Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Ναι, επί της αρχής δεν επιτρέπεται να κλείσει τα σύνορα σε άλλες χώρες της Σενγκεν. Όμως υπάρχει ρητρα έκτακτης ανάγκης για προσωρινό κλείσιμο για λόγους εθνικής ασφαλείας - κυρίως την τρομοκρατία είχαν στο νου τους όταν κάναν την Σενγκεν. Υποθέτω αυτη τη ρητρα χρήσιμοποιησε η Νορβηγία. Όμως σε αυτή κατάφεύγει μια χώρα μόνο ως εσχατη λύση, όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή, και οπωσδήποτε για περιορισμένο χρονικό διάστημα. Γενικά έχει γίνει πολύς λόγος τον τελευταίο χρόνο σε σχέση με την νομιμοποιηση τέτοιων περιορισμων και κατά πόσο συμμορφωνονται με τις υποχρεώσεις που απορρεουν από την Σενγκεν. Η αλήθεια είναι πως μάλλον δεν είχαν πρόβλεψει τετοια υγειονομικη κρίση όταν συνετασσαν την Σενγκεν και πολλά από αυτά τα κλεισιματα συνόρων μπορεί να αντιβαινουν στους όρους της. Φαντάζομαι θα γίνουν προσφυγες και δικαστήρια και σίγουρα κάποια αναθεώρηση της Σενγκεν, αν όχι τώρα μόλις ξεμπερδεψουμε από όλο αυτό. Δεν ξέρω αν αυτό το κλείσιμο αυτή την στιγμή ειναι κατάχρηση των όρων της Σενγκεν, καθώς πρέπει να γίνεται μονο όταν δεν υπάρχει καμία άλλη λύση, πάντως σίγουρα πρέπει να είναι χρονικά περιορισμένο. Θα δούμε τι θα πει και η Κομισιον και γενικά τι θα γίνει με την Σενγκεν γιατί έχει γίνει φύλλο και φτερό όπως φαίνεται 

Από τη στιγμή όμως που, ειδικά στην Ελλάδα, έχουν μπει τόσοι περιορισμοί στις ατομικές ελευθερίες της μετακίνησης, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ευαισθησία για τη Σένγκεν. Και δεν είναι μόνο η Ελλάδα, κ σ άλλες χώρες υπάρχουν περιορισμοί νυχτερινής κυκλοφορίας ή από κ προς κόκκινες περιοχές, και αυτά θεωρούνται αποδεκτά ώς ένα σημείο λόγω έκτακτων συνθηκών. Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα των συνόρων εντος Σένγκεν είναι τέτοιο ταμπού. Και μάλιστα επιλεκτικό ταμπού, γιατί η ΕΕ δεν έχει κ ιδιαίτερη ευαισθησία για το ποιος πνίγεται έξω από τα σύνορά της ή για το τι γινόταν στην Ειδομένη.  Ή μάλλον καταλαβαίνω γιατί είναι ταμπού, γιατί υπάρχει ο φόβος μήπως κλονιστεί η δύσκολη ισορροπία της ευρωπαϊκης ενοποίησης. Καταλαβαίνω επίσης ότι σε χώρες με χερσαία σύνορα Σένγκεν που ουσιαστικά δεν υπάρχουν, κ πηγαινοέρχεσαι για δουλειά ή για ψώνια σαν να αλλά εις απλώς γειτονιά, οποιοσδήποτε περιορισμός αλλάζει ριζικά την καθημερινότητα, με τρόπο που εμείς εδώ δεν αντιλαμβανόμαστε το ίδιο εύκολα. Αλλά και πάλι, έχουμε αποδεχτεί τόσες κ τόσες στερήσεις ελευθεριών κ προνομίων, μου φαίνεται κάπως επιλεκτικό να προβληματίζεται κανείς μόνο  για την Σένγκεν κ όχι για το σύνταγμα κ τα ατομικά δικαιώματα εντός της εκάστοτε χώρας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Just now, Έσπερος said:

Από τη στιγμή όμως που, ειδικά στην Ελλάδα, έχουν μπει τόσοι περιορισμοί στις ατομικές ελευθερίες της μετακίνησης, δεν καταλαβαίνω γιατί τόση ευαισθησία για τη Σένγκεν. Και δεν είναι μόνο η Ελλάδα, κ σ άλλες χώρες υπάρχουν περιορισμοί νυχτερινής κυκλοφορίας ή από κ προς κόκκινες περιοχές, και αυτά θεωρούνται αποδεκτά ώς ένα σημείο λόγω έκτακτων συνθηκών. Δεν καταλαβαίνω γιατί το θέμα των συνόρων εντος Σένγκεν είναι τέτοιο ταμπού. Και μάλιστα επιλεκτικό ταμπού, γιατί η ΕΕ δεν έχει κ ιδιαίτερη ευαισθησία για το ποιος πνίγεται έξω από τα σύνορά της ή για το τι γινόταν στην Ειδομένη.  Ή μάλλον καταλαβαίνω γιατί είναι ταμπού, γιατί υπάρχει ο φόβος μήπως κλονιστεί η δύσκολη ισορροπία της ευρωπαϊκης ενοποίησης. Καταλαβαίνω επίσης ότι σε χώρες με χερσαία σύνορα Σένγκεν που ουσιαστικά δεν υπάρχουν, κ πηγαινοέρχεσαι για δουλειά ή για ψώνια σαν να αλλά εις απλώς γειτονιά, οποιοσδήποτε περιορισμός αλλάζει ριζικά την καθημερινότητα, με τρόπο που εμείς εδώ δεν αντιλαμβανόμαστε το ίδιο εύκολα. Αλλά και πάλι, έχουμε αποδεχτεί τόσες κ τόσες στερήσεις ελευθεριών κ προνομίων, μου φαίνεται κάπως επιλεκτικό να προβληματίζεται κανείς μόνο  για την Σένγκεν κ όχι για το σύνταγμα κ τα ατομικά δικαιώματα εντός της εκάστοτε χώρας. 

Συμφωνώ, τα περισσότερα από όσα συμβαίνουν είναι τόσο extreme, που το να κλείσει μια χώρα τα σύνορα της δεν μου προκαλεί τόση εντύπωση. Για όσους είναι commuting workers, ζουν (συνηθως) στα σύνορα μιας χώρας και δουλεύουν στην διπλανή, βλέπε Σουηδοί που δουλεύουν στην Νορβηγία και Σουηδοί που δουλεύουν στην Δανία, που ομολογουμένως είναι πολλοί, δεν ισχύει το κλείσιμο των συνόρων πάντως. Μπορούν να πηγαίνουν κανονικά στην δουλειά τους, απλά έχουν κάποιες έξτρα καθυστερήσεις λόγω ελέγχου στα σύνορα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Chrysoum είπε:

Συμφωνώ, τα περισσότερα από όσα συμβαίνουν είναι τόσο extreme, που το να κλείσει μια χώρα τα σύνορα της δεν μου προκαλεί τόση εντύπωση. Για όσους είναι commuting workers, ζουν (συνηθως) στα σύνορα μιας χώρας και δουλεύουν στην διπλανή, βλέπε Σουηδοί που δουλεύουν στην Νορβηγία και Σουηδοί που δουλεύουν στην Δανία, που ομολογουμένως είναι πολλοί, δεν ισχύει το κλείσιμο των συνόρων πάντως. Μπορούν να πηγαίνουν κανονικά στην δουλειά τους, απλά έχουν κάποιες έξτρα καθυστερήσεις λόγω ελέγχου στα σύνορα. 

