Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Kλειστος χωρος με συνωστισμο, και ειναι πολυ ευκολο να κανεις ελεγχο στην εξοδο και διασταυρωση στοιχειων

Για να το λες θα γίνεται.το θεωρουσα δυσκολο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

 

Για κρούσματα σε σχολεία ξέρω (είτε σε παιδιά, είτε σε καθηγητές), όλοι μας έχουμε ακούσει.

Για ενδοσχολική μετάδοση (από καθηγητές σε παιδιά, παιδιά σε παιδιά, παιδιά σε καθηγητές) έχουμε στοιχεία;

Στοιχεια επισημα δεν υπαρχουν.

 

Υπαρχουν ομως εμπειρικα στοιχεια για νοσησεις παιδιων που δεν πηγαιναν πουθενα αλλου και που οι οικογενειες τηρουσαν ευλαβικα τα μετρα (κυριως σε ειδικα σχολεια).

Μαλιστα πριν λιγες μερες σε ΕΕΕΕΚ υπηρχε θανατος μαθητη και σε αλλο ειδικο σχολειο θανατος γονιου.

 

Το που μολυνθηκενκαποιος ειναινπαρα πολυ δυσκολο να αποσειχτει. Οταν ομως εχεις συνωστισμο (και πλεον εχει αποδειχτει οτι τα παιδια και νοσουν και φερουν τον ιο) ειναι πολυ περισσοτερες οι πιθανοτητες

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Για να το λες θα γίνεται.το θεωρουσα δυσκολο.

 

 

Θελω να ελπιζω οτι δε μετρανε κρουσματα στην τυχη, αλλα καπου κρατανε στοιχεια, οποτε ευκολα τσεκαρεις αν απο τα 50 ατομα που βγηκαν απο την πορτα, καποιος επρεπε να ειναι περιορισμενος.

 Αν δεν κρατανε, και δεν εχουν ιδεα ποιοι επρεπε να ειναι σε καραντινα λογω θετικου τεστ, ενταξει, δε μας σωζει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

 

Να δείξω κατανόηση στον μπουχτισμένο πολίτη που έχει απηυδίσει από την κλεισούρα και θα "παρανομήσει" με κάποιον τρόπο, ναι.

 

Να δείξω κατανόηση στον γονιό που μετά από 5 μήνες υποκύπτει και καλεί κάποιον φίλο του παιδιού του στο σπίτι, ναι.

 

Να δείξω κατανόηση στο επιβεβαιωμένο κρούσμα που σπάει την καραντίνα του, έστω κι αν φοράει τριπλή μάσκα, συγγνώμη αλλά όχι....

 

Εγώ ξέρω 4μελή οικογένεια, όλοι με covid, πολύ ευκατάστατοι, με τον κήπο τους, το μεγάλο τους σπίτι, με το μανάβη και τον χασάπη να τους στέλνουν τα πράγματα σπίτι και όταν τελείωσε η καραντίνα τους, παρόλο που δεν είχαν συνέλθει όλοι τελείως, δεν έκαναν νέα τεστ να επιβεβαιώσουν ότι είχαν αρνητικοποιηθεί, γιατί σε περίπτωση έστω και ενός θετικού τεστ θα έπρεπε να κάτσουν άλλες 10 μέρες καραντίνα....

Και στην τελική ήταν ξεκάθαρη η εντολή του νοσοκομείου.Μενεις σε καραντίνα του ειπαν.Δεν χωράει καμια δικαιολογία σε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Στοιχεια επισημα δεν υπαρχουν.

 

Υπαρχουν ομως εμπειρικα στοιχεια για νοσησεις παιδιων που δεν πηγαιναν πουθενα αλλου και που οι οικογενειες τηρουσαν ευλαβικα τα μετρα (κυριως σε ειδικα σχολεια).

Μαλιστα πριν λιγες μερες σε ΕΕΕΕΚ υπηρχε θανατος μαθητη και σε αλλο ειδικο σχολειο θανατος γονιου.

