Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 5 λεπτά , maripoz είπε:

Αν σου κάνει παρενεργεια πυρετό το εμβόλιο το σπέρμα μπορεί να επηρεαστει δυσμενως ή και να αχρηστευτει για τρεις μήνες 

ναι όμως η σπερματογένεση έχει κυκλο 3 μήνες, αν εμβολιαστείς τψρα το σπερμα σου είναι οκ, μετά τους 2-3 μήνες ίσως πέσει η ποιότητα του αλλά σοβαρα τώρα, αν ήταν έτσι τραγικά τα πράγματα ο κόσμος δεν θα τεκνοποιούσε τον χειμώνα που λίγο πολύ όλοι ένα κρυολόγημα με πυρετό το περνάμε. Άντε να το δεχτω σαν δικαιολογία σε άντρα που κάνει θεραπεία για κακή ποιότητα σπέρματος κ ετοιμάζεται για ξωσωματικη, κατά τ αλλά δεν είναι λογικό. χωρίς που αν εντωμεταξύ κολλήσει κοβιντ κ κάνει υψηλό πυρετό θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. 

 

Ειλικιμριμα πάντως άτομα που να φοβούνται τον ιό αλλά να μην εμβολιάζονται γιατί φοβούνται εξίσου το εμβόλιο, δεν έχω γνωρίσει. Γιατί αυτό σημαίνει ότι απλώς μένεις εσώκλειστος. 

πρίν από 1 λεπτό , marakiz είπε:

Σε δύο διαφορετικά ζευγάρια που ξέρω πως προσπαθούν, ο γυναικολόγος τους τους είπε να μην κάνει κανένας το εμβόλιο. 

 

Δεν έχω γνώμη ούτε γνώση.

 

Από ότι έχω καταλάβει σε άτομα που προσπαθούν για παιδί και σε εγκύους δεν υπάρχει μια οδηγία, ο κάθε γιατρός έχει διαφορετική καθοδήγηση.

Υπάρχει οδηγία της μαιευτικής γυναικολογικής εταιρείας, οι προσπάθειες εγκυμοσύνης δεν έχουν καμία σχέση με τον προγραμματισμό του εμβολίου. δλδ δν είναι λόγος καθυστέρησης το εμβόλιο ούτε λόγος αναβολής εμβολιασμού η προσπάθεια εγκυμοσύνης. Η επίσημη οδηγία αυτή είναι. αν οι γιατροί δεν την ακολουθούν είναι δικό τους θέμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Υπάρχει οδηγία της μαιευτικής γυναικολογικής εταιρείας, οι προσπάθειες εγκυμοσύνης δεν έχουν καμία σχέση με τον προγραμματισμό του εμβολίου. δλδ δν είναι λόγος καθυστέρησης το εμβόλιο ούτε λόγος αναβολής εμβολιασμού η προσπάθεια εγκυμοσύνης. Η επίσημη οδηγία αυτή είναι. αν οι γιατροί δεν την ακολουθούν είναι δικό τους θέμα. 

Δικό τους θέμα αλλά μια χαρά επηρεάζουν τους ασθενείς τους δυστυχώς όπως πάντα! 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

ναι όμως η σπερματογένεση έχει κυκλο 3 μήνες, αν εμβολιαστείς τψρα το σπερμα σου είναι οκ, μετά τους 2-3 μήνες ίσως πέσει η ποιότητα του 

Μου το έκανες ακόμα καλύτερο μ' αυτό! :)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Vasilo said:

Μου το έκανες ακόμα καλύτερο μ' αυτό! :)

Έκανε πυρετό ο άντρας σου?

37 minutes ago, Έσπερος said:

ναι όμως η σπερματογένεση έχει κυκλο 3 μήνες, αν εμβολιαστείς τψρα το σπερμα σου είναι οκ, μετά τους 2-3 μήνες ίσως πέσει η ποιότητα του αλλά σοβαρα τώρα, αν ήταν έτσι τραγικά τα πράγματα ο κόσμος δεν θα τεκνοποιούσε τον χειμώνα που λίγο πολύ όλοι ένα κρυολόγημα με πυρετό το περνάμε. Άντε να το δεχτω σαν δικαιολογία σε άντρα που κάνει θεραπεία για κακή ποιότητα σπέρματος κ ετοιμάζεται για ξωσωματικη, κατά τ αλλά δεν είναι λογικό. χωρίς που αν εντωμεταξύ κολλήσει κοβιντ κ κάνει υψηλό πυρετό θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. 

