Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

πρίν από 14 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Κι εγω το πιστεύω.κ με χαμηλό κόστος.Ασε που πιστεύω ότι αν άρχιζαν τον εμβολιασμό από τον ενεργό πληθυσμό και η οικονομία θα προχωρούσε και η μετάδοση θα μειωνόταν 

Ενεργο πληθυσμο ομως που ενα πολυ μεγαλο ποσοστο πιστευει πως δεν κινδυνευει κ πως τα εμβολια δεν ειναι δοκιμασμενα κ αρα μεγαλο ποσοστο μενει ακαλυπτο. Τουλαχιστον οι μεγαλοι ανθρωποι εχουν κ το φοβο του covid  κ πανε κ το κανουν κουτσα στραβα . Οι μισοι 30-50 χρονων το σκεφτονται πολυ σοβαρα να μην το κανουν . Οποτε αν ξεκιναγαν απο εκει τωρα θα ειχαμε πετυχει τους μισους εμβολιασμους σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, samsympan είπε:

Ακριβώς!

Δηλαδή ο άνθρωπος κόλλησε εντός νοσοκομείου; Τι απάντησαν για αυτό; Έλαβαν μέτρα μετά στο νοσοκομείο, - στην πτέρυγα την συγκεκριμένη; Ενημέρωσαν σχετικά;

Αυτά είναι από τα πιο δυσάρεστα.

 

Εμείς έχουμε άνθρωπο μας σε δομή, κι έχω να πω ότι δεν διακρίνω την σοβαρότητα ούτε τον επαγγελματισμό που θα έπρεπε να υπάρχει. Ούτε γενικά ούτε ειδικά για covid. Ναι, τηρούνται τα μέτρα, στο βαθμό του τυπικής εφαρμογής όπως φαίνεται προς τα έξω. Αλλά... αλλά... αλλά...  Είμαι πολύ πολύ στεναχωρημένη και προβληματισμένη για αυτό. 

 

Σαφώς και κόλλησε εντός νοσοκομείου. Τι να απαντήσουν; Απαντάνε τίποτα γενικά για ενδονοσοκομειακή λοίμωξη;

Αντικειμενικά, είναι κάτι που μπορεί να συμβεί. Προστασία 100% από covid δεν υπάρχει, ούτε καν στους θαλάμους για covid. Το θέμα για εμένα δεν είναι τόσο αυτό, όσο ότι τους πίεζαν να πάρουν τον άνθρωπο σπίτι ενώ ήταν ακόμη θετικός. Αν πρέπει να στέλνεις τον άρρωστο στο σπίτι γνωρίζοντας ότι θα κολλήσει τους πενταπλάσιους επειδή α) δεν υπάρχουν υποδομές καραντίνας β) χρειάζεσαι τη κλίνη, τότε ασ'τα βράσ'τα Χαράλαμπε!

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στις δομές, πριν μήνες που είχε βρεθεί διασπορά σε γηροκομείο στο κέντρο της Αθήνας, γνωστός μου που είχε εκεί τη μητέρα του, μου είχε πει ότι του έκανε εντύπωση γιατί όντως ήταν πάρα πολύ τυπικοί σε όλα. Είμαι βέβαιη πως ισχύει ό,τι ισχύει σε κάθε ιδιωτική επιχείρηση χωρίς έλεγχο. Άλλοι είναι full τυπικοί και δρουν ουσιαστικά, άλλοι κάνουν τα στραβά μάτια.

Link to comment
Share on other sites

Την Τρίτη είχαμε ραντεβού σε γιατρό στην πλατεία Μαβίλη και πέσαμε σε κανονικότατο μποτιλιάρισμα στην Βασ. Σοφίας.

 

Κατά τα άλλα, η φάση πλέον είναι "θέλουμε να κλείσουμε λίγο αλλά επειδή ξέρουμε ότι αν κλείσουμε λίγο δεν θα κλείσουμε καθόλου, κλείνουμε πολύ ώστε να κλείσουμε λίγο αφού δεν παίζει να κλείσουμε εντελώς. Αυτό ακριβώς, τίποτα άλλο."