 

Το που μολυνθηκενκαποιος ειναινπαρα πολυ δυσκολο να αποσειχτει. Οταν ομως εχεις συνωστισμο (και πλεον εχει αποδειχτει οτι τα παιδια και νοσουν και φερουν τον ιο) ειναι πολυ περισσοτερες οι πιθανοτητες

 

Τα εμπειρικά στοιχεία δε μου λένε τίποτα. Eμπειρικά, ήρθα σε στενή επαφή εγώ και 10 άτομα ακόμα με ασυμπτωματικό φορέα, ο οποίος δήλωνε και έδειχνε να τηρεί ευλαβικά τα μέτρα, αλλά τελικά δεν ήταν τόσο συνεπής όσο όλοι πιστεύαμε. Αλλά τελικά επίσης επιβεβαιωμένα, μετά από 15 ημέρες αυστηρής καραντίνας, δεν κόλλησε κανένας μας, ούτε καν το παιδί του, ενώ εκείνος είναι τώρα 2 εβδομάδες σε κλίνη Covid. Επίσης εμπειρικά, στα σχολεία της γειτονιάς μου (δημοτικά) κανένας φορέας δάσκαλος δεν κόλλησε παιδί, ούτε παιδί δάσκαλο, όλα τα κρούσματα προήλθαν από την οικογένεια. Ε και; Δε λέω ότι δεν ισχύει η ενδοσχολική μετάδοση (αν και βλέποντας τα νηπιάκια μας, πιο καλά τηρούν μέτρα αυτά, παρά οι ενήλικοι). Λέω ότι δεν ξέρω. Κατά τα άλλα, τα πάντα εντοπίζονται με ακρίβεια, αν η ιχνηλάτηση γίνεται ευλαβικά. Και μόνο η ευλαβική ιχνηλάτηση θα μας δώσει στοιχεία για να μπορούμε να λέμε "στα σχολεία κολλάει, στα ζαχαροπλαστεία οχι". Διαφορετικά, λόγια του αέρα. Δυνητικά ναι, τα σχολεία θα μπορούσαν να είναι εστίες μετάδοσης. Το αν είναι όμως, δεν το ξέρουμε. Δυστυχώς.

 

Just now, Deena είπε:

 

Να δείξω κατανόηση στον μπουχτισμένο πολίτη που έχει απηυδίσει από την κλεισούρα και θα "παρανομήσει" με κάποιον τρόπο, ναι.

 

Να δείξω κατανόηση στον γονιό που μετά από 5 μήνες υποκύπτει και καλεί κάποιον φίλο του παιδιού του στο σπίτι, ναι.

 

Να δείξω κατανόηση στο επιβεβαιωμένο κρούσμα που σπάει την καραντίνα του, έστω κι αν φοράει τριπλή μάσκα, συγγνώμη αλλά όχι....

 

Εγώ ξέρω 4μελή οικογένεια, όλοι με covid, πολύ ευκατάστατοι, με τον κήπο τους, το μεγάλο τους σπίτι, με το μανάβη και τον χασάπη να τους στέλνουν τα πράγματα σπίτι και όταν τελείωσε η καραντίνα τους, παρόλο που δεν είχαν συνέλθει όλοι τελείως, δεν έκαναν νέα τεστ να επιβεβαιώσουν ότι είχαν αρνητικοποιηθεί, γιατί σε περίπτωση έστω και ενός θετικού τεστ θα έπρεπε να κάτσουν άλλες 10 μέρες καραντίνα....

 

Δε μίλησα για κατανόηση, δεν ξέρω από που προκύπτει αυτό. 

Επίσης, επαναλαμβάνοντας το πιο παραπάνω προσωπικό παράδειγμα, δε μου λέει τίποτα το τι κάνει η κάθε οικογένεια. Άλλοι τηρούν τα μέτρα και δε λένε τίποτα, άλλοι λένε ότι τα τηρούν και τα έχουν κάνει λάστιχο. Προκύπτει από κάπου ότι στο παράδειγμά σου οι άνθρωποι που βγήκαν έξω κόλλησαν άλλους; όχι.  Ήταν υποχρεωμένοι να κάνουν τεστ; επίσης όχι. Αν κατανοώ την πράξη τους; δεν θα μπορούσα, δεν είμαι στη θέση τους, δεν ξέρω αν 15 ημέρες που αναγκάστηκαν να κλειστούν μέσα δεν ήταν στο τσακ να πλακωθούν στο ξύλο.