 

Ειλικιμριμα πάντως άτομα που να φοβούνται τον ιό αλλά να μην εμβολιάζονται γιατί φοβούνται εξίσου το εμβόλιο, δεν έχω γνωρίσει. Γιατί αυτό σημαίνει ότι απλώς μένεις εσώκλειστος. 

Υπάρχει οδηγία της μαιευτικής γυναικολογικής εταιρείας, οι προσπάθειες εγκυμοσύνης δεν έχουν καμία σχέση με τον προγραμματισμό του εμβολίου. δλδ δν είναι λόγος καθυστέρησης το εμβόλιο ούτε λόγος αναβολής εμβολιασμού η προσπάθεια εγκυμοσύνης. Η επίσημη οδηγία αυτή είναι. αν οι γιατροί δεν την ακολουθούν είναι δικό τους θέμα. 

Ο πυρετός ωστόσο επηρεάζει το σπέρμα και είναι γεγονός. Δηλαδή δεν πας να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για εξωσωματική αν το σπέρμα δεν είναι καλό. Στον άντρα μου δεν δέχτηκαν καν να πάρουν δείγμα πριν μερικά χρόνια (για εξέταση σπερματος) επειδή τους είπε ότι πριν μια εβδομάδα είχε 1-2 μέρες πυρετό. Του είπαν ότι δεν έχει νόημα και να ξαναπάει σε τρεις μηνες 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , maripoz είπε:

Έκανε πυρετό ο άντρας σου?

Λογικά όχι!

Το πήρε πιο βαριά από μένα αλλά δεν έβαλε ποτέ θερμόμετρο, οπότε πολύ δύσκολα ν ανέβασε υψηλό πυρετό. Βγάζεις όμως και άκρη; Συνέχεια τον ρωτούσα αν είναι καλά κι όλο μου έλεγε ναι ναι για να μην αγχωθώ. Ξέρετε εγώ ήμουν κατα φαντασίαν ασθενής στην 1η δόση και φοβάται να εκδηλωθεί χαχαχα

Αστειευόμενη σχολίασα επειδή δν το γνώριζα. 

Όσο το συζητούσαμε πριν καιρό ο ίδιος είχε επιφυλάξεις μην επηρεάσει κάπως εμένα το εμβόλιο και να τι μάθαμε τώρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 24 λεπτά , maripoz είπε:

Ο πυρετός ωστόσο επηρεάζει το σπέρμα και είναι γεγονός. Δηλαδή δεν πας να δώσεις ένα σκασμό λεφτά για εξωσωματική αν το σπέρμα δεν είναι καλό. Στον άντρα μου δεν δέχτηκαν καν να πάρουν δείγμα πριν μερικά χρόνια (για εξέταση σπερματος) επειδή τους είπε ότι πριν μια εβδομάδα είχε 1-2 μέρες πυρετό. Του είπαν ότι δεν έχει νόημα και να ξαναπάει σε τρεις μηνες 

Ε ναι αυτό είναι γνωστό, γι αυτό είπα ότι είναι διαφορετικό αν είσαι σε κυκλο εξωσωματικής. αλλά δεν είναι δυνατόν να αγχώνεται ο κόσμος για το εμβόλιο για μια παροδική παρενέργεια αν δεν έχει κάποιο θέμα. 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς ο γυναικολόγος μας είπε να κάνουμε Pfizer ή Moderna. Μάλιστα μας είπε ότι η μοντέρνα έχει δοκιμάσει και σε εγκύους και ότι η Pfizer αναμένεται να είναι οκ επειδή είναι ίδια τεχνολογία.