Μάλλον δείχνει ότι την ευρωπαϊκή ενοποίηση δεν τη θεωρούμε τόσο αυτονόητη τελικά κ γι αυτό φοβόμαστε. ενώ προφανώς δεν φοβάται κανεις μήπως μείνει για πάντα η απαγόρευση κυκλοφορίας. Αλλά κι εγω δεν το θεωρώ τόσο τραγικό. Λογικό είναι μια χώρα να θέλει να αντιμετωπίσει το προβλημα το δικό της πρώτα χωρίς να επιβαρύνεται από εξωτερικούς παράγοντες. δεν είναι το ίδιο εκτεθειμένες όλες οι χώρες ούτε έχουν τις ίδιες δυσκολίες στηξ οργάνωση των συστημάτων υγείας, της ανοχής των κατοίκων κλπ, οπότε αυτονόητη θεωρώ την ατομική επιλογή. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Μάλλον δείχνει ότι την ευρωπαϊκή ενοποίηση δεν τη θεωρούμε τόσο αυτονόητη τελικά κ γι αυτό φοβόμαστε. ενώ προφανώς δεν φοβάται κανεις μήπως μείνει για πάντα η απαγόρευση κυκλοφορίας. Αλλά κι εγω δεν το θεωρώ τόσο τραγικό. Λογικό είναι μια χώρα να θέλει να αντιμετωπίσει το προβλημα το δικό της πρώτα χωρίς να επιβαρύνεται από εξωτερικούς παράγοντες. δεν είναι το ίδιο εκτεθειμένες όλες οι χώρες ούτε έχουν τις ίδιες δυσκολίες στηξ οργάνωση των συστημάτων υγείας, της ανοχής των κατοίκων κλπ, οπότε αυτονόητη θεωρώ την ατομική επιλογή. 

Επειδή έτσι κι αλλιώς μετακινήσεις από χώρα σε χώρα γίνεται για ειδικούς μονο λογους γιατι δεν εχει και πολλά να κανεις και εχει και εχει και περιορισμους από την εμπειρία που έχω απο το Βέλγιο όπου μπαινο βγαιουν Ολλανδοι και Γαλλοι ,το κανουν πιθανότατα για να προστατεύουν κατά βάση από τους γείτονες.Στη Σουηδία νομιζω ακομη κυκλοφορούν χωρίς μετρα ,οποτε αυτό είναι απειλή.Στη Δανία τι γίνεται?Πως τα πανε?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Επειδή έτσι κι αλλιώς μετακινήσεις από χώρα σε χώρα γίνεται για ειδικούς μονο λογους γιατι δεν εχει και πολλά να κανεις και εχει και εχει και περιορισμους από την εμπειρία που έχω απο το Βέλγιο όπου μπαινο βγαιουν Ολλανδοι και Γαλλοι ,το κανουν πιθανότατα για να προστατεύουν κατά βάση από τους γείτονες.Στη Σουηδία νομιζω ακομη κυκλοφορούν χωρίς μετρα ,οποτε αυτό είναι απειλή.Στη Δανία τι γίνεται?Πως τα πανε?

Αν και στην προκειμενη η Σουηδια εκλεισε πρωτη τα συνορα της για οσους ερχονται απο Νορβηγια, λογω εξαρσης του μεταλλαγμενου στελεχους απο το Ηνωμενο Βασιλειο. Για την Δανια δεν εχω ακριβη εικονα, γινεται χαμος στην Νορβηγια, οποτε ο τυπος δεν ασχολειται ιδιαιτερα με τις υπολοιπες Σκανδιναβικες χωρες αυτη τη στιγμη, οπως συνηθιζει να κανει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Chrysoum είπε:

Αν και στην προκειμενη η Σουηδια εκλεισε πρωτη τα συνορα της για οσους ερχονται απο Νορβηγια, λογω εξαρσης του μεταλλαγμενου στελεχους απο το Ηνωμενο Βασιλειο. Για την Δανια δεν εχω ακριβη εικονα, γινεται χαμος στην Νορβηγια, οποτε ο τυπος δεν ασχολειται ιδιαιτερα με τις υπολοιπες Σκανδιναβικες χωρες αυτη τη στιγμη, οπως συνηθιζει να κανει. 

Τι μετρα εχουν παρει εκει?

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Τι μετρα εχουν παρει εκει?

Ειναι τοπικα τα μετρα στους Δημους που εχουν εξαρση. Κλειστα σχολεια σε καποιους (ανοιχτα με περιορισμους σε καποιους αλλους), κλειστα ολα τα μαγαζια και επιχειρησεις εκτος απο σουπερ μαρκετ, φαρμακεια και βενζιναδικα, ''απαγορευση'' εξοδου απο τα ορια του δημου, υποχρεωτικη τηλεεργασια, και γενικοτερα ενθαρρυνση να μην υπαρχουν συναντησεις και κινητικοτητα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Ειναι τοπικα τα μετρα στους Δημους που εχουν εξαρση. Κλειστα σχολεια σε καποιους (ανοιχτα με περιορισμους σε καποιους αλλους), κλειστα ολα τα μαγαζια και επιχειρησεις εκτος απο σουπερ μαρκετ, φαρμακεια και βενζιναδικα, ''απαγορευση'' εξοδου απο τα ορια του δημου, υποχρεωτικη τηλεεργασια, και γενικοτερα ενθαρρυνση να μην υπαρχουν συναντησεις και κινητικοτητα. 

