Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, vtgian είπε:

Θα προσπαθήσω (δεν θέλω να τον ενοχλώ γιατί η γυναίκα του νοσηλεύεται με covid). Γιατί δε ρωτάς σε διαγνωστικό; 

Οκ.καταλαβαινω.Ναι.θα ρωτησω.Πως είναι η γυναίκα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, vtgian είπε:

Ναι, γίνεται. Έκανε την προηγούμενη εβδομάδα φίλος μου νοσηλευτης στο Ιατρικό, όπως και το υπόλοιπο προσωπικό (πλήρως εμβοκιασμενο). 

Συντριπτικά οι γυναίκες ειχαν πολλά περισσότερα αντισώματα από τους άντρες. 

Κι όλη η ξένη αρθρογραφία που συνιστά το αντίθετο;

(Πχ επιπλέον άρθρο: 

Why you shouldn’t get a covid antibody test after your vaccine, By Lindsey Bever

Feb. 12, 2021 at 10:29 a.m. EST, washingtonpost.com).

Μήπως επειδή είναι υγειονομικοί; Για αυτό; Εννοώ ότι για τους υγειονομικούς ισχύουν άλλες οδηγίες από τον γενικό πληθυσμό.

 

Έτσι το γράφω τώρα, όχι ότι έχω άποψη. Καθόλου δεν ξέρω. Απλώς έτυχε και διάβασα σχετικά.

Επεξεργάστηκαν by samsympan
Συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Κι όλη η ξένη αρθρογραφία που συνιστά το αντίθετο;

(Πχ επιπλέον άρθρο: 

Why you shouldn’t get a covid antibody test after your vaccine, By Lindsey Bever

Feb. 12, 2021 at 10:29 a.m. EST, washingtonpost.com).

 

Έτσι το γράφω τώρα, όχι ότι έχω άποψη. Καθόλου δεν ξέρω. Απλώς έτυχε και διάβασα σχετικά.

Πρέπει παντως να περάσουν σιγουρα 15 μερες από την ολοκληρωση

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Οκ.καταλαβαινω.Ναι.θα ρωτησω.Πως είναι η γυναίκα?

Μπήκε προληπτικά σε κλίνη για κάποιες μέρες γιατί έχει επιβαρυντικό παράγοντα και έπεσε ελαφρώς το οξυγόνο της. Τώρα είναι καλύτερα, ξεκινά αγωγή, της είπαν ότι αν πάνε όλα καλά θα μείνει 5 μέρες. Το στενάχωρο είναι ότι δεν είχε αποχωριστεί ποτέ το παιδί (5 ετών) και τώρα έγινε the hard way. 

Just now, samsympan είπε:

Κι όλη η ξένη αρθρογραφία που συνιστά το αντίθετο;

(Πχ επιπλέον άρθρο: 

Why you shouldn’t get a covid antibody test after your vaccine, By Lindsey Bever

Feb. 12, 2021 at 10:29 a.m. EST, washingtonpost.com).

 

Έτσι το γράφω τώρα, όχι ότι έχω άποψη. Καθόλου δεν ξέρω. Απλώς έτυχε και διάβασα σχετικά.

Τι να σου πω! Ιδέα δεν έχω. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Μπήκε προληπτικά σε κλίνη για κάποιες μέρες γιατί έχει επιβαρυντικό παράγοντα και έπεσε ελαφρώς το οξυγόνο της. Τώρα είναι καλύτερα, ξεκινά αγωγή, της είπαν ότι αν πάνε όλα καλά θα μείνει 5 μέρες. Το στενάχωρο είναι ότι δεν είχε αποχωριστεί ποτέ το παιδί (5 ετών) και τώρα έγινε the hard way. 

Τι να σου πω! Ιδέα δεν έχω. 

Μετά τον αγώνα για τη ζωή,το αμέσως επόμενο δυσκολο είναι η οικογένεια.

Αυτο έλεγα σημερα κ στη μαμα συμμαθήτριές που μας κάλεσε στο σπιτι της.Εννοειταο αρνήθηκα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, vtgian είπε:

Τι να σου πω! Ιδέα δεν έχω. 

Ξέρεις τι, μήπως αυτό αφορά στους υγειονομικούς, καθώς και σε άνθρωπους οι οποίοι εργάζονται σε πόστα όπου υπάρχει αυξημένος συγχρωτισμός;

"Fully vaccinated employees of non-healthcare congregate settings and other high-density workplaces

 

Fully vaccinated employees of non-healthcare congregate settings and other high-density workplaces (e.g., meat and poultry processing and manufacturing plants) with no COVID-like symptoms do not need to quarantine following an exposure; however testing following an exposure and through routine workplace screening programs (if present) is still recommended."

