Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

Just now, Έσπερος said:

Δεν νομίζω ότι μας θεωρεί κανένας ιδιόμορφους. Ούτε αποκλίνουμε από κάτι, εκτός του ότι προφανώς δεν έχουμε τις διασυνδέσεις που έχουν οι ντόπιοι. 

Να σου πω όμως, εσένα το παιδί σου πήγε σταθμό φέτος, ακόμα πιο μικρό, πραγματικά δεν είχες άγχος; Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει τόση εντύπωση να αγχώνεται ένας γονιός που το παιδί του θα πάει σχολείο, θα είναι το μικρότερο, και δεν έχει ξαναπάει σταθμό. Το παράλογο θα ήταν να μην αγχωνόμουν.

 

Διότι αγχώνεσαι για επιεικώς κουλά πράγματα και όχι γι'αυτά που συνήθως αγχώνονται οι περισσότεροι γονείς στη θέση σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Διότι αγχώνεσαι για επιεικώς κουλά πράγματα και όχι γι'αυτά που συνήθως αγχώνονται οι περισσότεροι γονείς στη θέση σου.

Με αγχώνει η προσαρμογή στο σχολείο. Θεωρώ ότι υπάρχουν παράγοντες που θα τη δυσχεράνουν. Τον κάθε γονέα τον αγχώνει κάτι διαφορετικό, ανάλογα με το παθδι του. Δεν αγχώνομαι για την αυτοεξυπηρετηση πχ γιατί θεωρώ ότι αν το βαλω στόχο, δεν θα έχει θέμα να ντυθεί κ να γδυθεί, είναι γενικα επιδέξιος κ του αρέσει να κάνει πράγματα μόνος του. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Σε πρώτη φάση, αυτά είπα ότι με απασχολούν. Το τι θα πει η δασκάλα όμως, δεν έχει σχέση μόνο με το δικό μου άγχος για το τι θα πουν οι άλλοι, το οποίο ομολογουμένως είναι έντονο. Έχει σχέση με την υπομονή που θα δείξει, το πώς θα διευκολύνει το κάθε παιδί να ενταχθεί, ή το αν θα σπεύσει να βάλει μια ταμπέλα και να πιέσει τους γονείς να ακολουθήσουν πιο αυστηρές τεχνικές κλπ. 

 

Καλά και τα δεκατετράχρονα που ξέρω δυσκολεύονται γενικά να το κάνουν αυτό και είναι πολύ φυσιολογικό, όμως αυτά που έχουν πάει σταθμό, δεν ξέρουν ήδη τους κανόνες; δεν φαίνεται δηλαδή η διαφορά στο ποιος εχει ξαναπάει σχολείο και ποιος δεν έχει ξαναπάει;

οχι,δ φαινεται παντα αν ενα παιδι εχει παει παιδικο

ο γιος μου πηγε,αλλα λογω πανδημιας λιγοτερο

φετος στα προνηπια ειναι απο τα παιδια που μιλανε χωρις να σηκωσουν χερι,κ εχει μια παρορμηση πχ αν πρεπει να σταματησουν σε μια γραμμη τρεχωντας ο δικος μου παντα την περναει.κ περυσι υπηρξε περιστατικο στον παιδικο που πηγε να χτυπησει,κ φετος πιαστηκε μια φορα στα χερια

αλλα πχ μου ειπε η κυρια του οτι τουλ οταν διακοπτει,λεει κτ σχετικο με το θεμα.ενω υπαρχουν αλλα παιδακια ,κ μεγαλυτερα που ειναι νηπια φετος,κ ηταν περυσι με την ιδια δασκαλα,κ θα πουν κτ τελειως ασχετο

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι μας θεωρεί κανένας ιδιόμορφους. Ούτε αποκλίνουμε από κάτι, εκτός του ότι προφανώς δεν έχουμε τις διασυνδέσεις που έχουν οι ντόπιοι. 

Να σου πω όμως, εσένα το παιδί σου πήγε σταθμό φέτος, ακόμα πιο μικρό, πραγματικά δεν είχες άγχος; Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει τόση εντύπωση να αγχώνεται ένας γονιός που το παιδί του θα πάει σχολείο, θα είναι το μικρότερο, και δεν έχει ξαναπάει σταθμό. Το παράλογο θα ήταν να μην αγχωνόμουν.

