Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, kotsifikos είπε:

έκλαψα!!! ωραία περνάτε εσείς εκεί!

όχι καλέ, εδώ εννοώ στο φόρουμ. τέτοιες συζητήσεις μόνο εδώ έχω διαβάσει!

Δεν είχες διαβάσει τη συζήτηση για τα ρεσό και την πεθερά; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

όχι καλέ, εδώ εννοώ στο φόρουμ. τέτοιες συζητήσεις μόνο εδώ έχω διαβάσει!1 

παρερμήνευσα !!! χαχαχαχα! νόμιζα ότι μιλούσες για το νησί !!!το έκαψα άσε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Den katalaba pos ginete ayto?  Na ksereis diladi poio  embolio tha exoyn?  

 

Θα σου πω για παράδειγμα τί έγινε όταν έκλεισα για συγγενή μου.

 

Του ήρθε μήνυμα για 1η δόση 15 Απριλίου. Με τον κωδικό ραντεβού που σου έρχεται στο μήνυμα, μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα και να διαχειριστείς το ραντεβού, δηλαδή επιβεβαιώσεις/αλλάξεις. Όταν μπαίνεις επίσης σου βγάζει και πότε είναι προγραμματισμένη η 2η δόση. 

 

Στον συγγενή μου λοιπόν ήταν η πρώτη δόση 15/4 και η δεύτερη κάπου μέσα Μαίου αν θυμάμαι. Αυτό αμέσως-αμέσως σημαίνει ότι δεν ήταν ΑΖ, αλλά κάποιο από τα άλλα 2.

 

Μου ζητάει να κοιτάξω μήπως υπάρχει πιο σύντομη διαθεσιμότητα, έστω και σε απομακρυσμένο εμβολιαστικό κέντρο γιατί θα ήθελε ιδανικά να έχει ξεμπερδέψει μέχρι το Πάσχα.

 

Μπαίνω λοιπόν και βλέπω διαθεσιμότητα α' δόσης σε ένα μακρινό εμβολιαστικό κέντρο την 1/4 αλλά με ημερομηνία β' δόσης τέλη Ιουνίου, πράγμα που σημαίνει ότι αν το επέλεγα, θα ήταν το ΑΖ. Με παρεξένεψε να είμαι ειλικρινής γιατί ο συγγενής είναι 70, αλλά έχω την εντύπωση ότι πλέον έχει δοθεί το πράσινο φως και για τους άνω των 65 για το ΑΖ.

 

Κάπως έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Θα σου πω για παράδειγμα τί έγινε όταν έκλεισα για συγγενή μου.

 

Του ήρθε μήνυμα για 1η δόση 15 Απριλίου. Με τον κωδικό ραντεβού που σου έρχεται στο μήνυμα, μπορείς να μπεις στην πλατφόρμα και να διαχειριστείς το ραντεβού, δηλαδή επιβεβαιώσεις/αλλάξεις. Όταν μπαίνεις επίσης σου βγάζει και πότε είναι προγραμματισμένη η 2η δόση. 

 

Στον συγγενή μου λοιπόν ήταν η πρώτη δόση 15/4 και η δεύτερη κάπου μέσα Μαίου αν θυμάμαι. Αυτό αμέσως-αμέσως σημαίνει ότι δεν ήταν ΑΖ, αλλά κάποιο από τα άλλα 2.

 

Μου ζητάει να κοιτάξω μήπως υπάρχει πιο σύντομη διαθεσιμότητα, έστω και σε απομακρυσμένο εμβολιαστικό κέντρο γιατί θα ήθελε ιδανικά να έχει ξεμπερδέψει μέχρι το Πάσχα.

 

Μπαίνω λοιπόν και βλέπω διαθεσιμότητα α' δόσης σε ένα μακρινό εμβολιαστικό κέντρο την 1/4 αλλά με ημερομηνία β' δόσης τέλη Ιουνίου, πράγμα που σημαίνει ότι αν το επέλεγα, θα ήταν το ΑΖ.

 

Κάπως έτσι.

