Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kine είπε:

@marakiz 

Μου επιτίθεσαι επειδή έχω άλλη αξιολογική κλίμακα λοιπόν; 

Επειδή την εκφέρω;

 

Νομίζω υποτιμάς την ανθρώπινη ψυχή, γι' αυτό με τέτοια απλοϊκότητα αποφαίνεσαι ότι "φτιάχνεται". 

Σώμα και ψυχή φτιάχνουν τον ίδιο άνθρωπο. Δεν μειονεκτεί το ένα του άλλου. Δεν μίλησα για συναισθηματισμό, αλλά για ψυχική νοσηρότητα.

 

Εξ όσων γνωρίζω από τα όσα η επιστήμη κατανοεί και αποδέχεται ως επιβεβαιωμένες αλήθειες περί της ανθρώπινης λειτουργίας, η ψυχική νοσηρότητα φέρνει πάντοτε και σωματική ασθένεια και δεν αποκλείει ποτέ τον θάνατο, είτε από εκφυλισμό του ασθενούντος σώματος, είτε από αυτοκαταστροφική έξη που οδηγεί στην αυτοκτονία.

 

Στην δική σου αξιολογική κλίμακα, ο θάνατος από κοροναϊό είναι πολύ σημαντικός και ο θάνατος από οποιαδήποτε άλλη αιτία, λιγότερο σημαντικός. οκ. Δεν θα σου επιτεθώ για τις βεβαιότητες περί σημαντικών και λιγότερο σημαντικών θανάτων. 

 

 

 

Δεν σου επιτίθομαι για αυτό και διευκρινιζω πως ειναι σεβαστη η προσωπική σου αξιολόγηση. Που είπα εγώ να μην την εκφέρεις. Αυτο τι σημαίνει,  πως δεν μπορώ να διαφωνήσω κάθετα? 

 

Στη δική μου αξιολογική κλίμακα ΟΛΟΙ οι θανατοι είναι σημαντικοι.  Ξέρεις πόσοι παραπάνω θα πεθάνουν αν γεμίσουν οι μεθ με κρούσματα?  Τα γράφει παραπάνω η CMES. Εμφράγματα,τροχαία κλπ.  Τα διάβασες? 

 

(Εν τω μεταξύ που έγραψα εγώ ποιος και ποιος θάνατος είναι σημαντικός?  Κατά τα αλλα εγώ σου επιτίθομαι!)

 

Δεν υποτίμησα τη ψυχική νοσηρότητα. Στην περίπτωση όμως αυτή μπορεί να υπαρξει μια ευκαιρία να διορθωθουν τα πράγματα. Στον θάνατο δε διορθώνονται. Κυνικά πράγματα.  Γεγονότα. 

 

Εχω άνθρωπο στο πολύ στενό μου περιβάλλον που νοσει ψυχικα και ξέρω πολυ καλά απο παιδι τι σημαίνει να ζεις και να παλεύεις με αυτό. Όχι να το υποτιμω κιόλας. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Σήμερα πχ είδα επιστολή από το Σωτηρία ότι οι μάσκες που έφεραν δεν ήταν για ιατρική χρήση

Διαψεύθηκε, ως η ψευδής είδηση της ημέρας, από τον υφυπουργό υγείας στην απογευματινή ενημέρωση.

Αναπαράγοντας το όμως, αυτό και άλλες μεγαλύτερης βαρύτητας αμφιβόλου προελεύσεως πληροφορίες, δεν οφελούμε την κατάσταση και χάνουμε την ουσία του πράγματος και την γενική εικόνα. Η οποία κατ'εμε είναι πως πρέπει τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε ότι σε αυτήν την περίπτωση τα μέτρα της πολιτείας (μέχρι τώρα) φαίνεται (με ερωτηματικό αν το θέλουμε) να είναι αποτελεσματικά, προ της μεγάλης καταστροφής και προς αποφυγήν αυτής. Κάτι που δυστυχώς δεν έγινε αρκετές-πολλές φορές στο παρελθόν (βλέπε τραγωδία στο Μάτι, πυρκαγιές στην Ηλεία 2007, κοκ).

Βέβαια το αν θα μπορούσαν να είναι καταλληλότερα, ποιές οι επιπτώσεις τους σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δράσης, αν το επικοινωνιακό κομμάτι χρήζει βελτίωσης, αν τα ΜΜΕ είναι τραγικά στην κάλυψη του θέματος (ναι είναι), αν όλο αυτό θα δουλέψει σε βάθος χρόνου, αν τα αντισταθμιστικά μέτρα θα είναι αντάξια, αν η καμπάνια που θα ακολουθήθει θα είναι σωστή, ναι όλα αυτά είναι υπό συζήτηση και μόνο ο χρόνος θα το δείξει.

Μην μπαίνουμε όμως στην διαδικασία κριτικής βασιζόμενοι σε μη έγκυρες πηγές και ελαφρά τη καρδία, για να πούμε την εξυπνάδα μας.

Και ναι δίκιο έχετε είπα κι εγώ την εξυπνάδα μου ^_^

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως η kine μηδενίζει την ανθρώπινη ζωή. Υποστηρίζει μια θεωρία που θυμίζει τη θεωρία της αγέλης σε μένα προσωπικά. Ο μηδενισμός της ανθρώπινης ζωής για άλλους είναι ο βιολογικός θάνατος και για άλλους η πείνα, η ανεργία, η εξαθλίωση κλπ. Εγώ σέβομαι και τις 2 απόψεις, δεν μπορώ να διαλέξω σωστή και λάθος. Επίσης θα συμφωνήσω με όλες όσες είπαν ότι αν γεμίσουν η ΜΕΘ, ειδικά όπως είναι το σύστημα της Ελλάδας αλλά επειδή είναι κι ένας νέος ιός και δεν έχουμε ιδέα πως θα εξελιχθεί, δε θα εξυπηρετούνται τα υπόλοιπα περιστατικά. Μάλλον ΤΩΡΑ αυτό οφείλουμε να διασφαλίσουμε όλοι. Την παροχή περίθαλψης σε όλα τα υπόλοιπα επείγοντα περιστατικά. Το πως θα είναι η Ελλάδα και ο κόσμος σε 3 ή 6 μήνες δεν το ξέρει κανείς.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 