 

Αλλά όπως και να έχει, άλλη είναι η τοποθέτησή μου.; Το σχόλιο μου απευθύνονταν κυρίως στα άτομα που τηρούν μέτρα και δείχνουν να φοβούνται την οποιαδήποτε επαφή (σε ένα βαθμό και εγώ ήμουν μέσα σε αυτούς). Ε δε μπορώ να φοβάμαι άλλο, αυτό λέω, δε μπορώ να αντιμετωπίζω τον απέναντι μου σαν εν δυνάμει δολοφόνο επειδή κατέβασε τη μάσκα του, ειδικά όταν το πλαίσιο (ανοιχτός χώρος, ολιγόλεπτη επαφή) δεν είναι επιβαρυντικό. Και αυτό προκύπτει από στοιχεία, όχι γιατί έτσι νομίζω ή επειδή ήρθα σε επαφή και δεν κόλλησα. Σαφώς και με ενοχλεί που κολλάει ο άλλος στην ουρά από πίσω μου (και πριν με ενοχλούσε βέβαια) αλλά όσο είμαι σε εξωτερικό χώρο, με μάσκες, δε θα έπρεπε να νιώθω ότι απειλούμαι. Το πολύ πολύ να πω, "μου κρατάτε τη σειρα;" και να πάω παραπέρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επανέρχομαι με νέα.Ο εοδυ πηρε σημερα τον κουμπάρο στο σπιτι χωρις εκείνος όμως να  εχει δωσει πουθενά ποτε το απόρρητο σταθερό,το οποίο παρεμπιπτόντως είναι κ στο ονομα της γυναίκας του.Του ζήτησαν εξακρίβωση διεύθυνσης για την καραντίνα.Του ειπαν οτιβρεθηκε θετικος στις 16 του μηνα.Τους οτι ναι αλλα το τεστ εγινε στο νοσοκομειο κ πηρε εξιτήριο στις 17.Δεν το γνώριζαν ότι νοσηλευόταν. Δηλαδη δεν γινεται αντιπαράθεση στοιχείων και τους ξαναμετρανε?Δεν θέλω με αυτο φυσικα να πω οτι ειναιβλιγα τα κρουσματα κ οτι δεν γίνεται χαμός.Το εχω ομως πραγματική απορία.Δεν το περίμενα.Αφου τον έλεγξαν ομως δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο.Μολις ειχε γυρίσει κ απο το σημερινό σουπερ μαρκετ.:roll:

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Μολις ειχε γυρίσει κ απο το σημερινό σουπερ μαρκετ.:roll:

Φυσικά γιατί δεν γίνεται να πάθει ιδρυματοποίηση , δεν πειράζει αν κολλήσει την κυρία Μαρία που έχει καρδιά, ή τον Βαγγέλη που είναι διαβητικός, ποιος νοιάζεται για τον καρκινοπαθή Κώστα..ο κουμπάρος να είναι καλά αυτό έχει σημασία!

Συγγνώμη αλλά αλήθεια ο κουμπάρος σου είναι απαράδεκτος, είναι για καταγγελία, κυκλοφορεί άνετος και κάνει μια χαρά διασπορά, μετά λέμε δεν αντέχουμε τα μέτρα (τα οποία δεν τα τηρούν ούτε οι μισοί). Ενσυναίσθηση μηδέν, ατομική ευθύνη υπό το μηδεν.

 

Link to comment
Share on other sites

Έρχεται συνάδελφος στο γραφείο με μάσκα, μπαίνει μέσα κατα-αγχωμένος "πω πω πολλά κρούσματα έχουμε",  αλλά για να το πει, κατεβάζει τη μάσκα. Μετά μπαίνει στο διπλανό γραφείο, με κατεβασμένη τη μάσκα κ το λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα, μέσα στο άγχος, στον άλλο συνάδελφο, ο οποίος, συμφωνεί και αυτός, και σημειωτέον δεν φορούσε μάσκα καθόλου, ήταν μόνος του στο γραφείο, και φυσικά δεν έκανε κ τον κόπο να τη βάλει μετά, όταν δλδ μπήκε ο άλλος. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos είπε:

Φυσικά γιατί δεν γίνεται να πάθει ιδρυματοποίηση , δεν πειράζει αν κολλήσει την κυρία Μαρία που έχει καρδιά, ή τον Βαγγέλη που είναι διαβητικός, ποιος νοιάζεται για τον καρκινοπαθή Κώστα..ο κουμπάρος να είναι καλά αυτό έχει σημασία!

