Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Απ όσο ξέρω ισχύει ακόμα η μειωμένη πιθανότητα μετάδοσης λόγω χαμηλού ιικου φορτίου σε αστμορωματικη νόσο, έτσι δεν είναι; δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

3 minutes ago, Έσπερος said:

Απ όσο ξέρω ισχύει ακόμα η μειωμένη πιθανότητα μετάδοσης λόγω χαμηλού ιικου φορτίου σε αστμορωματικη νόσο, έτσι δεν είναι; δεν νομίζω ότι έχει αλλάξει κάτι. 

Δεν ισχύει ότι οι ασυμπτωματικοι μεταδίδουν λιγότερο είναι μύθος 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , maripoz είπε:

Δεν ισχύει ότι οι ασυμπτωματικοι μεταδίδουν λιγότερο είναι μύθος 

Δεν εννοώ οι ασυμπτωματικοί εννοώ οι εμβολιασμένοι που μπορεί να είναι φορείς χωρίς συμπτώματα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν εννοώ οι ασυμπτωματικοί εννοώ οι εμβολιασμένοι που μπορεί να είναι φορείς χωρίς συμπτώματα. 

Ξέρω όμως κάποια πλήρως εμβολιασμένα άτομα που νόσησαν και δεν ήταν ασυμπτωματικά. Και φυσικά δεν είμαστε σίγουροι αν κάποιος έχει συμπτώματα, εκτός από τον πυρετό που με τη θερμομέτρηση θα φανεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 minutes ago, love kids said:

Ξέρω όμως κάποια πλήρως εμβολιασμένα άτομα που νόσησαν και δεν ήταν ασυμπτωματικά. Και φυσικά δεν είμαστε σίγουροι αν κάποιος έχει συμπτώματα, εκτός από τον πυρετό που με τη θερμομέτρηση θα φανεί.

Ακριβώς, γιαυτο πολύ πιο λογικό μέτρο θα ήταν η  θερμομετρηση στην επιβίβαση. Αυτό θα βγάζε νόημα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , maripoz είπε:

Ακριβώς, γιαυτο πολύ πιο λογικό μέτρο θα ήταν η  θερμομετρηση στην επιβίβαση. Αυτό θα βγάζε νόημα 

Αυτό γίνεται γενικα αλλά τι νόημα βγάζει; αν θες παίρνεις ντεπόν κ δεν δείχνεις τίποτα άσε που με τη ζέστη μπορεί να είσαι ζεστός για άλλο λόγο. 

 

πρίν από 27 λεπτά , mama16 είπε:

Ποια δλδ η διαφορά?

αν είσαι στενή επαφή κρούσματος πλήρως εμβολιασμενος δεν μπαίνεις καραντίνα γιατί θεωρείται ότι η πιθανότητα να εχεις κολλήσει κ μάλιστα μεταδοτικά, είναι πολύ μικρή. όμως εχεις οδηγία να παρακολουθείς την υγεία σου κ σε περίπτωση συμπτώματος απομονωνεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό γίνεται γενικα αλλά τι νόημα βγάζει; αν θες παίρνεις ντεπόν κ δεν δείχνεις τίποτα άσε που με τη ζέστη μπορεί να είσαι ζεστός για άλλο λόγο. 

 

αν είσαι στενή επαφή κρούσματος πλήρως εμβολιασμενος δεν μπαίνεις καραντίνα γιατί θεωρείται ότι η πιθανότητα να εχεις κολλήσει κ μάλιστα μεταδοτικά, είναι πολύ μικρή. όμως εχεις οδηγία να παρακολουθείς την υγεία σου κ σε περίπτωση συμπτώματος απομονωνεσαι. 

Δλδ ο εμβολιασμενος που κόλλησε κ είναι φορέας χωρίς συμπτώματα δεν μεταδίδει? Γιατί εγώ άκουσα ότι μεταδίδει στους άλλους  απλά αυτός συνήθως δεν νοσεί. Γι αυτό κ μου έκανε εντύπωση ότι δεν χρειάζεται οι εμβολιασμενοι να κάνουν σελφ τεστ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Αυτό γίνεται γενικα αλλά τι νόημα βγάζει; αν θες παίρνεις ντεπόν κ δεν δείχνεις τίποτα άσε που με τη ζέστη μπορεί να είσαι ζεστός για άλλο λόγο. 