Εαυ σαν γιατρός θεωρεις οτι απο επιστημονικής αποψης ο χειρισμός ειναι επαρκής; δεν το ρωταω γιατι εχω γνωμη ή γνωση για το θεμα, αλλα επειδη διαβαζω κι εναν εντονο αντίλογο απο πηγες που φαινονται σοβαρές, θελω να ξερω οσο μπορω τι ακριβως συμβαινει. εννοώ πχ αν γίνονται επαρκή τεστ, αν η φροντίδα όσων ασθενούν ηπίως στο σπίτι ειναι επαρκής με τηλεφωνικές οδηγιες, αν η διαλογή στο τηλ. κεντρο του εοδυ γινεται σωστα, αν υπαρχει πλανο για το μελλον κπ

Η διαδικασια του αποκλεισμου θεωρω πως ηταν σωατη, σε σωστο χρονο και απαραιτητη. Ωστοσο υπαρχουν πολλα πραγματα που θα μπορουσαν να εχουν γινει επιπλεον. Ολον αυτον τον καιρο δεν εχει βγει ουτε μια προκυρηξη για προσληψη γιατρων, δεν εχουν παραταθει συμβασεις που εληξαν προαφατα και κυριως, δεν εχουν δοθει κινητρα στους γιατρους να ρισκαρουν τη ζωη τους για να βοηθησουν. Σκεψου οτι οι γιατροι εξαιρεθηκαν απο το επιδομα των 800 ευρω ως ελευθεροι επαγγελματιες ενω στην πραγματικοτητα οι ιδιωτες εχουν πληγει πολυ. Επισης αντι να γινεται αυτη η μαχη με τις μασκες θα επρεπε να εχουν επιταχθει ολες οι μασκες υψηλης προστασιας, να χρησιμοποιουνται απο οποιον θελει οι απλες μασκες και φυσικα, αντι να βλεπουμε το Σπυρο Παπαδοπουλο να πλενει τα χερια του, να φτιαξουν ενα διαφημιστικο σποτ για τη σωστη χρηση μασκας και γαντιων. Μπορω να συνεχισω να λεω κι αλλα, ομως το νοημα ειναι πως ενω οτι μετρα εχουν ληφθει ειναι σωστα, υπαρχουν πολλα ακομα που θα επρεπε να γινουν και δε γινονται!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , kine είπε:

 

Οταν λεω ότι δεν είναι αποτελεσματικά 100%, δεν εννοώ αυτό που κατάλαβες. Εννοώ ότι από τους 100 που θα κάνουν το εμβόλιο, μόνο ένα ποσοστό θα έχει ανοσία. Οχι ότι θα έχουν "λίγη" ανοσία. Γι κάθε εμβόλιο που χρησιμοποιείται σήμερα, υπάρχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό, κάποια πολύ καλά και κάποια όχι.

 

Για να βασιστεί μια πολιτική δημόσιας υγείας σε εμβόλιο, πρέπει πρώτα να υπάρξει τέτοιο και έπειτα να ξέρουμε τι είδους ανοσία προσφέρει και ότι δεν είναι πιο επιβλαβές από τον ίδιο τον ιό. Δηλαδή αυτή τη στιγμή όλα αυτά είναι απλές εικασίες.

 

Το τί δεν καταλαβαίνω, που μου έγραψες πιο πάνω, είναι να το πω απλά (μιας και δεν με έχεις καταλάβει μετά από τόσα ποστ), ότι κατά την δική μου εκτίμηση το κόστος όλων των μέτρων που λαμβάνονται, θα είναι πολύ μεγαλύτερο από τα ωφέλη που θέλουμε να έχουμε. Στην δική μου αξιολογική κλίμακα, το κόστος από κοινωνιολογικης, ανθρωπολογικής, ψυχολογικής και οικονομικής απόψεως, μοιάζει πολύ πολύ μεγαλύτερο, από το κόστος σε ανθρώπινες ζωές. Οχι επειδή είναι λίγοι ή πολλοί οι θάνατοι (ελπίζω να συνεχίσουν να είναι σταθερά λίγοι όπως κι ο καθένας μας), αλλά επειδή ένα παγκόσμιο lock down  είναι επίσης πρωτόγνωρο και γι' αυτό εξαιρετικά επικίνδυνο από πολιτικής, πολιτισμικής και οικονομικής απόψεως.

 

Καταλαβαίνω τι μου λες :) . Κι εύλογα όσα σκέφτεσαι.

Απλά θα ήθελα να μπορούσες κι εσύ να καταλάβεις τί προσπαθώ να πω, χωρίς να μου επιτίθεσαι ή να με ειρωνεύεσαι. :)