Κλειστα τα μαγαζια παντου?Αυτά τα μετρα ποτε τα ξεκίνησαν?Εμβολιασμούς κανουν?

Σε θρίλερ βλεπω να εξελίσσεται ο εμβολιασμός.Τσεχια και Ισπανία διέκοψαν.Δεν εχουν επαρκεια.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Κλειστα τα μαγαζια παντου?Αυτά τα μετρα ποτε τα ξεκίνησαν?Εμβολιασμούς κανουν?

Σε θρίλερ βλεπω να εξελίσσεται ο εμβολιασμός.Τσεχια και Ισπανία διέκοψαν.Δεν εχουν επαρκεια.

Ξεκινησαν το Σαββατο και ειναι κλειστα μονο στους δημους που εχουν εξαρση, αναμεσα σ αυτους και ο δημος της πρωτευουσας. Γενικα ειναι μια μικρη σχετικα περιοχη με εξαρση, αλλα επηρεαζει το 30% περιπου του πληθυσμου της χωρας. 

Ναι, κανουν εμβολιασμους, απλα εχουν και εδω καθυστερησεις στο πλανο εμβολιασμου. Δεν πηραν τις δοσεις που ειχαν υπολογισει. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ειναι τοπικα τα μετρα στους Δημους που εχουν εξαρση. Κλειστα σχολεια σε καποιους (ανοιχτα με περιορισμους σε καποιους αλλους), κλειστα ολα τα μαγαζια και επιχειρησεις εκτος απο σουπερ μαρκετ, φαρμακεια και βενζιναδικα, ''απαγορευση'' εξοδου απο τα ορια του δημου, υποχρεωτικη τηλεεργασια, και γενικοτερα ενθαρρυνση να μην υπαρχουν συναντησεις και κινητικοτητα. 

Αν γινόταν και εδώ υποχρεωτική η τηλεεργασια θα ήμαστε πολύ καλύτερα. Ο κόσμος συνωστιζεται στα ΜΜΜ για να πάει σε δουλειές γραφείου που κάλλιστα γίνονται από το σπίτι. Με ξεπερνάει αυτό πραγματικά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, maripoz said:

Αν γινόταν και εδώ υποχρεωτική η τηλεεργασια θα ήμαστε πολύ καλύτερα. Ο κόσμος συνωστιζεται στα ΜΜΜ για να πάει σε δουλειές γραφείου που κάλλιστα γίνονται από το σπίτι. Με ξεπερνάει αυτό πραγματικά 

Υπάρχουν πάρα πολλά επαγγέλματα που απλά δεν γίνονται με τηλεεργασια, το έχω αναφέρει πολλές φορές στη συζήτηση. Η αίσθηση μου είναι ότι τα περισσότερα μέλη εδώ έχουν τη δυνατότητα τηλεεργασιας και δουλεύουν σε εταιρίες που την υποστηρίζουν για αυτό και νομίζουν ότι γίνεται στην Ελλάδα σχεδόν εξ ολοκλήρου, δεν είναι καθόλου έτσι  Εγώ εργάζομαι σε εργοστάσιο που οι ογδόντα από τους εκατό είναι εργάτες συσκευασίας και παραγωγής, ποιοτικός και αποθήκη, όλοι αυτοί μπορούν να εργαστούν μόνο με φυσική παρουσία. Προσθέστε σε αυτούς τεχνικά επαγγέλματα, σεκιούριτι, εμποροϋπάλληλους , κλπ κλπ. Με όλους αυτούς γεμίζουν τα ΜΜΜ, πιστεύω η κατηγορία που αναφέρεις δηλ.να κινούνται με ΜΜΜ ενώ μπορούν να εργαστούν από το σπίτι είναι συντριπτική μειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Υπάρχουν πάρα πολλά επαγγέλματα που απλά δεν γίνονται με τηλεεργασια, το έχω αναφέρει πολλές φορές στη συζήτηση. Η αίσθηση μου είναι ότι τα περισσότερα μέλη εδώ έχουν τη δυνατότητα τηλεεργασιας και δουλεύουν σε εταιρίες που την υποστηρίζουν για αυτό και νομίζουν ότι γίνεται στην Ελλάδα σχεδόν εξ ολοκλήρου, δεν είναι καθόλου έτσι  Εγώ εργάζομαι σε εργοστάσιο που οι ογδόντα από τους εκατό είναι εργάτες συσκευασίας και παραγωγής, ποιοτικός και αποθήκη, όλοι αυτοί μπορούν να εργαστούν μόνο με φυσική παρουσία. Προσθέστε σε αυτούς τεχνικά επαγγέλματα, σεκιούριτι, εμποροϋπάλληλους , κλπ κλπ. Με όλους αυτούς γεμίζουν τα ΜΜΜ, πιστεύω η κατηγορία που αναφέρεις δηλ.να κινούνται με ΜΜΜ ενώ μπορούν να εργαστούν από το σπίτι είναι συντριπτική μειοψηφία.