ναι,απλα παιζει ρολο κ για ποιο πραγμα αγχωνεσαι.εκει διαφερεις με αρκετες απο εμας

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

οχι,δ φαινεται παντα αν ενα παιδι εχει παει παιδικο

ο γιος μου πηγε,αλλα λογω πανδημιας λιγοτερο

φετος στα προνηπια ειναι απο τα παιδια που μιλανε χωρις να σηκωσουν χερι,κ εχει μια παρορμηση πχ αν πρεπει να σταματησουν σε μια γραμμη τρεχωντας ο δικος μου παντα την περναει.κ περυσι υπηρξε περιστατικο στον παιδικο που πηγε να χτυπησει,κ φετος πιαστηκε μια φορα στα χερια

αλλα πχ μου ειπε η κυρια του οτι τουλ οταν διακοπτει,λεει κτ σχετικο με το θεμα.ενω υπαρχουν αλλα παιδακια ,κ μεγαλυτερα που ειναι νηπια φετος,κ ηταν περυσι με την ιδια δασκαλα,κ θα πουν κτ τελειως ασχετο

ναι,απλα παιζει ρολο κ για ποιο πραγμα αγχωνεσαι.εκει διαφερεις με αρκετες απο εμας

Οκ αυτό είναι αρκετα παρήγορο. Γιατί φανταζόμουν ότι τώρα πια που πάνε λίγο πολύ όλα παιδικό, θα είναι τα περισσότερα παιδιά πιο προσαρμοσμένα σε κανόνες και όποιο δεν είναι θα ξεχωρίζει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

To αν θα συμπαθήσει η δασκάλα το παιδί έχει να κάνει με δύο σενάρια (εκπαιδευτικός είσαι, το ξέρεις πολύ καλά):

Ο καλός δάσκαλος (ανεξαρτήτος βαθμίδας) θα συμπαθήσει παιδιά (γιατί άνθρωπος είναι) αλλά δε θα δείξει ούτε έντονη προτίμηση ούτε θα κάνει συγκρίσεις. Και δεν θα συμπαθήσει απαραίτητα το πιο ήσυχο, μπορεί να συμπαθήσει το πιο ντροπαλό, το πιο όμορφο, το πιο παχουλό, το πιο άτακτο, άνθρωποι είμαστε.

Ο κακός εκπαιδευτικός θα δείξει εύνοια σε αυτό που στην ηλικία των μαθητών μας αποκαλείτα "γλυφτρόνι", που θα κάνει αρχικά η μαμά τα κοπλιμέντα στο δάσκαλο, τα δωράκια, θα πετάει τις σπόντες για τους άλλους γονείς, και μετά θα κάνει και το παιδί το ίδιο.

Στο πρώτο σενάριο, δεν ελέγχεται η γνώμη του εκπαιδευτικού αλλά υπάρχει μία δίκαιη και κόσμια συμπεριφορά που δε δημιουργεί προβλήματα. Στο δεύτερο, αν αυτό σε αγχώνει, πιάσει από τώρα τη νηπιαγωγό και ξεκίνα "τι ωραίο το μαλλί σου σήμερα, τι δύσκολη δουλειά που κάνεις, Γιαννάκη δεν είναι πολύ όμορφη η κυρία Μαρία"... Φαντάζομαι ή ελπίζω ότι δεν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη. Αλλά μόνο ένας πραγματικά κακός δάσκαλος θα κρίνει το τετράχρονο αν σηκώνεται, αν ξύνει τη μύτη του και αν μιλά στον διπλανό του.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

κ μια συμβουλη αν μου επιτρεπεις.αν ειχες σκοπο με το που τον γραψεις να μιλησεις στην κυρια για τις δυσκολιες που πιστευεις οτι θα εχετε,μην το κανεις.ας τον να ξεκινησει κανονικα χωρις προκαταληψεις κ προσδοκιες,αν γινει κτ θα σε ενημερωσει η δασκαλα.κ κατα τις γιορτες κανονιζεις μια συναντηση να μαθεις πως τα παει

Εννοειται ότι στο μυαλό μου έχω να τα πω ακριβώς αυτά!!! Λες να μην είναι καλή ιδέα δηλαδή; Γιατί όντως θα τις ανέλυα ότι δεν έχει παρέες εδώ ούτε ξαδέρφια κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια κλπ για να ξέρει τι να περιμένει κ για να κανονίσουμε πρόγραμμα προσαρμογής κλπ. 