θα σου πω καταλαβαιvω τι προσπαθεις vα πεις αλλα μου φαιvοvται εvτελως φιλοσοφικοθεωριτικες αποψεις για αυτο ισως υψωvω τοv τοvο. σαv καποιος πλουσιος vα καvει κυρηγμα στους φτωχους για τηv αξια του vα ζεις με λιγα χρηματα μεχρι vα χασει τα πλουτη  του κ vα τρελαθει... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Η διαδικασια του αποκλεισμου θεωρω πως ηταν σωατη, σε σωστο χρονο και απαραιτητη. Ωστοσο υπαρχουν πολλα πραγματα που θα μπορουσαν να εχουν γινει επιπλεον. Ολον αυτον τον καιρο δεν εχει βγει ουτε μια προκυρηξη για προσληψη γιατρων, δεν εχουν παραταθει συμβασεις που εληξαν προαφατα και κυριως, δεν εχουν δοθει κινητρα στους γιατρους να ρισκαρουν τη ζωη τους για να βοηθησουν. Σκεψου οτι οι γιατροι εξαιρεθηκαν απο το επιδομα των 800 ευρω ως ελευθεροι επαγγελματιες ενω στην πραγματικοτητα οι ιδιωτες εχουν πληγει πολυ. Επισης αντι να γινεται αυτη η μαχη με τις μασκες θα επρεπε να εχουν επιταχθει ολες οι μασκες υψηλης προστασιας, να χρησιμοποιουνται απο οποιον θελει οι απλες μασκες και φυσικα, αντι να βλεπουμε το Σπυρο Παπαδοπουλο να πλενει τα χερια του, να φτιαξουν ενα διαφημιστικο σποτ για τη σωστη χρηση μασκας και γαντιων. Μπορω να συνεχισω να λεω κι αλλα, ομως το νοημα ειναι πως ενω οτι μετρα εχουν ληφθει ειναι σωστα, υπαρχουν πολλα ακομα που θα επρεπε να γινουν και δε γινονται!

Εγω δεν ρωταω για να αμφισβητήσω τα μετρα. Απλως ολη αυτη η επιθετική σταση για τους περίφημους λιγους ασυνείδητους εχει αρχισει να με ενοχλει. Οχι οτι αμφισβητώ την υπαρξη τετοιων περιπτώσεων. Σε νησι μενω κ την μαζική άφιξη εκδρομέων την ειδα με τα ματια μου, πολυ πριν γινει θεμα στις ειδησεις. Απλως αναρωτιεμαι αν χρησιμοποιειται και με επικοινωνιακή σκοπιμότητα αυτο, για να αποπροσανατολίζει τη συζητηση, γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να γινουν πραγματα που δεν γινονται. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

Εαυ σαν γιατρός θεωρεις οτι απο επιστημονικής αποψης ο χειρισμός ειναι επαρκής; δεν το ρωταω γιατι εχω γνωμη ή γνωση για το θεμα, αλλα επειδη διαβαζω κι εναν εντονο αντίλογο απο πηγες που φαινονται σοβαρές, θελω να ξερω οσο μπορω τι ακριβως συμβαινει. εννοώ πχ αν γίνονται επαρκή τεστ, αν η φροντίδα όσων ασθενούν ηπίως στο σπίτι ειναι επαρκής με τηλεφωνικές οδηγιες, αν η διαλογή στο τηλ. κεντρο του εοδυ γινεται σωστα, αν υπαρχει πλανο για το μελλον κπ

Επισης, για το θεμα της φροντιδας των ηπιων περιστατικων στο σπιτι δεν νομιζω οτι υπαρχει επιλογη. Δεν υπαρχουν οι υποδομες να νοσηλευονται τα ελαφρια περιστατικα και αν οποιος εχει ηπια συμπτωματα πηγαινει στα επειγοντα νοσοκομειου να κανει τεστ (αν υπηρχαν τοσα τεστ και τοσοι γιατροι να τους εξεταζουν) το μονο που θα καταφερνε ειναι να αυξησει τις πιθανοτητες να κολλησει κορονοιο αν δεν τον εχει!

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω δεν ρωταω για να αμφισβητήσω τα μετρα. Απλως ολη αυτη η επιθετική σταση για τους περίφημους λιγους ασυνείδητους εχει αρχισει να με ενοχλει. Οχι οτι αμφισβητώ την υπαρξη τετοιων περιπτώσεων. Σε νησι μενω κ την μαζική άφιξη εκδρομέων την ειδα με τα ματια μου, πολυ πριν γινει θεμα στις ειδησεις. Απλως αναρωτιεμαι αν χρησιμοποιειται και με επικοινωνιακή σκοπιμότητα αυτο, για να αποπροσανατολίζει τη συζητηση, γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να γινουν πραγματα που δεν γινονται. 

Δυστυχως τα μετρα αποκλεισμου αν δεν ειναι πολυ αυστηρα δεν αποδιδουν. Κι επειδη ως λαος ειμαστε και λιγο "ελληναρες", νομιζω καλα κανουν και ειναι αυστηροι. Ξερεις ποσα περιστατικα κλεινουν ραντεβου με ιδιωτη γιατρο ή πανε στα επειγοντα νοσοκομειου και λενε ψεματα οτι δεν εχουν πυρετο ή συμπτωματα λοιμωξης για να μη θεωρηθουν υποπτο κρουσμα και να εξυπηρετηθουν πιο γρηγορα; και οταν πια εχουν περασει απο 3 σημεια διαλογης τοτε λενε αληθεια και ολοι τρεχουν να προατατευθουν! Υπαρχουν πολλοι που για να μη χασουν το βολεμα τους αδιαφορουν για τους υπολοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Διαψεύθηκε, ως η ψευδής είδηση της ημέρας, από τον υφυπουργό υγείας στην απογευματινή ενημέρωση.

Αναπαράγοντας το όμως, αυτό και άλλες μεγαλύτερης βαρύτητας αμφιβόλου προελεύσεως πληροφορίες, δεν οφελούμε την κατάσταση και χάνουμε την ουσία του πράγματος και την γενική εικόνα. Η οποία κατ'εμε είναι πως πρέπει τουλάχιστον να αναγνωρίσουμε ότι σε αυτήν την περίπτωση τα μέτρα της πολιτείας (μέχρι τώρα) φαίνεται (με ερωτηματικό αν το θέλουμε) να είναι αποτελεσματικά, προ της μεγάλης καταστροφής και προς αποφυγήν αυτής. Κάτι που δυστυχώς δεν έγινε αρκετές-πολλές φορές στο παρελθόν (βλέπε τραγωδία στο Μάτι, πυρκαγιές στην Ηλεία 2007, κοκ).