 

Εγώ μετά την πρώτη δόση είχα μόνο δέκατα και πόνο στο σημείο του εμβολίου. Τώρα μετά τη δεύτερη είμαι του θανατά! Πόνους σε όλο το σώμα, κυρίως κεφάλι, αρθρώσεις, μάτια και αυτιά και σουβλιες στιγμιαίες σε άσχετα σημεία, πόδι, καρωτίδες, κοιλιά στα γυναικολογικά. Πυρετό μέχρι 37,6 προς το παρόν. Όλη μέρα σε έναν καναπέ. Και υπνηλία. Εντωμεταξυ η γιατρός που έλεγχε τα χαρτιά μας μάζεψε όλους τους νέους που περιμέναμε και μας έλεγε για τη μυοκαρδίτιδα, ότι είναι πολύ πιθανή στους νέους και αν έχουμε πυρετό να σταματήσουμε οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα ακόμα και μπάνιο στη θάλασσα, και με πόνο στο στήθος να πάμε καρδιολόγο. Μπορεί λέει να μην είναι τίποτα αλλά αν είναι μυοκαρδίτιδα θα την αντιμετωπίσουν τέλεια αλλά αν δεν πάμε λέει θα έχουμε πρόβλημα.  Αλλά παρόλα αυτά να μη φοβηθούμε λέει το εμβόλιο γιατί και ο κορωνοϊος κάνει μυοκαρδίτιδα.

Επίσης τώρα μου είπαν όχι αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς και σοκολάτα, την πρώτη φορά δεν μου τα είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , little lamb είπε:

Τώρα μετά τη δεύτερη είμαι του θανατά! Πόνους σε όλο το σώμα, κυρίως κεφάλι, αρθρώσεις, μάτια και αυτιά και σουβλιες στιγμιαίες σε άσχετα σημεία, πόδι, καρωτίδες, κοιλιά στα γυναικολογικά. Πυρετό μέχρι 37,6 προς το παρόν. Όλη μέρα σε έναν καναπέ. Και υπνηλία. 

Περαστικά σου

πρίν από 22 λεπτά , little lamb είπε:

Εντωμεταξυ η γιατρός που έλεγχε τα χαρτιά μας μάζεψε όλους τους νέους που περιμέναμε και μας έλεγε για τη μυοκαρδίτιδα, ότι είναι πολύ πιθανή στους νέους και αν έχουμε πυρετό να σταματήσουμε οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα ακόμα και μπάνιο στη θάλασσα, και με πόνο στο στήθος να πάμε καρδιολόγο. Μπορεί λέει να μην είναι τίποτα αλλά αν είναι μυοκαρδίτιδα θα την αντιμετωπίσουν τέλεια αλλά αν δεν πάμε λέει θα έχουμε πρόβλημα.  Αλλά παρόλα αυτά να μη φοβηθούμε λέει το εμβόλιο γιατί και ο κορωνοϊος κάνει μυοκαρδίτιδα.

Αυτό μπορεί να εμφανιστεί τις πρώτες μέρες, δλδ στα άμεσα συμπτώματα;

Είχα την αίσθηση πως εμφανίζεται μετά από κάποιες μέρες.

 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, love kids είπε:

Ξέρει κανείς τι ισχύει για πλήρως εμβολιασμένους (έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη δεύτερη δόση) αν μέλος της οικογένειας νοσεί; Ισχύει η υποχρεωτική καραντίνα;

Όχι, δεν μπαίνουν σε καραντίνα.


Έχει νοσήσει πιτσιρικάς ξάδερφος μου (εμβολιασμένος με μονοδοσικο πριν 1 εβδομάδα, δεν πρόλαβε….), οι γονείς του είναι πλήρως εμβολιασμένοι και πήραν οδηγία για ευλαβική τήρηση μέτρων αυτοπροστασίας αλλά όχι καραντίνα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Vasilo είπε:

Περαστικά σου

Αυτό μπορεί να εμφανιστεί τις πρώτες μέρες, δλδ στα άμεσα συμπτώματα;

Είχα την αίσθηση πως εμφανίζεται μετά από κάποιες μέρες.

 

 

Ευχαριστώ!

Δεύτερη με δέκατη μας είπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 minutes ago, little lamb said:

 

Ευχαριστώ!