 

Εντωμεταξύ αφού τα έγραψα αυτά θυμήθηκα για μια μαμα που κατέληξε να είναι πολύ φορτική κ είχε έρθει τέλος Σεπτεμβρίου να μας ρωτήσει για το παιδί της που ήταν Α Γυμνασίου κ που κάποιοι ακόμα ούτε το ονομά του δεν θα είχαν προλάβει να μαθουν, κ ήταν πολύ αγχωμένη κ άφηνε να εννοηθεί ότι είναι παιδί που χρειάζεται προσοχή, που κανεις μας δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέμα υπήρχε (όπως αποδείχτηκε, στο παιδί κανένα, σε αντίθεση με τη μαμα του). Χμ.... μαλλον πρέπει να δείξω λίγη αυτοσυγκράτηση.

 

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Φαντάζομαι ή ελπίζω ότι δεν έχεις κάτι τέτοιο υπόψη. Αλλά μόνο ένας πραγματικά κακός δάσκαλος θα κρίνει το τετράχρονο αν σηκώνεται, αν ξύνει τη μύτη του και αν μιλά στον διπλανό του.

Δεν είναι το θέμα μου να τον συμπαθήσει η δασκάλα. Να έχει κατανόηση κ υπομονή να απασχολεί. Σίγουρα βέβαια δεν θα ήθελα να της κάνει κ τη ζωή δύσκολη ή να δημιουργεί πρόβλημα στα αλλά παιδάκια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν νομίζω ότι μας θεωρεί κανένας ιδιόμορφους. Ούτε αποκλίνουμε από κάτι, εκτός του ότι προφανώς δεν έχουμε τις διασυνδέσεις που έχουν οι ντόπιοι. 

Να σου πω όμως, εσένα το παιδί σου πήγε σταθμό φέτος, ακόμα πιο μικρό, πραγματικά δεν είχες άγχος; Δηλαδή δεν καταλαβαίνω γιατί κάνει τόση εντύπωση να αγχώνεται ένας γονιός που το παιδί του θα πάει σχολείο, θα είναι το μικρότερο, και δεν έχει ξαναπάει σταθμό. Το παράλογο θα ήταν να μην αγχωνόμουν.

Οχι.δεν είχα αγχος γιατι ήξερα ότι οι δασκαλες μπορουν να διαχειριστών τα θέματα σωστά. ανυπομονησια είχα.

Για το τι θα πει ο κοσμος ομως κανένα απολύτως αγχος δεν είχα σε διαβεβαιώ. 

Στη θέση μου θα είχες αγχος πχ για το τι θα πει ο γείτονας ο απο πάνω σχετικά με το σχολειο που επέλεξα βλέποντας το σχολικο να καταφτάνει.

Εμένα μου φαίνεται πάντως ότι αποκλίνετε

Το συμπεραίνω από τις ανησυχίες που εχεις αλλα και αυτές που θα επρεπε πραγματικα να έχεις κ δεν τις έχεις,(αυτο πραγματικα με συγκλονιζει),απο το αγχος σου μην τυχόν κ δεν φτάσουν τα παιχνιδια στα ανηψια τις ημέρες ακριβώς που θέλεις μεσα στο λοκνταουν,απο το οτι φοβάσαι μην βγάλεις τα σκουπίδια κ φας πρόστιμο κτλ

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοειται ότι στο μυαλό μου έχω να τα πω ακριβώς αυτά!!! Λες να μην είναι καλή ιδέα δηλαδή; Γιατί όντως θα τις ανέλυα ότι δεν έχει παρέες εδώ ούτε ξαδέρφια κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια κλπ για να ξέρει τι να περιμένει κ για να κανονίσουμε πρόγραμμα προσαρμογής κλπ. 

 

Εντωμεταξύ αφού τα έγραψα αυτά θυμήθηκα για μια μαμα που κατέληξε να είναι πολύ φορτική κ είχε έρθει τέλος Σεπτεμβρίου να μας ρωτήσει για το παιδί της που ήταν Α Γυμνασίου κ που κάποιοι ακόμα ούτε το ονομά του δεν θα είχαν προλάβει να μαθουν, κ ήταν πολύ αγχωμένη κ άφηνε να εννοηθεί ότι είναι παιδί που χρειάζεται προσοχή, που κανεις μας δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέμα υπήρχε (όπως αποδείχτηκε, στο παιδί κανένα, σε αντίθεση με τη μαμα του). Χμ.... μαλλον πρέπει να δείξω λίγη αυτοσυγκράτηση.

