. Αλλά εξακολουθείς να βγάζεις απ' την εξίσωση αυτό που σου ανέφεραν ήδη: ότι ο κόσμος που δέχεται την άποψη των επιστημόνων μια χαρά φοβάται, απλά τα ζυγίζει και κάνει αυτό που πρέπει να κάνει. Λογικό δεν είναι αν πρόκειται για τα παιδιά του να φοβάται περισσότερο, και να μην θέλει να πάρει κανένα απολύτως ρίσκο;  

Μ' αυτήν ακριβώς τη λογική, όσοι φοβούνται τώρα θα έτρεχαν αμέσως να εμβολιάσουν τα παιδιά τους αν αυτά κινδύνευαν άμεσα. Θα εμπιστεύονταν τους επιστήμονες επιλεκτικά, για κάτι με το οποίο δεν τους εμπιστεύονται τώρα, και θα τους έλεγαν κι ευχαριστώ που βρήκαν γρήγορα μια λύση.  

 

Καλή Κυριακή!

Όπως είπα και πιο πάνω οι επιστήμονες σε κάθε χώρα λένε αλλα : στην Κίνα εμβόλιαζουν από τα 3, στην Αμερική από τα 12, στην Αγγλία από τα 18 και πάνω εκτός αν το παιδί είναι σε ιδιαίτερα ευπαθη ομάδα. Δεν είναι μόνο θέμα επιστήμης είναι κυρίως θέμα κυβερνητικής πολιτικής 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Βέβαια.γυρισαμε κ περιμένουμε.δεν έχει πάρει κανένα φάρμακο κ δεν έχει πυρετό.37.1 το θερμόμετρο.δεκατα θεωρούνται?έπεσε κ η πρωινή θερμοκρασία.

Το 37,1 στην ηλικία τους θεωρείται φυσιολογική θερμοκρασία. το 37,5 όχι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, μαγιοπουλας said:

Βέβαια.γυρισαμε κ περιμένουμε.δεν έχει πάρει κανένα φάρμακο κ δεν έχει πυρετό.37.1 το θερμόμετρο.δεκατα θεωρούνται?έπεσε κ η πρωινή θερμοκρασία.

Μία χαρά θεωρούνται, εύχομαι αυτό να ήταν και καλές διακοπές 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , maripoz είπε:

Μία χαρά θεωρούνται, εύχομαι αυτό να ήταν και καλές διακοπές 

Τώρα έχει 37.δεν έχει πάρει καθόλου φάρμακο.χτες την ημέρα κ τη νύχτα ήταν ανήσυχη.πρεπει να είχε κ δέκατα αλλά βλακωδως άκουσα τον άντρα μου να μην βάλω θερμόμετρο.της έδωσα βιταμίνη d κ c λιποσωπικη για γρήγορη απορρόφηση έτσι κι αλλιώς.ειπα στην φαρμακοποιό να μου την βγάλει έξω από την πόρτα της εξήγησα.ε ημερίδα με τη δουλειά του άντρα μου κι αν εινσι θετικό θα κάνει κι αυτό αύριο τεστ παρόλο που ο εοδυ δεν συστήνει ούτε καραντίνα ούτε τεστ.ειδοποιηδα κ ένα κοριτσάκι που είδαμε.Αμ βγει θετικό θα ειδοποιήσω κ τους υπόλοιπους.ηδη χάσαμε την πρώτη μέρα.κι αν δεν πάμε χάνουμε περίπου 300 ευρώ.Ευχομαι να πάνε όλα καλά κ δεν πειράζει.Ομως την ευσυνείδησια την δικη μας.δεν την έχουν όλοι.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την θετική σου ενέργεια κ τα καλά σου λόγια.