Guidance for Fully Vaccinated People

Updated Mar. 8, 2021, www.cdc.gov

 

Το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη καθώς είπα δεν είμαι ειδικός. Απλώς θεωρώ πως είναι λάθος ο μέσος πολίτης που εμβολιάστηκε να βάζει στο μυαλό του την διαδικασία  "τσεκ" αποδοτικότητας του εμβολίου. Λάθος από επιστημονική άποψη (εννοώ το αποτέλεσμα εν τέλει δεν είναι αξιολογήσιμο, δεν προσφέρει κάτι) αλλά και γιατί αυτό μπορεί να πάρει νέες δυσάρεστες επιβαρυντικές διαστάσεις καχυποψίας, ανασφάλειας, κλπ σε ανθρώπους που δεν έχουν σχετική γνώση για να κρίνουν και να αξιολογήσουν σωστά το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, samsympan είπε:

Ξέρεις τι, μήπως αυτό αφορά στους υγειονομικούς, καθώς και σε άνθρωπους οι οποίοι εργάζονται σε πόστα όπου υπάρχει αυξημένος συγχρωτισμός

"Fully vaccinated employees of non-healthcare congregate settings and other high-density workplaces

 

Fully vaccinated employees of non-healthcare congregate settings and other high-density workplaces (e.g., meat and poultry processing and manufacturing plants) with no COVID-like symptoms do not need to quarantine following an exposure; however testing following an exposure and through routine workplace screening programs (if present) is still recommended."

Guidance for Fully Vaccinated People

Updated Mar. 8, 2021, www.cdc.gov

 

Το αναφέρω με κάθε επιφύλαξη καθώς είπα δεν είμαι ειδικός. Απλώς θεωρώ πως είναι λάθος ο μέσος πολίτης που εμβολιάστηκε να βάζει στο μυαλό του την διαδικασία  "τσεκ" αποδοτικότητας του εμβολίου. Λάθος από επιστημονική άποψη (εννοώ το αποτέλεσμα εν τέλει δεν είναι αξιολογήσιμο, δεν προσφέρει κάτι) αλλά και γιατί αυτό μπορεί να πάρει νέες δυσάρεστες επιβαρυντικές διαστάσεις καχυποψίας, ανασφάλειας, κλπ από ανθρώπους που δεν έχουν σχετική γνώση για να αντιληφθούν και να κρίνουν σωστά.

κι εγω από τους γιατρούς που παρακολουθώ διαβασα ότι δεν προσφέρει κατι το τεστ αντισωμάτων σαν πληροφορία στο ευρύ κοινό κ καλύτερα να μην γίνεται αφού δεν μπορούμε να ερμηνεύσουμε τα αποτελέσματα. έτσι κ αλλιώς δεν σταματά να προσέχει ο εμβολιασμένους, όσο είναι ανεμβολίαστη η κοινότητα. 

Link to comment
Share on other sites

Η άλλη περίπτωση που ξέρω αφορά άντρα που πέρασε covid η οικογένεια του, τα δικά πρώτα του τεστ ήταν αρνητικά, δεν εμφάνισε κανένα σύμπτωμα και έκανε τεστ αντισωμάτων μετά από μήνα, όπου βρέθηκε ότι έχει αντισώματα. Δεν ανήκει σε προσωπικό υγείας, οπότε μάλλον γίνεται ιδιωτικά. 

Πρακτικά ούτε εγώ βρίσκω λογο να γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με τόσα κρούσματα απομακρύνεται το ενδεχόμενο ανοίγματος σχολείων. Πώς να τα ανοίξουν όταν τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα από όταν έκλεισαν και το σύστημα υγείας πιέζεται; Για τα μαγαζιά επίσης αν και λογικά πιέζονται, μπας και δούλευαν λίγο οι άνθρωποι πριν το Πάσχα! Διάβασα ότι απαγορεύεται το πέταγμα χαρταετού την Καθαρά Δευτέρα. Όντως τώρα; Η κόρη μου πάντως βρήκε τη λύση. Να τον πετάξουμε Κυριακή (άλλο που δεν έχουμε καν).