Ennoeis oti to Astra to  kanoyn pio meta tin deyteri dosi..  nai ontos den to eixa meletisei oti tis astra thelei perissotero kairo h alli dosi 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ωστόσο μέσω της πλατφόρμας, υπάρχει η δυνατότητα έμμεσης επιλογής εμβολίου, τουλάχιστον για τους κατοίκους των μεγάλων πόλεων, καθώς πριν επιβεβαιώσεις το ραντεβού σου, έχεις την δυνατότητα να επιλέξεις διαφορετικές ημερομηνίες ή/και διαφορετικά εμβολιαστικά κέντρα. Οπότε βλέποντας τις ημερομηνίες 1ης και 2ης δόσης καταλαβαίνεις για ποιο εμβόλιο εχεις ραντεβού αρχικά και αναλόγως μπορείς να κινηθείς, να επιλέξεις άλλες ημερομηνίες και άρα άλλο εμβόλιο.

Κ πως ξερεις ποιο θα κάνει το κάθε κεντρο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Κ πως ξερεις ποιο θα κάνει το κάθε κεντρο?

Αν έχεις κλείσει ραντεβού με διαφορά 3-4 εβδομάδων μεταξύ α' και β' δόσης, ξέρεις ότι θα κάνεις είτε pfizer είτε moderna, αν η διαφορά είναι 12 εβδομάδων, είναι σίγουρα το ΑΖ. Φαντάζομαι ότι όταν έρθει το μονοδοσικό, όπου βλέπεις ότι σου βγάζει μόνο μια δόση, θα καταλαβαίνεις ότι θα κάνεις της JJ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Αν έχεις κλείσει ραντεβού με διαφορά 3-4 μηνών μεταξύ α' και β' δόσης, ξέρεις ότι θα κάνεις είτε pfizer είτε moderna, αν η διαφορά είναι 12 εβδομάδων, είναι σίγουρα το ΑΖ. Φαντάζομαι ότι όταν έρθει το μονοδοσικό, όπου βλέπεις ότι σου βγάζει μόνο μια δόση, θα καταλαβαίνεις ότι θα κάνεις της JJ.

3-4 εβδομαδων

Link to comment
Share on other sites

Εντωμεταξύ για τα σχολεία άλλαξε ο προγραμματισμός. 12 Απριλίου λύκεια και ίσως γυμνάσια και δημοτικά φαίνεται για μετά το Πάσχα και ειπωθηκε σχεδόν σίγουρη η παράταση δυο εβδομάδων εντός του Ιουνίου που λογικά αναφέρεται στα δημοτικά, αφού στη β θμια υπάρχουν οι πανελλήνιες (εκτός φυσικά από τα ιδιωτικά δημοτικά που θα έχουν βγάλει την ύλη :grin:)...

 

Τα λύκεια φυσικά είναι μια επιλογη εκ του ασφαλούς αφού όσοι ήταν ικανοποιημένοι από την τηλεκπαίδευση κ τα φροντιστήριά τους, δεν θα εμφανιστούν στο σχολείο (όπως δεν θα εμφανίζονταν ούτως ή άλλως). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τα λύκεια φυσικά είναι μια επιλογη εκ του ασφαλούς αφού όσοι ήταν ικανοποιημένοι από την τηλεκπαίδευση κ τα φροντιστήριά τους, δεν θα εμφανιστούν στο σχολείο (όπως δεν θα εμφανίζονταν ούτως ή άλλως). 

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη να σου πω την αλήθεια, έχω ένα βαφτιστήρι Α' Λυκείου που δεν βλέπει την ώρα να γυρίσει, έχει λαλήσει μέσα στο σπίτι. Όταν άνοιξαν πριν λίγο καιρό μόνο τα Γυμνάσια και πήγε ο αδερφός του και όχι ο ίδιος τα έβαψε μαύρα...

 

Η Γ' Λυκείου βέβαια είναι άλλη κατηγορία, χλωμό να επιστρέψουν, λογικά θα εξαντλήσουν το περιθώριο απουσιών τους, όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή.

 

Τώρα είδα είδηση εν τω μεταξύ ότι η αιτία θανάτου της γυναίκας στο Ίλιον ήταν πνευμονικό οίδημα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Δεν είμαι και τόσο σίγουρη να σου πω την αλήθεια, έχω ένα βαφτιστήρι Α' Λυκείου που δεν βλέπει την ώρα να γυρίσει, έχει λαλήσει μέσα στο σπίτι. Όταν άνοιξαν πριν λίγο καιρό μόνο τα Γυμνάσια και πήγε ο αδερφός του και όχι ο ίδιος τα έβαψε μαύρα...

 

Η Γ' Λυκείου βέβαια είναι άλλη κατηγορία, χλωμό να επιστρέψουν, λογικά θα εξαντλήσουν το περιθώριο απουσιών τους, όπως κάθε χρόνο τέτοια εποχή.

