Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Περσυ αγορασαν το σπιτι εκει .Σιγά μην έχει αυτή γνωριμίες εκει.Απο την Μασσαλια σιγουρα δεν θα μπορούσε να πάρει χαρτι για τη Συρο:grin:

Οι νησιώτες αυτόν τον καιρό δεν θέλουν ξένους στο νησί τους, γιατί σύμφωνα με την περίεργή λογική τους, ο νησιώτης ή ο εκ καταγωγής νησιώτης αν έρθει, δεν έχει κορονοιό, μόνο ο ξένος (Έλληνας και αλλοδαπός) έχει. Δηλαδή αν έρθει το παιδί που σπουδάζει αλλού, κανείς δεν θα σκεφτεί ότι μπορεί να έχει. Αν εμφανιστεί κάποιος που δεν είναι από το νησί, είναι σίγουρα λεπρός. Επομένως δεν θεωρώ πιθανό ένας ξένος να ήρθε εύκολα σε νησί βάζοντας μέσο από το νησί. Όχι ότι δεν υπάρχουν καλοθελητές, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να επικαλέστηκε αγροτικές εργασίες ή βλάβη στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος είπε:

Οι νησιώτες αυτόν τον καιρό δεν θέλουν ξένους στο νησί τους, γιατί σύμφωνα με την περίεργή λογική τους, ο νησιώτης ή ο εκ καταγωγής νησιώτης αν έρθει, δεν έχει κορονοιό, μόνο ο ξένος (Έλληνας και αλλοδαπός) έχει. Δηλαδή αν έρθει το παιδί που σπουδάζει αλλού, κανείς δεν θα σκεφτεί ότι μπορεί να έχει. Αν εμφανιστεί κάποιος που δεν είναι από το νησί, είναι σίγουρα λεπρός. Επομένως δεν θεωρώ πιθανό ένας ξένος να ήρθε εύκολα σε νησί βάζοντας μέσο από το νησί. Όχι ότι δεν υπάρχουν καλοθελητές, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να επικαλέστηκε αγροτικές εργασίες ή βλάβη στο σπίτι. 

 

Ή να έχει άλλα κονέ. Είμαι εντελώς έξω φρενών αυτές τις μέρες με γνωστή μου (και ευτυχώς όχι φίλη, γιατί θα είχαμε πάψει να είμαστε φίλες πλέον) που ανήκει στο κυβερνόν κόμμα (μη φανταστείτε κανένα μεγάλο στέλεχος, στην περιφερειακή διοίκηση) και πουλάει και εξυπηρέτηση σε όποιον συναντήσει ότι αυτή έχει τον τρόπο και αν κανείς θέλει να κινηθεί εκτός των νομίμων ορίων, να της το πει και οι κλήσεις σβήνονται :( Ούτε καν σαν μομφή στην τρέχουσα κυβέρνηση δεν το λέω, και άλλη να ήταν, θα υπήρχαν αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Οι νησιώτες αυτόν τον καιρό δεν θέλουν ξένους στο νησί τους, γιατί σύμφωνα με την περίεργή λογική τους, ο νησιώτης ή ο εκ καταγωγής νησιώτης αν έρθει, δεν έχει κορονοιό, μόνο ο ξένος (Έλληνας και αλλοδαπός) έχει. Δηλαδή αν έρθει το παιδί που σπουδάζει αλλού, κανείς δεν θα σκεφτεί ότι μπορεί να έχει. Αν εμφανιστεί κάποιος που δεν είναι από το νησί, είναι σίγουρα λεπρός. Επομένως δεν θεωρώ πιθανό ένας ξένος να ήρθε εύκολα σε νησί βάζοντας μέσο από το νησί. Όχι ότι δεν υπάρχουν καλοθελητές, αλλά δεν είναι τόσο απλό. Μπορεί να επικαλέστηκε αγροτικές εργασίες ή βλάβη στο σπίτι. 