Link to comment
Share on other sites

Just now, ninaki80 είπε:

Ενεργο πληθυσμο ομως που ενα πολυ μεγαλο ποσοστο πιστευει πως δεν κινδυνευει κ πως τα εμβολια δεν ειναι δοκιμασμενα κ αρα μεγαλο ποσοστο μενει ακαλυπτο. Τουλαχιστον οι μεγαλοι ανθρωποι εχουν κ το φοβο του covid  κ πανε κ το κανουν κουτσα στραβα . Οι μισοι 30-50 χρονων το σκεφτονται πολυ σοβαρα να μην το κανουν . Οποτε αν ξεκιναγαν απο εκει τωρα θα ειχαμε πετυχει τους μισους εμβολιασμους σιγουρα.

Δεν ξερω τι πιστεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Σαφώς και κόλλησε εντός νοσοκομείου. Τι να απαντήσουν; Απαντάνε τίποτα γενικά για ενδονοσοκομειακή λοίμωξη;

Λοιπόν, αυτό για παράδειγμα είναι ένα θέμα τόσο μα τόσο μα ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Προ και πόσο μάλλον μετά κορωνοϊού. 

Αύτο το θέμα είναι τόσο σημαντικό που είναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ να μην υπάρχει υπεύθυνη επίσημη απάντηση από μεριάς του νοσοκομείου. Να μην υπάρχει υποχρέωση για εσωτερική έρευνα, για εύρεση του προβλήματος-του σημείου που χωλαίνει (εκπαίδευση - επιμόρφωση προσωπικού σε ΟΛΑ τα πόστα, βελτίωση των εσωτερικών διαδικασιών ελέγχου, της καθημερινής ρουτίνας, κλπ), για λήψη μέτρων διορθωτικών και προληπτικών. Πραγματικά ντροπή...

Πραγματικά από καθαρή τύχη κάποια πράγματα λειτουργούν και κάποιοι άνθρωποι επιβιώνουν στην ζούγκλα της οργανωμένης Πολιτείας... θλίβομαι τόσο.

 

Υγ. Συγγνώμη τώρα για αυτό που θα πω, αλλά κι εγώ "δεν μπορώ...αχ αυτά δεν μπορώ" που είπε και η @Ilaeira. Όταν συμβαίνουν αυτά για τις ενδονοσοκομειακές λοιμώξεις που λέμε πχ τώρα και 1002 άλλα τόσο σημαντικά θέματα -προβλήματα και διαβάζω και τα άλλα τα γνωστά-γνωστές ατάκες για/από όλους τους τομείς/χώρους, αναπαραγωγή ξανά και ξανά και ... κι εγώ δεν την παλεύω άλλο πια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, samsympan είπε:

Λοιπόν, αυτό για παράδειγμα είναι ένα θέμα τόσο μα τόσο μα ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ! Προ και πόσο μάλλον μετά κορωνοϊού. 

Αύτο το θέμα είναι τόσο σημαντικό που είναι πραγματικά ΝΤΡΟΠΗ να μην υπάρχει υπεύθυνη επίσημη απάντηση από μεριάς του νοσοκομείου. Να μην υπάρχει υποχρέωση για εσωτερική έρευνα, για εύρεση του προβλήματος-του σημείου που χωλαίνει (εκπαίδευση - επιμόρφωση προσωπικού σε ΟΛΑ τα πόστα, βελτίωση των εσωτερικών διαδικασιών ελέγχου, της καθημερινής ρουτίνας, κλπ), για λήψη μέτρων διορθωτικών και προληπτικών. Πραγματικά ντροπή...

Πραγματικά από καθαρή τύχη κάποια πράγματα λειτουργούν και κάποιοι άνθρωποι επιβιώνουν στην ζούγκλα της οργανωμένης Πολιτείας... θλίβομαι τόσο.

 

Έχεις δίκιο. Προσωπικά έχουμε χάσει τρεις ανθρώπους έτσι και χρειάστηκε να νοσηλευτεί ανίψι μου από τη γέννησή του για 15 ημέρες για τον ίδιο λόγο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian είπε:

Έχεις δίκιο. Προσωπικά έχουμε χάσει τρεις ανθρώπους έτσι και χρειάστηκε να νοσηλευτεί ανίψι μου από τη γέννησή του για 15 ημέρες για τον ίδιο λόγο.