 

αν είσαι στενή επαφή κρούσματος πλήρως εμβολιασμενος δεν μπαίνεις καραντίνα γιατί θεωρείται ότι η πιθανότητα να εχεις κολλήσει κ μάλιστα μεταδοτικά, είναι πολύ μικρή. όμως εχεις οδηγία να παρακολουθείς την υγεία σου κ σε περίπτωση συμπτώματος απομονωνεσαι. 

Αν είναι να στηριχτεί κανείς στην αίσθηση ευθύνης του άλλου όταν π.χ. ταξιδεύει, σωθήκαμε. Για τη θερμομέτρηση καταλαβαίνω πως ένα παυσίπονο μπορεί να την ακυρώσει ως μέθοδο οπότε πάλι τεστ χρειάζεται κανονικά. Γιατί δε λένε ότι δε νοσείς με το εμβόλιο αλλά ότι πιθανώς το περνάς πιο ελαφρά.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε αυτά δεν τα λέω εγω. Η οδηγία είναι ότι ο πλήρως εμβολιασμενος στενή επαφή δεν μπαίνει καραντίνα γιατί η πιθανότητα μόλυνσης θεωρείται μικρή. στη σελίδα του cdc πχ το είδα, δεν είναι ερμηνείες μου. κ στο πρωτοκολο των σχολείων ίσχυε αυτό όταν ανοίξαμε. δεν ξέρω κιόλας αν εφαρμόστηκε γενικα στην Ελλάδα αυτό κ στις οδηγίες καραντίνας του εοδυ. ε για να το λενε αυτό κάτι θε ξέρουν. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 hours ago, Lenia16 said:

Θα έπρεπε να σε ενδιαφέρει γιατί υπάρχουν ανεμβολιαστοι που δεν μπορούν να εμβολιαστούν. Εσύ αν ήσουν έγκυος ή με θρομβοφιλια, με αλλεργία ή με ιστορικό μυοκαρδιτιδας κ δεν είχες την ευκαιρία να εμβολιαστείς -χωρίς δίκη σου υπαιτιότητα, δε θα σου άρεσε καθόλου να σου συμπεριφέρονται έτσι.

Για μένα πήγαινε? Μήπως μπερδεύτηκες? Εγώ είπα πρώτη για τις εγκύους και ότι πρέπει να τις προσέχουμε. Είπα εγώ για όσους για ιατρικούς λόγους δεν μπορούν να εμβολιαστούν? Τί εννοείς να μου συμπεριφέρονται έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν είδα ένα ωραίο: 

η μπριζόλα του εμβολιασμένου θα σερβίρεται με πατάτες  τηγανητές ενώ του ανεμβολιαστου με.. μπάμιες. Έληξε το θέμα. 100% κάλυψη! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα,αυτό που θα ρωτήσω  ίσως είναι λίγο άσχετο και ίσως  έχει αναφερθεί κα ποια στιγμη ,υπάρχει κάποια κυρία που να έχει θρομβοφιλια και να έχει εμβολιαστεί;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , Mamaloulou είπε:

Καλησπέρα,δεν έχω παρακολουθήσει καθόλου το θέμα,αυτό που θα ρωτήσω  ίσως είναι λίγο άσχετο και ίσως  έχει αναφερθεί κα ποια στιγμη ,υπάρχει κάποια κυρία που να έχει θρομβοφιλια και να έχει εμβολιαστεί;

Δεν παίζει κανένα ρόλο. Αυτοανοσου χαραχτήρα είναι οι θρομβωσεις.

Και αφορούν τα astra και pfizer .

Ο αδερφος μου κ ο πατέρας μου εχουν θρομβοφιλια κ εχουν εμβολιαστει

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 39 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Δεν παίζει κανένα ρόλο. Αυτοανοσου χαραχτήρα είναι οι θρομβωσεις.

Και αφορούν τα astra και pfizer .

Ο αδερφος μου κ ο πατέρας μου εχουν θρομβοφιλια κ εχουν εμβολιαστει

 Astra και Johnson ήθελα να πω

Εγω σημερα φρίκαρα κ αηδίασα Επισκεφτηκα με τον πατέρα μου μια ογκολογο στο Μετροπολιταν Τζενεραλ(το γράφω στα ελληνικά για να δημοσιευτει).Στο νοσοκομειο επικρατούσε ένα μπάχαλο με σαρδελοποιημενους ανθρώπους.Εκει που περιμέναμε ξαφνικά ντουμανιασαμε για μισή ώρα από κάποιους που κάπνιζαν καπου κ έβγαινε ο καπνός από τον εξαερισμό.