Απλά έβγαλε εισητηρια και ήρθε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Και πάλι όμως, το να είναι τα πάντα κλειστά σε ένα νησί μόνο κ μόνο για τα 10-20 ταξίδια των μεταφορέων μέσα στην εβδομάδα, δεν είναι λογικό. Εννοώ ότι αν όντως απέκλειαν τα νησιά και δεν ταξίδευε κανείς άλλος παρά μόνο οι μεταφορικές, θα μπορούσαν αυτοί οι άνθρωποι να ελέγχονται τακτικά και το νησί να έχει τουλάχιστον ανοιχτα εμπορικά και σχολεία, αν όχι την εστίαση που η κατάσταση ξεφεύγει πιο εύκολα. Απλώς τότε θα είχαν πρόβλημα οι εφοπλιστές, που προφανώς μπορούν να ασκήσουν μεγαλύτερη πίεση  από τους εμπόρους των νησιών. 

Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας πάντως δεν γινόταν αποδεκτή στα καράβια παρά μόνο με βάση την έδρα της φορολογικής δήλωσης. δεν ταξιδεύεις σε νησί επειδή ο δήμος σου έδωσε χαρτί ότι είσαι μόνιμος κάτοικος. 

Taksideyeis.  Exoyn taksidepsei polloi sta meri mas . 

Sta ploia den zitame k polla dikaiologitika arkei na exeis ena sfragismeno xarti.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 said:

Taksideyeis.  Exoyn taksidepsei polloi sta meri mas . 

Sta ploia den zitame k polla dikaiologitika arkei na exeis ena sfragismeno xarti.  

Ε είναι εύκολο να έχεις τέτοιο χαρτί από την Γαλλία? Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω βρει εύκολο τρόπο να πάω στο νησί (Σποράδες). Φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος αν είσαι έτοιμος να πάρεις και το ρίσκο να σε γυρίσουν πίσω ή να φας πρόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι για τέτοια 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz είπε:

Ε είναι εύκολο να έχεις τέτοιο χαρτί από την Γαλλία? Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω βρει εύκολο τρόπο να πάω στο νησί (Σποράδες). Φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος αν είσαι έτοιμος να πάρεις και το ρίσκο να σε γυρίσουν πίσω ή να φας πρόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι για τέτοια 

Entaksei gia tin sigkekrimeni den ksero pos pige alla genika afinoyn kosmo me diafora dikaiologitika... Opos eblepa k se kati eidiseis alloi taksideyan apo athina gia ododiatro stin eparxia...... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Entaksei gia tin sigkekrimeni den ksero pos pige alla genika afinoyn kosmo me diafora dikaiologitika... Opos eblepa k se kati eidiseis alloi taksideyan apo athina gia ododiatro stin eparxia...... 

Αυτό γίνεται κατα κόρον όπως έγραψα κ πιο πάνω κ είναι ντροπή για τους επαγγελματίες υγείας. αλλά για τη βεβαίωση μόνιμης κατοικίας μου κάνει εντύπωση γιατί ξέρω ότι πρέπει να πας φορολογική δήλωση. ίσως είναι κ θέμα εταιρείας κ λιμεναρχείου ενδεχομένως. 

Just now, maripoz είπε:

Ε είναι εύκολο να έχεις τέτοιο χαρτί από την Γαλλία? Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω βρει εύκολο τρόπο να πάω στο νησί (Σποράδες). Φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος αν είσαι έτοιμος να πάρεις και το ρίσκο να σε γυρίσουν πίσω ή να φας πρόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι για τέτοια 

Είναι θέμα χαρακτήρα, κάποιοι βρίσκουν παραθυράκια εύκολα κ τα εκμεταλλεύονται. Αλλά θέλει κ φαντασία. Αυτό με τον γιατρό ούτε που θα το σκεφτόμουν. Γιατί είναι οφθαλμοφανές!!!! Κανένας δεν πάει σε γιατρό της επαρχίας ενώ μένει μόνιμα στην Αθήνα. 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς τα ίδια.