Μα εννοείται αυτό. Νομίζω όμως πως η @maripozαναφέρεται σε άτομα που εργάζονται σε δουλειές γραφείου όπου δεν εφαρμόζεται η τηλεεργασια ενώ θα μπορούσε. Εννοείται πως σε όλες τις υπόλοιπες χώρες δεν περιμένει κανείς από τον οδηγό λεωφορείου, τον οικοδόμο ή τον εργαζόμενο σε εργοστάσιο να εφαρμόσει την τηλεεργασια, είναι αδύνατον. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν συναλλαγές με το δημόσιο που θα μπορούσαν να γίνονται ηλεκτρονικά και δεν γίνονται, γιατί δεν έχουμε τετοια κουλτούρα. Είναι κι αυτό ένας παράγοντας επιβάρυνσης. Έχω στο περιβάλλον μου άτομα που κάθε χρόνο περνάνε από επιτροπή για πιστοποίηση αναπηρίας, που είναι από μόνο του απαράδεκτο γιατί οι ασθένειες τους είναι γενθκα μη αναστρέψιμες. Ακόμα κ τώρα λοιπόν, άνθρωποι μεγάλοι κ με παθήσεις που τους καθιστούν ευπαθείς πχ πολύ σοβαρές καρδιοπάθειες, ήταν υποχρεωμένα να παρίστανται ενώπιον επιτροπής αφού πρώτα έπαιρναν κ χαρτιά από τους θεράποντες ιατρούς, κ επειδή κάποιοι είναι κ μεγάλοι δεν μετακινούνται μόνοι τους άρα τους συνόδευε κ άλλος. Περιττές μετακινήσεις σε υπηρεσίες κ νοσοκομεία, για κάτι που θα μπορούσε να αποφευχθεί. 

 

Να μην πω κ για πόσες φορές προσπαθούμε να διευκολύνουμε γονείς με ηλεκτρονική επικοινωνία κ προτιμούν να το κάνουν δια ζώσης (σε μέρος βέβαια που δεν δυσκολεύονται ιδιαίτερα να λείψουν από τη δουλειά  ούτε ο απ τεράστιες οι αποστάσεις για να έρθουν σχολείο). Φαντάζομαι αυτό ισχύει κ σε άλλες υπηρεσίες. 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, λίγο μετά την περίοδο των εορτών είδα φωτογραφίες κάποιων γνωστών στα social media από ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, πιθανόν στην Αυστρία . Ξέρω πως οι συγκεκριμένοι πήγαν εκεί για αναψυχη γιατί ούτε συγγενείς έχουν ούτε εργάζονται εκεί, επιτρεπόταν αυτό; και με τι προϋποθέσεις;Εγώ δεν πήγα 120 χλμ εκτός Αθήνας για να δω τον πατέρα μου παρόλο που είχα και το περιβόητο χαρτάκι για ελιές θέλοντας (η χαζή) να τηρήσω τα μέτρα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, λίγο μετά την περίοδο των εορτών είδα φωτογραφίες κάποιων γνωστών στα social media από ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, πιθανόν στην Αυστρία . Ξέρω πως οι συγκεκριμένοι πήγαν εκεί για αναψυχη γιατί ούτε συγγενείς έχουν ούτε εργάζονται εκεί, επιτρεπόταν αυτό; και με τι προϋποθέσεις;Εγώ δεν πήγα 120 χλμ εκτός Αθήνας για να δω τον πατέρα μου παρόλο που είχα και το περιβόητο χαρτάκι για ελιές θέλοντας (η χαζή) να τηρήσω τα μέτρα

