Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Καλά, δεν είναι και τόσο ρόδινα τα πράγματα δυστυχώς καθώς διαρρέουν συνέχεια από τη comission πρακτικά συναντήσεων. Αρχικά, πανευρωπαικά δεν πιάστηκε ο στόχος το 1 τρίμηνο να έχουν εμβολιαστεί οι >80. O άλλος στόχος είναι να εμβολιαστεί το 55% των ενηλίκων μέχρι την έναρξη του καλοκαιριού, που κάποιες χώρες μάλλον το πιάνουν, αυτές αυτές που είχαν βασιστεί στο AZ δε τον πιάνουν. Ο μακροπρόθεσμος στόχος είναι μέχρι το τέλος του καλοκαιριού να έχει εμβολιαστεί το 70% του ενήλικου πληθυσμού. 

Αν πάρουμε αρκετές δόσεις τέλος Ιουνίου, ο εμβολιασμός θα αρχίσει Ιούλιο οπότε για να πιάσουμε τέτοια νούμερα αρχές Σεπτέμβη, το βρίσκω χλωμό... Και όλα αυτά αν δοθεί πράσινο φως στο AZ (που και να δοθεί, η ανασφάλεια του κόσμου είναι τέτοια που δεν θα πάει καν να το κάνει)...

Γι αυτο λεω χλωμοτατο να .ην μας παει ετσι και του χρονου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Από τη στιγμή που οι εκπαιδευτικοί δεν προλαβαίνουν να εμβολιαστούν μέχρι το τέλος της χρονιάς, δεν νομίζω ότι θα τους βάλουν σφήνα μέσα στον Ιούνιο. Αντικειμενικά δεν υπάρχει λόγος, προλαβαίνουν να εμβολιαστούν και τον Αύγουστο. Ειδικά αν όντως θα κάνουν κάποια εμβόλια σε εργαζομένους στον τουρισμό. 

 

Υπάρχει ήδη πρόβλεψη προτεραιοποίησης για τους εκπαιδευτικούς αμέσως μετά τις απλώς ευπαθείς ομάδες (αυξημένου κινδύνου), πριν δηλαδή τον γενικό πληθυσμό, δεν είναι θέμα σφήνας, ούτε νομίζω ότι θα γίνει ειδική πλατφόρμα.

 

Από το emvolio . gov. gr

 

8. α. Εκπαιδευτικοί ηλικίας έως 59 ετών Πρωτοβάθμιας, Δευτεροβάθμιας και Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης και εργαζόμενοι σε Βρεφονηπιακούς Σταθμούς

β. Προσωπικό υπηρεσιών κρίσιμων τομέων της κρατικής λειτουργίας (εδώ είναι που γίνεται η "μάχη" κάποιων κλάδων να ενταχθούν)

γ. Άτομα ηλικίας 18-59 ετών που διαμένουν σε δομές ομαδικής διαβίωσης με μεγάλο συγχρωτισμό

 

9. Άτομα 18–59 ετών χωρίς υποκείμενα νοσήματα τα οποία εμπίπτουν στις ανωτέρω κατηγορίες (προτεραιότητα βάσει ηλικίας: 55–59 ετών, κατόπιν 50– 54 ετών, 45–49 ετών κ.ο.κ.)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

9. Άτομα 18–59 ετών χωρίς υποκείμενα νοσήματα τα οποία εμπίπτουν στις ανωτέρω κατηγορίες (προτεραιότητα βάσει ηλικίας: 55–59 ετών, κατόπιν 50– 54 ετών, 45–49 ετών κ.ο.κ.)

 

Ναι βρε το έχω διαβάσει αυτό, αυτή είναι η αρχική κατεύθυνση. Ωστόσο κυκλοφορούν πολλά δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα πάει έτσι και ότι υπάρχει το ενδεχόμενο (που μεταξύ μας λογικό το βρίσκω) να αλλάξει η σειρά προτεραιότητας βάσει επαγγελματικής κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ναι βρε το έχω διαβάσει αυτό, αυτή είναι η αρχική κατεύθυνση. Ωστόσο κυκλοφορούν πολλά δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα πάει έτσι και ότι υπάρχει το ενδεχόμενο (που μεταξύ μας λογικό το βρίσκω) να αλλάξει η σειρά προτεραιότητας βάσει επαγγελματικής κατηγορίας.

Ακριβώς, αυτός είναι ένας γενικός προγραμματισμός. 