Δεύτερη με δέκατη μας είπε

Κυρίως σε αγόρια εμφανίζεται αυτό είναι αρκετά σπάνιο εκτός αν η γιατρός ξέρει κάτι παραπάνω. Δεν το λέω ειρωνικά 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , maripoz είπε:

Κυρίως σε αγόρια εμφανίζεται αυτό είναι αρκετά σπάνιο εκτός αν η γιατρός ξέρει κάτι παραπάνω. Δεν το λέω ειρωνικά 

Νομίζω στατιστικά περισσότερο σε νεαρά αγόρια ναι αλλά υπάρχουν περιστατικά και σε μεγαλύτερες ηλικίες και γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Vasilo είπε:

Νομίζω στατιστικά περισσότερο σε νεαρά αγόρια ναι αλλά υπάρχουν περιστατικά και σε μεγαλύτερες ηλικίες και γυναίκες.

Αυτή μάζεψε όσους της φανηκαμε κατω από 20, χαχα! Της είπαμε ότι κάποιοι ήμασταν 28, 30 κλπ κ λέει δεν πειράζει, γενικά οι νέοι πρέπει να το ακούσουν

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, little lamb είπε:

. Εντωμεταξυ η γιατρός που έλεγχε τα χαρτιά μας μάζεψε όλους τους νέους που περιμέναμε και μας έλεγε για τη μυοκαρδίτιδα, ότι είναι πολύ πιθανή στους νέους και αν έχουμε πυρετό να σταματήσουμε οποιαδήποτε σωματική δραστηριότητα ακόμα και μπάνιο στη θάλασσα, και με πόνο στο στήθος να πάμε καρδιολόγο. Μπορεί λέει να μην είναι τίποτα αλλά αν είναι μυοκαρδίτιδα θα την αντιμετωπίσουν τέλεια αλλά αν δεν πάμε λέει θα έχουμε πρόβλημα.  Αλλά παρόλα αυτά να μη φοβηθούμε λέει το εμβόλιο γιατί και ο κορωνοϊος κάνει μυοκαρδίτιδα.

Επίσης τώρα μου είπαν όχι αυγό, ψάρι, ξηρούς καρπούς και σοκολάτα, την πρώτη φορά δεν μου τα είχαν πει.

Koίταγα τα στατιστικά. 12 περιστατικά ανα εκατομμύριο εμβολιασμών στην Αμερική. Δεν το λες και πολύ πιθανή επιπλοκή.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Koίταγα τα στατιστικά. 12 περιστατικά ανα εκατομμύριο εμβολιασμών στην Αμερική. Δεν το λες και πολύ πιθανή επιπλοκή.

Δεν εχει νόημα αυτό το στατιστικο. Είναι 13 περιστατικά ανά εκατομμύριο στον γενικό πληθυσμο. Όμως τα 75% εξ αυτών εμφανίζονται σε αρρενες εφήβους. Δηλαδή από όλον τον πληθυσμό, αυτή η ομάδα κινδυνεύει πραγματικά από μυοκαρδιτιδα. Το γενικό στατιστικο είναι άνευ νοηματος, όπως δεν έχει νόημα ο μέσος μισθός σε μια χώρα που έχει μόνο πολύ πλούσιους και πολύ φτωχούς. Η γιατρός είπε ότι είναι πιθανή παρενεργεια στους νέους, όχι στον γενικό πληθυσμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω, κι εγώ δεν το είχα ακούσει σαν πάρα πολύ πιθανό και με φόβισε. Έχω συνέχεια στο νου μου μήπως νιώσω πόνο στο στήθος, επειδή έχω κιόλας σε πολλά σημεία σουβλιες. Ελπίζω να μη νιώσω και στο στήθος!!