 

Δεν είναι το θέμα μου να τον συμπαθήσει η δασκάλα. Να έχει κατανόηση κ υπομονή να απασχολεί. Σίγουρα βέβαια δεν θα ήθελα να της κάνει κ τη ζωή δύσκολη ή να δημιουργεί πρόβλημα στα αλλά παιδάκια. 

εκτος απο ελαχιστες περιπτωσεις θελω να πιστευω,που γινονται γνωστες κ σε μμε,η μεχρι τωρα συναναστροφη μου μου εχει δειξει οτι εχουν μεγαλη κατανοηση κ υπομονη.ειναι παρα πολυ σημαντικα χαρακτηριστικα για εναν δασκαλο

βλεπεις ομοιοτητες με αυτην την μαμα;εγω πολλες,για σενα..στεναχωριεμαι που σου μιλαω ετσι..

ΚΑΚΙΣΤΗ ΙΔΕΑ!!!

ελπιζω να ειναι εμφανεστατη η θεση μου,κ να το ξανασκεφτεις σοβαρα.να θυμασαι παντα αυτην την μαμα,κ οως την ειδες σαν καθηγητρια

με το καλο οταν ξεκινησετε,θα κανετε μια πρωτη ενημερωση στον μηνα περιπου.εκει γενικα ρωτα αν η κυρια εχει κτ να πει.εσυ ακου,μην προτρεχεις κ αρχιζεις κ λες.αν πχ σου πει οτι βλεπει δυσκολια πχ να ακολουθει το προγραμμα,η ειναι πολυ μαζεμενος με τα παιδακια πχ,τοτε μπορεις να πεις κτ.το οτι απλα ειναι η πρωτη επαφη σε ταξη,κ οτι γενικα κ λογω των συνθηκων δ εχει κοινωνικοποιηθει αρκετα,κ δ επαιζε πολυ με συνομηλικα,αρκει

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εννοειται ότι στο μυαλό μου έχω να τα πω ακριβώς αυτά!!! Λες να μην είναι καλή ιδέα δηλαδή; Γιατί όντως θα τις ανέλυα ότι δεν έχει παρέες εδώ ούτε ξαδέρφια κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια κλπ για να ξέρει τι να περιμένει κ για να κανονίσουμε πρόγραμμα προσαρμογής κλπ. 

 

Εντωμεταξύ αφού τα έγραψα αυτά θυμήθηκα για μια μαμα που κατέληξε να είναι πολύ φορτική κ είχε έρθει τέλος Σεπτεμβρίου να μας ρωτήσει για το παιδί της που ήταν Α Γυμνασίου κ που κάποιοι ακόμα ούτε το ονομά του δεν θα είχαν προλάβει να μαθουν, κ ήταν πολύ αγχωμένη κ άφηνε να εννοηθεί ότι είναι παιδί που χρειάζεται προσοχή, που κανεις μας δεν κατάλαβε τι ακριβώς θέμα υπήρχε (όπως αποδείχτηκε, στο παιδί κανένα, σε αντίθεση με τη μαμα του). Χμ.... μαλλον πρέπει να δείξω λίγη αυτοσυγκράτηση.

 

Δεν είναι το θέμα μου να τον συμπαθήσει η δασκάλα. Να έχει κατανόηση κ υπομονή να απασχολεί. Σίγουρα βέβαια δεν θα ήθελα να της κάνει κ τη ζωή δύσκολη ή να δημιουργεί πρόβλημα στα αλλά παιδάκια. 