Συγγνώμη αλλά αλήθεια ο κουμπάρος σου είναι απαράδεκτος, είναι για καταγγελία, κυκλοφορεί άνετος και κάνει μια χαρά διασπορά, μετά λέμε δεν αντέχουμε τα μέτρα (τα οποία δεν τα τηρούν ούτε οι μισοί). Ενσυναίσθηση μηδέν, ατομική ευθύνη υπό το μηδεν.

 

Να σου πω.επειδη το χει το χρήμα,πολυ θα το θελα να φάει το προστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Έρχεται συνάδελφος στο γραφείο με μάσκα, μπαίνει μέσα κατα-αγχωμένος "πω πω πολλά κρούσματα έχουμε",  αλλά για να το πει, κατεβάζει τη μάσκα. Μετά μπαίνει στο διπλανό γραφείο, με κατεβασμένη τη μάσκα κ το λέει ακριβώς το ίδιο πράγμα, μέσα στο άγχος, στον άλλο συνάδελφο, ο οποίος, συμφωνεί και αυτός, και σημειωτέον δεν φορούσε μάσκα καθόλου, ήταν μόνος του στο γραφείο, και φυσικά δεν έκανε κ τον κόπο να τη βάλει μετά, όταν δλδ μπήκε ο άλλος. 

 

Κοιτα, και γω στο γραφειο ΜΟΥ (στο χωρο δηλαδη οπου καθομαι) ειμαι χωρις μασκα γιατι ειμαι μονη μου. Οταν, ομως, μπει καποιος συνεδελφος αμεσως τη βαζω. Οπως και πταν κυκλοφορω σε κοινοχρηστους χωρους (ναι! Ακομα και στην τουαλετα!) ή παω σε αλλο γραφειο.

Και φυσικα, οταν εχω αξιολογηση παιδιων ειμαι παντα με μασκα (τα παιδια πολλες φορες λογω των δυσκολιων τους δεν φορανε) και μετα αεριζω για τουλαχιστον 15 λεπτα και ψεκαζω τα παντα με dettol

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, emmaki είπε:

Κοιτα, και γω στο γραφειο ΜΟΥ (στο χωρο δηλαδη οπου καθομαι) ειμαι χωρις μασκα γιατι ειμαι μονη μου. Οταν, ομως, μπει καποιος συνεδελφος αμεσως τη βαζω. Οπως και πταν κυκλοφορω σε κοινοχρηστους χωρους (ναι! Ακομα και στην τουαλετα!) ή παω σε αλλο γραφειο.

.....

 

Και εγώ όταν ειμαι μόνη μου δεν φοράω, και ο συνάδελφος στο διπλανό γραφείο (διπλανό δωμάτιο για την ακρίβεια) ήταν μόνος του και δεν φορούσε, αλλά λέω βρε παιδί μου, όταν από ανθρώπους που είναι μέσα στα πράγματα, νέοι, παραγωγικοί, με "θεωρητικά" ένα άλφα επίπεδο, βλέπεις τον παραλογισμό στην σκέψη και στην πράξη, μετά σηκώνεις τα χέρια ψηλά. Ποια ατομική, ποια κοινωνική ευθύνη... δεν υπάρχει....  

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Κοιτα, και γω στο γραφειο ΜΟΥ (στο χωρο δηλαδη οπου καθομαι) ειμαι χωρις μασκα γιατι ειμαι μονη μου. Οταν, ομως, μπει καποιος συνεδελφος αμεσως τη βαζω. Οπως και πταν κυκλοφορω σε κοινοχρηστους χωρους (ναι! Ακομα και στην τουαλετα!) ή παω σε αλλο γραφειο.