.. επειδή είμαι σε προάστιο κοντά σε βουνό σήμερα είδαν έρθει από όλες τις περιοχές πραγματικά...δεν σχολιάζω για την κινητικότητα που περιγράφετε όλοι στα post και βλέπουμε όλοι.απο δήμο σε.δημο, από νομό σε νομό, από χώρα σε χώρα...σήμερα αισθάνθηκα πιο έντονα από ποτέ ότι είμαστε ελάχιστοι αυτοί που τηρούμε κάποια μέτρα..μιλούσα με γνωστή από την περιοχή , χθες είδαν κάποιους κουμπάρους σήμερα κάποιους άλλους και μάλιστα πήγαν όλοι μαζί στην παιδική χαρά που τι καλά άνοιξαν και αυτες.. καμιά δεκαριά άτομα από άλλες περιοχές με πιτσιρίκια μια ωραία ατμόσφαιρα.. εννοειται ότι θα πάνε και στο χωριό το Πάσχα με κάποιο ψεύτικο χαρτί. Και τα νοσοκομεία στα όρια τους..κι εμείς με τη φραπα στο χέρι να συνωστιζωμαστε χωρίς μέτρα και να χαζογελάμε στις πλατείες.. Εγώ έχω να δω ανθρώπο από τον Νοέμβριο κατά τα  αλλα..

Άξιοι της μοιρας μας πλέον ότι κι αν συμβεί.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ε είναι εύκολο να έχεις τέτοιο χαρτί από την Γαλλία? Εγώ προσωπικά πάντως δεν έχω βρει εύκολο τρόπο να πάω στο νησί (Σποράδες). Φαντάζομαι θα υπάρχει τρόπος αν είσαι έτοιμος να πάρεις και το ρίσκο να σε γυρίσουν πίσω ή να φας πρόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι για τέτοια 

Φυσικα κ δεν πηρε χαρτι από την Γαλλία.

Είναι όμως κ γιουχου.εκτος από καθηγήτρια ειναι κ ζωγράφος.Ελευθερο πνεύμα.Μπορει να σου φέρει νερό σε ποτήρι που ξεπλένει τα πινέλα της.Δεν κολλάει πουθενά.

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Λοιπόν έχω να πω τα εξής . Επιτρέπονται μόνο οι ουσιωδεις μετακινήσεις προφανώς, αυτό ισχύει από το Νοέμβριο. Μόνο για λόγους υγείας μπορείς να πας ή επαγγελματικους ή επανένωση οικογενειών. Το να την άφησαν ως τουρίστα είναι ακόμα πιο εξοργιστικο δηλαδή αυτή ως τουρίστας μπορεί να πάει, εγώ που εχω τη μάνα μου δεν μπορώ. @μαγιοπουλας ο αδερφός σου αν έρθει λογικά θα πρέπει να μπει 7 μέρες καραντίνα σύμφωνα με το τελευταίο νοταμ. Νομίζω θα αλλάξει πάλι σύντομα αυτό και δεν θα θέλει καραντίνα αλλά τώρα έτσι είναι. Αυτή τη στιγμή μόνο οι τουρίστες από το Ισραήλ δεν μπαίνουν καραντίνα 

 

Όσο για τον αδερφό μου τι να τον κάνω να ερθει.Ασε μην κολλήσουμε κ τιποτα.Τωρα διακόπαρει κιολας εκει λογω Πάσχα.Ασε που θέλω κ την ησυχία μου γιατι εχει όλο ιδέες από κει που ειναι και μου λεει κ τι να κανω με ύφος.Επισης θα δω αν μπορούμε να αποφύγουμε το χειρουργείο.Δεν μου βγαίνει στο ζύγι.

Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα οτι εκλεισαν στη Βαλτιμόρη εργοστάσιο της astra κ το πραχωρησαν στην Johnson.Εξεταζεται το ενδεχόμενο να σταματήσουν στην Αμερική την παραγωγή astra και να προχωρήσουν τον εμβολιασμό με το μονοδοσικο εμβολιο.Αν ειναι οντως ασφαλές η καλύτερη λύση για όλους θα ήταν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μολις διαβασα οτι εκλεισαν στη Βαλτιμόρη εργοστάσιο της astra κ το πραχωρησαν στην Johnson.Εξεταζεται το ενδεχόμενο να σταματήσουν στην Αμερική την παραγωγή astra και να προχωρήσουν τον εμβολιασμό με το μονοδοσικο εμβολιο.Αν ειναι οντως ασφαλές η καλύτερη λύση για όλους θα ήταν.