 

Όπως πηγαν οι άλλοι στο Ντουμπάι. Δεν απαγορεύοταν να βγεις από τη χώρα, ούτε να επιστρέψεις αν είχε μόνιμη κατοικία εδώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως όσους γνωρίζω που εργάζονται σε μεγάλες επιχειρήσεις και κάνουν δουλειά γραφείου, δουλεύουν εξολοκλήρου εξ αποστάσεως ή 2 μέρες το μισό γραφείο και 3 το υπόλοιπο (εναλλάξ ανά εβδομάδα). Φυσικά όμως υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που η φυσική τους παρουσία στη δουλειά είναι απαραίτητη και είναι αδύνατον να εργαστούν από το σπίτι. Δεν φταίνε οι ίδιοι αν χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Πιθανόν να μην έχουν αυτοκίνητο ή να μην τους βολεύει να το χρησιμοποιήσουν. Η κυβέρνηση οφείλει να αποσυμφορήσει τις συγκοινωνίες ώστε να μεταφέρεται το επιβατικό κοινό με ασφάλεια στον προορισμό του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ said:

 

Όπως πηγαν οι άλλοι στο Ντουμπάι. Δεν απαγορεύοταν να βγεις από τη χώρα, ούτε να επιστρέψεις αν είχε μόνιμη κατοικία εδώ.

Να σου πω την αλήθεια το έψαξα λίγο, απλά πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα ότι ταξιδεύεις και για το δρόμο στο αεροδρόμιο δεν χρειάζεται καν SMS, παρά να επιδείξεις το εισιτήριο. Αυτά βρήκα σε γενικές γραμμές.  Αλλά τι νόημα έχει να πας για αναψυχή σε μια χώρα που είναι σε παρόμοια καραντίνα με την Ελλάδα; Αν είναι όλα κλειστά τι να κάνεις εκει; μου έκανε εντύπωση!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο, λίγο μετά την περίοδο των εορτών είδα φωτογραφίες κάποιων γνωστών στα social media από ευρωπαϊκή πρωτεύουσα, πιθανόν στην Αυστρία . Ξέρω πως οι συγκεκριμένοι πήγαν εκεί για αναψυχη γιατί ούτε συγγενείς έχουν ούτε εργάζονται εκεί, επιτρεπόταν αυτό; και με τι προϋποθέσεις;Εγώ δεν πήγα 120 χλμ εκτός Αθήνας για να δω τον πατέρα μου παρόλο που είχα και το περιβόητο χαρτάκι για ελιές θέλοντας (η χαζή) να τηρήσω τα μέτρα

Ισως να μην ήταν φετινή η φωτο.πολλοι το συνηθίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Να σου πω την αλήθεια το έψαξα λίγο, απλά πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα ότι ταξιδεύεις και για το δρόμο στο αεροδρόμιο δεν χρειάζεται καν SMS, παρά να επιδείξεις το εισιτήριο. Αυτά βρήκα σε γενικές γραμμές.  Αλλά τι νόημα έχει να πας για αναψυχή σε μια χώρα που είναι σε παρόμοια καραντίνα με την Ελλάδα; μου έκανε εντύπωση!