Δεν έχω λόγια... λυπάμαι τόσο.

Να χάνεται έτσι κόσμος ή να ταλαιπωρείται. Την στιγμή που η πρόοδος είναι τόσο μεγάλη. Δυστυχώς όμως και η ανισορροπία μεγάλη. Δεν συμβαδίζει η πρόοδος με το επίπεδο των παροχών. Είναι φοβερό γιατί σε πολλές περιπτώσεις θα μπορούσαν να γίνουν πολλά βήματα μπροστά... δυστυχώς όμως δεν.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ. Και η μητέρα συναδέλφου , νόσησε μεγάλη γυναίκα από covid , έχοντας μπει στο νοσοκομείο για κάτι άλλο. Και εκέινη και όλος ο θάλαμος και γιατροί κτλ.

Πάντως, σε σχέση με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, πέρα από το ότι δεν θα άφηνα δικό μου άνθρωπο 14 μέρες στις άθλιες συνθήκες του δημόσιου νοσοκομείου( οπου μπορεί να κολλήσει το οτιδήποτε)αν δεν το χρειάζεται , δεν θεωρώ ότι το νοσοκομείο οφείλει να λειτουργεί ως καταφύγιο για να προστατευτεί η υπόλοιπη οικογένεια. Αν ήταν έτσι, όποιος είναι θετικός, θα ΄καταλάμβανε και ένα κρεβάτι στο νοσοκομείο για να προστατευτεί η οικογένεια. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν τόσες κλίνες στα νοσοκομεία  για να φιλοξενηθούν όλοι οι "θετικοί".  Απομονώνεις τον ασθενή σε ένα δωμάτιο , και του αφήνεις φαγητό έξω από την πόρτα. Μετά την τουαλέτα απολυμαίνει ο ίδιος τα πάντα. Έτσι το βλέπω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Το είχα αναφέρει και σε προηγούμενο ποστ. Και η μητέρα συναδέλφου , νόσησε μεγάλη γυναίκα από covid , έχοντας μπει στο νοσοκομείο για κάτι άλλο. Και εκέινη και όλος ο θάλαμος και γιατροί κτλ.

Πάντως, σε σχέση με αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω, πέρα από το ότι δεν θα άφηνα δικό μου άνθρωπο 14 μέρες στις άθλιες συνθήκες του δημόσιου νοσοκομείου( οπου μπορεί να κολλήσει το οτιδήποτε)αν δεν το χρειάζεται , δεν θεωρώ ότι το νοσοκομείο οφείλει να λειτουργεί ως καταφύγιο για να προστατευτεί η υπόλοιπη οικογένεια. Αν ήταν έτσι, όποιος είναι θετικός, θα ΄καταλάμβανε και ένα κρεβάτι στο νοσοκομείο για να προστατευτεί η οικογένεια. Δεν νομίζω ότι υπάρχουν τόσες κλίνες στα νοσοκομεία  για να φιλοξενηθούν όλοι οι "θετικοί".  Απομονώνεις τον ασθενή σε ένα δωμάτιο , και του αφήνεις φαγητό έξω από την πόρτα. Μετά την τουαλέτα απολυμαίνει ο ίδιος τα πάντα. Έτσι το βλέπω εγώ.

Κι όμως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιοςχώρος. Όχι στο νοσοκομείο λογικά, γιατί ξέρουμε ότι μετά βίας χωρούν όσοι το έχουν ανάγκη. Θα μπορούσαν όμως να υπάρχουν κάτι σαν ξενοδοχεία καραντίνας. Φυσικά και θα διευκολυνε και θα γλιτώναμε πολλές μεταδόσεις και ίσως να άξιζε και τα χρήματα που θα δαπανώνταν. Δεν είναι εφικτό σε όλα τα σπίτια να απομονωθεί ο ασθενής. αν είναι πχ ένα αντρόγυνο, πού θα απομονωθεί; αν είναι δυο παιδιά που κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Κι όμως θα έπρεπε να υπάρχει κάποιοςχώρος. Όχι στο νοσοκομείο λογικά, γιατί ξέρουμε ότι μετά βίας χωρούν όσοι το έχουν ανάγκη. Θα μπορούσαν όμως να υπάρχουν κάτι σαν ξενοδοχεία καραντίνας. Φυσικά και θα διευκολυνε και θα γλιτώναμε πολλές μεταδόσεις και ίσως να άξιζε και τα χρήματα που θα δαπανώνταν. Δεν είναι εφικτό σε όλα τα σπίτια να απομονωθεί ο ασθενής. αν είναι πχ ένα αντρόγυνο, πού θα απομονωθεί; αν είναι δυο παιδιά που κοιμούνται στο ίδιο δωμάτιο;