Ρε κορίτσια έχω κ τύψεις.Την πήγαινα από την πρώτη του μηνα μιάμιση ώρα την ημέρα σε camp στη Γλυφάδα.Ισως έπρεπε να την σταματήσω με τόσο υψηλό δείκτη θετικοτητα που έχει η περιοχή. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Τώρα έχει 37.δεν έχει πάρει καθόλου φάρμακο.χτες την ημέρα κ τη νύχτα ήταν ανήσυχη.πρεπει να είχε κ δέκατα αλλά βλακωδως άκουσα τον άντρα μου να μην βάλω θερμόμετρο.της έδωσα βιταμίνη d κ c λιποσωπικη για γρήγορη απορρόφηση έτσι κι αλλιώς.ειπα στην φαρμακοποιό να μου την βγάλει έξω από την πόρτα της εξήγησα.ε ημερίδα με τη δουλειά του άντρα μου κι αν εινσι θετικό θα κάνει κι αυτό αύριο τεστ παρόλο που ο εοδυ δεν συστήνει ούτε καραντίνα ούτε τεστ.ειδοποιηδα κ ένα κοριτσάκι που είδαμε.Αμ βγει θετικό θα ειδοποιήσω κ τους υπόλοιπους.ηδη χάσαμε την πρώτη μέρα.κι αν δεν πάμε χάνουμε περίπου 300 ευρώ.Ευχομαι να πάνε όλα καλά κ δεν πειράζει.Ομως την ευσυνείδησια την δικη μας.δεν την έχουν όλοι.

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για την θετική σου ενέργεια κ τα καλά σου λόγια.

Ρε κορίτσια έχω κ τύψεις.Την πήγαινα από την πρώτη του μηνα μιάμιση ώρα την ημέρα σε camp στη Γλυφάδα.Ισως έπρεπε να την σταματήσω με τόσο υψηλό δείκτη θετικοτητα που έχει η περιοχή. 

Εύχομαι να βγει αρνητικό! Ψυχραιμία κι όλα θα πάνε καλά! Μην έχεις τύψεις! Κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου! Δε γίνεται να μπούμε σε γυάλα. Και μακάρι όλοι να είχαν όντως την ευσυνειδησία σας! Ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί, γιατί σε παρόμοιες περιπτώσεις που ξέρω ενημέρωσαν οι άνθρωποι, ευτυχώς όμως τα τεστ είχαν βγει τελικά αρνητικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , love kids είπε:

Εύχομαι να βγει αρνητικό! Ψυχραιμία κι όλα θα πάνε καλά! Μην έχεις τύψεις! Κάνεις το καλύτερο για το παιδί σου! Δε γίνεται να μπούμε σε γυάλα. Και μακάρι όλοι να είχαν όντως την ευσυνειδησία σας! Ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί, γιατί σε παρόμοιες περιπτώσεις που ξέρω ενημέρωσαν οι άνθρωποι, ευτυχώς όμως τα τεστ είχαν βγει τελικά αρνητικά.

Είχαν δηλ θετικά σελφ τεστ κ αρνητικό μοριακο?τι συμπτώματα είχαν τα παιδιά?

Εγώ ξέρω κι άλλους πάντως όπως η κοτσιφικος που ήταν σωστά τα σελφ.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, μαγιοπουλας said:

Είχαν δηλ θετικά σελφ τεστ κ αρνητικό μοριακο?τι συμπτώματα είχαν τα παιδιά?

Εγώ ξέρω κι άλλους πάντως όπως η κοτσιφικος που ήταν σωστά τα σελφ.

Κ εγώ ξέρω που ήταν σωστά τα σελφ. Απλώς τα σελφ εντόπιζουν τους κορονοιους γενικά και όχι ειδικά αυτόν τον κορονοιο που προκαλεί την covid19. Δηλαδή βγαίνουν θετικά ακόμα και αν είναι άλλος κορονοιος. Οπότε το pcr μπορεί να είναι θετικό μπορεί να είναι και αρνητικό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 17 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είχαν δηλ θετικά σελφ τεστ κ αρνητικό μοριακο?τι συμπτώματα είχαν τα παιδιά?

Εγώ ξέρω κι άλλους πάντως όπως η κοτσιφικος που ήταν σωστά τα σελφ.