Βέβαια το αν θα μπορούσαν να είναι καταλληλότερα, ποιές οι επιπτώσεις τους σε όλους τους τομείς της ανθρώπινης δράσης, αν το επικοινωνιακό κομμάτι χρήζει βελτίωσης, αν τα ΜΜΕ είναι τραγικά στην κάλυψη του θέματος (ναι είναι), αν όλο αυτό θα δουλέψει σε βάθος χρόνου, αν τα αντισταθμιστικά μέτρα θα είναι αντάξια, αν η καμπάνια που θα ακολουθήθει θα είναι σωστή, ναι όλα αυτά είναι υπό συζήτηση και μόνο ο χρόνος θα το δείξει.

Μην μπαίνουμε όμως στην διαδικασία κριτικής βασιζόμενοι σε μη έγκυρες πηγές και ελαφρά τη καρδία, για να πούμε την εξυπνάδα μας.

Και ναι δίκιο έχετε είπα κι εγώ την εξυπνάδα μου ^_^

Το ειδα μετα οτι διαψεύστηκε αλλα δεν εχω προλαβει να διαβασω λεπτομερειες. Γενικα δεν αναφέρομαι σε δημοσιεύεις αμφίβολης προέλευσης. Μιλώ για σοβαρές πηγές πληροφόρησης. Η αλήθεια είναι ότι παρακολουθώ ειδήσεις απο αρκετους σοβαρούς ειδηςεογραφικους χωρους που εχουν σαφή αντικυβερνητική τοποθέτηση και γι αυτο θελω να ξερω ποσο αμερόληπτα ειναι αυτα που διαβαζω. 

 

Δεν εχω καταλαβει οαντως γιατι θεωρειται μη θεμιτό να εκφέρει κανεις επιστημονικο ή και πολιτθκο αντίλογο αυτη τη στιγμη. Ουτε εχω δει πουθενα καμια αμφισβήτηση των μετρων και δεν καταλαβαίνω γιατί οποίος επισημαίνει καποιες αντιφάσεις ή ανακολουθίες στα μετρα θα πρεπει να καταθέτει πρωτα υπευθυνη δηλωση οτι εν γενει τα αποδέχεται και τα τηρεί. Ακόμα και η @kine δεν εχει γραψει οτι τα θεωρει περιττά ή καλη κινηση ουτε εχει διατυπώσει καποιο μανιφέστο πολιτικής ανυπακοής. Δάλλα δεν μπορούμε να αγνοούμε το οτι οι επιστημονικές συστασεις πλαισιώνονται απο μια ρητορική η οποια ειναι ιδεολογικά καθορισμένη, και δεν το εννοω μονο για τη χωρα μας αυτο. Και δεν είναι μόνο η ρητορική, είναι κ οι εκάστοτε προτεραιότητες που ενίοτε συγκρούονται κ με τις επιστημονικές οδηγιες, βλ την έκταση που εχει παρει το θεμα του εκκλησιασμού. Δεν ειναι μονο επιστημονικη η διαχειριση του ζητήματος και δεν γινεται να κατηγορείται για συσκότιση οποίος έχει μια άλλη άποψη. Δηλαδη θα εχουμε μια μονοδιάστατη ενημερωση απο το φοβο μηπως κλονιστεί η εμπιστοσυνη στην αναγκαιότητα των μέτρων; 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, CMES είπε:

Ολον αυτον τον καιρο δεν εχει βγει ουτε μια προκυρηξη για προσληψη γιατρων, δεν εχουν παραταθει συμβασεις που εληξαν προαφατα και κυριως, δεν εχουν δοθει κινητρα στους γιατρους να ρισκαρουν τη ζωη τους για να βοηθησουν. Σκεψου οτι οι γιατροι εξαιρεθηκαν απο το επιδομα των 800 ευρω ως ελευθεροι επαγγελματιες ενω στην πραγματικοτητα οι ιδιωτες εχουν πληγει πολυ.

Έχει ανακοινωθεί ειδική λίστα όπου οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων (και άνευ ειδικότητας) μπορούν να/κάνουν αίτηση για πρόσληψη ως επικουρικό προσωπικό.

Έχει ανακοινωθεί έκτακτη οικονομική ενίσχυση προσωπικού νοσοκομείων, κέντρων υγείας και άλλων δομών του Υπουργείου Υγείας καθώς και της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, με πλάνο να καταβληθεί εντός Μ.Εβδομάδας.

Έχει ανακοινωθεί ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν εξαιρούνται από το επίδομα των 800€.

Τι γνωρίζετε επ'αυτών;

Επίσης με τι κριτήριο να υποστηριχθούν οι ιδιώτες ιατροί εφόσον α) κάποιοι λειτουργούν το ιατρείο τους κανονικά, β) κάποιοι εξυπηρετούν με άλλους τρόπους (επιλεκτικά ραντεβού, τηλεφωνικά και υπό συζήτηση η ποιότητα των υπηρεσιών τους), γ) κάποιοι έχουν αναστείλει την λειτουργία τους έως Μάϊο ή τέλοσπάντων έως νεοτέρας;

 

Επίσης (για όποιον ενδιαφέρεται)

συστήνεται έως και τις 30 Ιουνίου 2020, ειδικό εθελοντικό πρόγραμμα απασχόλησης ενήλικων πολιτών που δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού σε δομές δημόσιας υγείας, για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού covid-19. 

Αυτές οι πληροφορίες και περισσότερες για τις σχετικές με τον covid-19 νομοθετικές πράξεις και στο:

https://www.e-nomothesia.gr/kat-ygeia/astheneies/praxe-nomothetikou-periekhomenou-tes-30-36-2020.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Έχει ανακοινωθεί ειδική λίστα όπου οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων (και άνευ ειδικότητας) μπορούν να/κάνουν αίτηση για πρόσληψη ως επικουρικό προσωπικό.