Άλλο κάποιος χώρος, άλλο το νοσοκομείο. Πέρα από το ότι στερείς το κρεβάτι από κάποιον που το χρειάζεται, βάζεις και τον ήδη εξασθενημένο οργανισμό του ασθενή σε κίνδυνο , διότι ξέρουμε πόσο μεγάλη εστία μετάδοσης νοσημάτων, είναι το νοσοκομείο.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς πώς θα απομονωθεί. Παραχωρείς ένα δωμάτιο στον ασθενή και οι υπόλοιποι βολεύονται στο υπόλοιπο σπίτι. Αν δεν υπάρχει δεύτερη τουαλέτα στο σπίτι, απολυμαίνεις τα πάντα στο πέρασμα σου. Δεν θα είναι για πάντα, για 2 εβδομάδες το πολύ. Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να απασχολεί το νοσοκομείο εν μέσω πανδημίας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πριν λίγο διάβασα ότι στόχος αποτελεί το άνοιγμα του λιανεμπορίου στις 16 Μαρτίου. Ωραία πάει η κατάσταση... Έχει κανείς από όσους γράφουν εγώ κατάστημα να μας πει πώς το βιώνει όλο αυτό; Ή άτομα που είναι σε αναστολή μήνες τώρα; 

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια φιλη που δουλευει στο υπουργείο παιδείας.Σημερα τους ειπε ο προϊστάμενος.οτι τα δημοτικά θα ανοίξουν η στις 15 η στις 17 του μηνα.

Ομως ρε παιδια σημερα υπαρχουν μονο τρία διαθέσιμα κρεβάτια.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Yovanna είπε:

Άλλο κάποιος χώρος, άλλο το νοσοκομείο. Πέρα από το ότι στερείς το κρεβάτι από κάποιον που το χρειάζεται, βάζεις και τον ήδη εξασθενημένο οργανισμό του ασθενή σε κίνδυνο , διότι ξέρουμε πόσο μεγάλη εστία μετάδοσης νοσημάτων, είναι το νοσοκομείο.

Δεν καταλαβαίνω τί εννοείς πώς θα απομονωθεί. Παραχωρείς ένα δωμάτιο στον ασθενή και οι υπόλοιποι βολεύονται στο υπόλοιπο σπίτι. Αν δεν υπάρχει δεύτερη τουαλέτα στο σπίτι, απολυμαίνεις τα πάντα στο πέρασμα σου. Δεν θα είναι για πάντα, για 2 εβδομάδες το πολύ. Σίγουρα δεν είναι κάτι που θα έπρεπε να απασχολεί το νοσοκομείο εν μέσω πανδημίας. 

Συμφωνώ μαζί σου ότι ο ρόλος του νοσοκομείου δεν είναι αυτός. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις ζήσει σε 50τμ με άλλους 4 ενήλικες, με έναν από αυτούς σε ευπαθη ομάδα, είναι εύκολο να λες "ας απομονωθεί ο άρρωστος σε ένα δωμάτιο" για 2 εβδομάδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vtgian said:

Συμφωνώ μαζί σου ότι ο ρόλος του νοσοκομείου δεν είναι αυτός. Κατά τα άλλα, αν δεν έχεις ζήσει σε 50τμ με άλλους 4 ενήλικες, με έναν από αυτούς σε ευπαθη ομάδα, είναι εύκολο να λες "ας απομονωθεί ο άρρωστος σε ένα δωμάτιο" για 2 εβδομάδες. 