Έγραψα τώρα για το Πάσχα και συνειδητοποίησα ακόμη μια φορά ότι μετά τα Χριστούγεννα λίγο προλάβαμε να ζήσουμε κάπως τους παλιούς ρυθμούς της καθημερινότητάς μας. Έναν χρόνο τώρα με εξαίρεση κάποια διαστήματα η ζωή μας έχει αλλάξει εντελώς.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Πάντως με τόσα κρούσματα απομακρύνεται το ενδεχόμενο ανοίγματος σχολείων. Πώς να τα ανοίξουν όταν τα κρούσματα είναι πολύ περισσότερα από όταν έκλεισαν και το σύστημα υγείας πιέζεται; Για τα μαγαζιά επίσης αν και λογικά πιέζονται, μπας και δούλευαν λίγο οι άνθρωποι πριν το Πάσχα! Διάβασα ότι απαγορεύεται το πέταγμα χαρταετού την Καθαρά Δευτέρα. Όντως τώρα; Η κόρη μου πάντως βρήκε τη λύση. Να τον πετάξουμε Κυριακή (άλλο που δεν έχουμε καν).

Τελικά ειπαν οτι δεν θα υπάρξει αλλαγη τη Δευτέρα.Δεν απαγορεύεται αλλα συστήνουν αποφυγή του συνοστισμου.

Αν το πάμε με την καθαρή λογική  θα ανοίξουν μετά το Πάσχα.Εοναι παρα πολλα τα κρουσματα κ φοβαμσι μην επειδινωθουν με τις πορείες.Θα είχα ελπίδα αν είχαμε εμβολια.γι αυτο ρωτησα αν έχετε ακούσει κάτι για τον εμβολιασμό κάτω των 60.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τελικά ειπαν οτι δεν θα υπάρξει αλλαγη τη Δευτέρα.Δεν απαγορεύεται αλλα συστήνουν αποφυγή του συνοστισμου.

Αν το πάμε με την καθαρή λογική  θα ανοίξουν μετά το Πάσχα.Εοναι παρα πολλα τα κρουσματα κ φοβαμσι μην επειδινωθουν με τις πορείες.Θα είχα ελπίδα αν είχαμε εμβολια.γι αυτο ρωτησα αν έχετε ακούσει κάτι για τον εμβολιασμό κάτω των 60.

Πάλι καλά. Υπάρχει και κόσμος που μένει δίπλα στο βουνό π.χ.και με τα πόδια μπορεί να πάει με τα παιδιά του κάπου απόμερα να χαρούν λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα οτι το γερμανικό ινστιτούτο ανακοίνωσε ότι υπάρχει μεγάλη έξαρση του κορονοιου στα παιδια κάτω των 15 ετων καθώς επίσης και στα νηπιαγωγεία.

Χτυπιεμαι κι εγω να παει το παιδι στο σχολειο αλλα αναρωτιέμαι πλέον μηπως τελικά είναι  για καλό που δεν πηγαίνουν.

Εννοω πιο ασφαλές.

Link to comment
Share on other sites

Ακούσατε Κούλη; Τα σοσιαλ εγκλωβίζουν τους νέους. Ακόμα εκεί να βάλει χέρι :evil:

Αν φιμωθούμε να ξέρετε χάρηκα που σας γνώρισα!

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ακούσατε Κούλη; Τα σοσιαλ εγκλωβίζουν τους νέους. Ακόμα εκεί να βάλει χέρι :evil:

Αν φιμωθούμε να ξέρετε χάρηκα που σας γνώρισα!

Παρομοίως.Δεν νομιζω ομως.

Κλειστα τα σχολεια παντου τις επόμενες δύο εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Παρομοίως.Δεν νομιζω ομως.

Κλειστα τα σχολεια παντου τις επόμενες δύο εβδομάδες.

Τώρα το είδα κ φρικαρα. Εισήγηση είναι βέβαια, δεν ξέρω αν θα εισακουστεί. Τι να πω... βέβαια δεν έχω καταλάβει πού είχαν μείνει ανοιχτά. ουφ. ούτε καν να μπορούμε να προγραμματίσουμε κάτι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα το είδα κ φρικαρα. Εισήγηση είναι βέβαια, δεν ξέρω αν θα εισακουστεί. Τι να πω... βέβαια δεν έχω καταλάβει πού είχαν μείνει ανοιχτά. ουφ. ούτε καν να μπορούμε να προγραμματίσουμε κάτι. 