Ναι, αν δεν έχουν κλείσει τα σύνορα, εύκολα ταξιδεύεις. Συμπληρώνεις απαραίτητα μια φόρμα πριν ταξιδέψεις και όταν γυρνάς στη χώρα. Έχω ταξιδέψει από όταν ξεκίνησε η πανδημία και πιθανόν να το ξανακάνω σε λίγο καιρό (όχι για αναψυχή). Βέβαια, τώρα έχει καραντίνα σε πολλές χώρες πηγαίνοντας και επιστρέφοντας οπότε δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο (πέρα από το ότι δεν είναι ασφαλές) αν δεν είναι απολύτως απαραίτητο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 said:

Υπάρχουν πάρα πολλά επαγγέλματα που απλά δεν γίνονται με τηλεεργασια, το έχω αναφέρει πολλές φορές στη συζήτηση. Η αίσθηση μου είναι ότι τα περισσότερα μέλη εδώ έχουν τη δυνατότητα τηλεεργασιας και δουλεύουν σε εταιρίες που την υποστηρίζουν για αυτό και νομίζουν ότι γίνεται στην Ελλάδα σχεδόν εξ ολοκλήρου, δεν είναι καθόλου έτσι  Εγώ εργάζομαι σε εργοστάσιο που οι ογδόντα από τους εκατό είναι εργάτες συσκευασίας και παραγωγής, ποιοτικός και αποθήκη, όλοι αυτοί μπορούν να εργαστούν μόνο με φυσική παρουσία. Προσθέστε σε αυτούς τεχνικά επαγγέλματα, σεκιούριτι, εμποροϋπάλληλους , κλπ κλπ. Με όλους αυτούς γεμίζουν τα ΜΜΜ, πιστεύω η κατηγορία που αναφέρεις δηλ.να κινούνται με ΜΜΜ ενώ μπορούν να εργαστούν από το σπίτι είναι συντριπτική μειοψηφία.

Ναι αν διαβασεις το ποστ μου αναφέρομαι σε δουλειές γραφείου 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Ισως να μην ήταν φετινή η φωτο.πολλοι το συνηθίζουν.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό, αλλά από κάποια στοιχεία κατάλαβα πως πρέπει να είναι φετινή. Τι να πω! Ό,τι αρέσει στον καθένα! Μπορεί να είναι η λογική αφού δεν μπορούμε να κινηθούμε στο εσωτερικο της χώρας, ας κινηθούμε στο εξωτερικο...!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine8 είπε:

Να σου πω την αλήθεια το έψαξα λίγο, απλά πρέπει να συμπληρώσεις μια φόρμα ότι ταξιδεύεις και για το δρόμο στο αεροδρόμιο δεν χρειάζεται καν SMS, παρά να επιδείξεις το εισιτήριο. Αυτά βρήκα σε γενικές γραμμές.  Αλλά τι νόημα έχει να πας για αναψυχή σε μια χώρα που είναι σε παρόμοια καραντίνα με την Ελλάδα; Αν είναι όλα κλειστά τι να κάνεις εκει; μου έκανε εντύπωση!

Και όμως στην Αυστρία την περίοδο των γιορτών ήταν ανοιχτά πχ τα χιονοδρομικά. Το ίδιο και στην Ελβετία. Κι εγώ έχω γνωστούς που πήγαν Αυστρία, όχι Έλληνες, ούτε κατοίκους Ελλάδας, υπηκόους κράτους με μεγάλο πρόβλημα με την πανδημία, οι οποίοι μάλιστα ενώ η Αυστρία είχε 7ημερη καραντίνα για τους επισκέπτες εννοείται ότι δεν την τήρησαν (επι λέξει όταν τους ρώτησα μου είπαν «Who cares?»).

 

Απο την άλλη έχω Γερμανούς γείτονες που πήγαν στις οικογένειες τους στις γιορτές και γυρίζοντας δεν ξεμυτισαν για μια εβδομάδα (το παιδί τους μάλιστα δεν πήγε σχολείο την πρώτη εβδομάδα της λειτουργίας των νηπιαγωγείων) και όλοι οι Έλληνες φίλοι τους τους κορόιδευαν....

Link to comment
Share on other sites

Just now, maripoz said:

Ναι αν διαβασεις το ποστ μου αναφέρομαι σε δουλειές γραφείου 

Ακόμα και οι δουλειές γραφείου δεν γίνονται όλες από το σπίτι. Πρεπει να υπάρχει η υποδομή, πρέπει να μην απαιτείται καθόλου φυσική παρουσία στην εταιρεία, είναι πολλά. Ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που ποτέ δεν υποστηρίχθηκε η τηλεεργασια (τώρα έχει αρχίσει ευτυχώς και κάτι γίνεται) αυτές οι αλλαγές δεν μπορούν να γίνουν εύκολα. Ειδικά από μικρές εταιρίες που πρέπει να επενδύσουν σε προγράμματα απομακρυσμένης εργασίας, σε εκπαίδευση προσωπικού κλπ κλπ. Πολλές δεν έχουν καν τους πόρους και την εκπαίδευση να το υποστηρίξουν αυτό.