 

Τώρα είδα είδηση εν τω μεταξύ ότι η αιτία θανάτου της γυναίκας στο Ίλιον ήταν πνευμονικό οίδημα.

Κυρίως για τη Γ λέω κ για ένα ποσοστό της Β. Η Α σίγουρα θα θέλει, βέβαια το θέλουν είναι σχετικό, μέχρι να βαρεθούν προφανώς. 

 

 

σήμερα ένας υπερκινητικος μαθητής που δυσκολεύεται πολύ στο σχολείο, μου ελεγε ποσο ανυπομονεί να ανοίξουν και γελούσε μόνος του με την «κατάντια» του!! 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Αν έχεις κλείσει ραντεβού με διαφορά 3-4 εβδομάδων μεταξύ α' και β' δόσης, ξέρεις ότι θα κάνεις είτε pfizer είτε moderna, αν η διαφορά είναι 12 εβδομάδων, είναι σίγουρα το ΑΖ. Φαντάζομαι ότι όταν έρθει το μονοδοσικό, όπου βλέπεις ότι σου βγάζει μόνο μια δόση, θα καταλαβαίνεις ότι θα κάνεις της JJ.

Ναι.μωρε.κατι τοσο απλό κ δεν το σκέφτηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, ερώτηση, αν έρθεις σε επαφή με θετικό κρούσμα μετά από πόσο καιρό αν κολλήσεις εμφανίζεις συμπτώματα? Την Κυριακή βρέθηκα με ένα άτομο σε εσωτερικό χώρο, φορούσαμε κ οι 2 μάσκες κ ήμασταν σε απόσταση κ για 1 μόνο λεπτό ήρθαμε κοντά λόγω της δουλειάς μου, όχι πρόσωπο με πρόσωπο αλλά δίπλα ο ένας στον άλλον κ ήμουνα εκεί για λιγότερο από μισή ώρα. Χθες το βραδάκι με πήρε τηλ ότι είχε μπούκωμα, έκανε το τεστ κ βρέθηκε θετική. Αλλά της είπαν ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ilaeira είπε:

Η Γαλλία μπαίνει σε ολικό λοκντάουν το Σάββατο. 

 

Που σημαίνει κλείσιμο το μη αναγκαίων καταστημάτων, κλείσιμο σχολείων για τρεις εβδομάδες (αλλά όχι για τα παιδιά των οποίων οι γονείς δουλεύουν), μετακίνηση εντός 10 χλμ (για παραπάνω χρειάζεσαι σοβαρό λόγο), απαγόρευση μετακίνησης μεταξύ (ας το πούμε έτσι) νομών και απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 7.

 

Πρακτικά επεκτείνει τα μέτρα που είχαν ορισμένες μόνο περιοχές, σε όλη τη Γαλλία.

 

Είχαν προσπαθήσει να εφαρμόσουν φόρμα εξόδου (σαν το δικό μας sms) αλλά το πήραν πίσω. Ενθαρρύνουν τις κοινωνικές επαφές εκτός σπιτιού, σε ανοιχτούς χώρους, με μασκες και απόσταση αλλά χωρίς άλλους περιορισμούς.

 

 

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ερώτηση, αν έρθεις σε επαφή με θετικό κρούσμα μετά από πόσο καιρό αν κολλήσεις εμφανίζεις συμπτώματα? Την Κυριακή βρέθηκα με ένα άτομο σε εσωτερικό χώρο, φορούσαμε κ οι 2 μάσκες κ ήμασταν σε απόσταση κ για 1 μόνο λεπτό ήρθαμε κοντά λόγω της δουλειάς μου, όχι πρόσωπο με πρόσωπο αλλά δίπλα ο ένας στον άλλον κ ήμουνα εκεί για λιγότερο από μισή ώρα. Χθες το βραδάκι με πήρε τηλ ότι είχε μπούκωμα, έκανε το τεστ κ βρέθηκε θετική. Αλλά της είπαν ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο

 

Για ασφαλή αποτελέσματα περιμένεις 7 ημέρες πριν κάνεις τεστ, εκτός και αν παρουσιάσεις συμπτώματα νωρίτερα. Αν κάνεις νωρίτερα τεστ και ειδικά χωρίς συμπτώματα, είναι πολύ πιθανό να βγει ψευδώς αρνητικό. Αυτά μας είπαν από ΕΟΔΥ, όταν ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα και αυτό συνέβη και στο κρούσμα (έκανε τεστ στις 5 ημέρες μετά την επαφή και βγήκε θετικό, στις 8 ημέρες παρουσίασε συμπτώματα και βγήκε θετικό).