Δεν μπορούμε να περιμένουμε από το νοσοκομείο να εξετάζει πόσοι μένουν σε πόσα τετραγωνικά και να φιλοξενεί όσους δεν έχουν χώρο να απομονωθούν. Δεν έχει να κάνει με το αν είναι "εύκολο" να το πούμε ή όχι, έτσι είναι. Δεν γίνεται να πεις στο νοσοκομείο, είναι μικρό το σπίτι, δεν οδηγούμε κιόλας, κρατήστε τον άλλες 2 εβδομάδες. Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα δημόσιο νοσοκομείο (στα ιδιωτικά η καλύτερη τους), θα το δεχόταν αυτό. Αν δηλαδή δεν χρειαζόταν νοσηλεία, θα έπαιρνε η οικογένεια το νοσοκομείο και θα έλεγε ελάτε πάρτε τον μην μας κολλήσει? Γενικά το λέω, όχι μόνο για την περίπτωση του γνωστού σου, γιατί σίγουρα θα έχουν κι άλλοι το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 35 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Εγω εχω μια φιλη που δουλευει στο υπουργείο παιδείας.Σημερα τους ειπε ο προϊστάμενος.οτι τα δημοτικά θα ανοίξουν η στις 15 η στις 17 του μηνα.

Ομως ρε παιδια σημερα υπαρχουν μονο τρία διαθέσιμα κρεβάτια.

Αυτό το ενδεχόμενο ακούγεται κάπως λογικό αλλά όλα θα κριθούν από τις εξελίξεις. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Με τόσα κρουσματα?

Εννοώ ότι σε περίπου 18 μέρες από τώρα μπορεί τα κρούσματα να έχουν πέσει και κυρίως η κατάσταση με διασωληνωμένους και πίεση στο ΕΣΥ να έχει βελτιωθεί. Γιατί υπάρχουν και σενάρια που λένε για άνοιγμα πιο αργά και κάποιοι που λένε μετά το Πάσχα (εκπαιδευτικοί μου το είπαν αλλά είναι δικές τους εκτιμήσεις). Σίγουρα πάντως θα περάσει και η Αποκριά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids είπε:

Εννοώ ότι σε περίπου 18 μέρες από τώρα μπορεί τα κρούσματα να έχουν πέσει και κυρίως η κατάσταση με διασωληνωμένους και πίεση στο ΕΣΥ να έχει βελτιωθεί. Γιατί υπάρχουν και σενάρια που λένε για άνοιγμα πιο αργά και κάποιοι που λένε μετά το Πάσχα (εκπαιδευτικοί μου το είπαν αλλά είναι δικές τους εκτιμήσεις). Σίγουρα πάντως θα περάσει και η Αποκριά.

Το ελπιζω.Οι περιοχες χωρις λοκνταουν τωρα την έβγαλαν πολυ καλα με τα σχολεια 

Φοβαμαι μην μας βγάλουν κ ξαναγεμισουμε κ με τον ερχομό του Πάσχα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Το ελπιζω.Οι περιοχες χωρις λοκνταουν τωρα την έβγαλαν πολυ καλα με τα σχολεια 

Φοβαμαι μην μας βγάλουν κ ξαναγεμισουμε κ με τον ερχομό του Πάσχα.

Διόλου απίθανο. Προσωπικά το θεωρώ απίθανο να μείνουν στην Αττική κλειστά τα σχολεία ως το Πάσχα. Είναι πολύ μεγάλο το διάστημα. Βέβαια και τα λύκεια στην Αττική είναι τόσο καιρό κλειστά αλλά δεν είναι το ίδιο για τα νήπια και τους μαθητές του Δημοτικού. Μιλώντας για τη δική μας περίπτωση, η τηλεκπαίδευση αποδίδει πολύ καλά αλλά σχολείο δεν είναι μόνο οι γνώσεις αλλά και το παιχνίδι, οι παρέες, η κοινωνικοποίηση, το να λειτουργείς σε ομάδες, που κακά τα ψέματα δεν είναι εφικτά παρά μόνο σε μικρό βαθμό σε ένα ηλεκτρονικό περιβάλλον. Πάντως μετά το Πάσχα, λίγο τα εμβόλια, λίγο το ότι πρέπει να ξεκινήσει ο τουρισμός για να τονώσει κάπως την οικονομία, θα μας ξαναβγάλουν (βλ. περσινή χρονιά).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πριν λίγο σε σελίδα των νοτιων προαστίων οτι εχει γινει χαμος από covid στο δημαρχείο της Γλυφάδας και δεν το έχουν ανακοινώσει.Εχουν πει μονο για δομή στη Γλυφάδα αλλα δεν φαντάστηκε κανεις το Δημαρχείο.Ασθενει ο δήμαρχος,ο αντιδήμαρχος,ο μπαρμπας του,ο κουμπάρος του και άλλοι υπάλληλοι.Καποιοι νοσηλεύονται.Και ειναι ανοιχτο για το κοινό.