τα περισσότερα σελφ είναι ψευδώς θετικά. ένα 10% επαληθεύεται. ειδικά αν δεν υπάρχουν συμπτώματα κ με μικρή κυκλοφορία του ιού στην κοινότητα, πιθανότατα είναι ψευδώς θετικά. τώρα στην περίπτωση σας τα δέκατα δν ξέρω αν είναι συμπτώματα. ελπίζω να μην είναι τίποτα! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Είχαν δηλ θετικά σελφ τεστ κ αρνητικό μοριακο?τι συμπτώματα είχαν τα παιδιά?

Εγώ ξέρω κι άλλους πάντως όπως η κοτσιφικος που ήταν σωστά τα σελφ.

Θετικά σελφ τεστ (μάλιστα το ένα παιδί έκανε δύο) και αρνητικό μοριακό. Το ένα ασυμπτωματικό, το άλλο δέκατα και πονόλαιμο.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κορίτσια αρνητικός ο μοριακός!

Δεν έχει πάρει καθόλου φάρμακο.Ο πυρετός έφτασε 38.5.θα της δώσω ντεπον κ θα την αφήσω να κοιμηθεί.θα φύγουμε το βραδάκι κ θα κρατήσουμε αποστάσεις με μάσκες.

Περαστικά λοιπόν κ καλές διακοπές! 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κορίτσια αρνητικός ο μοριακός!

Δεν έχει πάρει καθόλου φάρμακο.Ο πυρετός έφτασε 38.5.θα της δώσω ντεπον κ θα την αφήσω να κοιμηθεί.θα φύγουμε το βραδάκι κ θα κρατήσουμε αποστάσεις με μάσκες.

Πάλι καλά! Όμως μήπως να το ακυρώνατε? Αν έχει την ίδια ίωση με τον δικό μου, είμαστε 4η μέρα με χαμηλό πυρετό. Τις προηγούμενες 3 με 39άρια. Πού να το πας το παιδί? 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, μαγιοπουλας said:

Κορίτσια αρνητικός ο μοριακός!

Δεν έχει πάρει καθόλου φάρμακο.Ο πυρετός έφτασε 38.5.θα της δώσω ντεπον κ θα την αφήσω να κοιμηθεί.θα φύγουμε το βραδάκι κ θα κρατήσουμε αποστάσεις με μάσκες.

Εφόσον είναι αρνητικό το μοριακο που έγινε ενώ το παιδί έχει συμπτώματα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει covid. Να περάσετε τέλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Mα συγγνώμη, θα πάτε διακοπές με παιδί που έχει 38.5 πυρετό; Δηλαδή άλλες ιώσεις δεν υπάρχουν; Μόνο ο covid; Εκτός αν πηγαίνετε χωρίς παρέα και σε δικό σας σπίτι, τίποτα δε μάθαμε για προστασία των γύρω μας από αυτή την ιστορία; :( 

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Εφόσον είναι αρνητικό το μοριακο που έγινε ενώ το παιδί έχει συμπτώματα δεν υπάρχει περίπτωση να έχει covid. Να περάσετε τέλεια!!!

Δεν ισχύει αυτό αν είναι πρώτες μέρες. 

Αλλά και πάλι πραγματικά δεν καταλαβαίνω, αν το παιδί δηλαδή έχει οποιαδήποτε άλλη ίωση, ή ένα στρεπτόκοκκο, τι χρωστάνε όσοι θα βρεθούν επίσης σε διακοπές στην ίδια παρέα; Ήλπιζα ότι λίγο τουλάχιστον θα άλλαζε η κουλτούρα μας μετά την πανδημία, αλλά δεν ...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι θα πάνε διακοπές δεν σημαίνει ότι θα δουν άλλους βρε παιδιά. Δηλαδή οποιοσδήποτε άλλο καλοκαίρι προ κορωνοϊού αν είχε οποιοδήποτε από την οικογένεια πυρετό θα ακυρωνατε εισιτήρια, ξενοδοχεία κλπ; Εγώ πολλά καλοκαίρια έχω αρρωστήσει από κλιματισμό και σίγουρα κάποιες φορές ήταν και σε διακοπές