Το τελευταίο, ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο, είναι η νέα καραμέλα νομίζω, το είπαν και σε φίλη μου που νόσησε ο άντρας της, τους είπαν για καραντίνα 13 ημέρες και ήταν σίγουροι ότι ακόμα και αν κολλήσει η ίδια ή τα παιδιά, μπορούν μετά τις 13 ημέρες να κυκλοφορήσουν γιατί λέει θα έχουν χαμηλό ιικό φορτίο...

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Που σημαίνει κλείσιμο το μη αναγκαίων καταστημάτων, κλείσιμο σχολείων για τρεις εβδομάδες (αλλά όχι για τα παιδιά των οποίων οι γονείς δουλεύουν), μετακίνηση εντός 10 χλμ (για παραπάνω χρειάζεσαι σοβαρό λόγο), απαγόρευση μετακίνησης μεταξύ (ας το πούμε έτσι) νομών και απαγόρευση κυκλοφορίας μετά τις 7.

 

Πρακτικά επεκτείνει τα μέτρα που είχαν ορισμένες μόνο περιοχές, σε όλη τη Γαλλία.

 

Είχαν προσπαθήσει να εφαρμόσουν φόρμα εξόδου (σαν το δικό μας sms) αλλά το πήραν πίσω. Ενθαρρύνουν τις κοινωνικές επαφές εκτός σπιτιού, σε ανοιχτούς χώρους, με μασκες και απόσταση αλλά χωρίς άλλους περιορισμούς.

 

 

 

Για ασφαλή αποτελέσματα περιμένεις 7 ημέρες πριν κάνεις τεστ, εκτός και αν παρουσιάσεις συμπτώματα νωρίτερα. Αν κάνεις νωρίτερα τεστ και ειδικά χωρίς συμπτώματα, είναι πολύ πιθανό να βγει ψευδώς αρνητικό. Αυτά μας είπαν από ΕΟΔΥ, όταν ήρθαμε σε επαφή με κρούσμα και αυτό συνέβη και στο κρούσμα (έκανε τεστ στις 5 ημέρες μετά την επαφή και βγήκε θετικό, στις 8 ημέρες παρουσίασε συμπτώματα και βγήκε θετικό).

Το τελευταίο, ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο, είναι η νέα καραμέλα νομίζω, το είπαν και σε φίλη μου που νόσησε ο άντρας της, τους είπαν για καραντίνα 13 ημέρες και ήταν σίγουροι ότι ακόμα και αν κολλήσει η ίδια ή τα παιδιά, μπορούν μετά τις 13 ημέρες να κυκλοφορήσουν γιατί λέει θα έχουν χαμηλό ιικό φορτίο...

Ευχαριστώ για την απάντηση, το τεστ δυστυχώς εδώ που ζω είναι δύσκολο, μόνο αν μετακινηθω μπορώ να το κάνω.. Ελπίζω πάντως να μην έχω κολλήσει τπτ!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Ευχαριστώ για την απάντηση, το τεστ δυστυχώς εδώ που ζω είναι δύσκολο, μόνο αν μετακινηθω μπορώ να το κάνω.. Ελπίζω πάντως να μην έχω κολλήσει τπτ!

 

Κοίτα, ο ΕΟΔΥ γενικά δε συστήνει να κάνεις τεστ, παρά μόνο αν έχεις συμπτώματα και μάλιστα βαριά. Η οδηγία είναι μένεις καραντίνα 2 εβδομάδες. Αν δεν εκδηλώσεις κάτι σε αυτό το διάστημα, θεωρείσαι ασφαλής να κυκλοφορήσεις. Ακόμα και αν εκδηλώσεις συμπτώματα, σου δίνουν οδηγίες για το πως να το περάσεις σπίτι, δε σε οδηγούν σε τεστ. Οπότε, μένεις αποκλεισμένη για το επόμενο διάστημα και σου εύχομαι να μην έχεις κολλήσει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Κοίτα, ο ΕΟΔΥ γενικά δε συστήνει να κάνεις τεστ, παρά μόνο αν έχεις συμπτώματα και μάλιστα βαριά. Η οδηγία είναι μένεις καραντίνα 2 εβδομάδες. Αν δεν εκδηλώσεις κάτι σε αυτό το διάστημα, θεωρείσαι ασφαλής να κυκλοφορήσεις. Ακόμα και αν εκδηλώσεις συμπτώματα, σου δίνουν οδηγίες για το πως να το περάσεις σπίτι, δε σε οδηγούν σε τεστ. Οπότε, μένεις αποκλεισμένη για το επόμενο διάστημα και σου εύχομαι να μην έχεις κολλήσει τίποτα!