Αν αληθεύει ειναι τραγικό.Καλα.Μετρα δεν έπαιρναν?

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Εγω εχω μια φιλη που δουλευει στο υπουργείο παιδείας.Σημερα τους ειπε ο προϊστάμενος.οτι τα δημοτικά θα ανοίξουν η στις 15 η στις 17 του μηνα.

Ομως ρε παιδια σημερα υπαρχουν μονο τρία διαθέσιμα κρεβάτια.

15 είναι Καθαρα Δευτέρα.μάλλον 16 εννοούσε. βέβαια στις ειδήσεις έπαψε να είναι προτεραιότητα το θέμα των σχολείων. Μαζί ή λίγο μετά το λιανεμπόριο (στις 16 δλδ) η Γ λυκείου ενδεχομένως κ τα δημοτικά εκεί κοντά... Τα λύκεια της Αττικής δεν έχουν ανοίξει από τον Νοέμβριο. Σχεδον όλη η χρόνια εξαποστασεως για να δώσουν τις ίδιες εξετάσεις με όλη τη χώρα... Επειδή τα δημοτικά κ τα νήπια έχουν μείνει λίγο παραπάνω ανοιχτά ίσως όντως ανοίξουν τα λύκεια γιατί δεν έχουν άλλο περιθώριο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

15 είναι Καθαρα Δευτέρα.μάλλον 16 εννοούσε. βέβαια στις ειδήσεις έπαψε να είναι προτεραιότητα το θέμα των σχολείων. Μαζί ή λίγο μετά το λιανεμπόριο (στις 16 δλδ) η Γ λυκείου ενδεχομένως κ τα δημοτικά εκεί κοντά... Τα λύκεια της Αττικής δεν έχουν ανοίξει από τον Νοέμβριο. Σχεδον όλη η χρόνια εξαποστασεως για να δώσουν τις ίδιες εξετάσεις με όλη τη χώρα... Επειδή τα δημοτικά κ τα νήπια έχουν μείνει λίγο παραπάνω ανοιχτά ίσως όντως ανοίξουν τα λύκεια γιατί δεν έχουν άλλο περιθώριο. 

16 η 17 να πέσει Πέμπτη.

Just now, μαγιοπουλας είπε:

16 η 17 να πέσει Πέμπτη.

Έχουμε φάει μεγαλη ήττα.Πρωτο θέμα τωρα ειναι ο Λιγναδης.Αλλο κι αυτο.Τι φρικη!