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Mα συγγνώμη, θα πάτε διακοπές με παιδί που έχει 38.5 πυρετό; Δηλαδή άλλες ιώσεις δεν υπάρχουν; Μόνο ο covid; Εκτός αν πηγαίνετε χωρίς παρέα και σε δικό σας σπίτι, τίποτα δε μάθαμε για προστασία των γύρω μας από αυτή την ιστορία; :( 

Δεν ισχύει αυτό αν είναι πρώτες μέρες. 

Αλλά και πάλι πραγματικά δεν καταλαβαίνω, αν το παιδί δηλαδή έχει οποιαδήποτε άλλη ίωση, ή ένα στρεπτόκοκκο, τι χρωστάνε όσοι θα βρεθούν επίσης σε διακοπές στην ίδια παρέα; Ήλπιζα ότι λίγο τουλάχιστον θα άλλαζε η κουλτούρα μας μετά την πανδημία, αλλά δεν ...

Kαλά, ας μην κουνάμε το δάχτυλο. Η κοπέλα είπε θα κρατάνε αποστάσεις με μάσκες. Εγώ είπα να το ακυρώσουν γιατί άσχετα με αυτό που λες, αν είναι η ίωση του δικού μου, με 4 μέρες πυρετό, κλεισμένοι στο δωμάτιο του ξενοδοχείου θα είναι και δεν θα έχουν και την άνεση του σπιτιού τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Yovanna είπε:

Kαλά, ας μην κουνάμε το δάχτυλο. Η κοπέλα είπε θα κρατάνε αποστάσεις με μάσκες. Εγώ είπα να το ακυρώσουν γιατί άσχετα με αυτό που λες, αν είναι η ίωση του δικού μου, με 4 μέρες πυρετό, κλεισμένοι στο δωμάτιο του ξενοδοχείου θα είναι και δεν θα έχουν και την άνεση του σπιτιού τους. 

 

Αν είναι να πάω σε εξοχικό δικό μου, με το παιδί άρρωστο, οκ, είναι σαν το σπίτι, πες οι άλλοι στην οικογένεια κάπως θα χαλαρώσουν , διασκεδάσουν κλπ. 

Αν είναι για ξενοδοχείο, ή ο ένας γονιός θα κλειδωθεί μέσα με το παιδί, που θα περάσει χάλια, ή το παιδί θα πάρει ντεπονάκι, θα πάει γκρινιάζοντας σε εστιατόρεια, πλαζ και αίθουσες πρωινού, θα περάσει και αυτό χάλια και θα κολλήσει και άλλους άτυχους. Το δεύτερο σενάριο ουτε προ covid το καταλάβαινα, ούτε πόσο μάλλον τώρα :( Και προφανώς έχω ακυρώσει διακοπές, πάρτυ, και λοιπά διασκεδαστικά λόγω ιώσεων και έχει πονέσει η τσέπη μου, αυτό το κομμάτι το καταλαβαίνω. Αλλά τη διασκέδαση είναι ένα παιδί άρρωστο να παριστάνει τον τουρίστα;

πρίν από 10 λεπτά , little lamb είπε:

Το ότι θα πάνε διακοπές δεν σημαίνει ότι θα δουν άλλους βρε παιδιά. Δηλαδή οποιοσδήποτε άλλο καλοκαίρι προ κορωνοϊού αν είχε οποιοδήποτε από την οικογένεια πυρετό θα ακυρωνατε εισιτήρια, ξενοδοχεία κλπ; Εγώ πολλά καλοκαίρια έχω αρρωστήσει από κλιματισμό και σίγουρα κάποιες φορές ήταν και σε διακοπές

Θα πήγαινα αργότερα. Δε μου έχει περάσει ποτέ από το μυαλό να πάρω ένα παιδί με πυρετό να το πάω διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...