Έχει ανακοινωθεί έκτακτη οικονομική ενίσχυση προσωπικού νοσοκομείων, κέντρων υγείας και άλλων δομών του Υπουργείου Υγείας καθώς και της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, με πλάνο να καταβληθεί εντός Μ.Εβδομάδας.

Έχει ανακοινωθεί ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν εξαιρούνται από το επίδομα των 800€.

Τι γνωρίζετε επ'αυτών;

Επίσης με τι κριτήριο να υποστηριχθούν οι ιδιώτες ιατροί εφόσον α) κάποιοι λειτουργούν το ιατρείο τους κανονικά, β) κάποιοι εξυπηρετούν με άλλους τρόπους (επιλεκτικά ραντεβού, τηλεφωνικά και υπό συζήτηση η ποιότητα των υπηρεσιών τους), γ) κάποιοι έχουν αναστείλει την λειτουργία τους έως Μάϊο ή τέλοσπάντων έως νεοτέρας;

 

Επίσης (για όποιον ενδιαφέρεται)

συστήνεται έως και τις 30 Ιουνίου 2020, ειδικό εθελοντικό πρόγραμμα απασχόλησης ενήλικων πολιτών που δεν ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού σε δομές δημόσιας υγείας, για την αντιμετώπιση του κορωνοϊού COVID-19. 

 

Η προσληψη γιατρων αφορα 2 κατηγοριες: οσοι δεν εχουν ξεκινησει ακομα ειδικοτητα μπορουν να απασχοληθουν για 4 μηνες οπου υπαρχει αναγκη χωρις ο χρονος αυτος να προσμετραται στην ειδικοτητα τους. Κατ'εμε ιδιαιτερως αχρηστο μετρο γιατι απευθυνεται σε παιδια χωρις καμια απολυτως εμπειρια σε εστω και απλες ιατρικες πραξεις. Η δευτερη κατηγορια αφορα ειδεικευμενους που αυτη τη στιγμη τελειωνουν την εξειδικευση τους (σε ΜΕΘ ή λοιμωξιολογια) και μπορουν να παραμεινουν στη θεση τους παροτι ληγει η συμβαση τους. Αυτοι ειναι ελαχιστοι σε αριθμο και δεν προστιθονται στο προσωπικο, απλα δεν αφαιρουνται.

Επισης οι γιατροι ελευθεροι επαγγελματιες δεν εχουν προστεθει στις ΚΑΔ. Το μονο που εδωσαν ειναι voucher  καταρτισης 600 ευρω (δηλαδη μια δωροεπιταγη με την οποια μπορουμε να παρακολουθησουμε  online σεμιναρια!)

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , samsympan είπε:

Έχει ανακοινωθεί ειδική λίστα όπου οι ιατροί όλων των ειδικοτήτων (και άνευ ειδικότητας) μπορούν να/κάνουν αίτηση για πρόσληψη ως επικουρικό προσωπικό.

Έχει ανακοινωθεί έκτακτη οικονομική ενίσχυση προσωπικού νοσοκομείων, κέντρων υγείας και άλλων δομών του Υπουργείου Υγείας καθώς και της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας, με πλάνο να καταβληθεί εντός Μ.Εβδομάδας.

Έχει ανακοινωθεί ότι οι ελεύθεροι επαγγελματίες δεν εξαιρούνται από το επίδομα των 800€.

Τι γνωρίζετε επ'αυτών;

Η προσληψη γιατρων αφορα 2 κατηγοριες: οσοι δεν εχουν ξεκινησει ακομα ειδικοτητα μπορουν να απασχοληθουν για 4 μηνες οπου υπαρχει αναγκη χωρις ο χρονος αυτος να προσμετραται στην ειδικοτητα τους. Κατ'εμε ιδιαιτερως αχρηστο μετρο γιατι απευθυνεται σε παιδια χωρις καμια απολυτως εμπειρια σε εστω και απλες ιατρικες πραξεις. Η δευτερη κατηγορια αφορα ειδεικευμενους που αυτη τη στιγμη τελειωνουν την εξειδικευση τους (σε ΜΕΘ ή λοιμωξιολογια) και μπορουν να παραμεινουν στη θεση τους παροτι ληγει η συμβαση τους. Αυτοι ειναι ελαχιστοι σε αριθμο και δεν προστιθονται στο προσωπικο, απλα δεν αφαιρουνται.

Επισης οι γιατροι ελευθεροι επαγγελματιες δεν εχουν προστεθει στις ΚΑΔ. Το μονο που εδωσαν ειναι voucher  καταρτισης 600 ευρω (δηλαδη μια δωροεπιταγη με την οποια μπορουμε να παρακολουθησουμε  online σεμιναρια!). Καμια προκυρηξη για θεσεις ειδικευμενων γιατρων.

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

Η προσληψη γιατρων αφορα 2 κατηγοριες: οσοι δεν εχουν ξεκινησει ακομα ειδικοτητα μπορουν να απασχοληθουν για 4 μηνες οπου υπαρχει αναγκη χωρις ο χρονος αυτος να προσμετραται στην ειδικοτητα τους. Κατ'εμε ιδιαιτερως αχρηστο μετρο γιατι απευθυνεται σε παιδια χωρις καμια απολυτως εμπειρια σε εστω και απλες ιατρικες πραξεις. Η δευτερη κατηγορια αφορα ειδεικευμενους που αυτη τη στιγμη τελειωνουν την εξειδικευση τους (σε ΜΕΘ ή λοιμωξιολογια) και μπορουν να παραμεινουν στη θεση τους παροτι ληγει η συμβαση τους. Αυτοι ειναι ελαχιστοι σε αριθμο και δεν προστιθονται στο προσωπικο, απλα δεν αφαιρουνται.