Εχεις ενα κολλημα με τα ξαδερφια και τα σογια. Ζω στην Αθηνα. Ουτε ξαδερφια εχουν τα παιδια μου,ουτε ειμαστε συνεχεια με τα σογια.
Επισης,απο οσα πανε φετος προνηπιο,πιστευω οτι πολλα θα ειναι ειτε πρωτη φορα σε σχολικο περιβαλλον,επειδη θα ξεκινουσαν το 2020 αλλα λογω covid δεν ξεκινησαν,ειτε τα αλλα θα εχουν ξαναπαει αλλα με τοσα lock down τους εχουν ερθει ετσι κι αλλιως τα πανω κατω. Και,πιστεψε με,ο δικος σου που δεν αντιμετωπισε ανοιγματα-κλεισιματα σχολειου,θα ειναι πολυ πιο ισορροπημενος απο τα δικα μας που εχουν τρελαθει και συνεχεια ρωτανε «αυριο εχω σχολειο;;; Ποτε θα ξαναεχω;;»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, irin είπε:

Εχεις ενα κολλημα με τα ξαδερφια και τα σογια. Ζω στην Αθηνα. Ουτε ξαδερφια εχουν τα παιδια μου,ουτε ειμαστε συνεχεια με τα σογια.
Επισης,απο οσα πανε φετος προνηπιο,πιστευω οτι πολλα θα ειναι ειτε πρωτη φορα σε σχολικο περιβαλλον,επειδη θα ξεκινουσαν το 2020 αλλα λογω covid δεν ξεκινησαν,ειτε τα αλλα θα εχουν ξαναπαει αλλα με τοσα lock down τους εχουν ερθει ετσι κι αλλιως τα πανω κατω. Και,πιστεψε με,ο δικος σου που δεν αντιμετωπισε ανοιγματα-κλεισιματα σχολειου,θα ειναι πολυ πιο ισορροπημενος απο τα δικα μας που εχουν τρελαθει και συνεχεια ρωτανε «αυριο εχω σχολειο;;; Ποτε θα ξαναεχω;;»

κ εμεις που εχουμε ξαδερφια στα 50χλμ εχουμε να τους δουμε 5μ:-(

χειμωνα γενικα,1φορα τον μηνα,εκτος πανδημιας

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , Έσπερος είπε:

 

 

Δεν είναι το θέμα μου να τον συμπαθήσει η δασκάλα. Να έχει κατανόηση κ υπομονή να απασχολεί. Σίγουρα βέβαια δεν θα ήθελα να της κάνει κ τη ζωή δύσκολη ή να δημιουργεί πρόβλημα στα αλλά παιδάκια. 

 

Δηλαδή υπάρχει νηπιαγωγός που γενικά δνε έχει υπομονή με τα παιδιά, και η λύση είνα να "διορθώσουμε" τα παιδιά; Γιατί όταν επέλεξε το επάγγελμα φανταζόταν τον εαυτό της σα λοχαγό ας πούμε ή σαν βιβλιοθηκάριο; Και αυτό θα το διορθώσει μια κουβέντα μαζί της, αν σας τύχει τέτοιο φρούτο, ή προπόνηση στο μωρό για να πάει με τα νερά της (φανταστικής, υποθετικής, μέλλουσας) ακατάλλληλης νηπιαγωγού;

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

 

Δηλαδή υπάρχει νηπιαγωγός που γενικά δνε έχει υπομονή με τα παιδιά, και η λύση είνα να "διορθώσουμε" τα παιδιά; Γιατί όταν επέλεξε το επάγγελμα φανταζόταν τον εαυτό της σα λοχαγό ας πούμε ή σαν βιβλιοθηκάριο; Και αυτό θα το διορθώσει μια κουβέντα μαζί της, αν σας τύχει τέτοιο φρούτο, ή προπόνηση στο μωρό για να πάει με τα νερά της (φανταστικής, υποθετικής, μέλλουσας) ακατάλλληλης νηπιαγωγού;

Βρε συ εννοώ ότι επειδή το δικό μας παιδί έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα αλλά κ μάλλον δεν είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ότι θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή από τα υπόλοιπα. αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε συ εννοώ ότι επειδή το δικό μας παιδί έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα αλλά κ μάλλον δεν είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ότι θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή από τα υπόλοιπα. αυτό. 

Αν κάποιος μπει ξαφνικά και διαβάσει θα νομισει οτι το παιδι εχει αυτισμό η κάποιο σύνδρομο η οτι εχει υποστεί κακοποίηση.

Μα πραπραγματικα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Βρε συ εννοώ ότι επειδή το δικό μας παιδί έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα αλλά κ μάλλον δεν είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ότι θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή από τα υπόλοιπα. αυτό. 