Αλλά η προτεραιοποίηση των εκπαιδευτικών θα ειχε νόημα αν είχε γίνει νωρίτερα για να λειτουργήσουν τα σχολεία πιο νωρίς. Να εμβολιάσουν εκπαιδευτικούς τον Ιούνιο αν πχ έχουν μείνει εκτός ευπαθείς ή άλλες επείγουσες επαγγελματικές ομάδες, δεν μου φαίνεται λογικό, ούτε καν αναγκαίο, και δεν είναι ότι μας συμπαθεί και τόσο η κυβέρνηση για να μας κάνει τέτοια χάρη. 

 

Just now, Deena είπε:

ούτε νομίζω ότι θα γίνει ειδική πλατφόρμα

αν αρχίσουν να εμβολιάζουν ανά επαγγελματικές ομάδες, λογικά θα χρειαστέι πλατφόρμα. γιατί αλλιώς πώς θα φαινεται ο δικαιούχος; θα πρέπει να είναι ένα σύστημα που θα αντλεί στοιχεία από κάποια άλλη βάση δεδομένων που περιέχει τους εργαζομένους λογικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Ναι βρε το έχω διαβάσει αυτό, αυτή είναι η αρχική κατεύθυνση. Ωστόσο κυκλοφορούν πολλά δημοσιεύματα που αναφέρουν ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα πάει έτσι και ότι υπάρχει το ενδεχόμενο (που μεταξύ μας λογικό το βρίσκω) να αλλάξει η σειρά προτεραιότητας βάσει επαγγελματικής κατηγορίας.

 

Νομίζω ότι η συζήτηση γίνεται σχετικά με το οποίες επαγγελματικές κατηγορίες θα ενταχθούν στην περίπτωση 8β. Προσωπικό υπηρεσιών κρίσιμων τομέων της κρατικής λειτουργίας.

 

Πριν καν φτάσουμε δηλαδή στον γενικό πληθυσμό.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό με τα τεστ είναι κορυφαίο. Πήραν κάποιες εταιρείες, που μερικές ήταν φαντάσματα,με διαγωνισμό φάστ τρακ, χρήματα για να διαθέσουν τα τεστ σε συσκευασίες των 25 που οι φαρμακοποιοί με δικές τους εργατοώρες θα τακτοποιήσουν ατομικά, συναρμολογώντας 4 διαφορετικά κομμάτια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Αυτό με τα τεστ είναι κορυφαίο. Πήραν κάποιες εταιρείες, που μερικές ήταν φαντάσματα,με διαγωνισμό φάστ τρακ, χρήματα για να διαθέσουν τα τεστ σε συσκευασίες των 25 που οι φαρμακοποιοί με δικές τους εργατοώρες θα τακτοποιήσουν ατομικά, συναρμολογώντας 4 διαφορετικά κομμάτια. 

 

Tώρα σε τι συνθήκες, και ποιος μας εγγυάται την αξιοπιστία του φαρμακοποιού, δεν το σχολιάζω :(

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Tώρα σε τι συνθήκες, και ποιος μας εγγυάται την αξιοπιστία του φαρμακοποιού, δεν το σχολιάζω :(

ε δεν ενδιαφεεει κ κανέναν, προφανώς ο σκοπός είναι να φύγουν τα τεστ. δυο την εβδομάδα στο λύκειο. λογικό, πρέπει να διατεθούν κ αυτά που αγοράστηκαν για τα γυμνάσια που δεν θα ανοίξουν μαζί. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τα τεστ τελικά θα είναι μονο για μαθητές και καθηγητές?

Και για μαθητές και για καθηγητές.

Αλλά τι υποχρεωτικό όταν το όλο εγχείρημα βασίζεται στην ατομική ευθύνη; Μήπως θα το κάνουν όντως όλοι και θα δηλώνουν όλοι το πραγματικό αποτέλεσμα; Άλλο ένα έξυπνο μέτρο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, love kids είπε:

Και για μαθητές και για καθηγητές.

Αλλά τι υποχρεωτικό όταν το όλο εγχείρημα βασίζεται στην ατομική ευθύνη; Μήπως θα το κάνουν όντως όλοι και θα δηλώνουν όλοι το πραγματικό αποτέλεσμα; Άλλο ένα έξυπνο μέτρο...