Αρκετοί από το προσωπικό ειχαν κατεβασμένη μασκα κ στο ιατρείο της ογκολογου δεν φορουσε μασκα ουτε αυτη ουτε η συνεργάτες της .Παραπονέθηκε στην κοπέλα που έπαιρνε το ιστορικό κ με διέψευσε μπροστά στα μάτια μου .Η δε γιατρις  βγηκε από το ασανσέρ χωρις να φοραει μασκα κ συνέχισε κ ετσι οπως ειπα στο δωμάτιο ιατρείο.Ειναι συμπεριφορά αυτή σε καρκίνο πάθεις?

Και να σας πω και αλλα άσχετα.Σαν ιστορικό της είπα ότι ο πατέρας μου έχει θρομβοφιλια κ ρωτώντας με πως την ανακάλυψε της είπα για τις αποβολες μου.Οταν ειδε οτι έμεινα έγκυος στα 42 κ της είπα ότι έχω ένα τετράχρονο μου ρώτησε αν είναι καλά κ αν είμαι σιγουρη γι αυτό.Αργοτερα έμαθα από φιλη γιατρο που την ξέρει ότι ε ει απωθημενο που δεν έκανε παιδια γιατι άργησε κ ηταν σε μόνιμη διαμάχη γι αυτο  ε την μανα της.

Επισης μου ειπε οτι εχω αντί.ια γιατι ειναι χλωμό πισω από τη μασκα κ να πάω να τα πούμε.Με αι αιματοκρίτη 43 κ φουλ Φέρντιναντ καμια σχεση.Οταν ηρθε η ωρα να πληρώσω μου ειπαν οτι ειναι χαλασμένο το μηχανάκι κ είπα ότι δεν έχω μετρητά κ οτι αν θέλουν να τους κάνω σε μια ώρα κατάθεση.Και τοτε μου ειπαν το φοβερό,να βγούμε στη λεωφόρο από το νοσοκομείο, να περπατήσουμε 15 λεπτά κ να κάνω ανάληψη.Τα πηρα στο κρανίο,της τα χώρα κ πλήρωσα με μετρητά.Φευγοντας πλήρωσα κ 15 ευρώ στο παρκιγκ.

Δεν είναι σχετικό αλλά ειναι εξω φρένων.Πολυ θα ήθελα να να στείλω μην στον κικιλια.

Εντωμεταξυ ,μήπως είναι κάποιος εδώ σχετικός με τον καρκίνο του εντέρου να του στείλω pm?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

υπάρχει κάποια κυρία που να έχει θρομβοφιλια και να έχει εμβολιαστεί;

Εγώ έχω μια θρομβοφιλική μετάλλαξη κι έχω εμβολιαστεί. Ωστόσο, αυτή η πληροφορία από μόνη της δεν σας προσφέρει κάτι. Γιατί όπως σας λέω εγώ αυτό, ο τάδε θα σας πει το αντίθετο, ο δείνα κάτι άλλο κλπ.

Εάν έχετε σχετικό ιστορικό πρώτα από όλα ρωτήστε τον αιματολόγο σας να σας πει ποιες οι τελευταίες διεθνείς πληροφορίες-οδηγίες σχετικά με το θέμα.

Παραπάνω έχω αναφέρει την σύσταση του αιματολόγου όταν ρώτησα εγώ -συγκεκριμένα για το ΑΖ (το οποίο κυρίως ενοχοποιείται) - κι ο οποίος ήταν ξεκάθαρος ως προς τα επιστημονικά δεδομένα της παρούσας φάσης και την μη συσχέτιση των περιστατικών θρόμβωσης που πυροδοτήθηκαν κατόπιν του εμβολίου, με ιστορικό θρομβοφιλίας ή/και θρομβώσεων των ατόμων. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Εγώ έχω μια θρομβοφιλική μετάλλαξη κι έχω εμβολιαστεί. Ωστόσο, αυτή η πληροφορία από μόνη της δεν σας προσφέρει κάτι. Γιατί όπως σας λέω εγώ αυτό, ο τάδε θα σας πει το αντίθετο, ο δείνα κάτι άλλο κλπ.