 

Δεν συνέβη αυτό ακριβώς. Καταρχήν το εργοστάσιο δεν είναι της Astra. Η μονάδα ανήκει σε τρίτη εταιρεία (Emergent Biosolutions) κι εκεί κατασκευάζονταν εμβόλια της Astra και της Johnson. Πριν από μερικές εβδομάδες έκαναν λάθος με τα υλικά των δύο εμβολίων και αχρήστευσαν 15 εκατομμύρια δόσεις της Johnson. Η κυβέρνηση, για να αποφύγει το ενδεχόμενο να ξανασυμβεί αυτό, είπε στην Astra να βρει άλλη μονάδα για την κατασκευή. 

Στο μεταξύ το εμβόλιο της Astra δεν έχει πάρει έγκριση στις ΗΠΑ, οπότε λογικό να δοθεί προτεραιότητα στην Johnson. Οι ΗΠΑ έχουν κλείσει συμφωνία με Μεξικό και Καναδά να τους πουλήσουν 4 εκατομμύρια δόσεις της Astra.

Πηγή: Cnn και Reuters (μόλις τα διάβασα).

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

 

Δεν συνέβη αυτό ακριβώς. Καταρχήν το εργοστάσιο δεν είναι της Astra. Η μονάδα ανήκει σε τρίτη εταιρεία (Emergent Biosolutions) κι εκεί κατασκευάζονταν εμβόλια της Astra και της Johnson. Πριν από μερικές εβδομάδες έκαναν λάθος με τα υλικά των δύο εμβολίων και αχρήστευσαν 15 εκατομμύρια δόσεις της Johnson. Η κυβέρνηση, για να αποφύγει το ενδεχόμενο να ξανασυμβεί αυτό, είπε στην Astra να βρει άλλη μονάδα για την κατασκευή. 

Στο μεταξύ το εμβόλιο της Astra δεν έχει πάρει έγκριση στις ΗΠΑ, οπότε λογικό να δοθεί προτεραιότητα στην Johnson. Οι ΗΠΑ έχουν κλείσει συμφωνία με Μεξικό και Καναδά να τους πουλήσουν 4 εκατομμύρια δόσεις της Astra.

Πηγή: Cnn και Reuters (μόλις τα διάβασα).

Ναι .το ηξετα οτι ειχε γίνει εκεί το λάθος αλλα από το άρθρο που διάβασα φανηκε η προτίμηση στη Johnson.εγραφε μαλιστα οτι συζητουν το ενδεχόμενο να κρατήσουν μονο της Johnson και να μην χρησιμοποιουν την astra.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira said:

Ναι, αφού δεν έχει πάρει έγκριση μέχρι τώρα, είναι πιθανό να μην πάρει καθόλου, εφόσον οι ΗΠΑ καλυφθούν με τις άλλες εταιρείες. 

Σιγά μην πάρει έγκριση, οι άλλες τρεις Pfizer, moderna, j&j είναι αμερικανικές και είναι και καλύτερα τα εμβολια

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz είπε:

Σιγά μην πάρει έγκριση, οι άλλες τρεις Pfizer, moderna, j&j είναι αμερικανικές και είναι και καλύτερα τα εμβολια

Αντικειμενικά ναι.και ηθικά να το πάρεις,όχι ότι τους νοιάζει,είναι σωστό. Γιατί να πεθάνει έστω κ ενα μικρο ποσοστο με την Αstra.

Εδω παντως το υποστηρίζουν φουλ.

Αλήθεια,εχουν ανακοινωσει τι.ποσοστο άρνησης υπαρχει για το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 3/4/2021 at 10:35 ΠΜ, vtgian είπε:

......Μα αν κολλήσουμε ενδιάμεσα; ρώτησε η κοπέλα. Δεν υπάρχει θέμα της είπαν, θα είναι χαμηλό το φορτίο, δεν κινδυνεύει να κολλήσει κάποιος!......

 

Τι κουλό είναι αυτό τώρα ? 

Απίστευτο (εάν το κατάλαβα καλά).