Αυτο το ξερω βρε.ρωτησα αν θα μπορούμε να πάρουμε και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έχει ανοίξει το αμκα των παιδιών που πάνε λύκειο κ το αμκα των καθηγητών που βρήκε στο my school δηλωμένους σε λυκεια. Οι μαθητες των εσπερινών που κάποιοι ειναι ενήλικες, δεν μπορούν να πάρουν τεστ κ σκέφτηκα το κορυφαίο. θα τα στείλουν στα σχολεία τους κ θα πάνε το Σάββατο να τα πάρου από τον διευθυντή!!!!!! δηλαδή θα πάνε όλοι στο σχολείο για να πάρουν το τεστ έτσι ώστε να μην πάνε χωρίς τεστ στο σχολείο τη Δευτέρα. καταπληκτικό; Εντωμεταξύ κ αυτών τα στοιχεία είναι στο my school αλλά μάλλον δεν σκέφτηκε κανεις να συνδέσει τις πλατφόρμες. Επίσης μαθητες που είναι πιο μεγάλοι πχ έχουν μείνει στην ίδια τάξη μπορεί να έχουν προβκημα αφού το αμκα τους δεν αναγνωρίζεται, υπάρχει κ θέμα με αλλοδαπούς πχ τα σχολεία με πρόσφυγες. Μια καταπληκτική οργάνωση! 

 

κ επίσης ο σύνδεσμος των ιδιωτικών εκπαιδευτικών καταγγέλλει αυτό: 

 

Μετά από έρευνά μας, διαπιστώσαμε ότι η πλατφόρμα των selftests αντλεί τα ΑΜΚΑ των ιδιωτικών εκπαιδευτικών από την πλατφόρμα του myschool. Δυστυχώς, όμως, λόγω της συνεννόησης της ηγεσίας του Υπουργείου Παιδείας με τους σχολάρχες, υπάρχει “ανοχή" στον έλεγχο της ακρίβειας των στοιχείων που τα ιδιωτικά σχολεία καταχωρίζουν στο σύστημα (ο περίφημος έλεγχος νομιμότητας και όχι…σκοπιμότητας). Αυτό, βέβαια, γίνεται για να μπορούν να "κρύψουν" ορισμένοι επιτήδειοι σχολάρχες αδήλωτους εκπαιδευτικούς, αδήλωτα τμήματα κ.λπ. για λόγους φοροαποφυγής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

To Σκοιλ Ελικικου με την πλατφορμα για το τεστ το ειδατε; Αποφητευτηκε ο Τενεκενας με το αυτο τεστ. Ολα καλα θα πανε :grin:

Το είδα αλλά η κυβέρνηση ισχυρίζεται ότι είναι fake γιατί έβαλαν λέει τη σελίδα να κάνει translate από ελληνικά σε ελληνικά κ βγήκε αυτό το έπος. Φωτογραφία του γνήσιου κειμένου όμως δεν έχω δει. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Το είδα αλλά η κυβέρνηση ισχυρίζεται ότι είναι fake γιατί έβαλαν λέει τη σελίδα να κάνει translate από ελληνικά σε ελληνικά κ βγήκε αυτό το έπος. Φωτογραφία του γνήσιου κειμένου όμως δεν έχω δει. Δεν ξέρω...

 

Το translate δεν μπορει να παραγει λεξεις που δεν υπαρχουν σε λεξικο. Μουφα δικαιολογια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Αυτο το ξερω βρε.ρωτησα αν θα μπορούμε να πάρουμε και οι υπόλοιποι.

Ωχ, ναι, συγγνώμη! Από κεκτημένη ταχύτητα διάβασα "μόνο για μαθητές ή και καθηγητές;"

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ρωτήσω κάτι που με καίει σχετικά με το εμβόλιο. Αν φυσικά έχετε κάποια σχετική ενημέρωση από τους γιατρούς σας. Εργάζομαι σε κλάδο , του οποίου οι εργαζόμενοι θα έχουν προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Ρώτησα την παιδίατρο αν είναι οκ που θηλάζω να κάνω το εμβόλιο κ μου είπε ναι, το ίδιο και από εθελόντρια σύμβουλο θηλασμού της la leche league. Ωστόσο, τώρα μόλις διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνουμε αν θηλάζουμε. Δε ξέρω αν είναι παραπληροφόρηση. Οι θηλάζουσες μαμάδες τι θα κάνετε; Τι σας είπαν οι γιατροί σας; Έχετε κάτι διαφορετικό σαν ενημέρωση; Σας αποθάρρυναν; Επίσης , αυτό ισχύει μόνο για τα νέα εμβόλια mRNA δηλαδή Pfizer moderna κτλ? Ποια είναι τα κλασικά εμβόλια που δεν είναι αυτής της τεχνολογίας; Της Johnson and Johnson είναι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik said:

Θέλω να ρωτήσω κάτι που με καίει σχετικά με το εμβόλιο. Αν φυσικά έχετε κάποια σχετική ενημέρωση από τους γιατρούς σας. Εργάζομαι σε κλάδο , του οποίου οι εργαζόμενοι θα έχουν προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Ρώτησα την παιδίατρο αν είναι οκ που θηλάζω να κάνω το εμβόλιο κ μου είπε ναι, το ίδιο και από εθελόντρια σύμβουλο θηλασμού της la leche league. Ωστόσο, τώρα μόλις διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνουμε αν θηλάζουμε. Δε ξέρω αν είναι παραπληροφόρηση. Οι θηλάζουσες μαμάδες τι θα κάνετε; Τι σας είπαν οι γιατροί σας; Έχετε κάτι διαφορετικό σαν ενημέρωση; Σας αποθάρρυναν; Επίσης , αυτό ισχύει μόνο για τα νέα εμβόλια mRNA δηλαδή Pfizer moderna κτλ? Ποια είναι τα κλασικά εμβόλια που δεν είναι αυτής της τεχνολογίας; Της Johnson and Johnson είναι τέτοιο;

To Johnson and Johnson είναι παραδοσιακό δεν είναι  mRNA

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Θέλω να ρωτήσω κάτι που με καίει σχετικά με το εμβόλιο. Αν φυσικά έχετε κάποια σχετική ενημέρωση από τους γιατρούς σας. Εργάζομαι σε κλάδο , του οποίου οι εργαζόμενοι θα έχουν προτεραιότητα στον εμβολιασμό. Ρώτησα την παιδίατρο αν είναι οκ που θηλάζω να κάνω το εμβόλιο κ μου είπε ναι, το ίδιο και από εθελόντρια σύμβουλο θηλασμού της la leche league. Ωστόσο, τώρα μόλις διάβασα ότι δεν πρέπει να το κάνουμε αν θηλάζουμε. Δε ξέρω αν είναι παραπληροφόρηση. Οι θηλάζουσες μαμάδες τι θα κάνετε; Τι σας είπαν οι γιατροί σας; Έχετε κάτι διαφορετικό σαν ενημέρωση; Σας αποθάρρυναν; Επίσης , αυτό ισχύει μόνο για τα νέα εμβόλια mRNA δηλαδή Pfizer moderna κτλ? Ποια είναι τα κλασικά εμβόλια που δεν είναι αυτής της τεχνολογίας; Της Johnson and Johnson είναι τέτοιο;

 

Αν θυμάμαι καλά, ούτε αυτό είναι ας το πούμε "παραδοσιακού" τύπου. Eίναι της ίδια τεχνολογίας με το ΑΖ και το Sputnik, viral vector, που έχει χρησιμοποιηθεί πειραματικά μόνο σε εμβόλιο για τον έμπολα. Δεν περιέχει δηλαδή αδρανοποιημένο ιό όπως το κινέζικο το sinovac.

 

Οι κυβερνήσεις της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας έχουν βγάλει ήδη ανακοίνωση ότι εμβολιασμός και θηλασμός είναι συμβατά (για τα εμβόλια που έχουν πάρει εκεί έγκριση, Pfizer & AZ σίγουρα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

 

Αν θυμάμαι καλά, ούτε αυτό είναι ας το πούμε "παραδοσιακού" τύπου. Eίναι της ίδια τεχνολογίας με το ΑΖ και το Sputnik, viral vector, που έχει χρησιμοποιηθεί πειραματικά μόνο σε εμβόλιο για τον έμπολα. Δεν περιέχει δηλαδή αδρανοποιημένο ιό όπως το κινέζικο το sinovac.

 

Οι κυβερνήσεις της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας έχουν βγάλει ήδη ανακοίνωση ότι εμβολιασμός και θηλασμός είναι συμβατά (για τα εμβόλια που έχουν πάρει εκεί έγκριση, Pfizer & AZ σίγουρα).

Α σορρυ, ίσως δεν έγινα σαφής, παραδοσιακό εννοούσα τύπου όπως είναι τα παιδικά εμβόλια. Αδρανοποιημενο ιό έχει μόνο το mmr κανένα άλλο, ή κάνω κάπου λάθος? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Α σορρυ, ίσως δεν έγινα σαφής, παραδοσιακό εννοούσα τύπου όπως είναι τα παιδικά εμβόλια. Αδρανοποιημενο ιό έχει μόνο το mmr κανένα άλλο, ή κάνω κάπου λάθος? 