Εάν έχετε σχετικό ιστορικό πρώτα από όλα ρωτήστε τον αιματολόγο σας να σας πει ποιες οι τελευταίες διεθνείς πληροφορίες-οδηγίες σχετικά με το θέμα.

Παραπάνω έχω αναφέρει την σύσταση του αιματολόγου όταν ρώτησα εγώ -συγκεκριμένα για το ΑΖ (το οποίο κυρίως ενοχοποιείται) - κι ο οποίος ήταν ξεκάθαρος ως προς τα επιστημονικά δεδομένα της παρούσας φάσης και την μη συσχέτιση των περιστατικών θρόμβωσης που πυροδοτήθηκαν κατόπιν του εμβολίου, με ιστορικό θρομβοφιλίας ή/και θρομβώσεων των ατόμων. 

Φυσικά και έχω μιλήσει με την αιματολογο μου,απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιο άτομο με θρομβοφιλια που εμβολιάστηκε  και δεν είχε παρενέργειες σχετικά με θρομβους.Δε  υπάρχει κάποιος στον κύκλο μου και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, μαγιοπουλας said:

 Astra και Johnson ήθελα να πω

Εγω σημερα φρίκαρα κ αηδίασα Επισκεφτηκα με τον πατέρα μου μια ογκολογο στο Μετροπολιταν Τζενεραλ(το γράφω στα ελληνικά για να δημοσιευτει).Στο νοσοκομειο επικρατούσε ένα μπάχαλο με σαρδελοποιημενους ανθρώπους.Εκει που περιμέναμε ξαφνικά ντουμανιασαμε για μισή ώρα από κάποιους που κάπνιζαν καπου κ έβγαινε ο καπνός από τον εξαερισμό.

Αρκετοί από το προσωπικό ειχαν κατεβασμένη μασκα κ στο ιατρείο της ογκολογου δεν φορουσε μασκα ουτε αυτη ουτε η συνεργάτες της .Παραπονέθηκε στην κοπέλα που έπαιρνε το ιστορικό κ με διέψευσε μπροστά στα μάτια μου .Η δε γιατρις  βγηκε από το ασανσέρ χωρις να φοραει μασκα κ συνέχισε κ ετσι οπως ειπα στο δωμάτιο ιατρείο.Ειναι συμπεριφορά αυτή σε καρκίνο πάθεις?

Και να σας πω και αλλα άσχετα.Σαν ιστορικό της είπα ότι ο πατέρας μου έχει θρομβοφιλια κ ρωτώντας με πως την ανακάλυψε της είπα για τις αποβολες μου.Οταν ειδε οτι έμεινα έγκυος στα 42 κ της είπα ότι έχω ένα τετράχρονο μου ρώτησε αν είναι καλά κ αν είμαι σιγουρη γι αυτό.Αργοτερα έμαθα από φιλη γιατρο που την ξέρει ότι ε ει απωθημενο που δεν έκανε παιδια γιατι άργησε κ ηταν σε μόνιμη διαμάχη γι αυτο  ε την μανα της.

Επισης μου ειπε οτι εχω αντί.ια γιατι ειναι χλωμό πισω από τη μασκα κ να πάω να τα πούμε.Με αι αιματοκρίτη 43 κ φουλ Φέρντιναντ καμια σχεση.Οταν ηρθε η ωρα να πληρώσω μου ειπαν οτι ειναι χαλασμένο το μηχανάκι κ είπα ότι δεν έχω μετρητά κ οτι αν θέλουν να τους κάνω σε μια ώρα κατάθεση.Και τοτε μου ειπαν το φοβερό,να βγούμε στη λεωφόρο από το νοσοκομείο, να περπατήσουμε 15 λεπτά κ να κάνω ανάληψη.Τα πηρα στο κρανίο,της τα χώρα κ πλήρωσα με μετρητά.Φευγοντας πλήρωσα κ 15 ευρώ στο παρκιγκ.

Δεν είναι σχετικό αλλά ειναι εξω φρένων.Πολυ θα ήθελα να να στείλω μην στον κικιλια.

Εντωμεταξυ ,μήπως είναι κάποιος εδώ σχετικός με τον καρκίνο του εντέρου να του στείλω pm?