 

Πάντως και το ότι το 75 τοις εκατό είναι σε νέους άρρενες, που το διάβασα κι εγώ, πάλι δεν μας δείχνει πόσο πιθανό είναι σε αυτή την ομάδα. Δείχνει ότι από όσα περιστατικά συνέβησαν, το 75 τοις εκατό ήταν σε αυτούς. Δεν δείχνει όμως τι ποσοστό νέων αρρενων το έπαθε. Μπορεί να υπάρχει κάπου κ να μην το έχω δει.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Δεν εχει νόημα αυτό το στατιστικο. Είναι 13 περιστατικά ανά εκατομμύριο στον γενικό πληθυσμο. Όμως τα 75% εξ αυτών εμφανίζονται σε αρρενες εφήβους. Δηλαδή από όλον τον πληθυσμό, αυτή η ομάδα κινδυνεύει πραγματικά από μυοκαρδιτιδα. Το γενικό στατιστικο είναι άνευ νοηματος, όπως δεν έχει νόημα ο μέσος μισθός σε μια χώρα που έχει μόνο πολύ πλούσιους και πολύ φτωχούς. Η γιατρός είπε ότι είναι πιθανή παρενεργεια στους νέους, όχι στον γενικό πληθυσμό.

 

Κοίταξα τα στατιστικά για εφήβους και νέους. Η μυοκαρδίτιδα μετά από mRNA, είναι περίπου η διπλάσια σε ποσοστό από όσο στο γενικό πληθυσμό αντίστοιχων ηλικιών, και μάλιστα κυρίως σε αγόρια. Εννοείται ότι δεν είναι αμελητέο, και με ανησυχεί έχοντας εφήβους που αργά ή γρήγορα θα εμβολιαστούν, αλλά δε δικαιολογεί και πανικό, τύπου μαζεύω τους νέους και τους λέω για συχνές παρενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίταξα τα στατιστικά για εφήβους και νέους. Η μυοκαρδίτιδα μετά από mRNA, είναι περίπου η διπλάσια σε ποσοστό από όσο στο γενικό πληθυσμό αντίστοιχων ηλικιών, και μάλιστα κυρίως σε αγόρια. Εννοείται ότι δεν είναι αμελητέο, και με ανησυχεί έχοντας εφήβους που αργά ή γρήγορα θα εμβολιαστούν, αλλά δε δικαιολογεί και πανικό, τύπου μαζεύω τους νέους και τους λέω για συχνές παρενέργειες.

Υποτίθεται ότι αυτό αντιμετωπίζεται ευκολα όπως υποτίθεται κ οι θρομβώσεις αντιμετωπίζονται. Το θέμα είναι, τώρα που υπάρχει η γνώση, είναι σε θέση οποιοδήποτε τοπικός φορέας υγείας σε κάθε γωνία της Ελλάδας να δώσει τις πρώτες οδηγίες κ αν χρειαστεί να παραπέμψει σε νοσοκομείο; εμένα αυτό με ανησυχεί πιο πολύ. Γιατί κ όταν πέθανε η γυναίκα στην Κρήτη, υποτίθεται ότι διεθνώς το συμπερασμα ήταν ότι συμβαίνει αλλά αντιμετωπίζεται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

 

Κοίταξα τα στατιστικά για εφήβους και νέους. Η μυοκαρδίτιδα μετά από mRNA, είναι περίπου η διπλάσια σε ποσοστό από όσο στο γενικό πληθυσμό αντίστοιχων ηλικιών, και μάλιστα κυρίως σε αγόρια. Εννοείται ότι δεν είναι αμελητέο, και με ανησυχεί έχοντας εφήβους που αργά ή γρήγορα θα εμβολιαστούν, αλλά δε δικαιολογεί και πανικό, τύπου μαζεύω τους νέους και τους λέω για συχνές παρενέργειες.

 

Δεν θυμάμαι αν είπε ακριβώς τη λέξη συχνές, αλλά είπε ότι αφορά τους νέους γιατί είναι κάτι πιθανό. Φαντάζομαι το είπε σαν ενημέρωση για να μην αμελήσει κάποιος να πάει στον καρδιολόγο ή να συνεχίζει να κουράζεται. Εγώ καλό το βρήκα, αν δεν μας το είχε πει μπορεί να μην έδινα σημασία, να έλεγα εντάξει πονάω λίγο και στο στήθος, λογικό ειναι, όπως οι υπόλοιποι πόνοι.