Βρε κοπελα μου το παιδι σου δ ειναι κτ ιδιαιτερο. Μπορει με την καλη εννοια αλλα δ τον γνωριζω, παντως οχι με την κακη που εννοεις εσυ

Δ εχω να σου δωσω αριθμο, αλλα ισως αναφερουν περιπτωσεις αλλες μαμαδεσ η κ δασκαλες που γραφουν, αλλα δ ειναι τοσο σπανιο να ειναι ενα αγορακι(γτ κ αυτο γραφεις), γεννημενο τελος του χρονου(εκτος αν πιστευεις οτι ειναι κτ ξεχωριστο 31/12,αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι με γεννημενα κ οκτωβρη, νοεμβρη, υπολοιπο δεκεμβρη), μοναχοπαιδι που να τυχαινει να μενει μακρια με παππουδες, θειους η να μην εχει καν

Την υπομονη θα την χρειαστει, πιθανον μαζι σου:-|

Link to comment
Share on other sites

Just now, vicky86 είπε:

Βρε κοπελα μου το παιδι σου δ ειναι κτ ιδιαιτερο. Μπορει με την καλη εννοια αλλα δ τον γνωριζω, παντως οχι με την κακη που εννοεις εσυ

Δ εχω να σου δωσω αριθμο, αλλα ισως αναφερουν περιπτωσεις αλλες μαμαδεσ η κ δασκαλες που γραφουν, αλλα δ ειναι τοσο σπανιο να ειναι ενα αγορακι(γτ κ αυτο γραφεις), γεννημενο τελος του χρονου(εκτος αν πιστευεις οτι ειναι κτ ξεχωριστο 31/12,αλλα πανω κατω το ιδιο ειναι με γεννημενα κ οκτωβρη, νοεμβρη, υπολοιπο δεκεμβρη), μοναχοπαιδι που να τυχαινει να μενει μακρια με παππουδες, θειους η να μην εχει καν

Την υπομονη θα την χρειαστει, πιθανον μαζι σου:-|

Κι εμείς την χρειαζόμαστε την υπομονη:grin:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Έσπερος είπε:

Βρε συ εννοώ ότι επειδή το δικό μας παιδί έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα αλλά κ μάλλον δεν είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ότι θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή από τα υπόλοιπα. αυτό. 

Από όσα διαβάζω, καμιά ιδιαιτερότητα δεν έχει το παιδί. Απορώ κιόλας με τις ανησυχίες σου μιας και είσαι εκπαιδευτικός και γνωρίζεις πολύ καλά ότι κάθε παιδί είναι μια διαφορετική προσωπικότητα. Και φυσικά είναι διαφορετικά τα παιδιά στην εφηβεία από αυτά στη νηπιακή ηλικία. Ποια νηπιαγωγός περιμένει τα παιδάκια να υπακούουν σαν ρομποτάκια ή να ακολουθούν τους κανόνες από την αρχή ακόμη της σχολικής τους ζωής; Πέρα από τις ακατάλληλες νηπιαγωγούς (σε όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν ακατάλληλα άτομα), θεωρώ πως οι υπόλοιπες (και υπόλοιποι, υπάρχουν και κάποιοι άνδρες) είναι υπομονετικές και ξέρουν να χειριστούν τα παιδιά και τις όποιες ιδιαιτερότητες μπορεί να έχουν, αν έχουν. Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να χαλαρώσεις. Και πριν σκεφτείς να πεις κάτι στη δασκάλα του παιδιού ή να κάνεις κάτι σχετικό με το σχολείο του, σκέψου τι θα σκεφτόσουν αν το άκουγες ή το βίωνες εσύ ως δασκάλα σε ανάλογη περίπτωση με μητέρα μαθητή σου. 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Βρε συ εννοώ ότι επειδή το δικό μας παιδί έχει μια ιδιαιτερότητα σε σχέση με τα αλλά κ μάλλον δεν είναι πολύ συνηθισμένη περίπτωση, ότι θα χρειαστεί παραπάνω υπομονή από τα υπόλοιπα. αυτό. 