Σίγουρα ήσουν στο σωστό μέρος?? Η τύπισσα είναι τρελή! Άκου σε ρώτησε αν είναι καλά το παιδί επειδή έμεινες έγκυος στα 42! Σε ολόκληρο Μετροπόλιταν ένα μηχανάκι είχε? Σε καρκινοπαθείς με κατεβασμένες μάσκες?? Ε ρε θα με είχε ακούσει όλο το νοσοκομείο! Εγώ είχα τσακωθεί με συγγενείς που πήγαιναν να δουν τον μπαμπά μου στην εντατική με κατεβασμένη μάσκα ή χωρίς να έχουν σαπουνίσει χέρια. Τους είχα καταστήσει σαφές ότι αν δεν κάνουν τα απαραίτητα δεν θα τους επιτρέψω να μπουν και ας μην μου ξαναμιλούσαν.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 Astra και Johnson ήθελα να πω

Εγω σημερα φρίκαρα κ αηδίασα Επισκεφτηκα με τον πατέρα μου μια ογκολογο στο Μετροπολιταν Τζενεραλ(το γράφω στα ελληνικά για να δημοσιευτει).Στο νοσοκομειο επικρατούσε ένα μπάχαλο με σαρδελοποιημενους ανθρώπους.Εκει που περιμέναμε ξαφνικά ντουμανιασαμε για μισή ώρα από κάποιους που κάπνιζαν καπου κ έβγαινε ο καπνός από τον εξαερισμό.

Αρκετοί από το προσωπικό ειχαν κατεβασμένη μασκα κ στο ιατρείο της ογκολογου δεν φορουσε μασκα ουτε αυτη ουτε η συνεργάτες της .Παραπονέθηκε στην κοπέλα που έπαιρνε το ιστορικό κ με διέψευσε μπροστά στα μάτια μου .Η δε γιατρις  βγηκε από το ασανσέρ χωρις να φοραει μασκα κ συνέχισε κ ετσι οπως ειπα στο δωμάτιο ιατρείο.Ειναι συμπεριφορά αυτή σε καρκίνο πάθεις?

Και να σας πω και αλλα άσχετα.Σαν ιστορικό της είπα ότι ο πατέρας μου έχει θρομβοφιλια κ ρωτώντας με πως την ανακάλυψε της είπα για τις αποβολες μου.Οταν ειδε οτι έμεινα έγκυος στα 42 κ της είπα ότι έχω ένα τετράχρονο μου ρώτησε αν είναι καλά κ αν είμαι σιγουρη γι αυτό.Αργοτερα έμαθα από φιλη γιατρο που την ξέρει ότι ε ει απωθημενο που δεν έκανε παιδια γιατι άργησε κ ηταν σε μόνιμη διαμάχη γι αυτο  ε την μανα της.

Επισης μου ειπε οτι εχω αντί.ια γιατι ειναι χλωμό πισω από τη μασκα κ να πάω να τα πούμε.Με αι αιματοκρίτη 43 κ φουλ Φέρντιναντ καμια σχεση.Οταν ηρθε η ωρα να πληρώσω μου ειπαν οτι ειναι χαλασμένο το μηχανάκι κ είπα ότι δεν έχω μετρητά κ οτι αν θέλουν να τους κάνω σε μια ώρα κατάθεση.Και τοτε μου ειπαν το φοβερό,να βγούμε στη λεωφόρο από το νοσοκομείο, να περπατήσουμε 15 λεπτά κ να κάνω ανάληψη.Τα πηρα στο κρανίο,της τα χώρα κ πλήρωσα με μετρητά.Φευγοντας πλήρωσα κ 15 ευρώ στο παρκιγκ.

Δεν είναι σχετικό αλλά ειναι εξω φρένων.Πολυ θα ήθελα να να στείλω μην στον κικιλια.

Εντωμεταξυ ,μήπως είναι κάποιος εδώ σχετικός με τον καρκίνο του εντέρου να του στείλω pm?

Σίγουρα έγιναν όλα αυτά στο μέρος που αναφέρεις; Απίστευτα πράγματα! :shock: Δεν το αμφισβητώ εννοείται αλλά μου κάνει τρομερά άσχημη εντύπωση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Yovanna είπε:

Η τύπισσα είναι τρελή! Άκου σε ρώτησε αν είναι καλά το παιδί επειδή έμεινες έγκυος στα 42!