 

Άλλο κουφό που άκουσα από φίλο, εργαζόμενο σε ναυτιλιακή "ωραία, την Δευτέρα ανοίγουμε κιόλας (εννοεί την αγορά), οπότε έληξαν όλα"..... (εννοώντας ότι επανερχόμαστε στον πρότερο βίο μας, δεν υπάρχει covid κτλ)

 

τραλαλα τραλαλα

 

9 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

...... είμαστε ελάχιστοι αυτοί που τηρούμε κάποια μέτρα..

 

ισχύει

 

Και επίσης να συμπληρώσω κάτι για τα νησιά, επειδή κ εγώ από νησί κατάγομαι, έχω φίλους που πηγαινοέρχονται με πλοίο όλο τον χειμώνα για δουλειές, και κανείς, μα ποτέ, όλο αυτόν τον καιρό, δεν τους έλεγξε. Τα παιδιά βέβαια από μόνα τους κάνουν rapid, τουλάχιστον να είναι ηθικά καλυμμένοι, αλλά είμαι σίγουρη ότι το 80 % των υπόλοιπων επιβατών σε όλες τις διαδρομές πηγαινοέρχονται "χαλαρά". 

Επεξεργάστηκαν by annoulen
Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2021 at 5:20 ΜΜ, Ilaeira είπε:

 

Κι εγώ αυτό είδα. Και μου φάνηκε μικρός αριθμός για τόσα εκατομμύρια εμβολιασμούς. Αναρωτιέμαι δηλαδή πόσα είναι τα περιστατικά σε μη εμβολιασμένο πληθυσμό και αν όντως υπάρχει συνάφεια, ή αν η όλη φασαρία γίνεται για τα λεφτά. Αλλά φυσικά δεν έχω τις γνώσεις να το αξιολογήσω, γι' αυτό αναρωτιέμαι τι είπαν οι φίλοι της μαγιοπούλας που εργάζονται στον κλάδο. 

Τα περιστατικα θρομβωσης στον γενικο πληθυσμο (ανευ εμβολιου) ειναι 80 ανα εκατομμυριο πληθυσμου.

Link to comment
Share on other sites

Ειδα μια συνέντευξη που έλεγε ένας καθηγητής ότι από τη στιγμή που τα περιστατικά θρομβώσεων αφορούν συγκεκριμένες ηλικίες, θα ήταν πολύ πιο λογικό να είχε βγει μία επίσημη ανακοίνωση να ενθαρρύνει τους μεγαλύτερους καταρχήν να κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο, αντί απλά να υπάρχει μια φημολογία.  Λογικό ακούγεται και όσο μένουν οι φήμες, δε θα το κάνει κανείς στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Ειδα μια συνέντευξη που έλεγε ένας καθηγητής ότι από τη στιγμή που τα περιστατικά θρομβώσεων αφορούν συγκεκριμένες ηλικίες, θα ήταν πολύ πιο λογικό να είχε βγει μία επίσημη ανακοίνωση να ενθαρρύνει τους μεγαλύτερους καταρχήν να κάνουν το συγκεκριμένο εμβόλιο, αντί απλά να υπάρχει μια φημολογία.  Λογικό ακούγεται και όσο μένουν οι φήμες, δε θα το κάνει κανείς στο τέλος.

Είναι όμως και το μπέρδεμα ότι στην αρχή έλεγαν ότι δεν είναι αποτελεσματικό για μεγάλους... Αυτό το εμβόλιο έχει καεί από την τόση δημοσιότητα. Φαίνεται ότι σιγά σιγά σχηματίζεται το προφίλ όσων παθαίνουν θρόμβωση, ελπίζω σιγά σιγά να είναι σίγουροι για τις αντενδείξεις γιατι δεν έχουμε την πολυτέλεια να πηγαίνουν χαμένα εμβόλια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Είναι όμως και το μπέρδεμα ότι στην αρχή έλεγαν ότι δεν είναι αποτελεσματικό για μεγάλους... Αυτό το εμβόλιο έχει καεί από την τόση δημοσιότητα. Φαίνεται ότι σιγά σιγά σχηματίζεται το προφίλ όσων παθαίνουν θρόμβωση, ελπίζω σιγά σιγά να είναι σίγουροι για τις αντενδείξεις γιατι δεν έχουμε την πολυτέλεια να πηγαίνουν χαμένα εμβόλια. 