Να της πεις "εγώ έχω μια ιδιαιτερότητα" όχι το παιδί. Να μη λες ψέματα :)

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Έσπερος said:

 

 

Καλά και τα δεκατετράχρονα που ξέρω δυσκολεύονται γενικά να το κάνουν αυτό και είναι πολύ φυσιολογικό, όμως αυτά που έχουν πάει σταθμό, δεν ξέρουν ήδη τους κανόνες; δεν φαίνεται δηλαδή η διαφορά στο ποιος εχει ξαναπάει σχολείο και ποιος δεν έχει ξαναπάει;

O γιος μου είναι ένα παιδί που είναι στον παιδικό από εννέα μηνών, πέρυσι που ήταν προνήπιο τις μισές ημέρες που γυρνούσε από το σχολείο μου έλεγε πως η κυρία του δεν τον άφησε στο ίδιο τραπεζάκι με τον φίλο του (είναι από το βρεφικό μαζί) γιατί λέει δυσκολεύονται όταν κάθονται μαζί επειδή μιλούν, είχε συνέπειες (μικρές) επειδή δεν μπορούσε να καθίσει και να παρακολουθήσει αυτά που έλεγε η κυρία, ακομα και τώρα που είναι νήπιο υπάρχουν ημέρες που μου λέει πως δεν μπορούσε να καθίσει στην καρέκλα του και να ακούσει την δασκάλα του. Επίσης που και που επισκέπτεται το γραφείο της υπεύθυνης με το παρεάκι του. Τα περισσότερα παιδιά στην τάξη του είναι μαζί από το βρεφικό, τα περισσότερα από αυτά είναι όπως περιέγραψα τον γιο μου.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Εννοειται ότι στο μυαλό μου έχω να τα πω ακριβώς αυτά!!! Λες να μην είναι καλή ιδέα δηλαδή;

Αν υπάρχουν δυσκολίες στην προσαρμογή φυσικά και θα το συζητήσεις με την δασκάλα για να έχετε μια καλή συνεργασία. Δεν χρειάζεται να τα αναφέρεις όλα εξ αρχής πριν ακόμα δει το παιδι. Εκείνη με την εμπειρία της και αποστασιοποιημένη θα σχηματίσει την δική της εικόνα και θα σε ενημερώσει για το οτιδήποτε. Άλλωστε θα καταλάβεις κι εσύ μέσα σε άκρες (γιατί πολλά παιδάκια δεν ανοίγονται ιδιαίτερα) αν του αρέσει, αν έχει προσαρμοστει, αν κάτι τον ενοχλεί. 

Link to comment
Share on other sites

Τώρα έχουμε φύγει τελείως από το θέμα κ το κλείνω εδώ για να πω ότι προβληματίστηκα. Γιατί φανταζόμουν ότι θα πηγαίναμε στο νηπιο να ρωτήσουμε τι προσαρμογή κάνουν κ να εξηγήσουμε ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει πάει σχολείο κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια γιατί δεν έχουμε στον κυκλο μας, για να ξέρω από πριν τι πλάνο έχουν κ τι κάνουν σ αυτές τις περιπτώσεις κ να κανονίσουμε τι άδειες θα χρειαστώ από το σχολείο, για την περίπτωση που επιτρέπουν μειωμένη παραμονή τις πρώτες μέρες. Ήρθαν βέβαια στο μυαλό μου εικόνες γονέων που εμφανίζονται πολύ ανήσυχοι για τα παιδιά τους (όχι την επίδοση ή τη συμπεριφορά) κ όντως θεωρούνται υπερβολικοί έως κ φορτικοί, κ σκέφτομαι ότι ως εκπαιδευτικός αυτό το βλέπω σαν ασφυκτική πίεση στο παιδί αλλά κ σαν αμφισβήτηση του εκπαιδευτικού, που προφανώς δεν είναι η πρόθεσή μου. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

 Ήρθαν βέβαια στο μυαλό μου εικόνες γονέων που εμφανίζονται πολύ ανήσυχοι για τα παιδιά τους (όχι την επίδοση ή τη συμπεριφορά) κ όντως θεωρούνται υπερβολικοί έως κ φορτικοί, κ σκέφτομαι ότι ως εκπαιδευτικός αυτό το βλέπω σαν ασφυκτική πίεση στο παιδί αλλά κ σαν αμφισβήτηση του εκπαιδευτικού, που προφανώς δεν είναι η πρόθεσή μου. 