Τις ενέσεις της πρώτης εξωσωματικής τις έκανα στις διακοπές του Πάσχα κ επειδή αρχικά είχα ανασφάλεια, πήγαινα συο ΚΥ. Κάποιες μέρες ήμασταν στο νησί της πεθεράς μου κ πήγα εκεί, κ η νοσηλεύτρια με ρώτησε με ποιον κάνω κ μου είπε να προσεχω πολύ γιατί μια θεια της είχε πάει κ δεν θυμάμαι τι μου είπε ότι είχε πάθει, δεν έχει σημασία, αλλά μου έχει μείνει αυτή η αγένεια κ η αδιακρισία. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 51 λεπτά , love kids είπε:

Σίγουρα έγιναν όλα αυτά στο μέρος που αναφέρεις; Απίστευτα πράγματα! :shock: Δεν το αμφισβητώ εννοείται αλλά μου κάνει τρομερά άσχημη εντύπωση.

Όπως ακριβώς τα γράφω.στο χολαργο.

Μου ειχε φανει κ περιεργο που έκλεισε το ραντεβού στον αδερφό μου ενώ της ειχε πει οτι δεν εχουν βγει ούτε τα αποτελέσματα της ιστολογικης ουτε ειχε γι ει ακομη η μαγνητική.Μπορει να δουλέψει ετσι σωστα ενας ογκολογος?

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

 Astra και Johnson ήθελα να πω

Εγω σημερα φρίκαρα κ αηδίασα Επισκεφτηκα με τον πατέρα μου μια ογκολογο στο Μετροπολιταν Τζενεραλ(το γράφω στα ελληνικά για να δημοσιευτει).Στο νοσοκομειο επικρατούσε ένα μπάχαλο με σαρδελοποιημενους ανθρώπους.Εκει που περιμέναμε ξαφνικά ντουμανιασαμε για μισή ώρα από κάποιους που κάπνιζαν καπου κ έβγαινε ο καπνός από τον εξαερισμό.

Αρκετοί από το προσωπικό ειχαν κατεβασμένη μασκα κ στο ιατρείο της ογκολογου δεν φορουσε μασκα ουτε αυτη ουτε η συνεργάτες της .Παραπονέθηκε στην κοπέλα που έπαιρνε το ιστορικό κ με διέψευσε μπροστά στα μάτια μου .Η δε γιατρις  βγηκε από το ασανσέρ χωρις να φοραει μασκα κ συνέχισε κ ετσι οπως ειπα στο δωμάτιο ιατρείο.Ειναι συμπεριφορά αυτή σε καρκίνο πάθεις?

Και να σας πω και αλλα άσχετα.Σαν ιστορικό της είπα ότι ο πατέρας μου έχει θρομβοφιλια κ ρωτώντας με πως την ανακάλυψε της είπα για τις αποβολες μου.Οταν ειδε οτι έμεινα έγκυος στα 42 κ της είπα ότι έχω ένα τετράχρονο μου ρώτησε αν είναι καλά κ αν είμαι σιγουρη γι αυτό.Αργοτερα έμαθα από φιλη γιατρο που την ξέρει ότι ε ει απωθημενο που δεν έκανε παιδια γιατι άργησε κ ηταν σε μόνιμη διαμάχη γι αυτο  ε την μανα της.

Επισης μου ειπε οτι εχω αντί.ια γιατι ειναι χλωμό πισω από τη μασκα κ να πάω να τα πούμε.Με αι αιματοκρίτη 43 κ φουλ Φέρντιναντ καμια σχεση.Οταν ηρθε η ωρα να πληρώσω μου ειπαν οτι ειναι χαλασμένο το μηχανάκι κ είπα ότι δεν έχω μετρητά κ οτι αν θέλουν να τους κάνω σε μια ώρα κατάθεση.Και τοτε μου ειπαν το φοβερό,να βγούμε στη λεωφόρο από το νοσοκομείο, να περπατήσουμε 15 λεπτά κ να κάνω ανάληψη.Τα πηρα στο κρανίο,της τα χώρα κ πλήρωσα με μετρητά.Φευγοντας πλήρωσα κ 15 ευρώ στο παρκιγκ.

Δεν είναι σχετικό αλλά ειναι εξω φρένων.Πολυ θα ήθελα να να στείλω μην στον κικιλια.

Εντωμεταξυ ,μήπως είναι κάποιος εδώ σχετικός με τον καρκίνο του εντέρου να του στείλω pm?