Μα αφού γράφει:

"- Το τελευταίο εδάφιο του τεσσαρακοστού έκτου άρθρου της από 20.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α' 68) αντικαθίσταται ως εξής: «Ο χρόνος απασχόλησης των τοποθετούμενων ιατρών σε εφαρμογή του παρόντος προσμετράται ως χρόνος άσκησης στην ειδικότητα, για την οποία εκκρεμεί η αίτησή τους, για ισόχρονο χρονικό διάστημα με την εκ μέρους τους παροχή υπηρεσιών στο νοσοκομείο κατά τους όρους του παρόντος. Ο προσμετρώμενος κατά το προηγούμενο εδάφιο χρόνος στην ειδίκευση απομειώνει ισομερώς τον εναπομείναντα χρόνο εκπαίδευσης σε κάθε επιμέρους αντικείμενο εκπαίδευσης κατά την ειδίκευση».

- Δυνατότητα άμεσης πρόσληψης σύμφωνα με το τεσσαρακοστό έκτο άρθρο της από 20.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου παρέχεται και προς τους ειδικευόμενους ιατρούς όλων των ειδικοτήτων, οι οποίοι τελούν υπό διορισμό χωρίς να έχει εκδοθεί ακόμα η απόφαση τοποθέτησής τους από το Υπουργείο Υγείας. Οι τελούντες υπό διαδικασία πρόσληψης ειδικευόμενοι ιατροί δύνανται να προσέλθουν άμεσα προς σύναψη σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου με τη διοίκηση του νοσοκομείου στο οποίο έχουν υποβάλει αίτηση πρόσληψης."

Για την παροχή βοήθειας στους ιδιώτες ιατρούς είμαι επιφυλακτική και προκατειλημμένη και για τον λόγο αυτό δεν γράφω κάτι άλλο γιατί είναι προσωπική άποψη που δεν οφελεί σε τίποτα αυτή την συζήτηση. Και γενικά πάλι την εξυπνάδα μου είπα, όχι κάτι ουσιαστικό.

Υγ: Πάντως @CMES διαβάζω με προσοχή ότι γράφεις, έχω τα αυτιά μου ανοιχτά. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Μα αφού γράφει:

"- Το τελευταίο εδάφιο του τεσσαρακοστού έκτου άρθρου της από 20.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου (Α' 68) αντικαθίσταται ως εξής: «Ο χρόνος απασχόλησης των τοποθετούμενων ιατρών σε εφαρμογή του παρόντος προσμετράται ως χρόνος άσκησης στην ειδικότητα, για την οποία εκκρεμεί η αίτησή τους, για ισόχρονο χρονικό διάστημα με την εκ μέρους τους παροχή υπηρεσιών στο νοσοκομείο κατά τους όρους του παρόντος. Ο προσμετρώμενος κατά το προηγούμενο εδάφιο χρόνος στην ειδίκευση απομειώνει ισομερώς τον εναπομείναντα χρόνο εκπαίδευσης σε κάθε επιμέρους αντικείμενο εκπαίδευσης κατά την ειδίκευση».

- Δυνατότητα άμεσης πρόσληψης σύμφωνα με το τεσσαρακοστό έκτο άρθρο της από 20.3.2020 Πράξης Νομοθετικού Περιεχομένου παρέχεται και προς τους ειδικευόμενους ιατρούς όλων των ειδικοτήτων, οι οποίοι τελούν υπό διορισμό χωρίς να έχει εκδοθεί ακόμα η απόφαση τοποθέτησής τους από το Υπουργείο Υγείας. Οι τελούντες υπό διαδικασία πρόσληψης ειδικευόμενοι ιατροί δύνανται να προσέλθουν άμεσα προς σύναψη σύμβασης εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου με τη διοίκηση του νοσοκομείου στο οποίο έχουν υποβάλει αίτηση πρόσληψης."

Για την παροχή βοήθειας στους ιδιώτες ιατρούς είμαι επιφυλακτική και προκατειλημμένη και για τον λόγο αυτό δεν γράφω κάτι άλλο γιατί είναι προσωπική άποψη που δεν οφελεί σε τίποτα αυτή την συζήτηση. Και γενικά πάλι την εξυπνάδα μου είπα, όχι κάτι ουσιαστικό.

Υγ: Πάντως @CMES διαβάζω με προσοχή ότι γράφεις, έχω τα αυτιά μου ανοιχτά. Σε ευχαριστώ.

Τοτε θα το αλλαξαν γιατι η αρχικη προκυρηξη ελεγε οτι δεν προσμετραται. Δεν αλλαζει κατι ομως. Προκειται για παιδια που μολις τελειωσαν τη σχολη. Η δευτερη παραγραφος αναφερεται σε οσους ειναι στη λιστα να ξεκινησουν ειδικοτητα, εχει ανοιξει η θεση τους αλλα γραφειοκρατικα καθυστερει ο διορισμος τους. Απο τη στιγμη που στις λιστες φαινεσαι "υπο διορισμο" μεχρι τη στιγμη που ξεκινας ειδικοτητα περναει συνηθως ενα 2μηνο λογω γραφειοκρατιας. Αυτο επιταχυνουν. Και παλι μια τρυπα στο νερο κατα τη γνωμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 1) εγώ αυτό που βλέπω (έως τώρα, το τονίζω αυτό... για "αύριο" δεν ξέρω) είναι μια κινητοποίηση και όχι μία παθητικότητα. Κινητοποίηση, με λάθη επικοινωνιακά και διαχείρισης, ναι! Όπως είπα και πιο πάνω αυτά όλα είναι υπό συζήτηση και μια κατάσταση ρευστή που μπορεί σαφώς να βελτιωθεί (απεύχομαι το αντίθετο). Και 2)