Και φυσικα, οταν εχω αξιολογηση παιδιων ειμαι παντα με μασκα (τα παιδια πολλες φορες λογω των δυσκολιων τους δεν φορανε) και μετα αεριζω για τουλαχιστον 15 λεπτα και ψεκαζω τα παντα με dettol

Αέρινες μονίμως τον χώρο που κάθεσαι χωρίς μασκα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, annoulen είπε:

Και εγώ όταν ειμαι μόνη μου δεν φοράω, και ο συνάδελφος στο διπλανό γραφείο (διπλανό δωμάτιο για την ακρίβεια) ήταν μόνος του και δεν φορούσε, αλλά λέω βρε παιδί μου, όταν από ανθρώπους που είναι μέσα στα πράγματα, νέοι, παραγωγικοί, με "θεωρητικά" ένα άλφα επίπεδο, βλέπεις τον παραλογισμό στην σκέψη και στην πράξη, μετά σηκώνεις τα χέρια ψηλά. 

Πραγματικά είναι προς διερεύνηση αυτό το πράγμα. Όχι για κορωνοϊό, γενικά μιλώντας. Σε πολλές περιπτώσεις-καταστάσεις-ανθρώπους ενώ η πληροφορία είναι σαφής, βασισμένη στην κοινή λογική, αποδεδειγμένα βάσιμη, διαρκώς επαναλαμβανόμενη κι ορατή στην καθημερινότητα, για κάποιον-ους λόγο-ους (κόπωση, αδυναμία συγκέντρωσης, δυσκολία κατανόησης, ζαμανφουνισμό, δεν ξέρω τι άλλο αλήθεια) απλώς δεν περνάει στον εγκέφαλο. Κάνει γκελ και διακτινίζετε στο υπερπέραν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Αέρινες μονίμως τον χώρο που κάθεσαι χωρίς μασκα?

Τον αεριζω 10 λεπτα το πρωι, 15 λεπτα πριν φυγω και πριν και μετα απο καθε ραντεβου

 

Αν και ογ εγκυκλιοι που μας ερχονται κατα καιρους δεν μιλανε για αερισμο αν τογραφειο ειναι ατομικο

Επεξεργάστηκαν by emmaki
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Πραγματικά είναι προς διερεύνηση αυτό το πράγμα. Όχι για κορωνοϊό, γενικά μιλώντας. Σε πολλές περιπτώσεις-καταστάσεις-ανθρώπους ενώ η πληροφορία είναι σαφής, βασισμένη στην κοινή λογική, αποδεδειγμένα βάσιμη, διαρκώς επαναλαμβανόμενη κι ορατή στην καθημερινότητα, για κάποιον-ους λόγο-ους (κόπωση, αδυναμία συγκέντρωσης, δυσκολία κατανόησης, ζαμανφουνισμό, δεν ξέρω τι άλλο αλήθεια) απλώς δεν περνάει στον εγκέφαλο. Κάνει γκελ και διακτινίζετε στο υπερπέραν.

 

Είμαι σίγουρη ότι οι κοινωνιολόγοι θα έχουν σίγουρη απάντηση για αυτό :)

 

Η πληροφορία δεν είναι ποτέ τόσο " κοινή λογική, αποδεδειγμένα βάσιμη, διαρκώς επαναλαμβανόμενη κι ορατή στην καθημερινότητα" όσο νομίζουμε. Δεν είναι σίγουρο ότι αν θα έρθεις σε επαφή με κρούσμα θα νοσήσεις. Δεν είναι ορατό στη καθημερινότητα ότι όποιος κυκλοφορεί χωρίς μάσκα κινδυνεύει. Μπορεί να είμαστε ενήλικες αλλά χρειαζόμαστε πάντα φυσικές σε εμάς συνέπειες για να αυτοματοποιήσουμε τη συμπεριφορά μας ώστε να αποτρέψουμε τον κίνδυνο.

 

Επίσης παίζει ρόλο το πλαίσιο. Αν πχ ο άλλος είναι πέντε μήνες σπίτι-δουλειά, κινείται ατομικά  και ξέρει τις επαφές του, νιώθει ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους, και σε συνδυασμό με την κόπωση στιγμιαία αφαιρείται* Επίσης ξέρει ότι ακόμα και ασυμπτωματικός, αν κατεβάσει τη μάσκα του για μια "καλημέρα" και απομακρυνθεί, οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιον είναι μηδαμινές. Αντιθέτως, αν είχε ζήσει χρόνια με το φόβο της ανοσοκαταστολής, είναι πολύ λογικό μια τέτοια συμπεριφορά να την βρίσκει κακουργηματική.