Μιλάμε για το νοσοκομείο επί της λεωφ. Μεσογείων στο Χολαργό; Μου κάνει απίστευτη εντύπωση γιατί το έχω επισκεφτει 2-3 φορές για εξετάσεις και η τελευταία ήταν εν μέσω κόβιντ το Μάρτιο όπου επισκεύτηκα καρδιολόγο με τη μάνα μου στα εξωτερικά ιατρεία. Όλο το προσωπικό με διπλές μάσκες, κρατούσαν αποστάσεις στους ασθενείς, έκαναν στη μαμά μου φουλ έλεγχο χωρίς ιδιαίτερη αναμονή κτλ. Αναρωτιέμαι κα θλίβομαι να έχουν χαλαρώσει τόσο πολύ μέσα σε 3 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 57 λεπτά , Anna3011 είπε:

Μιλάμε για το νοσοκομείο επί της λεωφ. Μεσογείων στο Χολαργό; Μου κάνει απίστευτη εντύπωση γιατί το έχω επισκεφτει 2-3 φορές για εξετάσεις και η τελευταία ήταν εν μέσω κόβιντ το Μάρτιο όπου επισκεύτηκα καρδιολόγο με τη μάνα μου στα εξωτερικά ιατρεία. Όλο το προσωπικό με διπλές μάσκες, κρατούσαν αποστάσεις στους ασθενείς, έκαναν στη μαμά μου φουλ έλεγχο χωρίς ιδιαίτερη αναμονή κτλ. Αναρωτιέμαι κα θλίβομαι να έχουν χαλαρώσει τόσο πολύ μέσα σε 3 μήνες.

Μπήκαμε στο κτίριο μόλις μπαίνεις αριστερά.βλεπεις γρήγορα το ταμείο όπου η ταμίας ειχε κατεβασμένη μασκα.μετα ανεβήκαμε σε οροφο.ηταν η αιμοκάθαρση όπου φορούσαν μασκα κ απο την αλλη μεριά τα ιατρεία.μεσα στο ιατρεία της ογκολογου που ηταν σαν μικρό διαμέρισμα δεν φορούσαν μασκες.στο σαλόνι του ορόφου μυριζε τσιγάρο.ατο ισόγειο χαμος από κοσμο.και 15 ευρώ το παρκιγκ

Το απόγευμα πηγαμε στο ιασω για μαγνητική κ ηταμ κυριλέ με σεκιουριρι στην είσοδο.σιγουρα θα υπάρχει κι εκεί καποιος με κατεβασμένη μασκα αλλα οχι αυτο το χαλι .

Τωρα αν πας στο μετροπολιταν σε αλλα τμήματα μπορει κ να φοράνε.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Φυσικά και έχω μιλήσει με την αιματολογο μου

Θα θέλατε να μας πείτε τι πληροφορίες έχει η δική σας ιατρός, ως προς τις διεθνείς κατευθυντήριες γραμμές σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Mamaloulou είπε:

Φυσικά και έχω μιλήσει με την αιματολογο μου,απλά ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιο άτομο με θρομβοφιλια που εμβολιάστηκε  και δεν είχε παρενέργειες σχετικά με θρομβους.Δε  υπάρχει κάποιος στον κύκλο μου και σκέφτηκα να ρωτήσω εδώ.

Τα περιστατικά που σχετίζονται με το ΑΖ είναι αυτοανοσης αιτιολογίας. Τα αυτοαντισωματα που παράγονται έχουν ημερομηνία λήξης και διαρκουν περιπου 3 -4 μήνες. Εξετάζεται επί του παρόντος ως παράγοντας κινδύνου η λήψη ηπαρίνης κατά το παρελθόν, η όποια μπορεί να ενεργοποιεί τα αντισώματα ώστε σε επόμενο rechallenge να πυροδοτείται η αυτοανοση αντίδραση. Γενικά εξετάζονται διαφορα ως παράγοντες κινδύνου αλλά δεν έχει αποδειχθεί κάτι προς το παρόν. Οι περισσότεροι γιατροί πλεον δεν συστήνουν εμβολιασμό με ΑΖ κ J&J σε άτομα με ιστορικό. Από την άλλη, δε συστήνεται από κανέναν φορέα προληπτική εξέταση για θρομβοφιλια ούτε λήψη προληπτικής φαρμακευτικής αγωγής πριν τον εμβολιασμό. Η μόνη λύση είναι η συζήτηση με τον θεράποντα σου ώστε να υπολογισετε το ρίσκο εναντι του οφέλους. Αλλά φαντάζομαι τώρα που υπάρχει η επιλογή των αλλων εμβολίων δεν υπάρχει πρόβλημα λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...