Και σε έναν μεγάλο κύριο του είπε ότι μπορεί να ξυπνήσει ο έρπης ζωστήρ που είχε, αλλά ότι δεν πειράζει γιατί ο κορωνοϊος είναι πιο επικίνδυνος. Αλλά να το ξέρει ότι μπορεί να του ξυπνήσει. Κι ένας φίλος μας 45αρης έπαθε έρπητα παρεμπιπτόντως

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, love kids said:

Ξέρει κανείς τι ισχύει για πλήρως εμβολιασμένους (έχουν περάσει 2 βδομάδες από τη δεύτερη δόση) αν μέλος της οικογένειας νοσεί; Ισχύει η υποχρεωτική καραντίνα;

Από ότι έχω διαβάσει δεν υποχρεούσαι σε καραντίνα παρά μόνο αν εμφανίσεις συμπτώματα.

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνία είναι ότι όλα τα εμβόλια που κάνουμε έτσι κι αλλιώς στα παιδιά και στα μωρά έχουν παρενέργειες. Ως και θάνατο.

Ξέρω και άνθρωπο που έχει μόνιμη αναπηρία από εμβόλιο πολυομελίτιδας, και μωρό που πέθανε από εμβόλιο ιλαράς.

Είναι περίεργο πόσο τρομαγμένοι είμαστε για αυτό το εμβόλιο και μόνο.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, ΑΡΓΚ said:

Η ειρωνία είναι ότι όλα τα εμβόλια που κάνουμε έτσι κι αλλιώς στα παιδιά και στα μωρά έχουν παρενέργειες. Ως και θάνατο.

Ξέρω και άνθρωπο που έχει μόνιμη αναπηρία από εμβόλιο πολυομελίτιδας, και μωρό που πέθανε από εμβόλιο ιλαράς.

Είναι περίεργο πόσο τρομαγμένοι είμαστε για αυτό το εμβόλιο και μόνο.

Ο κόσμος δυστυχώς δεν είναι τρομαγμένος μόνο για αυτό το εμβόλιο, μη ξεχνάς πριν 4 χρόνια την έξαρση της Ιλαράς λόγω του ότι πολλοί γονείς δεν έκαναν στα παιδιά τους το mmr επειδή βγήκε κάποτε μία ''έρευνα'' ..και να φανταστείς εκεί μιλούσαμε για μία αποδεδειγμένα ψεύτικη έρευνα...παρόλα αυτά η ζημιά έγινε δυστυχώς. Εδώ ακόμα και σήμερα ακούμε γονείς να λένε πως δεν θα κάνουν εμβόλια όπως ιλαράς ή ανεμοβλογιάς για να κολλήσουν και αποκτήσουν αντισώματα έτσι τα παιδιά, θα προχωρήσουν σε εμβολιασμό για τον κορονοιό? καταλαβαίνω τον κόσμο που φοβάται ειλικρινά, και εγώ φοβάμαι,  όμως αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι αυτή η δυσπιστία στην επιστήμη, στην ιατρική, κόσμος κάθεται ακούει τον πετράκο και τον κάθε πετράκο χωρίς να δείχνει καμία εμπιστοσύνη στους επιστήμονες- γιατρούς, λες και ο άνθρωπος ζει πλέον μέχρι τα 80+ επειδή πίνει φασκόμηλο.  Νομίζω θα θυμάμαι για πάντα την αντίδραση της μαμάς που την περασμένη Κυριακή ήθελε να με πείσει πως τα εβμόλια είναι για να μας βάλουν τσιπάκι για να μας παρακολουθούν...(όσο συζητούσαμε ενημέρωση φβ για το που είναι και τι κάνει) , πως είμαι πρόβατο που ακούω τους γιατρούς, και πως πρέπει να ανοίξω τα μάτια μου να διαβάσω στο νετ ώστε να ενημερωθώ για το τι συμβαίνει με τα εμβόλια..εγώ δηλαδή που ακούω τον γιατρό μου είμαι πρόβατο, ενώ εκείνη που διαβάζει και ενημερώνεται από το νετ  από την κυρία Κατερίναι από την καλλιθέα (τυχαίο όνομα και τοποθεσία)  είναι η ενημερωμένη και η έξυπνη.