Δεν είναι πάντα θέμα εξυπνάδας, αντίληψης ή ευθύνης, είναι το ίδιο το πλαίσιο.

 

*το έχω πάθει και εγώ. Λαχανιάζω πολύ εύκολα το πρωί που πάω στο γραφείο και με τη μάσκα μου είναι αφόρητο. Συνήθως σταματάω για λίγο έξω από τη δουλειά, βγάζω τη μάσκα, παίρνω μερικές αναπνοές και μετά μπαίνω. Έχει τύχει να μπω κατευθείαν, μου μιλάνε και ζορίζομαι πολύ να απαντήσω. Έχει τύχει λοιπόν, με συγκεκριμένα άτομα που ξέρω, και κρατώντας απόσταση, να αφαιρέσω στιγμιαία τη μάσκα για να μπορέσω να απαντήσω. Σταυρώστε με...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Πραγματικά είναι προς διερεύνηση αυτό το πράγμα. Όχι για κορωνοϊό, γενικά μιλώντας. Σε πολλές περιπτώσεις-καταστάσεις-ανθρώπους ενώ η πληροφορία είναι σαφής, βασισμένη στην κοινή λογική, αποδεδειγμένα βάσιμη, διαρκώς επαναλαμβανόμενη κι ορατή στην καθημερινότητα, για κάποιον-ους λόγο-ους (κόπωση, αδυναμία συγκέντρωσης, δυσκολία κατανόησης, ζαμανφουνισμό, δεν ξέρω τι άλλο αλήθεια) απλώς δεν περνάει στον εγκέφαλο. Κάνει γκελ και διακτινίζετε στο υπερπέραν.

Κι εγω έχω ακούσει πολλούς να λενε ότι φοβούνται κ κατά τ άλλα να κάνουν πράγματα. Είναι μια περίπλοκη σκέψη γιατί ο καθένας βάζει ένα όριο. αυτό πχ που εμείς δεν είδαμε τους δικούς μας ή που το παιδί δεν το πάμε πουθενά σε κλειστό χώρο από πέρσι τετοια εποχή, δεν το κάνουν όλοι. ή άλλοι φοβούνται αλλά αφήνουν το παιδί τους να συναντάει φίλους. άλλοι πάλι φοβούνται αλλά βγάζουν τη μάσκα γιατί θεωρούν ότι από μόνη της δεν τους προστατεύει τελείως. άλλοι επίσης φοβούνται αλλά ταυτόχρονα θεωρούν ότι υπάρχει μια υπερβολή. γενικα είναι περίπλοκο το θέμα...

Just now, vtgian είπε:

το έχω πάθει και εγώ. Λαχανιάζω πολύ εύκολα το πρωί που πάω στο γραφείο και με τη μάσκα μου είναι αφόρητο. Συνήθως σταματάω για λίγο έξω από τη δουλειά, βγάζω τη μάσκα, παίρνω μερικές αναπνοές και μετά μπαίνω. Έχει τύχει να μπω κατευθείαν, μου μιλάνε και ζορίζομαι πολύ να απαντήσω. Έχει τύχει λοιπόν, με συγκεκριμένα άτομα που ξέρω, και κρατώντας απόσταση, να αφαιρέσω στιγμιαία τη μάσκα για να μπορέσω να απαντήσω. Σταυρώστε με...

κι εγω λαχανιάζω όταν ανεβαίνω τη σκάλα του σχολείου. μπαίνω στην τάξη ξέπνοη κ όπως μιλάνε όλοι μαζί βουίζει κ το κεφάλι μου κ δεν βγαίνει φωνή. φοβερή φυσική κατάσταση. οπότε ανεβαίνω χωρίς μάσκα γιατί η σκάλα είναι εξωτερική κ ο όροφος σε μπαλκονι κ μόλις μπουν όλοι στην αίθουσα ξανά βγαίνω στο μπαλκονι, τη βγάζω, παίρνω δυο αναπνοές κ τη ξαναβαζω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Τον αεριζω 10 λεπτα το πρωι, 15 λεπτα πριν φυγω και πριν και μετα απο καθε ραντεβου

 

Αν και ογ εγκυκλιοι που μας ερχονται κατα καιρους δεν μιλανε για αερισμο αν τογραφειο ειναι ατομικο