 

Δεν κάνεις λάθος, σε αυτή την εικόνα φαίνονται αρκετά κατανοητά οι διαφορές

media.springernature.com/full/springer-static/image/art%3A10.1038%2Fs41563-020-0746-0/MediaObjects/41563_2020_746_Fig1_HTML.png?as=webp

 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το σελφ τεστ από το φαρμακείο. Εννοείται ότι ΔΕΝ είναι σελφ τεστ και είναι rapid και γράφει να γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό στις οδηγίες.

Έτσι κι αλλιώς οι οδηγίες είναι αδύνατο καν να διαβαστούν από μη απόφοιτο πανεπιστημίου. 

Παραθέτω αποσπάσματα και σκεφτείτε τώρα το 15χρονο να τα ακολουθεί:

"Ενόσω περιστρέφετε τον βαμβακοφόρο στυλεό, εισάγετε τον βαμβακοφόρο στυλεό κατά 2 cm παράλληλα με την υπερώα προς το φάρυγγα μέσα στο ρουθούνι,  μέχρι να συναντήσετε αντίσταση στις ρινικές κόγχες"

"Κρατήστε το σωληνάριο κάθετα πάνω από το στρογγυλό φρεάτιο δείγματος και όχι το ορθογώνιο πεδίο αποτελεσμάτων. Στάξτε ακριβώς 4 σταγόνες στο φρεάτιο δείγματος κάθετα"

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πήρα το σελφ τεστ από το φαρμακείο. Εννοείται ότι ΔΕΝ είναι σελφ τεστ και είναι rapid και γράφει να γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό στις οδηγίες.

Έτσι κι αλλιώς οι οδηγίες είναι αδύνατο καν να διαβαστούν από μη απόφοιτο πανεπιστημίου. 

Παραθέτω αποσπάσματα και σκεφτείτε τώρα το 15χρονο να τα ακολουθεί:

"Ενόσω περιστρέφετε τον βαμβακοφόρο στυλεό, εισάγετε τον βαμβακοφόρο στυλεό κατά 2 cm παράλληλα με την υπερώα προς το φάρυγγα μέσα στο ρουθούνι,  μέχρι να συναντήσετε αντίσταση στις ρινικές κόγχες"

"Κρατήστε το σωληνάριο κάθετα πάνω από το στρογγυλό φρεάτιο δείγματος και όχι το ορθογώνιο πεδίο αποτελεσμάτων. Στάξτε ακριβώς 4 σταγόνες στο φρεάτιο δείγματος κάθετα"

Ότι να ναι... Τώρα είναι που θα γεμίσουμε κρούσματα. Ούτε ενήλικες δε θα μπορούν να το κάνουν σωστά

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Πήρα το σελφ τεστ από το φαρμακείο. Εννοείται ότι ΔΕΝ είναι σελφ τεστ και είναι rapid και γράφει να γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό στις οδηγίες.

Έτσι κι αλλιώς οι οδηγίες είναι αδύνατο καν να διαβαστούν από μη απόφοιτο πανεπιστημίου. 

Παραθέτω αποσπάσματα και σκεφτείτε τώρα το 15χρονο να τα ακολουθεί:

"Ενόσω περιστρέφετε τον βαμβακοφόρο στυλεό, εισάγετε τον βαμβακοφόρο στυλεό κατά 2 cm παράλληλα με την υπερώα προς το φάρυγγα μέσα στο ρουθούνι,  μέχρι να συναντήσετε αντίσταση στις ρινικές κόγχες"

"Κρατήστε το σωληνάριο κάθετα πάνω από το στρογγυλό φρεάτιο δείγματος και όχι το ορθογώνιο πεδίο αποτελεσμάτων. Στάξτε ακριβώς 4 σταγόνες στο φρεάτιο δείγματος κάθετα"

Για φοιτητές κλασσικών σπουδών ειναι.

Έσπερος....ανέλαβε την εκπαίδευση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για φοιτητές κλασσικών σπουδών ειναι.

Έσπερος....ανέλαβε την εκπαίδευση.

εγω ένα έχω να πω. δεν ξέρω αν αυτό με τα κινεζικά πρωκτικά rapid ήταν fake, αλλά αν δεν ήταν, άγιο είχαμε και δεν μας έφεραν τετοια. γιατί έχουμε κ έναν φόβο για το μέγεθος του βαμβακοφορου στυλεου, μετά τις μάσκες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...