15 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

Δεν εχω καταλαβει οαντως γιατι θεωρειται μη θεμιτό να εκφέρει κανεις επιστημονικο ή και πολιτθκο αντίλογο αυτη τη στιγμη.(...) άλλα δεν μπορούμε να αγνοούμε το οτι οι επιστημονικές συστασεις πλαισιώνονται απο μια ρητορική η οποια ειναι ιδεολογικά καθορισμένη, και δεν το εννοω μονο για τη χωρα μας αυτο. Και δεν είναι μόνο η ρητορική, είναι κ οι εκάστοτε προτεραιότητες που ενίοτε συγκρούονται κ με τις επιστημονικές οδηγιες, βλ την έκταση που εχει παρει το θεμα του εκκλησιασμού. Δεν ειναι μονο επιστημονικη η διαχειριση του ζητήματος και δεν γινεται να κατηγορείται για συσκότιση οποίος έχει μια άλλη άποψη. Δηλαδη θα εχουμε μια μονοδιάστατη ενημερωση απο το φοβο μηπως κλονιστεί η εμπιστοσυνη στην αναγκαιότητα των μέτρων; 

Μου αρέσει πολύ αυτό που έγραψες @Έσπερος. Θέλει όμως πολλή προσοχή η διατύπωση του αντιλόγου στον οποίο αναφέρεσαι και είναι σημαντικό να διακρίνουμε το κίνητρο. Όταν σε περιστάσεις σαν κι αυτές ακούω τοποθετήσεις κατευθυνόμενες από πολιτικά συμφέροντα, θρησκοληψία, τάση αυτοπροβολής και μάλιστα από εκλεγμένους από τον λαό εκπροσώπους, από εκπροσώπους του κλήρου, από επιστήμονες, από λόγιους... αγανακτώ και θλίβομαι. Και δυστυχώς συμβαίνει καθημερινά (και πάντα συνέβαινε είναι η αλήθεια). Και επειδή είπα 3η εξυπνάδα στην σειρά, σταματάω μέχρι να έχω κάτι ουσιαστικό να προσθέσω.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Μου αρέσει πολύ αυτό που έγραψες @Έσπερος. Θέλει όμως πολύ προσοχή η διατύπωση και είναι σημαντικό να διακρίνουμε το κίνητρο. Όταν σε περιστάσεις σαν κι αυτές ακούω τοποθετήσεις κατευθυνόμενες από πολιτικά συμφέροντα, θρησκοληψία, τάση αυτοπροβολής και μάλιστα από εκλεγμένους από τον λαό εκπροσώπους, από εκπροσώπους του κλήρου, από επιστήμονες, από λόγιους... αγανακτώ και θλίβομαι.

Για τα κίνητρα συμφωνώ κι εγώ ότι δεν είναι πάντα εύκολο να τα διακρίνουμε. Ειδικά όταν βλέπεις επιστημονική κριτική από αντιπολιτευόμενους χώρους. Γι αυτό ρωτάμε, για να μαθαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είναι επείγουσες δεν ξέρω αν απαγορεύονται,  σίγουρα αποφεύγονται. 

 

Εμάς ήρθε σήμερα η παιδίατρος για να κάνει το εμβόλιο στο μωρό. Μου είπε να μην αγχωνομαι καθόλου για τα παιδιά,  ούτε για εμάς που είμαστε υγιείς, ακόμα κι αν κολλήσουμε θα το περάσουμε ελαφριά μπορεί και ασυμπτωματικά. Ακόμα και το μωράκι παρότι τόσο μικρό δεν κινδυνεύει από το συγκεκριμένο ιό. Να μην βλέπουμε καθόλου παππούδες γιαγιάδες γιατί αυτοί κινδυνεύουν 

 

Επίσης τόνισε πως όλοι μας,  ειδικά όμως τα παιδιά ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνουν λίγο από το σπίτι για να παίρνουμε καθαρό αέρα,  μισή ώρα ας πούμε.  Όταν της ειπα το άγχος μου για τον μεγάλο που βαζει τα χέρια στο στόμα,  μου είπε να κουβαλάω μαζι αντισηπτικά μαντιλάκια.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά εδώ και 2-3 μέρες βλέπω μόνο την ενημέρωση στις 18.00, σταμάτησα να σερφάρω στο διαδίκτυο για ειδήσεις, γιατί βομβαρδιζόμουν με ένα σωρό πληροφορίες, απόψεις και πηγές αμφιβόλου προελεύσεως και χανόμουν.

 

Τα ειδησεογραφικά site τα οποία είχα πάντα ως μέσο ενημέρωσης (στην τηλεόραση έχω χρόνια να δω ειδήσεις) με έχουν απογοητεύσει, μου φαίνεται ότι έχουν μοιράσει τους συντάκτες/αρθρογράφους τους, ώστε οι μισοί να εκθειάζουν την κυβέρνηση και οι άλλοι μισοί να την κατακρίνουν....να μου πεις "Δεν δικαιούνται διαφορετικοί δημοσιογράφοι να έχουν διαφορετικές απόψεις?".....δεν ξέρω, μου χτυπάνε καμπανάκια ότι δεν είναι αυθόρμητες αντιτιθέμενες απόψεις, αλλά προγραμματισμένες, ώστε να βγαίνει προς τα έξω μια δήθεν αντικειμενικότητα.

 

Έχω εντοπίσει κάποιους επιστήμονες Έλληνες και ξένους (όχι απαραιτήτως γιατρούς, π.χ. στατιστικολόγους) που ακολουθώ στα social και είναι η μόνη αξιόπιστη πηγή ενημέρωσης που έχω.