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου. Κ εγώ το εύχομαι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ερώτηση, αν έρθεις σε επαφή με θετικό κρούσμα μετά από πόσο καιρό αν κολλήσεις εμφανίζεις συμπτώματα? Την Κυριακή βρέθηκα με ένα άτομο σε εσωτερικό χώρο, φορούσαμε κ οι 2 μάσκες κ ήμασταν σε απόσταση κ για 1 μόνο λεπτό ήρθαμε κοντά λόγω της δουλειάς μου, όχι πρόσωπο με πρόσωπο αλλά δίπλα ο ένας στον άλλον κ ήμουνα εκεί για λιγότερο από μισή ώρα. Χθες το βραδάκι με πήρε τηλ ότι είχε μπούκωμα, έκανε το τεστ κ βρέθηκε θετική. Αλλά της είπαν ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο

14 μερες καραντινα ειναι οι οδηγιες. Αυστηρη καραντινα, απομονωση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, ερώτηση, αν έρθεις σε επαφή με θετικό κρούσμα μετά από πόσο καιρό αν κολλήσεις εμφανίζεις συμπτώματα? Την Κυριακή βρέθηκα με ένα άτομο σε εσωτερικό χώρο, φορούσαμε κ οι 2 μάσκες κ ήμασταν σε απόσταση κ για 1 μόνο λεπτό ήρθαμε κοντά λόγω της δουλειάς μου, όχι πρόσωπο με πρόσωπο αλλά δίπλα ο ένας στον άλλον κ ήμουνα εκεί για λιγότερο από μισή ώρα. Χθες το βραδάκι με πήρε τηλ ότι είχε μπούκωμα, έκανε το τεστ κ βρέθηκε θετική. Αλλά της είπαν ότι έχει χαμηλό ιικό φορτίο

Ego hrtha se epafh me kroysma tin pempth se xoro kleisto alla ME anoikkta parathira xoris maska.  O giatros eipe meta apo pente meres moriako test k an bgei arnitiko eisai asfalis.  Den exeis kollisei.  Karantina proliptika meta to test gia kamia ebdomada akoma.  

Stin periptosi mas kaneis den kollise akoma k h oikogeniea poy menoyn mazi akoma den exei kollisei.  

O antropos exei entona symtomata ypsilo pyreto diladh . 

Mesos oros gia na exeis symptomata einai oi 5 meres peripou.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ego hrtha se epafh me kroysma tin pempth se xoro kleisto alla ME anoikkta parathira xoris maska.  O giatros eipe meta apo pente meres moriako test k an bgei arnitiko eisai asfalis.  Den exeis kollisei.  Karantina proliptika meta to test gia kamia ebdomada akoma.  

Stin periptosi mas kaneis den kollise akoma k h oikogeniea poy menoyn mazi akoma den exei kollisei.  

O antropos exei entona symtomata ypsilo pyreto diladh . 

Mesos oros gia na exeis symptomata einai oi 5 meres peripou.  

Ποσο χρονων είναι?

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ego hrtha se epafh me kroysma tin pempth se xoro kleisto alla ME anoikkta parathira xoris maska.  O giatros eipe meta apo pente meres moriako test k an bgei arnitiko eisai asfalis.  Den exeis kollisei.  Karantina proliptika meta to test gia kamia ebdomada akoma.  

Stin periptosi mas kaneis den kollise akoma k h oikogeniea poy menoyn mazi akoma den exei kollisei.  

O antropos exei entona symtomata ypsilo pyreto diladh . 

Mesos oros gia na exeis symptomata einai oi 5 meres peripou.  

 

Ο ΕΟΔΥ λεει το αρνητικο να αγνοηθει τελειως και σε καμια περιπτωση να μη σπασει η καραντινα των 14 ημερων.

Ειναι τσεκαρισμενο με αρκετους φιλους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...