Βγήκε και ο Μοσιαλος και ειπε οτι πρεπει πρώτα να εμβολιαστούν τα παιδιά για να ελεγχθεί η πανδημια.

Δεν είμαι κατά των εμβολίων αλλα πως θα γινει αυτο?Δεν εχουν γινει έρευνες.Ειδικα για το mrna. Οσο για την  Αstra,δεν θα το ρισκαρα ούτε στο παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Βγήκε και ο Μοσιαλος και ειπε οτι πρεπει πρώτα να εμβολιαστούν τα παιδιά για να ελεγχθεί η πανδημια.

Δεν είμαι κατά των εμβολίων αλλα πως θα γινει αυτο?Δεν εχουν γινει έρευνες.Ειδικα για το mrna. Οσο για την  Αstra,δεν θα το ρισκαρα ούτε στο παιδι.

Ναι το διαβασα. Βασικά είπε ότι πρέπει να γίνουν έρευνες κ να εξήγησε πώς γίνονται, ανά ηλικιακή ομάδα. 

 

Μας εμβολιαστεί όλος ο λοιπός πληθυσμός αρχικά.... Φαινεται ότι ανά κατηγορία που ανοίγει κινείται γύρω στο 50%. δεν ειναο καλό. γι αυτο προφανώς ανοίγουν συνεχώς κατηγορίες, όχι ότι έχουν πολλά εμβόλια αλλά η κίνηση δεν είναι πολύ δυναμική. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, annoulen είπε:

παιδιά βέβαια από μόνα τους κάνουν rapid, τουλάχιστον να είναι ηθικά καλυμμένοι, αλλά είμαι σίγουρη ότι το 80 % των υπόλοιπων επιβατών σε όλες τις διαδρομές πηγαινοέρχονται "χαλαρά". 

Poy ksereis an rotiseis giatro gia ta rapid test soy leei tsampa o kopos poy ta kanoyn einai teleios anaksiopista.... 

Paizei genika ena mpaxalo poy mesa se ayto yparxoyn k symferonta opote o kathenas oti katalabainei kanei..  

Just now, Έσπερος είπε:

Ναι το διαβασα. Βασικά είπε ότι πρέπει να γίνουν έρευνες κ να εξήγησε πώς γίνονται, ανά ηλικιακή ομάδα. 

 

Μας εμβολιαστεί όλος ο λοιπός πληθυσμός αρχικά.... Φαινεται ότι ανά κατηγορία που ανοίγει κινείται γύρω στο 50%. δεν ειναο καλό. γι αυτο προφανώς ανοίγουν συνεχώς κατηγορίες, όχι ότι έχουν πολλά εμβόλια αλλά η κίνηση δεν είναι πολύ δυναμική. 

Sta paidia eidika den tha to kanei sxedon kaneis...  Ante na to kanoyn kapoia me poly sobara nosimata.  Tha argisei poly ayth h katigoria.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Ήρθε και ο πρώτος (για τη σαιζόν αυτή) θετικός τουρίστας, γερμανός, στην κρήτη. καραντίνα 10 μέρες στην οικία που έχει δηλώσει ως τόπο διαμονής. 

 

 

Δηλ ηρθε με αρνητικο τεστ και βρέθηκε θετικος στο αεροδρόμιο? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Ήρθε και ο πρώτος (για τη σαιζόν αυτή) θετικός τουρίστας, γερμανός, στην κρήτη. καραντίνα 10 μέρες στην οικία που έχει δηλώσει ως τόπο διαμονής. 

 

 

 

Tωρα το ειδα κι εγω. Αυτος θα μπει σε καραντινα, οι αλλοι 100-200-300, οσοι ηταν τελοσπαντων στην ιδια πτηση, κυκλοφορουν ελευθερα; Δηλαδη αν εγω ερθω σε επαφη με θετικο κρουσμα, 14 μερες καραντινα. Οι τουριστες κανονικα για βολτα; Μας κοροϊδευουν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...