Τι να πούμε κι εμείς Έσπερος.μια χαρα την βγάλατε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Διαβασα οτι το γερμανικό ινστιτούτο ανακοίνωσε ότι υπάρχει μεγάλη έξαρση του κορονοιου στα παιδια κάτω των 15 ετων καθώς επίσης και στα νηπιαγωγεία.

Χτυπιεμαι κι εγω να παει το παιδι στο σχολειο αλλα αναρωτιέμαι πλέον μηπως τελικά είναι  για καλό που δεν πηγαίνουν.

Εννοω πιο ασφαλές.

και εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι για να είμαι ειλικρινής.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Τι να πούμε κι εμείς Έσπερος.μια χαρα την βγάλατε μέχρι τώρα.

αν τον Φλεβάρη που ανοίξαμε έλεγαν να μείνουμε δυο βδομαδες κλειστά, κ λογικό θα ήταν κ σε ρυθμό ήμασταν, ουυε εντύπωση θε μου έκανε κ μπορεί να έβλεπα κ τα «καλά» της υπόθεσης (ορθοστασία, φωνές, φασαρία, άγχος για ιώσεις κλπ). άσε που το περίμενα κιολασ ότι θα κλείναμε λιγο αφού ανοίξαμε. τώρα που συνηθίσαμε, που φτιάχνει ο καιρός κ που είμαστε ακόμα χωρίς πολλή κίνηση από κ προς Αθήνα, προφανώς μου ήρθε βαρύ. 

Just now, λουκουμαδάκι είπε:

Ακούσατε Κούλη; Τα σοσιαλ εγκλωβίζουν τους νέους. Ακόμα εκεί να βάλει χέρι :evil:

τώρα το είδα αυτό. θα τα απαγορεύσει; Βόρεια Κορέα ή Τουρκία είμαστε..... Τι πρόστιμο θα τρώει οποίος δεν βλέπει σκαι; 

δεν μπορώ αλλα πλήγματα σήμερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

αν τον Φλεβάρη που ανοίξαμε έλεγαν να μείνουμε δυο βδομαδες κλειστά, κ λογικό θα ήταν κ σε ρυθμό ήμασταν, ουυε εντύπωση θε μου έκανε κ μπορεί να έβλεπα κ τα «καλά» της υπόθεσης (ορθοστασία, φωνές, φασαρία, άγχος για ιώσεις κλπ). άσε που το περίμενα κιολασ ότι θα κλείναμε λιγο αφού ανοίξαμε. τώρα που συνηθίσαμε, που φτιάχνει ο καιρός κ που είμαστε ακόμα χωρίς πολλή κίνηση από κ προς Αθήνα, προφανώς μου ήρθε βαρύ. 

τώρα το είδα αυτό. θα τα απαγορεύσει; Βόρεια Κορέα ή Τουρκία είμαστε..... Τι πρόστιμο θα τρώει οποίος δεν βλέπει σκαι; 

δεν μπορώ αλλα πλήγματα σήμερα. 

Βαρυ σου πέφτει.οκ.αλλα ανάσα πήρατε.για ρωτα κι εμάς.και τα παιδια πήγαν δύο μήνες γεμάτους σχολειο.δεν είναι λίγο πράγμα αυτο στις μέρες μας.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Βαρυ σου πέφτει.οκ.αλλα ανάσα πήρατε.για ρωτα κι εμάς.και τα παιδια πήγαν δύο μήνες γεμάτους σχολειο.δεν είναι λίγο πράγμα αυτο στις μέρες μας.

όχι δυο, έναν τα δικά μας κ δυο τα μικρά.

 

Το θέμα είναι ότι πληρώνουμε όλα τα βιαστικά ανοίγματα κ τα καθυστερημένα κλεισιματα. γιατί όταν άνοιξαν ήταν προφανές ότι δεν υπήρχαν συνθήκες να ανοίξουν. κ να τώρα. μπαίνει ι άνοιξη, μεγαλώνει η μέρα, κ πάλι μέσα εμείς. εγκληματικό όλο αυτό. επιπόλαιο, ασυνάρτητο... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όχι δυο, έναν τα δικά μας κ δυο τα μικρά.

 

Το θέμα είναι ότι πληρώνουμε όλα τα βιαστικά ανοίγματα κ τα καθυστερημένα κλεισιματα. γιατί όταν άνοιξαν ήταν προφανές ότι δεν υπήρχαν συνθήκες να ανοίξουν. κ να τώρα. μπαίνει ι άνοιξη, μεγαλώνει η μέρα, κ πάλι μέσα εμείς. εγκληματικό όλο αυτό. επιπόλαιο, ασυνάρτητο... 