Ok

Link to comment
Share on other sites

Just now, emmaki είπε:

Αν και ογ εγκυκλιοι που μας ερχονται κατα καιρους δεν μιλανε για αερισμο αν τογραφειο ειναι ατομικο

μα και στα σχολεία δεν λενε για συνεχή αερισμό. κάθε 20 λεπτά περίπου, αλλά πλήρη δλδ φουλ ανοιχτά για 5 λεπτά τουλάχιστον. ευτυχώς όμως βοήθησε ο καιρός κ τα έχουμε σχεδον συνέχεια ανοιχτά, αν όχι όλα τουλάχιστον δυο παράθυρα (έχουμε έναν τοίχο όλο παράθυρα ευτυχώς). 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

 

Είμαι σίγουρη ότι οι κοινωνιολόγοι θα έχουν σίγουρη απάντηση για αυτό :)

 

Η πληροφορία δεν είναι ποτέ τόσο " κοινή λογική, αποδεδειγμένα βάσιμη, διαρκώς επαναλαμβανόμενη κι ορατή στην καθημερινότητα" όσο νομίζουμε. Δεν είναι σίγουρο ότι αν θα έρθεις σε επαφή με κρούσμα θα νοσήσεις. Δεν είναι ορατό στη καθημερινότητα ότι όποιος κυκλοφορεί χωρίς μάσκα κινδυνεύει. Μπορεί να είμαστε ενήλικες αλλά χρειαζόμαστε πάντα φυσικές σε εμάς συνέπειες για να αυτοματοποιήσουμε τη συμπεριφορά μας ώστε να αποτρέψουμε τον κίνδυνο.

 

Επίσης παίζει ρόλο το πλαίσιο. Αν πχ ο άλλος είναι πέντε μήνες σπίτι-δουλειά, κινείται ατομικά  και ξέρει τις επαφές του, νιώθει ότι δεν αποτελεί κίνδυνο για τους άλλους, και σε συνδυασμό με την κόπωση στιγμιαία αφαιρείται* Επίσης ξέρει ότι ακόμα και ασυμπτωματικός, αν κατεβάσει τη μάσκα του για μια "καλημέρα" και απομακρυνθεί, οι πιθανότητες να κολλήσει κάποιον είναι μηδαμινές. Αντιθέτως, αν είχε ζήσει χρόνια με το φόβο της ανοσοκαταστολής, είναι πολύ λογικό μια τέτοια συμπεριφορά να την βρίσκει κακουργηματική.

Δεν είναι πάντα θέμα εξυπνάδας, αντίληψης ή ευθύνης, είναι το ίδιο το πλαίσιο.

 

*το έχω πάθει και εγώ. Λαχανιάζω πολύ εύκολα το πρωί που πάω στο γραφείο και με τη μάσκα μου είναι αφόρητο. Συνήθως σταματάω για λίγο έξω από τη δουλειά, βγάζω τη μάσκα, παίρνω μερικές αναπνοές και μετά μπαίνω. Έχει τύχει να μπω κατευθείαν, μου μιλάνε και ζορίζομαι πολύ να απαντήσω. Έχει τύχει λοιπόν, με συγκεκριμένα άτομα που ξέρω, και κρατώντας απόσταση, να αφαιρέσω στιγμιαία τη μάσκα για να μπορέσω να απαντήσω. Σταυρώστε με...

Κι εγω το κάνω αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα τις νέες εισηγήσεις.Χαιρομαι που θα κάνω πεντικιούρ.Αν καταλαβα καλα επιτρέπεται το ψάρεμα εντός του Δήμου και ανοίγουν κ οι αρχαιολογικοι χώροι.Το έξι ομως παραμένει ως έχει.Με ποιο νούμερο θα συνδυαστούν αυτα?Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι παει για ψάρεμα οποιος μενει κοντά στη θάλασσα κ σε αρχαιολογικό χωρο οποιος βρίσκεται πλησίον.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα τις νέες εισηγήσεις.Χαιρομαι που θα κάνω πεντικιούρ.Αν καταλαβα καλα επιτρέπεται το ψάρεμα εντός του Δήμου και ανοίγουν κ οι αρχαιολογικοι χώροι.Το έξι ομως παραμένει ως έχει.Με ποιο νούμερο θα συνδυαστούν αυτα?Γιατί εγώ καταλαβαίνω ότι παει για ψάρεμα οποιος μενει κοντά στη θάλασσα κ σε αρχαιολογικό χωρο οποιος βρίσκεται πλησίον.