Ένα απο τα λίγα καλά της κατάστασης είναι ότι έχει σ ένα βαθμό ενισχυθεί η τηλεεργασια στην Ελλάδα και κάποιες εταιρίες σιγά σιγά την υιοθετούν, κάτι που θα παραμείνει και μετά από αυτήν την κρίση πιστεύω.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, love kids said:

Πάντως όσους γνωρίζω που εργάζονται σε μεγάλες επιχειρήσεις και κάνουν δουλειά γραφείου, δουλεύουν εξολοκλήρου εξ αποστάσεως ή 2 μέρες το μισό γραφείο και 3 το υπόλοιπο (εναλλάξ ανά εβδομάδα). Φυσικά όμως υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που η φυσική τους παρουσία στη δουλειά είναι απαραίτητη και είναι αδύνατον να εργαστούν από το σπίτι. Δεν φταίνε οι ίδιοι αν χρησιμοποιούν τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Πιθανόν να μην έχουν αυτοκίνητο ή να μην τους βολεύει να το χρησιμοποιήσουν. Η κυβέρνηση οφείλει να αποσυμφορήσει τις συγκοινωνίες ώστε να μεταφέρεται το επιβατικό κοινό με ασφάλεια στον προορισμό του.

Έτσι ήταν και εδώ πριν, ενθαρρύναν την τηλεεργασια και πολλοί γνωστοί μου ακολουθούσαν το μοτίβο που περιγράφεις, κάποιες μέρες από το σπίτι, κάποιες πήγαιναν στο γραφείο. Πλέον όμως είναι υποχρεωτική η τηλεεργασια σ αυτές τις περιπτώσεις, εάν αποδειχθεί ότι ένας εργαζόμενος πήγαινει στην εταιρία, τότε η εταιρία θα έχει πρόβλημα. 

Just now, Deena said:

Και όμως στην Αυστρία την περίοδο των γιορτών ήταν ανοιχτά πχ τα χιονοδρομικά. Το ίδιο και στην Ελβετία. Κι εγώ έχω γνωστούς που πήγαν Αυστρία, όχι Έλληνες, ούτε κατοίκους Ελλάδας, υπηκόους κράτους με μεγάλο πρόβλημα με την πανδημία, οι οποίοι μάλιστα ενώ η Αυστρία είχε 7ημερη καραντίνα για τους επισκέπτες εννοείται ότι δεν την τήρησαν (επι λέξει όταν τους ρώτησα μου είπαν «Who cares?»).

 

Απο την άλλη έχω Γερμανούς γείτονες που πήγαν στις οικογένειες τους στις γιορτές και γυρίζοντας δεν ξεμυτισαν για μια εβδομάδα (το παιδί τους μάλιστα δεν πήγε σχολείο την πρώτη εβδομάδα της λειτουργίας των νηπιαγωγείων) και όλοι οι Έλληνες φίλοι τους τους κορόιδευαν....

Ειναι λυπηρό αυτό που περιγράφεις. Το ίδιο πάνω κάτω συνέβη και εδώ, τα χιονοδρομικά ήταν (και είναι) ανοιχτά. Καμία σχέση βέβαια τα χιονοδρομικα της Νορβηγίας με αυτά της Αυστρίας από άποψη δημοτικότητας και επισκεψιμοτητας, αλλά και πάλι υπήρχε πολύς κόσμος που μπήκε στην χώρα και δεν τηρήσαν την καραντίνα, αυτός είναι και ο λόγος που προέβαλε τώρα η κυβέρνηση για να κλείσει τα σύνορα. Ότι αφού δεν τηρείται ο κανονας, τότε και εμείς δεν επιτρέπουμε την είσοδο. Αν όντως ισχύει, δεν ξέρω. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...