 

 

Με τα μικρα εχω καημο εγω.αλλα κ γθα τα μεγάλα σημαντικά.Δεν εχω καταλαβει ομως το ήθελες.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τα μικρα εχω καημο εγω.αλλα κ γθα τα μεγάλα σημαντικά.Δεν εχω καταλαβει ομως το ήθελες.

Τι ηθελες

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τα μικρα εχω καημο εγω.αλλα κ γθα τα μεγάλα σημαντικά.Δεν εχω καταλαβει ομως το ήθελες.

Ήθελα να έχουν γίνει αυτά όταν έπρεπε για να μην φτάσουμε εδώ. δεν λέω για το δικό μου σχολείο που κλείνει άνευ λόγου. γενικα, δεν έπρεπε να είχαν ανοίξει, αυτό το ακορντεόν εκνευρίζει κ δεν έχει αποτέλεσμα. αυτό το πράγμα να ειναο ταμπού το κλείσιμο των σχολείων, έχει καταλήξει κάποια από  τα σχολεία να μείνουν κλειστά το μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς, όλα αυτά για να καθυστερήσουν όσο μπορούν το πρώτο κλείσιμο που προφανώς θα είχε καλύτερα αποτελέσματα αν είχε γίνει όταν έπρεπε. 

Link to comment
Share on other sites

Και σιγά μην κλείσουν για δύο εβδομάδες. Βέβαια, ξέρουμε, οι επόμενες δύο εβδομάδες είναι κρίσιμες :mad:. Μέσα τριήμερο, μέσα 25η Μαρτίου, έρχεται κι η Πρωτομαγιά και το Πάσχα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Ήθελα να έχουν γίνει αυτά όταν έπρεπε για να μην φτάσουμε εδώ. δεν λέω για το δικό μου σχολείο που κλείνει άνευ λόγου. γενικα, δεν έπρεπε να είχαν ανοίξει, αυτό το ακορντεόν εκνευρίζει κ δεν έχει αποτέλεσμα. αυτό το πράγμα να ειναο ταμπού το κλείσιμο των σχολείων, έχει καταλήξει κάποια από  τα σχολεία να μείνουν κλειστά το μεγαλύτερο μέρος της χρονιάς, όλα αυτά για να καθυστερήσουν όσο μπορούν το πρώτο κλείσιμο που προφανώς θα είχε καλύτερα αποτελέσματα αν είχε γίνει όταν έπρεπε. 

Είναι πολύ μπερδεμένη η κατασταση.

Χαίρομαι που άνοιξαν έστω κ για λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

όχι δυο, έναν τα δικά μας κ δυο τα μικρά.

 

Το θέμα είναι ότι πληρώνουμε όλα τα βιαστικά ανοίγματα κ τα καθυστερημένα κλεισιματα. γιατί όταν άνοιξαν ήταν προφανές ότι δεν υπήρχαν συνθήκες να ανοίξουν. κ να τώρα. μπαίνει ι άνοιξη, μεγαλώνει η μέρα, κ πάλι μέσα εμείς. εγκληματικό όλο αυτό. επιπόλαιο, ασυνάρτητο... 

 

 

Αυτο ακριβως. Μαγιοπουλας πιστεψε με ειναι πολυ δυσκολο να αλλαζεις συνεχεια προγραμμα κ συνηθειες

Κ προσωπικα εχωντας δυο παιδια 4 κ 6 χρ δ μου λεει τπτ η τηλεκπαιδευση. Τι προσφερει στο προνηπιο; τι να μαθει το πρωτακι; 

Ναι, παλι καλα που εχουμε κ αυτο,(κ γινεται κ πολυ καλη δουλεια) αλλα δ ειναι πανακεια. Δ ειναι για παντα. Τα αυστηρα εκτακτα μετρα, πρεπει να εχουν σαφη χρονικα ορια. Κ φυσικα να βλεπεις κ λυσεις σε αλλους τομεις

Κ αν ειχαμε κρουσματα θα ηταν αναμενομενο. Εμεις δ εχουμε. Κ ουτε διασπορα στα σχολεια εχει παρατηρηθει εδω που μενω. Οποτε γιατι; τι να πω στην κορη μου που κλεινει παλι το σχολειο της; 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...