Οι κατοικοι της Πλακας θα πανε για βολτα στην Ακροπολη, και οι κατοικοι των νησιων για ψαρεμα. Λυθηκαν ολα μας τα προβληματα.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οι κατοικοι της Πλακας θα πανε για βολτα στην Ακροπολη, και οι κατοικοι των νησιων για ψαρεμα. Λυθηκαν ολα μας τα προβληματα.

 

Αυτο ακριβως σκεφτηκα κι εγω.Αυριο ρίχνω δίχτυα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οι κατοικοι της Πλακας θα πανε για βολτα στην Ακροπολη, και οι κατοικοι των νησιων για ψαρεμα. Λυθηκαν ολα μας τα προβληματα.

 

Και όσοι έχουν βάρκα άλλα δεν έχουν θάλασσα στο Δήμο τους, θα πάνε για καθετή στη κοντινή τους πλατεία. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Οι κατοικοι της Πλακας θα πανε για βολτα στην Ακροπολη, και οι κατοικοι των νησιων για ψαρεμα. Λυθηκαν ολα μας τα προβληματα.

 

ναι αλλά ακούγεται ότι όλοι θα μπορούμε να πάμε στην Εκκλησία. 

 

Αυτο με το αυτοκίνητο δεν το καταλαβαίνω. 

 

σ εμάς βρέθηκαν κρούσματα σε ραπιντ κ πάνε μετά όλοι για μοριακό κ βγαίνει αρνητικό κ κάνουν κ ξανακάνουν τεστ, γίνεται ένας χαμός από τους αρνητές στις τοπικές ιστοσελίδες, δεν είμαστε ακόμα στις λίστες όμως, ποιος ξέρει τι έχει γίνει.

Link to comment
Share on other sites

@Έσπερος και @vtgian οχιιι παρεξηγήσατε!

Εγώ απάντησα με αφορμή την σκηνή γραφείου που ανέφερε η @annoulen και την οποία οπτικοποίησα κινηματογραφικά στο μυαλό μου, ως "Τύπος με μάσκα μπαίνει στο γραφείο, πλησιάζει συνάδελφο Α κατεβάζει τη μάσκα του μιλάει, πλησιάζει συνάδελφο Β κατεβάζει τη μάσκα του μιλάει, πλησιάζει συνάδελφο Γ του λέει ένα ανέκδοτο για έναν Τύπο με μάσκα που την κατέβαζε για να μιλήσει στους άλλους"... εεε εντάξει το διάνθισα λίγο στο μυαλό μου το σενάριο.

Τύπου φοράω την μάσκα σιωπηλός αλλά όταν είναι να μιλήσω στον άλλο εκ του σύνεγγυς την κατεβάζω.

 

Πάνω σε αυτό έκανα το σχόλιο, εννοώντας ότι σε έναν ιό που μεταδίδεται μεσω σωματιδίων και η οδηγία είναι φορώ μάσκα όταν πλησιάζω και μιλώ σε κάποιον ακριβώς για να μην τον ψεκάσω με τα σωματίδια μου, δεν δικαιολογείται να την κατεβάζω για να του μιλήσω από κοντά.

 

Κατά τα άλλα, κι εγώ όταν είμαι σε -α πόόό στα ση- μπορεί να έχω κατεβασμένη μάσκα (ναιιι και στο πηγούνιιιιιι μπορείίί) και να μιλώ σε κάποιον, ή να αφαιρώ από το λαστιχάκι για να πιω καφέ, και τα παιδιά μου σε -εξωτερικό- χώρο τα φέρνω σε επαφή με άλλα παιδιά (κι όσο κι αν προσέχουν, αλληλοψεκάζονται κι ως έναν βαθμό σταγονίδια τα νήπια εννοείται, κι ας φοράνε μάσκα τα παιδάκια), κλπ, κλπ. Και θεωρώ κι από πάνω (σαν δεν ντρέπομαι κι εγώ) ότι αυτό σημαίνει προσέχουμε σαν οικογένεια (για τα όρια που έλεγες @Έσπερος).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...