Σε συμπαθώ και νομίζω ότι αυτό φαίνεται από όσα  έχουμε γράψει τόσο καιρό. Με καλή διάθεση λοιπόν σου λέω ότι ο γονέας που περιγράφεις παραπάνω, υπερβολικός,φορτικός, που ανησυχεί για τα παιδιά και τους ασκούν ασφυκτική πίεση, φαίνεται από τα γραφόμενά σου να είσαι εσύ.

Προφανώς δεν θα σε αλλάξουμε μέσα από το φόρουμ, δεν αλλάζει ο άνθρωπος. Απλά μη νομίζεις ότι είναι και φυσιολογικά όλα αυτά που γράφεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα έχουμε φύγει τελείως από το θέμα κ το κλείνω εδώ για να πω ότι προβληματίστηκα. Γιατί φανταζόμουν ότι θα πηγαίναμε στο νηπιο να ρωτήσουμε τι προσαρμογή κάνουν κ να εξηγήσουμε ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει πάει σχολείο κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια γιατί δεν έχουμε στον κυκλο μας, για να ξέρω από πριν τι πλάνο έχουν κ τι κάνουν σ αυτές τις περιπτώσεις κ να κανονίσουμε τι άδειες θα χρειαστώ από το σχολείο, για την περίπτωση που επιτρέπουν μειωμένη παραμονή τις πρώτες μέρες. Ήρθαν βέβαια στο μυαλό μου εικόνες γονέων που εμφανίζονται πολύ ανήσυχοι για τα παιδιά τους (όχι την επίδοση ή τη συμπεριφορά) κ όντως θεωρούνται υπερβολικοί έως κ φορτικοί, κ σκέφτομαι ότι ως εκπαιδευτικός αυτό το βλέπω σαν ασφυκτική πίεση στο παιδί αλλά κ σαν αμφισβήτηση του εκπαιδευτικού, που προφανώς δεν είναι η πρόθεσή μου. 

Νομίζεις ότι δεν θα υπάρχουν άλλα παιδιά γεννημένα το Δεκέμβρη?

Link to comment
Share on other sites

κ για να εχεις μια ιδεα τι παιζει,στο ελληνικο δημοσιο νηπιαγωγειο,πας στον αγιασμο(φετος ενας γονιος κ αυτος εξω,κ το παιδι μονο του στην αυλη με αλλα 120που δ ηξερε κ καμια 20αρια ενηλικες επισης αγνωστους ο γιος μου),κ απο την επομενη μερα πληρες ωραριο 8:15-13:15,εκτος αν το παιδι δ κατσει με τπτ κ τοτε σε παρουν να πας να το παρεις

μαλιστα για τα παιδακια οου εχουν παει παιδικο,οι δασκαλες περιμενουν οτι δ εχουν προβλημα να μεινουν κανονικα

κ απο την επομενη εβδομαδα κ ολοημερο οποιος μενει

μαλιστα λογω του κοβιντ ο μικρος ειχε δει το σχολειο του μονο απο εξω.ενω με την μεγαλη ειχαμε παει μαζι στην εγγραφη,ειχε δει πως ειναι μεσα

Just now, Έσπερος είπε:

Τώρα έχουμε φύγει τελείως από το θέμα κ το κλείνω εδώ για να πω ότι προβληματίστηκα. Γιατί φανταζόμουν ότι θα πηγαίναμε στο νηπιο να ρωτήσουμε τι προσαρμογή κάνουν κ να εξηγήσουμε ότι είναι ο πιο μικρός, δεν έχει πάει σχολείο κ δεν έχει συνηθίσει να παίζει με παιδάκια γιατί δεν έχουμε στον κυκλο μας, για να ξέρω από πριν τι πλάνο έχουν κ τι κάνουν σ αυτές τις περιπτώσεις κ να κανονίσουμε τ Ήρθαν βέβαια στο μυαλό μου εικόνες γονέων που εμφανίζονται πολύ ανήσυχοι για τα παιδιά τους (όχι την επίδοση ή τη συμπεριφορά) κ όντως θεωρούνται υπερβολικοί έως κ φορτικοί, κ σκέφτομαι ότι ως εκπαιδευτικός αυτό το βλέπω σαν ασφυκτική πίεση στο παιδί αλλά κ σαν αμφισβήτηση του εκπαιδευτικού, που προφανώς δεν είναι η πρόθεσή μου. 

αυτην ακριβως την αισθηση δινεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...