Link to comment
Share on other sites

Θρομβοφιλία, αλλεργίες, εγκυμονούσες, πυρετός = 3μήνες κακό σπέρμα, παρενέργειες, μην φας αυγό, χαρτζιλίκι εμβολιασμού, σποτάκι με συμπαθείς ηλικιωμένους και σποτάκι με γλυκούλικο παιδάκι, κλπ, κλπ.

Δυστυχώς μέρα με την ημέρα αντιλαμβάνομαι όλο και πιο πολύ οτι η επίσημη ενημερωτική γραμμή για τον εμβολιασμό από όπου κι αν την πιάσουμε χωλαίνει... φοβερό. Για ακόμη μια φορά οι χαράσσοντες πολιτική αποφάσισαν να παραλείψουν τα κεφάλαια από το βιβλίο "Κατάλληλες στρατηγικές πρόληψης" και πέρασαν στο "Διαχείριση κρίσεων: τι μπορείς να επιτύχεις με την μικρότερη δυνατή προσπάθεια".

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

εγώ δηλαδή που ακούω τον γιατρό μου είμαι πρόβατο

Δυστυχώς ούτε ο γιατρός είναι κατάλληλη πηγή ενημέρωσης (και για να μην παρεξηγηθώ μιλώ για κατάλληλη πηγή ενημέρωσης, με κατάλληλη ενημέρωση, σφαιρική ματιά και εξατομικευμένη προσέγγιση. Δεν μιλώ για προκατειλημμένο φερέφωνο της μιας ή της άλλης πλευράς). Αυτό είναι το συμπέρασμα. Και πραγματικά δεν ξέρω πως μπορεί να αναπληρωθεί αυτό;! Πάρα πολύ δύσκολο. Δεν πρόκειται. Πολύ μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , ΑΡΓΚ είπε:

Η ειρωνία είναι ότι όλα τα εμβόλια που κάνουμε έτσι κι αλλιώς στα παιδιά και στα μωρά έχουν παρενέργειες. Ως και θάνατο.

Ξέρω και άνθρωπο που έχει μόνιμη αναπηρία από εμβόλιο πολυομελίτιδας, και μωρό που πέθανε από εμβόλιο ιλαράς.

Είναι περίεργο πόσο τρομαγμένοι είμαστε για αυτό το εμβόλιο και μόνο.

 

Εγώ δεν το βλέπω σαν τρόμο αλλά σαν ενημέρωση. Κανονικά θα έπρεπε να μας τα λένε και για τα υπόλοιπα. Εμάς η παιδίατρος μας λέει μόνο μετά από πόσες μέρες αναμένεται πυρετός. Θα μου πείτε μπορούμε να τα βρούμε αλλά κανονικά έπρεπε να σ'τα λέει ο ειδικός που πρόκειται να σου το κάνει.

 

Και η μητέρα μου θεωρεί κακό που μάζεψε τους νέους και μας μίλησε, ότι τρομοκρατεί κλπ αλλά εγώ πραγματικά χαίρομαι που τα άκουσα γιατί πραγματικά μπορεί να μην έδινα σημασία στον πόνο και θα με ψάχνατε :-P

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , kotsifikos είπε:

.  Νομίζω θα θυμάμαι για πάντα την αντίδραση της μαμάς που την περασμένη Κυριακή ήθελε να με πείσει πως τα εβμόλια είναι για να μας βάλουν τσιπάκι για να μας παρακολουθούν...(όσο συζητούσαμε ενημέρωση φβ για το που είναι και τι κάνει) , πως είμαι πρόβατο που ακούω τους γιατρούς, και πως πρέπει να ανοίξω τα μάτια μου να διαβάσω στο νετ ώστε να ενημερωθώ για το τι συμβαίνει με τα εμβόλια..εγώ δηλαδή που ακούω τον γιατρό μου είμαι πρόβατο, ενώ εκείνη που διαβάζει και ενημερώνεται από το νετ  από την κυρία Κατερίναι από την καλλιθέα (τυχαίο όνομα και τοποθεσία)  είναι η ενημερωμένη και η έξυπνη.

Ω ναι βέβαια, γιατί όλοι οι γιατροί τα παίρνουν από τις φαρμακευτικές,ενώ η κυρία Κατερίνα από την Καλλιθέα είναι αμερόληπτη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...