Link to comment
Share on other sites

Συγγενικό μου πρόσωπο μπήκε για μικροεπέμβαση ρουτίνας, σύμφωνα με τις διαδικασίες έπρεπε να μείνει απλώς ένα βράδυ για παρακολούθηση. Μόλις τελείωσε η επέμβαση του είπαν ότι αν ήθελε, μπορούσε να πάει σπίτι γιατί δεν υπήρχε κρεβατι. Αλλιώς, αν δεν αισθανόταν καλά, μπορούσε να μείνει. Στο διαδρομο, όπου έβρισκαν  λίγο χώρο. Κ έμεινε, μαζί με πολλούς άλλους στοιβαγμένους όπως όπως. Τουλάχιστον δεν επιτρέπονταν επισκέπτες. Καλό για ενδεχόμενη μετάδοση ιού προφανως, κατά τ άλλα εν κάποιος απ αυτούς χρειαζόταν κάτι, δεν ξέρω πώς θα τα έβγαζε πέρα χωρίς έναν άνθρωπο δίπλα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Συγγενικό μου πρόσωπο μπήκε για μικροεπέμβαση ρουτίνας, σύμφωνα με τις διαδικασίες έπρεπε να μείνει απλώς ένα βράδυ για παρακολούθηση. Μόλις τελείωσε η επέμβαση του είπαν ότι αν ήθελε, μπορούσε να πάει σπίτι γιατί δεν υπήρχε κρεβατι. Αλλιώς, αν δεν αισθανόταν καλά, μπορούσε να μείνει. Στο διαδρομο, όπου έβρισκαν  λίγο χώρο. Κ έμεινε, μαζί με πολλούς άλλους στοιβαγμένους όπως όπως. Τουλάχιστον δεν επιτρέπονταν επισκέπτες. Καλό για ενδεχόμενη μετάδοση ιού προφανως, κατά τ άλλα εν κάποιος απ αυτούς χρειαζόταν κάτι, δεν ξέρω πώς θα τα έβγαζε πέρα χωρίς έναν άνθρωπο δίπλα. 

Σωστά.

Λέγαμε ότι κάνουν πολλά τεστ κ βλέπουμε τετοια νούμερα.Ομως η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν φτάσαμε σε αυτό το σημείο στις κλίνες.Οποτε μαλλον ειμαστε χειρότερα από ποτε .Τα νοσοκομεία δείχνουν την πραγματική εικονα

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σωστά.

Λέγαμε ότι κάνουν πολλά τεστ κ βλέπουμε τετοια νούμερα.Ομως η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν φτάσαμε σε αυτό το σημείο στις κλίνες.Οποτε μαλλον ειμαστε χειρότερα από ποτε .Τα νοσοκομεία δείχνουν την πραγματική εικονα

Τα τεστ είναι πολλά σε σχέση με άλλες φάσεις, δεν νομίζω ότι είναι τόσο πολλά ώστε να δείχνουν παραπλανητικά νούμερα. Μάλλον το προηγούμενο διάστημα γίνονταν λιγότερα. Για τα νοσοκομεία, τι να πω, την άλλη φορά πιάσαμε κορυφή στους 630 διασωληνωμένους, τώρα είμαστε κάτω από 400, αλλά φαίνεται ότι το γενικότερο σύστημα έχει καταρρεύσει. Όσο εμβολιάζονται ηλικιωμένοι, είναι καλό για τις διασωληνωσεις, όμως έχω καταλάβει ότι οι νοσηλείες είναι πολλές, από ανθρώπους μέσης ηλικίας. Δεν φτάνουν απαραίτητα σε μεθ αλλά νοσούν σοβαρα κ μένουν καιρό μέσα. Ελπίζω να προχωρήσει κ η γραμμή 60-64 κ να κατέβει κι άλλο γιατί κι αυτοί εργάζονται ή έχουν εγγόνια που προσέχουν κλπ. 

 

Στις Κυκλαδες γίνονται εμβόλια για τους ηλικιωμένους αλλά ακόμα δεν έχουν στήσει την άλλη γραμμή, ούτε καν στη Σύρο. Η οποία κοκκίνισε χτες γθατι η ομάδα βόλεϊ (επαγγελματική) γύρισε με πολλά κρούσματα μετά από αγώνα στη Βέροια. Κ κόλλησαν πολλοί γύρω γύρω που είχαν σχέση με την ομάδα, συν κρούσματα στο Νεώριο, κ κάτι ψιθυρίζεται για την Εκκλησία επίσης. Η Συρις ειναο σημείο αναφοράς λόγω νοσοκομείου, υπηρεσιών, ανταποκρίσεων πλοίων, αν έχει γίνει εκεί χαμός μπορεί να μεταδοθεί παντού εύκολα.  Σε χωριό της Ναξου επίσης συρροή, κάποιος κόλλησε από κάπου κ προφανώς δεν πρόσεχαν, έκαναν τραπέζια κ τετοια κ κόλλησαν πολλοί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...