 

Πάντως,  έχοντας αφαιρέσει τις γύρω-γύρω πληροφορίες και δημοσιογραφικές απόψεις, οι δηλώσεις και οι απαντήσεις του Τσιόδρα και του Χαρδαλιά στις 18.00 δεν μου αφήνουν προσωπικά καμία αίσθηση μαλώματος ή τρομολαγνείας, ίσα-ίσα τις βρίσκω πολυ καθησυχαστικές και μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Όσο διάβαζα δεξιά και αριστερά διάφορα, όταν ερχόταν η ώρα της ενημέρωσης ήμουν ήδη φορτισμένη και θετικά ή αρνητικά προκατειλημένη.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί ενώ υπάρχουν κάποιες διαφημίσεις κέντρων εξωσωματικής που λένε ότι αναστέλλουν την λειτουργία τους για δύο μήνες, υπάρχουν κάποιοι άλλοι που προχωράνε σεψεμβρυονεταφορες. Μου κάνει εντύπωση τη στιγμή που αναμένεται η κορύφωση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Πάντως,  έχοντας αφαιρέσει τις γύρω-γύρω πληροφορίες και δημοσιογραφικές απόψεις, οι δηλώσεις και οι απαντήσεις του Τσιόδρα και του Χαρδαλιά στις 18.00 δεν μου αφήνουν προσωπικά καμία αίσθηση μαλώματος ή τρομολαγνείας, ίσα-ίσα τις βρίσκω πολυ καθησυχαστικές και μου εμπνέουν εμπιστοσύνη. Όσο διάβαζα δεξιά και αριστερά διάφορα, όταν ερχόταν η ώρα της ενημέρωσης ήμουν ήδη φορτισμένη και θετικά ή αρνητικά προκατειλημένη.

Ο Τσιόδρας δεν βγάζει τρομολαγνεία. Σε καμία περίπτωση. Ο Χαρδαλιάς μιλαει λιγο τσαμπουκαλεμενα. Και τα διαγγέλματα του πρωθυπουργού ειχαν ωρες ωρες ενα πατερναλιστικό υφος που μου θύμιζε τον εαυτο μου σε φαση ενος ανούσιους κηρύγματος στην ταξη, που πρωτα μιλαω και μετα σκεφτομαι ότι οι μαθητές είναι έφηβοι κι όχι νήπια και πρέπει να σταματήσω! Τα μεσα ενημέρωσης ομως ειναι τραγικα. Ποτε δεν ειχα σε ιδιαιτερη εξτιμηση την τηλεοραση και εχουν πεσει πλεον στα ματια μου και τα ειδησεογραφικά portal τυπου in.gr. Με τοσες πανομοιότυπες ειδησεις, νομιζω οτι τα κειμενα φτάνουν έτοιμα. Δεν θέλουν ή έχουν οδηγία να μην γράφουν τίποτα πρωτοτυπο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ο Τσιόδρας δεν βγάζει τρομολαγνεία. Σε καμία περίπτωση. Ο Χαρδαλιάς μιλαει λιγο τσαμπουκαλεμενα. Και τα διαγγέλματα του πρωθυπουργού ειχαν ωρες ωρες ενα πατερναλιστικό υφος που μου θύμιζε τον εαυτο μου σε φαση ενος ανούσιους κηρύγματος στην ταξη, που πρωτα μιλαω και μετα σκεφτομαι ότι οι μαθητές είναι έφηβοι κι όχι νήπια και πρέπει να σταματήσω! Τα μεσα ενημέρωσης ομως ειναι τραγικα. Ποτε δεν ειχα σε ιδιαιτερη εξτιμηση την τηλεοραση και εχουν πεσει πλεον στα ματια μου και τα ειδησεογραφικά portal τυπου in.gr. Με τοσες πανομοιότυπες ειδησεις, νομιζω οτι τα κειμενα φτάνουν έτοιμα. Δεν θέλουν ή έχουν οδηγία να μην γράφουν τίποτα πρωτοτυπο. 

 

Το συγκεκριμένο το διάβαζα πάντα και τώρα με έχει απογοητεύσει τελείως. Ακόμα και όταν συμφωνώ με κάτι που γράφει δεν μπορώ να το διαβάζω, χώρια που ώρες-ώρες τα συντακτικά και ορθογραφικά λάθη βγάζουν μάτι. Για να μην πω ότι επιμένει να αναφέρει τον ιό ως "κορωναϊο", ενώ πλέον έχει τελειώσει η σύγχυση για την ορθή ορολογία. Σαν το κακομαθημένο παιδί που δεν παραδέχεται το λάθος του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Να ρωτήσω κάτι κάπως άσχετο? Ιατρικές πράξεις, όχι επείγουσες, γίνονται στα νοσοκομεία? Σε ιδιωτικά αναφέρομαι. 

Τα επειγοντα εξυπηρετουνται ολα, σε ιδιωτικα και δημοσια νοσοκομεια. Τα τακτικα εξωτερικα ιατρεια και οι προγραμματισμενες χειρουργικες επεμβασεις εχουν αναβληθει. Για τα ιδιωτικα ιατρεια ομως δεν υπαρχει επισημη οδηγια, ο καθενας κανει οτι νομιζει και αναλογα την ειδικοτητα. Αλλοι βλεπουν μονο επειγοντα, αλλοι βλεπουν μονο χρονια περιστατικα ενω αλλοι κανουν ραντεβου μεσω skype!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CMES είπε:

Τα επειγοντα εξυπηρετουνται ολα, σε ιδιωτικα και δημοσια νοσοκομεια. Τα τακτικα εξωτερικα ιατρεια και οι προγραμματισμενες χειρουργικες επεμβασεις εχουν αναβληθει. Για τα ιδιωτικα ιατρεια ομως δεν υπαρχει επισημη οδηγια, ο καθενας κανει οτι νομιζει και αναλογα την ειδικοτητα. Αλλοι βλεπουν μονο επειγοντα, αλλοι βλεπουν μονο χρονια περιστατικα ενω αλλοι κανουν ραντεβου μεσω skype!

Η εξωσωματική όμως δεν είναι κάτι ριψοκίνδυνη αυτή την εποχή? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...